'elle kritiek op ontvangst an paus in Nicaragua Bouterse via Cuba naar top niet-gebonden landen REGERING-MITTERRAND LIJDT NEDERLAAG TIJDENS GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Labour-regering in Australië nog deze week beëdigd Grote anti-abortus demonstratie in Spanje BUITENLAND CeldócScHMCwt MAANDAG 7 MAART 1983 PAGINA 9 ïlinjientallen Polen in S'tot atowice aangehouden ens geboi zater^RSCHAU Verscheidene tientallen personen vrije binnen „illegale groepen" tegen de staat ge- uur. |ite activiteit ontplooiden, zijn door de veilig er ingdsdienst in Katowice aangehouden. Dit heeft jdstip officiële persbureau PAP meegedeeld. Onder ig ffrrestanten bevindt zich een van de leiders van gegaiverboden vakbond Solidariteit, Malachowski, hebben zijn familieleden gisteren bekendge- ^^jakt. PAP zei niet wanneer de aanhoudingen 1 verricht. De arrestanten, van wie er 16 in ttt van beschuldiging zijn gesteld door de mili- ■e rechtbank in Katowice terwijl tegen 24 het lerzoek nog voortduurt, zouden zch onder meer ildig hebben gemaakt aan het verspreiden drukwerk met een inhoud die vijandig is je- Polen. Moebarak waarschuwt Palestijnen KAIRO De Egyptische presi dent Moebarak heeft de PLO er van beschuldigd het volk en het leger tegen zijn regering op te sto ken. Hij dreigde in een zaterdag gehouden toespraak met „zeer drastische maatregelen", waaron der deportatie, tegen de 40.000 in Egypte wonende Palestijnen. „Ik weiger elke inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden toe te laten", zo zei Moebarak op een bijeenkomst van zijn Nationale Democratische Partij. „Ik ben niet bereid een staat binnen de staat", aldus Moebarak. Hij zei dat elke Palestijn, die Egypte beledigt, het land uit gezet zal worden. Zware straffen voor daders van aanslag op Israëlische ambassadeur LONDEN De drie daders van de aanslag op de ambas sadeur van Israël in Groot- •Brittannië, Shlomo Argov, zijn afgelopen zaterdag door een Britse rechtbank tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. De Irakees Nauoff Rosan kreeg 35 jaar. De twee anderen, de Jorda- niers Marwan el Banna en Hassan Said dertig jaar. Hassan Said schoot op 3 juni 1982 in Londen de ambassa deur een kogel in het hoofd. Overleg tussen PLO en Israel opgeschort DAMASCUS De indirecte be sprekingen in Wenen tussen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) en Israël, via de bemidde ling van de Oostenrijkse bonds kanselier Bruno Kreisky, en het Internationale Comité van het Rode Kruis (CICR) over de vrijla ting van Palestijnse en Israëlische gevangenen zijn opgeschort. Dit is gisteren uit Palestijnse bron in Da mascus vernomen. De afvaardi ging van El Fatah, de grootste groepering binnen de PLO, die in Wenen bij het overleg betrokken is, keerde zaterdag wegens de ge ringe voortgang van de besprekin gen terug naar Damascus. Carter sprak met PLO KAIRO De Amerikaanse ex-president Jimmy Carter heeft zaterdag in Kairo een onderhoud gehad met twee vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO). Carter sprak met Ahmed Sadki El Dajja- ni, lid van het uitvoerend co mité van de PLO, en Nabil Chaath, adviseur van PLO- •leider Yasser Arafat voor internationale zaken. Car ter, die een rondreis maakt door Israël, Jordanië, Saoe- di-Arabië en Syrië, heeft ver klaard dat hij geen ontmoe ting zal hebben met Arafat. beurde afgelopen vrijdag tijdens zijn korte bezoek aan Nicaragua. Tijdens een mis op het 19-juli- plein in de hoofdstad Ma nagua kon hij zich her haaldelijk niet verstaan baar maken omdat men- Johannes Paulus kust twee kinderen, die hem bij i aankomst op het vliegveld van Guatemala-Stad met >emen verwelkomen. sen in spreekkoren oprie pen tot steun