Calif ornische stranden verdwijnen in de oceaan Bouterse zoekt hulp in Libië Keulen ziet fel begeerde kunstschat naar VS vertrekken Israël wil nog zeker twee jaar in Libanon blijven dord biedt ïgelsspreken den helpende hand DENTOFIX en zeker voor elk kunstgebit ADVERTENTIE Manifestaties in 1 127 kXjf j 105 l^V 105 Nationale woongebeuren angsprijs f 7,50. kinderen tot 6 r gratis (kindercrèche aanwezig) ntoegangsbiljetten verkrijgbaar ITENHEER ]S werd opgericht door de ujerij van de universiteit Oxford, die geregeld de (nde Oxford woorden- van de Engelse taal lert. In tegenstelling tot [rijk heeft Groot-Brittan- ^et als trouwens Neder ig geen taaiacademie die ;en doet ten aanzien }e betekenis en de uit- woorden. De woor- iken van Oxford wor- echter algemeen be- 'd als de betrouwbaarste van de ongemeen rijke taal. irchfield, hoofdredacteur Engelse woordenboe- in Oxford, zegt, dat zijn ie geregeld zes tot acht ir dag opgebeld wordt iensen, die taalkundige odig hebben. Dat is al iet geval. Omdat de fre- dergelijke telefo- verzoeken om informa- iajortdurend schijnt te stij- ,ft|is hij er toe gekomen op te richten. Voorlo- rordt de nieuwe service id door twee lexicogra- de vraag bijzonder groot Hen nog vier extra taai listen in dienst genomen in. Wie telefoneren te 'indt, mag schrijven, per The Oxford University Oxford Engeland. De die door OWLS gebo- pordt, is gratis. Behalve notarissen. Die komen lijk geregeld af met lasti- igen in verband met in deelde Engelse juridische OWLS heeft zich ook nomen scholieren geen ö«nde hand toe te steken j Engels huiswerk gekre- "lebben. Scrabble-spelers, irlichting nodig hebben, i daarentegen wèl bij terecht. {Internationale Keuken Manifestatie ing en goed wonen i° 20/3 van 10-17 uur r 25/3 van 14-22 uur I. 27/3 van 10-17 uur «Jien, kiezen en kopen... !'fan 19t/m 27 maart (Van onze correspondent Mare de Koninck) LOS ANGELES Ook de Verenigde Staten van Amerika hebben een on gewoon warme winter achter de rug. Tesamen hebben de Amerikanen 5,5 miljard gulden min der aan verwarming hoeven uit te geven dan in een gemiddelde win ter. Maar Moeder Natuur is niet alleen maar vrien delijk geweest Hier en daar heeft ze zo lelijk uitgehaald dat tientallen mensen haar geweld niet hebben overleefd en dui zenden anderen dakloos zijn geworden. Voor de half miljoen Amerikanen die als ge volg van de economische crisis en het onvervalst kapitalistische herstelbe leid van president Ro nald Reagan al veel lan ger dakloos waren, was het misschien een troost dat de grootste natuur- ramp zich heeft voltrok ken in het allerrijkste deel van de VS: de mon daine kustlijn van Cali- fornie. Daar hebben niet alleen voorbeeldloze wolkbreu ken de zondvloed over de lagere rivierland schappen laten gaan, maar vooral meedogen loze stormen de zeereep afgeranseld. Die door gaans zo lieftallige kust lijn, met zijn beroemde zilveren stranden en on waarschijnlijk prestigieu ze villa's met uitzicht op de Stille Oceaan, ligt er thans zwaar gehavend bij. Niet zonder leedvermaak Niet zonder leedvermaak hebben miljoenen middle- -class Amerikanen op hun te levisieschermen kunnen gadeslaan, hoe aan de voeten van de heuvels naar Holly wood tientallen beach-houses van hun filmidolen door de woedende Pacific aan gruze lementen werden geslagen en opgeslokt. Zoals aan de stranden van Malibu, Santa Barbara en Long Beach de comfortabele domeinen van Amerika's succesrijkste in dustriëlen aan diggelen gin gen en de bewoners in klets natte bontjassen als verzopen vogels naar hoger