De blanco volmacht van Simon Tahamata LUIK Het is bijna drie vol- Ile seizoenen geleden, dat Si mon Tahamata verdween uit het vaderlandse clubvoetbal. I Hij kon het met Ajax niet eens worden en de wederzijdse verbintenis werd tot groot I verdriet van een omvangrijke schare voetbalminnaars ver- broken. Want de iele Tahama- I ta stond vooral in Ajax' eigen „voetbaltempel" garant voor een middagje technische hoogstandjes en onnavolgbare bewegingen. Het verwende Amsterdamse publiek kon daarom het vertrek van de kleine buitenspeler moeilijk vatten. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat met de komst van Jesper Olsen en de door braak van Gerald Vanenburg de nare smaak, die het af scheid van Tahamata achter liet, goeddeels is weggespoeld, maar toch Standard Luik heeft nog geen dag spijt van de komst van de kittige aanvaller. De Luikse aanhang drukte Simon stevig aan zijn boe zem. „Le petit Simon" is een idool, een vedette ook, hoewel Tahamata een „gewone" jongen blijft, wars van sterallures. In zijn eerste Belgi sche jaar onder Ernst Happel en de volgende twee onder Raymond Goethals heeft Tahamata kunnen bouwen aan een constantere vorm. Ziin prestatielijn vertoont nauwe lijks meer scherpe punten naar be neden. Met andere woorden: Taha mata is in vorm. Vandaar dat er in België geen begrip was voor de be slissing van bondscoach Kees Rij vers om hem onlangs buiten de se lectie voor de interland tegen Spanje te laten. Niet verbaasd Simon Tahamata zelf is niet eens verbaasd, eerder boos. In onge meen felle bewoordingen stelt hij het beleid van Rijvers aan de kaak. Zijn eigen ploeg biedt hem zóveel bescherming, dat Tahamata tijdens de wedstrijden een eigen speelplan mag trekken. Hij krijgt immers van zijn coach Goethals een blanco vol macht. Die vrije rol is Tahamata op het lijf geschreven. Zijn ploegmak- kers profiteren er wekelijks van. Zoals drie wedstrijddagen geleden, toen Simon Tahamata met zijn steun en toeverlaat Arie Haan in Brugge de Club van George Kess- ler van zich afschudde en Standard in de race om de Belgische voetbal- titel hield. Op de tribune keek „spion" Kees Rijvers toe. Die fraaie acties van Tahamata zijn de Bra bantse keuzeheer kennelijk ont gaan. Hij had slechts oog voor Ro nald Spelbos, de man die in Sevilla volledig door de mand viel. „Ik be grijp het niet meer", zegt Simon Tahamata uit de grond van zijn hart. Verlaten Het stadion Sclessin in de grauwe industriestad Luik ligt er verlaten bij. Het immense parkeerterrein naast de „thuishaven" van lands kampioen Standard is door een zi geunergezin gekozen als pleister plaats. Op het onverharde gedeelte trappen twee jongetjes elkaar de bal toe. Geen talenten, zo te zien. In het tegenover het haveloos ogende voetbalstadion gesitueerde sterren-restaurant geniet de com plete selectie van de Belgische eer steklasser een smakelijke lunch. Na het afruimen laat de groep het sta dion links liggen en trekt onder aanvoering van trainer en de zo veel overeenkomst met Columbo vertonende Raymond Goethals an dermaal de heuvels rond Luik in. Daar is de trainingsaccommodatie van Standard Luik aangelegd. Het eigen sportcomplex van Standard, zo n acht kilometer buiten de stad, ziet er piekfijn uit. Er is niet op een frankske meer gelet. Derhalve is het niet zo vreemd, dat de ploeg van de steenrijke voorzitter Roger Petit slechts voor de thuiswedstrij den uit de Luikse heuvels even neerstrijkt in Sclessin. Knieblessure