MANNEN SLAGEN BU va. 15.- Toekomst Glasbergen aan zijden draadje de Bijenkorf (JjT) Stemra wil verbod op platenverhuur 24 fijne symfonietjes van Bach9s lievelingszoon „KLEINTJES" 071-122244 H H Qako Leiden Ras-verkoper met doorgroeimogelijkheden Het is goed en het blijft goed. En 't is altijd in de Bijenkoi v.a. 12.50 DINSDAG IS MAART 1983 PAGINA 12 LEIDEN Na de gisteren met 5-11 verloren wedstrijd te gen Van der Plas is de kans dat Glasbergen ook volgend seizoen interregionaal zaal voetbal bedrijft uiterst miniem geworden. Slechts wanneer de Rijnsburgers, die acht wed- strijdpunten hebben, de laatste twee wedstrijden winnen en mede-degradatiekandidaat Neptunus (11 punten) die ver liest, is de Rijnburgse ploeg ge red. Overigens verloor Neptu nus gisteren van Rotterdamse Studenten (2-1). De Tegelhan- del en FC Grovo hielden el kaar in evenwicht (3-3), ter wijl FC Torna De Rozet met 5- 3 versloeg. Glasbergen maakte geen schijn van kans tegen Van der Plas. Binnen 13 minuten ke ken de Rijnsburgers tegen een 0-4 achterstand aan. Vlak voor rust kwam de ploeg tot 1-4, maar daarna joegen de Katwij- kers de score weer op tot 1-7, om uiteindelijk op 5-11 te fini shen. De Katwijkse treffers kwamen op naam van Gert Zwaan (2 maal, waarvan één de honderste Katwijkse goal van het seizoen was), Adrie Pluimgraaf, Mart van der Plas (3k), Gerard Zuiderduin, Jan Hogewoning (3x) en Peter Ho- gewoning. Voor de Rijnsburg- se productie zorgden Marcel van der Blom (3x), Paul van der Blom en Nico Zwaan. De bij het Waddinxveense FC Grovo spelende Leidenaars Cock van Weerlee en Ron Be- kooy deden De Tegelhandel bijna de das om. Na 8 minuten spelen maakte Van Weerlee 0- 1, maar de Leidse ploeg kwam, nadat eerst Gijs Collé en Wim de Roo op de paal hadden ge knald, nog voor rust via laatst genoemde langszij. Kort na de hervatting strafte Bekooy een fout van Sjardijn af, om ver volgens de score op te voeren tot 1-3. Omdat de Waddinx veense équipe in aanvallend spel bleef volharden, konden de Leidenaars terug komen. DEN HAAG De auteurs rechtenorganisatie Stemra heeft besloten een proefproces aan te spannen om commer ciële verhuur van grammo foonplaten en compact-discs te verhinderen. Er zijn in ons land op dit ogenblik ongeveer dertig van deze particuliere uitleenbedrijven, naast een aantal openbare fonotheken. De Stemra stelt zich op het standpunt, dat het uitlenen van geluidsdragers een nieuwe vorm is van openbaarmaking. Ze wil dit getoetst zien. Krijgt ze gelijk, dan dient er toestem ming voor verleend te worden. In Duitsland is onlangs door de rechter een verbod op de verhuur van geluidsdragers uitgesproken. Volgens de Stemra zou de Nederlandse rechter tot dezelfde conclusie moeten komen. De auteurs rechtenorganisatie stelt nog, dat Nederland helaas niet het leenrecht kent, zoals dit in En geland geldt. In Japan is het verhuurpro- bleem zo groot, dat een aan toonbare grote terugval in de omzetten van grammofoonpla ten is geconstateerd. Verhuur is in ons land geen nieuw ver schijnsel. Er zijn openbare fo notheken, die nooit integraal winstgevend of zelfs kosten dekkend zijn geweest. Met uit breiding van de mogelijkhe den met de recente komst van de onverslijtbare en vrijwel niet te beschadigen compact- -disc voor ogen, is een aantal ondernemers nu een eigen fo- notheek begonnen. FILMACTEUR MAURICE RONET OVERLEDEN PARIJS In een ziekenhuis in Parijs is gisteren de Franse film acteur Maurice Ronet na langdurige ziekte overleden. Hij