TAFEL Arbeidsomstandigheden bekend terrein voor voorzitter Arbo-raad Wim Spit Film moet stress bespreekbaar maken Kerk dient marxisme Midden-Amerika niet Filippijnse kerken vrezen ingrijpen VS bij toenemend verzet lïfiül ficidócSomai CcktócSommit Petitie ICTO-vrouwen aan NAVO in Brussel kerk wereld KORTE METTEN weer ACHTERGROND DINSDAG 8 MAART 1983 PAGJ BISSCHOPPEN VS: De rooms-katholieke bis- van buitenlandse zaken en de litaire oplossing in El Salva- sehoppen in de Verenigde vice-president zullen over- dor. Hij betreurde, dat Was- Staten wijzen suggesties van denken wat zij hebben ge- hington zelfs nu de paus Mid- de Amerikaanse regering van zegd", aldus de aartsbisschop. den-Amerika bezoekt, een de hand, als zou de katholieke Hij zei „diep teleurgesteld" te vergroting van de militaire kerk de „marxistische belan- zijn door het belang, dat de hulp nastreeft „en zelfs een regering toekent aan een mi- diepere betrokkenheid". gen" in Midden-Amerika die> nen. „Wij verwerpen insinua ties, dat het beleid van de ka tholieke kerk in Midden-A merika de marxistische belan gen dient", zo heeft de aarts bisschop van Washington, mgr. Hickey, gisteren gezegd voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. De aartsbisschop sprak na mens de katholieke Ameri kaanse conferentie, een orga nisatie waarin driehonderd Amerikaanse bisschoppen zijn verenigd. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Shultz, had zich er afge lopen weken voor een Huis commissie over beklaagd dat „de mensen van de kerk de Russische invloed in El Salva dor willen zien toenemen". Hij maakte een toespeling op leiders van de rooms-katho lieke kerk, onder wie de paus, die hebben gepleit voor een oplossing in El Salvador via onderhandelingen. Vice-presi dent Bush liet weten niet te begrijpen waarom de kerk be zwaar heeft tegen de Ameri kaanse politiek inzake El Sal vador. De Amerikaanse bisschoppen hebben zich twee jaar geleden al gekant tegen de militaire hulp aan El Salvador, of schoon aartsbisschop Hickey gisteren verklaarde, dat een dergelijke hulp gerechtvaar digd kan worden, voorzover deze een rol speelt als element in een algehele oplossing door onderhandelingen. „Wij ho pen werkelijk, dat de minister Ter gelegenheid van de Wereldvrouwendag heeft een afvaar diging van „ICTO-vrouwen voor vrede in vrijheid" vandaag een werkbezoek gebracht aan de NAVO te Brussel. De delega tie heeft de NAVO een petitie met tienduizenden handtekenin gen aangeboden, waarin wordt aangedrongen op het nastreven van evenwichtige, gelijktijdige en internationaal gecontroleer de wapenvermindering door middel van onderhandelingen. „ICTO-vrouwen voor vrede in vrijheid" zijn leden van het In terkerkelijk Comité voor Tweezijdige Ontwapening, die vanuit hun mogelijkheden duidelijk willen maken, dat een grote groep vrouwen een verantwoorde ontwikkeling van het huidi ge veiligheidsbeleid steunt. Ze willen hiermee een noodzakelij ke correctie geven op de huidige beeldvorming over het stand punt van vrouwen ten aanzien van het vredesvraagstuk. Als het verzet tegen de rege- ring-Marcos in de Filippijnen verder toeneemt, bestaat er een grote kans, dat de Vere nigde Staten zullen besluiten tot rechtstreeks militair in- griipen om de economische en militaire belangen veilig te stellen. De symptomen van een burgeroorlog zijn op de Filippijnen al duidelijk aan wezig. Dit zei een vertegenwoordiger van de Filippijnse Raad van Protestantse Kerken (NCCP) gisteren op een bijeenkomst in Utrecht. Een delegatie van de NCCP is dezer dagen in Nederland om kennis te ma ken met de Nederlandse pro testantse kerken. De delegatie is de gast van de Interkerke lijke Coördinatie Commissie Ontwikkelingsprojecten (ICCO), een van de vier Ne derlandse medefinancierings organisaties. De Filippijnen tellen vijf miljoen protestan ten. De meerderheid van de 45 miljoen Filippijnen is ka tholiek. Volgens bisschop Ermi Camba van de United Church