Sortimentsnel gegroeid £cidde6ow<wt Arthur Koestier, geharnast bestrijder van dictatuur „Dit wordt vermoedelijk nieti m'n laatste veroordeling voor rassendiscriminatie" pers arrogant Pittig BENOEMING BIJ VBA BUITENLAND VRIJDAG 4 MAART 1983 PAG1NJ Oud-staatssecretaris Schelfhout overleden DEN HAAG Oud-staatsse cretaris van Onderwijs Cees Schelfhout is gisteren na een ziekte op 65-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Hij was raadsadviseur van het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen en buitengewoon hoogleraar in het onderwijs- recht aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Cornelis Eduardus Schelfhout studeerde voor de Tweede Wereldoorlog rechten in Nij megen, waar hij in 1948 afstu deerde. Hij was een van de eerste Engelandvaarders. De tocht mislukte, waarna hij twee jaar in de strafgevange nis in Scheveningen zat en drie jaar in het kamp in Sach- senhausen. Schelfhout werd referendaris op het ministerie van Onder wijs, was van '51 tot 55 secre taris van de Onderwijsraad, vervolgens adjunct-directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding tot hij er in '61 directeur van werd en daarmee de eerste leek was die deze functie ver vulde. In '71 werd hij staatsse cretaris van Onderwijs in het kabinet-Biesheuvel. Mr. Schelfhout was onder meer ook enige jaren voor de KVP lid van de Eerste Kamer, algemeen secretaris van de Nederlandse Katholieke Schoolraad en vice-president van het Internationaal Bureau voor Katholiek Onderwijs. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Wiesenthal: Kutschmann is al weer verdwenen WENEN De voormalige SS-luitenant Walter Kutsc hmann, die eerder deze week werd ontdekt in zijn woning in de Argentijnse stad Miramar, heeft zijn huis met onbekende bestemming verlaten. Dat heeft de Oostenrijkse nazi-jager Si mon Wiesenthal gisteren in We nen meegedeeld. Kutschmann wordt verantwoordelijk geacht voor de dood van 2.000 joodse inwoners van dq toenmalige Poolse dorp Brzerzani en voor de dood van 34 Poolse hooglera ren te Lwov in juli 1944. Minister wil uitstel voor deel Oosterschelde- werken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil gaan bezuinigen op de Oosterscheldewerken. Daartoe heeft ze advies aan de Raad voor de Waterstaat gevraagd over uitstel van de afbouw van twee kleinere dammen, die in de Oosterscheldewerken opgenomen zijn: de Oesterdam voor de kust van Bergen op Zoom en de Philipsdam die St. Philipsland moet verbinden met Goeree-Overflakkee. Afhankelijk van de uiteinde lijke opzet van het uitstel zou dit in de komende vier jaar maximaal 200 miljoen gulden aan besparingen kunnen ople veren. Vanuit het ministerie van ver keer en waterstaat wordt ge steld, dat het uitstel van de af bouw van beide dammen op den duur wel tot meer kosten zal leiden. Ook wijst men er op dat de bouwsector in het be trokken gebied van het uitstel een omzetverlies zal boeken. Het uitstel zal ook gevolgen hebben voor de oester- en mosselcultures, terwijl de landbouw later zoet water be schikbaar krijgt. Het ministe rie beoordeelt de effecten voor de vegetatie „relatief gering". Tenslotte zal ook België niet gelukkig zijn met het uitstel. Het uitstel heeft gevolgen voor de waterstand in het Rijn- Scheldekanaal, de verbinding tussen Rotterdam en Antwer pen die grotendeels met Bel gisch geld betaald is. LONDEN Zionist in Pa lestina, communist in Duits land, anti-fascist in Spanje, en voorstander van vrijwilli ge euthanasie in Engeland. Maar meer nog dan door deze episoden uit zijn veelbe wogen leven is Arthur Koestier, die gisteren op 77- jarige leeftijd samen met zijn vrouw in Londen zelfmoord pleegde, bekend