was 55 jaar. Maurice Ronet, die aanvankelijk bij het theater werkte, maakte zijn filmdebuut in 1949 in „Les rendez-vous de juillet" van Jacques Becker. Daarna volgde een indrukwekkende reeks van circa zeventig films. Zo speelde hij in de eerste film van Louis Malle, „Ascenseur pour l'échafaud" en later in diens „Feu follet". Naast Alain Delon vervulde hij hoofdrollen in „Plein soleil" van René Clement en in „Celui qui va mourir" van Jules Dassin. Daar na speelde Ronet nog in tal van grote speelfilms van onder ande- Maurice Ronet. ren Chabrol, Ciampi, Allegret, en Vadim. mede toe heeft gebracht te proberen in Italië carrière te maken. Even in de twintig vertrok Johann Christian naar Bolog na om daar compositieles te gaan nemen bij de beroemde theoreticus Padre Martini. Deze gaf zijn wijsheid niet zo maar prijs zodat een maecenas de jonge Bach in staat moest stellen het hoge 'lesgeld te vol doen. Theatraal Bij Martini bleef Johann Christian een jaar of vier. Hij maakte er ruim zestig reli- Mozart gieuze werken die echter naar de smaak van zowel de peda goog als de leerling zo we relds, zo bekoorlijk en zo theatraal uitvielen dat het grootste deel van deze muziek tot verontwaardiging van de maecenas korte tijd later ook in opera's van Johann Chris tian te pas werd gebracht. De „Milanese" Bach werd al dus de „Londense" Bach want tot zijn dood op 46-jarige leef tijd in 1782 bleef hij in de En gelse hoofdstad wonen en werken. Hoewel hij een wel gesteld man werd, kwam hij op het eind van zijn leven in moeilijkheden zodat hij bij zijn dood nogal wat schulden naliet. The Academy of St. Martin-in-the Fields. Johann Christian was nog maar kort in Londen toen hij daar het acht-jarige wonder kind Mozart met diens vader en zuster ontmoette. De Ita liaanse inslag van de muziek van de Londense Bach, het bevallige melos, de bloeiende lyriek, de gave vorm, de ver rassende instrumentatie maakten diepe indruk op de geniale knaap zoals ook uit Mozarts vroege werken blijkt. Het is trouwens bekend dat Mozart zijn hele leven voor Johann Christian een grote verering is blijven koesteren. Het is dan ook ten onrechte dat tegenwoordig de opinie opgeld doet dat diens muziek helemaal aan de sierlijke op pervlakte zou blijven. De Londense Bach mag zich sti listisch ver verwijderd heb ben van de vitale maar stren ge barokke contrapuntiek van zijn vader, hij mag zich met overtuiging hebben gewijd aan de nieuwe gevoelsexpres sie van de rococo, dérérin was hij stellig een meester van meer dan gewoon formaat. Het is dan ook goed dat de platenmaatschappijen de laat ste tijd nogal wat aandacht aan hem besteden, evenals trouwens aan zijn mentor, Carl Philipp Emanuel, die er ook nog best mag zijn. Wat Johann Christian te zeg gen had en nog altijd te zeg gen heeft, kan blijken uit de box met vijf langspeelplaten die Philips onder nummer 6768 336 heeft uitgebracht. Op deze vijf platen staat niet alle symfonische muziek die hij naliet en waartoe naar de ge woonte van zijn dagen ook de symfonietjes gerekend moe ten worden die als opera- ouvertures dienst deden. Er is in Europese bibliotheken nog veel wat aan de Londense Bach wordt toegeschreven en hoewel daar zeker over valt te redetwisten, zijn er stukken bij waarvan het auteurschap van Johann Christian vast staat. Er zal vroeg of laat stel lig nog het een en ander aan toegevoegd kunnen worden. Voorlopig moet in elk geval, worden toegejuicht dat Phi lips een aantal opnamen uit de