leagan wil militaire hulp aan Salvador drastisch verhogen Uw Gasbedrijf adviseert.! i ■CAfl 195Jermoeide paus laagt geweld *n onrecht aan Haïtianen zoeken heil in voodoo-ceremonies O Groenen hebben lak aan kledingvoorschriften 99.- 79.- BRIJ: lidiase president /aardeert Bouterse Kan het niet wat minder? Reagan vraagt steun kerken JITENLAND CeidócSommtt WOENSDAG 9 MAART 1983 PAGINA 11 jgrescommissie "TNwil bevriezing ,snwapens I w^.^^glINGTON De com- 6=5? van buitenlandse za- jvan het Amerikaanse van Afgevaardigden gisteren met 27 tegen 9 (nen een resolutie aange- tn, waarin de VS en de t-Unie worden opgeroe- hun kernwapenarsenaal evriezen. De resolutie t tot 30 |iinrecht in tegen de po- 4 danA van president Reagan. 9 aQe hij hoeft zich er niets tan te trekken, ook niet h zoals wordt ver- jke om& het gehele Congres p 22 oV°lutie steunt- Pleidooi voor verbieden besnijdenis van vrouwen NAIROBI De Keniase president Arap Moi heeft zich als eerste Afri kaans staatshoofd geplaatst achter de internationale stroom van pro testen tegen de traditionele besnij denis van vrouwen. De door Mois' voorganger Kenyatta in ere gehou den gewoonte zou volgens Moi zelfs aanleiding moeten zijn Voor een aanklacht wegens doodslag. Nog onlangs zijn 14 jonge meisjes over leden aan de gevolgen van de ritu ele besnijdenis, die vooral in afgele gen gebieden plaatsheeft onder vaak zeer onhygiënische omstan digheden. Doel is onder meer de seksuele behoeften van de vrouw te onderdrukken. Vampier bespringt prinses LONDEN Prinses Michael van Kent is gisteren tijdens een bezoek aan een tentoon stelling in Londen besprongen door een man, die een wolf- masker met slagtanden en cape droeg en deed of hij de prinses in de hals wilde bijten. Rechercheurs trokken de man weg en de prinses kwam met de schrik vrij. De 18-jarige „vampier" werd aan de zorg van zijn ouders toevertrouwd hangende een politie-onder- zoek. Het bleek te gaan om een reclamestunt. De prinses heeft verklaard er geen werk van te maken. TAIWAN WEERT BLOOT VAN TV TAIPEI De regering van Taiwan heeft gisteren voor het eerst televi- siecensuur ingesteld om sex en com mentaar dat ongunstig wordt ge vonden voor de nationale veiligheid en maatschappelijke orde van het scherm te weren. De censuur gaat op 1 april in en zal voorlopig een half jaar gelden. „We mogen niet eens het middenrif of het decolleté van een vrouw laten zien en ik ken niet één programma waarin ooit iets tegen de regering is gezegd", was het commentaar van een televisie producer. De censors zullen rijks ambtenaren, rechters, wetenschaps beoefenaars en vertegenwoordigers van de media zijn. Russen bereiden offensief voor in Afghanistan ISLAMABAD In Afghanistan lij ken Russische en Afghaanse rege ringstroepen een nieuw offensief te gen de rebellen voor te bereiden. Volgens westerse diplomaten in het Pakistaanse Islamabad hebben de Russen hun troepen samengetrok ken in Kandahar in het zuiden van Afghanistan. Afghaanse regerings troepen zouden teruggetrokken worden uit het Panschit-dal, waar de afgelopen maanden fel is gevoch ten. De afgelopen weken zijn de re bellen zeer actief geweest tegen Russische en Afghaanse bases en vliegvelden. Uitdelen bloedworst met appelmoes geen verkiezingsfraude BRUSSEL De Belgische Raad van State heeft beslist dat kandida ten voor een gemeenteraad onder hun kiezers best bloedworst en ap pelmoes mogen uitdelen. Verslagen kandidaten in die verkiezingen hadden zich erover beklaagd dat vier kandidaten de stemmen van gepensioneerden en andere kiezers hadden geprobeerd te krijgen door het uitdelen van de levensmiddelen. Volgens de Raad van State vormen zulke giften geen inbreuk op het es sentiële recht van de kiezer om zijn stem uit te brengen zoals hem goed dunkt. Britse mijnwerkers willen niet staken (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 220.000 mijnwer kers van Groot-Brittannië hebben zich gisteren uitgesproken tegen een nationale mijnstaking. Deze uitslag is weer een grote politieke en sociale overwinning voor de premier Thatcher en een nieuwe, bittere neder laag voor Arthur Scargill, de militante leider van de Britse mijnwerkersbond. De inzet van dit conflict was het plan een 120 jaar oude, onrendabele mijn in Wales te sluiten. KHINGTON De jrikaanse president 5an êaat het Congres __'stellen de militaire aan El Salvador dit te voeren tot 110 IK O* dollar, 50 miljoen j1 dan het bedrag dat ge week nog werd ge- md. De VN-commissie f de rechten van de ts heeft gisteren opge roepen tot stopzetting van de militaire hulp aan El Salvador. De resolutie werd aangenomen met 23 stemmen voor, 6 tegen en 10 onthoudingen. De VS stemden tegen omdat de resolutie „onevenwichtig" zou zijn. De Congresleden, die gisteren op het Witte Huis waren uitge nodigd, zeiden dat het Congres de economische hulp minstens even belangrijk vindt als de militaire. Ook heeft het Con gres een aantal voorwaarden gesteld voor de hulp. Die zijn: Amnestie voor de guerrilla strijders in El Salvador, ge sprekken tussen regering en oppositie, vervolging vsan moordenaars en het houden van eerlijke verkiezingen on der internationaal toezicht. President Reagan beloofde in het gesprek dat de VS geen troepen naar El Salvador zul len sturen. De republikeinse afgevaardig de Michael Barnes, een van de Congresleden in het Witte Huis, zei te verwachten dat er een verhit debat zal ontstaan over de regeringsplannen ten aanzien van El Salvador. „Veel Congresleden zullen toespelingen maken op Viet nam", aldus Barnes. De Amerikaanse regering maakt zich in toenemende mate bezorgd over het verloop van de oorlog in El Salvador. Zij is bang dat een eventuele machtsovername in dat land door de guerrillabeweging gro te gevolgen zal hebben voor de machtsverhoudingen in geheel Midden-Amerika. Tegenover de groep Congresleden pleitte Reagan gisteren daarom voor voldoende militaire training en steun aan de Salvadoraanse regeringstroepen om het leger te helpen weer de boventoon te gaan voeren. Wanhoop na mijnramp Wanhopige Turkse vrouwen zoeken troost bij elkaar, wanneer zij horen dat hun mannen behoren tot de 69 slachtoffers van de mijnramp in de Turkse provincie Zonguldak. Volgens de redders zouden nu alle slachtoffers zijn geborgen. Een vakbond heeft in een communiqué „de onvoldoende veiligheidsmaatregelen" in de mijn veroordeeld. Het ongeluk gebeurde toen na een explosie van methaan de bovenbouw van de mijn instortte. xe appar _1_ hotel, jUCIGALPA Een zichtbaar zeer vermoeide paus annes Paulus II heeft gisteravond tijdens zijn korte 972 3ek aan Honduras opnieuw het geweld en het on- at, met name in Midden-Amerika, aangeklaagd. In preek in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Su- a stond de paus stil bij de moeite die een land zich et getroosten om tot een vreedzame samenleving te imorgen is de paus vanuit Guatemala, waar hij drie nachten Gasthift gelogeerd, vertrokken naar de vroegere Engelse kolonie ze en van daaruit naar de laatste halteplaats op zijn rondreis Midden-Amerika, Haïti. Honduras was het zesde land in ^^den-Amerika dat de paus bezocht. H|e 180 kilometer van de hoofdstad gelegen industriestad San to Sula had de paus nog een ontmoeting met lekenpredikers, uitstek w*e eï" rond 10.000 in Honduras werkzaam zijn. Van de be- iners v&ing van 3,9 miljoen mensen is ongeveer 90 procent rooms- iwoningholiek, maar er zijn slechts 223 gewijde priesters, ongeveer per 17.500 gelovigen. De lekenpredikers verbreiden het ge- vooral op het platteland. Ze kregen de pauselijke verma- te horen, trouw te zijn aan de leer van de kerk en zich te houden van „politieke manipulatie en radicalisering", en