gebleven als de geharnaste tegenstander van het totalitarisme. Het le ven van Arthur Koestier laat zich lezen als een roman van de geschiedenis van de twin tigste eeuw. Koestier werd in 1905 gebo ren in een joods gezin in Boe dapest en groeide op in We nen. In het Britse mandaat gebied Palestina deelde hij het harde maar boeiende be staan van de erfgenamen van de zionistische beweging van Theodor Herzl. In het Mid den-Oosten maakte hij ook zijn debuut in de journalis tiek. Zoals veel van zijn jeugdige tijdgenoten voelde hij zich aangetrokken tot het com munisme. Gebeurtenissen die hem tot het communisme brachten waren de Hongaar se commune van Bela Kun van 1919, de beurscrisis in Wall Street in 1929, die hij beschouwde als "de crisis van de mensheid", maar vooral de onstuitbare opkomst van de "bruine pest", de nazisti sche beweging die de Repu bliek van Weimar ten gronde zo,u richten. In 1931 trad hij toe tot de Duitse Communis tische Partij. Voor Britse Arthur Koestier kranten was hij oorlogsver slaggever in de Spaanse Bur geroorlog. Na de verovering van Malaga door Franco's troepen werd Koestier op be schuldiging van spionage ge vangen gezet en ter dood veroordeeld. Na een interna tionale steun-campagne werd hij uiteindelijk begenadigd. In 1937, terwijl de stalinisti sche zuiveringen in de Sow- jet-Unie tal van communisti sche kameraden wegmaai den, trad Koestier uit de communistische "kerk", zoals hij dat zelf noemde. Zijn af scheid van het communisme kwam aanmerkelijk vroeger dan bij de meerderheid van de linkse intellectuelen, die Stalins Sovjet-Unie nog ble ven verdedigen als bondge noot tegen het nazisme. Over de Stalinistische zuiverings processen gaat een van Koestiers bekendste boeken "Darkness at noon" (Nacht in de Middag), een beklemmend relaas over de revolutie die haar kinderen heeft verslon den. Volgens een Britse re censent kwelde dit boek het geweten van een hele gene ratie linkse intellectuelen. Het boek werd vertaald in 30 talen, verfilmd en bewerkt tot toneelstuk. Ook "The God that failed" is de afrekening van een gedesillusioneerd ex -communist met zijn afge zworen geloof. In de Tweede Wereldoorlog vluchtte Koest- Ier uit Frankrijk naar Enge land, waar hij zich later ook liet naturaliseren. Tijdens de Koude Oorlog achtte Koest- Ier het zijn plicht partij te kiezen tussen oost en west, en voerde campagne tegen het "neutralisme". Maar van af 1950 nam Koestier meer afstand van de politiek en verdiepte zich in de filosofie, geschiedenis en natuurwe tenschappen. In de natuurwetenschappen en de psychologie zocht hij de oorzaken van "het irratio nele gedrag van de mens, de oorzaken van deze puinhoop die de geschiedenis van de mensheid vormt." Koestier is drie maal getrouwd en had geen kinderen. Zijn derde vrouw, Cynthia Patterson, is donderdag met hem gestor ven. Het echtpaar heeft zelf moord gepleegd met een overdosis medicijnen. Koest- Ier leed aan leukemie en de ziekte van Parkinson. Hij was lid van "exit", een vere niging voor vrijwillige eutha nasie. „Garantiefonds reis gelden verlaat doel" ARNHEM De duizend re creatie-ondernemers in Neder land die zijn verenigd in de Recron, hebben besloten niet mee te doen aan het garantie fonds reisgelden dat op 1 april van start gaat. Zij hebben hier toe besloten „omdat het nu op gezette fonds zijn oorspronke lijke doel de consument te beschermen tegen onder ande re faillissementen bij reisbu reaus heeft verlaten". Dit heeft een woordvoerder van de Recron vanochtend meege deeld. De Recron vindt dat de consument wordt verplicht om ook in gevallen waarin geen enkel risico aanwezig is, te be talen aan het fonds. De organi