Smeekbede De Wolf verhoord Dries Klein beantwoordt prognose Revanche van korfballers Problemen rond Vriesekoop van de baan Annemarie Verstappei en Hans Kroes drukke stempel op NK zwemip Van der Starre wint marathon op surfplank £4 p5 EewLieSouuwtt MAANDAG 7 MAART 1983 Moser snelste TURIJN Francesco Moser heeft zaterdag de 69e Milaan-Turijn op zijn naam gebracht. Na 226 kilometer was hij de rapste in de eindsprint van een groep van 50 renners. Frits Pirard eindigde als tiende. Henk Lubberding uit Voorst eindigde giste ren als tweede in de Ronde van Belgisch Limburg. In de eind sprint van een kop- groepje van drie werd hij verslagen door de Belg Rudy Matthijs. Martin Havik eindigde als vierde LEEUWARDEN Nederland heeft zater dagavond in Leewarden voor 3500 toeschou wers in de Frieslandhal de zaalkorfbalwed- strijd tegen Belgie met 9-8 gewonnen. Bij de rust leidde Nederland reeds met 5-3 Nederland revancheerde zich in deze 24e interlandwedstrijd voor de nederlaag met 14-8. die het vorig jaar in Deurne leed. Tot de stand 6-6 was het een spannende wed strijd. daarna liep Nederland gemakkelijk uit tot 9-6. In de slotfase kwam Belgie nog bijna op gelijke hoogte. Het treffen tussen de juniorploeg van Ne derland en Belgie leverde eveneens winst voor Nederland op 12-4. Bij de rust was de stand reeds 7-1. ALKMAAR De pro blemen rond Bettine Vriesekoop zijn van de baan. Voor de interland tegen de Sovjet-Unie, die het Nederlands ta- feltennisteam zaterdag in Alkmaar verrassend met 4-3 won, had bonds voorzitter Roeten een prettig verlopen onder houd met Vriesekoop en haar privé-trainer Ge rard Bakker. Dank zij het gesprek vond voor het eerst weer een normaal over leg plaats tussen het duo Vriesekoop-Bakker en de bestuursleden Roeten en Welsink. Overigens heeft de tuchtcommissie van de NTTB besloten nader onderzoek in te stellen naar het gedrag van Gerard Bakker tij dens het Top Twaalf toernooi in Thornaby. Het hoofdbestuur is het met deze maatregel niet eens. Door de zege stelde Neder land het eerste divisieschap definitief veilig en mocht de Sovjet-Unie zijn aanspraken op promotie naar de superli ga vaarwel zeggen. Bij een zege van Frankrijk woens dagavond in en tegen Noor wegen promoveren de Fran sen door een beter wed strijdsaldo. De sleutelpartij was het duel tussen Bettine Vriesekoop en Flioera Boelatova. Boela- tova, tweede op de Top-12 en in Thornaby gemakkelijk met 21-12,21-13 van Vriese koop winnend, pakte de eer ste game met 21-15. Vriese koop kwam gelijk door 21-18 winst in de tweede en dien de de kleine Russin een af straffing in de derde toe met 21-9. Door winst in de dubbels nam Nederland een onover brugbare voorsprong met 4-1. Vooral uit het optreden van Potton en Vriesekoop in het gemengd dubbel sprak veel zelfvertrouwen. De gedetailleerde uitslagen zijn: René Hijne - Andrej Mazoerov 21-14,22-20, Bob Potton - Igor Solo- pov 15-21,18-21. Bettine Vriese koop - Flioera Boelatova 15-21.21-18.21-9. Ron van Spanje- Potton - Mazoerov/Solopov 26-24,21-17. Potton/Vriesekoop - Mazoerov/Valentina Popova 21-15,21-18. Hijne - Solopov 14-21,17-21, Potton - Mazoerov 15-21.13-21. ST AMANDSBERG Jan Raas heeft in de Om loop Het Volk het werk van zijn ploeggenoten niet kunnen bekronen met de overwinning. De Zeeuwse klassieker-specialist werd in de eindsprint verslagen door zijn medevluchter Fons de Wolf. De Belg ze gevierde voor de tweede achtereenvolgende keer in de openingswedstrijd van het Westeuropese wielerseizoen. Op de overwinning van De Wolf viel niets af te dingen, bij de nederlaag van Raas wel veel te verklaren. De Wolf was in de ontsnapping van de laatste 43 kilometer beter dan Raas. Hij reed het meest voor op tegen de wind in om de voorsprong te vergroten en was ook nog de beste sprinter. ..Het is hem gegund erkende de anders zo slecht tegen zijn verlies kunnende Raas. „Hij is tenslotte een klasse-renner". De Wolf en Raas