H Nederlaag komt Mitterrand wel goed uit H et onderwijs heeft zich sufgebokst SCHOTLAND LtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen pagne Wiekend Politiek Partij Parlement ■S^SIJTHOFF PERS ^gTERGROND Ceidóc Somant ZATERDAG 12 MAART 1983 PAGINA? gjwaiöiawfiiïïsw 'ZAK iag overkwam ons, md en kijkend naar het B mrer de Defensiebegro- I ff> schoolvoorbeeld van ^Lallige samenloop van BBmighedenNet toen we J^groep collega-verslag ^^Bnaniem tot de conclu- gekomen dat dit het ^^maap verwekkende de- van de afgelopen test zijn, begon staats- 's Van Houwelingen herige uiteenzetting te jver slaapzakken. Le- takken wel te ver- I gebruiken bij meer- oefeningen te velde, in onmiddellijk klaar- i de Re- sische Politieke Fede- ^?F) had de staatssecre- ingend verzocht. Jan "Van nieuwe slaapzak- 3 voorzien omdat de J van de huidige slaap- s»m te huilen was. Vol- in Houwelingen viel ■jjee. en geduldig legde hij uit: „De huidige slaapzak ken zijn in de periode 1976 tot 1978 aangeschaft. De toen ge kozen Britse slaapzak met donsvulling kreeg tijdens de beproeving door de gebruikers de hoogste waardering. Zo'n slaapzak kan nu toch niet in eens slecht zijn?", aldus de staatssecretaris. „Maar", voeg de hij eraan toe, „ook de sla pende mens blijkt zijn verlan gens steeds hoger te stellen". Daarom beloofde hij dat de huidige legerslaapzakken in de tweede helft van de jaren tachtig zullen worden vervan gen door het meest comforta bele type wat er op dat mo ment op de markt zal zijn. Van Houwelingen: Wij zullen pro beren een zodanige slaapzak aan te schaffen, dat de militair in de jaren negentig zijn vol strekt verdiende nachtrust ui termate comfortabel zal kun nen doorbrengen". VOCHT Hoofdschuddend liep de heer Wagenaar naar de interruptie microfoon en zei: „Als ik de staatssecretaris uit zijn comfor tabele slaapzak mag halen, wijs ik hem erop, dat de on derhavige slaapzak stinkt, prikt en niet droog te krijgen is. Hij heeft natuurlijk gelijk als hij zegt dat dit een comfor tabele slaapzak is. Ja, achter je bureau, maar niet in het veld!". Van Houwelingen knikte begrijpend. „Ik heb me persoonlijk op de hoogte ge steld van de kwaliteit van deze slaapzak", zei hij. Waar schijnlijk bedoelde hij daarmee te zeggen dat hij zich erover had lated voorlichten door een aantal gebruikers en andere deskundigen, want het idee dat Van Houwelingen een re genachtige nacht lang onder Veluws geboomte in zo'n slaapzak zou hebben gebivak keerd ging ons voorstellings vermogen verre te boven. Na dat hij de heer Wagenaar nog maals uitdrukkelijk had verze kerd dat de nieuwe slaapzak zo gerieflijk en vochtvrij mo gelijk zou worden, werd het slaapzak-debat gesloten. Even later had het echter nog een piepklein staartje, toen Van Houwelingens collega- staats secretaris Hoekzema zijn toe spraak begon met: „Mijnheer de voorzitter, ik heb begrepen dat u de nacht niet in een slaapzak in deze Kamer wilt doorbrengen. Daarom zal ik mijn betoog zo kort mogelijk proberen te houden". DEETMAN Je hebt demonstraties en de monstraties. Leuke en ludieke enerzijds, waanzinnige en er gerlijke anderzijds. Beide cate gorieën waren de afgelopen week op het Binnenhof verte genwoordigd in het kader van het protest tegen de onderwijs- bezuinigingen. Gelukkig was categorie 2 zwaar onderverte genwoordigd, maar we kun nen toch niet nalaten daar een voorbeeld van te noemen. Als honderden kinderen in de leeftijd van 10 a 12 jaar onder leiding van hun meesters en juffrouwen in spreekkoren en liedjes allerlei verwensingen aan het adres van minister Deetman over het Binnenhof doen schallen en de minister op luide toon vereenzelvigen met geslachtsdelen van hon den en boeren, is er beslist geen sprake meer van