79 845 kindertelefoon steeds vaker in gesprek 'Cafés maken te lang herrie Behoorli jk niveau op Leids cabaretfestival o tokollektief :1( P 9 1 feit uniek held van Leidse tukkerijen VERSE SPINAZIE Niet bezuinigen op vervoer leerlingen £cidödQounant MAANDAG 14 MAART 1983 PAGINA 3 ^dieven _^houden De politie heeft in de |n zaterdag op zondag drie •en aangehouden die fles- ik hadden gestolen uit het van tafeltennisvereniging in de Catharijnestraat. Het rinjl8 en 14 jaar oud sloeg bij >def*er Werffpark op de vlucht -j patrouille van de politie. /lucht werd een tas met inl een gracht gegooid, een ng%s bleef op de kade achter, on; kon gelijk worden aange- erkde rest volgde niet veel la- drietal is na verhoor heen- P. Siderius voorzitter bestuur AZL LEIDEN Dr. P. Siderius (60) is benoemd tot voorzitter van het bestuur van het Leidse Academisch Ziekenhuis. Siderius deed in 1948 zijn doctoraal examen farmacie in Leiden. Hij promoveerde in 1950. Tot 1955 verbleef hij in het buitenland; hij was hoogleraar in Bagdad en onder zoeksmedewerker in Pittsburgh. Daarna was hij apotheker in Wassenaar en tevens wetenschappelijk medewerker aan' de Rijksuniversiteit Leiden. In 1962 werd hij hoofdinspec teur voor de geneesmiddelen in dienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In 1967 volgde zijn benoeming tot directeur-generaal van de Volksgezondheid op da( ministerie. In 1967 werd hij secretaris-generaal van het nieuwe ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Hij bleef werkzaam in deze functie tot de opheffing van het departement op 4 november 1982. Siderius volgt de heer J.P. Hendriks op, die voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid is geworden. Zoetermeerder maakt amok in KWJ-gebouw LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagavond bij een feest in het KWJ-gebouw aan het Noordeinde een 29-jarige jongen uit Zoetermeer aangehouden, die in het bezit was van een pistool en een stiletto. De jongen had bij een ruzie met zijn 20-jarige vriend uit Den Haag, met de stiletto in de handen van die vriend gesto ken. Deze jongen moest naar het Academisch Ziekenhuis wor den vervoerd. Bij een andere ruzie trok de 29-jarige Zoetermeer der een pistool en bedreigde daarmee een 32-jarige Leidenaar. Beiden hadden al eens eerder ruzie gehad in Voorschoten. De Leidenaar werd niet gewond. De schoten kwamen voornamelijk in het plafond terecht. De jongen uit Zoetermeer bedreigde nog meer mensen op het feest met zijn pistool. Bij de vechtpartijen sneuvelde verder nog een ruit en liepen enkele mensen snijwon- den op. De 32-jarige Leidenaar heeft aangifte van bedreiging ge daan. De 20-jarige Hagenaar deed geen aangifte omdat hij het vriendje was. De jongen uit Zoetermeer verklaarde zo gehan deld te hebben in een dronken bui. Twee hectare duin brandt af KATWIJK In de Katwijkse Zuidduinen is gisteravond twee hectare duin afgebrand. De brand ontstond omstreeks vijf uur door nog onbekende oorzaak. Binnen een half uur had de brandweer het vuur onder controle. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. N Steeds meer ■n bellen naar de al en Jongerentele- ïpi 1982 waren dat er Sn wie 65 procent Het zijn vooral onder de 15 jaar len. Dit schrijft de lische Hulpdienst waartoe de Kin- in h Jongeren Tele- tre(JT) behoort, in het bifaag 1982. me d siddelde gespreksduur jlispngeren was acht mi nuten. Belangrijkste gespreks onderwerp waren sexuele pro blemen (33,5 gevolgd door relatie-problemen (26,4%) en psychische problemen (7,2%). Het aantal gesprekken met de THD nam in het vorige jaar opnieuw toe. Dit keer werd men 10.886 maal gebeld. Het meest werd gesproken over eenzaamheid (20%), gevolgd door relationele problemen (18,7 psychische problemen (17,7%), sexuele problemen (13,3%) en vragen om informa tie (11,8%). De grootste groep bellers kwam uit de leeftijds groep 35 tot 49 jaar en er bel den iets meer vrouwen dan mannen. De gemiddelde duur van de gesprekken neemt enigszins af. Daarbij stelt de THD vast, dat steeds meer personen overdag bellen: het percentage gesprekken in de nacht neemt af ten gunste van het percentage gesprekken in de middag. De telefonische hulpdienst wordt gevormd door 70 vrij willigers en drie beroeps krachten. De vrijwilligers zor gen voor het directe telefoon- werk. De bestaansreden van de THD wordt gevormd door de behoefte van mensen om eens te kunnen praten met een ander, niet gehinderd door deskundigheidsverschillen, moeizame