hadden el kaar op de top van de negende en laatste helling van het 225 kilometer lange parcours ge vonden. De Belg en de Neder lander trapten zo hard tegen de kasseien van de Volkegem- berg op, dat niemand hen kon volgen. Vanderaerden, de nieuwe Belgische vedette, had daar een kilometer achter stand. Hoste, de kampioen van Belgie, wist als vroegere luite nant van Raas wat er stond te gebeuren. Hoste waren kansen toegedicht, omdat hij in Spanje drie sprints had gewonnen. Hij liet als laatste los, volkomen kapot. Steven Rooks, de Noordhollandse avonturier die ook voorin koerste, zag het ge beuren. „Die laatste heuvel met die kasseien was iedereen te machtig", mopperde Rooks. Lucht happen In" feite zat het hele, inmiddels sterk uitgedunde, peloton aan de voet van de Volkegemberg al naar lucht te happen. De ploeggenoten van Raas hadden daarvoor gezorgd door vanaf de 80e kilometer het tempo zeer hoog te houden. Vooral neo-prof Lammerts onder scheidde zich. Er ontsnapten voortdurend groepen met ren ners van Post in de meerder heid. Eerst waren er 7 bij 25, later 2 bij 5 of 1 bij 3. Raas: „Het was net als vorig jaar mooi weer. We wilden niet op nieuw met een grote groep kanshebbers de finale in. Daarom maakten we de koers zo hard als maar kon". Dat De Wolf daar profijt van zou trekken konden Raas en de zijnen op dat moment ook niet bevroeden. Raas wist zelf niet eens of hij persoonlijk in staat was een rol te spelen in de finale, 's Morgens voor de start zei hij nog: „Gelukkig is het mooi weer. Dat is tenmin ste wat, want van de wedstrijd komt voor mij niets terecht". Raas achtte zichzelf niet vol doende in vorm voor een wed strijd waar 211 coureurs we kenlang vol ongeduld naar hadden uitgekeken. Op 18 fe bruari verliet de oud-wereld- ZWOLLE Glunderend stond Ben van Erp zater dagmiddag op de Zwolse Zwartewaterallee de va derlandse sportpers te woord. Zo juist had de kortgeknipte ploegleider van Gazelle, net als twee jaar geleden, zijn pupil Dries Klein de Ster van Zwolle zien winnen. „Dit is de belangrijkste over winning van het jaar", concludeerde Van Erp meteen al op de openings dag van het wielerseizoen (amateurs). Een opmerkelijke uitspraak, want zo hoog staat de Ster van Zwolle binnenskamers in het wielerwereldje nu ook niet aangeschreven. De publiciteit, die een openingsklassieker per definitie geniet, buiten be schouwing gelaten. „Maar", hield Van Erp zijn gehoor Smit op de vuist ST AMANDSBERG Halverwege de Omloop Het Volk zijn zaterdag twee renners met elkaar op de vuist gegaan. Theo Smit uit Halfweg raakte in een handgemeen met de Amerikaan Greg Lemond, vorig jaar winnaar van de Ronde van de Toekomst. Het gebeurde na een val partij, waarbij Lemond was betrokken. Zijn ploeg leider Guimard zette zijn auto midden op de weg naar om het beschadigde voorwiel van zijn renner te vervangen. Op dat mo ment naderde nog een groep renners. Ruimte om te passeren was er niet. Smit wilde er toch door en kreeg het aan de stok met Lemond. Na enkele slagen over en weer stapten de kemphanen weer op en vervolgden hun, kansloze, weg. HENGELO Als de achterliggende bedoeling van de wi kampioenschappen realiteit zou worden, zwemmen Annei Verstappen en Hans Kroes zich deze zomer bij de Eur| kampioenschappen in Rome niet alleen in de prijzen, maar beteren ze zelfs wereldrecords. In het sfeervolle Twenti van Hengelo, waar de organisatie extra bloemen moest aanrukken om de zeventien persoonlijke en vier estafel cords luister bij te zetten, waren zij de absolute vedetteri topverrichtingen op 100 en 200 meter vrije slag, die ondj huidige wereldrecords liggen. Wordt dat, zoals de bedoeld straks op de 50-meterbanen herhaald, dan gloort er een si| senreeks, waarbij die van Guayaquil zelfs verbleekt. Wereldkampioene Annemarie Verstappen maakte met viel tionale records duidelijk dat de terugval wegens festivil slechts kort heeft geduurd. Van de te verwachten tweestrijd Conny van Bentum kwam niets terecht. De Barneveldse z^ ster, die een maand geleden in Amersfoort nog op weg led hegemonie op de crawlsprint te heroveren, kon de strijd! aan. Waarschijnlijk vanwege het niet voldoende uitzieke! een voorhoofdsholte-ontsteking. Ze werd verslagen met haj gen wapens, zoals bondscoach Bert Sitters constateerde. 