iPaus wijst Rios Montt op et recht om te leven JL -Europa geen strijdtoneel E VS: regering-Kohl garantie voor plaatsing raketten Groenen bereid tot hongerstaking Mannen lijden onder bevrijding van vrouw ^RITIEK OP SCHENDINGEN MENSENRECHTEN üMERIKAANS RAPPORT: T>T> t Jlfcs W Makelaar spil in 1 uri jns schandaal agiiUITENLAND EeidaeGouAO/nt DINSDAG 8 MAART 1983 PAGINA 11 iinisters lieten n kantoor te ioi inrichten OSKOU Vier mi- ^H«ters van de autono- v<* republiek Moldavië bflUf,i'het zuidwesten van 141,1 Sovjet-Unie hebben berisping gekregen 'ldat ze met geld van staat hun werkruim- 24 (f te weelderig hadden en inrichten. De 36ant Izvestia schreef 35$eren dat de dure 269,jubelen en kunst- 252,#>rwerpen in beslag h genomen en wegge n-Ven aan onder andere icantiehuizen. 99.5 Tekort aan nieren LONDEN De nieuwe Britse wet die het dragen van veilig heidsgordels in auto's verplicht stelt, werkt voortreffelijk. Het aantal verkeersslachtoffers is er sterk door gedaald. Maar een wat nadelig gevolg is dat de ziekenhuizen nog maar met moeite genoeg nieren kun nen vinden voor transplantaties. Tot 1 februari, de datum waarop de wet van kracht werd, was de helft van alle te transplanteren nieren afkomstig van verkeers slachtoffers. Maar sinds die dag is er in sommige ziekenhuizen geen nier meer bijgekomen, zodat de lijst van mensen die op een nieu we nier wachten met de week Afbraak van illegale nederzetting TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Arens, heeft gisteren opdracht gegeven tot afbraak van de illegale nederzetting El Nakam op de Westelijke Jordaanoever. De neder zetting is gebouwd door de extremisti sche groepering „Kach" van rabbijn Meir Kahane en ligt vlakbij Hebron. De bewoners hadden tevoren inge stemd met het vertrek, zij het onder aanzegging dat zij hun strijd zouden voortzetten.Minister Arens gaf uit veiligheidsoverwegingen en ter hand having van de openbare de order tot afbraak na de arrestatie van vier Kach-leden, die Palestijnse huizen in Hebron en Palestijnse auto's op de Westoever hadden beschoten. UPPSALA De beweging voor de bevrijding van de vrouw en het streven naar een nieuwe rolverdeling voor beide seksen heeft volgens de Noorse seksuoloog Berthold Gruenfelt geleid tot een „dramatische" toene ming van impotentie bij de man. Gruenfelt heeft op grond van zijn onderzoek geconsta teerd dat hiervan vooral onder mannen van boven de veertig sprake is, omdat hen niet is bijgebracht de ge lijkberechtiging van de vrouw te accepteren. De eis van de vrouw dat gelijkberechtiging plaatsheeft op seksueel gebied heeft tot ernstige conflicten geleid. Veel mannen voelden zich verlaagd tot voorwerp. 07-03 4" 27.90; 251,50] I Vervolg van voorpagina) «3.0ÓJATEMALA-STAD >42^00 ius Johannes Paulus II ,95 m eft gisteren, bij aan- l0| oo lmst in Guatemala, op 87iao orzichtige maar niet mis 'fe.oS verstane wijze kritiek 39*oo^everc* °P re6erin6 72(90 li president generaal Strain Rios Montt. Ook 68.50 gakte de paus duidelijke os.'oo espelingen op de oneer- ™ke verdeling van de ".'oo jkdom in heel Midden- 52.40 fnerika, en Guatemala in 29,'m p bijzonder. Opnieuw i2.'5o hetste hij de sociale leer 99(50 in de kerk als „de con- w(oo fete weê tot oplossing '9,50 U veel problemen in de j6,'io penleving". Daaruit [};So|n het klimaat van ge- 'o'oo [cbtigheid onstaan, dat io.'oo i heel Midden-Amerika ü'oo f dringend nodig is, al- jij» us de paus. 13,20 -4.00 e kritiek van de kerkvorst i president Rios Montt had 8,00 -trekking