uinder werkt ^jdag en nacht, gaat toch failliet ACHTERGROND - rernieuwingen moeten grootste glastuinbouwbedrijf van het Noorden redden De tuinders hebben het moeilijk: door de hoge gasprijs, de vaak lage prijzen voor de gewassen en een (tot voor kort) hoge rente. Jarenlang dag en nacht werken heeft een 29-jarige tuinder uit de Noordoostpolder niet geholpen. Maar het zat hem ook alle maal tegen. Hij kreeg bovendien nog te maken met laat uitbe taalde subsidies en moest zijn plantmateriaal al snel vervangen. Een (veel grotere) tuinder uit het Friese Sexbierum deed het beter. Hij vernieuwde, moest wel vernieuwen. „Anders hadden we het bedrijf kunnen sluiten", zegt A. Hartman, de bedrijfslei- eder, die de donkere wolken heeft zien aankomen. Energiebe sparende maatregelen en een substraatsysteem vergden echter forse investeringen. Ondanks een veel lager energieverbruik ven een geperfectioneerde teelt van substraten is het allemaal vechter nog erg onzeker. „Hoe de toekomst eruit zal zien is bemoeilijk te zeggen". De naam van de tuinder voor wie vernieuwing te laat was is op 'erzoek van de betrokkene verzonnen. IOGE RENTE, HOGE GASPRIJS SN LAGE BLOEMENPRIJZEN: CcidócSoiWmit DONDERDAG 3 MAART 1983 PAGINA 7 Onder curatele Maar ondanks al die ijver werd de situatie zo ernstig dat de bank de teugels in handen nam en bepaalde of er al dan niet een rekening kon worden betaald. Want de rekenin gen bleven binnenstromen. Met name het GAZO wist Wim (en la ter de bank) uitstekend te vinden. „Het GAZO heeft zich keihard op gesteld. Over uitstel van betaling viel niet te praten. „Wij zijn geen financier van de tuinbouw", werd steeds gezegd". Voor het tuinders gezin bleef slechts een minimumin komen over. Ondernemer was Wim nog wel, maar van vrijheid was geen sprake meer. In feite was men lijfeigene van de bank gewor den. Via herfinanciering werd nog ge probeerd de zaak te redden. Maar de bank wilde er alleen geld in pompen als het borstellingsfonds, een instituut dat garant wil staan bij riskante leningen, er ook in wil de stappen en als Mieke bereid was haar eigen geld in de onderneming te stoppen. „Er is ontzettend op me ingepraat", herinnert ze zich. „Uit eindelijk ging ik door de knieën, maar toen was het al te laat". Begin augustus kwam het einde: het fail lissement. „Ik heb geprobeerd het faillissement af te wenden door voor te stellen vijfentwintig pro cent van de vordering te betalen. Daarmee ging men niet accoord. Toen was het afgelopen, fini". Schuld van een ton Vijf weken geleden werd het be drijf verkocht. Een tuinder uit het Westland wist beslag op de kas te leggen voor slechts een derde van de investering. Al dat geld ging naar de bank. Resteert: een schuld van 125.000 gulden. Wim en Mieke zijn blij dat het ach ter de rug is. Er is een last van hen afgevallen. Vol lof zijn ze over de menselijke benadering van curatri- ce Van Nieuwenhuijzen. Volgens de letter van de wet kunnen, op een bed en wat meubilair na, alle privé-goederen ten bate van de schuldeisers worden verkocht. Maar zo onmenselijk is men anno 1982 niet meer. En een geluk bij een ongeluk is dat Wim en Mieke niet in gemeen schap van goederen zijn getrouwd. Dan was de ramp niet' te overzien geweest. De schuldeisers kunnen namelijk niet aan Miekes bezit ko men. Mieke: „In Wims familie werd er veel om gelachen, dat we op huwelijkse voorwaarden zijn ge trouwd. Zo in de trant van: dit kop je is van jou en het lepeltje van Wim. Maar ik ben blij dat we het zo hebben gedaan. Anders hadden we helemaal niets meer gehad". De schuldeisers liggen nog op de loer. Zodra enige welstand wordt vermoed kunnen ze alsnog hun deel opeisen. Wim heeft inmiddels een andere werkkring gevonden en Mieke voelt zich op haar gemak in