satie vindt dat dat bijvoorbeeld het geval is wanneer een con sument een vakantie recht streeks bij een recreatiebedrijf of hotel boekt. Postzegel- verkopers in Parijs staken PARIJS Vanaf vandaag zal het voor de Fransen een hele toer worden om postzegels te bemachtigen. De houders van de beken de „bureaux de tabac", die (afgezien van het altijd drukke postkantoor) het monopolie hebben wat betreft de de verkoop van post-, rente en belasting zegels, gaan dan namelijk in staking. Tot de actie is opgeroepen om dat de verkopers vinden dat zij te weinig aan de postzegel- verkoop verdienen. In veel ge vallen is een „bureau de ta bac" gekoppeld aan café. Vroeger dronk iemand die een zegel kwam kopen gelijk een glaasje, maar ook die gewoonte is tot ongenoegen van de hou ders bijna geheel verdwenen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW RANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA JOOP GLIMMERVEEN VOOR DE RECHTER: e AMSTERDAM „Die vijf duizend gulden betaal ik uiter aard nooit. Dan ga ik wel drie maanden zitten". Zo reageerde de voormalige voorzitter van de Nederlandse Volks Unie (NVU), Joop Glimmerveen, gistermiddag op de eis van de Amsterdamse officier van jus titie, mr. H. Wooldrik, die de Hagenaar verweet racistische en discriminerende uitspraken te hebben gedaan in een inter view met de Haagse Post, zo'n anderhalf jaar geleden. In het inmiddels omstreden HP-nummer van 12 september 1981 gaat Glimmerveen fel te keer tegen Surinamers, zigeu ners, joden, gastarbeiders en communisten. Herman Vuijsje interviewt hem in een Haags café en maakt aantekeningen van één lange scheldkanonna de, waarin de executiekogels spreekwoordelijk in het rond vliegen. Geen letter neemt de vroegere NVU-voorman terug van zijn destijds openlijk gepredikte tekst. Gisteren ging hij zelfs nog een stapje verder: „Als het volksnationalisme aan de macht komt, zullen heel wat mensen standrechtelijk wor den doodgeschoten. Over twintig jaar is het zo ver". Cafétafel Behalve de aan de cafétafel opgetekende beledigingen, ci teert Vuijsje in zijn weekblad ook enkele passages uit een door Joop Glimmerveen ge typt stuk dat bestemd was voor „Wij Nederland", het partijorgaan van de NVU, die het overigens weigerde te plaatsen. De officier van justitie achtte op grond van de artikelen 137c en d uit het Wetboek van Strafrecht bewezen dat Glim merveen zich in het HP-inter- view opzettelijk beledigend heeft uitgelaten tegenover één of meer groepen mensen we gens hun ras, godsdienst of le vensovertuiging. Ook stond voor mr. Wooldrik vast dat anderen werden aangezet tot haat, discriminatie en geweld dadig optreden. Macht Rechtbankpresident P.L. Mi- chels voelde de voormalige NVU-leider een uur lang aan de tand over zijn „politieke" opvattingen. Glimmerveen, die zonder advocaat naar de hoofdstad was gekomen, werd hiermee ruimschoots in de ge legenheid gesteld zijn denk beelden te ontvouwen omtrent een nieuw op te richten volks- nationalistische partij. Op de vraag van de rechter of de Ha genaar zijn uitspraken zelf ook niet beledigend of discrimine rend vond, antwoordde hij: „Wat kan mij dat nou schelen. Dan voelen ze zich maar bele digd". Mr. Michels: „U ver klaart ook niet te geloven, dat er in de oorlog zes miljoen mensen zijn gedood". Glim merveen: „Dat is een verhaal dat door zionistische joden in de wereld is gebracht. Er zijn geleerden die heel anders be weren, maar die lees je niet in Nederland. Als ik hier aan de macht ben, zal het afgelopen zijn met die huichelaarstroep". Achterhoofd Aanklager mr. Wooldrik stel de in zijn requisitoir, dat de kwestie rond het HP-inteview in feite maar beter dood had