een leu ke demonstratie. Nee, dan de wijze van protes teren zoals die door leerlingen van verschillende muziekscho len in praktijk werd gebracht. In de wandelgangen der Ka mer klonk dinsdag rond lunc htijd het voor concertgebou wen zo vertrouwde geluid van het stemmen van koper, hout en snaren. Even later ver spreidden zich groepjes musici over de verschillende eetgele- genheden die het gebouw telt, teneinde een aantal lunch con certjes te verzorgen. De en sembles voerden elk een bord met zich mee, waarop stond: man, Mozart". Teleurstellend POST was dat de etende politici nau welijks op de muzikale presta ties reageerden. Alleen uit de handen van journalisten en andere piet-parlementariërs klonk nu en dan een mager applausje. Een dag later vond op het Bin nenhof onder een stralende lentezon een groots opgezette gymnastiekdemonstra tie plaats, verzorgd door studen ten van een aantal academies voor lichamelijke opvoeding, die protesteerden tegen het plan van Deetman om de gym lessen in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs af te schaffen. Op de trappen van de Ridderzaal deden drie docenten onder begeleiding van een terzijde opgesteld combo een reeks oefeningen voor, die door de honderden studenten op het plein werden nagevolgd, zodat het Binnen hof één grote ritmisch bewe gende mensenzee was gewor den. Een kostelijk gezicht. Gedurende de gehele week bracht de PTT postzakken vol met brieven van leerkrachten, leerlingen en ouders het ka mergebouw binnen. Voor elk kamerlid was er een hele sta pel. Een PvdA-parlementariër toonde ons een voorbeeld uit de duizenden smeekschriften: „Ik ben Ewald Laning en zit op de meester Zondagschool te Roden. Dit is een lagere school die ook lijdt onder de gevolgen van de bezuinigingen in het onderwijs. Als uw plannen doorgaan moeten wij een leer kracht missen, wat echt niet kan. Ik snap dat in ons land moet worden bezuinigt, het gaat immers verkeert. Maar waarom moet het onderwijs worden gepakt, terwijl er van daag de dag geld wordt ver prutst? Waarom rijdt men in een slee naar de vergaderzaal? Men kan ook met z'n allen in een kleine bus. Dat is mis schien wel vreemd, maar 't is goedkooper en gezelliger". De duizenden demonstranten die de afgelopen week langs i de parlementsgebouwen trok- - ken, brachten ook tal van pre- sentjes voor de kamerleden j mee. Dit leidde ertoe dat de hal bij de ingang van de Twee- r de Kamer donderdagavond, toen de laatste demonstrant was vertrokken, de aanblik bood van een rariteitenkabi- net. Tientallen kleurige hand- gemaakte poppen, al dan niet- aan galgen hangend, beesten, kijkdozen, beschilderde bal lonnen, schoolmaquettes, schoolborden, metershoge peti- ties, honderden tekeningen en schilderijtjes en dozen vol met handtekeningen vormden de stille getuigen van een weekje demonstreren door onderwijs- land. De spullen zijn netjes op- geborgen in de kelders van het f kamergebouw, waar zich alle - aangeboden voorwerpen en petities bevinden van de afge- lopen twintig jaar. Over die bonte verzameling schrijven we nog wel eens een apart* verhaal. DICK VAN RIETSCHOTEN J D(Achtenveertig uur rfe stembussen voor de tonde morgen in de gemeen teraadsverkie- opengingen, had de ^B le een hevigheid be- j^B I zich misschien nim- ^Blen verkiezingsperiode ^Hlnd voorgedaan heeft. ^oi istanders beschuldigen de meest grove wij- irzitter van de natio- gadering heeft derma- ^^^beledigmgen aan kan- van de oppositie geuit in the ff en van zijn par- HANDre onschendbaarheid NLAN In Marseille is het tot p „bouille-a-baisse" ge- van racisme, bomaan- ogeUltfascisme, aantijgingen, enten, geweldpleging IKEfPer«- De kansen dat ster van Binnenlandse iaston Defferre, die se- i jaren burgemeester