p 1 i_ rinal Ie Vierde rijk droom van nazi's in Zuid-Amerika ZATERDAG 5 MAAR' BIJNA VEERTIG JAAR NA EINDE TWEEDE WERELDOORLOG DEN HAAG Is de uitwij zing door Bolivia van oorlogs misdadiger Klaus Barbie een op zichzelf staande gebeurte nis of zullen andere landen in Latijns-Amerika dit voorbeeld volgen? Deze vraag kwelt mo menteel zo'n driehonderd van de naar schatting 40.000 nazi's en neo-fascisten, die na de Tweede Wereldoorlog hun toevlucht hebben gezocht in landen als Bolivia, Argentinië, Chili, Paraguay en Brazilië. Een aantal is inmiddels over leden. Anderen zijn in het vergeetboek geraakt, leiden voor de buitenwereld een doodnormaal leven en probe ren hun verleden te verdrin- gen. Weer anderen maken deel uit van de zogenoemde „Zwarte Internationale", het even geheime als gevaarlijke internationale netwerk van neo-fascisten. Eén groep zal, óók al zijn sommigen inmid dels overleden, nooit worden vergeten: Eichmann, Stangl, Wagner, Barbie, Rauf, Menge- le en Bormann. Nadat in mei 1945 met de zelf moord van Hitier het Derde Rijk ten onder was gegaan, hebben dui zenden prominente nazi's van de enorme verwarring die toen heers te gebruik gemaakt een goed heen komen te zoeken. Dat velen naar Zuid-Amerika trokken is niet zo vreemd, als men bedenkt dat sinds het begin van deze eeuw al hon derdduizenden Duitsers naar lan den als Argentinië, Brazilië en Pa raguay waren geëmigreerd. Maar ook landen als Syrië, Egypte, Cana da en de Verenigde Staten hebben jarenlang (ex-)nazi's toegelaten. In Latijns-Amerika was tot aan de val van dictator Juan Peron in 1955 vooral Argentinië voor veel nazi's het Beloofde Land. Peron koos pas aan het eind van de oorlog om op portunistische redenen de kant van de geallieerden. Maar waar zijn sympathieën werkelijk lagen, was duidelijk. Illustratief hiervoor is wel het feit dat talrijke naar Ar gentinië gevluchte Duitsers door Peron in dienst werden genomen als militair instructeur of als advi seur van de politie. Reisbureaus voor nazi's Tijdens het onderzoek naar de ont snapping van nazi's uit het na-oor- logse Duitsland werd rond 1947 ontdekt dat onbekende organisaties ex-nazi's hielpen bij hun vlucht naar Latijns-Amerika, het Midden- Oosten of Spanje. Ook in dat laatste land wonen namelijk, vooral aan de zonnige zuidkust en op de Cana- rische Eilanden, nog tal van Duit sers met een duister verleden. De namen van deze reisbureaus voor oorlogsmiddadigers: Odessa, de Or ganisation Der Ehemaligen SS-An- gehörigen, en haar meer geraffi neerde tegenspeelster Die Spinne. De organisaties waren tegen het einde van de oorlog opgericht door gewezen officieren van de SS en de Gestapo om de vlucht van belang rijke nazi's mogelijk te maken. Be kende oorlogsmisdadigers die op déze manier hebben kunnen ontko men zijn onder anderen Eichmann, Mengele en Stangl, de man die de joden met een zweep de gaskamers van Treblinka in dreef. Het doen en laten van organisaties als Odessa houdt sinds 1947 tiental len onderzoekers én romanschrij vers bezig, zonder dat men er ooit een volledig beeld van heeft kun nen geven. In 1979 kwam Odessa nog een keer in het nieuws. Een zelfmoordcom mando "zou van plan zijn geweest een ex-commmandant van de SS te vermoorden. De man werd in een ziekenhuis in Brazilië verpleegd en zou te veel over de beruchte nazi- schatten en de contacten van Odes- sa in Latijns-Amerika hebben ge weten. Van de aanslag zelf is niets meer gehoord. Maar het bericht bracht wel een stroom van nieuwe ge ruchten teweeg over de schattten, die de nazi's buiten Europa in vei ligheid zouden hebben gebracht. In de loop van 1944, toen de afloop van de oorlog duidelijk werd, be- jaren zestig heeft Brazilië de vroe gere commandant van het kamp Treblinka, Franz Stangl, aan West- Duitsland uitgeleverd. Maar daar is het eigenlijk bij gebleven. In recente rapporten wordt gecon stateerd dat vooral in Rio Grande do Sul het nazisme nog sterk leeft. Dat geldt met name voor het grens gebied van Brazilië en Paraguay, waar men makkelijk naar het buurland kan wegvluchten als er onraad dreigt. Paraguay is namelijk een van de weinige landen, waar vroegere nazi-beulen weinig