of Christ is het met de mensen rechten bergafwaarts gegaan sinds het aantreden van de Amerikaanse president Reagan. De Verenigde Staten hebben volgens Camba groot belang bij een „stabiele bin nenlandse situatie" vanwege de economische en militaire betrokkenheid bij de Filippij nen. Amerikaanse multinatio nale ondernemingen als Dole, Delmonte, Goodyear en en blijft gewapend verzet te gen de regering beperkt tot kleine ondergrondse groepe ringen. Als de situatie niet wezenlijk verandert, is een burgeroorlog echter niet uit gesloten, aldus Camba. Volgens hem gebruikt de re- gering-Marcos alle middelen om radicale tegenstanders de wind uit de zeilen te nemen en de belangen van de multi nationals veilig te stellen. Zo zouden fanatieke religieuze groeperingen op het platte land door de regering zijn be wapend om zich te verdedi gen tegen „communisten". Groepjes militairen hebben volgens bisschop Camba de vrije hand om militante per- Goodrich hebben grote plan- sonen op te pakken, te marte- tages op de Aziatische eilan- len en te doden. Via gecensu- dengroep. De Amerikaanse reerde kranten wordt de be- luchtmacht en marine hebben volking bang gemaakt voor verschillende bases op de Fi- de ondergrondse groepen, lippijnen. De Filippijnse kerken kunnen De openlijke steun van Ame- als zodanig niet openlijk sa- rika aan de huidige president menwerken of sympathiseren Ferdinand Marcos, gecombi- met de bevrijdingsbeweging, neerd met de sinds 1972 afge- Er is echter wel een groeiend kondigde noodtoestand, ver- aantal geestelijken dat de soli- slechteren volgens bisschop dariteit met de bevolking ver- Camba de levensomstandig- taalt in gewapende actie, al- heden van de meeste bevol- dus Camba. De officiële ker- kingsgroepen. Vanwege de ken kunnen de bevolking hoge werkloosheid, het veelal niettemin wel steunen, omdat ontbreken van gezondheids- zij nog de mogelijkheid heb- zorg en het voedselgebrek ko- ben om bijeenkomsten te hou- men grote groepen van de Fi- den. Deze godsdienstige bij- lippijnse samenleving nu in eenkomsten worden steeds opstand tegen de regering- meer gebruikt om de eigen si- -Marcos. Op dit moment is tuatie te bespreken, aldus men zich aan het organiseren Camba. Bisschop van Lublin te gast in Tilburg Mgr. Boleslaw Pylak, bisschop van Lublin, zal op 11 april bij een bezoek aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg een le zing houden over de rol van de kerk in de Poolse samenle ving. Pylak maakt deel uit van het vijf leden tellende presidium van het Poolse episcopaat, dat onder leiding staat van kardinaal Glemp. Behalve een belangrijk ker kelijk leider is Pylak ook pre sident van het bestuur van de universiteit Lublin, de enige rooms-katholieke universiteit in het Oostblok. Deze in 1918 opgerichte uni versiteit heeft de studierich tingen theologie, katholiek recht, christelijke filosofie, psychologie, pedagogiek, so ciologie en Poolse taal- en let terkunde. De huidige paus Jo hannes Paulus II is er als Ka- rol Wojtyla, hoogleraar mo- raal-theologie geweest. De Poolse bisschop brengt op uitnodiging van de stichting „Tilburg helpt Polen" een be zoek van vier dagen aan Til burg. Hij komt op 8 april aan op Schiphol. Bij een hoogmis in de Heuvelkerk te Tilburg zal hem een kunstnier wor den aangeboden voor het zie kenhuis van Rzeszow, een ge schenk ter waarde van 75.000 gulden. Dat geld is afkomstig van de stichting „Tilburg helpt Polen". Zuster Bernard Ncube, me dewerkster van de commissie voor gerechtigheid en verzoe ning van de bisschoppencon ferentie van Zuidelijk Afrika, is door de Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie gevangen geno men. Zuster Ncube heeft als speciale taak kloosterzusters te onderrichten in de sociale leer van de r. k. kerk. Het is niet bekend waarvan zuster Bernard wordt beschuldigd en op grond van welke wet zij wordt gevangengehouden. Aan vijf zusters die haar wil den bezoeken, werd de toe gang geweigerd