8 mee bedoelde hij dat de Brabantse haar rage veel beter indj dan in het verleden het geval was. De meeste voldoening in het Brabantse kamp gaf de 200 rf vrije slag, waarop Verstappen er eindelijk in slaagde de zed oude toptijd van Enith Brigitha te verbeteren: 1.57,65 1.57,86. Van nog beter gehalte was haar 100-meterrace van! dag, die zij afroffelde in 54.30 seconden. De op twee na sri' wereldtijd, die ooit op een 25-meterbaan is gerealiseerd. A' de Oostduitse meisjes Birgit Meinecke en Kirsten Otto war^ internationale wedstrijden begin dit jaar in Indianapolisd 53.99 en 54.22 seconden sneller. Imponerend 1 Maar zelfs met die topprestatie was Verstappen geen uitzcfl ring. De eveneens 17-jarige Hans Kroes voerde de formida brigade van HPC aan met een minstens zo imponerende ree serie. Ook Kroes kwam terug van weggeweest. Na de Wf Ecuador kampte hij met vage klachten, waarvoor hij kreeg voorgeschreven die naderhand een verdovende wen1 bleken te hebben. Het kostte hem een goed deel van het wij seizoen eer de oorzaak ontdekt was. Toen dat eenmaal wai beurd, herstelde de HAVO-scholier razendsnel met als resuf een recordserie in Hengelo, die zijn weerga in het Nederla)< herenzwemmen niet kent. Zaterdag ging de Lissenaar meii veel macht door het water dat zijn eigen nationale record c* 200 meter vrije slag er met 2,5 seconde aan ging: 1.47,31. Bijt vergelijken van de wereldranglijst stopt de vinger al na twe? men: wereldkampioen Michael Gross met 1.44,5 en de inmiqi gestopte Amerikaan David Larson: 1.47,29. Gisteren dook Hans Kroes op de 100 meter vrije slag als et Nederlander onder de grens van 50 seconden. De nationale cordhouder was pas in de serie op de gedachte gekomen dak iets mogelijk was. Toen het eenmaal was gebeurd, opperdeli trainer Wim Geurtsen dat met de 49,78 seconden de grensti niet is bereikt, gezien het tamelijk overladen programma^ zijn pupil afwerkte. Bovendien kan HPC na de opening vart zwembad Groenendaal in Heemstede eindelijk het aantal )i ningsuren in de buurt van het door bondscoach Sitters gew( i aantal worden gebracht: 4,5 uur uur per dag. De macht Hans Kroes was zo groot dat hij op de 400 meter, die hij eige I als een bijnummer beschouwt, met gemak Frank Drost van i en record afhield. Sitters kon moeilijk anders dan tevreden zijn. „Ik hoop dal i fanatisme en de warmte, waarmee men hier bezig is gew i overslaat naar het bondsbestuur", zo merkte hij op. De bo coach heeft namelijk nog steeds niet te horen gekregen -e geld is om het trainingskamp van twee weken mogelijk te ken dat hij aan de Europese Kampioenschappen in Rome» laten voorafgaan. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „ik heb i het idee dat we-teleurgesteld zullen worden". Dries Klein gaat triomfantelijk over de eindstreep bij de eerste voorjaarsklassieker der amateurs, de Ster van Zwolle. Bert We- kema is ogenschijnlijk niet erg ingenomen met de eervolle twee de plaats. voor, „vorig jaar sloegen we keer op keer de plank mis. Dan zit je maar tegen de eerste overwinning aan te hikken en wordt het van kwaad tot er ger. Nu weet ik zeker, dat we binnen drie weken onze twee de klassieker winnen". Van Erp kreeg alle medewer king om het tegenvallende af gelopen jaar zo snel mogelijk te vergeten. Kosten noch moeite werden door de spon sor gespaard. Een peperdure trainingsstage in het warme Spanje moest de (vernieuwde) ploeg tot een geheel smeden en het wedstrijdritme tijdig te rugbrengen. Dat pakte voor treffelijk uit. Bovendien groei de het zelfvertrouwen tussen de tweederangs