gelegen oorden hinkten. Niet alleen onder de rook van Los Ange les, ook op tal van andere plaatsen tussen San Francis co in het noorden en San Diego in het zuiden waren de arrogante paleizen de afgelo pen tientallen jaren letterlijk op het strand neergezet. Alle waarschuwingen van de oce anografen en metereologen ten spijt. Want dat de Cali fornische kust sinds het be gin van de jaren vijftig rede lijk met rust was gelaten door de elementen, dat was voor kundigen van het aardrijk bepaald geen aanwijzing dat het voorgoed gedaan was met het natuurlijk machtsver toon. Weg is weg Maar de mens, in dit geval vooral de bemiddelde mens, heeft zich laten verleiden door het bijna altijd verruk kelijke weer aan de Ameri kaanse zuid-westkust, waar het meest gelijkmatige kli maat ter wereld heerst en de zonnige winters vaak nauwe lijks te onderscheiden zijn van de aangenaam warme zomers. Behalve woningen en appartementsgebouwen zijn er in de voorbije decen nia pal langs de Pacific ook flaneer- en autosnelwegen aangelegd. Zoals de veelbe- zongen Sunset Boulevard bij Los Angeles, waarvan de naam overbodig maakt te omschrijven welk panorama daar vanuit de particuliere li mousines doorgaans wordt genoten. Die kustweg is thans op tal van plekken onderbroken. Hier en daar is de weg ge woon weg. Afgescheurd van het land en, samen met kilo meters strand, verdwenen in de oceaan. De weer gekal meerde golven klotsen nu te gen een nieuw gevormde grillige afgrond. „Wij voorzien dat de erosie van onze kust steeds verder zal gaan, zeker als de winter se stormen weer een gewoon te gaan worden. De zee zal dieper en dieper in het land gaan schuren en de meeste stranden zullen door de nieu we stromingspatronen in het water worden gezogen", zegt directeur dr. Douglas Inman van het Centrum Voor Kust- studie van het oceanografisch instituut in San Diego. Hij heeft die waarschuwing al jarenlang laten horen, maar werd door de plaatselij ke overheden, onroerend goed-bezitters en zelfs verze keraars tegen storm en wa terschade een niet ernstig te nemen doemdenker geacht. Maar nu zit de schrik er goed in en zijn het de onverbeter lijke optimisten, die met hun geloof dat alles weer als van ouds zal worden, argwanend worden beluisterd. Ruiken aan het verval „Dertig jaar lang zijn de win ters hier ongewoon mild ge weest. Maar het kon niet an ders of het klimaat zou zijn normale gedragspatroon weer gaan vertonen. Daar hebben we dit seizoen kennis mee gemaakt. We denken bovendien dat zich een extra concentratie van oceaanstor- men aan de Californische kust voordoet, die nog enkele jaren kan aanhouden. Door gaans bereiken de stormen het continent veel noordelij ker, bij Oregon en de staat Washington. De oorzaak ligt in atmosferische veranderin gen vanwege een reeks aard bevingen die sedert 1978 over de gehele wereld zijn opge treden en stof in de bovenste luchtlagen hebben gestuwd", aldus dr. Inman. Hij noemt het dwaas, dat al lengs meer bebouwing op de Californische stranden is toe gelaten. En de oceanoloog herinnert eraan dat sluipen derwijs de zee al enkele jaren aan het oprukken was, zoals blijkt bij het plaatsje Oceansi- de ten noorden van San Die- go, waar he£ brede luxe surf- strand van weleer reeds ge heel is weggeslibt. De toeris ten blijven er al geruime tijd weg en alleen zonderlingen komen er nog ruiken aan het verval. Dichtbij in Del Mar is de zandvlakte langs de vloedlijn na de jongste blizzards tot de helft gekrompen. Een boven laag van anderhalve meter heeft de Pacific weggezogen. „Vroeger