VOORRANG AAN BESTRIJDING VANDALISME EN DIEFSTAL Minister Korthals Altes: „Ik weet erover mee te praten; vorig jaar is m'n eigen auto leeggestolen" ZATERDAG 5 MAART 1983 >EN HAAG Mr. F. (Frits) Korthals Altes voelde zich geen Rjj[feemdeling in het politieke Jeruzalem toen hij op 4 november jaar werd beëdigd als minister van justitie in het kabinet- Rubbers. Bijna achttien jaar lang was de nu 51-jarige bewinds- mod. ian bestuurslid van zijn partij, de VVD. Van 1975 tot 1981 be- hij in dat bestuur het voorzitterschap. Vervolgens iigb.ferd hij lid van de Eerste Kamer totdat hij zijn huidige ambt Op het terrein waar hij nu als bewindsman de ver- fa.' bntwoordelijkheid voor draagt is hij trouwens ook geen onbe- k.k. ende. Zijn jarenlange advocatenpraktijk te Rotterdam maakte ar. G<em vertrouwd met het juridische jargon en met vele kneepjes 00r 'H de Nederlandse wetgeving. „Maar", zegt hij relativerend, „i dat neemt niet weg dat het toch wel een hele klus was om me l te werken. Je krijgt hier als minister onmiddellijk een groot IUyS n gevarieerd aanbod van zaken, waaronder er veel zijn waar noS nooit enige bemoeienis mee heb gehad. Als advocaat 91. eb ik me altijd maar met een beperkt aantal onderdelen van recht beziggehouden en bovendien heb ik met het hele rterre.roces van wetgeving nog nooit iets te maken gehad". douch het gesprek kijkt de 8giinister de verslaggever bijna on- 3 na ^"gebroken recht in de ogen. jp Aptlechts af en toe wendt hij het iderhoD°fd naar links, waar zijn pers- en kalief Van Leeuwen met een pen in 23868- aanslag en een blocnote op de 500 k.P'eën het interview nauwlettend plgt. Het zijn de weinige momen- (n waarop de stem van dè zorg- Uldig en zonder haperen formule- inde bewindsman even stokt. Het jkt wel of hij dan in de geruststel- nde blik van zijn secondant steun Bopniekt om zijn betoog voort te zet- Tel.o'."' ïjdens de „warming up vertelt .orthals Altes enthousiast over de S6pt.ianier waarop het kabinet in zijn 8750 "jdagse bijeenkomsten opereert. tiet gaat echt uitstekend. De stem- '.Q.-iing daar kan vanaf het allereer- 19o0e begin worden gekenschetst als t.sterfér zakelijk (hij spreekt het woord 10.(:éér" met grote nadruk uit), maar j.g.g. an in de goeie zin van het woord. leldere, snelle, korte conclusies. <qyy ubbers doet het als voorzitter van b ministerraad ook bijzonder goed, i.zind ik. Dat valt me echt op, omdat Oan de premier vroeger vaak werd Bzegd dat hij zich weinig concreet "197gi wollig uitdrukte. Nou, ik moet ;ggen: in deze functie is hij uiterst +jncreet en héél helder. En dat f 8 bmt de bondigheid van de discus- Tel-es natuurlijk zeer ten goede". je VVD-ministers uit het kabinet 1979ehben wekelijks'een apart politiek jideronsje, zo vertelt de minister. .Elke donderdagavond komen we ]3S '7& een restaurant hier in de stad bij j 150{kaar, samen met de VVD-fractie- -Uiders van de Eerste en Tweede lal L tamer en met partijvoorzitter j whe^amminga. Tijdens het eerste ka- 3 95Q.met-Van Agt was dat ook het ge- al. Toen kwamen elke woensdag- ilddag alle VVD-ministers bij Wiegel op Binnenlandse Zaken bij Ikaar. Daar was ik dan als partij- open£orzitter ook altijd bij. Ik ben niet zo gelukkig met die onderdagavonden die we nu heb- een heel pak stukken zit voor -,B ministerraad van vrijdag. Dan loet je ontzettend veel lezen en jQ7Q at betekent dat er eigenlijk weinig id is voor vergaderen". /verkei -Imoties iliastr- In een krant stond onlangs dat ïensen in uw omgeving u ken- .iQighetsen als iemand die joviaal en Iy'®3rdig naar buiten treedt, maar on- -5203brtussen een keiharde figuur is. „Door de protesten van de vrou wenbeweging is de pornografie- kwestie er niet gemakkelijker op geworden". in werking, terwijl