tot de aan klacht zou zijn ingediend. In het weekeinde van zes tot acht mei houden de Salesi- anen van Don Bosco (Pomp- hulweg 106, 7346 AN Hoog Soeren/Assel) een „Roeping- Informatieweekeind" te Leus den bij Amersfoort. Zij rich ten zich op jongemannen van achttien tot dertig jaar, die zich serieus willen oriënteren op het religieuze leven. Ter sprake zullen komen roeping, de drie geloften, het gemeen schappelijk leven en het ge bed. Ook zal informatie wor den gegeven over Don Bosco en het leven en werken van de salesianen, van wie er en kelen aanwezig zullen zijn. In de Heraut-reeks van het Apostolaat van het Gebed (Postbus 418, 6500 AK Nijme gen) zijn drie nieuwe deeltjes verschenen. In „Kijken naar kruisen" laat kunsthistoricus dr. Peter van Dael sj vijftien kruisen zien vanaf de vroeg ste tijd tot de twintigste eeuw. „Gebeden om vrede" bevat zesentwintig gebedsteksten van vroeger en nu, uit Neder land en vele andere landen, verzameld door Paul Begheyn sj. Het derde deeltje „Moderne devotie" van de karmeliet dr. Emile Gemmeke beschrijft deze veertiende eeuwse gods dienstige vernieuwingsbewe ging. Aanleiding tot de publi- katie is het feit, dat grondleg ger Geert Groote zes eeuwen geleden is gestorven. Het boekje geeft een ruime bloem lezing van spreuken van de moderne devoten. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de rooms-katholieke kerk in Ko rea zal van 15 augustus tot 25 september volgend jaar voor de eerste maal kunst van het Vaticaan tentoongesteld wor den in het nationale museum voor moderne kunst in de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoul. Er zijn dertig schilde rijen en twintig beeldhouw werken uitgezocht die bijbelse motieven voorstellen. Daarbij bevindt zich een schilderij van Christus van de hand van Georges Roualt en een kruisi gingsscène van Marc Chagall. Gekruide krabbetjesbietjes met prei en aardappelen, boekweitgruttenpap Nodig voor twee personen, 500 g krabbetjes, 25 g marga rine, zout, peper, uitjes, roze marijn, tijm, ketjap; 400 g bieten, 1 prei, zout, pe per, suiker, 5 g margarine, circa 1 lepel azijn, selderij- blad; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 50 g boekweit- grutten, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Van krabbetjes is heel wat no dig omdat er veel afval aan zit. Bak de stukken in warme margarine vlot bruin, strooi er onderwijl zout over en bak op het laatst grofgesneden ui mee. Doe er dan weinig lauw water bij met peper, rozemarijn, tijm en ketjap en stoof de krabbew- ties nog ruim een uur totdat het vlees los aan de botten zit. rasp ze grof. Kook rauwe bie ten twintig minuten met wei nig water en dan nog tien mi nuten met fijngesneden prei (het witte en lichtgroene deel), zout, peper, suiker, margarine en azijn. Voorgekookte bieten hebben alleen de „kook "be handeling van de laatste tien minuten nodig. Maak de bie ten op het laatst af met zout, peper, suiker, azijn en fijnge knipte selderij. Breng de melk aan de kook, strooi er al roerende de bqek- weitgrutten in en laat ze in twintig minuten zacht koken gaat worden. Gebruik voor dit doorkoken de kleinste pit, de aansteekvlam zal vaak al groot genoeg zijn. Laat de pap lauw worden, 'meng er de karne melk door en presenteer} de pap lauw of geheel afgekoeld. Geef de bruine basterdsuiker er apart bij. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Bonn en Europa De verkiezingsuitslag in West-Duitsland we hebb gisteren op deze plaats al betoogd is internationaal j van verreikende betekenis. Die uitslag zal ook niet j gevolgen blijven voor het Nederlandse beleid ten a] van de eventuele plaatsing van de nieuwe NAVO-kern ten. De duidelijke zege van de CDU CSU laat er i( weinig twijfel over bestaan wat in deze kwestie de gé lijn zal zijn in West-Duitsland. Indien de Russen aan derhandelingstafel in Genève niet bereid blijken toj structieve voorstellen om het aantal raketten te verrj ren, dan staan de pershings