E wm TAFEL Wa t ik van 43 bankfilialen weetis bijzonder ernstig99 m HP Omschakelen van militaire naar civiele produktie hier goed mogelijk Adviescommissie voor Latijns Amerika pleit voor kerk van armen Kwart van kerkse hervormden bij vormingswerk betrokken Den Bosch brengt vier brochures over arbeid kerk wereld Sou/kmi Openbaar vervoer en de benzine-accijns zeepost IBfo.CTinS PETIJP ÉLiHhÉÉ Q=0Êfë deHPENE weer ACHTERGROND fietelAeQou/tant DONDERDAG 3 MAART 1983 PAG In Polen sterke stijging aantal priesterroepingen De aanwijzingen die al bestonden over een opleving van het religieuze leven in Polen in het algemeen, worden bevestigd door de zojuist gepubliceerde statistische cijfers over 1982. Dat jaar werden in Po len in totaal 775 priesters gewijd. In 1977 waren dat er 589. Van de in 1982 gewijde priesters zijn er 571 wereldheer en 204 behoren er tot een orde of congregatie. Het aantal priester roepingen stijgt voortdurend: eind 1982 waren in totaal 7.225 jongemannen inge schreven bij de seminaries van de Poolse bisdommen en van orden en congregaties. In 1979 waren dat er 5.845. Per 1 januari waren er 21.059 priesters werkzaam in de zielzorg. Van hen behoorden er 5.117 tot een religieuze orde of congregatie. Templetonprijs voor Alexander Solsjenitsin De verbannen Russische schrijver Alexander Solsje nitsin is onderscheiden met de Templeton-prijs. De Srijs is ingesteld door de Amerikaanse miljonair ohn Templeton en wordt toegekend aan mensen, die hebben bijgedragen tot de vooruitgang van de re ligie. De prijs, in 1973 ingesteld, is gedoteerd met een bedrag van 170.000 dollar (ongeveer 400.000 gulden). Solsjenitsin wordt „een pionier in de renaissance van de religie in atheïstische landen" genoemd en „een levend symbool van de voortdurende vitaliteit van de spirituele traditie der Russische orthodoxie". De prijs werd voor de eerste maal uitgereikt aan moeder Teresa van Calcutta. Tot de onderscheidenen beho ren voorts prior Roger Schutz van Taizé, de vorige aartsbisschop van Brussel en Mechelen, kardinaal Suenens en de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham. Het omschakelen door be drijven van militaire naar civiele produktie is in Ne derland volgens een onder zoek van het Oecumenisch Studie- en Actie Centrum voor Investeringen (OSA- CI) goed mogelijk. Dit heeft medewerker J. Wijk- stra van deze instelling dinsdag verklaard tijdens een symposium op de TH Twente. Naar zijn mening kan juist Nederland bij zo'n omscha keling (conversie) een voortrekkersrol vervullen, omdat het minder afhanke lijk is van de wapenindus trie dan andere landen. Als wetenschap, bedrijfsleven en andere betrokkenen zich volledig voor die con versie inzetten, hoeft die volgens Wijkstra niet nade lig te zijn voor de werkge legenheid. Hij wees op een studie van de Verenigde Naties, waaruit is gebleken, dat bij het opzetten van ci viele produktie meer ar beidsplaatsen kunnen wor den geschapen dan in de wapenindustrie. De om schakeling op civiele pro duktie moet naar de me ning van Wijkstra begin nen bij bedrijven die goed draaien. „Die hebben meer financiële armslag om een dergelijk proces met succes af te ronden", zo betoogde hij. De Bisschoppelijke Advies commissie voor Latijns Ame rika heeft in een document aan de Nederlandse bisschop pen en alle anderen „wie het welzijn van Midden Amerika ter harte gaat" een pleidooi gehouden voor „de kerk van de armen". De achtergrondin formatie, samengesteld bij ge legenheid van de reis van de