haar rol van huisvrouw en moe der. In deze moeilijke tijden heb ben ze veel steun aan elkaar. Doo alle narigheid zijn ze naar elkaar toe gegroeid. Wim: „Mevrouw Van Nieuwen huijzen vroeg steeds of er, als ge volg van alle ellende, geen proble men tussen ons waren gerezen Dat komt namelijk veel voor, zei ze. Nou, daar is gelukkig geen sprake van. Integendeel: we hebben veel steun aan elkaar Je staat er niet al leen voor. Dat is erg belangrijk". Grootse plannen voor de toekomst heeft het jonge gezinnetje niet. „Je krijgt wel een ontzettende dreun. Die moet je eerst zien te verwer ken. Ik hoop dat we daar de kans voor krijgen". DURK HIBMA In 1981 bracht een gerbera op de veiling nog 37 cent op. Dit jaar werd voor de bloem slechts elf of twaalf cent op tafel gelegd. die absoluut niet gemist kon wor den. In het hoogseizoen kon hij re kenen op de medewerking van twee losse werkkrachten. De post arbeidskosten bedroeg dertigdui zend gulden per jaar, minder kon echt niet, rekent Wim voor. De uit gavenpost was minimaal, want tijd voor vertier was er domweg niet. Het was werken, eten en slapen ge blazen. .UTTELGEEST „Wim heeft zich kapot gewerkt. a Toch is het niet gelukt. Sneu". 7Curatrice mr. O. van Nieu- Jwenhuijzen-Zijlstra in Emme- IJloord drukt zich nog voorzich tig uit voor de ellende die tuinder Wim (29) en zijn vrouw Mieke (26) te verwer ken kregen. Ga er maar aan staan: drie en een half jaar 9 oo hen je haast dag en nacht be ige v zig om een glastuinbouwbe- enstr drijf van de grond te krijgen ®d'a en wat is het resultaat: een q faillissement dat, als het te- jgenzit, levenslang als een mo- ^j^ensfeen rond je nek hangt. |Want de schuldeisers kunnen e blijven achtervolgen. Tot in iet graf, ook als het faillisse- ïent is opgeheven. iet leek allemaal zo mooi. In april Ï979 ging voor Wim een lang ge koesterde wens in vervulling. In Luttelgeest (in de Noordoostpolder) waar hij geboren en getogen is, be gon Wim een bedrijf van 5000 m2, met uitbouwmogelijkheden tot a vijftienduizend vierkante meter. Een bescheiden begin. Hij specialiseerde zich in het kweken van gerbera's, bloemen. Met z'n vakopleiding, z'n ervaring en ken nis, die van vader op zoon was overgedragen (Wim komt uit een tuindersfamilie) moest het lukken. Rijk hoefde hij er niet van te wor den. Moest zich wel zwaar in de schulden steken, maar dat was geen probleem. Sterker nog: vol gens de geraadpleegde deskundigen (voorlichters van het tuinbouwcon- sulentschap en mensen van de ban ken) zou het zelfs van durf en on dernemingsgeest getuigen als je zwaar in het rood wilde gaan staan. „Het geld moet rollen". Het geld rolde. Maar wel de verkeerde kant op: Het verdween richting GAZO (Gasbedrijf Zwolle en omstreken) en RABO-bank in Emmeloord. Spaarvarken Aanvankelijk verliep alles naar wens. Binnen twee weken was de financiering rond. Het spaarvarken werd geleegd en de familie stopte ook wat geld in de onderneming. Ruim 80 procent van de investe ring nam de RABO-bank voor haar rekening. Alleen vriendin Mieke, inmiddels z'n efchtgenote, sputterde tegen. Ze komt uit een lerarenfa- milie en in die kringen is men niet gewend zulke risico's te nemen. Van alle kanten kreeg ze evenwel te horen dat het „voor onderne mers" een vanzelfsprekende zaak is om een hoge hypotheek te ne men. Voor bezorgdheid was geen enkele reden. Enthousiasme alom, niet in de laat ste plaats van de kant van de tuin- bouwvoorlichting. Wim kent z'n vak en is bereid er flink tegenaan te gaan. Het kón niet mis* Begrotin gen werden opgesteld en uit alle berekeningen bleek dat de jonge tuinder een mooie toekomst tege moet ging. Daarbij ging men uit van een stabiele rentevoet en een trendmatige verhoging van de gasprijs. Ja, er zou flink geploe terd