f oor jaarsschoonmaak in corrupt Italië T ussen-akkoor d Euro-raketten blijft mogelijk Gandhi sluit conferentie Benauwd tussen hemel en aarde Executies in Guatemala gaan door Parijs volledig in handen neo- gaullisten Arrestaties in Polen na herdenking staat van beleg fITENLAND £cldóc Soutatit MAANDAG 14 MAART 1983 PAGINA 7 ginder vertrouwen i beleid Reagan YORK Het Amerikaanse volk n meerderheid geen vertrouwen in „jis leiderschap. Dat blijkt uit een ê-onderzoek waarvan de resultaten aag in het weekblad „Time" zijn ge- reerd. Slechts 46 procent van de on- aagden zei Reagan te zien als een «r die je kunt vertrouwen" tegen 57 it in mei 1981. Zeventig procent van isen vond dat de president „eerder an vertegenwoordigt dan de door- .merikaan", een stijging van zeven ,t sinds december. Tenslotte zei 51 it van de ondervraagden te hopen :agan zich niet voor een tweede ..Biermijn als president kandidaat stelt "fc 37 procent juist voor was. Met een bescheiden hamertik sloot de Indiase premier Gandhi zaterdag de vergadering van de niet-gebonden landen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Op de top bleek opnieuw dat de eenheid in de beweging ver is te zoe ken. Wel lijkt mevrouw Gandhi van plan een meer onafhankelijke koers ten opzichte van beide supermogend- heden te willen varen. Zeker in verge lijking met de vorige voorzitter, de Cu baans president Castro, die de Sovjet- -Unie de „natuurlijke bondgenoot" van de beweging had genoemd. Niet temin kwam het Westen er in het 54 pagina's tellende slotdocument van Nieuw Delhi aanmerkelijk slechter dan de Sovjet-Unie van af. Japan heeft ook zijn „Groenen" TOKIO Naar het voor beeld van de Westduitse „Groenen" is in Japan gis teren een ecologisch-paci- fistische partij opgericht. De partij heeft een pro gramma dat ernaar streeft de belangen van mens en natuur op elkaar af te stemmen en dat zich uit spreekt over kernenergie en kernwapens. De nieuwe partij, met naar eigen zeg gen 500 aanhangers, wil zich nog voor eind deze mei officieel als zodanig la ten inschrijven. Pierre Cardin wil ook in Sovjet- Unie MOSKOU De Franse mode- -magnaat Pierre Cardin heeft ge zegd dat hij de Sovejt-Unie geluk wil brengen door stijl, cultuur en „cuisine" op een hoger peil te bren gen. Cardin is in Moskou om met handelsfunctionarissen te spreken over verkoop van enkele van zijn produkten in de Sovjet-Unie. Op een persconferentie zei Cardin: „Wij proberen onszelf bemind te maken via cultuur". Een van zijn dromen die hij wil verwerkelijken is het openen van een restaurant van Maxim in Moskou. Voorts on derzoekt hij de mogelijkheden van de verkoop van kleding, delicates sen in blik en cosmetica. DAILY TELEGRAPH: Sjaranski mogelijk geruild tegen Russische spionnen LONDEN De Russische autoriteiten zouden overwegen de dissident Anatoly Sjaranski uit te wiselen tegen twee Russen, die onlangs wegens spionage in Italië zijn aangehouden. Dat heeft de Britse Daily Telegraph gemeld. Sjaranski werd in 1978 wegens „hoogverraad en spionage" tot drie jaar gevangenisstraf en tien jaar werkkamp veroordeeld. Zijn gezondheid is momenteel niet erg best. De Daily Telegraph herinnerde eraan dat de Sovjet-Unie vier jaar geleden vijf ijveraars voor de naleving van de akkoorden van Helsinki heeft uitgewisseld tegen twee Russen die wegens spionage in de Verenig de Staten waren opgepakt. JNA GEHELE GEMEENTELIJKE TOP TURIJN OPGEPAKT onze correspondent Cees Manders) Tegen ruim ird vooraanstaande in uit het Italiaanse jare leven is een ge- elijk vooronderzoek teld in een van de ste „zuiveringen" die and de laatste jaren gekend. Wethou- burgemeesters, vertegenwoordigers, )ndsleiders, rechters, enaren en