paus, draagt de titel „Christe nen in Midden Amerika: het ontstaan van de kerk van de armen". Daarin worden de voornaamste problemen van spanningen binnen de kerken in het gebied beschreven, met verwijzing naar het ontstaan en de onderlinge samenhang ervan. De adviescommissie heeft niet de pretentie over deze zaken het laatste woord te spreken. Evenmin wil het de schijn wekken een uitspraak te doen, die de bevoegdheden van een adviesorgaan te bo ven gaat. De commissie heeft zich laten leiden door wat christenen uit Latijns Ameri ka in augustus vorig jaar aan de paus schreven: „In werke lijkheid noemen wij onszelf niet ,kerk van het volk' maar gewoon .kerk'. Sommigen echter geven ons die naam, om vervolgens te kunnen zeg gen, dat we helemaal geen christenen zijn." De Bisschoppelijke Advies commissie voor Latijns Ame rika geeft de bisschoppen en andere geledingen van de ka tholieke kerk in Nederland advies over latijnsamerikaan- se aangelegenheden en ver zorgt namens de r. k. kerk de samenwerking met de inter kerkelijke actie voor Latijns Amerika „Solidaridad". De commissie, die veelal op de achtergrond werkt, bestaat sinds 1961 en heeft haar se cretariaat aan de Laan van Meerdervoort 148, 2517 BE Den Haag. In de hervormde gemeenten nemen jaarlijks 150.000 men sen deel aan vormings- en toerustingswerk. Dat is een kwart van het aantal her vormden, dat geregeld naar de kerk gaat. Dit blijkt uit een onderzoek van de Centrale voor Vormingswerk/Her vormde Vrouwendienst in 1979/1980. Met de resultaten van het on derzoek hoopt de hervormde kerk meer inzicht te krijgen in het beleid voor de komen de jaren. Ook was het onder zoek noodzakelijk, omdat de overheid bezig is met de ont wikkeling van plaatselijke educatieve netwerken. Deze netwerken maken het moge lijk het beleid op het terrein van de educatie landelijk, provinciaal en gemeentelijk te beïnvloeden. Aanvankelijk hield de overheid geen reke ning met het werk van de kerken, totdat uit onderzoek bleek, dat het educatieve werk van de kerken dat van andere organisaties en groe peringen verre overtreft. Uit het onderzoek bleek on der meer, dat in 67 procent van de kerkelijke gemeenten bijbelkringen werden georga niseerd, in 74 procent ge- sprekskringen, in 36 procent cursussen en trainingen, in 50 procent voorbereidingen voor gemeenteavonden en in 56 procent toerusting voor taken in de kerkelijke gemeenten. De onderzoekers constateer den tevens, dat de predikan ten in de meeste gevallen bij het vormings- en toerustings werk een centrale rol spelen. Werkgroep vraagt steun van kerk voor indianen De paus moet tijdens zijn reis naar Midden-Amerika bij de wereldlijke en geestelijke lei ders aandringen op eerbiedi ging van de rechten van de indianen in dat gebied. Dat heeft een delegatie van de werkgroep „inheemse vol ken" gisteren naar voren ge bracht tijdens een audiëntie bij de pro-nuntius in Den Haag, mgr. dr. B. Wüsten- berg. De werkgroep was betrokken bij de organisatie van het vierde Russell-tribunaal in november 1980 in Rotterdam, dat de schending van de rechten van de indianen in geheel Amerika aan de kaak stelde. Tijdens het bezoek, waarin de pro-nuntius uitge breid werd geïnformeerd over de onderdrukking van de indianen in Midden-Ame rika, beloofde de pro-nuntius contact met de paus op te ne men over de verlangens van de werkgroep. De werkgroep heeft ook de Nederlandse bisschoppen ge vraagd bij de paus aan te dringen op aandacht voor het lot van de indianen in Mid