die wet al een jaar geleden is aangenomen. Het wachten is nog steeds op het uit voeringsbesluit, de algemene maat regel van bestuur, waarin onder meer de eisen staan waaraan zie kenhuizen en abortusklinieken moeten voldoen om abortussen te mogen verrichten. Korthals Altes: „De eerste verant woordelijkheid voor de uitvoe ringsmaatregel ligt bij de minister van WVC (welzijn, volksgezond heid en cultuur), maar ik geef toe dat ik er ook nauw bij ben betrok ken. We hebben een poos moeten wachten op een advies van de Emancipatieraad over de prakti sche uitvoering van de wet. Dat ad vies is er nu, maar daar heeft mi nister Brinkman niet zoveel aan, want de Emancipatieraad blijkt de hele wet af te keuren en wil de po litieke discussie over de abortus kwestie weer helemaal heropenen. Dat lijkt me zeer onwijs. Ik denk dat de abortuswet nog wel dit ka lenderjaar in werking zal treden". Minister Korthals Altes in zijn werkkamer op het ministerie van justitie. „Het was toch wel een hele klus om me in te werken. Als advocaat heb ik me altijd maar met een beperkt aantal onderdelen van het recht beziggehouden". 9.6cje minister, afgemeten: „Ik weet *bt. Maar ik geloof niet dat ik in Pp jijn advocatuur en als partijvoor zitter als zodanig bekend stond". >74 jilte. En dan: „Ik meen wél dat '80 /at a* en toe nuttig is om bij de be- 1650.pndeling van bepaalde zaken, die •75 ^motioneel geladen zijn, je eigen 2250. (noties niet te tonen. Men zegt wel 53. 5ns over mij: hij is onderkoeld. [aar dat moet ook soms. Als ik >u eens één voorbeeld mag noe- i, waarbij de emoties enorm g zijn opgelopen: dat was des- in 1976 in de VVD, na de ver van het abortuswetsont- van VVD en PvdA in de Eer- aantal VVD-senatoren heeft tegen het wetsontwerp ge- dat mede door hun eigen was opgesteld. Wat geweten heeft, is dat de toen werkelijk op springen gestaan. Als ik op dat ogen- m'n emoties had laten gaan en had getracht om puur zakelijk conflict te beheersen dan geloof er van de partij niet terecht- was wat er nu van is ge- Dus als ik geen emoties dan wil dat nog niet zeggen ze niet heb. Die heb ik wel nu wel een nieuwe abor- maar die is nog steeds niet Pornografie Al enige tijd ligt in de Tweede Kamer de wijziging van de zede lijkheidswetgeving te wachten op een verdere behandeling. Ander half jaar geleden heeft uw voor ganger de discussie daarover opge schort omdat de voorgestelde ver soepeling van de pornografiebepa lingen bij veel vrouwengroeperin gen protesten opriep. Wat gaat u nu doen? „Daarover ben ik in gesprek met Annelien Kappeyne van de Cop- pello, de staatssecretaris van eman cipatiezaken. Ik kan nog niet zeg gen welk standpunt we gaan inne men en of we het wetsontwerp zul len wijzigen. Door de protesten van de vrouwenbeweging is de zaak er bepaald niet gemakkelijker op ge worden. Ik begrijp de aangevoerde bezwaren heel goed en ik ben het er ook gedeeltelijk mee eens. Ik zie alleen niet goed in, hoe je enerzijds moet zeggen: we laten pornografie als zodanig vrij, en anderzijds: we gaan alle afbeeldingen verbieden die beledigend of beschamend zijn voor de vrouw. Dan ben je als overheid toch weer aan het zede- meesteren en de vraag is dan of de overheid dat kan en moet willen. „Men zegt wel eens over mij: hij is onderkoeld. Maar dat moet ook Boms". Mevrouw Kappeyne en u zijn al lebei liberaal. Dan moet u- toch bei den van mening zijn dat de over heid niet als zedemeester mag op treden? „Ho, ho, wacht eens even. Liberaal zijn houdt natuurlijk ook in: eer bied voor de mens. Het schenden van het beeld van de mens, van vrouw of man, past dus niet in de liberale denktrant. En wat dat ze- demeesteren betreft: de overheid moet natuurlijk wél optreden als oordelaar, als