managers staatsbedrijven, allen zich binnenkort moeten verantwoorden voor de beschuldigingen die tegen hen zijn inge bracht en die variëren van corruptie tot het in dienen van te hoge decla raties. Opzienbarend is de actie die de Romeinse officier van justi tie Infelisi heeft ingesteld te gen de Hoge Raad voor de Ma gistratuur, notabene zijn eigen hoogste controlerende instan tie. De ongeveer 30 leden van deze raad, stuk voor stuk emi nente rechtsgeleerden, worden ervan verdacht te veel op kos ten van de gemeenschap te hebben verteerd. Zij hebben te veel kopjes koffie, te veel ka viaar, zalm en champagne ge nuttigd, in plaats van de spa ghetti met tomatensaus, die de gewone Italianen dagelijks op hun menu aantreffen. De raad is in rep en roer, want dit koffieschandaal „tast onze goede naam aan". Morgen, dinsdag, komen de rechtsge leerden in spoedvergadering bijeen onder leiding van hun voorzitter, staatspresident Per- tini zelf, „om zich te beraden over eventueel te nemen stap pen". De grootste slachting heeft de morele voorjaarsschoonmaak aangericht in Turijn, model stad voor een goed functione rende linkse samenwerking. Daar is al een tiental wethou ders en provinciale bestuur ders achter slot en grendel ge zet. Zo ernstig waren de be schuldigingen. Zij hebben hun ambt, hen door de kiezers toe vertrouwd, gebruikt om zich zelf (en de vrouw) een flink banksaldo te bezorgen. Turijn is door dit schandaal praktisch zonder bestuur komen zitten. Voor de Italiaanse socialisten, die zichzelf altijd de minst cor rupte partij van het land heb ben genoemd, is dit een hele klap. De arrestanten zijn voor de duur van het onderzoek door de partij geschorst. In Milaan, de rijkste stad van het land, blijken 3500 wonin gen van de gemeente voor vriendenprijsjes te zijn ver huurd aan familieleden, rela ties en kennissen van politici en gemeente-ambtenaren. Dit huurschandaal is des te pijnlij ker, daar ook in Milaan de wo ningnood onder de mensen met de lagere inkomens schrikbarend groot is. In Pescara is een christen-de mocratische wethouder (en ex- -burgemeester) gearresteerd bij thuiskomst van een Afri kaanse safari-vakantie. Ook deze plaatselijke zeer bekende politicus heeft zijn particuliere belangen niet van die van de gemeente gescheiden kunnen houden. De schoonmaak heeft grote vormen aangenomen in Cata nia, Palermo en Napels, maar Rome als hoofdstad en ambte- narencentrum spant de kroon. Afgezien van de verrassende actie tegen zijn eigen superieu ren (de Hoge Raad voor de Magistratuur) heeft de onder nemende officier van justitie Infelisi ook dagvaardingen la ten bezorgen op ministeries, het stadhuis, het provinciehuis en op de hoofdkantoren van de vele Italiaanse staatsbedrij ven. De geadresseerden, ambtena ren, bestuurders en managers, hebben tot hun grote schrik en verontwaardiging kunnen le zen dat ook zij de laatste jaren te veel hebben gedeclareerd, te veel privé-uitgaven hebben verhaald op de gemeenschap. Het gaat hier om cocktails, maaltijden en ook om dienst reizen naar tropische oorden waar je slechts kunt zonneba den. Italië reageert op deze jongste schandaalgolf met veront waardiging en verbazing over het verval van zijn eigen pu blieke zeden. Maar ook met enige bezorgdheid, want het Italiaanse imago in het buiten land, toch al niet zo onge schonden, zal door deze affaire verder worden aangetast. NISTER YAN DEFENSIE WEINBERGER: inze correspondent Mare de Koninck) INGTON - De Ver- Ie Staten zijn in be- il bereid tot een voor- Je overeenkomst met ri4ovjet-Unie over we- n*jds beperkte aantal- ve Euro-raketten, mits e akkoord voor beide lijjen de verplichting d«udt om ogenblikke- ^oor te onderhande- Jjpver