op de wijze waarop Bij aankomst in Guatemala werd de paus onder meer verwel komd door kinderen van de kleine Poolse gemeenschap in dit Middenamerikaanse land. diens bewind optreedt tegen zijn tegenstanders in het alge meen, de executie van zes jon ge mensen, vorige week, in het bijzonder. Volgens organi saties voor de mensenrechten maakt het regime-Montt zich schuldig aan volkerenmoord. De recente executies zijn door het Vaticaan, dat om gratie had gevraagd, een „belediging van de paus" genoemd. „Wie het recht van de mens aantast, schrijnend onrecht te gen hem begaat, hem martelt, onvoert of doodt, begaat een misdaad en beledigt God ten diepste", aldus de paus tijdens een open-luchtmis voor meer dan één miljoen gelovigen in Guatemala-Stad. De paus vroeg president Montt rechts bescherming te verlenen aan de kwetsbaarste groepen van de maatschappij. „Ik doe een beroep op alle ge zagsdragers, vooral de christe nen onder hen, om met alle middelen te werken aan her stel van het recht". Hiermee richtte de paus zich bijna di rect tot president Rios Montt, een voormalig rooms-katho- liek, die door een fundamenta listische sekte uit Amerika is bekeerd. De paus hield zijn ge hoor verder voor, dat boven alles het leven van de mede mens moet worden gerespec teerd, niet lettend op sociale, politieke, ideologische, gods dienstige en rassenverschillen. De paus maakte een duidelijke toespeling op de ongelijke ver deling tussen arm en rijk toen hij met nadruk stelde dat een mens ook langzaam kan wor den omgebracht. „Dat kan als men hem de toegang verspert tot goederen, die God voor het nut van ieder heeft geschapen, niet alleen ten voordele van weinigen". Uitdrukkelijk vroeg de paus gerechtigheid voor allen, die niet voor zichzelf kunnen zor gen, zoals ouderen, invaliden, gehandicapten en de slachtof fers van natuurrampen. Vandaag brengt de paus van uit Guatemala een bezoek aan Honduras. Morgen vliegt hij via de vroegere Engelse kolo nie Belize naar Haïti. Daar opent hij de jaarvergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie, om vervolgens naar Rome terug te keren. WASHINGTON Het itbreken van een gewa- jend conflict tussen de jovjet-Unie en de Vere nigde Staten op Europees rondgebied is onwaar- hijnlijk. Dit is de conclu- e van een geheime stu- ie van de Amerikaanse ichtmacht over defensie i de 21e eeuw. ;ide zijden werken er poli- ik, economisch en militair aar toe om door middel van schrikking oorlog in Europa voorkomen, aldus het rap- )rt, getiteld „Luchtmacht 2000: Macht in de lucht aan het begin van de 21ste eeuw". Het beveelt de stationering van wapensystemen in het heelal aan. De Verenigde Sta ten moeten zich ten doel stel len ook een „massaal kerncon flict" te kunnen winnen, aldus het rapport. Hoe de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie een kernoorlog kunnen overleven en de strijd kunnen voortzetten, zegt het rapport niet. Er wordt uitge gaan van de vooronderstelling dat er deze eeuw geen „onbe perkte oorlog" met „niet te be rekenen gevolgen" zal uitbre- In het geval de Sovjet-Unie West-Europa zou binnenvallen dan staat 65 procent van de Amerikanen achter het inzet ten van Amerikaanse militai ren. Dit is een van de uitkom sten van een opiniepeiling, die door de Chicago Raad voor buitenlandse betrekkingen is uitgevoerd. Een tweede be langrijke uitkomst is dat slechts 20 procent van de on dervraagden vindt dat Ameri kaanse soldaten naar El Salva dor gebracht moeten worden in het geval linkse