een soort zedemees ter, wanneer het erom gaat discri minatie te vervolgen. Ik vind als li beraal dat volwassenen zelf moeten weten of ze pornografie willen zien of lezen, maar wanneer je daarbij over de grens van de discriminatie heenkomt Wie wil, kan natuurlijk alle vor men van pornografie als discrimi natie van de vrouw betitelen. In dat geval zou dus alles op dat ter rein weer verboden moeten wor den. „Nee, ik vind dat je moet kijken naar de bedoeling van pornografi sche uitingen. Als die zich ontwik kelen in sadistische richting, dan is er duidelijk sprake van ontluiste ring en naderen ze misschien dis criminatie". Criminaliteit Een ander onderwerp nu: de be strijding van de criminaliteit en vooral van de zogeheten „kleine criminaliteit", zoals vandalisme, winkeldiefstal, fietsendiefstal en diefstal uit auto's. Onderzoeken hebben uitgewezen dat deze vor men van criminaliteit door de be volking als het meest ergerniswek kend en bedreigend worden erva ren. De procureurs-generaal in Ne derland hebben onlangs de minis ter geadviseerd, absolute voorrang te geven aan de bestrijding hier van. Ook aan fraudebestrijding trouwens. „Dat gebeurt ook", zegt de minis ter. „Binnenkort zal ik met de col lega's Rietkerk van Binnenlandse Zaken en Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat een commissie instel len die oplossingen moet aandragen voor de bestrijding van de kleine criminaliteit. We willen daar echt nomie, waarbij iedereen geld moet inleveren, maatschappelijk nog minder aanvaardbaar is dan het al was". Gevangenissen Het gesprek komt op de overvolle gevangenissen, de bezuinigingen in het gevangeniswezen en de rech ters die al jaren klagen dat ze het zo druk hebben en nog zoveel ach terstallige zaken moeten afwerken. Korthals Altes: „Het is waar dat het gevangenispersoneel en de ge detineerden door de bezuinigingen onherroepelijk in de knel zullen komen. Er komt meer gevangenis ruimte, maar het aantal bewaarders blijft gelijk. Dat betekent dat er ge durende bepaalde perioden, bij voorbeeld in de weekeinden, voor de gedetineerden minder mogelijk heden zullen zijn om zich vrij te bewegen. In de praktijk zal dat erop neer komen dat er strakkere regels moeten worden gesteld dan nu nog het geval is. Maar dat mag en dat zal niet leiden tot een min der humane bejegening van de ge vangenen. Wat wel moet gebeuren is, dat bepaalde activiteiten worden geconcentreerd. Nu hebben de ge vangenen nog een zekere vrijheid om bepaalde activiteiten te kiezen. Ze zijn niet verplicht aan elke ge organiseerde activiteit deel te ne men. Als er bijvoorbeeld sport op het programma staat, hoeft niet ie dereen daaraan mee te doen. Straks, moet dat dus wel en daar spaar je dan bewaarders mee uit". „We moeten ook in het algemeen minder gevangenisstraffen opleg gen. Om een voorbeeld te noemen: er wordt nu nog een groot beslag gelegd op celruimten door mensen die'zijn veroordeeld wegens dron ken achter het stuur zitten. Er wordt nu ernstig overwogen, bij dit soort overtreders langer door te gaan met het opleggen van een geldboete en eventueel een bijko mende straf zoals intrekking van het rijbewijs. Dat zou erop neerko men dat de rechter pas bij recidive of bij een hoger alcoholpromillage dan tot nu toe het geval is, overgaat tot het opleggen van gevangenis straf. Overigens zullen in de toe komst ook meer andere overtredin gen en misdrijven met een geldboe te worden bestraft". „Wat de werkdruk van de rechter lijke macht betreft, die zal vooral moeten worden verminderd door vereenvoudiging van procedures, waardoor bepaalde rechtszaken in veel kortere tijd kunnen worden behandeld. We werken nu al aan het opstellen van eenvoudiger echtscheidingsprocedures. Er