moeten worden en er lagen geen 40-urige werkweek, automati sche prijscompensatie, 30 dagen va kantie en een waardevast pensioen in het verschiet. Maar Wim en Mieke ruilden dat graag in tegen de voordelen van het vrije onder nemerschap. Bureaucratie De bureaucratie zorgde voor de eerste tegenslag. In het kader van de Wet Investeringsregeling (WIR) zou hij 150.000 gulden krijgen. Maar ambtelijke molens draaien langzaam, behalve als het gaat om het innen van belastingen, sociale premies en gasrekeningen. Dan weet hetzelfde apparaat van wan ten, heeft de ex-tuinder inmiddels ervaren. Negen maanden bleven die 150.000 gulden in de ambtelijke pijplijn steken. „Ik heb stad en land afgebeld, maar het lukte niet". Een duur grapje, want door die ambtelijke traagheid moest hij 15.000 gulden meer rente ophoes ten. Het jaar daarop. 1980, werd ook geen succes. De rente schoot om hoog. Hij had geld geleend tegen een rentevoet van 9 procent. Een vaste rentevoet was niet aan te be velen, had de bank gezegd. Een fikse misrekening, want een jaar later was de rente gestegen naar 13'/1- procent. Dat betekende dat hij 40.000 gulden meer rente moest be talen dan was begroot. Tot overmaat van ramp schoot te gelijkertijd de gasprijs voor glas tuinders omhoog. Onder druk van de EEG moest het goedkope tarief worden afgeschaft. Nederland be drijft oneerlijke concurrentie, aldus de EG-commissie. Maar geen ster veling had rekening gehouden met een dergelijke maatregel. Ook Wim niet, die (alweer) met een extra kostenpost van 15.000 gulden kwam te zitten. Daar kwam nog bij dat een deel van het plantmateriaal moest wor den vervangen. Verlies: 30.000 gul den voor nieuwe planten en 30.000 gulden aan derving inkomsten. Zo doende werd 1980 in financieel op zicht een slecht jaar. Toch was er geen man overboord. In het be drijfsleven wisselen goede en slech te jaren elkaar af. Na regen komt zonneschijn. 1981: prima jaar En inderdaad: 1981 werd een uit stekend jaar. Wim haalde een re cordomzet en een fantastische pro- duktie. Per vierkante meter kwam hij aan 160 bloemen en dat was 20 bloemen meer dan het landelijk ge middelde. Bovendien waren de prijzen goed, zodat de inmiddels ge trouwde tuinder vol goede moed aan het volgende jaar begon. Maar 1982 werd een rampjaar. De gasprijzen bleven stijgen en boven dien klapte de hele bloemenmarkt in elkaar. Kreeg men op de veiling in Aalsmeer in 1981 nog 37 cent voor een gerbera, dit jaar werd voor de bloem slechts 11 of 12 cent op tafel gelegd. „De dames gingen in die prachtige zomer naar het strand en hadden geen behoefte aan een bloemetje" zegt Wim met spijt in z'n stem. Aan zijn produktie lag het in elk geval niet. In de vier zomermaan den bracht hij 500.000 gerbera's van uitstekende kwaliteit naar de vei ling, tegen 400.000 in dezelfde maanden van 1981. Precies volgens het schemamaar tegen af- braakprijzen kan niemand werken. Het ging snel bergafwaarts. Wim probeerde het tij nog te keren door te investeren in energiebespa rende maatregelen. Op die manier zouden de stookkosten gedrukt kunnen worden. Bovendien zou hij hiervoor subsidie ontvangen. Maar ook nu kwam het geld veel te laat binnen. En ondertussen bleven de gasprijzen stijgen en werden de bloemen steeds minder waard. Dat de uitgaven de inkomsten overtrof fen was ook de RABO-bank inmid dels niet ontgaan. Wim zat echter knel omdat hij op geen enkele post kon bezuinigen. Zelf werkte hij 70 tot 80 uur per week en z'n vrouw benutte ook elk vrij uurtje. Veel tijd kon Mieke echter niet voor de „tuin" vrijma ken, omdat ze pas was bevallen van een dochtertje. Daarnaast had Wim nog de beschikking over een jon gen van 17 jaar, een prima kracht, SEXBIERUM Tuingrond is van- if 1983 in het grootste