scjJevenshouding van de lekenpredikers moet, aldus de paus, reenstemmen met hun daden, „want wie het tegendeel doet Kielt met de ene hand wat hij met de andere opbouwt". Hij kte zijn gehoor op het hart vooral solidair te blijven met de £5_!:0ien en onderdrukten. itelijkheid van Honduras hoopt dat door deze preken en hjeve reen Kielt e bereidheid priester of lid van een orde te worden cantiegtoenemen, vooral onder de plaatselijke bevolking, omdat van jewijde priesters driekwart uit het buitenland komt. 070-836" I, 013-435: ■I. 01890: 1, 040- !W DELHI Tijdens een in de marge van de conferentie van Niet-Ge- tuin grilden Landen in' New Delhi ïft de Indiase president, igh, tegenover de leider van ^^^-Surinaamse revolutie, Bou- zijn waardering uitge- JH Joken voor „de wijze waarop 11# bevelhebber Bouterse het i^^Móces in Suriname leidt".. Dit eft het Surinaamse persa- Intschap SNA in Paramaribo iteravond gemeld, esident Singh sprak zijn af- uring uit over de wijze „sommige westerse landen steeds dreigen met mi litaire interventie wanneer ontwikkelingslanden hun ei gen weg opgaan". Hij vond dat „deze landen nationale bevrij dingsprocessen zullen moeten leren accepteren", aldus SNA. Irak heeft geëist dat Iran uit de beweging van Niet-Gebon- den Landen wordt gezet we gens „schending van de basis- -beginselen" van de organisa tie. In conferentiekringen werd gezegd dat er achter de schermen druk wordt uitgeoe fend op Irak om deze eis weer in te trekken. nj„Niet geprikt? Dan in quarantaine DELHI Dertien afgevaardigden voor de top- extraic9n*erentie van niet"gehonden landen worden in quaran- etcföne gehouden, omdat zij in India arriveerden zonder dat kenland!21) ^onden bewijzen ingeënt te zijn tegen gele koorts. De 5 B - Deiafëevaarrïigden worden zes dagen vastgehouden in een speciaal ziekenhuis en zullen de conferentie dus missen. De afgevaardigden komen uit Suriname, Bolivia, Gabon, To bago. Principe en Sao Tome. Ze kunnen de conferentie wel $§c§S§°P televisieschermen zien. PORT AU PRINCE „Wij hopen dat de paus ons moed zal geven. Maar als hij onom wonden gaat uitspreken dat wij ons niet met politieke en sociale zaken mogen bemoei en, dan zal het regime daar zeker gebruik van maken. Dan zijn we verkocht. Hier doe je al aan politiek als je zegt dat het volk honger lijdt." Dat zegt een Belgische priester die al jaren werkt in de krottenwijken van Port au Prince, de hoofdstad van Haïti. Bij de progressieve minderheid van de clerus in Haïti, onder wie veel buiten landers, bestaat enige vrees voor het bezoek van paus Jo hannes Paulus II, die van middag in Port au Prince ar riveert. Alleen al een simpele foto van de paus samen met „president voor het leven" Jean Claude Duvalier, alias „Baby Doe", zal deze een au reool van heiligheid ver schaffen bij de eenvoudige bevolking die voor meer dan tachtig procent analfabeet is, zo geloven zij. in Haïti zijn corruptie en po litieke onderdrukking onder deel van het dagelijks leven. Sinds 1957 wordt het land ge regeerd door de familie Du valier. Veertien jaar lang hield Francois Duvalier, be ter bekend als „Papa Doe", met zijn terreurbende ton- tons macoutes (gemaskerde boemannen: zo genoemd vanwege hun zonnebrillen) het land in zijn ijzeren greep. In 1971, na de dood van zijn vader, werd de pas 19-jarige Baby Doe de nieuwe „presi dent voor het leven". De naar schatting twintigdui zend tontons macoutes heb ben intussen hun spiegelende zonnebrillen afgezet, maar onder de naam Vrijwilligers voor de Nationale Veiligheid hebben zij hun praktijk ge Een krottenwijk in Port au Prince. woon voortgezet." De meeste tontons krijgen geen salaris en leven van afpersing. „Ze eisen een deel van de oogst van de boeren en pikken soms zelfs land in", aldus een ontwikkelingswerker. De po litieke oppositie die aan het eind van