zijn ook zaken, die helemaél niet meer voor de rechter behoeven te ko men. Zo zou je verkeersovertredin gen in veel gevallen heel simpel administratief kunnen afdoen". „Het voorstel om de burgers met de lagere inkomens, die tot nu toe gra tis bijstand van een advocaat kre gen, voortaan een eigen bijdrage te laten betalen, zal trouwens naar ik vèbwacht ook leiden tot verminde ring van de werkbelasting van rechters. Op die manier hopen we in de toekomst zaken te voorkomen als het bekende voorbeeld van de Siamese kat. Twee mensen in Rot terdam hadden een bepaalde tijd samengewoond en gingen uit el kaar, maar ze kregen ruzie over de vraag wie nu de Siamese kat mocht hebben. Dat geschil hebben ze voorgelegd aan de president van de rechtbank. Met die eigen bijdrage kun je bereiken dat men zich voortaan wel drie keer zal beden ken, eer men zulk soort zaken voor de rechter brengt". Heroïne Het heroïneprobleem tenslotte. U hebt onlangs gezegd, dat dat vraagstuk eigenlijk nooit oplosbaar is. De minister knikt en vervolgt dan docerend: „Waarom is dat pro bleem nooit uit te bannen? Welnu, er zijn landen waar de verbouw van de grondstoffen voor heroïne al dan niet oogluikend wordt toege laten. Er zijn landen waar een be langrijk deel van de nationale eco nomie drijft op de export van ver dovende middelen. En bovendien staan de grenzen in West-Europa wagenwijd open en dat wil ieder een ook liefst zo houden. Als we op vakantie gaan of anderszins naar het buitenland reizen, willen we niet in ellenlange rijen staan om van boven tot onder te worden ge controleerd. Maar dat betekent wèl dat Nederland en veel andere lan den zich dan niet kunnen afsluiten voor de import van heroïne en der gelijke". „Maar dit "vyil niet zeggen dat we niks doen! Binrtenkoft gaat er een Nederlandse heroïne-agent naar Pakistan om smokkelpraktijken op te sporen. Zoals u weet hebben we al agenten in Caracas en in Bang kok zitten. Die mensen krijgen daar vaak waardevolle tips. En af gezien daarvan moeten we heroï nehandelaren hier in Nederland hard blijven aanpakken. Over eni ge tijd hopen we daartoe nog meer mogelijkheden te hebben, omdat we mensen die betrapt worden bij de voorbereiding van heroïnehan del óók strafbaar willen stellen. Daarover gaat binnenkort een wetsontwerp naar de Tweede Ka mer". U bent tegen de gratis verstrek king van heroïne aan verslaafden? „Ja, heel beslist. En ik word in die mening door allerlei deskundigen gesterkt. Ook door onderzoeken in het buitenland. Als je gratis he roïne gaat verstrekken, dan zullen die handelaren echt niet bij de pak ken neer gaan zitten. Vergis u niet, dat zijn heel agressieve mensen. Die gaan proberen nieuwe afzet markten te zoeken, nieuwe slacht offers, kwetsbare figuren uit de maatschappelijke onderlaag, die geen verweer hebben en die het wel eens een keertje willen probe ren. Er zit overigens ook een more le kant aan die gratis verstrekking, want je jaagt daarmee iemand na enige tijd de dood in. En je kunt natuurlijk zeggen: „dat heeft-ie zelf gewild", maar dan blijf ik het er toch moeilijk mee hebben". DICK VAN RIETSCHOTEN Foto's: MILAN KONVALINKA Sportvandalisme Hebt u concrete maatregelen op „Alle voetbalwedstrijden worden voortaan gespeeld op dinsdag morgen om negen uur'. het oog om het vandalisme op en rond voetbalvelden te bestrijden? „Ik meen dat het nemen van poli tiefoto's in stadions, hoewel daar veel kritiek op bestaat, een abso luut noodzakelijke methode is. Ook het fouilleren bij belangrijke wed strijden moet doorgaan. Die twee maatregelen hebben in het nabije verleden a[ enig resultaat opgele verd. Het preventief optreden van de politie is op dit moment het eni ge haalbare wat we kunnen doen". Sommigen