werd dat zand ook automatisch altijd weer te rugbezorgd door de stroming. Maar dat gebeurt nu niet meer. De mens heeft teveel veranderd aan het natuurlij ke zandtransport onder de kust. Niet alleen' omdat er al lerlei pieren en steigers in het water zijn gebouwd, maar vooral omdat de rivieren zijn afgedamd", klaagt dr. Inman. Zo dreigen de inbreuken op de natuur op een economi sche ramp voor Californië uit te lopen. En zo zullen Ameri ka's vedetten van Hollywood en Wall Street hun lustoor den in Californië minder laag bij de grond moeten zoe ken. Elders of in elk geval hogerop, waar Moeder Na tuur weer andere gesels zal moeten bedenken om de heb zucht betaald te zetten. .TENLAND CeidóeSouTuwt DINSDAG 15 MAART 1983 PAGINA 11 Filmsterren en industriëlen moeten het hogerop zoeken Langs grote delen van de Califor nische kust werden op het strand gebouwde huizen door de golven weggevaagd. Nancy Robertson uit Carpinteria (foto) slaagde er net in het vege lijf te redden, toen de golven haar huis bereikten. WASHINGTON De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Yitz hak Shamir, heeft gisteren gezegd dat hij Amerikaans steun zoekt om de Is raëlische troepen nog „twee of drie jaar" in Libanon te houden. Shamir en zijn Libanese collega Elie Salem hebben zondag en maandag een officieel bezoek gebracht aan Washington om te overlegen over de impasse in de onderhandelingen met Libanon over terugtrekking van de Israëliërs. „Wij willen voor een paar jaar een samenwerkingsovereenkomst tussen Israël en Libanon om de terug keer van de terroristen te voorko men", aldus Shamir in een Ameri kaans tv-programma. Shamir heeft voor zijn eis dat er op het terrein van de veiligheidsmaatregelen een nauwe samenwerking moet ontstaan met Li banon, in Washington maar weinig gehoor gevonden. In tegenstelling tot minister Salem achtte Shamir Liba non niet in staat „op eigen kracht de veiligheid van haar grondgebied te waarborgen". De Libanese minister Salem toonde zich optimistisch en meende dat het overleg in Washing ton de terugtrekking van de Israëliërs een stap dichterbij heeft gebracht. Geen nieuw voorstel VS in Genève WASHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren een domper gezet op de hoop op een nieuw Amerikaans voorstel bij de onderhandelingen met de Sovjet-Unie over beperking van de kernwapens voor de middel lange afstand. Het standpunt van president Ronald Reagan in deze kwestie is niet veranderd en er zijn ook geen nieuwe Amerikaanse voorstellen in Genève te verwach ten, zei woordvoerder Larry Spea- kes in Washington. Hij reageerde daarmee op uitlatingen van minister van defensie Caspar Weinberger, die op een meer flexibele houding van Washington in deze kwestie le ken te duiden. DEN HAAG De Surinaamse legerleider Desi Bouterse brengt momenteel een bezoek aan Libië. De Surinaamse ambassadeur in Nederland, Herrenberg, heeft dit bericht bevestigd. Maar over het doel van de reis wilde hij niets zeggen. Bouterse arriveerde afgelopen zaterdag in de Libische hoofdstad Tripoli na afloop van de conferentie van niet-gebonden landen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Hij wordt vergezeld door een deel van de Surinaamse delegatie naar de ongebonden top. De afgelopen dagen zou hij gesprekken hebben gehad met hoge Libische functionarissen. Volgens niet bevestigde berichten is Bouterse onder meer op zoek naar economische hulp en wapens. Dat de Surinaamse regering met grote economische problemen kampt blijkt ook uit de woorden van minister