de jaren zeventig onder invloed van de men senrechtenpolitiek van Jim my Carter enigszins opbloei de, is kort na de verkiezing van Reagan in 1980 bijna ge heel naar het buitenland ver bannen. Haïti, dat na een slavenop stand in 1804 onder leiding van Toussaint Louverture de eerste onafhankelijke neger republiek werd, behoort tot de armste landen ter wereld. Nergens lijkt de armoede zo openlijk zichtbaar. Een Ne derlandse parlementaire de legatie kwam vorig jaar ge schokt uit het land terug. De ondervoeding is nu erger dan in 1958, stelt een Wereldban krapport vast. De landbouw- produktie op het bergachtige platteland, waar vier van de vijf miljoen Haïtianen wo nen, is teruggelopen en veel boeren kunnen zelfs niet meer in eigen onderhoud voorzien. Een belangrijke oorzaak is de erosie. Het re genwater heeft de vruchtba re lagen van de hellingen weggespoeld. De meeste bo men zijn namelijk weggekapt door de bevolking om te wor den verwerkt tot houtskool, „het anthraciet van de ar men". Honderdduizenden Haïtianen zijn dan ook het platteland ontvlucht. Port au Prince dat is gebouwd voor 300.000 mensen, telt nu al meer dan een miljoen inwo ners. Tienduizenden Haïtia nen vluchtten de afgelopen jaren in vaak wrakke bootjes naar Florida, weg van de ar moede. De Haïtiaanse boot mensen brachten het land weer even op de voorpagina's van de kranten. Haïti krijgt per hoofd van de bevolking meer buitenlands hulp dan de meeste andere landen. Bij na 200 miljoen dollar per jaar vloeit naar het land, en dat bij een overheidsbudget van 130 miljoen dollar. Belang rijkste donors zijn de VS, Frankrijk en West-Duitsland. Een recent rapport van de Amerikaanse Algemene Re kenkamer stelt echter vast dat bijna alle hulp wordt ver spild door corruptie, een kwaad dat in Haïti waar schijnlijk groter is dan waar ook. „Haïti is het kerkhof van de buitenlandse hulp", merkte een VN-functionaris onlangs op. Het IMF moest in 1981 vaststellen dat zomaar een lening van 20 miljoen dollar was verdwenen. Primitieve godsdienst De Haïtianen zijn bijna allen rooms-katholiek en diep reli gieus. De busjes in Port au Prince die het openbaar ver voer verzorgen dragen bijbel se namen als „Engel Ga briel", „Zoon van Abraham" enz. Hier is geen sprake van een zelfbewuste „volkskerk" zoals in Nicaragua of El Sal vador, maar een meegaand volk, dat voor het grootste deel uit analfabeten bestaat. „De mensen hier zijn bang en door het analfabetisme kun je bovendien veel moeilijker zaken als basisgemeenschap pen ontwikkelen. We staan nog helemaal aan het begin", aldus de al eerder aangehaal de Belgische priester. Of schoon katholiek, bedrijven de meeste Haïtianen ook voodoo-ceremoniën, veelal om in trance armoede en el lende te ontvluchten. De „houngan" (voodoo-priester) heeft een mogelijk nog grote re invloed dan het kleine aantal priesters van Rome. De voodoo is een mengeling van verschillende Afrikaanse culten die de slaven naar Haïti hebben meegenomen. De voodoo leert dat hogere machten over je lot beschikk- ken en dat verzet hiertegen zinloos is. „Papa Doe" speel de indertijd handig in op de angstgevoelens van het volk in die met de voodoo ver band houden. Zijn tontons macoutes werden gevreesd als de handlangers van baron Samedi, de god van het kwaad in de voodoo De voodoo-ceremoniën zijn tal rijk en overal kan 's avond het monotone geroffel van tamtams worden gehoord. „Er zijn nu zelfs meer cere moniën dan jaren geleden, want er is meer honger en armoede gekomen", zegt de Belgische pater. De voodoo is in feite door de officiële kerk geaccepteerd, al is het dan noodgedwongen. De kerkelij ke hiërarchie in Haïti is steeds nauw verbonden ge weest met het regime. De Haïtiaanse autoriteiten schro men niet progressieve geeste lijken te intimideren. Vrien delijk doch dringend wordt dan verzocht „het klassieke evangelie te verkondigen en niet aan politiek te doen". Overigens wordt de laatste tijd vanuit de kerk vaker ge protesteerd tegen intimidatie praktijken en volgens som migen begint zich een lichte verandering af te tekenen in de houding van de kerk in feite de enige instantie die zich in Haïti enige vrijheid kan veroorloven tegen over de staat. ADVERTENTIE r Vervelend, die hoge gasrekening. Maar er bestaat een apparaat, waarmee u het gasverbruik van uw C.V.