Jat nartad is, zondag de twee- reg&vnde verliest zijn aan- jmisctj 3ied. ;meen nemen de speculaties een spoedige reorga- ngswran de regering toe, t Bedfe uitslagen algemeen en Ho beschouwd als een 3 r?i/e waarschuwing voor meie bewind. De socialis- correpmmunisten wijten de ran dalende resultaten van vooral aan het feit dat roer l^se kiezers zijn thuis i. Vandaar dat zij er riftelijte dagen alles aan ge- bben alsno de kiezers iliseren. Ondertussen de e| nederlaag president ndniet al te slecht uit- lijkba.1*0 betoogt Guatrdian- g {o.andent Paul Websters inde beschouwing. voel PARIJS Toen president Mitterrand afgelopen zon dag zijn stem uit ging brengen in Chateau Chi- non, het dorpje in Mid den-Frankrijk waarvan hij 23 jaar burgemeester was geweest, vertelde hij journalisten dat „het ab surd zou zijn geen reke ning te houden met de uitslag" van de gemeente raadsverkiezingen. Toen hij dat zei, was reeds dui delijk dat links een neder laag zou gaan lijden, hoe wel niemand toen nog wist hoe groot die zou worden. Maar de presi dent, die zich afzijdig had gehouden van de lange verkiezingscampagne, zei slechts dat de verkiezin gen hem „interesseerde", maar dat het niet zo was dat hij er wakker van lag. Daar de president in 1981 werd gekozen op een leuze die zich laat vertalen als „de rustige kracht" is het heel goed moge lijk dat hij die jopmerking al leen maar maakte om het pu bliek te laten zien, dat hij ook in tijden van crisis zichzelf on der controle heeft. Waar schijnlijker is echter dat aan die opmerking een gevoel van opluchting ten grondslag lag, want een nederlaag zou hem immers een goed excuus geven om het tempo van de socialisti sche hervormingen af te zwakken en een gematigder koers te gaan volgen. Hoewel Mitterrand de socialis tische partij heeft gedomi neerd sinds ze in 1971 werd op gericht, heeft hij nooit erg op zijn gemak geleken met de hervormingsdrang die de par tij werd opgelegd door het sa menwerkingsverband met de communisten. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen, die nog iets erger dreigt te worden dan het Elysée had voorzien, zal dan ook van gro te invloed zijn op de toekom stige socialistische taktiek. Belangrijke gebeurtenissen Mitterrand staan in de toe komst twee uiterst belangrijke gebeurtenissen te wachten, een op korte termijn, de twee de over drie jaar. De eerste is het socialistische congres in oktober waar de prioriteiten van de partij grondig zullen worden herzien met het oog op de tweede datum: de alge mene verkiezingen in 1986. Presidentsverkiezingen wor den pas weer in 1988 gehou den, dus persoonlijk heeft Mit terrand nog niet veel te vre zen. Wat de Franse president zijn partijgenoten in de komende dagen zal voorhouden, valt niet moeilijk te raden. Hij zal erop wijzen dat de uitslag een duidelijke waarschuwing is dat de socialisten voorlopig genoeg hebben gedaan aan hervor mingen zoals nationalisaties, nieuwe arbeidswetten, betere sociale voorzieningen, verla ging van de pensioengerech tigde leeftijd, langere vakan ties en hogere lonen voor de minima. Wat de bevolking nu wil, is bewijs dat de socialisten de economie uit het slop kun nen trekken en de hervormin gen tot een succes kunnen ma Premier Mauroy (in het midden) moest deze week overhaast vertrekken van een landbouwtentoonstelling, toen de aanwe zigen hem massaal begonnen uit te jouwen en om de neo- Gaullist Chirac riepen. ken. We moeten nu eerst eens kalm overdenken hoe we de stemmen van 1981 terug kun nen krijgen, zo zal de bood schap van de president luiden. Teruggang communisten Het kan voor hem niet al te moeilijk zijn zijn boodschap over te brengen. De meeste ministers hebben hun eigen dalende populariteit inmiddels verwerkt en