Executie guerrilla's schokt paus M U wilt niets te maken hebben met 2 Jaarlang gratis service-beurten? Philips verkort arbeidstijd Bijtend BON: i j Het Motor huis Minister Ruding waarschuwt voor loondaling ledaille van vlieger" inder de hamer M Onderzoek naar binnen dringen Huis ten Bosch UW OCCASIONSPECIALIST Comité tegen kindersterfte geïnstalleerd Kunstenaar verwijdert werken van expositie Nieuwe fiets voor een leerling DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Siithotf Pere. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003BonkiAmro-bani' N. V. Leiden. Diredeur-hoofdredacteurJJ.Hallewas, Chel-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes /0,34 per ram. Abonnementen: (incl.BTW)per mAsnd 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal ƒ61,25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Letse nummer: ƒ0,80 Vrijdag 4 maart 1983,74e jaargang no. 22517 Na „Sonja op vrijdag" op Ned. I om 22.43 uur volgt om 23.50 uur de nachtfilm „Suddenly, last summer". Op Ned. II om 19.25 uur „Babbelonië" en om 21.10 uur Kees Brusse in „Mensen zoals jij en ik". Om 20.20 uur op België 1 de komi sche film „Wie doodde de kat?" Bewolking met mogelijk re gen. Middagtemperatuur 8 graden. Tot krachtig toene mende westenwind. Zon op: 07.19; onder 18.25. Schev. hoog water: 6.37 en 18.55; laag water: 2.24 en 14.59 uur. Oud-commando zou huurlingen voor Suriname werven AMERSFOORT In opdracht van een vooralsnog onbe kende organisatie is de 24-jarige zich oud-commando noe mende Arjan Meliesie uit Zeist bezig huurlingen voor een expeditie tegen Suriname te werven. Het zou om 100 vrij willigers gaan die zich midden april moeten melden, waar na ze afreizen naar het doelgebied. Veertien dagen geleden kwam dezelfde Meliesie in het nieuws toen bekend werd dat hij via brieven met het briefhoofd Andes Medical Aid (AMA) oud-collega's in Roosendaal voor een expeditie naar Zuid-Amerika opriep. In Roosendaal werd toen meteen al de veronderstelling geuit dat het om Suriname ging. Melie sie heeft zich in het verleden als huurling aangeboden in Libanon bij majoor Haddad. Dit kortstondige avontuur duurde welgeteld twee dagen. Zelf was Meliesie voor com mentaar onbereikbaar. Zijn vader zei desgevraagd het on waarschijnlijk te vinden dat zijn zoon betrokken zou zijn bij het ronselen van huurlingen. Minder pilgebruik meer sterilisatie DEN HAAG Het gebruik van de anticoncep tiepil is in Nederland de laatste vijf jaar flink gedaald en het aantal sterilisaties is sterk geste gen, aldus het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Onder gehuwde vrouwen van rond 35 jaar die een methode van geboortenregeling toepas-' sen, daalde het percentage pilgebruiksters van 51 in 1977 tot 26 in 1982. Ook bij de jongere ge huwde vrouwen daalde het pilgebruik: voor vrouwen van rond 30 jaar van 60 naar 43 pet en voor vrouwen van rond 25 jaar van 81 naar 68 procent. Voor de pil in de plaats kwamen vooral de sterilisatie van man of vroów, het spiraal en het condoom. Vooral de toename van de sterili satie als vorm van anticonceptie is aanzienlijk: onder de echtparen waarvan de vrouw rond 35 jaar is en die een methode van geboortenrege ling toepassen, zelfs tot 47 procent in 1982. Doden door explosie op booreiland LONDEN Een ontploffing op een olieboorplatform in de Noord zee ten noordoosten van de Shet- land-eilanden heeft aan twee per sonen het leven gekost, terwijl zes mensen gewond raakten. De explo sie deed zich voor aan boord van de „Cormorant Alpha" die wordt ge bruikt