Dubieuze strafschop helpt FC Den Haag il Wilhelm jjehoudt titel HANS VULTINK VIERT JUBILEUM MET TITEL Jan van Dooyeweerd stelt mijlpaal uit Zevende partij naar remise Europa stap dichter bij voor Sparta Blunders Verkerk duperen Willem II Pelleboer scoort weer voor PEC Afgrijselijk voetbal in streekderby Wedstrijd begint in tweede helft MAANDAG 14 MAART 1983 iE JANEIRO Voor iriitzinnige menigte van n{ schatting 100.000 toe- ;||vers heeft Nelson Piquet 24tn op het snikhete circuit icarepagua, even buiten Janeiro, het openings eer van het formule 1- i gewonnen. De 30-jari- •aziliaan stuurde zijn met turbomotor naar eïibedreigde zege. d j Mkampioen Keke Ros- indigde op ruim 20 se- i als tweede, maar werd loor de commissarissen internationale auto- leratie (FISA) gedis- Hiceerd. Niki Lauda, als iver de eindstreep geko- ;lom daardoor naar de s. Ook de Italiaan ie Angelis, als dertiende liigd, werd gediskwalifi- Zijn landgenoot Andrea trfsaris werd zaterdag al ;loten van deelneming 'fe Grote Prijs van Brazi- a de afsluitende training, Q.»ij de Finse wereldkam- 5r[ Keke Rosberg zich in Jhlliams de snelste toon- I jeigerde de Italiaan zijn de weegbrug stil te la in. De Cesaris had in de ig van zaterdagochtend ;te tijd gemaakt, sportfederatie ging met van dit seizoen uit vei- isoverwegingen akkoord verlaging van het ge en voerde bovendien de in, dat skirts aan de zij- verboden zijn. Het re is, dat de wagens voor Iers minder gevaarlijk idat de snelheden in de lager liggen. Dat was al direct merkbaar. p't circuit van Jacarepa- Hden de coureurs gemid- 5 seconden per ronde ier dan vorige keer het zoentopper jr Seb Coe 'ORD Sebastian Coe zaterdagavond in Cos- in de indoor-wedstrijd igeland tegen de Vere ten de beste-wereld- ie op de 800 meter gele de 26-jarige Engelsman ■4,91, waarmee hij ruim •conde onder zijn eigen "Jtijd tot dan toe bleef 11 februari 1981 op Je baan). Tweede werd 7indgenoot Peter Elliott, 1.46,71 kwam. mund heeft de 16-jari- iel Mellaard het natio- •ugdrecord bij het ver- verbeterd. De atleet Ipark uit Spijkenisse igde de afstand van 7 iii en 30 centimeter. Dat PÉn centimeter verder dan 4,|cord, dat Mellaard eer- I- it seizoen op 7.29 had ge- De Fransman Jacques Lafitte besprenkelt zijn ploegge noot en wereldkampioen Keke Rosberg met water na de training van zaterdag. NIEUWLEUSEN Het vrije spel en het anker-kader 47/2 mogen door de hui dige biljarttop in toenemende mate als een loterij worden beschouwd, toch komt er zelden een minder begaafde biljarter als winnaar uit de bus. Het Nederlands kampioenschap in het eenvoudige tweestootskader vormde op die regel geen uit zondering. Met een keurige triomf in een ouderwetse finale eiste Hans Vultink in Nieuwleusen in zijn 100e toernooi- een jubileum - de titel op. Het voor Vultink als een waar feest verlopend toernooi vond zijn hoogtepunt in de overwinning, die de 45-jarige biljarter uit Neede, boekte op de eveneens nog ongeslagen Piet Vet. Met 400 tegen 52 caramboles werd de Noordhollander in de laatste partij ondubbelzinnig teruggewezen. Het betekende voor Vultink, die ein digde met een moyenne van 116.60, tevens zijn 39e nationale titel. Hij reist over een maand af naar Alicante, waar de Europese titelstrijd wordt gehouden. Piet Vet eindigde als tweede met een gemiddelde van 98.08 en Jos Bongers eiste de derde plaats voor zich op met 80.25. De Hagenaar Wim van Deventer besloot het toernooi als vijfde met een moyenne van 50.00. Perfecte kür Torvill/Dean HELSINKI Jayne Torvill en Christop her Dean hebben voor de derde keer in suc cessie de wereldtitel ijsdansen veroverd. Het Engelse paar reed in Helsinki een perfecte vrije kür, die de 8000 toeschouwers met een staande ova tie beloonden, belo ning negen keer 5,9 punten. Tweede wer den Natalja Bestem- janova