In de kleedkamers in de catacom ben van'het luxueuze onderkomen treffen we die dag Simon Tahama ta aan. Zijn ploegmakkers hijsen zich in het trainingstenue, want de middagtraining staat op het punt van beginnen. De momenteel in Tongeren wonende Nederlander volgt het voorbeeld van de anderen niet. Een lichte knieblessure houdt hem aan de kant. Fysiotherapeut Jean heeft de massagetafel en me dische instrumenten al in gereed heid gebracht. Terwijl Jean de ge kwetste knie behandelt praat Si mon Tahamata honderduit. Zijn absentie tijdens de interland van het Nederlands, elftal in Spanje zit hem niet lekker. „Ik hid echt verwacht bij de selee- l* ZATERDAGS MAART 19 ling Vlaams te praten", zegt hij. Hij is hoorbaar al een groot aantal les sen verder gevorderd dan de bur gemeester van de Voerstreek. Met opvallende interesse inforj meert Tahamata vervolgens naai de situatie bij Ajax. Gaat Lerb\ echt weg? Stopt Cruijff? Blijft Kief) en komt Van de Korput? „Aadje d$ Mos mag dan beweren, dat he) geen probleem is wanneer Cruijfl toch besluit te stoppen, maar ze zuli len dan een kanjer moeten binnen halen. Ook al om Europees voetbal te kunnen blijven spelen. In Ne derland mogen ze niet vergeten da) dit een slecht cupseizoen is. Da) kost volgend jaar al een tweetal UEFA-cupplaatsen. En Europees voetbal heeft het Nederlands voet bal echt nodig om internationaal mee te blijven tellen. Ajax zal so wieso Jesper Olsen moeten vast houden, evenals Vanenburg. De belangstelling van Tahamata voor het Nederlandse clubvoetbal betekent niet automatisch dat de populaire vleugelspits van Stan dard staat te trappelen van onge duld om de Belgisch-Nederlandse grens over te steken om zijn voet balcarrière in ons land voort te zetl ten. Aan het begin van de huidige competitie lonkte weliswaar Feye* noord naar de gunsten van Simon, maar Standard-baas Petit waakt over Tahamata als was hij zijrf kleinzoon. De Rotterdamse stadion^ club ving bot in Luik en het Hamt burgse HSV kreeg nul op het res quest toen Ernst Happel mededeel.] de dat hij Simon graag wilde mee. nemen naar de Noordduitse haven stad. Roger Petit stak er persoonlijk een stokje voor. Hij wilde de afJ schuw van de Luikse aanhang oveii een mogelijk vertrek van het klei ne manneke, dat de supporters zo> veel vreugde bezorgde, vermijden, Tahamata wist van Happels bedoel lingen. „Ik had graag met hem mw gewild. Hamburg, dat leek me we! wat. Een goeie ploeg met „Det Ernst". Dat is een geweldige kerel; Je kon heerlijk met hem over voet£ bal praten, af en toe staarde hij jr aan en begon dan ineens over zijr vroegere jaren. Happel heb if slechts één seizoen meegemaakt, ei genlijk te kort". Geintjes Happel Aan Ernst Happel houdt Simon Taf hamata niets dan goede herinnering gen over. „Iedereen zegt dat he^ een gortdroge vent is. Droog? Di? man zit vol met geintjes, we heb' ben wat afgelachen. Zo speelder we ooit eens in een toernooi teger. Ajax. Onze kleedkamers lagefl naast elkaar. Bij Ajax was he muisstil, ik ken dat: opperste con* centratie voor de wedstrijd. Bij on? was het een dolle boel met Happe als gangmaker. Bobby Haarm" hoorde ons en zei: dat zit gebakkeif die lui van Standard lachen te veer wonnen wel met 3-0. En na af? loop weer dolle pret. Ik vond he fijn, dat Happel me zo graag mei1 wilde nemen naar HSV. Maar ja meneer Petit wilde me niet late| gaan". Met de voorbereiding op de wed strijden haalt Tahamata een duide lijk verschil in