aan de San- dinistische regering en de zogenoemde volkskerk. Het scheelde weinig of hij was uitgefloten. Naar ooggetuigen zeiden was Johannes Paulus II woedend toen hij uit Nicaragua vertrok. Radio Vaticana vanuit Rome en de aartsbisschoppen van Costa Rica en Panama hebben ernstige kritiek op de inciden ten in Nicaragua geuit. Vol gens Radio Vaticana heeft de Sandinistische regering van Nicaragua het bezoek van de paus politiek uitgebuit. De aartsbisschop van San José de Costa Rica. Roman Arrieta Villalobos, sprak van heilig schennis. In regeringskringen in Nicara gua is eveneens teleurgesteld op het pausbezoek gereageerd. Volgens het officiële partijor- gaan „Barricada" heeft de paus zich vereenzelvigd met de kerkelijke hiërarchie, die niet de belangen van de armen verdedigt. Daardoor zouden de mensen verrast, verward en teleurgesteld zijn geweest. Gisteren, tijdens zijn bezoek aan El Salvador, riep de paus in een emotionele toespraak op tot vrede. „Het is onjuist te denken, dat men door haat tot vrede kan komen. Het is drin gend nodig wantrouwen en agressiviteit op te geven en de weg van respect en eendracht in te slaan". In het centrum van San Salvador ging de paus voor in een eucharistieviering, die door honderduizenden mensen werd bijgewoond. De paus riep de strijdende partijen in El Salvador op tot onder handelingen en een echte dia loog met elkaar. „De politieke, sociale, econo mische en ideologische scheidsmuren kunnen vernie tigd worden, als allen de kans krijgen actief mede te werken in de economie en de samenle ving en allen de mogelijkheid gegeven wordt deel te hebben aan de aardse goederen en de zelfverwerkelijking in de ar beid. De bevrijdende liefde van Christus maakt het ons niet mogelijk ons in de gevan genis van het egoïsme op te sluiten. Wij moeten de echte dialoog aangaan, de rechten van medemensen erkennen en hen niet onderbrengen bij vij anden die bestreden moeten worden". Eerder had paus Johannes Paulus in een rede tot de Sal vadoraanse clerus gezegd dat de katholieke priester een „man van dialoog" moet zijn. De paus onderstreepte op nieuw dat priesters geen socia le en politieke leiders en func tionarissen van de macht moe ten zijn. De paus riep de kerk op tot actie op elk terrein, mits deze actie wordt geïnspireerd door een „werkelijk bijbelse theologie". Hij verwierp hier mee volgens waarnemers im pliciet de in Latijns-Amerika ontstane „theologie van de be vrijding". Het bezoek aan El Salvador is zonder incidenten verlopen, ondanks de spannin gen en het geweld waardoor dit land wordt geteisterd. Voor het bezoek waren uiterst strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Duizenden militai ren, leden van veiligheidstroe pen en politieagenten bewaak ten de route die de paus zou volgen en de plaatsen die hij zou bezoeken. In El Salvador werd tijdens het bezoek van de paus offi cieel bekend dat de presidents verkiezingen, die in maart volgend jaar zouden worden gehouden, worden vervroegd tot december van dit jaar. Hierdoor hoopt men gematigd links bij het politieke proces te kunnen betrekken, nu de toe stand in het land politiek en militair als maar slechter wordt. Hoewel het verzet een bestand had afgekondigd, dat overi gens door de regering van de hand werd gewezen, gingen de gevechten in El Salvador ge woon door. Vrijdag had een Gelaten hoort paus Johannes Paulus junta-leider Ortega aan, die de incidenten in Nicaragua toelichtte en zei dat de paus nu de stem van het volk had gehoord. militaire woordvoerder mel ding gemaakt van een kom- plot van de guerrillagroeperin gen om de paus tijdens zijn be zoek aan El Salvador te ver moorden. Deze beschuldigin gen heeft het verzet krachtig van