zeggen dat de aanwe zigheid van veel politie op en rond voetbalvelden juist provocerend zou werken. „Toch zie ik het als een pure nood zaak. Bedenk wel dat het vandalis me van voetbalsupporters er eerder was dan de aanwezigheid van grote hoeveelheden politie op en rond de velden. Wat dat betreft is er hier een duidelijk antwoord te geven op de vraag wat er het eerst was: de kip of het ei". De minister kijkt nadenkend voor zich uit en schiet dan opeens in de lach, alsof hem zojuist een grap te binnen is geschoten. „Kijk", zegt hij, „ik weet natuurlijk wel een perfecte oplossing om dat voetbal vandalisme tegen te gaan". Hij wacht even als wil hij de spanning nog even opvoeren. „Alle wedstrij den", zegt hij dan, „worden voor taan gespeeld op dinsdagmorgen om negen uur". Dat fraudebestrijding voor u een hoge prioriteit heeft, hebben we de laatste tijd wel gemerkt. Er zijn nogal wat onderzoeken gaande. Maar toch zeggen de fraude-officie- ren dat er nog veel te weinig justi tiefunctionarissen zijn om de frau- de echt goed aan te pakken. Er blij ven nog honderden miljoenen aan zwart geld ongemoeid. „Inderdaad, het is waar dat we ei genlijk nog te weinig mensen heb ben. Maar we zitten nu eenmaal met bezuinigingen, ook op de per soneelssterkte bij de overheid. Toch ben ik ervan overtuigd dat, als we een aantal grote fraudezaken heb ben aangepakt, de frauduleuze praktijken tot stilstand beginnen te komen. Er komt dan een mentali teitsverandering, denk ik. Men zal langzamerhand gaan inzien dat het echt niet kan en dat fraude juist in deze tijd met een teruglopende eco „Waarom is dat heroïneprobleem niet uit te bannen?". een hoge prioriteit aan geven, want het is inderdaad een rampzalig pro bleem. En ik weet er uit eigen er varing over mee te praten, hoor. Het aantal fietsen dat in de afgelo pen jaren van mijn kinderen ge gapt is, kan ik niet meer op de vin gers van één hand tellen. En m'n eigen auto is vorige zomer een keer leeggestolen en daarna is nog een keer het slot geforceerd. Vrij ver velend allemaal. Maar daar kunnep we tot op zekere hoogte zelf ook wat tegen doen. Ik laat nu bijvoor beeld nooit meer iets van waarde in m'n auto slingeren en ik laat het dashbordkastje openstaan zodat ze kunnen zien dat er niks inzit. Dan kunnen ze hoogstens nog de auto zélf willen hebben „Maar er zijn ook andere vormen van kleine criminaliteit waaraan niet alleen politie en justitie, maar ook de maatschappij zelf iets zou kunnen doen. Kijk nou eens naar het kladderen in de trams. In de tijd dat er nog tramconducteurs waren, ieder met zo'n mooi ding op z'n buik waar kaartjes van ver schillende categorieën in zaten, toen gedroeg iedereen zich nog keurig in die trams. Men reed niet zwart en men spoot niet met spuit bussen Nou ja, die bestonden toen nog niet, maar die tram werd, in elk geval niet gemolesteerd en er werd niet zwart gereden. Ik vind dat we nodig eens moeten gaan afwegen wat duurder is: op nieuw conducteurs aanstellen of elke week die tramstellen weer schoonboenen, alles weer vast schroeven wat los zit en ondertus sen ook nog de verliezen van het zwart rijden incasseren. Overigens is dat veelal een beslissing van ge meenten met een eigen vervoerbe drijf. De rijksoverheid heeft daar in principe niets over te zeggen". „Eenzelfde soort afweging moet ook gemaakt worden als het gaat om de bestrijding van winkeldief stallen. Het personeel is daar be langrijk minder in aantal dan vroe ger, want de personeelskosten zijn hoog geworden. Daarom zijn er ook mëer zelfbedieningssystemen geko men. Tja, dan treedt bijna automa tisch het oude vaderlandse spreek woord in werking: de gelegenheid maakt de dief".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13