r Bouwstop ziekenhuizen In de pedalen BON: rer Rubbers niet e^ens met A-deelname jflemonstratie Sijpe akkoord 92Ïiet opslag van kradio-actief afval Miljoenen postzegels voor goed doel „Nederlands weeshuis in Brazilië centrum van babyhandel" Paus keert zich tegen volkskerk in Nicaragua Vraaggesprek met Korthals Altes DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 5 maart 1983,74e jaargang no. 22518 ctic Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank' N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteuriIJ.Hallewas. Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar /233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdagvan 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Losse nummers/0B) Verfilmde parlementaire ro man van Jan Terlouw „De derde Kamer" op Ned. I om 22.30 uur. Op Ned. II om 19.12 uur Frank Kramer-show en om 23.15 uur nachtfilm „De onderwereld van New York". Vanavond op België 1 film „Het ware verhaal van Fran kenstein". HET WEER Wolkenvelden en in het noor den mogelijk wat regen. Mid- dagtemperatuur 8 graden. Ma tige. aan de kust mogelijk krachtige westelijke wind. Zon op 07.17, onder 18.27. Schev. hoog water 8.10 en 20.48. Laag water 3.56 en 16.31. n Jongbloed en 'ck Schneider j Go Ahead Eagles VENTER Go Ahead jles heeft gisteren de vete- ien Jan Jongbloed (42) en tk Schneider gecontrac- fd. Vlak voor het sluiten i de transfermarkt kwam in moeilijkheden verke- llde eredivisieclub met de He spelers tot overeenstem- ig. Het ligt in de bedoe- dat Jongbloed zijn posi- van eertijds in het doel in- rmt en dat Schneider laat- man gaat spelen. Zij spe- dit weekeinde al tegen C. Doden door pijnstiller NEW YORK In de VS zijn vijf mensen overleden als gevolg van allergische reacties op een pijn stiller. De fabrikant van het me dicament, Johnson and Johnson, heeft dit gisteren zelf wereldkun dig gemaakt. De pijnstiller, die ook buiten Amerika wordt ver kocht, draagt de naam Zomax. Het middel werd in 1980 in de VS op de markt gebracht. Zomax wordt gemaakt door een bedrijf dat ook tylenol maakt. Dit mid del werd vorig jaar tijdelijk uit de handel genomen nadat in Chica go zeven mensen waren gestor ven die met cyaankali vergiftigde capsules tylenol hadden geslikt. Arts moet uitgeslapen zijn .UTRECHT Co-assistenten en assistenten maken werkweken van ongeveer zeventig uur. Deze overmatige werktijden zijn scha delijk voor de kwaliteit van hun werk, hun eigen gezondheid en hun relaties met anderen, zo blijkt uit enkele publikaties in het art- •senblad „Medisch Contact". Naar aanleiding daarvan concludeert hoofdredacteur J.C. van Es dat een arts „uitgeslapen" moet zijn. Van Es zegt, dat de assistenten een deel van de tijd in het zieken huis besteden aan routinewerkzaamheden, die met hun studie nau welijks iets te maken hebben. Het behoort tot „de normen van de medische sub-cultuur" dat er lang wordt gewerkt. Van Es schrijft dat toe aan de behoefte aan een hoog inkomen en „status": lange werktijden geven aan dat men een veel gevraagd en dus een ge slaagd arts is. Die cultus moet hoognodig worden doorbroken, niet alleen om beoordelingsfouten ten gevolge van vermoeidheid te voorkomen, maar ook omdat de toenemende werkloosheid onder artsen een herverdeling van het werk nodig maakt. Ook meent Van Es, dat een lange werkdag tot isolement leidt: „Misschien ligt hier wel een van de oorzaken van de betrekkelijk geringe maat schappelijke betrokkenheid van artsen". Wilhelmus in problemen door faillissement VOORBURG De Voorburgse ama teurvoetbalclub Wilhelmus is door een faillissement van de verspreider van het clubblad in de problemen geraakt door dat de leden deze week hun orgaan niet hadden ontvangen. Gisteren stond de telefoon bij het wedstrijdsecretariaat roodgloeiend, omdat vele tientallen spe lers niet wisten of en zo ja waar en hoe laat ze morgen moesten voetballen. De clubleiding, die zelf enige leden aan de telefoon zette om de jeugdspelers over het programma van vandaag in te lich ten, adviseert seniorleden contact op te nemen met de leider van hun elftal. i m lei DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden jukt (Volksgezondheid) zal ven! een bouwstop afkondi gen voor alle ziekenhui zen in Nederland, behal- ve