jaren zeventig heeft gebun deld want daadoor kon pas f;oed blijken hoe groot de dif- erentiatie in expressie is, ook al zijn de stukken vorm vrijwel gelijk. Ben ik dus erg gelukki de collectie composities! danig (als toegiften zij? de 24 symfonietjes not opera-ouverture en een nia concertante toegev over de uitvoeringen wel tevreden maar niet maal voldaan. De vert gen van Marriner en beroemde Academy o Martin-in-the-Fields ovti fen duidelijk die en het Nederlands Kar kest, maar ik vind bei< de snelle delen te vlot vlug over significante heenspelen. De langzan len geven zij naar miji ning ook niet helema voorname noblesse in t blieme balans die hun i is. Natuurlijk wil ik niet naar de zwaar geromant de, van klank te weel< interpretatie van bijvoor opus 18 no. 2 waarmee gelberg en het Conct bouworkest ons vóór de log plachten in de pal maar de huidige, al te stroomlijnde weergaven sen naar mijn smaak toi veel die specifieke fi waarmee de vertolkers nelijk opnieuw affiniteit ten krijgen. JOHN KASANDER LEIDSE COURANT De jongste zoon uit Bachs tweede huwelijk, geboren toen zijn vader 50 was, werd het lievelingskind van de meester. Ziin broers beweer den dat Johann Christian in het gezin altijd werd voorge trokken en dat is best moge lijk want de jongen had een uitgesproken innemend ka rakter. Nadat vader Bach in 1750 was overleden, ging de pas 15-jari- ge Johann Christian naar Berlijn waar zijn veel oudere stiefbroer Carl Philipp Ema nuel (uit Bachs eerste huwe lijk) zich over de jongeling ontfermde. In een periode van zo'n jaar of vijf liet hij hem ervaring opdoen in elk onderdeel van het muzikale ambacht. In Berlijn kreeg Jo hann Christian ook een ware hartstocht voor de opera die daar naar Italiaans voorbeeld werd beoefend. Het lijkt waarschijnlijk dat dit er hem Johann Christian Bach, lieve ling van J.S. BLIJVEND GOED PERSONEEL AANGEBODEN BROMFIETSEN M EN RIJWIELEN JCARAVANS Belastingaangiften worden verzorgd door adm- .kant. Jos en Hans v.d. Pouw- Kraan voor 35,- ex. voorrij- kosten. Tel. 01712-8849 tussen 14.00-17.00 uur. Speciale aanbiedingen in rijwielen, dat moet u zien o.a. Gazelle, Batavus, Peugeot. Kortingen vanaf 50,-, 75,-, 100,- Prima werkplaats en service Gijs van Dam en Zn. Noordeinde 11. tel. 12.09.64. 2e hands CARAVANS Munsterland 320, 1978. Spritt Musketier 1975. Ever Porculc 1979. Chateau 314 Grand Pri> 1979. Chateau 350 Elite 1976 Chateau 350 overjarig 1982 Chateau 440 overjarig 1982 Chateau 364 overjarig 1982. 11 400 AK 1977. Tabbert Comtes- se 380 1978. Vouwwagens Lt Boheme 1980. Conway 1976 Van Beynum Rekreatle, Leidse- straatweg 235, Woerden. Tel 03480-20177. LEIDSE COURANT DIVERSEN PERS. GEVRAAGD Hoge bijverdienste voor lédereen v.a. 16 jr., ver dienste plm. 15.- p.u. (Huis aan huls verkoop v. drukwerk), geen Investering. Inl. tel. 080- ONDERHOUD EN REPARATIE WINKEL/KAPPERS PERS. GEVR. 564855 bellen na 19.00 uur. Verstopt riool? Bel Webaco 132481 voor het ontstoppen en vernieuwen van uw riool. nieuwe toercaravans en vouw wagens. ANWB voorwaarden Informeer of vraag folder Campo B.V. Barendrecht, 3e Barendrecht- seweg 433. Tel. 01806-14866 Sassenheim, Teylingerlaan 74 Tel. 02522-12597. s een van Nederlands drukst beklante konfektiefiliaalbedrijven en heeft momenteel 25 vestigingen. Zoekt voor haar vestiging Haarlemmerstraat een naar assistent-filiaalhouder. Leeftijd 23-40 Jaar. Reageer snel, bel met of schrijf naar Ed Corver - Gako Mistergroep, Kon. Wllhelml- napleln 12-14, 1062 