de hand gewezen. De radio-zender van het ver zet, „Radio Venceremos" had de bevolking opgeroepen mas saal deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van het bezoek van de paus. In speciale uitzendingen wer den preken van aartsbisschop Romero uitgezonden, met name die van 23 maart 1980, waarin Romero de militairen opriep niet te doden en zich meer op de wet van God dan op die van mensen te richten. Gisteravond arriveerde de paus in Guatemala-stad. On danks eerder berichten dat hij zijn bezoek zou bekorten in verband met de zes executies van vorige week, blijft de paus drie nachten in dit door ge weld verscheurde land. Op het vliegveld van de hoofdstad werd hij begroet door de pro testantse president generaal Rios Montt, die in burger was, en zijn echtgenote. De paus vroeg, terwijl het ge luid van vuurwerk hoorbaar was, „in naam van alle slacht offers" alle krachten van goe de wil zich te mobiliseren om een „vreedzame sociale coëxis tentie te bereiken, de vrucht van gerechtigheid en verzoe ning". President Montt, die door velen persoonlijke ver antwoordelijk wordt geacht voor de moordpartijen onder duizenden onschuldige bur gers, verklaarde dat de paus op geen gunstiger moment had kunnen komen. Het bezoek van de paus komt op een mo ment, waarop een nieuw Gua temala wordt opgebouwd en het zal leiden tot versterking van de sociale vrede, aldus de president. Zaterdag had de paus een soort rustdag. Panama, dat toen door de paus met een bezoek vereerd werd, is een land dat zich verre houdt van het poli tieke en militaire strijdgewoel in Midden-Amerika. De paus hield er onder meer een rede voor landarbeiders die hij op riep niet te zwichten voor de verlokkingen van het geweld, de gewapende strijd en de klassenhaat. De landarbeiders moeten zich volgens hem rich ten naar de sociale leer van de kerk, die een oplossing voor hun problemen biedt. De kerkvorst riep de Middename- rikaanse regeringen op tot moedige en baanbrekende hervormingen in de landbouw. Eerder had de paus de kerke lijke leer inzake huwelijk en seksualiteit bevestigd. Hij kwam op voor de onverbreek baarheid van het huwelijk en keerde zich tegen echtschei ding, ongehuwd samenwonen, sterilisatie, anti-conceptie en abortus. üaus barbie eopereerd ,YON De Duitse oor- igsmisdadiger Klaus arbie heeft een geslaag- operatie ondergaan een darmblokkade i gevolg van een breuk verhelpen. it heeft een hoge poli efunctionaris gister- irond in Lyon bekend tmaakt. Hij noemde arbie's toestand na de igreep, die een half uur uurde, bevredigend, olgens ziekenhuisfunc- onarissen lijdt Barbie ok aan de zenuwkwaal olyneuritis, terwijl hij ivens nierklachten zou ebben. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse op positie van neo-gaullisten en liberalen heeft gisteren in de eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezin gen de absolute meerder heid verkregen. De eerste schattingen wijzen uit dat de oppositie met een ge middelde van 52 procent van de stemmen ongeveer 20 van de 61 steden op de regeringscoalitie van soci aal-democraten en com munisten heeft heroverd. De overwinning van de Fran se oppositie is door sommige commentatoren omschreven als een „landverschuiving". Het echec van links is groter dan zelfs de meest pessimisti sche voorspellingen hadden Komende zondag moet in een aantal kieskrin gen, waarin tijdens de eerste kiesronde geen volstrekte meerderheid behaald werd, opnieuw gestemd worden. In de meeste gevallen zal, zo ver wacht men, de overwinning van de oppositie zich zondag nog scherper aftekenen. Links heeft erkend in de eerste stemronde een nederlaag gele den te hebben en poogt alle krachten voor 13 maart te mo biliseren om de schade te