économische voorspellingen: voor elck wat wils Kohl en Genscher lijken nu al zeker van overwinning Sovjet-Unie zwijgt over dertigste sterfdag Stalin Politiek Partij Parlement ACHTERGROND CeicLeSomu/nt ZATERDAG 5 MAART 1983 PAGINA 7 ÏIP, IK HEB JE! jna vijf uur lang debatteerde Tweede Kamer afgelopen tisdag over een wetsontwerp i bevordering van het wel- n van legkippen. Geen alle- igs onderwerp. Het betrof er een wetsvoorstel dat niet n de regering afkomstig as, maar dat was opgesteld or twee kamerleden, de he- ri Rob Tazelaar (PvdA) en n van Noord (CDA). Bij zo'n itiatief-wetsontwerp ziet eo dus geen minister of latssecrefar/s achter de rege- igs tafel, maar gewone ka rleden, in dit geval derhal- bet duo Tazelaar en Van >rd. -t willen deze wakkere \iim veebeschermers? In het komt hun wetsvoorstel 9- bp neer, dat elke kip die zijn liever: haar) leven slijt in legbatterij, vanaf 1 januari 1 minimaal 425 vierkante timeter leefruimte moet tben. Dat is nóg niet veel de tuurlijk, maar we hebben Jrepen dat momenteel in een groot aantal legbatterijen vele leghennen nog aanzien lijk slechter gehuisvest zijn. Verder willen Tazelaar en Van Noord dat over tien jaar de huidige legbatterijen wor den verboden en vervangen door een kipvriendelijker sy steem. Stilletjes hadden we gehoopt dat het kamerdebat ongeveer op de volgende wijze zou ver lopen: Van der Spek (PSP): „Mijn heer de voorzitter, wij vinden dit wetsontwerp niet bepaald het ei van Columbus". Waalkens (VVD): „U gooit hiermee wel de knuppel in het hoenderhok!". Van Rossum (SGP): „Beter een half ei dan een lege dop". Beckers (PPR): „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen". Brouwer (CPN): „U redeneert als een kip zonder kop". Verdediger Van Noord (CDA): „Als ik die bezwaren hoor, krijg ik kippevel". Verdediger Tazelaar (PvdA): „Leest u het wetsontwerp nog maar eens goed door. U bent toch niet kippig?". Dolman (voorzitter): „Laten we de discussie kort houden, want ik wil met de kippen op stok". PRATENDE KIPPEN Zo ging het dus niet. Het leek wel of de kamerleden juist alle mogelijke moeite deden om elke woordspeling die ook maar enigszins naar' kip of ei riekte zorgvuldig te vermij den. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat het debat geen opmerkelijke fragmenten be vatte. Toen Rie de Boois van de PvdA een droevig verhaal over „kippen in een stress-si tuatie" had gehouden, vroeg ze zich af welk systeem over tien jaar in de plaats zou moeten komen van de legbatterij. In diener Tazelaar gaf toe dat hij daarover nog geen vastomlijn de gedachten had. Wel sprak hij als een soort projectontwik kelaar over riante ruimten met voldoende zand en water, met ligstokken en met legnes- ten. Een vijf-sterren-batterij, zou je haast zeggen. Maar ja, het blijft altijd mensenden kwerk, zo zei Tazelaar, want wij maken uit wat goed is voor een kip. „Zolang kippen niet kunnen praten sprak hij met een hulpeloos gebaar, „is het de enige mogelijkheid om het op die manier te benaderen. Konden we het de kip maar vragen. Misschien zegt-ie dan wel: Ik zit hier best!". SGP-afgevaardigde Van Ros sum legde tijdens het debat ook nog een mooi ei. Hij had zich geërgerd aan het feit dat in het wetsontwerp steeds werd gesproken over „één of meer legkippen". „Dat is on zin", vond Van Rossum. Vol gens hem kon die uitdrukking „één of meer" gerust worden geschrapt, want, zei hij: „Ik heb nog nooit een pluimvee houderij gezien met één kip. Dat bestaat gewoon niet". Maar de indieners van het wetsontwerp waren er als de kippen bij om het voorstel van de SGP'er van de hand te wij zen. Van Noord probeerde zich er eerst nog met een grapje vanaf te maken. „Stel dat wij ooit een producent