glastuin- Siouwbedrijf van het Noorden, dat »an de familie Hartman in Sexbie- um, overbodig voor de gewassen- eelt. Er is de laatste maanden t oortsachtig gewerkt aan een over- hakeling op het substraatsysteem. iarbij worden de gewassen (bij lartman alleen komkommers) ge weekt op steenwol en gevoed met volautomatisch druppelsys- tem. De grond is alleen nodig om p te lopen, te werken en het sys tem op te laten rusten. s vloeren van de kassen hadden kok van beton kunnen zijn. Daar naast wordt de laatste hand gelegd [tón een omvangrijk energiebespa- Wngsplan. Alle gevels van de kas- jien zijn straks voorzien van dubbel of kanaalplaten (dubbel ge ragd plastic) en in de koudste win- naanden wordt boven in de kas- fen doorzichtig plastic gespannen. Vanneer we niet die energiebe- jaringsmaatregelen hadden door- ievoerd en niet waren overgestapt p dit nieuwe systeem, hadden we et bedrijf wel kunnen sluiten. >an was de kostprijs van de kom kommers niet meer op te brengen eweest", zo is de overtuiging van edrijfsleider A. C. M. Hartman. De glastuinders maken moeilijke lijden door. Een van de belangrijk- ie oorzaken: de hoge gasprijs. Re gelmatig worden tuinders van het gasnet afgesloten omdat ze de reke ningen niet meer kunnen betalen. De familie Hartman heeft die don kere wolken zien aankomen. Enke le jaren geleden is men al begon nen energiebesparende maatrege len te nemen. „We gebruikten een paar jaar geleden nog zeventig ku bieke meter gas per vierkante me ter kasgrond. Dat energieverbruik is nu gehalveerd en we hopen het straks met de steenwolteelt terug te brengen op een vijfentwintig tot dertig kubieke meter gas per vier kante meter", aldus Hartman. De grootste besparing van het nieu we teeltsysteem is dat er geen grond meer gestoomd behoeft te worden voor de ontsmetting. Dat scheelt 10 m3 gas per m2. Reken maar uit: het bedrijf heeft 50.000 m2 kasoppervlak. Dat betekent een energiebesparing van 500.000 m3 gas per jaar, in geld twee ton! „We hebben een enorme investering moeten doen. Maar we zijn blij dat we die nog konden doen, anders hadden we zonder meer moeten stoppen. Hoe de toekomst er nu uit zal zien is moeilijk te beoordelen. Wij hebben in elk geval ons best gedaan om de kostprijs zoveel mo gelijk te drukken". De banken De tuinder heeft, met vele colle ga's, niet veel vertrouwen in het sectorbeleid van de overheid voor de tuinbouw. Met dat beleid in de hand kan het rijk subsidies ver strekken voor. energiebesparende en kostprijsdrukkende investerin gen. „Dat klinkt allemaal mooi, maar we zijn sterk afhankelijk van de banken. Zij moeten de investe ringen financieren. De banken hebben echter niet zoveel vertrou wen meer in de tuinderij. Lukt het niet, dan "ben je aangewezen op de rijksgroepregeling voor zelfstandi gen. Dat wil bijna geen tuinder, want dan ben je op sterven na dood". De substraatteelt of het kweken van gewassen op steenwol is niet nieuw. Deze methode is echter de laatste jaren zo geperfectioneerd, dat ze voor vrijwel alle kastuinders aantrekkelijk wordt. De meeste po pulaire gewassen als komkommers, sla, tomaten, paprika en zelfs bloe men gedijen er uitstekend op. Tal loze proeven hebben uitgewezen, dat tot nog toe geen enkel systeem de substraatteelt overtreft. Methylbromide De veel besproken en vaak ver guisde grondontsmetting met me thylbromide is overbodig bij de steenwolteelt. Ook de arbeidsom standigheden worden verbeterd. Het zware spitwerk kan achterwe ge blijven en alles is veel schoner. omdat de grond wordt afgedekt. Bij hygiënisch gebruik kan dezelfde steenwol meer jaren toegepast wor den. De arbeidsbesparing, die de steenwolteelt oplevert wordt voor een deel teniet gedaan door een omvangrijker oogst. De produktie- verhoging bij de meest