tot niets in de weg wordt gelegd. President Alfre do Stroessner, zelf de zoon van een immigrant uit Beieren, heeft lange tijd onderdak geboden aan de be langrijkste nog levende oorlogsmis dadiger, Joseph Mengele. Deze vroegere kamparts van Auschwitz heeft de dood van meer dan 400.000 mensen en de meest gruwelijke „medische experimenten" op zijn, geweten. Na de ontvoering van Eichmann uit Argentinië, in 1960, heeft Stroessner gedreigd dat als er iets dergelijks met de prominente oud- een uBiuomue iuiu van muoit eicnmann, op weg naar Argentinië. De mannen naast hem zijn waarschijnlijk mensen van de organisatie Odessa, Duikers proberen nazi-geheimen boven te halen uit het donkere, koude water van de Oostenrijkse Toplitzsee. Veel Alpenmeren hebben hun oorlogsgeheim nimmer prijsgegeven. gonnen vooraanstaande nazi's hun bijeengestolen kapitalen en andere buit onder te brengen in geheime bergplaatsen en in bevriende of neutrale landen. Een deel van die kapitaalstroom heeft men kunnen traceren. Al in 1946 maakte een Amerikaans rap- {)ort melding van 750 bedrijven in anden als Spanje, Portugal, Tur kije en vooral Argentinië die met nazi-geld waren opgericht. Veelzeggend zijn de verhalen over mysterieuze Duitse U-boten voor de Argentijnse kust en enorme stortingen op de rekening van Ma ria Eva Duarte Iberguren, beter be kend als Evita Peron. Het staat vast dat het hierbij om delen van de nazi-schat ging. Wat de eindbestemming van die gelden én de rest van het kapitaal van de nazi's is geweest, is nimmer achter haald. Veel deskundigen zijn er echter van overtuigd dat de nazi's derge lijke geweldige fondsen hebben ge sticht voor de opbouw van het Vierde Rijk. Hoeveel van dat geld nog over is en wie daarover kun nen beschikken is misschien wel het grootste geheim van de oorlog. Volgens nazi-jager Simon Wiesen- thal zijn er zes lijsten waarop na men staan van degenen die toegang hebben tot die fondsen. Twee er van zouden in handen zijn van de nazi's, die in 1947 Odessa hebben opgericht. Drie andere lijsten zijn spoorloos en de laatste moet, aldus meent Wiesenthal, op de bodem liggen van de Oostenrijkse Toplitz see, een van de weinige Alpenme ren die zijn nazi-geheimen heeft prijsgegeven. Aan de hand van talrijke aanwij zingen kwam de nazi-speurder aan het eind van de jaren veertig tot de slotsom dat op de bodem van de Toplitzsee vele miljoenen guldens aan valse Engelse ponden moesten liggen. Die waren daar in de laatste oorlogsmaanden verborgen. In an dere meren liggen overigens, aldus de overleveringen, nog veel meer kostbaarheden. Pas in 1959 werden de vermoedens van Wiesenthal bewezen. Het Duit se blad „Der Stern" mocht met dui kers de bódem van het meer afzoe ken en haalde veertien kisten uit de modder, alle tot aan het deksel gevuld met valse Engelse bankbil jetten. Deze vondst vormt maar een klein deel van de nazi-schat. Een verla ten zoutmijn bij Altaussee bleek volgestouwd met goud, geld en kunstschatten. In Tirol werd goud gevonden, dat door de nazi's tot bakstenen was omgesmolten. In zijn boek „Moordenaars onder ons" beschrijft Wiesenthal een aantal onverklaarde gebeurtenissen, die allemaal met de jacht op de nazi-schat hebben te maken. Drie presidenten in Latijns-Amerika van Duitse komaf: van boven naar beneden de Boliviaanse generaal Banzer, de Braziliaanse president Geisel en zijn collega in Paraguay, Stroessner. Alleen de 72-jarige Stroessner, die in 1954 aan de macht kwam, is nog president. On langs werd hij voor een nieuwe ter mijn herkozen. decennia dan ook goed gebruik van gemaakt. Deze groep vormt welis waar slechts een fractie van alle Zuid-Amerikanen met Duits bloed in de aderen, maar hebben een on evenredig grote machtspositie. Van de Duitsers die sinds het begin van de vorige eeuw naar Latijns- Amerika zijn getrokken, hebben de meesten zich gevestigd in Argenti nië en in de zuidelijke staten van Chili en Brazilië, waar het klimaat met het Europese overeenkomt. Op die plaatsen waar zij met hele groe pen tegelijk naar toe trokken heb ben de immigranten hele Duitse gemeenschappen opgericht met ei gen scholen, kerken, ziekenhuizen, kranten en bedrijven. In