tegenko men die zijn kippen elk in een klein kanariekooitje houdt. Dan hebben we tenminste een wetstekst die dat verbiedt", zei hij lachend. Maar toen Van Rossum erop bleef aandringen de solo-kip uit het wetsont werp te verwijderen, werd Van Noord serieus. Wij kun nen die ene kip doodeenvou dig niet missen, omdat de nor men in het wetsontwerp zijn vastgesteld op basis van de lee fruimte van één kip". En bijna smekend liet hij er op volgen: „Laat ons die ene kip nou asje blieft behouden!". GELD Onlangs lieten wij aan een Franse dame die voor het eerst een bezoek aan Nederland bracht ons bankbiljet van vijf tig gulden (de zonnebloem zien. Ze reageerde verrukt. Dit is het mooiste bankbiljet dat ik ooit in m'n leven gezien heb", riep ze uit, maar dan in het Frans natuurlijk. Ook onze „snip", het honderdje, vond ze schitterend. Wij konden haar enthousiasme ten volle bea men. Kennelijk denkt echter niet iedereen er zo over. De Tweede-Kamerleden Joost van Iersel (CDA) en Theo Joe- kes (VVD) bijvoorbeeld. Zij gaven er jongstleden maandag onomwonden blijk van, ons moderne bankpapier te ver foeien. De nieuwe Beatrix- munten vinden ze trouwens ook al niet mooi. Hier kunnen wij evenwel inkomen. Dat hal ve koninginnehoofd gaat nog, maar die achterkant met dat wafelmotiefje.nee. Nochtans zullen we er geen moment over wakker liggen. De ergernis omtrent het uiter lijk van onze betaalmiddelen borrelde bij de heren Van Ier sel en Joekes op tijdens een vergadering van de kamer commissie voor Financiën, waarvan Joekes voorzitter is. „Vandaag is het de laatste dag van de cent als betaalmiddel", sprak Van Iersel. „En daarom maak ik nog een opmerking over onze munten. De publie ke reacties wijzen uit dat zij te modern worden geacht. Als staatsburger sprekende sluit ik mij hierbij aan. De munt en het bankbiljet zijn een visite kaartje van ons land. Onze munten en bankbiljetten sta ken in het verleden in mijn ogen gunstig af tegen die van menig ander land. Maar de beeltenis op de munt is ver schraald en de poelsnippen en zonnebloemen op de nieuwe biljetten vormen een wonder lijke compensatie voor het verlies van de beeltenis van de groten uit onze geschiedenis". Onmiddellijk boog Joekes zich naar de microfoon om zijn in stemming te betuigen. U weet dat ik het met de strekking van uw opmerkingen een jaar geleden al geheel eens was". Van Iersel weer: „Ik herinner mij dat wij daarover enkele plezierige gesprekken hebben gevoerd, collega Joekes". Op dat moment nam de jonge irtWCMI VVD'er Frank de Grave, door zijn fractiegenoot Joekes vaak aangeduid als „ons jongmaat je", het woord. Hij vond de be zwaren tegen de nieuwe mun ten en bankbiljetten pure non sens. „Het schijnt een leeftijds kwestie te zijn aldus De Gra ve. De beide bezwaarden reageer den met opgetrokken wenk brauwen: „Ik dank het op één na jongste kamerlid voor zijn bijdrage aan deze discussie", sprak Van Iersel. En Joekes voegde eraan toe: „Hij is bij dezen ontslagen!". Staatssecretaris Koning van Financiën reageerde even la ter op de noodkreten van Van Iersel en Joekes. „Ik kan mij de geuite bezwaren wel voor stellen, maar ik ben toch ook van oordeel dat de huidige Ne derlandse munten voldoen aan hoge artistieke normen", zei hij. En even later: „Thorbecke zei in de vorige eeuw al, dat de overheid, dus ook de Tweede Kamer, geen oordelaar van kunst behoort te zijn". DICK VAN RIETSCHOTEN In-fan onze correspondent Ge it- I rard Kessels) fJ'ÖNN De spanning is i grotendeels weg. Hel- ïg^ jut Kohl blijft bondskan- d-Ilier van West-Duitsland. £"ijn coalitie van christen democraten en liberalen rijgt morgen met vrijwel "taolute zekerheid voor pr jaar het groene licht p de kiezers. Want ook