en Andrei Boekin (Sovjet- Unie). DEN HAAG Waar zich op het gezicht van trainer Cor van der Hart van FC Den Haag ondanks de royaal uitgevallen zege van 4-1 tegen Wageningen voornamelijk meewarig heid aftekende barstte zijn collega Hans Boersma zelfs na afloop nog bijna uit zijn voegen van woede. Beide reacties waren volledig te begrijpen voor diegenen die getuige waren geweest van een bijna krankzinige wed strijd in het Zuiderpark. Waarin eerst het uiterst be scheiden geklasseerde Wage ningen op een voorsprong van 1-0 kwam tegen het nog zo ambitieus gerangschikte maar abominabel spelende FC Den Haag. Vervolgens kende scheidsrechter Van de Riet uit Almelo, een debutant dit sei zoen in het betaalde voetbal, de thuisploeg een strafschop toe na wat duw- en sjorwerk van Tollenaar tegen Bouwens. „Dat was voor honderd pro cent een versierde strafschop", brieste Boersma, juist het com mentaarlokaal op twee kruk ken binnen gestrompeld om dat na een botsing met zijn doelman Suvee zijn enkel in het gips moest worden gezet. „Een schijtert, die scheidsrech ter", vervolgde Boersma, nog steeds woest. „Die snapt er to taal niets van. Zo'n vent heeft zelf nooit tegen een bal ge trapt, maar neemt wel zo'n be slissing die ons misschien wel twee punten heeft gekost. Dit is nu al de vierde keer achter elkaar dat we door een straf schop het schip in gaan. De laatste keer nog afgelopen woensdag in het bekerduel met NEC. Ik word er doodziek van. FC Den Haag zou nog in geen honderd jaar hebben ge scoord zoals ze nu speelden. En dan de gelijkmaker uit zo'n strafschop! Mag ik dan een beetje boos zijn?" Dat mocht Boersma zeker. Want ondanks het feit dat zijn experimentele team, het gehe- Karel Bouwens van FC Den Haag gaat onderuit bij een duel met Tollenaar van SC Wageningen. De Hagenaar kreeg een strafschop mee, die Chris Treling later zou benutten en waardoor FC Den Haag zou losbarsten. Ie normale middenveld van Budding, Van de Berg en Van Vijfeijken ontbrak, bepaald geen wereldwedstrijd speelde was de uiteindelijke nederlaag sneu en zeker geflatteerd. Tot dertien minuten voor het einde was FC Den Haag een zwalkend schip, dat op geen enkele manier zijn redelijke klassering kon aantonen. Slechts Purvis kon zich enigs zins boven het grauwe niveau uitwerken. Hij was dan ook, hoewel min of meer toevallig, de grondlegger van de win nende treffer door een luttel aantal minuten na de gelijk maker door de via Treling be nutte strafschop een soort wanhoopstrap naar voren te geven. De voor de zwak opere rende voorstopper Melgers (wiens plaats daarna door Pen werd ingenomen) ingevallen Ludwig lanceerde een perfecte voorzet. Waaruit René van Delft op beheerste wijze de niet meer verwachte en eigen lijk ook bepaald niet verdien de zege zeker stelde, 2-1. Wanhopig zoeken Daarna ontstond een slotfase, die elke beschrijving nog meer tartte. Wageningen, dat- in het eerste kwartier van de tweede helft zelfs met zijn voor een deel B-ploeg beter speelde dan het wanhopig zoekende FC Den Haag en daarvoor terecht de beloning kreeg in de vorm van de treffer van Van der Klift, gooide alles op de aanval en incasseerde nóg twee tref fers. Waardoor de ploeg van Van der Hart, die na de twee de treffer als een soort bewa ker aan de andere kant van het veld de enthousiast gewor den aanhang achter de lijnen trachtte de houden, een wel erg produktief slotkwartiertje produceerde. Waar de thuisploeg echter nooit meer aan zou zijn toege komen als Van der Klift, die de Wageningse treffer voor zijn rekening nam, een minuut daarna in riante positie niet té gen maar langs doelman Van Antwerpen zou hebben ge knald. Dan zou Wageningen op 2-0 zijn gekomen en had FC Den Haag het volledig kunnen vergeten. Niet alleen in deze wedstrijd maar wel licht ook voor de rest van het