kunnen worden gezwegen. Hij kt verweet de Haagse Pop voorzichtig te hebben e? deld: Vuijsje vroeg naar a< kende weg. „Ik heb lanP het dilemma gestaan of ®1 verdachte wel of niet zoIe volgen. Maar uiteindelijk*! er geen misverstand ove c die man komt steeds teruzc zijn verwerpelijke ideeëi gevoelige straf is dan o— zijn plaats. Het gaat m^ om het keren van ieman dachten, maar ervoor t gen dat ze niet in de opei heid worden gebracht soort gedachten moete^ perkt blijven tot het a hoofd van de heer Glii Aan het eind van de mocht de Hagenaar nok zeggen: „Betalen doe "ik I als het nodig is ga ik w«J maanden zitten. Ik ken sen die zitten al bijna veertig jaar onschuldig gevangenis. Deze gebei zal als een boemerang i wanstaltige systeem slaan. Ik vermoed niet A mijn laatste veroor wordt wegens-rassendisfi natie". Uitspraak op 17 i i PETER VIE HERRENBERG: PARAMARIBO „De manier waarop Neder landse journalisten praten over leidende persoonlijk heden in Suriname geeft een arrogantie weer, die een hardnekkig restant is van de koloniale verhou ding". Dit heeft de Suri naamse ambassadeur in Nederland, Henk Herren- berg, gisteren in Parama ribo verklaard in een vraaggesprek met het ge controleerde Surinaamse persbureau SNA. De Nederlanders, in het bij zonder de journalisten, kun nen ook moeilijk respeó brengen voor Surinaams! toriteiten. „Het is altijd e«p -jij en ge-jou", zo zei hp Nederland gaf Herrenbei gin februari ook al blijK* zijn lage dunk van de N" landse pers. Overigens w;I' toen Herrenberg zelf din aanwezigen met jij en aansprak. Volgens Herrenberg maki „propagandacampagne g< peld aan de opschorting^ de ontwikkelingshulp deiS van de Nederlandse strge om ontevredenheid te z.c onder de Surinaamse mi ren, ze internationaal te ren en ze ten val te brenj* Maar, zo zei Herrenberg» hebben de kracht van de i lutie onderschat". nen geen begrip opbrengen Herrenberg zei verder, voor de authentieke ontwikke lingen in Suriname, aldus Her renberg, die volgens SNA democratische en progrej „binnenkort" als ambassadeur beweging is en dat die „dl terugkeert naar Den Haag. gering-Reagan slapeloze r Nederlandse journalisten kun- ten bezorgt". - Behoorlijke aanvoer van voorjaarsbloemen bij CCWS De gang van zaken in de bloemenhandel is afgelopen week beslist niet tegengevallen. Na de min of meer feestelijke da gen rond carnaval en dergelijke, kon een ruimer aanvoer en vlotter handel worden verwacht en ook een daling van prij zen. Maar de aanvoer was niet spectaculair en de prijzen hiel den zich in het algemeen goed. De handel begon wat aan te trekken en voor sommige bloemsoorten werden forse prijzen betaald. Mede als gevolg van wat minder winterse weersomstandighe den verbeterde ook de kwaliteit van het produkt en dat gaf de mogelijkheid de prijzen wat op te trekken. De importbloe- men waren wat toegenomen maar ook die prijzen konden zich aardig handhaven. De krocus voldeed aan de verwach tingen, hoewel de aanvoer beperkter was dan vorig jaar om deze tijd. Uiteraard staat de bollenstreek vooraan in de bol- bloemen, maar zowel Berkel als CCWS hadden toch een be hoorlijke aanvoer van de voorjaarsbloemen. Nu het er naar uitziet dat de winterseperiode wel voorbij is, kan een meer regelmatige aanvoer worden verwerkt. Dat kan een terugslag geven in het prijsbeeld. Opvallend was af gelopen week de gang van zaken wat de gerbera en rozen betreft. Ondanks de ruimer aanvoer kwamen de gemiddelde prijzen bovendien van vorig jaar uit. Maar de ruim 8 miljoen freesia aan de CCWS, tegen het miljoen méér dan vorig jaar, drukte de prijs van 28 cent vorig jaar tot 26 cent nu. Van gerbera lag de gemiddelde prijs nu op 61 cent tegen 