de meeste gevallen zijn de kolonisten, zoals gezegd, te goeder trouw. Maar in een aantal kolonies maken ex-na zi's de dienst uit. Zij vormen staat jes in een staat en beschouwen het gebied als het begin van het Vierde Rijk. De verhalen over dergelijke kolo nies zijn legio: zwaar bewaakte ves- tes, nazi-bonzen die er privé-leger- tjes op na houden en gewapende bewakers in nazi-uniform. In Brazilië zijn de zuidelijke staten Santa Catarina en Rio Grande do Sul bekend om hun van oorsprong Duitse bevolking: plaatsnamen als Blumenau en Novo Hamburgo la ten daar geen enkele twijfel over bestaan. Sinds de Tweede Wereldoorlog proberen de autoriteiten de Duitse invloed tegen te gaan, bijvoorbeeld door iedereen verplicht Portugees te laten leren. Aan het eind van de Begin van het Vierde Rijk Een van de manieren waarop Simon Wiesenthal heeft getracht ontsnapte oorlogsmisdadigers te pakken te krij gen was het verspreiden van pamfletten, waarop dit soort afschuwelijke foto's stond afgebeeld. In een begelei dende tekst werden mensen die de nazi herkenden gevraagd contact met Wiesenthal op te nemen. In West- Europa had zo'n actie nog wel eens kans op succes. In Zuid-Amerika, waar de nazi's volop bescherming genie ten, was resultaat bij voorbaat uitgesloten. nazi's in zijn land zou gebeuren, de naar schatting 1.000 joden in Para guay daarvoor zouden moeten boe ten. Onder grote internationale druk besloot Paraguay in 1980 Mengele het Paraguayaanse staatsburger schap te ontnemen. Datzelfde jaar werd hij in Uruguay gezien. Hij zou er als adviseur werken voor een politieke gevangenis. Maar de auto riteiten hebben dit ontkend. Begin dit jaar berichtte Wiesenthal dat Mengele in een dorpje op de grens tussen Paraguay en Bolivia zou verblijven. Luxe landhuizen Bolivia is ondanks het aan de macht komen van een burgerrege ring, die besloot Barbie naar Frankrijk uit te wijzen, voor ex-na zi's nog steeds een redelijk veilig toevluchtsoord. Dat geldt niet voor de hoofdstad La Paz, maar naarma te men uit de Andes afdaalt rich ting Amazone-oerwoud, wordt de macht van de politie-autoriteiten steeds minder. In Bolivia wonen vooral in het ge bied rond Santa Cruz, in het naar de Amazone-wouden aflopende laagland, veel Duitsers. In de rest van het land blikt de armoede je tegemoet, maar als je over de Santa Cruz en omgeving vliegt zie je ach ter de luxe landhuizen grote privé- zwembaden. In deze ene stad rijden meer sportauto's dan in de rest van het land bij elkaar. In de stad is ook een bierkelder, „Bavaria", en het plaatselijke televisiestation brengt elk weekeinde twee uur lang Duits voetbal. Een Amerikaanse ambassade-func tionaris vertelde eind vorig jaar „off-the-record" dat het onherberg zame Boliviaanse Amazone-gebied de verzamelplaats is voor neo-na- zi's en rechts-extremistische groe pen uit bijna alle hoeken van de wereld, die nauw samenwerken met de vroegere militaire dictators en de oppermachtige cocalne-maf- fia. Klaus Barbie voelde zich als een vis in het water. Omringd door neo-nazistische vrienden heeft hij zijn misdadigerswerk voort kunnen zetten, onder meer door het trainen van de para-militaire troepen en zijn hulp aan de opeenvolgende mi litaire regimes. Ook in Chili bevinden zich grote Duitse kolonies, de meeste in het zuiden. De „Colonia Dignidad", op zo'n 300 kilometer van de hoofd stad Santiago, is vaak als toe vluchtsoord voor nazi's genoemd. Na de militaire machtsovername van 1973 zou „Dignidad" zijn ge bruikt als concentratiekamp voor, aanhangers van de vermoorde pre sident Allende. In 1979 signaleerde Wiesenthal hier dé aanwezigheid van...Mengele. Van slechts één grote oorlogsmisda diger is bekend dat hij in Chili on derdak heeft gekregen: ex-SS-ge- neraal Walter Rauff. Hij was de uitvinder van de „rijdende gaska mers", waarmee ongeveer hon derdduizend joden om het leven zijn gebracht. Toen West-Duitsland in 1963 om zijn uitlevering ver zocht, ging de Chileense regering daar niet op in. Sinds het midden van de jaren zeventig zou Rauff een belangrijke positie bekleden bij een inlichtingendienst. Het Zuidamerikaanse land waar de Duitse invloed de afgelopen twee