een definitieve gJenkomst. Het uitein- nie akkoord moet wat dp betreft nog altijd de >oiptie verwezenlijken, ;.eiJbij de Sovjets al hun ^ddenafstandsraket- n(}Ontmantelen en de wikanen hun Pers- •2 en kruisraketten ilaatsen of ontmante ld vooravond van het be- premier Lubbers aan igton heeft de Ameri- minister van defensie, ..Weinberger, deze nieu- "jjeweeglijkheid"' in de on- ielingsstrategie met de bekend gemaakt. ;rger zei gisteravond in voerig interview op de taanse televisie: „Ik lat een interim-akkoord ève met de Sovjets mo- ^zou kunnen zijn, indien "pte paragraaf zou luiden ide partijen onmiddellijk "indertekening van deze ikomst opnieuw bijeen- om te gaan onderhan- iver de tweede en laat- dat is de nuloptie". De Amerikaanse minister zei dat de grootste zorg van Was hington is, dat het Oostblok er met een tussenovereenkomst beter afkomt dan het Westen en dat de Sovjets daarom niet meer terug zullen komen naar de onderhandelingstafel. „Wij moeten aanwijzen wat het uit eindelijke doel is, als we het erover eens worden dat dat doel al te drastisch is om met een reeds te bereiken. Een in terimovereenkomst vereist de hereniging rond de tafel om aan de tweede fase te begin nen," aldus Weinberger. Compromis Weinberger herhaalde het standpunt van president Reagan dat het aan Moskou is om met een „serieus tegen voorstel" te komen, aangezien de Amerikanen de nuloptie als het „best mogelijke aanbod" in Genève hebben neergelegd. Daarmee ging Weinberger vooralsnog niet in op de jong ste oproepen van met name de Westduitse kanselier Kohl en de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Colombo, dat thans het Witte Huis met een compromisvoorstel moet ko men. Politieke waarnemers in Washington verwachten zo'n Amerikaans initiatief nog al tijd wel, en zien de uitspraken van Weinberger gisteravond als een stap daar naar toe. Weinberger verklaarde dat de Russen tot nog toe in Genève onder meer hebben aangebo den hun 351 op West-Europa gerichte SS-20-raketten te ver minderen tot 300 of tot 275, terwijl de Amerikanen het in ruil daarvoor op nul moesten houden. De baas van het Pen tagon noemde dergelijke voor stellen niet serieus. Ook het Sovjet-aanbod om SS-raketten tot achter de Oeral terug te trekken is voor Weinberger onaanvaardbaar, omdat zulks de Chinezen en Japanners zou verontrusten en omdat de pro jectielen altijd weer binnen enkele uren terug te brengen zouden zijn tot waar ze wel weer hun Europese doelen kunnen bestoken. „Bevriezing" Weinberge| waarschuwde het Amerikaanse parlement vol gende week niet de „bevrie zingsresolutie" te aanvaarden, die afgelopen week door de vaste commissie voor buiten landse zaken van het Huis van Afgevaardigden is aangeno men. Een „Freeze" van alle produktie en installatie van kernwapens (inclusief de zwa re intercontinentale atoomwa pens) zou voor de Reagan-re- gering onaanvaardbaar zijn, omdat Amerika thans nog een verouderd nucleair-strategisch arsenaal zou hebben. „Drie kwart van onze raketten is ou der dan vijftien jaar, terwijl bij de Sovjets drie kwart jonger is dan vijftien jaar", aldus Wein berger. Hij zei dat het moment voor kernwapenbevriezing pas is aangebroken als er Oost-Wes- t-akkoorden zijn over meer evenwichtige en lagere ni veaus dan thans. En meer spe ciaal over de Europese midde- nafstands-raketten (INF) zei Weinberger: „Eén dings is nog slechter dan geen akkoord met de Sovjets, en dat is een slecht akkoord". -V ?