binnen afzienbare tijd, misi al aan het einde van het jaar, zonder meer in West-Dui opgesteld. En die zekerheid zal een aantal gevolgen h( ALLEREERST is hiermee de kans van slagen van dj wapeningsconferentie in Genève groter geworden. N| strekt duidelijk is geworden dat de nieuwe raketten in Duitsland er komen indien Rusland zijn SS-20-rakette! ontmantelt, is de kans groot dat de Russen eieren voc^ geld kiezen. En in dat geval kunnen de onderhandelal Genève ook tot verdere resultaten komen. MlNSTENS zo ingrijpend zijn de Westduitse verkieziJ sultaten voor het kernrakettenbeleid van ons land. Dat' als we bij wijze van voorbeeld uitgaan Van een, ovel met man en macht te vermijden situatie: stel dat de cj handelingen in Genève zijn mislukt. Hoe zou in dat gei stemming in Nederland worden als aan het einde val jaar in West-Duitsland, vlak over de grens dus, de pers' gewoon worden geplaatst? Dan zal voor iedereen vol( duidelijk zijn dat met protestacties, met maatschappelijk gehoorzaamheid zelfs, niet veel meer bereikt zal wordei het schoonvegen van het eigen straatje. De raketten, di^ terecht verfoeit, zijn er dan immers toch al? c Vanaf dat moment zal er voor Nederland geen sj meer zijn van het uitoefenen van druk om internationa1 wapenvermindering te komen. De escalatie, de uitbré( van de bewapening, zal dan helaas al een feit zijn. De is dan nog slechts of Nederland daar als NAVO-bondg», medeverantwoordelijk voor wil zijn. Vanaf dat mornet de kern zijn gehaald uit de discussie over de plaatsing kernraketten ook in ons land. Het risico van massale biij lijke ongehoorzaamheid, die te vergelijken zou zijn me; opstand, is dan naar het zich laat aanzien aanzienlijk af| men. Maar laat we vurig hopen en er al het mogelijkl blijven doen dat het niet tot plaatsing van raketten f En dat de nu in West-Duitsland ontstane duidelijkheil welslagen van de onderhandelingen in Genève op rei korte termijn tot gevolg zal hebben. Zonnige perioden DE BILT In grote delen van West-Europa is de laatste dagen een westelijke tot zuid- ,IK BEN WEL ONAFHANKELIJK, MAAR NIET ONPARTIJDIG' ZOETERMEER „Ik ben geen verantwoording schuldig aan werknemers of werkgevers in het bij zonder. Ik heb geen ach terban, de enige achter ban die ik heb is mijn vrouw". Wim Spit, sinds één week de nieuwe voor zitter van de Arbeidsom- standigheden-raad kortweg aangeduid als ARBO-raad wil duide lijk laten weten waar hij staat. Hij is nu geen verte genwoordiger van de vak beweging meer, maar be kleedt een veelomvatten- der taak. „Ik moet onaf hankelijk zijn. Niet onpar tijdig, want daarbij lijkt het erop of er een robot is ingehuurd, die er zelf geen ideeën en meningen op na houdt". Toen hij in 1981 vanwege zijn inmiddels weer afgezegde ver trek naar Indonesië afscheid van de FNV nam, had de nu 58-jarige Spit er 32 actieve vakbondsjaren opzitten. Daar van was hij er bijna vijftien vakbonds vertegenwoordiger bij de SER. Hij zal als voorzit ter van de ARBO-raad zijn bondsverleden niet helemaal aan het oog kunnen en willen onttrekken. „Iedereen weet natuurlijk heel goed dat Spit Wim Spit: „ledereen weet natuurlijk heel goed dat Spit met hart en ziel vakbondsbestuurder is geweest" met hart en ziel vakbondsbe stuurder is geweest. Ikzelf ben dat ook helemaal niet verge ten, en ik ben ook niet van plan om te gaan doen alsof ik geen mening meer over ar beidsomstandigheden zou heb ben". In de raad waar hij voorzitter van is geworden zit ten vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en overheid. Spit heeft tot taak de partijen in de ARBO-raad te laten overleggen over alle za ken die met de arbeidsomstan dighedenwet van doen hebben en de staatssecretaris van Soci ale Zaken en Werkgelegen heid daarover te adviseren. „Het is heel belangrijk, dat ik me onafhankelijk opstel als voorzitter van deze raad. Ik wil graag dat zij goede advie zen uitbrengt, als het even kan unanieme, want die hebben de grootste