concurrentie uit het buitenland en een elf- daagse etappekoers ziendero gen. „Ik betrapte me er van de week op dat ik erop rekende de Ster van Zwolle te win nen", verwoordde de latere winnaar Dries Klein de gevoe lens in het Gazelle-kamp. Naar voren De 23-jarige winnaar van 1980 werd door zijn ploegleider naar voren geschoven om de kolen uit het vuur te halen in dit wielerjaar. „Dries is een ty pisch mannetje voor de Ster van Zwolle", meende Van Erp Toen na het passeren van Kampen, er waren toen nog zo'n 15 km te gaan, een groep van liefst 23 renners de finale was ingegaan, was Van Erp dan ook snel klaar met het uit delen van instructies. „Alle ontsnappingen terughalen, waar Dries niet bij zit", riep hij van uit de auto naar Albert Jansen. De meesterknecht kon meteen aan de slag om het ontsnapte drietal Theunisse, Bartol, Van der Knoop terug te halen. Jansen reed volgens opdracht het gaatje keurig dicht. Op dat moment sloegen Dries Klein en Bert Wekema hun slag. Klein zweepte het tempo op en Wekema in twee de positie rook de kans. „Rij den, rijden", gilde de coureur tegen zijn streekgenoot. Als kampioen het trainingskamp in Zuid-Frankrijk, dat nog maar net begonnen was. Hij kreeg last van een abces in de mond. Een Franse dokter zette het mes in zijn kaak. Raas werd doodsbenauwd. „Mijn ploeggenoot Henk Lubberding heeft jaren met zijn gezond heid gesukkeld. De kiemen van al zijn kwalen lagen in zijn mond. Dat werd na jaren ontdekt. Ik moest daaraan denken, daarom wilde ik naar huis, naar mijn eigen tand- Niet veel Van seizoenvoorbereiding kwam niet veel meer terecht. Meer dan een week trainde Raas hoegenaamd niet en hoopte hij dat de medicijnen hun werk snel zouden doen „Soms reed ik op training zo slecht, dat ik meteen omdraai de en naar huis ging". Tot drie dagen voor de start liep Raas te twijfelen over zijn deelne ming aan de Omloop Het Volk. Ineens ging het beter op de training en besloot hij af te reizen naar startplaats Gent. kreeg geen kans. Pas bij meer dan een minuut voorsprong, het werdea er zelfs twee, kwam het cijferwerk. Raas, die zichzelf beter vond dan verwacht, kwam tot de conclu sie dat hij tegen deze De Wolf kansloos zou zijn. De Wolf herinnerde zich gelijktijdig dat Raas op de sukkeltoer was ge weest. De theoretisch mindere sprinter werd daardoor de grootste kanshebber. De Wolf fietste daarom onverdroten even hard door Raas deed dat ook. al wist hij voor 99 procent zeker dat het voor de tweede plaats was. Waarom? Op deze manier verliezen was geen schande. Raas besefte dat ter dege. Trouwens, kampioenen verliezen niet graag. Over en kele weken, als de vorm van Raas gegroeid is en hij kansrij ker de sprint in gaat. zal hij het vervelend vinden als De Wolf geen kop meer over neemt of een „sur place" be gint. Vlak voor hij op de eind streep in St. Amandsberg ver slagen ging worden schoof Raas die mogelijkheden achte loos opzij. „Zoiets doe je niet tegen iemand die beter is dan jij"-. Nederlandse wielrenners demarreren uit het peloton op jacht naar een ontsnapte koploper in de Omloop Het Volk. Jan Raas zet aan, geflankeerd door Steven Rooks en Johan van der Velde (rechts). Zonder veel illusies overigens. Bij De Wolf liep het allemaal anders. Hij reed vorig jaar na Een dag na de Omloop Het Volk, waarin hij in de sprint werd verslagen door de Belg Fons de Wolf, heeft Jan Raas wel Kuurne-Brus- sel-Kuurne gewonnen. Tij dens de laatste van 203 kilo meters verraste Raas een pe loton sprinters met een de marrage. De Zeeuw had op de eindstreep vijftig meter voorsprong. zijn overwinning in de Om loop Het Volk zo slecht, dat de massa zich in zijn land ging af vragen of hij nog wel fietste. Het begenadigde, maar wat luie, talent, tekende voor veel lires bij een Italiaanse ploeg. De Omloop Het Volk stond aanvankelijk niet op zijn pro gramma. Zijn sponsor wilde hem liever in Milaan-Turijn zien. De Wolf smeekte net