verwijzingen of de angst een stempel opgedrukt te krijgen. De vrijwilligers proberen vooral te luisteren. De mogelijkheid stoom af te blazen, een andere invalshoek te belichten, gevoel te tonen en informatie, dat zijn de din gen die de vrijwilligers te bie den hebben. Huisvesting De huisvesting van de THD en de KJT is bedroevend. Men huurt een klein pand van de Leidse universiteit, maar be halve de krappe behuizing laat ook de bouwkundige toestand nogal te wensen over. Het be stuur heeft met een architec tenbureau een renovatieplan ontwikkeld voor onder meer het aanbrengen van centrale verwarming, geluidsisolatie van de telefoonkamers en ver betering van het sanitair. De kosten zijn begroot op 65.000 gulden. Voor de uitvoering van de plannen is een aparte stichting opgericht. Overigens dreigt er een nieuw probleem. De universiteit heeft laten we ten het pand bij het in gebruik nemen van het Witte Singel- Doelencomplex te willen afsto ten. De THD overweegt het pand aan te kopen. De THD is werkzaam voor een groot aantal gemeenten in de Leidse regio, Rijn- en Veen- streek en Bollenstreek. De meeste gemeenten geven jaar lijks subsidie. Mede dankzij die subsidies heeft de THD in 1983 een sluitende begroting. Men blikt echter met enige zorg naar de komende jaren. Een aantal gemeenten zoals Bos koop, Ter Aar, Rijnsburg en Wassenaar hebben laten weten geen bijdrage aan het vrijwilli gerswerk meer te zullen ge ven. foto tocfnt hoe machinaal zetten in zijn werk lo irl o <TI ei in u| "JEN „De veran- %en in de Leidse ferijwereld", is het 'werp van een ten- telling die gister- ïg is geopend in het I gebouw aan de arkt. De tentoon- ïg van ruim hon- foto's geeft een beeld van vier e drukkerijen. II en 1982 maakten le en het Leids Fotokol- f een reeks foto's in .eidse drukkerijen: bij bij Batteljee Terp bij Luctor et Emergo de Stagdrukkerij. De deringen in het gra- bedrijf deden zich met op technisch gebied Door de toepassing moderne technieken drukkers en zetters verkplaats veranderen rd wijn en. Gedwongen gen waren soms het tj. Het Fotokollectief _prop, dat druktechnie- iie nu worden toege- )ver enkele jaren ver- fjen kunnen zijn en dat dat een groot aanpassings vermogen van de werkne mers vraagt. De veranderingen werden ook duidelijk in de periode dat de drukkerijen werden gefotografeerd. Bij Brill won de technologie steeds meer terrein, terwijl Luctor et Emergo zich als traditio nele drukkerij niet langer kon handhaven en werd opgeheven. In de eerste helft van de zestiger jaren kende Leiden nog zo'n tachtig grafische 'bedrijven (onder meer Rotogravure, Sijthoff, IJdo) en van dat aantal zijn er nu nog maar twintig over. De tentoonstelling in het Waaggebouw is nog tot 20 maart te zien. De Waag is dagelijks geopend van tien tot vijf uur. Daarna ver huist de tentoonstelling naar de Openbare Biblio theek aan de Nieuwstraat. Tijdens de openingsuren van van de bibliotheek is het werk van het Fotokol lectief van 23 maart tot en met 2 april daar te bekij ken. tenrollers aktief Zakkenrollers zijn opnieuw aktief geweest op de. weekmarkt. Vijf mensen deden aangifte bestolen te zijn. imonnee's werden op vakkundige wijze uit jassen en tas- Iaald, zonder dat men er iets van merkte. Er werd totaal na 1000 gulden gestolen. RAADSLEDEN NA NACHTELIJKE KROEGENTOCHT: LEIDEN De cafés die in aanmerking komen voor een verruiming van de sluitingstijden in de weekeinden produceren soms nog te laat in de nacht te veel geluid. Dat is de belangrijkste conclu sie die Joop Walenkamp, fractie-voorzitter van het CDA in de Leidse ge meenteraad heeft getrok ken naar aanleiding van zijn speciale „kroegen tocht" in de nacht van vrijdag op zaterdag. Deze kroegentocht was door Joop Walenkamp georgani seerd teneinde de zaak van de sluitingstijden van de Leidse horeca, die in de gemeente raad nogal gemengde gevoe lens oproept aan den lijve te ondervinden. Raadsleden van de meeste politieke partijen (CDA, VVD, PvdA, D'66 en PSP) gaven vrijdagavond ge hoor aan de oproep van de Walenkamp en brachten een informeel bezoek aan de Leid se horeca. In een aantal uren tijd werden de meeste cafés in de Leidse binnenstad bezocht, die straks in aanmerking ko men voor een proef met latere sluitingstijden. De kroegentocht, die de raads leden zowel door jongerendan- cingachtige gelegenheden als door echte stamcafés voerde, eindigde tenslotte op de Leidse Beestenmarkt, waar zich een concentratie