zijn volop ver wikkeld in een interne discus sie als voorbereiding op het partijcongres. In deze discussie beginnen de tegenstellingen tussen links en rechts zich steeds duidelijker af te teke nen. Minstens even belangrijk daarbij is dat de teruggang van de communisten door deze verkiezingen is bevestigd. Daardoor zal de strijd om het leiderschap van die partij waarschijnlijk opnieuw in alle hevigheid oplaaien en dat be tekent weer dat de communis ten minder tijd en aandacht zullen hebben om zich met een herziening van het regerings beleid bezig te houden. Een van de belangrijkste ge volgen van deze verkiezingen en ook daar heeft Mitter rand op gerekend is de toe nemende polarisatie waarbij de kleine partijtjes en de onaf- hankelijken geleidelijk uit de markt worden gedrukt. De communisten zijn nog maar weinig meer dan wat franje aan de socialistische partij en bestaan nog slechts bij gratie van het prestige van Mitter rand en diens bereidheid vier ministers in zijn regering te accepteren. Chirac geloofwaardig Minstens even belangrijk is dat Chirac, die voor zes jaar is herkozen als burgemeester van Parijs, erin is geslaagd om de Gaullisten tot de belang rijkste oppositiepartij te maken en zichzelf als de enige geloof waardige presidentskandidaat voor 1988. Deze gemeente raadsverkiezingen hebben uit gewezen dat de strijd in de toekomst gaat afspelen tussen twee partijen. Tijdens de campagne is meer dere malen gezegd dat Chirac in sommige opzichten de beste bondgenoot was van de rege ring. Het vaak halfslachtige beleid van ex-president Gis- card en de technocratische op stelling van diens premier Raymond Barre oefenden gro te aantrekkingskracht uit op de zwevende kiezer. Bij Chirac lijdt het geen twijfel waar hij voor staat, dus er moet een keus worden gemaakt. Als gevolg van deze ontwikke ling is het waarschijnlijk dat de Franse kiezers na het socia listische congres in oktober voor het eerst sinds de oorlog worden geconfronteerd met een duidelijke keuzemogelijk heid uit twee regeringen, bei de gebaseerd op gedetailleerde partijprogramma's. Lange tijd hebben de Gaullisten en cen trumpolitici kunnen overleven met een ad-hoc beleid en ook ter linkerzijde was nooit goed duidelijk wie nou wel en wie nou niet achter het gezamen lijke programma van socialis ten en communisten stond. Die tijd lijkt voorbij. Als de Gaullisten in 1986 aan de macht zouden komen, zou den ze in de eerste maand alle nationalisaties ongedaan ma ken. Vervolgens zouden ze het particuliere ondernemerschap de vrije teugel geven en de in vloed van de regering in alle sectoren van het nationele le ven zoveel mogelijk terugdrin gen. Socialisten schuiven op Ondertussen schuiven de soci alisten steeds verder op naar een vorm van sociaal-demo cratie gebaseerd op verlichte staatsbemoeienis. De kans dat de partij definitief deze rich ting inslaat wordt steeds waar schijnlijker omdat deze koers de steun heeft van minister van planning Michel Rocard, die verreweg de populairste minister van het kabinet is, in clusief de president die hem dan misschien ook als opvol ger moet accepteren. De verwachting luidt dat als de opwinding van de gemeen teraadsverkiezingen eenmaal J is bedaard, beide partijen een j periode van rust in acht zullen nemen om deze twee-partijen- lijn te ontwikkelen en de zwe- vende stemmen binnen te ha- i len. Chirac, wiens grilligheid?: zijn grootste vijand is na zijn neiging om overijld te werk te gaan, is door de beleidsmakers van zijn partij op het hart ge- drukt dat hij de zaken niet mag overhaasten en dat hij de hoop dat hij de socialisten mis- 4 schien al in mei tot aftreden t kan bewegen voorgoed uit zijn hoofd moet zetten. Franse stabiliteit Het Franse