>r» Bij Schuls, een plaatsje in het oosten van Zwitserland, hebben tachtig skiers enkele angstige uur tjes doorgebracht. Ze hebben drie tot zes uur vastgezeten in de cabines van een kabelbaan, nadat een technische storing die had stilgelegd. Er moesten helikopters van de Zwitserse reddingsdienst aan de pas komen om de passagiers uit de cabines te redden. GUATAMALA-STAD De executies van mensen die door geheime rechtbanken in Gua temala zijn veroordeeld, zullen worden voortgezet. Dit heeft de Guatamalaanse minister van defensie, generaal Oscar Mejia Victores, vorige week verklaard. De terechtstellin gen wekten acht dagen gele den hevige beroering tijdens een bezoek van de paus aan dat land. Johannes Paulus II had om gratie verzocht, maar de veroordeelden werden toch terechtgesteld. Volgens de mi nister zullen binnenkort op nieuw tien mensen ter dood worden veroordeeld. In een toespraak heeft de Guatama laanse leider, Rios Montt, be loofd op 23 maart, wanneer hij een jaar aan de macht is, de staat van beleg op te heffen en amnestie te verlenen. BARBIE: „Ik heb nooit met folteringen te maken gehad'' LYON „Ik heb nooit iets met foltering of deportatie van joden te maken gehad". Dit heeft de voormalige Gestapo- chef van Lyon, Klaus Barbie, volgens de Franse krant Le Progrès de Lyon in een ver hoor gezegd. Barbie, die in 1951 naar Boli via vluchtte, werd vorige maand naar Frankrijk uitge wezen. Na de oorlog werd „de slager van Lyon" twee keer door Franse tribunalen bij verstek ter dood veroordeeld Nu wordt een proces voorbe reid voor misdaden tegen de mensheid, welke niet verjaren. Barbie zei dat hij tijdens de oorlog verantwoordelijk was voor de strijd tegen het Franse verzet. „Ik kan me niet herin neren- dat ik ooit persoonlijk gevangenen heb gefolterd", al dus Barbie. PARIJS De tweede ronde van de Franse ge meenteraadsverkiezingen heeft de enorme overwin ning van de neo-gaullis- ten van ex-premier Chirac in Parijs onderstreept. Alle twintig arrondisse menten in de Franse hoofdstad hebben conser vatief gestemd. Iets derge lijk is nog nooit voorgeko men. De overwinnaars van de twee rondes in de gemeenteraads verkiezingen zijn, landelijk ge zien, de neo-gaullisten en de socialisten. De andere rechtse gematigde en conservatieve formaties, zoals die van oud- -premier Giscard d'Estaing, zijn er niet goed van af geko men. De grootste verliezer is echter de communistische par tij geworden. Bij elke verkie zing verliest deze partij meer stemmen. Zo leden de communisten on der meer een gevoelige neder laag in St. Etienne. De com munistische partij heeft in de gemeenteraadsverkiezingen meer dan vijftien steden van middelbare grootte verloren. De eerste kiesronde van vori ge week zondag leverde een meerderheid voor de oppositie op (53 tegen 47 procent), in de tweede is het praktisch tot een gelijke stand gekomen. De Franse socialistische pre mier, Pierre Mauroy, heeft vanmorgen vroeg na de defi nitieve uitkomst verklaard de „duidelijke" waarschuwing te hebben begrepen die de kie zers aan het adres van zijn re gering hebben gegeven. Hij zei dit nadat de resultaten van de tweede ronde van de gemeen teraadsverkiezingen bekend waren. Mauroy erkende dat de kiezers bij de eerste ronde van vorige week zondag blijk had den gegeven van hun onge rustheid over de economische problemen in hun land. „De president van de repu bliek en de regering zullen nota nemen van de waarschu wingen van het electoraat", al dus Mauroy die zelf in de tweede ronde tot burgemeester van het noordelijke Rijssel werd herkozen. Hij beloofde echter dat de regering haar „rechtvaardig" beleid van ge combineerde economische en sociale maatregelen zal hand haven, ondanks het grote han delstekort en andere proble men. Gezien deze problemen wordt verwacht dat president Fran cois Mitterrand binnen niet al te lange tijd de regering zal wijzigen. In politieke kringen wordt gespeculeerd