den-Amerika. Ook is de bis schoppen gevraagd de leiders van de r. k. kerk in Midden- Amerika te verzoeken niet langer de onderdrukkende regimes daar te steunen. Van de Nederlandse bisschoppen heeft de bisschop van Breda, mgr. Ernst, een brief aan de pro-nuntius gestuurd, waarin hij de aandacht op de verlan gens van de werkgroep ves tigt. De werkgroep „Kerk en Arbeid" van de Pastorale Raad van het bisdom 's-Hertogenbosch heeft vier brochures samenge steld, mede naar aanlei ding van besprekingen die zijn gewijd aan de vastenbrief „De mens in de arbeid" (1980). De werkgroep denkt met deze brochures een handreiking te bieden aan parochies en deke naten voor de pastorale arbeid ten dienste van mensen die geen werk hebben of dat drei gen te verliezen. De eerste brochure draagt de titel „Ar beidspastoraat en bedrijfspas- toraat de moeite meer dan waard Daarin wordt een beeld gegeven van de motie ven, die tot arbeidspastoraat hebben geleid, het doel van arbeidspastoraat, de knelpun ten in de - praktijk, alsmede gedachten over de verhou ding „Kerk-geloof-arbeid". Tenslotte geeft de brochure aan, welke mogelijkheden er voor parochies en dekenaten zijn om arbeidspastoraat in praktijk te brengen en het be- drijfspastoraat te versterken. De tweede brochure is geti- teld „Kerk en arbeid in de praktijk" en is bedoeld als handleiding voor groepen vrijwilligers. Daarin staan ad viezen voor allen, die met mensen in hun werksituatie of werkloos-zijn aan de slag willen. De derde brochure, getiteld „Pastor en parochie samen aan het werk", is samenge steld naar aanleiding van ge sprekken met pastores in het bisdom en gebaseerd op de er varingswereld van parochia nen, of ze nu werken of niet (meer) werken. De titel van de vierde brochure is „Jeugd werkloosheid uitdaging of schrikbeeld". Deze is bestemd voor mensen in het jeugd- en jongerenwerk en bevat prak tische aanwijzingen voor per sonen, die de jeugd willen helpen bij het opzetten van kleinschalige bedrijfjes of het vinden van vrijwilligerswerk. Het voorstel van een aantal gemeenten om de accijrqjjj benzine tijdelijk te verhogen teneinde de extra stijgingtgc de tarieven voor het openbaar vervoer te voorkomen,p dient serieuze aandacht. Als een afweging gemaakt iar worden tussen het aantrekkelijker maken van het opentg^ vervoer of van het autoverkeer, dan zal het openbaar voer altijd voorrang moeten krijgen. Want daar zijn de zv ste en kwetsbaarste groepen op aangewezen, zoals bejaag gehandicapten, sommige jongeren en ook degenen die woon geen auto meer kunnen betalen. MET hun voorstel aan de commissie voor Verkeer en terstaat van de Tweede Kamer komen de gemeenten in op voor die zwakste groepen in de samenleving. Zij vei nen daarom steun. De gemeenten hebben bovendien gi als ze stellen dat het kabinet de lasten onevenredig bij de bruiker van trein, tram en bus legt en veel minder bi automobilist. Bovendien: die laatste kan gelukkig ook pf^ teren van de verlaging van de benzineprijs van de la< I maanden. Een liter super, die in december 1981 nog kostte, kunnen we nu al voor 1,58 krijgen. VAN de andere kant zouden de gemeenten met een e^ openbaar-vervoerbedrijf er goed aan doen de kritiek vafdi ANWB op hun voorstel ter harte te nemen. Het stadsver^11 zou de extreem hoge kosten volgens de ANWB ook zelf k01 nen drukken, bijvoorbeeld door een betere controle12^ zwart-rijden en de invoering van een lager tarief buiteiPr spitsuren. Zo'n afwijkende regeling brengt uiteraard Br weer extra kosten met zich