seizoen. Een dubieuze beslis sing van scheidsrechter Van de Riet bepaalde anders. Maar ook de aanwezige nieuwe trai ner Rob Baan heeft kunnen zien dat FC Den Haag in deze samenstelling in de eredivisie totaal niets heeft te zoeken. FRANK WERKMAN FC Den Haag-Wageningen 4-1 (0-0) 60. Van der Klift 0-1, 77. Treling 1-1 (strafschop), 80. Van Delft 2-1, 86. Van Delft 3-1, 89. De Roode 4-1.. Scheidsrechter: Van de Riet. Toe schouwers: 2.000. FC Den Haag: Van Antwerpen;- Purvis, Pot, Melgers (Ludwig), Van der Mark; Wotte, Pen, Van Delft; Bouwens, Treling, Rontberg (De Roode). Wageningen: Suvee; Luparty, Van der Ley, Radstaat, Tollenaar; Gar- dien, Van Zanten (Norrie). Wim van 't Land; Tjeerd van 't Land, Van der Pel, Van der KlifL !N Alleen zwaar- n :ht Wil Wilhelm p[ zich zaterdag tijdens irnooi om de Neder- judokampioen- ipen in Emmen ge- lafd als titelhouder, ie andere gewichts- n vond een machts- ing plaats. Bonds- Peter Snijders toon- ich erg ingenomen die nieuwe namen: toont aan dat de ver ten in de judotop ge- zijn", zei hij later. i^s een jaar geleden be ffen in Voerendaal maar «vier van de zeven karn en hun reputatie. „Em- 8'zou dus als het toernooi fle verrassingen kunnen beschouwd. Schijn be- echter. Het toernooi in sital Angelslo werd eerder Jjmerkt door de afwezige Füuders. Jean-Pierre van "ien (voorlopig gestopt), Hoogendijk (blessure), Numan (familie-omstan- cien) alsmede de kam- alle categoriën Jan Rap- (ziek) meldden zich af, het totaal aan surprises lelijk wel meeviel. Al- Idy Kaspers (tot 86 kilo- en Rob Henneveld (tot logram) ontfutselden de ioenen hun kroon. Ze nden respectievelijk Verhoeven en Gerrie Iman, die het beiden met ■rde plaats moesten stel- ftlhelm dit lot ook zou *n treffen, besefte de 24-jarige beroepsmilitair vlak voor de aanvang. De organisa toren hadden de Bossche zwaargewicht al in de eerste ronde gekoppeld aan Barry Oudshoorn, vorig jaar Wil- helms tegenstander in de fina le. Na tien seconden vloog de Hagenaar echter door de lucht, waarmee Wilhelms belangrijk ste opponent was uitgescha keld. De rest van het deelne mersveld - door Wilhelm ge kwalificeerd als „boeren met veel spieren" - slaagde er niet in de goedmoedige Brabander beentje te lichten. De nieuwe titelhouders kun nen aan hun triomf geen en kel recht ontlenen. Uitsluitend via goede prestaties (medailles) tijdens de open Westduitse (19 maart), open Nederlandse (9 en 10 april) en open Engelse kampioenschappen (23 april) kan een startplaats voor de Europese titelstrijd van 12 tot en met 15 mei in Parijs wor den afgedwongen. Gezien de sterke bezetting van het inter nationale circuit verwacht Snijders met niet meer dan vier judoka's naar de Franse hoofdstad af te reizen. „Nationaal succes is niet door slaggevend", oordeelt Snijders. „Met het oog op de Olympi sche Spelen moet worden ge selecteerd op basis van de prestaties die de Nederlandse judoka's tegen buitenlanders leveren. Daarom ook ben ik blij met het extra trainings kamp van een week na de open titelstrijd in Kerkrade. Heeft die stage vlot effect, dan durf ik nog wel op een com plete ploeg voor Parijs, met in elk van de zeven gewichts klassen één judoka, te hopen". ADVERTENTIE SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tégen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5/4% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 't geld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. postgiro rP rijkspostspaarbank HILVERSUM De Hoofddorper Jan van Dooyeweerd heeft een nieuwe mijlpaal in zijn succesvolle loopbaan als beroepstrai ner en pikeur van dravers uitgesteld. De 48-jarige Jan van Dooyeweerd boekte als rijder 1999 overwinningen. Gistermid dag werd in het Hilversumse sportpark de 2000e winst ver wacht, maar de bloemen konden bij het bestuur