guerrilla strijders een overwinning lij ken te gaan behalen. SOVJET-UNIE WIL OOK OOSTZEE KERNWAPENVRIJ STOCKHOLM De Sovjet-Unie is bereid, als er in Noordwes t-Europa een kernwapenvrije zone wordt ingesteld, de zes atoom-onderzeëers van de Golf-klasse uit de Oostzee terug te trekken. Dit houdt in dat de Oostzee dan ook deel uitmaakt van de kernwapenvrije zone. Dit heeft de Russische generaal Nikolai Tjervov in een interview met de Zweedse televisie gezegd. In het vraaggesprek dreigde Tjervov, die behoort tot de Russische defensiestaf, met tegenmaatregelen wanneer de Verenigde Sta ten beginnen met de opstelling van kernwapens voor de middel lange afstand in West-Europa. De tegenmaatreglen zullen niet alleen gericht zijn tegen de Westeuropese landen op het grond gebied waarvan de raketten worden geplaatst, maar ook tegen het grondgebied van de Verenigde Staten, aldus de generaal. De Sovjet-Unie en de Warschaupactlanden hebben daartoe de mid delen, zo voegde hij er aan toe. Nieuwe confectiemode Hoewel de lente nog niet eens echt is begonnen, kondigt de nieuwe confectiemode voor het komende najaar en winter zich alweer aan. Een geruite wollen rok met een schuin aflo pende split was een van de creaties van de Milanese mode ontwerper Giorgio Armani (boven). Een dikke jas van geite- haar moet bescherming bieden tegen de koude (onder). Toch is het is maar te hopen dat het niet al te koud wordt, want zo te zien hebben de Italiaanse mode-ontwerpers wei nig medelijden met uw benen. Over de prijzen van de nieuwe mode is niets bekend, maar deze zullen beslist niet mis zijn. (Vervolg van de voorpagina) VASHINGTON, BONN - Niet zozeer het verlies an Vogels SPD op zich- elf, als wel de blijkbaar iverechts gewerkte steun 'an het Kremlin aan de IPD, stelt de regering- leagan uiterst tevreden. n Amerika acht men een ver- terkte regering-Kohl een vaarborg dat met ingang van 1983 Pershing-II en kruisraketten in West-Europa ';unnen worden geplaatst. Ook regeringen van Engeland, talië en Frankrijk, die het be- eid van Reagan terzake steeds lebben gesteund ondanks ïware kritiek in eigen land, tullen zich door het Westduit- verkiezingsresultaat ge sterkt weten, zo denkt men in RUITENHEER de Amerikaanse hoofdstad. President Reagan gaat er van uit dat de Russen tot meer toe gevingen op wapengebied be reid zijn naarmate de plannen voor plaatsing van nieuwe ra ketten binnen de NAVO bre der gesteund worden. Alsnog een akkoord bereiken over wederzijdse verlaging van aantallen Euroraketten waartoe het Witte Huis het tij .thans gunstiger acht zou het politieke aanzien van presi dent Reagan ook binnen de VS ten goede komen. Verder zal een en ander de kansen doen slinken van een aantal Amerikaanse senatoren, die sedert lange tijd het aantal Amerikaanse troepen dat in West-Europa is gelegerd wil len verminderen als straf voor het „anti-Amerikanisme" in Europa. Dat de Westduitse Groenen in de Bondsdag zijn gekomen, wordt door rege ringsfunctionarissen in Was hington eerder een voordeel dan een nadeel geacht. „Ze kunnen beter binnen dan bui ten het politieke stelsel wer ken," Het Russische persbureau No- vosti schreef in een eerste semi-officiële reactie op de uit slag van de Westduitse verkie zingen dat de publieke opinie de plaatsing van Amerikaanse middel-lange-afstandsraketten zal blijven bemoeilijken on danks Kohls overwinning. Het Rusissche agenschap ap pelleerde op de angst bij de Westduitsers door te verklaren dat zij bij plaatsing van de nieuwe