be perken. De socialisten beschuldigen de oppositie ervan een agressieve en veelal excessieve verkie zingscampagne gevoerd te hebben. Maar de eerste kies ronde is beslissend geweest en de veroordeling van de veelal negatieve resultaten van het economische beleid van de re gering is overduidelijk. Pre mier Mauroy werd zelf niet in zijn stad Rijssel tot burgemees ter herkozen en komt zondag andermaal uit tegen zijn te genstander. De leider van de socialistische partij Lionel Jos pin werd in zijn Parijse kies kring krachtig door zijn recht se tegenstander verslagen. Een feit waarvan de politieke con sequenties belangrijk kunnen blijken. Enkele ministers, die kandi daat waren, zijn niet herkozen of moeten nog een tweede stemronde ingaan. Tot hen be horen de veelomstreden bur gemeester van Marseille en minister van Binnenlandse Za ken, Gaston Defferre. In Pa rijs, dat altijd een rechtse ten dens heeft gehad, leed links een gevoelige nederlaag en het was gisteravond al duidelijk dat de leider van de neo-Gaul- listische beweging, Chirac, tot burgemeester herkozen zou worden. De gemeenteraadsverkiezin gen blijken op de eerste plaats een referendum over het so ciaal-economisch beleid van de regering-Mitterrand te zijn ge weest. De stemmen die giste ren tegen het de regering wer den uitgebracht, zijn niet al leen rechtse of reactionaire stemmen. Veel Fransen, die twee jaar geleden voor Mitter rand hebben gestemd, hebben nu hun stem op rechtse kandi daat uitgebracht en daarmee het economische beleid scherp veroordeeld. Met name lijken veel kiezers de bedroevende economische resultaten en de verontrustende toename van de buitenlandse schuld, de in flatie en de werkloosheid van het land aan de kaak te stel len. Overigens blijken de ver liezen van links overal waar socialisten met communisten een gemeenschappelijke lijst hadden groter te zijn dan waar de socialisten hun eigen lijst .verdedigden. In deze mate lijkt de Commu nistische Partij, die bij de alge mene verkiezingen van '81 al veel had verloren, de voor naamste verliezer van de ge meenteraadsverkiezingen te zijn. Het feit dat bij deze ge meenteraadsverkiezingen nooit zoveel stemgerechtigden opgekomen zijn (nagenoeg 80 procent van de kiezers trok ken per stembus) bewijst het grote psychologische en poli tieke belang dat de Fransen aan deze verkiezingen hechten en eveneens dat zij het eigen lijke technische plaatselijke belang in de meeste gevallen ondergeschikt maakten aan hun wens een oordeel over de bijna twee jaar links regime uit te spreken. SYDNEY De overwin naar van de zaterdag ge houden algemene verkie zingen in Australië, La- bour-leider Bob Hawke, beschouwt de economi sche situatie van zijn land als de hoogste prioriteit. Hij zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Canberra. Hawke ver wacht dat nog voor het einde van deze week zijn regering kan worden beë digd. Donderdag wordt de samen stelling van het kabinet be kendgemaakt na een partij bijeenkomst, aldus Hawke. De huidige premier Malcolm Fra- ser, wiens conservatieve coali tieregering zaterdag een grote nederlaag leed, is gisteren af getreden. In Australië duurt het tellen van de stemmen nog voort, maar volgens het kiescollege kan de Labour-partij zeker zijn van een meerderheid van minstens 20 en mogelijk 25 ze tels in het Lagerhuis. De aftre dende regering had een meer derheid van 21 zetels. Hawke kondigde gisteren ver schillende maatregelen aan om de economie op te vijzelen. Volgens hardnekkige geruch ten zal de Australische dollar binnenkort worden gedeva lueerd. Hawkes plannen hou den ook de vorming van een ministerie voor economische ontwikkeling in om de werk loosheid (10 procent van de ac tieve