blijven, want in de openingsdraverij moest Van Dooyeweerd met de grote favo riet Whisful Oostwijck genoegen nemen met een tweede plaats achter Voila Cartouche. Omdat hij morgen in Hilversum alleen maar met de grote outsider Woonsong in actie komt en woens dag tijdens de slotmeeting van Nootdorp verstek laat gaan, kan Duindigt zaterdag bij de opening van het nieuwe seizoen wei eens de eer hebben om Jan van Dooyeweerd te huldigen. SUPERTRIO In supertrio 12 van komende zondag op de draversbaan van Hil versum komen twaalf paarden over een afstand van 2000 meter aan de start. Tot en met donderdag is het mogelijk de wedfor- mulieren in te leveren op de postkantoren en tot en met zater dag op de wedstrijdbanen. San Sebastiaan en Tyvonne Promise gaan als grote favorieten van start. Tyvonne Promise won uit de laatste vijf starts vier keer. Onze favorieten: San Sebastiaan, Tyvonne Promise, Sir Dunni- gan. Onze outsiders: Schavuit, Osmond en Star Laguna. MOSKOU De zevende par tij voor de tweekamp in het kandidatentoernooi tussen de Russische schakers Gary Kas parov en Aleksander Beljavski is gisteren in Moskou in remi se geëindigd. De partij, waarin Kasparov wit had, vergde slechts 22 zetten. Kasparov heeft de leiding met 4-3. De achtste partij staat voor mor gen op het programma. De FIDE heeft bepaald dat de vierde kwartfinale-match voor het kandidatentoernooi tussen de Hongaar Zoltan Ribli en de Philippijn Eugenio Torre op zondag 3 april in Alicante be gint. Het toernooi van Lugano is ge wonnen door de Amerikaan Yasser Seirawan. Hij won in de achtste en laatste ronde met zwart van Zenon Franco (Par). Van de Nederlanders speelde Jan Timman gelijk tegen de Zwitser Markus Trepp en fi nishte als vierde met zes pun ten. Böhm eindigde als 13e met 5,5 punt. ROTTERDAM NAC verkrampt onmiddellijk zodra een tegenstander heeft gescoord. Dat gebeurde ook gisteren bij Sparta. Tot het eerste doelpunt van Sparta, dat Holverda en Van den Berg voorbereidden en Lengkeek op zijn naam bracht, was NAC nauwelijks iets minder dan Sparta. Daarna ging het definitief mis, met drie treffers van Holverda. Scheidsrechter Van Ettekoven bestrafte bij 1-0 op advies van zijn grensrechter een handsbal van George met een vrije trap buiten het strafschopgebied in plaats van met de zeker te rechtvaardigen strafschop. Die vervlogen hoop op de gelijkmaker deed NAC's ambities ineen schrompelen. Met de zege was trainer Barry Hughes best tevreden. Het doelgemiddelde was opgepoetst en het Europese voetbal was een stapje dichterbij gekomen door nederlagen van Gronin gen, AZ 67, Fortuna Sittard en Haarlem. Sparta - NAC 4-0. (2-0). 26. Lengkeek 1-0, 45. Holverda 2-0, 74. Holverda 3-0, 87. Holverda 4-0. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 4500. Sparta: Dirven; Blind, George, Andriessen, Van Tiggelen; Olde Rieke- nnk. Van Gaal; Lengkeek, Holverda, Van den Berg, Meijer. NAC: Van der Meulen; Heeren (Waslander), Kriinen, Joore, Smits; De Schepper, Kraay, Smits, Van Schijndel; Van der Borgt, Geels. TILBURG Willem II is de 24 uurs-actie, die de Til- burgse club twee ton moet opleveren, uiterst ongeluk kig begonnen. Een neder laag met 2-1 tegen FC Utrecht drukte meteen de stemming van de feestelijke happening ten bate van het Tilburgse betaald voetbal. Het verlies, dat hard aan kwam, werd ingeleid door twee fouten van doelman Ton Verkerk. Acht minuten voor de rust trok Kruys bij een hoekschop de bal laag terug op Adelaar, die met een schuiver Verkerk over rompelde. (0-1). Een blunder van Verkerk doorkruiste na de rust het tegenoffensief waarmee Willem II orde op zaken wilde stellen. De Til burgse doelman grabbelde volledig mis bij een onschul dige kopbal van Carbo, die de bal niet vol had kunnen raken. Gozems' tegentreffer kwam pas drie minuten voor tijd. Willem II - FC Utrecht 1-2 (0-1). 