politieke leven wordt in grote mate bepaald r door het lange zomerreces. De periode tot het zover is, zal Mitterrand ongetwijfeld ge- j bruiken om de kiezers gerust te stellen. Als het socialistische Frank rijk inderdaad een periode van f kalmte krijgt om op adem te j komen alvorens de normale democratische strijd wordt hervat, dan is de werkelijke winnaar van deze verkiezin- gen niet een bepaalde partij, j maar de Vijfde Republiek als geheel. Er is een tijd geweest dat er in Frankrijk een dictatoriaal be leid la de Gaulle nodig was om het land bij elkaar te hou- den. Maar de afgelopen zes jaar is de publieke opinie van links naar rechts en weer te- rug verschoven zonder dat dat ernstige spanningen veroor zaakte. De stabiliteit die nog onmogelijk leek bij de machts greep van de Gaulle in 1958 is nu een vaststaand feit. PAUL WEBSTER Copyright The Guarduur EN VVD SLIKKEN BITTERE BEZUINIGINGEN TOT DE LAATSTE HAP •prenv da9%lik van een groepje amer,lers van de onderwijs- gezeten achter de ta- een persconferentie :ARA\WsPoort- was n'et an" 'ract. P treur'g te noemen. 5590oenkele tientallen me- der op de onderwijsde- log in volle gang wa- K3mpi voor alle aanwezigen gselz^lijk dat de bezuini- 00.- |jrten in het begro- I waren geschud. Al- (Oudefr ^et uhdelen van de "ingen waren en zijn erhul/rinSsfracties het nog jeel eens geworden, ^/.«lustige opstelling, zo- de afgelopen maanden JUf tbondszijde steeds aan rans S^egd- had plaats ge- vnnnV00r een berustende ig fold' Want de bonden heb- n- le acties van ouders, u *- bonden, studenten en Bartijsgevenden ten spijt, 0i80jks een succesje kun- lingeeken. De vele onder- jonstraties, die met ERCrfgelopen week in het v. ijsnd woedden, hebben Uiten maximum aan inzet >-463inimum aan resultaat ferd. Het enige wat de :N in feite nog wisten te Lis, dat het beetje ver- biedir» dat men nog in het ,'nt bezat, nu volledig is CDA en VVD vana- de ruim 1 miljard aan ombuigingen tot de laatste hap toe geslikt en de oppositie heeft niet werkelijk een vuist kunnen maken. Het dreigen met nieuwe stakingsacties is dan ook achterwege gebleven. Met niet aflatende ijver is de laatste maanden geknokt te gen de dreigende „afbraak" van het kostbare onderwijsge bouw, dat per jaar 25 miljard kost om in de huidige staat te worden onderhouden. Niet alleen het vertrouwen in het parlement, maar ook het vertrouwen van de onderwijs- vakbonden in eigen macht en kracht moet opnieuw een knak hebben gekregen. Dat gebeurde ook al eind vorig jaar, toen de beruchte salaris- korting van 1,85 procent, on danks een week onderwijssta- kingen, soepeitjes door het parlement werd geloodst. Het lijkt erop dat Het actieveld nu suf is geknokt en weer even de tijd nodig zal hebben om de protestmachine op nieuw op volle toeren te bren gen. Vrijwel zeker is, dat dit zal gebeuren. De komende re geerperiode moet het onder wijs nog eens zevenhonderd miljoen inleveren. Ergo: er zullen nog eens duizenden ba nen moeten verdwijnen, nog afgezien van de negatieve werkgelegenheidseffecten van het nog immer dalende leer lingenaantal. Degenen die deze week het verloop van de onderwijsde batten intensief hebben ge volgd ondergetekende was één van hen is met name één ding sterk opgevallen: be stonden de begrotingsdebatten in vorige jaren tenminste nog voor een deel uit inhoudelijke discussies (middenschool, ba sisonderwijs), dit jaar ging 99 procent van de tijd op aan de ombuigingsproblematiek: waar kunnen we wél en waar moe ten we niet bezuinigen. Want de regeringsfracties en de be windslieden hebben zich ver plicht om deze regeerperiode 1,2 miljard extra in te leveren. Samen met vorige bezuini gingsronden wordt door deze minister in totaal 2,3 miljard blijvend ingeleverd. De