de academische zie kenhuizen. Dit betekent dat alle bestaande bouwplannen voor niet- academische ziekenhui zen in principe niet meer zullen worden uit gevoerd. Van geval tot geval wordt daarna be keken welke plannen eventueel, in al dan niet gewijzigde vorm, alsnog zullen doorgaan. Het ka binet heeft zich gisteren akkoord verklaard met de bouwstop. Na afloop van het kabinets beraad vertelde premier Lubbers, dat Van der Reij den voortdurend wordt ge confronteerd met zieken huisdirecties die zich beroe pen op toezeggingen van vo rige kabinetten, dat zij een nieuw ziekenhuis zullen krijgen. Lubbers: „De roep om deze beloften uit het ver leden gestand te doen strookt echter niet met de doelstelling van het kabinet, het aantal ziekenhuisbedden te verminderen". Volgens Lubbers zal het ka binet door middel van de bouwstop enkele honderden miljoenen kunnen besparen. Het is de bedoeling dat na afkondiging van de bouw stop elk nieuwbouwplan af zonderlijk zal worden ge toetst aan de hand van een aantal criteria. Daarbij zal onder meer de vraag wor den gesteld of nieuwbouw echt nog wel nodig is, hoe hoog de geraamde bouwkos ten zijn en wat de omvang zal zijn van de permanente kosten die een nieuw zie kenhuis met zich meebrengt. Er valt nog niet na te gaan wat het effect is voor de werkgelegenheid in de bouw. Volgens de Nationale Ziekenhuisraad is de bouw stop „onverteerbaar maar begrijpelijk". 1525: (Van onze parlementaire tiller redactie) idin<£N HAAG Premier Lubbers is van mening dat partij, het CDA, nog eens heel goed moet naden- Si over het voornemen mee te doen aan de landelijke _^jti-kernwapendemonstratie, die op 29 oktober in Den Etag zal worden gehouden. Het CDA 'is in principe ak- »ord gegaan met de IKV-leus: „Geen kernwapens in u sderland, noch in enig ander Europees land". iewel Lubbers het op zich „sympathiek" vindt dat mensen sa- ;n willen getuigen van hun afschuw van kernwapens, loopt t CDA zijns inziens toch het risico dat het verwarring sticht daarmee zijn eigen geloofwaardigheid ondermijnt. „Men pen Det zich heel goed afvragen of mensen, die elk een andere in- lling aan de IKV-leus geven wel onder één dak thuis horen", lus de minister-president gisteren op zijn wekelijkse perscon- j doelde daarbij op het feit dat het CDA in zijn verkiezings- ,-ogramma de kruisraketten niet onder alle omstandigheden af- K jst. De christen-democraten maken de stationering vooral af- nkelijk van het resultaat van de onderhandelingen in Genè- En in het regeerakkoord tussen CDA en VVD staat ook dat basis van „Genève" een besluit zal worden genomen. VD-leider Nijpels vraagt zich af waar het CDA nu eigenlijk tat Ook hij zou het een vreemde zaak vinden als christen-de- acraten straks hand in hand met vurige atoompacifisten gaan monstreren. Maar niet alleen het gedrag van het CDA rond voorgenomen demonstratie, ook verscheidene gebeurtenissen t het nabije verleden (de stemming over de bevriezingsmotie de VN en de notitie van de kamerleden Frinking en De Boer) >en bij de VVD-leiding twijfel opkomen, st bestuur van het interkerkelijk comité tweezijdige ontwape- ng (ICTO), dat vele CDA-leden telt, is verbijsterd over het ak- ^^ord over de leuzen tijdens de demonstratie van oktober. Het JTO-bestuur vindt het gedrag van de CDA-vertegenwoordi- rs een politieke blunder van de eerste orde. Het CDA zou de W ggestie oproepen dat het eigen defensiebeleid onvoldoende is l het zou daarmee pacifistische groeperingen in de kaart spe- n, aldus het ICTO. Het ICTO (5000 leden) is in 1979 opgericht t protest tegen de IKV-campagne „Help de kernwapens de ereld uit, om te beginnen in Nederland". IJPE De gemeente rad van Zijpe is gisteren Jet 8 tegen 4 stemmen Kkoord gegaan met het joorstel van B en W om pder een elftal voor- Jaarden in te stemmen liet de opslag van radio actief afval op het terrein an het ECN in Petten, tat tot de gemeente Zijpe iehoort. beperkingen zijn stringen- dan in het oorspronkelijke orstel van B en W. De maxi- haal toelaatbare opslagperiode 1 bijvoorbeeld teruggebracht jan 10 tot 5 jaar. B en W en de £ad achten de voorwaarden ïceptabel voor minister Win- nius (VROM). Kernpunt van de overwegin gen van B en W en de meer derheid van de raad bleek de angst dat volhouden