door de oliemaatschappijen Shell en Esso. Twee van de gewon den zijn in ernstige staat overge bracht naar het brandwonden-zie kenhuis in het Schotse Aberdeen, twee anderen liggen in een zieken huis in Lerwick, de hoofdstad van de Shetland-eilanden, terwijl twee lichtgewonden behandeld zijn op het platform. j het Londens veilinghuis Christie ordt de komende week de me- ïille geveild, die na de Tweede 'ereldoorlog „wegens betoonde oed en dapperheid" werd toege- snd aan de postduif „Mercury" echts). In 1942 vloog de duif met >n geheime boodschap van de eense ondergrondse naar Lon en. De boodschap die „Mercury" /ervloog mag overigens pas in 392 openbaar worden gemaakt. REIS MOGELIJK BEKORT SAN JOSE Men sluit niet uit dat de paus de komende dagen zijn reisschema zal aanpas sen na de terechtstel ling van zes ter dood veroordeelde jongeren in Guatemala. Een lid uit het gevolg van de paus heeft gezegd dat de terechtstelling „een belediging van de paus" is. Paus Johannes Paulus II noemde de executie van de zes veroordeelde guerrilla strijders „ongelooflijk" en waarschuwde voor mogelijk ernstige, internationale en nationale gevolgen. In een voor het Vaticaan ongebui- kelijk scherpe verklaring werd gezegd dat de paus ge probeerd had de executies te voorkomen en dat hij voor de zes mannen cle mentie had gevraagd. In de oorspronkelijke reisplannen zou de paus in Guatemala waar hij volgens schema zondagavond moet aanko men drie of viermaal overnachten en overdag be zoeken brengen" aan de buurlanden. Omdat de paus alle landen wil bezoeken „waar de kerk lijdt", zal hij vermoedelijk wel naar Gua temala gaan, maar mogelijk slechts voor een dag en el ders overnachten. President Rios Montt van Guatemala heeft de execu ties (van vier Guatemala- nen en twee Hondurezen) verdedigd als „overeen komstig de wetten" van het land, Het verzoek om gratie van de zes, die in het ge heim berecht werden, was woensdag door het hoogge rechtshof verworpen. Een functionaris van de nationa le politie bevestigde later dat de guerrillastrijders een tijdelijk bestand hadden willen afkondigen in ver band met het pauselijk be zoek. Na zijn bezoek aan Costa Rica, waar hij onder meer een ontmoeting had met de jeugd en een rede hield tot de rechters van het intera- merikaanse hof, staat de paus vandaag met zijn be zoek aan Nicaragua voor een van de zwaarste etappes van zijn reis, waar grote on enigheid tussen de autoritei ten en de plaatselijke bis schoppen rond de organisa tie van het bezoek bestond. Ondertussen gaat de strijd tussen guerrillastrijders en regeringstroepen in Guate mala en El Salvador onver minderd door. Pagina 11: Paos doet be roep op jongeren .BEVEILIGING JITSTEKEND" JEN HAAG Het binnen- ringen van een 20-jarige eestelijk gestoorde man in pa ds Huis ten Bosch afgelopen 'oensdagavond heeft volgens e Rijksvoorlichtingsdienst RVD) geen gevolgen voor de eveiliging voor het woonpa- :is van koningin Beatrix en aar gezin. „Die heeft uitste- end gewerkt", aldus de RVD ie in schrille tegenspraak aarmee in één adem mee- eelt dat er een intern onder dek gaande is naar de toe- racht het gebeurde. Dat on- erzoek moet duidelijk maken oe het mogelijk is geweest at de jongeman, ondanks het ypermoderne beveiligings ysteem, tot in het paleis wist loor te dringen. Op grond van Ie uitslag van dat onderzoek 'ordt bekeken in hoeverre de •eveiliging en bewaking nog unnen worden „geoptimali- eerd", aldus de RVD. De on- enode gast is inmiddels in ijn woonplaats Dieren (Gld) eruggekeerd. De jongeman is liet lang geleden uit een psy- hiatrische kliniek ontslagen. lij werd daar behandeld we gens waanvoorstellingen en tal daarom niet strafrechtelijk worden vervolgd. ADVERTENTIES Keuze uit plm. 