ver nieuwing van het onderwijs, voorzover die door dit kabinet nog wordt nagestreefd, is dui delijk ondergesneeuwd in de storm van ombuigingen die in het onderwijs moeten worden gerealiseerd. Dit kabinet is vastberaden, om het financie ringstekort (30 miljard) in ie der geval niet verder te laten oplopen en die operatie kan niet ongemerkt aan het onder wijs voorbijgaan. Dat vindt al thans het huidige kabinet. In een dergelijk verloop van de debatten is voor ras-onder- m'ENHEER UJ dee 643' wijsspecialisten in de Tweede Kamer, zoals Van Kemenade is en Deetman was, in feite geen eer meer te behalen. Het heeft immers weinig zin om voort te borduren op belangrij ke onderwijsvernieuwingen en -verbeteringen, als het geld of de politieke wil niet aanwezig is. En zeker als op sommige terreinen de klok zelfs weer jaren wordt teruggezet, zou zo'n discussie alleen maar treuriger stemmen. Vergroting van de klassen, beperking van taakuren en een dreigende in krimping van keuzepakketten zijn enkele voorbeelden uit de realiteit van de begroting '83. De gevolgen daarvan mogen voor wat betreft het kwali teitsverlies nog niet al te groot zijn, de ruimte voor vernieu wingen is wel heel klein ge-, worden en zal nóg geringer worden bij volgende inkrim pingen. De bonden willen het overleg met de bewindslieden over de onderwijsvernieuwin gen (zoals de invoering van het basisonderwijs in '85) stop zetten. Een dergelijke stap is weliswaar begrijpelijk, doch allerminst verstandig: hun in vloed op de ontwikkelingen zou daardoor tot nul worden gereduceerd. Terug naar de onderwijspoli tiek, of beter gezegd: de om- buigingspolitiek. Wat dat be treft is er deze week in Den Haag het een en ander voorge vallen. De onderlinge ver standhouding tussen beide re geringsfracties is na deze week bepaald niet beter geworden, zo mag worden gevreesd. De koele, afwijzende opstelling van Deetman ten aanzien van het CDA-VVD-voorstel om de klassen in het voortgezet on derwijs met 6 procent te ver groten heeft inmiddels een wigje gedreven in de coalitie. Het CDA wil met de opbrengst daarvan twee maatregelen on gedaan maken: afschaffing van gymnastiek in de hoogste klassen èn het feit dat Deet man gezakte eindexamenkan didaten voor nog maar tien procent wil laten meetellen in de toewijzing van het aantal lesuren aan scholen. Onder wijskundig is dit niet verant woord, vond mevrouw Kraaij- eveld (CDA). Dat vond de VVD eerst ook, doch die frac tie heeft zich inmiddels door de liberale staatssecretaris me vrouw Ginjaar ervan laten overtuigen, dat een inkrim ping van het aantal lesuren voor de leraren als gevolg van de klassevergroting met 6 pro cent toch echt niet kan. Exa menvakken en kleine scholen worden door die 6-procents- maatregel bedreigd. En dus zullen de liberalen tot ergernis van het CDA met een eigen voorstel komen, als over de begroting wordt gestemd. De politieke eensgezindheid tussen het CDA en de eigen minister Deetman heeft de laatste weken eveneens een gevoelige deuk opgelopen. In niet mis te verstane bewoor dingen is het CDA-kamerlid mevrouw Kraaijeveld deze week uitgevaren tegen het ombuigingsbeleid van deze be windslieden, in casu Deetman. We kunnen niet doorgaan met het bijeenschrapen van ombui gingen, zonder enige samen hang of onderwijskundige on derbouwing. In het CDA-par- tijblad betichtte zij de minister onlangs ook al van het voeren van „een hap-snapbeleid". Een uiterlijk onbewogen Deet man liet de weinig vriendelij ke bewoordingen van zijn par tijgenote deze week rustig over zich heenkomen. Toen vervolgens de VVD deze CDA-bewindsman steeds meer in bescherming begon te ne men, moet de argeloze toe hoorder toch even het zicht hebben verloren op de partij