van het verzet tegen het afval zal lei den tot een dwingende aanwij zing van de minister. „Wij moeten kiezen tussen opgelegd krijgen of meewerken onder voorwaarden", zo stelde bur gemeester J. Gutker. Hij onderstreepte dat het be stuur van het ECN, de onder nemingsraad van het ECN, de provincie Noord-Holland en de meerderheid van de Twee de Kamer bij de keuze tussen dumping in zee of opslag in Velsen of Petten voor Petten heeft gekozen. De minister zou zich bij een dwingende in greep door al deze instanties gesteund weten. en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags ;sen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant rordt nog dezelfde avond nabezorgd. Leidenaar Oostdam met om hem heen de vertegenwoordi gers van de drie blindeninstituten met elk de zojuist ontvan gen 1.000 gulden. LEIDEN/SCHIPHOL Miljoenen postzegels zijn de laatste jaren door de handen van de 74-jarige Leidenaar W. Oost- dam gegaan. Al elf jaar zamelt Oostdam postzegels in en verkoopt die op grote schaal aan handelaren door. De opbrengst van die handel stelt hij ter beschikking aan blindeninstituten. In de afgelopen paar jaar wist Oostdam 3.000 gulden bij elkaar te krijgen door dagelijks vaak van 's morgens vroeg tot 's avonds laat postzegels van brieven af te weken en te sorteren. Kilo's zegels gingen bij hem over tafel. Drie jaar geleden stelde de Leidenaar 1.500 gulden be schikbaar voor de opleiding van een blindegeleidehond en gisteren was het de beurt aan de directies van drie blinden instituten uit Zeist, Grave en Vught om op Schiphol elk 1.000 gulden van de heer Oostdam te ontvangen. Oostdam haalt zijn postzegels uit de hele streek. Van Voorschoten tot de luchthaven heeft hij zijn mannetjes zitten. Mensen die weten wat Oostdam met postzegels doet en hem daarom be hulpzaam zijn door hem zegels toe te sturen. De luchthaven Schiphol is een van zijn voornaamste bronnen. Daar van daan komen wekelijks honderden zegels naar Leiden. „Ik doe dit omdat ik zo mensen kan helpen, die wel wat hulp kunnen gebruiken. Niet uit medelijden maar uit medeleven. Het geeft een hoop rotzooi in huis, maar dat heb ik er graag voor over", verklaart de heer Oostdam zijn dagelijkse mon nikenwerk. SAO PAULO De Brazi liaanse politie gaat onder zoeken of het Nederland se weeshuis „Jumbinho" het centrum is voor de handel in pasgeboren Bra ziliaanse baby's. Volgens de beschuldiging zouden de Nederlanders die het weeshuis in Sao Paulo leiden de baby's voor 100 gulden opkopen om ze daarna aan Neder landse pleegouders te ver handelen voor één mil joen crusero's (4000 gul den). De beschuldigingen zijn door de eigenares van het Brazili aanse weeshuis „Lar Menino Jezus de Nazare" geuit tegen over de Braziliaanse politie. De Nederlanders zouden meermalen hebben aangebo den baby's van haar te kopen. De Braziliaanse politiecommis saris Guaracy Moreira heeft laten weten dat hij de komen de dagen de voorzitster van het Nederlandse weeshuis en andere leden van de Neder landse gemeenschap wil ver horen. Tegenover de Braziliaanse pers verzekerde de commissa ris ervan overtuigd te zijn dat in Sao Paulo een machtige or ganisatie bestaat die zich be zighoudt met de handel in kin deren. i Het weeshuis Jumbinho her bergt doorgaans zo'n 30 in de steek gelaten Braziliaanse kin deren. Het wordt drijvend ge houden door giften uit de Ne derlandse gemeenschap, die volgens de leiding evenwel onvoldoende zijn. MANAGUA Paus Jo hannes Paulus II heeft tij dens zijn bezoek aan Nica ragua, het tweede van acht Middenamerikaanse landen die hij dezer dagen bezoekt, indirect kritiek geleverd op de volkskerk in het land, waarbij pries ters ook politiek actief zijn. In een preek noemde hij opvattingen die alleen het aardse belang ten doel hebben, bedreigingen voor de eenheid van de kerk. „Geen enkele christen, laat staan een gewijde priester, heeft het recht de eenheid van de kerk te breken en buiten haar om en tegen de wil in van de bisschoppen aan het werk te gaan". Óm de eenheid te herstellen zou ieder bereid moeten zijn af te zien van „ge koesterde ideeën en voorstel lingen", zelfs als daarmee al leen het goede wordt nage streefd. De paus noemde het „absurd en gëvaarlijk" tegen over de rond de bisschoppen opgebouwde