HK Amsterdam. Tel. 020-176051. MEUBELEN, HUISRAAD ENZ. Rechtstreeks van de importeur uit Engeland TV-kasten van mahonie hout. Met video laden. van 1995,- voor 995,- ex. BTW. Schrijfbureau met le der blad van 2495,- voor 1495,-. Inl. 070-45.48.02. Kantooruren. MUZIEK- instriimeNTEN Graszoden 1e kw. Tuinaarde los en in zak ken. alles gratis aan huis be zorgd. Tuinaanleg en onder houd. Vr. bl. prijsopgave. Van der Meer. 01719-13939. Radio of tv DEFEKT. bel 01729- 8523, b.g.g. 9251, wij komen di- rekt, ook voor wasautomaten en geisers, ook 's avonds. Occasions met garantie o.a. Kip 390; Roller 320 en 390, de Roeck 385, Eura 365, 400 en 500, vouwwagens: And ré Jamet 2750, La Bohè me Maxi 3750, Walker Valiant 4250, Nwe. toercaravans merk: Eura v.a. 3 m (maar 415 kg) tot 5.30 m. Grote campings hop. reparatie, inruil en verhuur Hulsker Caravanservice, Dorps straat 54, Leimuiden. Tel. 01721-8913. Te koop drumstel Pearl, geheel kompleet, i.z.g.st. incl. bekkens, hoezen etc. 1 jr. oud. Pr. n.o.t.k. Tel. 01715- 2561. BOOTTRAILERS ZWARTJES B.V. Aanhangwa gens, trekhaken, bagagewa gens. Caravanservice aan alle merken. Tel. 01751-19213 na 18.00 uur 17323. J Den Haag Deze aanbiedingen vindt u uitsluitend t/m 25 maart in de Bijenkorf Den Haag. I Modethema: 'tennis- en sports- j wear. f Links: sportjack 85,- sportpolo 30,- jeans 45,- Zaak: Hij. Dat ie er voor weinig geld al heel leuk en sportief gekleed bi) kunt lopen, bewiist dit poloshirt. Van inter lock kwaliteit met ronde hals, korte mouw en -uiteraard- met polo- sluiting. Maten 115 t/m 175, in 6 kleuren. Nóg voordeliger is dit T-shirt met aangeknipte mouwtjes en ronde hals, maar ook van interlock kwaliteit. Maten 115 t/m 176, in 6 kleuren I Rechts: tennispolo25,- tennisshort45,- tennisschoenen v.a. 158,- VAKANTIEVERBL. BINNENLAND jn van de mooiste gebieden van Drente bieden wij rust ruimte. Stacaravans 295.- tot 375.-. Huisjes 425.- tot 525.-. Voorseizoen 40% reductie. Camping de Zorgvliedl, Wateren. Folder 05612-368/05212-7258. Holten (OV) Te koop: snelgroeiende coniferen Leylandi uw heg en groot as voor uw tuin. Boomkwekerijen AJ.IeClercq in de bossen nabij de Holter- berg staan voor u te huur com fortabele bungalows 2 of 2 slp.kmrs. douche en toilet, keu ken, zitkmr. met tv en goede verw. Gelegen dichtbij zwem bad en manege. Ook nog in hei hoogseizoen vrij. Inl. bij de be heerder. tel. 05483-1834. Winterviolen per bak 11,- Bloemsierkunst Arti Rora Hogewoerd 4. tel. 123530. T.h.a.: prachtige gestoff./ge- meub. PARTERRE op goede stand met tuin en kelder. Ind. f. en tv 1150,- p. mnd.. 1 mnd. borg vereist. Tel. 070- 637067. NIEUWVEEN OPENBARE KENNISGEVING! De burgemeester van Nieuwveen maakt bekend, dat meenteraad in zijn openbare vergadering van 21 februa op grond van artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Oi heeft besloten te verklaren, dat voor de gebieden, die zi gegeven op de bij dit besluit behorende gewaarmerkte k een herziening van het bestemmingsplan wordt voorberg Het betreft hier een gebied plaatselijk bekend hoek Park Schoterveld (plan Schoterveld) en een gebied plaatse! kend Dorpsstraat 17,19 (plan Kattenbrug-Blokland) en e bied aan de Uiterbuurtweg. plaatselijk bekend Uiterbu 11,13 en 15 (plan Kattenbrug-Blokland). Het daartoe strekkende besluit met bijbehorende teker ligt vanaf 18 maart 1983 voor een ieder ter genjeentesea inzage. De burgemeester voornoe G. J. van der Kroft.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12