38 vorig jaar .en dat zegt wel iets. De bijna 3 miljoen irissen, iets minder dan vorig jaar, kwamen nu gemiddeld op 26 cent te gen vorig jaar 21. De rozen mochten zowel in aanvoer als prijs er best zijn. Er was een aanvoer van ruim 2 miljoen tulpen, die met gemiddeld 27 cent flink wat duurder waren dan vorig jaar. De aanvoer van anjers lag beneden die van vorig jaar met hetzelfde wat de prijs betreft. De 'ruim 8 miljoen potplan ten aan de CCWS lagen beter in prijs dan vorig jaar om deze tijd, vooral nu de vorst weinig belemmering meer gaf in de handel en er goede vraag bestond. Opvallend was dat er reeds een fors aanbod van perkplanten aanwezig was. De voortuin tjes kunnen aan bod komen. Gemiddelde prijzen met tussenhaakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 79 (62), amarillys 24 (21), Am. anjers 40 (37), tro- sanjers 27 (29), anthurium 1.52 (1.59), asp. plumoses 20 (20), bouvardia 32 (55), troschrysanten jc. 70 (68), idem geplozen 87 (91), idem tros nc. 1.35 (1.35), freesia 26 (28), euphorbia 83 (61), gerbera 61 (38), gladiolen off 58 (49), idem kolf nam. 79 (45), irissen 26 (21) idem kelk 1.17 (76), idem tak 1.00 (96), nerine 2.21 (1.84), cymbidium groot blm. 40 (41), idem klein 2.68 (3.06), grote rozen 66 (62), kleine rozen 46 (40), gypsophila 13 (43), streletzia 1.71 (1.68), tulpen 27 (20). De CCWS had afgelopen week een totale aanvoer van 33.005.945 en èen omzetbedrag van 16.093.072,13 tegen vorig jaar 33.942.688 en een omzet van 15.066.024,30. Sinds 1 januari van dit jaar tot en met 15 februari bedroeg de aanvoer 231.106.961 bos of stuks en een totale omzet van 133.160.008,36 tegen vorig jaar in dezelfde periode een aan voer van 246.360.493 bos of stuks en omzetbedrag van 126.044.578,53. Bij een lager aanvoer lag het omzetbedrag nu iets hoger. Verwacht kan worden dat de aanvoer nu ruimer zal gaan worden. De veiling Berkel heeft tot en met 6 maart iets bijzonders te bieden in de orchideeën en de zeer grote belangstelling voor die expositie bewijst dat er iets bijzonders te zien valt! Ook de CCWS liet zich niet onbetuigd met de plantenbeurs die de afgelopen week is gehouden. Zo vraagt ieder op zijn beurt aandacht van het publiek hetgeen de afzet slechts tengoede kan komen. In de afgelopen week dienden zich een heel aantal nieuwe gewassen aan. Zo zijn thans de gro te vier, te weten: sla, to maat, komkommer en pa prika weer op de veiling vertegenwoordigd. Komkommers De aanvoer van komkommers groeit op het ogenblik erg snel. In de laatste week van februari verdubbelde het aan bod zich ruim. Er werden toen op de 13 grootste veilin gen in Nederland ruim 8,6 miljoen komkommers aange voerd. De aanvoer was in die week bijna 3 miljoen stuks groter dan vorig seizoen. Toch wist de prijs zich goed te handhaven. De belangrijkste concurrent voor het Holland se produkt is Griekenland. Op Kreta heeft men dit jaar last van erg koud weer. In de tweede week van februari sneeuwde het er zelfs. De aanvoeren zijn als gevolg hiervan erg klein. Dit komt ook tot uitdrukking in de con currentie op de Westduitse markt. Voorts zijn de referen- tieprijzen voor komkommers voor de maand vastgesteld. Deze komt neer op 291,24 per 100 kg. Voor Griekse komkommers, vanonder de beschermde teelt, is deze vast gesteld op 265,- per 100 kg. Ook in de afgelopen week wist de prijs zich goed te handhaven. Voor de sortering van 26 t/m 41 varieerde de prijs van 60 tot 93 cent per stuk. Het aanbod van kom kommers blijft groeien, de prijsdruk zal daardoor wel wat groter worden. Toch wordt er verwacht dat de prij zen boven die van vorig sei zoen zullen blijven. Toen va rieerde de prijs (7 t/m 12 maart) van 47 