politieke verhoudingen in ons land. Deetman weigerde cate gorisch om ook maar één wij zigingsvoorstel over te nemen, ook niet de voorstellen van CDA-zijde. De minister hield en houdt vast aan zijn eigen gelijk, alle kritiek van zijn partij ten spijt. Bovendien voelt Deetman ook weinig voor een zogeheten meerjarenplan, waarin alle mogelijkheden om verder te bezuinigen eens netjes op een rijtje worden gezet. De CDA- fractie heeft met klem om zo'n plan gevraagd. Deetman vreest evenwel dat de bonden bij het zien van een dergelijke „onheilsnota" al bij voorbaat in de gordijnen klimmen. Zo onvoorstelbaar is dat niet, als het rijtje suggesties van me vrouw Kraaijeveld in ogen schouw wordt genomen: be perking opleidingen en studie duur, hogere school-en cursus gelden. verdere klassevergro- ting, inleveren van inkomen voor werk, etcetera. Het netto-resultaat van de on derwijsbegroting '83 is weinig opbeurend te noemen: 13.000 arbeidsplaatsen minder, waar van 8.000 via natuurlijk ver loop. Het kwaliteitsbehoud in het onderwijs komt op zijn minst onder druk te staan. Een blik op de komende jaren: nog eens 700 miljoen minder, ofwel, ruim tienduizend banen. Mi nister Deetman heeft al laten doorschemeren dat verdere klassenvergroting onvermijde lijk zal zijn. Bij het CDA vraagt men zich nu stilletjes af af Onderwijs nog wel in deze mate betrokken moet blijven bij het terugdringen van de overheidsuitgaven. Onderwijs gold en geldt immers nog altijd als een „investering in de toe komst". FRANS WEERTS ADVERTENTIE Samen 1 met 7 North Sea Ferries en uw krant naar Het altijd weer boeiende Schotland met de hoofdstad Edinburgh, door de eeuwen heen het middelpunt van de Schotse geschiede nis. is het doel van de reis die uw krant In samenwerking met North Sea Ferries van 14 tot 19 april a.s. organiseert. De vele historische zowel als architektonische bezienswaardighe den van dit land bieden, samen met de uitstekende winkels en vele zaakjes met curosia in de hoofdstad, een bijzondere toeristi sche attractie. Op het programma staan een bezoek aan een be kende firma van kiltmakers, een fantastische Highland Tour. een sightseeing door Edinburgh o.l.v. Nederlands sprekende gids. alsmede een bezichtiging van het Blair Castle (entree plm. 7.-), waarvan de oude toren dateert van 1269. Verder wordt de deel nemers een origineel Middeleeuws banket geboden in het be kende Dalhouse Castle en is er ruime gelegenheid om te winke len. De reis gaat via Europoort, waar DONDERDAG 14 APRIL om plm. 5 uur uur "s middags wordt ingescheept op een van de geriefelijke schepen van North Sea Ferries, en Huil. waar de volgende och tend wordt afgemeerd, naar Edinburgh. Hier wordt gedurende 3 nachten gelogeerd in het sfeervolle Old Weaverly Hotel Maandag 18 april na het ontbijt wordt weer teruggereden naar Huil - de nacht wordt varend doorgebracht en dinsdagochtend 19 APRIL wordt in Europoort ontscheept. De prijs van deze bl|zondere reis bedraagt 675 - per persoon op basis van een 2-persoons standaard hut. Toeslag voor een een persoons standaard hut eenpersoons kamer 120.-. Toeslag voor een eenpersoons speciale hut eenpersoonskamer 1 137,50. Bij de prijs zijn begrepen: - alle vervoer - vol pension (met uitzondering van de lunch te Edinburgh) - kamers met toilet/douche of bad - het Middeleeuws banket in Dalhousie Castle - de stadsgids te Edinburgh - reisbegeleldlng gedurende de gehele reis. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-19.06.96 of 19.06.98 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk in onze stadsvestlglng Spulstraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2S00 AA 's-Gravenhage Tel. 070-19069&1906SÖ

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7