kernraketten de gijze laars zullen zijn van een moge lijke kernoorlog. Het officiële Russische persbu- Kohl reau Tass riep Kohl op af te zien van de plaatsing van nieuwe kernraketten. Het haalde een uitspraak van Kohl aan dat er van „Westduits" grondgebied nooit meer een oorlog zal uitgaan. De West duitse regering heeft alle gele genheid deze verklaring met concrete handelingen te sta ven, aldus Tass. In het algemeen was de teneur in de Russische kranten dat dat de christen-democratische overwinning de onderhande lingen in GenVe moeilijker zal maken. Secretaris-generaal van de NAVO, mr. Josef Luns, liet gisteren weten opgelucht te zijn. „De verkiezingen in de Bondsrepubliek met dit resul taat", zei hij, „zullen een posi tieve invloed hebben op de on derhandelingen in Genève en al met al is het Atlantisch bondgenootschap door het re sultaat van de verkiezingen BONN Een dag na zijn klinkende verkiezingso verwinning heeft de Duitse bondskanselier Helmut Kohl het Oost blok opgeroepen terug te keren tot een „nuchtere en realistische beoorde ling van West-Duitsland en het westelijk bondge nootschap". West-Duitland zal vast ver ankerd blijven in het weste lijk bondgenootschap, aldus Kohl. Hij beklemtoonde ech ter ook dat zijn regering op alle terreinen van de ontwa pening naar vooruitgang streeft. Waar het om de ont spanning gaat, zei Kohl voor al te streven naar een verbe tering van de betrekkingen met de DDR. Het overleg over een nieuwe coaltie zal pas volgende week beginnen, wanneer de ver kiezingen hebben plaats ge had in de Westduitse deel staat Sleswijk-Holstein. De Westduitse Groenen heb ben gezegd dat zij in hun verzet tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten honger staking niet zullen uitsluiten. Woordvoerster Petra Kelly wilde echter oók andere ac ties zoals blokkades en stille tochten niet uitsluiten. De tot nu toe gevoerde buitenparle mentaire activiteit zou nu als een harde, maar constructie ve oppositie ook in de Bonds dag gebracht worden. Zij verzekerde echter na drukkelijk dat de Groenen aan het beginsel van geweld loosheid buiten en binnen de Bondsdag zullen vasthouden en zich strikt aan de grond wet zullen houden. De beurs heeft gisteren jui chend gereageerd op de ver kiezingsoverwinning van Kohl's christen- democraten. De aandelen van Duitse be drijven noteerden alom koersstijgingen. Ex-bondskanselier Helmut Schmidt van de verslagen SPD heeft gisteren gezegd dat geen enkele socialistische kandidaat het beter gedaan zou hebben dan Hans-Jochen Vogel. In de Bondsdag zal Vogel de oppositie gaan lei den. Hij neemt ook vrijwel zeker Schmidts functie van vice-voorzitter van de SPD over. De links-liberale „Frankfur ter Rundschau" meent dat de „argumenterende" Vogel het af heeft moeten leggen tegen de „simpele methoden" van Kohl. De rechtse „Die Welt" noemt Kohl de kleinzoon van Adenauer. „De uitspraak van de kiezers over de plaats van Duitsland in het weste lijk bondgenootschap is tot stand gekomen ondanks de massieve pogingen van Mos kou de uitslag te beïnvloe den. De Bondsrepubliek Duitsland is een vrij land," schrijft het blad. De conser vatieve „Frankfurter Alge- meine" ziet in de uitslag een opdracht van de kiezers aan de regering- Kohl-Genscher om vast te houden aan de tot nu toe gevoerde veiligheid spolitiek. „Zonder aarzeling en zonder tegemoetkomingen aan de vredesbeweging, hoe zeer het protestgeschreeuw ook toeneemt". rp (Vervolg van voorpagina) ROME Spil in dit Tu- rijnse schandaal is een ze