van financiën en planning, Caldeira. Tegenover de Britse Financial Times ver klaarde hij gisteren dat Suriname op de internationale financiële markt op zoek is naar geld. Het is de eerste keer dat Suriname geld moet lenen, sinds Nederland in december vorig jaar besloot de ontwikVelirtochuln r>r> fp cohnrfpcL Stukje bij beetje verdween dit ca ravanpark aan de Californische kust in de woeste golven. Kind overleden na explosie Marseille MARSEILLE In een zieken huis in de Franse havenstad Marseilles is gisteren een 11-ja rige jongen overleden aan de verwondingen, die hij zondag bij een bomexplosie had opgelo- a. explosie deed zich voor in een wijk waar veel immigran ten wonen. De ontploffing was een van de incidenten tijdens de campagne voor de gemeen teraadsverkiezingen van afge lopen zondag. In Marseille was afkeer van buitenlanders een belangrijk element in de ver kiezingsstrijd. STRAUSS WIL MINISTERSPOST (Van onze correspondent Gerard kessels) BONN De Beierse CSU-voorman Franz-Josef Strauss wil een ministerspost in het nieuwe kabinet van bondskanselier Helmut Kohl (CDU). Dat heeft Strauss gisteren bekend gemaakt. Hij wacht nu op een aanbod van Kohl. Met zijn aankondi ging heeft Strauss een nieuwe zet gedaan in het pokerspel om de macht, dat mo menteel in Bonn aan de gang is. Strauss zou graag minister van buitenlandse za ken worden, maar dat zit er nauwelijks in omdat de liberalen weigeren hun voorzit ter Genscher te laten vallen. Daarin wor den zij gesteund door Kohl, die het liefste zou zien dat de dominante Strauss in Beie ren bleef. Daar is dan ook zijn hele strate gie op gericht. VERZAMELAAR LUDWIG VERKOOPT MIDDELEEUWSE HANDSCHRIFTEN (Van onze correspondent Gerard Kessels) KEULEN Chocolade-fabrikant en Europa's grootste kunst verzamelaar Peter Ludwig heeft de stad Keulen met stomheid geslagen. Terwijl de stad doende is in de schaduw van haar we reldberoemde Bonn een museum van 250 miljoen neer te zetten voor Ludwigs kunstschatten, heeft de Akenaar het belangrijkste onderdeel van zijn unieke verzameling verkocht. De verkoop van 144 Middeleeuwse handschriften aan het steenrijke Ameri kaanse Getty-museum geldt als de belangrijkste transactie die ooit op de internationale kunstmarkt heeft plaatsgevonden. Volgens insiders moet Ludwig meer dan honderd miljoen voor de manuscripten hebben gekregen. Ludwig gebruikt het geld als een kapitaalinjectie voor zijn chocolade-imperium, dat met mer ken als Trumpf, Van Houten en Lindt in Europa marktleider is. Keulen had er vast op gerekend dat de handschriften, die tot nu toe in het Schnutgen-museum van de stad waren ondergebracht, in het nieuwe Ludwig-museum zouden komen waarvoor de stad kosten nog moeite gespaard heeft. Twee kunsthistorici waren na acht jaar studie bijna klaar met het samenstellen van een schitterende 4-delige catalogus. Met deze gulheid hoopte Keulen de Akense chocolade-fabrikant nog meer aan zich te verplichten. Het heeft niet mogen baten. Voor de afronding van hun werkzaamheden zullen de wetenschap pers nu naar het Getty-museum in Malibu (Callifornië) moeten reizen. Het museum, dat door de gelijknamige olie-miljardair werd opgezet, manifesteert zich met zijn vele miljoenen dollars als de slokop van de internationale kunstmarkt. Het geld voor een fraaie catalogus kunnen de Amerikanen echter in de zak houden. Dat heeft Keulen al betaald. „Behalve enkele kunsthistorici heeft het publiek er nauwelijks een voorstelling van wat voor een bezit ons land hier verliest", jammerde