tot 77 cent per stuk (sortering 26 t/m 41). Sla Op de slamarkt ging het in de afgelopen week weer allemaal voor de wind. In de laatste week van februari was het aanbod met ruim 16 miljoen stuks nagenoeg even groot als vorig jaar. Ondanks een gro tere concurrentie op de West duitse markt lagen de prijzen gemiddeld 2 dubbeltjes per krop hoger dan vorig seizoen. In de paprikakas, bezig met het zogenaamde blad- plukken. Ook in de afgelopen week bleef deze sterke positie ge handhaafd. Er werden prijzen betaald die varieerden van 41 tot 72 cent per krop (vorig jaar van 29 tot 50 cent). Zoals gezegd was de concurrentie van Frankrijk groter dan vo rig seizoen, het geeft de bur ger toch wel moed, dat de prijzen als gevolg hiervan niet weggezakt zijn. Een belangrij ke oorzaak die hiervoor aan te voeren valt is de goede kwaliteit van de Hollandse sla. Vorig seizoen had men met veel meer kwaliteitspro blemen te maken. Dit onder streept weer de belangrijke rol die de kwaliteit in de con currentiepositie speelt. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gere kend, de concurrentie van Frankrijk zal waarschijnlijk wat kleiner worden. Naar verwacht zullen de prijzen zich redelijk kunnen handha ven, een licht verval is echter niet uitgesloten. Overige gewassen In de afgelopen week werden er weer diverse partijtjes to maten aangevoerd. De gemid delde prijs voor de tomaten lag op 53,- per kistje van 6 kilo. Het aanbod wordt gelei delijk groter. De prijs zal zich voorlopig op het primeurni veau blijven bewegen. Op Veiling Westland-Noord kwam de aanvoer van groene en witte paprika's op gang. Voor de groene paprika's va rieerde de prijs van 4,60 tot 6,75 per kilo. Voor de witte paprika's werd er gemiddeld 6,45 per kilo betaald. De aanvoer van rode paprika's zal nog wel ruim twee weken op zich laten wachten. Een andere nieuwkomer was kool rabi, voor dit gewas werd er 1,28 per stuk betaald. De eerste courgettes werden weer aangevoerd en geveild voor een prijs van 1,75 per stuk. Aubergines noteerden een ge middelde prijs van f 6,80 per kilo. Snijbonen brachten maar liefst 18,50 per kilo op. Er wordt ook alweer bospeen onder glas aangevoerd. Deze peen bracht 5,25 per bos op. Voor bloemkool van onder glas werd er 5,50 voor de „zessen" betaald en 3,35 voor de „achten". Voor de meeste van de genoemde ge wassen is er sprake van zoge naamde primeursprijzen, om dat de aanvoeren nog goed op gang moeten komen. Het aan bod van andijvie werd groter, de gemiddelde prijs daalde licht, er werd 2,45 per kilo betaald. De aanvoer neemt in de ko mende week verder toe, de prijs zal verder dalen. Het aanbod van radijs is sterk ge groeid. In de laatste week van februari werden er op de 10 belangrijkste veilingen bijna 670 duizend bos aangevoerd, tegen 430 duizend vorig jaar. Op Veiling Westland-Zuid werden er in die week alleen al bijna 357 duizend bos aan gevoerd tegen 283 duizend vo rig jaar. Deze sterk toegeno men hoeveelheden verklaren waarom de prijzen aanmerke lijk lager liggen dan vorig sei zoen. Ook in de afgelopen week daalde de prijs, het ver val bleef beperkt tot 4 cent per bos. Er werd gemiddeld 65 cent per bos betaald. Er wordt een verder groeiend aanbod verwacht, dat tegen gelijke of lagere prijzen afge zet zal worden. Prei daalde sterk in prijs, het weer heeft hier een belangrijke rol in ge speeld. De gemiddelde prijs daalde met 70 cent per kilo en kwam uit op 1,40. De aan voer van witlof wordt gelei delijk aan kleiner. Ook in de afgelopen week liep de prijs verder op. Er werd gemiddeld 2,70 per kilo betaald. 