benadering aan tus sen Nederland en België. In or land zitten spelers vooraf aan ee duel veelal met wit vertrokke bekkies te wachten op het signa; van de scheidsrechter dat de strij kan beginnen. In België gaat h< allemaal wat soepeler. „In het b< gin, toen ik net van Ajax hier wj gekomen, dacht ik wel eens: wat dit hier allemaal. Joh, niet te gelo ven. Eerst moet je even wennet maar daarna voel je ie gauw op j gemak. Van de week hebben w. aan langlaufen gedaan, in plaat van een normale training. Net eet schoolreisje. Ik heb niet meega daan, wel de sporen getrokken oj zo'n kleine tractor. Was weer 1^. chen geblazen". Op zijn gemak Het mag daarom niet verwonde! lijk heten, dat Simon Tahamafl een beschermde positie inneemi Duidelijk onderstreept wordt d nog eens wanneer blijkt, dat Tah; mata zijn glanzende auto verkeer heeft geparkeerd, zodat de toegan naar het Standard-complex tijdeli; geblokkeerd is. Walter Meeuw veelvoudig Belgische internation; vangt de scheldkanonnades op verontschuldigt zich. „Het is auto van die kleine, van Siem| deelt hij mede. De toon van de zoeker wordt onmiddellijk vriendi lijker. De man wacht geduldig t< Tahamata zijn wagen verplaats Meeuws en Tahamata naast elkaa dat doet denken aan het sprook van de reus en Klein Duimpje. W moet dat worden wanneer Hor Hrubesch zijn opwachting maakt i Luik. Tahamata: „Dat bericl kwam opeens in de wereld, toe we op trainingskamp waren in It* lië. Het enige wat we weten is dHi Hrubesch HSV wil verlaten oik zich weer in de buurt van zijbj vroegere woonplaats Essen te vestT gen. In Luik weet niemand ieL van een transfer van Hrubescn af HENNIE LEMEIf Simon Tahamata tijdens zijn laats! tie van Oranje te zitten om mee te gaan naar Sevilla. Het heeft me echt teleurgesteld. Na de EK-kwa- lificatie tegen IJsland (Standard verbood Tahamata naar het eiland af te reizen) heb ik alle problemen met Rijvers uitgepraat. In de oefen interland tegen Frankrijk was ik er wel bij. Niet zo'n leuke ervaring trouwens. Rijvers wilde graag, dat ik in de tweede helft bleef staan. Het kon gewoon niet, ik was ge blesseerd. Ook nog de tegengoal ge scoord. Je zit in de „vaste" groep van 25 spelers voor Oranje. Dan re ken je er toch op, dat Rijvers een beroep op je doet. Ook al omdat Jan Peters en Edo Ophof in een vroeg stadium uit de boot vielen. Je hoort steeds niks. Hij heeft later de groep aangevuld met Gullit en Val- ke. Nou, als ie mij nog had ge vraagd had ik stomweg geweigerd. Je kunt zoiets toch geen beleid noe men. Ik begrijp er niets meer van. Hoor je na afloop van het duel in Brugge, dat Rijvers op de tribune zat. Ik heb hem niet gezien of ge sproken. Bij Standard waren ze niet eens ongelukkig, dat ik niet werd opgeroepen. De jongens ver wachtten een schoppartij. Mis schien was dat ook de reden, dat Rijvers mij niet selecteerde. Hij zal zich de Cupfinale tegen Barcelona wel herinneren toen die Manoio me keer op keer tegen de benen trapte. Maar ik blijf het jammer vinden. Kijk, van Goethals mag ik doen wat ik wil, een vrije opdracht. Dat past natuurlijk niet in de plan nen van Rijvers. Hij zal een andere opvatting hebben over de ploegtac- tiek. Dat moet haast wel. Ik zou het anders niet weten, want mij heeft hij geen uitleg gegeven". Schoppen De kritiek, die Simon Tahamata spuit op het selectiebeleid van Kees Rijvers, wordt nog eens aangevuld met zijn mening over hc in de se interland vorig jaar november tege lectie halen van spelers als