b. fcnschers liberalen lijken 5Fl t te gaan halen. Een ien liniepeiling gaf de FDP ',islze week zelfs meer dan lit procent. Opgeteld bij 46 a 47 procent van 0O Dhls CDU-CSU betekent lt een comfortabele perderheid voor „de arte reus" uit Mainz. Of iden alle opiniepeilin- n er naast zitten op een jze zoals nog nooit ver- ind is? itse politici zijn niet bang br grote woorden. Maar pr deze gelegenheid hebben pr zelfs nog een schepje bo- nop gedaan. „De verkiezin- van 6 maart zijn beslis- Id voor de weg, die Duits- ,,d deze eeuw verder zal ndln". zegt de christtn-demo- 2*7itische voorman Franz Josef .rauss van de Beierse CSU. k anderen hebben de ver- [zingen van morgen verge en met die van 1949, de (ste van het na-oorlogse itsland. Ibetekenis van deze verkie- gen reikte in elk geval ver- dan de landsgrenzen. De and flag zal de richting bepalen 165.) de Europese veiligheid- litiek. Vanuit het buiten- d wordt daarom met grote dlv.angstelling over de schou ws, i van de Duitse kiezer mee- oc-tken. Algemeen wordt buw3 immers gezien als een kte)-, dat beslissend is voor de l5%yo. Als de onderhandelin- rou"l tussen de Russen en de (Wil. De strijd om de stem van de kiezer is gestreden Amerikanen in Genève over de middellange afstandsraket ten mislukken, of slechts een gedeeltelijk resultaat opleve ren, zullen Duitsland, Neder land, België, Engeland en Ita lië in de herfst overgaan tot het plaatsen van 108 Pershing- en 464 kruisraketten. v Of de plaatsing.door zal gaan. hangt voor een belangrijk deel van Duitsland af. De kanse lierskandidaat van de socialis tische SPD Hans-Jochen Vogel voelt niéts voor de plaatsing. Hij sluit elke verkiezingstoe spraak af met de zin: „Ik vraag de kiezers mij de op dracht te geven al het mogelij ke te doen om de stationering van nieuwe raketten overbo dig te maken". Bij elke gele genheid beklemtoont Vogel „het Duitse belang". Vogel, die vindt dat de Amerikanen nieuwe voorstellen moeten doen in Genève, gaat aanzien lijk verder dan de christen-de mocratische kanselier Helmut Kohl. Die benadrukt, dat Duitsland een trouwe bondge noot in de westerse alliantie moet blijven. Met de vredesbe weging heeft Kohl niet veel op. „Na twee wereldoorlogen zijn alle Duitsers lid van een grote vredesbeweging", zo zegt hij. Hoewel er veel op het spel staat, is de verkiezingscampag ne mat geweest. De raketten hebben natuurlijk een rol ge speeld, evenals de werkloos heid van 2,5 miljoen, die door CDU-CSU wordt bestempeld als een erflast van 13 jaar soci alistisch bewind. Ook de huur- stijgingen en de zure regen, die de Duitse bossen vernie tigt, zijn aan bod geweest. De Groenen hebben zich er ver geefs voor ingespannen een thema te maken van Flick, het Düsseldorfer concern, dat rij kelijk met miljoenen heeft ge strooid in het wereldje van de Duitse politici in Bonn. Tot echte discussies in de campag ne is het niet gekomen. De po litici hebben zich op enkele uitzonderingen na beperkt tot het slaan op de favoriete aam beelden. Opvallendste, want nieuw, figuur in de verkie zingscampagne was Hans Jo- chen Vogel. De nieuwe SPD-leider heeft met 180 ver kiezingsoptredens een record gevestigd in de geschiedenis van de Duitse Bondsrepubliek. Vogel heeft zich niet gemani festeerd als een geweldig spre ker, maar wel als een man die wat te zeggen heeft, en die ook kan luisteren. Aan holle reto riek, waar Kohl nogal eens in vervalt, geeft hij zich niet over. Kwelling Voor vrijwel elke verkiezing kwellen de Duitsers zich met visioenen van onregeerbaar heid. Voor die zwaarmoedig heid is geen reden. Duitsland wisselt gemiddeld zo een keer in de 15 jaar van regeringscoa litie. Dat is in veel andere, vaak oudere, democratieën wel anders. Als