gangbare komkommer (de Corona) is drie tot vier vruchten per m2 per teelt. Dat betekent voor de tuinderij van Hartman een extra opbrengst van 150.000 tot 200.000 komkommers per jaar. Een goede kwaliteit water is van levensbelang voor de tuin ders. Het grondwater is bijna over al te zout voor gewassenteelt in de kassen. In Sexbierum helemaal we gens de ligging dicht bij de zee. Het grondwater kan niet zonder meer worden gebruikt voor de bevloei ing. Het leidingwater is zo hard, dat de sproei- en voedingssystemen snel verstopt kunnen raken. Tuin ders maken daarom zoveel moge lijk gebruik van een mengsel van leiding- en regenwater. Graskarpers De sloten rondom het kassencom plex zijn afgedamd van het opper vlaktewater en worden gebruikt als bassin voor het regenwater. Om dat water schoon te houden zijn graskarpers uitgezet die zich te goed doen aan algen en waterplan ten. Ze gedijen uitstekend in dit milieu. „Die vissen groeien als kool. Toen ze uitgezet werden wo gen ze een ons. Nu zitten er al kan jers in van zes pond", aldus Hart man. Niet alleen op het gebied van de waterzuivering, maar ook bij de komkommerteelt op dit bedrijf wordt zoveel mogelijk gebruik ge maakt van biologische bestrijdings middelen. Zo worden veelvuldig roofmijten en sluipwespen ingezet voor de bestrijding van spint en witte vlieg. Ook wordt er nog gezocht naar een goede biologische schimmelbestrij ding. Het bedrijf van de familie Hartman is helemaal gespeciali seerd in komkommers. Een partij sla is pas nog voor het laatst ge oogst. Ook deze kas wordt nu om gebouwd voor de komkommerteelt op steenwol. Hartman gelooft niet zo erg in de vaak aangeprezen risi cospreiding door het gebruik van verschillende teelten. En die enor me doordraai van tomaten en kom kommers de afgelopen zomer dan? Dat is volgens de tuinder volledig te wijten aan de gasprijs die overi gens volgens puur politieke nor men wordt vastgesteld. Om dure energie uit te sparen beginnen veel tuinders laat met de teelt van kom kommers en tomaten. Doordraai Gevolg is dan da* de oogsten ook allemaal in dezelfde periode vallen. In een uitstekende zomer als die van dit jaar worden de veilingen overstroomd met sommige soorten groenten of vruchten. Een aanzien lijke doordraai is het logische ge volg. Hartman tilt daar niet zo zwaar aan. „De kostprijs van die overschotten was ook laag omdat ze weinig energie hebben gebruikt. Bedrijven, die de meeste energie verbruikten, hadden uiteindelijk de beste resultaten omdat in het voor seizoen hoge prijzen gemaakt kon den worden. Een lagere gasprijs zou onmiddellijk een betere oogst- spreiding tot gevolg hebben", zo is zijn overtuiging. Hartman is ook van plan de kom kommerteelt een paar weken naar voren te halen, nu de energiebespa rende maatregelen zijn doorge voerd. Half januari worden de plantjes uitgezet. De koudste perio de is dan nog wel in aantocht, maar de kracht van de zon en het aantal zonuren nemen dan al sterk toe. Een teelt kan tot eind oktober du ren: Dan is de oogst voorbij en wor den alle planten opgeruimd. In no vember en december staan de kas sen leeg. Ze worden dan voorbereid voor de nieuwe teelt „Dat zijn voor de teelt van kasgewassen waardelo ze maanden. Het aantal zonuren is gering en daardoor zijn de energie kosten verschrikkelijk hoog", aldus Hartman. f wee van de zeven broers Hartman tonen de steenwol waarop sraks de komkommers zullen worden ge teld. Achter hen een van de immens grote kassen die gereed worden gemaakt voor de substraatteelt. De door een computer gestuurde volautomatische voedingsmachine wordt in een aparte ruimte (links) on dergebracht. Rechts de balen steenwol die in de kassen worden uitgelegd. V;

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7