Huub Stevens van PSV. „Echt", zegt Si mon, „die slaagt er nog niet eens in om een bal van hier naar daar te schoppen. En dan gelijk denken dat ze alles kunnen. Och, och". Meewa rig schudt Tahamata het hoofd, zo dat zelfs zijn pretoogjes dof staan. De glinstering komt pas terug wan neer het gespreksonderwerp zich wijzigt en Standard, zijn huidige werkgever, ter sprake komt. „In Luik heb ik het uitstekend naar mijn zin", zegt Simon, terwijl fysio therapeut Jean goedkeurend knikt. „Ik sta hier nog een jaar onder con tract. Wat ik dan ga doen? Ik weet het niet. Zien we dan wel weer. Er is me gezegd, dat ik in Spanje veel geld kan verdienen. Maar als je dan die schoppartijen ziet. Je pakt, zeg es wat, een half miljoen in twee jaar. Niet gek, maar misschien speel je slechts twee wedstrijden. De rest van de tijd zit je gebles seerd aan de kant. Dat is toch erg. En dan wat je eraan overhoudt. Geld verdienen is leuk, maar m'n gezondheid gaat wel voor". Schriele beentjes Simon Tahamata griezelt bij de ge dachte langdurig buiten spel te moeten staan omdat een blessure hem zou verhinderen zijn niet ge ringe kunsten op de groene mat te tonen. Hoewel in ons land bij her haling wordt gehamerd op het har de spel dat in België wordt gede monstreerd, haalt hij achteloos de schouders op. Hij is kennelijk ge wend geraakt aan de talrijke aan slagen op zijn schriele beentjes. „Hard? Och, je krijgt een mannetje op je, vaak zelfs twee. Tot nu toe valt het reuze mee. Hoelang speel ik nou? Zeven jaar. Bij Ajax werd ik toch ook aangepakt. Het maakt weinig verschil met België. Vorig seizoen werden de aanvallers in Nederland wat meer beschermd, maar dat is er nu ook al weer af. Frankrijk. Na het scoren van een t De verdedigers worden altijd be voordeeld, vooral in situaties voor het doel". „Die knieblessure is de eerste sinds lange tijd. Gelukkig ben ik niet zó vaak geblesseerd. Ja, bij Ajax een tijdje. Zes weken aan de kant we gens een enkelkwetsuur. Ik houd er niet van. Ik wil veel te graag spelen. Ik vind dit ook maar niks". Tahamata wijst op de ijszak die Jean aanbrengt. „Die knie is een gevolg van een griepaanvalletje. Ondanks de koorts moest ik mee naar het trainingskamp. Dat kostte kracht, daarna nog een competitie wedstrijd en de knie raakte overbe last. Twee weken een blessure is al lang hoor. Dat is niet prettig. Ieder een lacht op de training en jij mag alleen wat rondjes lopen. Je staat zo buiten de groep. Op het laatst wordt het meer een geestelijke be lasting. Krijg je scheve gezichten van teamgenoten, die denken dat je simuleert. Pakt die even gemakke lijk de centen, wordt er dan ge dacht". Mindere resultaten Met Standard lijkt Tahamata in middels een periode van mindere resultaten achter de rug te hebben. In de voorbije weken kreeg het herstel gestalte door de remise te gen titelconcurrent Anderlecht, de winst op Club Brugge en de simpe le zege op stadgenoot Seraing. Daar tussenin zat een teleurstellend ge lijkspel in het eigen Sclessin tegen Waterschei. Als excuus mag de for matie van Raymond Goethals aan voeren, dat Standard het die speel dag moest stellen zonder Arie Haan en Gerard Plessers, beiden na een derde boeking geschorst. Met Haan noemt de 26-jarige Tahamata een man, die de Luikse ploeg nauwe lijks kan missen. Ook Simon spreekt zijn verbazing uit, dat de 34-jarige routinier ontbrak in de se lectie van bondscoach Rijvers. „Ge ïffer wordt hij opgehemeld door Ru loof me, Arie