de lijn van na de oorlog wordt doorgetrok ken, zou de christendemocra- tisch-liberale regering van Kohl en Genscher, die op 1 oktober vorig jaar aantrad, morgen door de kiezers beves tigd moeten worden. Alle tekenen wijzen er inder daad op, dat de coalitie gemak kelijk in het zadel blijft. De geteisterde liberalen zijn uit het graf herrezen en zullen de 5-procentsdrempel naar de Bondsdag overschrijden. De christendemocratische combi natie CDU-CSU van Kohl en Strauss is in alle opiniepeilin gen goed voor 45 tot 48 pro cent van de stemmen. Nu heeft de ervaring geleerd, dat opiniepeilingen in Duits land met de nodige korrels zout moeten worden genomen, maar de tendens is duidelijk. Het blok CDU-CSU en FDP zal groter zijn dan SPD en de alternatieve Groenen. Boven dien zijn SPD en Groenen het over veel zaken fundamenteel MOSKOU Het is vandaag op de dag af 30 jaar gele den dat radio-Moskou de inwoners van de Sovjet-Unie kond deed van het feit dat „het hart van Lenin's strijd makker, de vaandeldrager van zijn geniale zaak stil is blijven staan". De dood van Josef Stalin op 5 maart 1953 vormde een keerpunt in de geschiedenis van de Sovjet-Unie, maar zal waarschijnlijk niet herdacht wor den, net zoals het geval was met diens 20e sterfdag in 1973. In de Sovjet-Unie herdenkt men eerder geboorte- dan overlij densjaren. Maar bij Stalin was men in 1980, toen het honderd jaar geleden was dat hij werd geboren, ook zeer voorzichtig. De Pravda schreef behoedzaam over hem als een „ingewikkelde en tegenspraak oproepende historische figuur". Toen de in Georgië geboren alleenheerser in zijn buitenhuis in Koentsevo, niet ver van Moskou, overleed, riepen de verbijster de leden van het Politburo hun onderdanen op niet in paniek te raken. „Ik kon me niet beheersen. Ik heb echt gehuild bij Sta lin's dood", schreef Nikita Kroetsjev, de opvolger van Stalin. Nog geen drie jaar later hekelde hij zijn voorganger als een moordzuchtige tiran. Dertig jaar na dato is de sfeer van angst, die Stalin uitbuitte om de Sovjet-Unie in zijn greep te houden, verdwenen. Maar veel elementen van het systeem dat hij in het leven riep, bestaan nog steeds. Toen president Leonid Brezjnjev vorig jaar november stierf was, leek het uiterlijk vertoon rond zijn begrafenis op dat bij de dood van Stalin, maar de invloed van de machtswisseling erna verschilde nogal. In 1953 barstten zelfs de kinderen van Westerse diplomaten in tranen uit toen zij hoorden dat „Uncle Joe" was gestorven. In 1982 leken de meeste inwoners van Mos kou het overlijden van Brezjnjev gelaten te aanvaarden. De poli tieke sfeer is een stuk cynischer, maar ook meer gelaten gewor den. Veel ouderen kunnen zich de alom aanwezige angst uit het Stalin-tijdperk nog duidelijk heugen en handelen nog daarnaar. Maar jongere generatie is duidelijk anders. Zij wisselen grappen over Brezjnev of Andropov onder elkaar zonder moeite af met het in het openbaar aanheffen van communistische kreten. Eén van de paradoxen van het Sovjet-systeem is dat het stabie ler lijkt dan 30 jaar geleden, maar dat het tegelijk moeilijker is om mensen te vinden die nog geloven in de officiële ideologie van het marxisme-leninisme. Als Stalin zich dezer dagen in Moskou zou vertonen, zou het hem opvallen dat bepaalde dingen zoals de voorpagina van de Prawda sinds 1953 nauwelijks veranderd zijn. Andere ele menten in de Sovjet-samenleving, met name in de economie, hebben een onmiskenbare wijziging ondergaan. Dat zijn onder meer de bezuizing en de kleding. In de straten van Moskou, die 30 jaar geleden leeg waren op „Zis"-limousines van functionaris sen en taxi's na, gonst het nu van de particuliere auto's. Alleen de voedselsituatie zou zijn