zo lang tot hij in eigen land mocht rijden. Hij kreeg slechts vier knechten mee. Zijn land- genoot Verschuere en verder de Italianen Piva, Paganessi en Parsani. De trip naar Belgie was niettemin duur genoeg. De Wolf moest er wel wat be hoorlijks van maken. Hij was optimaal getraind in de Sar- Ie dijnse Wielerweek, waarin hij IE vijfde werd na twee dagen de K leiderstrui te hebben gedra- lij gen. De Wolf kwam naar Gent H met meer inspiratie dan ooit H tevoren. Zo hard mogelijk De Wolf en Raas ontmoetten elkaar op de top van de Volke- i gemberg. Zonder een seconde na te denken reden ze op de weer vlakke weg zo hard mo- gelijk door. Een achtervolgen- I de groep met Van der Poel. Van der Velde, De Wilde, Co- lijn, Lieckens en Andersen enige wist Lucien Güdde aan te tikken. In vliegende vaart ging het vervolgens richting Zwolle. Met de harde wind in de rug werden soms snelheden be reikt van rond de 60 km per uur. In de snel uitdunnende groep achtervolgers wisten de vier coureurs van Amstel (Hassink, Havik, Van Vliet en Theunisse, qua stijl en uiterlijk een verjongde uitgave van Lubberding) zich de grote ver liezers. De 23e editie van de Ster van Zwolle was vanaf dat moment nog slechts een (sprint)duel tussen Klein en Wekema. De laatste begreep dat hij slechts was gebaat bij een lange spurt. Zo'n 500 me ter voor de streep zette hij dan ook al vol aan. Klein bleef echter aan zijn achterwiel en wist zich reeds 150 meter voor de finish winnaar. Daarmee werd, zoals zo vaak in de Ster van Zwolle, een vlak wedstrijdverloop afgeslo ten met een boeiende finale. KOEN NIJMEIJER SNEEK John van der Starre kon nog alles. Bij de waterpoort van het bruisend elfsteden-surfcentrum in Sneek maakte hij zelfs nog op zijn plank een knieval voor het duizend koppige publiek. Van der Starre, 22 jaar, werd glorieus winnaar van de eer ste elfsteden-surftocht. Om even voor zeven uur werd zijn eindtijd genoteerd. Van der Starre, eem student tandheel kunde uit Sliedrecht, volbracht de zwa re monsterrace langs de elf Friese ste den in een tijd van 16 uur, 34 minuten en 24 seconden. „Ik heb nog nooit zo schitterend gevaren", zei Van der Star re na aankomst in het centrum van Sneek. Bijna een half uur later kwam doordouwer Huib Kraayeveld uit Zwolle over de finishlijn. Zijn totaaltijd: 18 uur 24 minuten. 6 seconden. Voor hem had het ook niet veel langer moeten duren „Dan had ik het niet ge haald. Toen ik al die mensen in Schar- negoutum zag en verder de hele route in Sneek. wist ik dat door moest gaan. Het publiek heeft mij er door heen ge holpen. Fantastisch", zei een zwaar vermoeide Kraayeveld, terwijl hij door EHBO-ers weer op de been werd gehol pen. Bij die twee surfers bleef het. Er waren zaterdag twintig zeilers van start gegaan Hans Kroes hijgt uit na de 100 meter vrije slag te hebben legd in een nieuwe Nederlandse recordtijd van 49,78 RECORDLIJST Het einde van de elfstedentocht voor plankzeilers Caspar Jacobs in de woelige branding van het IJselmeer bij Stavoren. HENGELO De recordlijst van de nationale winterkam pioenschappen in 25-meterba- nen (tussen haakjes het oude record) is: Dunes: 100 vrij: Annemarie Verstap pen 54.30 (Verstappen 54.69); 200 vrij: Annemarie Verstappen 1.57,65 (Bri githa 1.57,86); 800 vrij: Jolande van der Meer 8.29,75 (Maas 8.30,20); 200 school: Ria WiUemse 2.35,49 (Willem- se 2.35,57); 100 vlinder: Annemarie Verstappen 1.01,02 (Van Bentum 1.01,30); 200 vlinder: Annemarie Ver stappen 2.12,43 (Van Bentum 2.13,30). Heren: 100 vrij: Hans 50.27/49.78 (Kroes 50.50); 200 Hans Kroes 1.47,31 400 vrij: Hans Kroes 3.54,48); 1500 vrij; Edwin 15.37.70 (Smit 15.40.01); 100 Frank Vijver 1.05,18/Ron 1.04,91 (Vijver 1.05,30); 200 Hans Jansen 2.22,88/Frank 2.22,45/Hans Jansen 2.22,01 lisse 2.22,98); 200 Kort 2.00,26 (F. vrij: HPC 7.30,57 4x100 wissel: 3.56,19); 4x100 vrij: 3.29,71).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 22