is erg belangrijk voor ons elftal. Hij straalt klasse uit. Voor mij is de aanwezigheid van Haan eveneens important. Hij kan een wedstrijd naar zijn hand zetten. Zijn voorganger, de IJslander Si- gurvinsson, kan ook aardig tegen een bal trappen, maar die speelde meer voor zichzelf. Haan speelt puur voor de ploeg. Volgens mij kan Arie nog lang mee enne... hij is zelden geblesseerd hoor. FC Twen te heeft naar hem geïnformeerd, maar ik denk niet dat hij het doet". Gebrek spektakel De aangepaste speelwijze van de landskampioen oogst niet louter lofzangen. De Belgische sportpers verwijt de club van voorzitter Ro ger Petit gebrek aan spektakel. Si mon Tahamata wil er niets van ho ren. „We zijn op de weg terug, heb ben een aantal weken slecht ge speeld. Te veel onnodige doelpun ten weggegeven. In het begin speelden we straatvoetbal, grote uitslagen gemaakt, maar ook orga- nisatiefouten. Vooral achterin klop te er weinig van. We hebben daar om besloten wat minder risico's te nenjen. Dat levert kritiek op, om dat de mensen van de kampioen spektakel verwachten. Nou, we hebben genoeg spektakel gemaakt. Voorlopig telt het resultaat. Ander lecht mag dan op het ogenblik een meer uitgebalanceerde ploeg heb ben, technisch zijn wij sterker. An derlecht speelt wel met vijf man achterin, ook na het vertrek van Ivic. Standard is meer aanvallend ingesteld. We spelen nu soberder, maar pakken wel de punten en doen nog mee om het kampioen schap. Maar dat is blijkbaar ook weer niet goed". De voetballerij in Nederland volgt de in het Vlaamse Tongeren woon achtige Tahamata alleen via de kranten en op de buis. Desondanks is hij erg goed op de hoogte van de d Gullit (7). stand van zaken in de eredivisie. Zonder dat ernaar wordt gevraagd spreekt hij zijn bewondering uit voor FC Groningen. „Speelt goed die ploeg, hè", zegt hij. Voordat een reactie kan worden gegeven, ver volgt Tahamata: „Veel toeschou wers in Groningen, heb ik gehoord. Via kranten Er is belangstelling voor de broer tjes Koeman, hè. Het is te hopen dat FC Groningen volgend seizoen Europees voetbal speelt, dan zijn die twee misschien voor de club te behouden. Ik heb ook tegen Arie Haan gezegd: als je terug wilt naar Nederland, moet je naar FC Gro ningen gaan. Prima sfeer, leuk wo nen, lekker uitgaan en dan dicht bij je ouders ook. Hij voelt er ook wel voor, maar of ze Arie kunnen betalen Tot ergernis van Simon wil fysio therapeut Jean opnieuw een ijszak aanleggen. Tahamata protesteert en zegt dat hij dat zelf zal doen. Thuis, in Tongeren. Daarvan wil Jean niets weten. Zegt zijn pappenhei mers te kennen. Er komt een com promis uit de bus. Jean zal de tijd, dat de ijszak Simons knie koud moet houden, inkorten tot vijf mi nuten. Toch vertrouwt hij het zaakje niet en blijft in de onder- zoekkamer achter. Hij doet alsof hij Simon niet hoort wanneer die hem vraagt om een handdoek, maar achter zijn krantje bespiedt hij „le petit Simon" als een gediplomeerd detective. In gebroken Nederlands volgt prompt een waarschuwing wanneer „de kleine rakker" op de massagetafel zich stiekem van de ijszak wil ontdoen. „Wat een taal tje, hè", zegt Tahamata om Jean te laten geloven dat zijn daad er een tje was om de Luikse verzorger van achter de „Gazet" vandaan te lok ken. Jean reageert met gemaakte boosheid. „Het is toch te gek, we zijn hier in Wallonië en nu heeft de clubleiding ons verplicht om plotse-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18