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag garantiebewijs. Dagelijks geopend - Vrijdags koopavond. AUTO HEEMSKERK Datsun-dealer Alkemadelaan 1 - 2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 Ah, onzin natuurlijk, want juist nü is net enorm voordelig om een occasion van Het Motorhuis te kiezen. Er zijn er maar liefst 150! in allerlei prijsklassen. Met van de laagste tot de hoogste de zekere CM OK Garantie en het Bovag garantiebewijs. En voor elke auto ongeacht prijs of merk geldt daarnaast 2 Jaar lang gratis onderhoud*. Reken maar ns uit wat dat scheelt Het Motorhuis behandelt gebruikte auto's net zoals ze nieuwe doet. Want voor u is het tenslotte een nieuwe, nietwaar? of 40.000 km. Al naar gelang het eerst verstreken Is. Vondellaan 80, Leiden, katwijk.iet 01718-29203. Tel.: 071 -76 9313. voorschoten iel. 01717-2559. Prinses Juliana en Prinses Anne van Engeland nemen in het laboratorium van het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Bilthoven een kijkje door een microscoop naar ziekteverwek kers die in de ontwikkelingslanden bestreden moeten worden. Beiden voerden ook het woord bij de installatie van een internationaal comité dat de bestrijding van kinderziekten in ontwik kelingslanden gaat stimuleren. Oud-president Robert McNamara van de Wereldbank, lid van het comité, zei dat met het Nederlandse DKTP-vaccin binnen afzienbare jaren alle kinderen kunnen worden behandeld. EINDHOVEN Philips wil de jaarlijkse arbeids duur voor alle medewer kers in 1985 met 5 procent verkorten. Dat betekent dat het personeel gemid deld 38 uur per week zal gaan werken. Van de werknemers zal bij de in zetbaarheid een grotere flexibiliteit worden ver wacht, aldus Ing. F. van den Brand, lid hoofddi rectie van de Nederlandse Philipsbedrijven. De industriebonden FNV en CNV zijn blij en spreken over „een historische dag". De Unie BLHP en de federatie van Ho ger Philips-personeel zien daarentegen weinig in arbeids tijdverkorting. Zij vinden dat te weinig aandacht wordt be- voor een eenmalige loonsver hoging van 0,5 procent op 1 juli 1984. Twee brugdagen ko men te vervallen. Philips wil de 100 miljoen gulden die in kas is, omdat de loonsverho ging van 1 januari niet is uit betaald, gebruiken voor selec tieve maatregelen. Het J*. 6 t T, cern had eerder al voorgesteld °m jeugd-werkgelegen- van de koopkracht. heidsplan van dat geld te be- Philips heeft de vakbonden kostigen. Volgens dat plan zul- voorgesteld een tweejarige cao>- len er drie jaar lang 700 jonge- af te sluiten die loopt tot 1 ren extra worden aangetrok- april 1985. Naast de werktijd- ken. Verder stelt Philips voor verkorting zou er ruimte zijn het geld te gebruiken voor verlaging van ae vervroegde uittredingsleeftijd van 62 tot 61 jaar en voor het financieel aantrekkelijker maken van vervroegde pensionering. Philips blijft erbij dat een col lectieve werktijdverkorting per week schadelijk zou zijn voor de concurrentiepositie. Daarentegen ziet het concern wel heil in arbeidstijdverkor ting op jaarbasis. Dat betekent dat werknemers hun arbeids tijd zo flexibel mogelijk zullen moeten aanpassen aan de be schikbare hoeveelheid werk. BERKEL EN RODENRIJS De noodzakelijke voort zetting van de loonmatiging zou bij de thans sterk te ruglopende inflatie wel eens nominale jaarlijkse loon daling tot gevolg kunnen