mee, maar het lijkt de moeitec De ideale aanpak zou zijn als het kabinet de extra las'* die er nu eenmaal op het vervoer gelegd móéten worden,, lijkelijk over het openbaar vervoer en over de automob' ten zou verdelen. Dat gebeurt momenteel niet, zeker nieL^ de benzineprijs zo aan het dalen is. Mede daardoor w<J men vanuit het openbaar vervoer in de auto gedwongen. n kan niet echt de bedoeling zijn van een evenwichtig beftr van een overheid, die behalve met problemen van ruimti ke ordening ook nog te maken heeft met het zo voordelig— economisch mogelijk regelen van het openbaar vervoer. voorstel van de gemeenten vormt daarom een goed teaA wicht voor het beleid dat de regering momenteel voert.Tl Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- Argentinië: ms Eiffel - 10 maart; Bra zilië: ms Eiffel - 10 maart; Canada: wekelijkse afvaart; Japan: ms. Kitano nfï. N(IÏ Maru - 7 maart; Kenya. Oegi Tanzanië: ms Tagama - 10 nfl, Ned. Antillen: ms. Breda (C' burg), ms Caribia Express (Wi stad. Oranjestad) - 8 maart; Nl Zeeland: ms Act 7 - 7 maart; Suu me: ms Breda - 7 maart; Ver. S van Amerika: ms Atlantic Song -11 aart; Zuid-Afrika (Rep.): ms PagUl 11 maart. Visragout met bietensalade en rijst gembervla Voor twee personen hebt u nodig: 3 dl water, zout, snik je ui, peterselie, foelie, lau rierblad, 250 g gefileerde of 400 g hele schelvis of wij ting, 15 g margarine, 15 g bloem, 50 g garnalen; 400 g bieten, 1 appel (gou- dreinette), 3 lepels slasaus, 1 lepel azijn, witje, zout, pe per, suiker, mosterd; 250 g droogkokende rijst, zout, 4,5 kl water; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar bolletjes gember. Breng het water aan de kook met zout, ui. peterseliestelen, foelie en laurierblad. Leg er de afgespoelde vis in (ontdoe hele vis alleen van het buikvlies) en laat die in zachtkokend wa ter net gaar worden. Dat duurt acht tot twaalf minuten. Schenk de pan vervolgens leeg in een schaal met daarboven een zeef. Duw de vis in kleine re stukken, haal uit de hele vis de graten en natuurlijk de kop en vinnen. Laat de margarine smelten, roer er de bloem door en in gedeelten de bouillon (het viskooknat). Verwarm de saus hierna nog een paar mi nuten op een kleine pit, doe er vervolgens de vis en garnalen bij en laat alles warm worden. Doe de ragout in een schaal en stooi er fijngeknipte peterselie over. Schil of ontvel de bieten en rasp ze grof. Kook rauwe bie ten in weing water met zout gaar in een half uur en laat ze koud worden. Meng een sausje van slasaus met azijn, fijnge snipperde ui, zout, peper, sui ker en mosterd en rasp daar de appel grof door. Schep er de bieten door en maak de sa lade op smaak af met azijn of zout. Zet de helft van de melk op, meng custard, suiker en wei nig koude melk, schenk bij dit pepje de hete melk, doe het in de pan en laat het even door koken. Zet de pan af, voeg de rest koude melk toe en als de vla afgekoeld is de kleingesne den gember. JEANNE Gaan krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.0 uur. nummer 071-122248 en uw krant wore nog dezelfde avond nabezorgd. In HERVORMD NEDER LAND zegt arbeidsmarkton derzoek J.van Hoof: „We mo gen blij zijn, dat er mensen zijn die het niet zo erg vin den dat ze zonder werk zit ten. Het meest inhumane is op dit ogenblik wel, dat we iedereen blijven aanpraten dat hij zijn ziel en zaligheid in het arbeidsbestel moet vinden, terwijl dat niet meer kan". Elders deze uitspraak van de Amsterdamse fraude officier mr. J. de Bruin: „Ik kan u