kerk een andere kerk te plaatsen. De paus verwees hiermee naar de spanningen tussen de bis schoppen en de Sandinistische regering, waarvan ook vijf priesters deel uitmaken. Een van hen, minister van cultuur, dichter en schrijver Ernesto Cardenal, was ter begroeting van de paus op het vliegveld aanwezig. Hij knielde en kuste de hand van de paus, waarna deze enkele woorden met Car denal wisselde en vervolgens een brede glimlach liet zien. In Salvador heeft het leger be kend gemaakt dat een kom- plot van „linkse terroristen" tegen de paus is ontdekt. De paus zal dit land zondag bezoe ken. Guerrillastrijders hebben via de radio een boodschap uitgezonden, waarin de Salva doraanse regering wordt be schuldigd van sabotage van het pauselijk bezoek en van mogelijke acties van paramili taire benden, vergelijkbaar met de moord op bisschop Ro mero, drie jaar geleden. „Lubbers doet het als voorzitter van de ministerraad bij zonder goed. Hij is uiterst concreet en heel helder". Deze opmerking maakt minister Korthals Altes terloops tijdens een vraaggesprek met onze verslaggever Dick van Riet schoten. In dit gesprek waarvan een weerslag op de voorpagina van onze bijlage Finale komen onderwerpen als de nieuwe abortuswet, pornografie, vandalisme, win keldiefstal, fietsendiefstal, diefstal uit auto's, de bezuinigin gen in het gevangeniswezen en heroïne ter sprake. Aan de bestrijding van de kleine criminaliteit wil de be windsman een hoge prioriteit geven. „Het aantal fietsen dat in de afgelopen jaren van mijn kinderen gegapt is, kan ik niet meer op de vingers van één hand tellen", kan hij niet nalaten uit eigen ervaring op te merken. Het nemen van politiefoto's en het fouilleren van bezoe kers bij belangrijke voetbalwedstrijden vindt de minister noodzakelijke maatregelen, die moeten doorgaan om het vandalisme op en rond de voetbalvelden te bestrijden. Gekscherend geeft hij als pasklare oplossing: „Alle wed strijden worden voortaan dinsdagsmorgens om negen uur gespeeld". VERDER IN FINALE: „Vierde Rijk" droom van nazi's in Zuid-Ame- rika. Jacques van Kollenburg laat Nederlanders met zijn „Thé complet" vol op aan hun trekken komen. Eerste artikel in een negendelige serie over kanker. Het verbaast Jellie Algra dat ze nog leeft: „Mijn be grafenis had ik al geregeld". Werkgevers hebben de kantonrechter ontdekt: drei gende terugkeer van ontslagvrijheid. Medische rubriek: een prettig gevoel dat je als arts niet te kort schiet Boekenpagina: Maarten 't Hart met een mislukte thriller; terugblik in de negentiende eeuw; literatuur in dienst van het leven; mannen en vrouwen dromen verschillend. De blanco volmacht van Simon Tahamata. Bewindslieden nemen minder ambtenaren mee DEN HAAG Ministers en staatssecretarissen zullen zich tijdens openbare vergaderin gen met Kamercommissies voortaan door minder ambte naren laten vergezellen. Het kabinet heeft hiertoe besloten op verzoek van Tweede Ka mervoorzitter Dolman. Omdat commissievergaderingen vaak plaatsvinden in kleine zalen, is er door de aanwezigheid van grote ambtelijke delegaties meestal nauwelijks plaats meer voor pers en publiek. t/m 13 maart geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangspas 111.- per persoon kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 6517,- amsterdam ral Trem-Toegang-öiiietten bi| NS-stations Met het verschijnen vanmiddag van de wielrenners aan de start van de bekende Belgische klassieker „Gent-Gent" kunnen de lezers van de „Leidse Courant" zich ook maar meteen in de pedalen hijsen. Want met, zoals onze zuiderburen dat zo mooi zeggen, „De Omloop van het Volk", compleet met kasseien en uiteraard die „Ollanders" in het voorste gelid, begint het wielerseizoen dat tenslotte uitmondt in de Tour de France 1983. En net als de redactie van Uw krant zich voorbereidt op de jaarlijkse unieke prijsvraag rondom dat wielercircus, doet ook de lezer er goed aan van nu ai aan de verrichtingen van de slaven van de weg nauwlettend te volgen om straks in de hete maanden weer beslagen ten ijs te komen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend envelop zonder postzegel opsturen naar: rant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Soutont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1