verslechterd. „Ten tijde van Stalin kon je zelfs kaviaar kopen", is een vaak gehoorde verzuchting. ZONDAG I MAANDAG DINSD) MAART 1 MAART I MAART I MAART I MAART N HAAG Roerige ien zijn aangebroken in internationale econo- Vooral onder invloed t de daling van de olie- jzen en de verwachtin- i over het al dan niet irgaan van dat proces, In goud en dollar als jo op en neer. Voorspel en jen en verwachtingen 'ir de economische ont- ïïtïpkeling op korte en gere termijn kenmer- t) zich door een soortge- TeLe beweging en krijgen (rdoor een uiterst spe- "atief karakter. Zelfs geïnteresseerden in de ontwikkeling van de eco nomie kunnen er nauwe lijks meer een touw aan vast knopen. Mensen die geacht worden op dit terrein een bovenmodale kennis te hebben worden eco nomen genoemd. Er lopen er miljoenen van op de wereld rond waarvan vele duizenden in ons land. Hoewel ze allen tot dezelfde groep wetenschap pers behoren, blijkt dat geen enkele garantie te zijn dat zij in belangrijke mate eensgezind zijn in hun denken over het verschijnsel dat ze jarenlang hebben bestudeerd. Het tegen deel lijkt eerder waar. Als kemphanen gaan ze elkaar doorgaans te lijf, volledig overtuigd van het eigen gelijk. Een mooi voorbeeld daarvan biedt Amerika, een groot land met veel inwoners en dus ook veel economen, zowel in de ac tieve politiek als daarbuiten. Een aantal weken geleden riep één van hen, de Amerikaanse minister van Financiën Do nald Regan, uit dat het met de ontwikkeling van de Ameri kaanse economie toch wel zo de goede kant op ging, dat een krachtig herstel binnen vrij korte tijd zichtbaar zou wor den en ook vruchten zou gaan afwerpen. De miljoenen werk lozen in de VS haalden, ge dachtig aan de ellenlange rijen waarin zij wekelijks moeten staan voor een enkel baantje, hun schouders op. Van Regans collega-economen waren schampere opmerkingen te horen. Aan diens uitspraken werd toen vooral propagandis tische waarde toegekend. Optimisme Deze week rolden in de VS de eerste indexcijfers uit de com puters waaruit bleek dat het optimisme van de minister van Financiën meer grond had dan (andere) kenners ver moedden. Een verbetering van de belangrijkste economische indicatoren met 3,6 procent is de grootste sinds 33 jaar! Prompt riep een aantal econo men nota bene uit dat de rege ring veel te pessimistisch is als zij zegt dat het met de econo mie langzaam de goede kant op gaat. De verwachtingen over de economische groei in de States zijn voor de zoveelste maal opgeschroefd en liggen nu tussen de drie en vijf pro cent. Wat in Amerika gebeurt laat zich op tal van punten verge lijken met de ontwikkeling in Nederland. Toen in de VS de rente omlaag ging, zakte die ook in ons land, hoewel net als daar het overheidstekort gi gantisch opliep. Ofschoon van het echt aantrekken van in vesteringen nog weinig te merken viel, raakte de beurs optimistisch gestemd. Op Wall Street en het Damrak schoten de beurindices herhaaldelijk door lang niet bereikte pla fonds heen. Woensdag was er zelfs sprake van een .juich stemming" en donderdag ste gen de koersen nog verder. En: hoe hoger de koersen op de beurs, hoe meer vertrou wen in de economische ont wikkeling. Trouwens, ook hier vallen de laatste weken, net als in Amerika, allerlei opti mistisch gestemde verhalen uit de mond van ministers als Ru- ding en Lubbers te beluiste- Herstel Zou men de laatste schakel in deze reeks, zoals die zich de afgelopen dagen in de States voordeed, ook voor Nederland verwachten, dan zouden de cijfers over de maanden febru ari en maart een eerste herstel te zien moeten geven, wat zich later dit jaar krachtig zou moeten doorzetten. Er lijken voldoende randvoorwaarden aanwezig voor een