invloed op het rege ringsbeleid. Daar wil ik mijn best voor doen. Dat is mijn op tiek". Argumenten Voor Spit is deze functie ei genlijk niet veel nieuws. Hij had de problematiek van de arbeidsomstandigheden de laatste jaren bij de vakbewe ging al in zijn beleidsportefe uille. „Bovendien is dit iets waar de vakbeweging zich vanzelfsprekend van oudsher voor interesseert", vult hij aan. „Mijn taak", zo zegt Spit, „is te zorgen dat de argumenten van beide partijen zo goed mogelijk aan bod komen en als dat een positieve bijdrage levert aan de discussie, zal ik niet nalaten mijn eigen mening in een zaak te geven". Spit blijft uiteraard lid van de FNV. Maar hij heeft verder geen enkele formele verant woordelijkheid meer binnen de vakbeweging. Wel is hij voor halve dagen als beleidsadviseur voor Indonesië aan de Nederlandse Organisa tie voor Ontwikkelingssamen werking (NOVIB) verbonden. Aanvankelijk zou hij een der gelijke functie in dat land zelf gaan vervullen, maar de Indo nesische overheid gaf geen ze kerheid of hij een verblijfsver gunning zou krijgen. Waarom men die noch gaf, noch wei gerde, is nog steeds niet duide lijk. V a kbondsschepen Als het aanbod van de NOVIB er niet was geweest, zou Wim Spit nu waarschijnlijk nog ge woon voor de vakbond wer ken. Nota bene op het fusie congres van NKV en NVV nam hij afscheid van het vak bondsleven. Handen werden geschud, en lovende woorden werden ten afscheid gespro ken. Spit had zijn vakbonds schepen al min of meer achter zich verbrand, toen duidelijk werd dat het Indonesië-avon- tuur voor hem niet door zou gaan. Hij ervoer dit als een grote teleurstelling. „Als je met enthousiasme ergens naar toe leeft, en het gaat niet door, dan is dat natuurlijk een grote deceptie. Maar je kunt er niet te lang bij stil blijven staan en bovendien zijn er ergere din gen op de wereld dan zoiets", relativeert Spit. De andere helft van de dag vult hij met nu met het voor zitterschap van de ARBO- Raad. Hij vindt het een eer dat de selectiecommisssie van deze raad juist hem vroeg om de functie van de scheidende voorzitter Fibbe op zich te ne men. „Als je als oud-vak bondsman het vertrouwen van zowel werkgevers, als werkne mers en overheid krijgt, dan doet dat je toch wel iets. Bo vendien spreekt de materie waar het in de raad over gaat, mij erg aan. Met humanisering van de arbeid heb ik me in mijn tijd bij het NKV en de FNV al uitgebreid beziggehou den", zegt Spit. Serieus Spit vindt het belangrijk dat de gang van zaken rond de ar beidsomstandighedenwet op de voet gevolgd wordt door de pers. „Overal waar gewerkt wordt heeft de Arbeidsom standighedenwet z'n invloed. Als de raad, die toch werkge vers, werknemers en overheid bij elkaar brengt, aan de fege- ring een advies uitbrengt over zaken als veiligheids- en ge zondheid op het werk, dan is dat een hoogst belangrijke zaak, waar iedereen kennis van moet kunnen nemen". Dat is ook de reden waarom Spit vindt dat de bewinds vrouw van sociale zaken en werkgelegenheid de adviezen van de ARBO-raad zeer se rieus moet nemen. „Het zijn niet zomaar willekeurige lie den die zo'n advies uitbrengen. De vertegenwoordigers heb ben daar uitgebreid met hun achterban over gepraat. Alleen al door de vakbeweging wordt daar namens anderhalf mil joen georganiseerde mensen gesproken'aldus Wim Spit. ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG Op verzoek van de Nederlandse Hartstich ting heeft dr. D. Dolman, voorzitter van de Tweede Ka mer, gisteren in Den Haag aan vertegenwoordigers van ver schillende geledingen van hetj maatschappelijk leven, 16 mm. kopieën overhandigd van dej film „Stress". Deze film van; de Nederlandse Hartstichting! moet in bedrijven circuleren; om het verschijnsel stress meer onder de aandacht te brengen. De Stichting acht dat noodzakelijk daar stress steeds meer wordt erkend als een van de faktoren, die de kans verhogen op hart- en vaatziek- Bij het in ontvangst nemen van zijn