de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Het is de eerste keer dat Ludwig een dergelijk complex verkoopt. Dat hij nu tot verkoop is overgegaan komt zeker voor een deel voort uit on vrede over het kunstbeleid in Duitsland. Ludwig hamert al ja ren op de totstandkoming van een „Stichting Ludwig", waarin de Bondsrepubliek, de stad Keulen en de deelstaat Noordrijn- -Westfalen zouden moeten samenwerken. Het Keulse gemeentebestuur is verontwaardigd over de handel wijze van zijn ere-burger. Er wordt op gewezen dat de waarde van de manuscripten enorm gestegen is door de wetenschappe lijke werkzaamheden, die door de stad betaald zijn. Onderzoek naar vermeende hulp VS aan Barbie WASHINGTON Het Ame- rikaanse ministerie van justitie onderzoekt op het moment of Klaus Barbie, de in Frankrijk gevangen Duitse oorlogsmisda diger, na de Tweede Wereld oorlog met steun van de Vere nigde Staten naar Bolivia is uitgeweken. Er zouden vol doende redenen zijn voor een dergelijk grondig onderzoek. Naar eerder verluidde heeft Barbie na de oorlog, voor hij vluchtte, voor de Amerikaanse geheime dienst (CIA) gewerkt. De Amerikaanse omroep ABC verklaarde gisteren dat ze de hand had weten te leggen op immigratiepaprieren, waaruit blijkt dat Barbie in 1969 en 1970 zakelijke bezoeken heeft gebracht aan San Francisco, Miami en New Orleans. Tij dens dit soort bezoeken kocht Barbie ook wapens voor de RaiiviaancP militairpn Lubbers in Washington Premier Lubbers en minis ter Van den Broek van bui tenlandse zaken zijn gis teravond in Washington aangekomen. In Washing ton werd Lubbers verge zeld door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz. Vandaag hebben de Nederlandse en Amerikaanse bewindslie den gesprekken over de voorstellen die bij het overleg in Genève over de beperking van middellan- ge-afstandswapens in Eu ropa moeten worden inge bracht. Schaapherderin jongste Franse burgemeester CHAUFFECOURT De 23-jarige schaapherderin Syl- vie Gerome is zondag de jong ste burgemeester van Frank rijk geworden. Zij werd geko zen door de 19 inwoners van het gehucht Chauffecourt in de Vogezen. Sylvie Gerome, die niet bij een bepaalde poli tieke partij is aangesloten, kreeg 14 stemmen. Zij neemt het burgemeesterschap over »">n rnnorl* r- (Van onze correspondent Roger Simons) „Onderzeeër bij Zweden afkomstig uit NAVO-land" STOCKHOLM Eén van de onderzeeërs die in oktober vorig jaar in verboden Zweedse wateren werden ontdekt, was afkom stig uit een NAVO-land. Dat meldt vandaag het Zweedse dag blad Dagens Industri. Volgens dit blad zouden de motorgeluiden, die tijdens de jacht op de onderzeeërs werden opgevangen, af komstig zijn van een duiboot uit een NAVO-land en niet van een uit de Sovjet-Unie, zoals algemeen werd aangenomen. Auto riteiten weigeren elk commentaar op dit bericht. DEN Wie twijfelt aan het verstaan of de be- tis van een bepaald Engels woord, wie zeker- [wenst over een klemtoon, de oorsprong van rezegde of informatie over de ervaring waarop lud spreekwoord berust, kan vanaf vandaag te- ich terecht bij de Oxford Word and Language ice, nummer 56767 in Oxford. Deze nieuwe ser- 'yordt naar zijn voorletters OWLS genoemd. Engelse owl betekent jiaar de dames en he- jan OWLS in Oxford [geen domme uilen. {attribuut van de sse godin Athene is Ijl trouwens ook het ibeeld van de wijs- l De OWLS van Ox- 1 hebben een indruk kende kennis van de iuse taal. Alles wat ze #rvan weten, staat in B/uldig bijgehouden trs of wordt door iuters voor hen uitge- EXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11