op het ont slag van premier Mauroy die verantwoordelijk zou zijn voor de tegenvallende socialistische verkiezingsresultaten. Verder wordt rekening gehouden met een devaluatie van de frank. De communistische partijlei der Georges Marchais zei voor de tv dat de socialistische kie zers ondanks het stembusak koord tussen communisten en socialisten er kennelijk weinig voor voelden bij de tweede ronde op een communist te stemmen. Maar hij erkende dat het stemmenverlies dat bij eerdere verkiezingen voor kwam, zich had voortgezet. iter: Hoop op vrede in Midden-Oosten vervaagt Basis van FDP nog verder afgebrokkeld LEM De Ameri- oud-president Jimmy "J heeft aan het slot van w bezoek aan Israël dat de hoop voor vrede 'lidden-Oosten in de af twee jaar vervaagd is de situatie er nu triest Op een persconferentie zei hij dat hij ontmoedigd was door Israëls vastbeslotenheid nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoe- ver te bouwen. Tijdens een bezoek aan de westelijke Jordaanoever sprak Carter onder anderen meteen aantal prominente PLO-aan- hangers. Carter brengt voor de Emory-Universiteit van At lanta een informatief bezoek aan het Midden-Oosten. Hij was al in Egypte en zal verder Jordanië, Syrië, Saoedi-Ara- bie, Libanon en Marokko be zoeken. MENHEER (Vervolg van voorpagina) BONN De FDP, die in het vorige parlement van Slees- wijk-Holstein nog vier zetels had, heeft gisteren betaald voor haar zig-zagkoers. De li beralen hadden zich uitgespro ken voor een samenwerking met de SPD, terwijl zij in de lands-politiek in Bonn samen werken met de CDU. Met het verdwijnen uit het deelstaatparlement in Kiel is de basis van de Duitse libera len verder afgebrokkeld. Ze zijn nu nog slechts in vijf van de elf deelstaatparlementen vertegenwoordigd. De Groenen wezen gisteren met een beschuldigende vin ger naar Björn Engholm en zijn SPD. Volgens de Groenen Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel m de krant. hadden de socialisten zoveel typisch „Groene" programma punten overgenomen, dat de alternatieven alle wind uit de zeilen werd genomen. „Het is jammer dat de socialisten niet gewonnen hebben, want dan hadden we kunnen zien hoe weinig zij van hun milieupro gramma zouden hebben waar gemaakt," zei hun lijsttrekker in de noordelijke deelstaat. GDANSK/WARSCHAU In drie Poolse steden hebben gis teren enkele duizenden men sen gedemonstreerd om te ge denken dat vijftien maanden geleden de staat van beleg werd ingesteld. In Warschau, Gdansk en Wroclaw was spra ke van groots machtsvertoon van de oproerpolitie, terwijl de kerk een dringend beroep deed op de mensen om kalm te blijven. Volgens ooggetuigen is bij de demonstraties een onbe kend aantal mensen opgepakt. Het optreden van de politie in Warschau deed denken aan de roerige dagen na het uitroepen van de staat van beleg op 13 december 1981. Ze trad op toen een groep van enkele honderden gelovigen, die net -een mis „voor het vaderland" had bijgewoond, bloemen bij een kruis wilde leggen waar eerder bijeenkomsten plaats vonden. Ook in Gdansk heerste een ge spannen toestand. De onder grondse afdeling van Solidari teit had er opgeroepen tot bij eenkomsten bij het gedenkte ken voor de arbeidersopstand van december 1970. Een bij eenkomst van 1.500 mensen, die onder meer Poolse liedjes zongen, werd uiteen gedreven. Lech Walesa werd door politie gejaagd. verhinderd zich bij de demon stranten te voegen en kon al leen vanuit zijn auto toekijken. In Wroclaw in het zuidwesten was het van hetzelfde laken een pak. Een groep van 100 jongeren die voor de vrijlating van gevangenen wilden bid den werd door agenten uiteen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7