kopie maakte de heer J. Ligteringen, medisch advi seur van het ministerie van Sociale Zaken, bekend dat het ministerie aan TNO opdracht heeft gegeven een onderzoek te starten naar chronische vor men van stress in de arbeidssi tuatie. Bedoeling is de kennis op het gebied van stress te vergroten, om stress in een ar beidssituatie te kunnen meten, de gezondheidsaspecten te kunnen beoordelen en moge lijke risicogroepen te kunnen onderkennen. In verband met de toenemende psycho-sociale problematiek in arbeidsorgani saties (reorganisaties door be zuinigingen), lijken meer men sen aan stress te zijn blootge steld. In elk geval worden be drijfsartsen steeds meer gecon fronteerd met patiënten die klagen over slecht slapen, hoofdpijnen, spanningen en depressieve verschijnselen. Prikkels De film „Stress" toont de li chamelijke reakties die ont staan door grote spanningen en laat verscheidene mensen vertellen hoe zij door overma tig hard werken, drukte, la waai, te weinig ontspanning en een te gering vermogen om te relativeren, in een stres stoestand geraken. De film spreekt over prikkels in de huidige samenleving, waar door de ene mens gespannen raakt en de ander juist onbe roerd blijft. De film gaat er niet op in dat de oorzaak van stress blijkbaar eerder gezocht moet worden in de levensin stelling, de mentaliteit van mensen dan in de omstandig heden. Medisch-direkteur van de Hartstichting, dr. E. Dekker, verklaarde na afloop desge vraagd, dat de prikkels inder daad op zich neutraal zijn en dat het aan de mensen zelf ligt of zij stress-patiënt kunnen, worden, of niet. Op de vraag of de Hartstichting zich dan niet moet bezighouden met het voorlichten van stress-patiën ten over de wijze hoe zij hun levensinstelling kunnen ver anderen zei hij: „Eigenlijk is dat iets voor filosofie en reli gie, want zodoende kom je te recht bij vragen als: Wat is de mens? en Waarom dit leven? Ik denk zelf, dat mensen het middelpunt kwijt zijn, dat ze vergeten zijn wat hun plaats is in ae kosmos - maar daarmee hoeft de Hartstichting niet bij de mensen aan te komen". De heer Dolman hield het op maat houden en de rol van de vrouw: „Kamervergaderingen laat ik in principe niet door gaan na elf uur 's avonds. Uit putting dient nergens voor; de mensen moeten blijven relati veren. Het allerbelangrijkste middel tegen stress? Dat het thuis goed is en dat de kinde- westelike luchtstroming stand gekomen. Deze veroorzaakt door een we| kend gebied van hoge druk van Frankrijk na$ Middellandse Zee en eec pressie die van IJsland Scandinavië naar Ruf koerst. In deze luchtstroS komt weinig bewolking I waardoor de temperatui| veel plaatsen in ons land a 12 graden kan stijgen. Vriezen doet het in E$ nog in Scandinavië en land. Echt lenteweer met^ peraturen tegen de 20 gil is het vooral langs de Mi| landse Zee in Zuid-Franj en Spanje. „Gymnastiek moei blijvenr. Bovenstaande slogan, getie j Studio Sport van afgelq zondag tijdens de weds t. Ajax-PSV, heeft mij wel L het denken gezet. Hoe zit precies ook weer met „G^- nastiek moet blijven"? V„ neer had de jeugd eigen voor het laatst gymnastiek! Paar voorbeelden: BowlinJ" nen in Rijswijk, Ockenbu etc. hebben een wachtlijst M scholen die komen spelen dat gymnastiek? De leerkr» drinkt onderwijl een koffie. Schaatscentrui Uithof: de gymieerkracht de leerlingen schaatsen, ren die om de een of a reden niet kunnen schaa moeten gedurende de sc stijd rondom de ijsbaan bli lopen, de leerkracht drinkt ven zijn pilsje. Is dat gym tiek? De leerlingen van voortgezet onderwijs gaan zwemmen: de leerkracht vanaf de ballustrade wel enz. enz. Deetman heeft ook daar bezuinigen. De niet te na gesproken, deze leerkrachten hebben er zelf naar gemaakt, hebben ze in weelde dit geintjes mogen doen. De te leerlingen in het voo onderwijs bij de hogere sen zijn op een sportve ging of hebben de mog neid daartoe. Inleveren iere bed C.Pit, 1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2