dergelijke verwachting. Deze week daal de opnieuw op alle fronten de officiële rente en voor de tweede achtereenvolgende maal ging het hier om een ge heel autonome operatie, dat wil zeggen geheel los van de ontwikkeling in Duitsland, aan welks hand wij doorgaans lopen. Zoals bekend is een la gere rente gunstig voor inves teerders, die bovendien ver lokt zouden kunnen worden door nieuwe belastingverla gingen voor het bedrijfsleven die door de regering zijn aan gekondigd. Voeg dit bij het gunstig effect van een dalende energieprijs (zowel olie als elektriciteit en misschien straks ook nog wel gas) en een geringe inflatie en alle voor waarden voor zo'n herstel lij ken aanwezig. Deflatoir gevaar Toch zijn er ook geluiden waar te nemen die zo'n redenering als luchthartig en onverant woord optimisme van de hand wijzen. Zo was de stem van oppositieleider Den Uyl sinds lang weer eens op de radio te horen. Hij waarschuwde met extra somberheid tegen defla- toire gevaren (dalende prijzen, gevolgd door dalende lonen en nog meer werklozen) van de huidige ontwikkeling. Een complete economische ineen storting als in de jaren dertig lijkt dan niet meer ver weg. Als we Den Uyl tenminste mogen geloven, en dat is nu juist de grote vraag: welke van onze economische deskundi gen heeft het nu bij hef rechte •eind? Zal het afnemend tempo van prijsstijgingen inderdaad uitmonden in een werkelijke verlaging van prijzen die weer zal leiden tot nog massalere ontslagen en werkelijke loon dalingen, of is het slechts een signaal dat de economische wet van vraag en aanbod ook onder deze omstandigheden zijn werk doet? Als prijsdalin gen louter het gevolg zijn van een groot aanbod en een afge nomen vraag, dan mag vol gens deze wet immers een aantrekken van de vraag op een lager prijsniveau worden verwacht, zodat de economie zich aan haar eigen haar weer uit het moeras trekt. Van de schrijver dezes mag het verlossende woord in deze economenstrijd niet worden verwacht. Pas achteraf zal aan de hand van de praktijk, zoals de geschiedenis van de econo mie al ontelbare malen heeft geleerd, kunnen worden vast gesteld wie eigenlijk het gelijk het meest aan z'n zijde had Hier hooguit een enkele kant tekening. Stimulering Aan de harde bezuinigingspo- litiek van het kabinet-Lubbers kleven zeker gevaren en be zwaren, maar de bewering van opposanten dat we de econo mische crisis effectief kunnen bestrijden door maar zoveel mogelijk geld in de economie te pompen doet wat vreemd aan. We mogen niet vergeten dat we in feite al meer dan tien jaar niets anders doen en dit jaar wel in het bijzonder als we zien dat het verschil tussen inkomensten en uitgaven van de overheid oploopt tot zo'n 40 miljard gulden. Ook kabinet ten met een essentiële PvdA- invlopd hebben deze politiek gevoerd en al die stimulering heeft een bankroet van tal van bedrijven bepaald niet voorko men (zie het RSV-drama). In tegendeel: die politiek heeft de noodzaak van de extra harde maatregelen van dit moment alleen maar vergroot. Bovendien rust op hen die de afnemende prijsstijgingen als een groot gevaar zien de plicht met een eerlijke verduidelij king hierop te komen. Jaren lang liepen zij immers beurte lings te hoop tegen prijsstijgin gen die de koopkracht van de burger aantastten of zeiden met een bezorgd gezicht dat de tijden van vroeger nooit meer terug zouden komen. Nu Wim Kan alsnog gelijk lijkt te krij gen met zijn voorspelling dat Koning Feisal (zou hij nog in leven zijn) nog wel eens met een oliekar langs de deur zou komen leuren en de burger een koopkrachtmeevaller te wachten staat, roepen hun be zwaren meer vragen op dan ze beantwoorden. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7