hebben. Deze waarschuwing hield minister Ruding van financiën gisteravond een CDA-gehoor te Berkel en Rodenrijs voor. Bij een jaarlijkse prijsstijging van rond de acht procent, zoals tot voor kort nog voorkwam, betekende vier procent loonstijging nog altijd een loonmatiging van vier procent. Weliswaar daalde de koopkracht uiteindelijk, maar het loonstrookje gaf nog een stijging in guldens te zien, zo schetste de bewindsman. Bij een voorspelde prijsstijging van drie procent of zelfs lager kon dat wel eens veranderen in een daling in guldens. En dat is veel pijnlijker voelbaar dan de gevolgen van de matiging tot voor kort, aldus Ruding. Financiering van herverdeling van ar beid, die ook geheel door de werknemers zal moeten worden op gebracht volgens Ruding, zal een nog grotere aanslag op het loonstrookje inhouden. Hii voegde er aan toe dat het Nederland se minimumloon in vergelijking met omringende landen te hoog is. CDA-fractieleider De Vries verklaarde gisteren voor de radio dat, als er voor korter werken geen prijscompensatie meer is, er onderhandeld moet worden over het inleveren van loon. Dat is minder dramatisch dan het lijkt, omdat de prijsstijging veel la ger is dan gedacht, aldus De Vries. De CDA-fractieleider ver moedt, dat in sommige bedrijfstakken de prijscompensatie wel eens nihil of te verwaarlozen klein kan uitvallen. In dat geval moet volgens de CDA-leider arbeidstijdverkorting worden be taald door inlevering van nominaal loon. NA CONSTERNATIE ROND NAAKTSCHILDERU ALPHEN AAN DEN RIJN De AlphenSe schilder Marinus Scholten heeft zijn medewer king aan een expositie in cul tureel centrum „De Bron" op gezegd. Dit nadat hem door de beheerscommissie van het cen trum te kennen was gegeven dat zijn tentoongestelde wer ken niet door de beugel kon den. Het betrof een schilderij van een naakte vrouw, die ligt te zonnen met op de achter grond flats uit de Alphense wijk Ridderveld en een doek van een muur vol met schut tingwoorden. Direct na de opening van de tentoonstelling besloot de beheerscommissie dat het naaktschilderij van de tentoonstelling moest worden verwijderd. Aanvankelijk werden de aanstootgevende delen van het vrouwelijk naakt door de kunstenaar met stickers afgeplakt. Toen er evenwel later eveneens kritiek kwam op zijn andere tentoon gestelde werk, haalde de te leurgestelde kunstenaar zijn werk van de tentoonstelling af. DE WAAL (Texel) De dorpscommissie uit De Waal is zo bang dat de openbare lagere school wegens een te gering aan tal leerlingen zal worden opgeheven, dat ze uit ei gen middelen iedere nieu we leerling een nieuwe fiets wil geven. De com missie is bang dat het kleinste dorp van het eiland Texel sterk zal ach teruitgaan als het de school kwijt raakt Andere acties hebben tot dusver niets opgeleverd. „Hond bijt man" is geen nieuws. Dat is een van de eerste regels dieeen aankomend journalistleert. Nude hond van een Zevenaarse baker een politieman heefy gebeten komt dat wat anders te liggen. Vooral omdat het om een afgerichte herder gaat. Zo'n beest pleegt immers nimmer politiemannen, maar juist dieven, rovers en (eventueel) bakers te bijten. De agent werd daarbij zo aan zijn handen gewond, dat het de baker nu weliswaar geen gevangenisstraf, maar wel geld gaat kostenMan bijt hond'is groter nieuws. Maar dat leest U vandaag niet in de „Leidse Courant". i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vnjbhjrend Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. «^CcidoeSoumnt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1