eeuwen het grootste is geweest, is echter Argentinië. Massa-moorde naar Adolf Eichmann heeft er tot hij door de Israëliërs uit Buenos Ai res werd ontvoerd kunnen wonen. In de provincie Cordoba, ten noordwesten van Buenos Aires, be vindt zich een grote Duitse kolonie. Een aantal maanden terug werd in de Argentijnse pers bericht over een groep die zich de „Argentijnse Hitlerjeugd" noemt, en die in Cor doba een opleidingskamp zou heb ben. De belangrijkste stroom Duisters kwam naar Argentinië toen dicta tor Juan Peron president was. Pe ron was in Italië het fascisme van Mussolini gaan bewonderen, maar besloot „het beter te doen". Aan het eind van de oorlog koos hij de kant van de geallieerden. Maar hij heeft zijn sympathie voor de AS-landen nooit onder stoelen of banken gestoken. Na de oorlog bood hij overigens tegen vorste lijke vergoedingen onderdak aan belangrijke nazi's. Duitse solda ten konden zonder veel problemen in het leger worden opgenomen. Was Argentinië onder Peron dan fascistisch? De historici zijn het daar nog lang niet over eens. Als een van de belangrijkste ver schillen tussen nazi-Duitsland en het Argentinië van Peron wordt het ontbreken van openlijk anti-se- ■mitisme genoemd. Dat is onder meer opmerkelijk, omdat in de loop der jaren ook veel joden naar Ar gentinië zijn uitgeweken. Begin deze eeuw beschouwden veel joden de provincie Entre Rios als het Be- loogde Land. Op New York na De oorlogsmisdadiger Rauff jaar geleden, toen het er uitzag dat hij door Chili aan Duitsland zou worden Die uitlevering ging door. Sinds de militairen in Chili aan de macht kleedt Rauff onder meer dienst. heeft de hoofdstad, Buenos de grootste joodse gemeenk buiten Israël. Maar dictator Eg heeft nooit openlijk een anti-jt< stemming in zijn land bevordr, Deze constatering lijkt echtte leen te gelden voor de tijd vag ron. Want de Argentijns-jn journalist Jacobo Timerman gE zijn boek over zijn gevangenk in Argentinië (1977) juist uit\v in op het onder de militairen krachtiger wordende anti-ser; me. „De militaire regering <d 1976 de macht greep, kwantf een compleet arsenaal aan a ideologie als onderdeel vanri structuur". r< Ii Duitsers met succes "J In de jaren zeventig telde L%-, Amerika drie militaire mach^ bers van Duitse komaf. Gerv Stroessner in Paraguay; gery Geisel, de zoon van een Duit% minee, in Brazilië en generaala; zer, zoon van Duitse grootgroiy zitters en opgeleid door sqv van de Wehrmacht, in Bolivj^ veel landen zijn de legers en ii^ tingendiensten naar Duits rVl opgezet. In de handel en het zu, leven domineren de kinderei^, Duitse immigranten. Toch is aan de hand van d^j schikbare gegevens niet precb; bepalen, hoe groot de Duit%j vloed is op de recente Latijnjy rikaanse geschiedenis en h<y, invloed de ex-nazi's nu nogjj ben. Duidelijk is dat extiy, rechts in Zuid-Amerika een voedingsbodem heeft met.-w macht die tot ver buiten dit fa nent reikt. Maar hoe ver, is nic zeggen. En wat is de rol viL kinderen van naar Zuid-AmE gevluchte ex-nazi's? y, Over die kinderen heeft Wiesenthal ooit gezegd: „Veew nen van ex-nazi's en andereJw Duitsers kunnen voor mense^ Mengele geen begrip meer opj^ gen. Ze zijn anders dan hun viL die naar Zuid-Amerika zijrTj vlucht. Het zijn technocratr' managers, die niet stilstaan 1 nazismek Het is positief dat neratie van de nazi's in Zuid^ rika zich niet voorplant. NatuL zijn er rechts-radicalen, i zijn niet representatief hele groep". In onze tijd, waarin racisme ejjjg cisme ook in West-Europa sj krachtiger de kop opsteken,! optimistisch geluid. In de toelU zal blijken of het optimisme!^ Wiesenthal gerechtvaardigd dat in Zuid-Amerika met si) wordt gebouwd aan het Rijk. Gebeurt dat niet, wat redelijk mens zal hopen, dan adi waarheid over de vlucht van. nazi's, hun enorme schatten en se invloed en macht waarschy begraven worden in de oerwpj van het Zuidamerikaanse nent. JOS TIMMbe Terug nu naar het uitgangspunt: de nazi's in Latijns-Amerika. De be langrijksten van hen kennen vrij wel zeker het pad dat toegang geeft tot de geheime bezittingen van de nazi's en hebben daar de afgelopen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14