1 D Enige jaren geleden was het dank zij vooral een tv-uitzek een complete rage: het planten van een bepaald soort p*( nootje uiteraard ongebrand! in een bloempot en h£, kweken van de daaruit opgegroeide plantjes. Misschien z" nog liefhebbers, die er „pindaplantjes" of te wel aardnotr nahouden, maar we horen er niets meer van. Dat de pittei sinaasappelen en citroenen gfepoot kunnen worden en dat i uit een frisgroen plantje, of beter gezegd struikje opgroeit de meesten best. Maar er zijn in onze centraal verwarmd^ ningen wel meer mogelijkheden. Men kan bijvoorbeeld met een scherp mes het bovenste met bladrozet van een ananasvrucht afsnijden en dat plant* een pot met voedzame potgrond. Warm plaatsen, bijvoorr boven de radiator; een plasticzakje er overheen is nuttig, b min als bij onze sinaasappel of citroenstruikjes moeten we koesteren op onze eigen ananasvruchten, zover komt het niet zo gauw! Maar 't is weer eens „wat anders". Men kan ook koffieplanten kweken, maar dan wel van ea paalde soort, de zogenaamde Arabische koffie die uit OostP ka afkomstig is. Maar reken er dan wel op, dat de koffies groot wordt, 't Wordt een op een wilg gelijkende struik komen trosjes witte bloempjes aan, die later opgevolgd wi door rode bessen. In die forse bessen vinden we twee stee Onze welbekende koffiebonen! In de vruchten zitten ze rr platte kanten tegen elkaar aan. Trouwens: In de huiskamer len ze wel nooit in bloei komen, laat staan dat ze vru( voortbrengen, dat is meer wat voor de mensen met een warmd kasje. Wie in de buurt van een koffiebranderij kan overigens best eens proberen wat er van terecht komt wat (ongebrande!) koffiebonen poot en op een warme piel ontkiemen. In sommige prijscouranten van zaadhandelaren vinden w> wel eens zaden van potplanten aangeboden en daar zit oo£ wel eens wat aardigs bij. We gaan even voorbij aan de met cactuszaad en aan de „levende steentjes", hoewel het!( weer een avontuur is wat daaruit tevoorschijn komt. Maar we zagen onlangs ook zaad aangeboden van een ban^, soort, een zogenaamde „Sierbanaan", die het als potplant, zou doen. Een niet onaardige bladplant, waarvan we natUj nooit bananen zullen oogsten en die ook wel gesteld zal z^ een beetje warmte. Experimenteren kunnen we trouwens met de meeste uitht£ zaden. Bijvoorbeeld zaden van de avocado. In de stamló' (Florida, Californie, Israel wordt de advocadoboom makkei meter hoog.... maar in de huiskamer groeit ze niet zo hare is voor ons dan weer een bladplant, die niemand kent. a Ook kunnen we wat zaadjes van de paprika uitzaaien. V< houden en op minstens 22 graden wat de temperatuur b^ het kan een week of drie duren voor de zaadjes kiemen. I_ broeibak of kastje is het niet zo moeilijk, zelf paprika's te* ken. Aubergines, u weet wel, die blauwzwarte min of eivormige vruchten kweekt men in ons land in kassen. On te ontkiemen moet hier de temperatuur zo'n 25 graden bed en dat is voor de huiskamer helaas wat extra warm! De aul nes kunnen we dus beter vergeten als we geen kasje he Voor de rest: Hebt u wel eens zaadjes uit zo'n pakje strotf voor de vogels uitgezaaid? Bij de VBA (Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer) in meer is drs. R.J. Schutrups in dienst getreden om als adj directeur bij de Aalsmeerse Bloemenveiling het financiee nomisch management te versterken. Na zijn HBS-B-ople studeerde de heer Schutrups (37) in Grotingen bedrijfsecon Tijdens zijn dienstverband bij het accountantsbureau Mor Limperg voltooide drs. Schutrups een studie accountant verwierf hij de titel register-accountant. Voor zijn indien deing bij de VBA was de heer Schutrups verbonden aa< Kluwer-concern. Laatstelijk als directeur van de Oosthoe koopmaatschappij.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10