bevolking) en de inflatie (11 procent) te bestrijden. Bo vendien wordt een economi sche „topconferentie" belegd van vakbonden, werkgevers, overheid en consumenten. Hawke heeft gisteren gezegd dat Australië niet het Britse vliegdekschip FA-18 ter waar de van 2,7 miljard gulden zal kopen. Volgens Hawke zal het geld worden gebruikt om mid delen te vinden om de Austra lische economie te versterken. Hij erkende dat de defensie al tijd een priorteit is geweest, maar dat in deze tijd de veilig heid bestaat uit het terugbren gen van het aantal werklozen. CASTRO OPENT CONFERENTIE NIEUW DELHI De Cu baanse president Fidel Castro vanmorgen in Nieuw Delhi de zevende topconferentie van de niet-gebonden landen ge opend. Hij droeg het voor zitterschap van de bewe ging over aan premier In dira Gandhi van India, dat de conferentie heeft georganiseerd. Leiders van honderd landen uit Azië, Afrika en Latijns-A merika en talrijke bevrij dingsbewegingen, wonen de conferentie bij. De be sprekingen zullen vijf da gen gaan duren. Gisteren arriveerde de Surina- mes sterke man Desi Bouterse in Nieuw Delhi. Suriname is een van de vice-voorzitters van de conferentie. Bouterse werd op het vliegveld door de Indiase president G. Zail Singh ontvangen als rege ringsleider. Zo luisterde hij naar de volksliederen en in specteerde hij de erewacht. De route die Bouterse naar Nieuw Delhi heeft genomen was geheim. Maar uit welinge lichte kringen is vernomen dat hij via Cuba is gereisd, waar hij onder meer met Cubaanse autoriteiten gesproken heeft. Vanuit Cuba zou Bouterse via Parijs naar Nieuw Delhi zijn doorgevlogen. In Paramaribo is verder ver nomen dat dat ambassadeur Herrenberg binnen afzienbare tijd zijn functie neerleggen. Een belissing daartoe zou door de Surinaamse autoriteiten zijn genomen. Herrenberg zal mogelijk wel naar Nederland terugkeren om daar nog wat laatste zaken af te handelen. De Surinaamse legerleider Desi Bouterse werd gisteren op het vliegveld van New Delhi begroet door de Indiase president Singh. Bouterse woont in de Indiase hoofd stad de conferentie van Niet-Gebonden Landen bii Juristencomité teleurgesteld uit Suriname teruggekeerd SCHIPHOL Een missie van het Internationaal Juristenco mité is „enigzins" teleurgesteld teruggekeerd uit Suriname, waar zij een week verbleef voor een onderzoek naar de werking van het rechtssys teem in dat land. Dit bleek za terdagmorgen uit de woorden van dr. M. Bossuyt na zijn aan komst op Schiphol. Bossuyt liet weten dat er geen „inhoudelijke conclusies" wa ren getrokken uit de bevindin gen tijdens het bezoek aan Su riname. De missie heeft niet gesproken met de nieuwe re gering van dat land. Wel was er contact geweest met vice- -minister-president Winston Caldeira, maar deze had laten weten dat de regering pas na de regeringsverklaring van 15 april met een missie van het comité wil praten. Uit de woorden van Bossuyt bleek dat het Juristencomité zeker zal overwegen na 15 april op nieuw een missie naar Surina me te zenden. In Madrid werd gisteren fhassaal gedemonstreerd tegen het regeringsplan om abortus in bijzondere gevallen toe te staan. MADRID Ongeveer honderdduizend Spanjaarden hebben dit weekeinde in Madrid geprotesteerd tegen het regeringsplan om abortus te legaliseren. De rooms-katholieke kerk, talrijke ou derverenigingen en de nationale commissie ter verdediging van het leven hadden tot deelneming aan de demonstratie opgeroe pen. Deze stond onder het motto, ja tegen het leven, neen tegen abortus". De regering wil zwangerschapsafbreking toestaan bij levensgevaar voor de moeder, bij misvorming van de vrucht en bij zwangerschap na verkrachting.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9