kere Zampini, makelaar van beroep, die zich dank zij zijn vlotte presentatie een belangrijke plaats wist te verwerven in het politieke gezelligheidsle ven van Turijn. Zampini ontdekte dat de locale en regionale politici veel „te kort kwamen", en met zijn presentjes, auto's, tropische va kanties en geld probeerde hij hun lot wat te verlichten. Zo won hij hun vertrouwen, werd deelgenoot gemaakt van aller lei bestuurlijke plannen en aarzelde niet daar munt uit te slaan. De gemeente wilde twee kan toorpanden kopen in het cen trum van Turijn. Zampini kreeg dit te horen en kocht die twee panden. Vervolgens ver kocht hij die aan de gemeente. Zijn vraagprijs (acht keer de prijs die hij zelf had betaald) leverde bij zijn vrienden en kennissen in het bestuurscolle ge en op het gemeentelijk taxatiekantoor geen enkel pro bleem op. Turijn wilde een databank op zetten. Zampini hoorde dat weer op tijd en ging dus aan de slag. Hij kocht de betreffen de panden op en stelde zich in verbinding met de firma's die de computers zouden kunnen leveren. De commissiegelden stak hij in zijn eigen zak en met succes bewerkte hij de verantwoordelijke politici om met zijn keus voor dat bepaal de merk computer akkoord te gaan. Zampini wist precies wat hij aan zijn contacten had, welke wethouder om te kopen was en welke niet, welke firma ak koord ging met zijn „agent schap" en welke niet, en kon anderhalf jaar lang ongestoord zijn werk verrichten. Privé zwom hij in het geld en kocht voor anderhalf miljoen gulden een kasteel waarin hij zelf ging wonen. Aan zijn bemiddelingwerk kwam een eind toen zijn in stinct hem in de steek liet en hij de verkeerde firma bena derde, een firma die weigerde het spel mee te spelen. Dit was een Amerikaans bedrijf dat aan de gemeente Turijn elek tronische apparatuur zou kun nen leveren, aldus Zampini, als hem een bedrag zou wor den uitbetaald. De firma ging er niet op in en waarschuwde de politie, die Zampini arres teerde. Dit gebeurde vorige week en sindsdien hebben de politici van Turijn geen rust meer ge kend. Tegen 25 van hen zijn dagvaardingen uitgebracht, met als voornaamste beschul digingen corruptie en samen spel tot het plegen van een misdrijf. Enkelen van hen zit ten al in voorarrest. Groeiende onrust over vorming huurlingenleger voor Suriname (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de mi nisteries van justitie, bin nenlandse zaken en bui tenlandse zaken is een groeiende ofirust waar te nemen over de mogelijke vorming van een huurlin genleger, dat de omver werping van het regime- Bouterse in Suriname tot doel heeft. Het ministerie van justitie zint op mogelijkheden de vorming van zo'n leger een halt toe te roepen, maar die zijn uiterst beperkt. Buiten landse Zaken overweegt zo wel de Surinaamse regering als die van de omliggende landen, van waaruit een le ger mogelijk zou gaan opere ren, hiervoor te waarschu wen. Nederland zou in geval van acties door deze groepen kunnen worden beschuldigd 'van medeplichtigheid aan pogingen de regering van een bevriend land, wat Suri name formeel nog steeds is, omver te werpen. Dat zou het aanzien van ons land in de Derde Wereld een gevoe lige klap kunnen geven. Ju ridisch valt er echter weinig of niets tegen wervingsacties in ons land te ondernemen. Er is geen sprake van het dienstnemen in de krijgs macht van een vreemde mo gendheid, zodat het Neder landerschap van de betrok kenen ook niet op het spel staat.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11