-ketel beperkt. Belangstelling? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf-Ook voor de subsidie. Du is een publicatie van du in VIIGIN samenwerkende Gasbedrijven. jL1 BONN De Groene parle- broekpak zouden dragen. Het mentariërs in West-Duitsland besluit op hun. eerste fractie hebben gisteren spottend ge- bijeenkomst over de te volgen zegd dat maar 26 van de 27 strategie bevestigde de bange parlementsleden zich niets zul len aantrekken van de kle- dinggebruiken die voor de Bondsdag gelden. Het zeven- twintigste lid zal de opening van het nieuwe zittingsjaar De minister stelde aan Bonds- voorgevoelens van de minister van binnenlandse zaken, Frie- drich Zimmermann. „Ze ver schijnen waarschijnlijk alle maal in spijkerbroek", zei hij. eind maart bijwonen in dagvoorzitter Richard Stilc- tuum en met stropdas. De kien net als hij een Beierse Bondsdagleden van de partij christen-democraat voor dat een vrij los aan elkaar han gende groep neutralisten, paci fisten, milieubeschermers, dis sidenten en eeuwige-studen- ten" moesten honend la chen over het bericht dat van de mannen werd verwacht, dat zij kostuum en stropdas en de vrouwen japon of modieus een nieuw voorschrift zou worden opgesteld „zodat deze lui niet in spijkerbroek en zon der das in de kamer verschij nen De Bondsdag kent geen kledingvoorschrift, maar het gebruik wil nette, conventio nele kleding. De ongeschreven wet werd al eens ontdoken. Af ORLANDO De Ameri kaanse president Reagan heeft de leiders van de Evangelische kerken opge roepen steun te verlenen aan de uitbreiding van de Ameri kaanse strijdmacht en zich te verzetten tegen „hen die de Verenigde Staten in een po sitie van militaire en morele minderwaardigheid willen brengen". Reagan sprak voor de Evangelische conventie in Florida waaraan door 77 Amerikaanse kerkgenoot schappen wordt deelgeno men. De conventie zal naar verluidt resoluties aanne men, waarin de VS en de Sovjet-Unie worden opgeroe pen hun kernwapenarsena len te bevriezen. Reagan vroeg de conventie niet voorbij te gaan aan de „ag- gressieve impulsen van een duivels rijk". Hij waarschuw de in felle bewoordingen voor een onderschatting van het volgens hem onveran derd gebleven streven van het communisme naar we reldmacht. en toe verscheen een sociaal democraat van de linkervleu gel in de partij met open over hemd. Overigens werd de pers dinsdag van de bijeenkomst geweerd. De Groenen schre ven dit toe aan de „parlemen taire bureaucratie", waarvan zij hebben gezegd dat zij haar zullen „opengooien". Maandag hadden ze verklaard dat al hun fractievergaderingen in het Bondsdaggebouw voor de pers toegankelijk zouden zijn. Kohl komt op 30 maart met nieuwe regering BONN Bondskanselier Hel mut Kohl (CDU) hoopt op 30 maart zijn nieuwe kabinet van christen-democraten en libera len te presenteren. De komen de dagen zal eerst over het re geringsprogramma worden ge sproken, daarna over de perso nen. Dan pas zal duidelijk worden of de Beierse CSU- -voorman Franz-Josef Strauss naar Bonn komt. Strauss aast op Genscher's post van minis ter van buitenlandse zaken. Kohl' wil echter liever Gen- scher op die post houden. Vol gens de SUddeutsche Zeitung zou Kohl Strauss ieder ander ministerie naar zijn keuze heb ben aangeboden. En die is óók nog voordeliger!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11