van cafés be vindt. Daar werden twee fa milies bezocht die temidden van deze uitgaansgelegenhe den wonen. Hun ervaringen bleken tamelijk positief. „Het viel me op dat hoe dichter men bij de cafés woont, hoe genuanceerde en milder men over de eventuele overlast denkt. De boze brieven van bijvoorbeeld wijkcomités over overlast zijn toch altijd weer afkomstig van mensen die er verder van af zitten", aldus Joop Walenkamp. Bij een late controle op het po litiebureau bleek dat er die avond en nacht geen enkele klacht over de cafés was bin nengekomen. Derhalve had het D'66-raadslid Jan Hoeke- ma, die speciaal met het oog op die klachten met een surveil lancewagen van de Leidse po litie was meegereden een rus tige tocht. Ondanks deze posi tieve ervaringen plaatste Joop Walenkamp toch een kantte kening bij de geluidsoverlast. „Die bepaling in de Algemene Politie Verordening dat de ca fés een half uur voor sluitings tijd hun muziek af moeten zet ten, blijkt een papieren bepa ling te ziin geworden. Het la waai ging op veel plaatsen door tot twee uur s'nachts en het lijkt me onverstandig om daar geen rekening mee te houden", aldus Walenkamp. De gemeenteraad zal zich in de vergadering van volgende week moeten uitspraken over de proef met 15 zorgvuldig ge selecteerde cafés, die dan een jaar lang één dag in het week einde tot drie uur s'nachts open mogen blijven. Een meerderheid in de raad, be staande uit CDA, VVD en D'66 is daar voor. De PvdA en de kleine linkse partijen zijn tegen. ADVERTENTIE POND BLANKE VARKENS- LAPPEN KtlO CDA LEIDEN AAN MINISTER: LEIDEN De CDA-fractie in de gemeente Leiden heeft de minister van Onderwijs en Wetenschappen ge vraagd niet te bezuinigen op het vervoer van leerlin gen naar scholen voor buitengewoon onderwijs. Vol gens de fractie moeten juist deze leerlingen gerekend worden tot de zwaksten in de samenleving. In de brief wordt vastgesteld, dat scholen voor buitengewoon onderwijs beperkt verspreid liggen over de stad, zodat de leer lingen zich over grote afstanden moeten verplaatsen in vaak ge compliceerde verkeerssituaties. Als de begeleiding door de ou ders moet gebeuren, neemt de belasting van die ouders nog ver der toe. Voor moeders waar gezinnen zijn, is de begeleiding naar scholen onmogelijk en bij werkende of studerende ouders zal de begeleiding het werken of studeren ernstig belemmeren of on mogelijk maken. Daarbij zulln door afschaffing van het speciale vervoer vele vervoerders en begeleiders hun taak verliezen en mogelijk werkloos worden. Apartheid In het kader van een serie voorlichtingsavonden over de apartheid houdt de Boycot Outspan Aktie (BOA) morgen een bijeenkomst. Aan de hand van een video film zal gesproken worden over wat er in Nederland gedaan kan worden om de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika te bestrijden. De bijeenkomst begint om acht uur in et gebouw van de BOA aan de Oude Vest 79. Quatre mains De pianisten Vaughan Schlepp en Tjitte Weber voeren woensdag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest composities uit voor piano quatre mains (vier handig) Op het programma staan werken van J.C. Bach, Mozart, Van Beethoven, Schubert, Dvorak, Brahms en Moszkowsky. Het concert begint om kwart over acht. Kinderfilms In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 worden woensdagmiddag kinderfilms ver toond. Op het programma staan een komische film en een serie tekenfilms. De toegangsprijs bedraagt drie gulden en de films beginnen om half drie. In de Vroolijcke Arke Het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- koorsteeg 15 houdt woensdag in het kader van een ont moetingsavond voor alle volwassen bezoekers van het clubhuis, een open podium. Een ieder die iets weet te pres teren op het gebied zan zang, muziek, dans, toneel of thea ter krijgt 15 minuten om op het podium zijn kunsten te ver tonen. Geïnteresseerden kunnen telefonisch contact opne men met het clubhuis onder nummer 123271. Fancy fair In de hal van de Willem de Zwijgerschool aan de ge lijknamige laan wordt woensdag een fancy fair gehou den met diverse spelen, een rad van avontuur en een rommelmarkt. De baten zijn bestemd voor de aanschaf van materialen voor het onderwijs. De fancy fair is overdag geopend van twee tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot negen. Lezing De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, A fdeling Leiden houdt woensdagavond in het Rijksherba