37. Adelaar 0-1, 54. Carbo 0-2. 87. Gozems 1-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 8000. Gele kaarten voor: Van der Veen, Van de Ven (Willem II) en Ade laar (FC Utrecht). Willem II: Verkerk; Van de Ven, Krijgh (Donders). Huybregts, Braam; Hoyer, Van der Veen. Sof- fers (Bastiaansen); Gozems. Guth rie. Van Mierlo FC Utrecht: Van Ede; Tervoort, Advocaat. Du Chatinier. Flight; Wouters, Adelaar. De Kruyk; Car bo, Kruys, Rietveld. ZWOLLE Het had zaterdagavond best een mooie wed strijd kunnen zijn in Zwolle. Als tenminste Fortuna Sittard naar Zwolle was gekomen om positief te spelen en de com fortabele positie even te vergeten en de Zwolse ploeg bij machte was geweest de wedstrijd te maken. Helaas voor de 6000 kleumende toeschouwers werkten de Limburgers slechts tien minuten mee aan een enigszins acceptabel kijk spel. De enige Zwolse treffer, van Pelleboer, in de slotfase was de aanleiding voor een kleine opleving bij de gasten. Tot het geluk van de thuisclub, die overigens evenmin potten kon breken, werd deze minieme opleving niet beloond. PEC Zwolle - Fortuna Sittard 1-0 (0-0). 80. Pelleboer 1-0. Scheidsrechten Hobe. Toeschouwers: 6000. Gele kaart' Ruys (Fortuna Sittard). PEC Zwolle: Raven; Schewe, Drost, Kamstra, IJzerman; Van der Hengst Van Roon, Visscher; Riemens, Van Kooten, Pelleboer. Fortuna Sittard: Hanssen: Maessen, Schrijnemakers, Dekker. Mitrovic (Van Wel); Suvrijn, Eleveld, Koevermans; Zuidersma. Smeets, Ruys. ENSCHEDE FC Twente en Go Ahead Eagles hebben in hun onderlinge duel be wezen niet voor niets tot de serieuze degradatiekandida ten te behoren. In een op af grijselijk niveau staande wedstrijd werden de punten gedeeld: 1-1. Met het gelijkspel in Ensche de kregen beide ploegen in feite een punt te veel voor een regelrechte wanpresta tie. En dat mocht uiteraard vooral FC Twente zich aan trekken. Op zijn minst mocht toch verwacht worden dat het duo Jongbloed/Schneider onder grote druk geplaatst zou worden. Ondanks de rentree van centrumspits Ashcroft kwam daarvan echter in het geheel niets te recht. Pas in de tweede helft zagen de 8500 toeschouwers enkele opwindende momen ten. Te weinig om de streekder by te redden. FC Twente - Go Ahead Eagles 1-1 (0-0). 59 Kila 1-0, 62 Bosman 1-1. Scheidsrechter Keizer. Toeschou wers 8500. FC Twente: Van Gerven; Koop man. Drost. Rutten (Harleman), Mentink; Vreijsen, Kila (Rohde), Piasmans; Sanchez Torres, Ash croft, Sorensen. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Oostrom, Schneider. Oude Wesse- link, Witbaard, Woudsma (Back), Bosman, Voskamp; Ten Cate, Small, Smit (Eikelkamp). KERKRADE Roda JC - Helmond Sport begon eigenlijk pas in de tweede helft, want wat de beide teams het publiek in de eerste helft toonden was nauwelijks het aanzien waard. Weliswaar miste Peter Corbijn vanaf de aftrap al na twaalf seconden een fraaie kans en werd een handbalactie van Ro- da-verdediger Hanssen in de twaalfde minuut onbestraft ge laten, maar voor de rest hoefde het publiek niet lang na te kaarten over die eerste drie kwartier. Na de hervatting werd de partij, waarin Helmond Sport het accent op de ver dediging had gelegd maar toch nog aanvallend gevaarlijk kon worden, een stuk levendiger. Roda was daarin produk- tiever en kon dan ook de zege op zak steken, 3-1. Roda JC Helmond Sport 3-1 (0-0). 47 Hanssen 1-0, 69 Raeven 2-0, 74 Lubse 2-1, 86 Van Geel 3-1. Scheidsrechter Verhoef Toeschouwers 5000. Roda JC: Smits; Cremer. Degens. Ehlen (Klein), Hanssen; Van de Ven (Calderwood), Marijnissen, Van Geel; Eriksen, Raeven, Hofman. Helmond Sport Versfeld, Klaassen, Cox, Lacroix. Ribberink; Cramer. Edelbloedt, Strijbosch, Dijkstra, Lubse. Corbijn (Meeuwsen, Vincent).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15