rium aan de Schelpenkade 6 een lezing. Spreker is Profes sor dr. J.C. van Lente. Hij zal het hebben over „Biologische bestrijding van plagen: dure hobby of betaalbaar alterna tief?". De lezing begint om acht uur. Glaucoom „Glaucoom, wat is dat eigenlijk". Dit is de titel van een voorlichtingsavond die woensdag in de recreatie ruimte van gebouw 5 van het Academisch Ziekenhuis wordt gehouden. Glaucoom is een oogaandoening, waarbij de oogdruk binnen het oog te hoog is. De bij eenkomst, die wordt gehouden door de Afdeling Oog heelkunde, is bestemd voor patiënten die een dergelij ke oogaandoening hebben en voor hun familie. De bij eenkomst begint om acht uur. Fietspad Vandaag is begonnen met de aanleg van het fietspad langs de Langegracht tussen Zandstraat en Oostdwarsgracht. Dit karwei neemt ongeveer drie weken in beslag. Daarna zal begonnen worden met de aanleg van het laatste gedeelte fietspad tussen Zandstraat en Volmolengracht dat ook drie weken in beslag zal nemen. Tegelijk met de aanleg van het fietspad zullen de bestaande schuinparkeerplaatsen ver vangen worden door parkeerplaatsen in de lengterichting. Leidenaar zeer ernstig mishandeld LEIDEN Een 32-jarige Leidenaar is gistermiddag tussen half vijf en vijf uur zeer ernstig mishandeld door een stel onbekende mannen, omdat hij op de kruising Langegracht/Lammermark- t/ Molen werf geen voorrang verleende aan een naderende auto mobilist. De man liep diepe sneden op in zijn kin en werd met een stuk ijzer zodanig op zijn mond geslagen dat de man al zijn tanden een kiezen moet missen. Verder liep hij beschadigingen op aan zijn rug. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. Nadat de man de Langegracht was opgereden, werd hij klem gereden door een achteropkomende automobilist in een grijze Golf. Beiden stapten de auto uit waarna de 32-jarige Leidenaar eerst klappen ontving en daarna met een stuk ijzer, dat de man waarschijnlijk uit zijn auto pakte, verder werd geslagen. De man die de klappen uitdeelde kreeg even later assistentie van nog enkele personen in een licht blauwe auto, die de man nog enke le trappen in de rug gaven. De Leidse politie doet een dringend beroep op getuigen zich te melden bij de afdeling recherche van de Leidse politie, tel. 149961. LEIDEN Hoe vergelijk je een aantal onder de noemer* „cabaret" gepre senteerde, maar verder nogal uiteenlopende pro gramma's met elkaar? Met die vraag ziet de jury die na drie voorrondes de fi-, nalisten voor het Leids Cabaretfestival moet aan wijzen zich straks gecon fronteerd. Is bijvoorbeeld cabaret dat half geluktê pogingen tot vernieuwing doet beter dan vakkundig uitgevoerd zeer traditio neel cabaret? De tweede voorronde van het Leids Cabaretfestival, zaterdag in De Waag, riep dit soort vra gen op. De optredende groe pen waren alle van behoorlijk niveau, maar ze brachten zeer verschillende programma's. De Stobbelaar Show was met in een hoog tempo uitgevoerd afwisselend programma, vol woordspelingen en met aardi ge typetjes, misschien nog het meest cabaretesk. Bij de over vloed aan grappen die Stobbe laar maakte, mislukten er na tuurlijk wel wat, maar er viel toch veel te lachen, en dat deed de verre van zuivere zang en enkele minder ge slaagde nummers (bijvoorbeeld het slotnummer) weer snel vergeten. Peter de Hoog's optreden zag er heel anders uit. Hij bracht een programma van liedjes. Hij staat achter de microfoon en zingt, zijn begeleiders op de achtergrond en behalve de belichting verandert er verder niet veel. Maar ondanks die sobere presentatie weet Peter de Hoog zijn aanwezigheid weer te maken. Hij brengt sympathieke teksten, waarin hij naar mijn smaak alleen iets te veel gewicht en lering in de slotregels legt. Staal Strien maakten voor de gelegenheid een selectie uit hun avondvullend programma met de mooie titel „Met een warme interesse voor de char- me van excessen". Een met Staal Strien In actie tijdens het Leidsecabaret festival een mij zeer aansprekende hu mor gepresenteerde visie op macht de macht van een sy steem over mensen en machts verhoudingen tussen mensen, daarbij inbegrepen de macht die theaterdeskundigen en wat daarvoor doorgaat uitoefenen over theatermakers. Staal Strien deden vorig jaar ook mee en bereikten toen na een aangevochten jury beslissing niet de finale. De jury van dit jaar beslist over e finalisten na de derde voorronde. MARIAN VAN NOORT GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3