zeggen, dat ik momen teel met 43 bankfilialen bezig ben. Drieënveertig, meneer. En voor ieder van die 43 heb ik aanwijzingen en namen van mensen, die daar zwart geld hebben ondergebracht, waaraan de respectievelijke bankdirekteuren hebben meegewerkt. Wat ik weet, is bijzonder ernstig". Met de psychologe Rita Kohnstamm wordt gepraat over het on derwijs. Ze vindt de school niet meer zo belangrijk als vroeger. „Kijk alleen maar naar wat er via de televisie op de kinderen afkomt. Ja, zegt men dan, Dallas en Bab- beloriie, maar dat is onzin. Er zijn ook andere programma's. En dan heb je nog bladen, films, geluidsapparatuur en de auto die hele werelden voor ze opent". Een gesprek tenslotte met de regilieus- universalist Van Ginkel die een school voor religie en le venshouding gaat beginnen. „Het is hoognodig dat de we reldgodsdiensten via kleinere groepen met elkaar in ge sprek komen, want anders kun je de wereldvrede wel op je buik schrijven". ELSEVIER praat met minis ter Korthals Altes van Justi tie over zijn nieuwe, harde aanpak van fraude. „Het zal hopelijk tot gevolg hebben dat het normbesef, dat heus wel aanwezig is binnen het Max van den Berg: te leurgestelde verwachtin gen. bedrijfsleven, weer opgevij zeld wordt. De schrikreaktie die de laatste akties hebben teweeg gebracht, kunnen een positief effect hebben". Daar naast een gesprek met oud- president-direkteur Pieter Slavenburg over zijn in op spraak geraakte bank. „Als je leest wat we allemaal mis daan zouden hebben, dat is een schrikbarende lijst. Een anti-kapitalistische houding, zou die erachter zitten bij be paalde persorganen? Ik weet het niet. Bij ons wordt het al lemaal steeds bij elkaar ge veegd, maar intussen gebeurt er elders ook het een en an der". Voorts de vraag of de bijbel met de nieuwe verta ling in omgangstaal te grab bel is gegooid. Godsdienstle raar ds. Pomp: „Zo'n versie voorziet in dezelfde behoefte bevrediging als de Boeke treeks. Evenmin als onze God een allemansgod is, is de bijbel een allemansboek. En hij mag dat ook niet wor den". Het omslagartikel gaat over de voor- en nadelen van goedkope olie. „Een ineen storting van de ruwe olieprijs mag niet plaatsvinden, want dat zou tot veel onzekerheid en hevige paniekreakties lei den". In DE HAAGSE POST dit commentaar bij de ondergang van RSV: „De manager in Nederland is door zijn eigen politieke en maatschappelijke omgeving voornamelijk be geleid met ademloze bewon dering, die hem na het ver richten van steeds daveren- der prestaties heeft gedreven. Het ontbreekt aan deskundig, kritisch weerwerk. Dat is de kwaal". Het omslagverhaal gaat over werkgeversvoorzit ter Chris van Veen en zijn machtige lobby. „Als hij het VNO verlaat, dan is het ap paraat veel meer politiek geëngageerd, maar het kan er bij gebrek aan voldoende politieke banden, niet zoveel mee doen. Het is Chris van Veen, die in zijn vakantie po litici opzoekt in hun bunga- lowtjes, niet de voorzitter van het VNO". Met minister De Koning wordt gepraat over de Antillen. „Dat is na tuurlijk de gok die we ne men, dat weten we niet, maar we hopen dat Aruba over tien jaar zal zeggen: ak koord, onafhankelijk van Ne derland, maar verbonden met de Antillen. In ieder ge val is ondenkbaar: los van de Antillen en verbonden met Nederland". Een verhaal ten slotte over de problemen rond hoofdredakteur Hoog- endijk van Elseviers Magazi ne. „Dat ministerschap, later staatssecretariaat... Het ge tuigt van zijn schromeloze zelfoverschatting dat hij dacht dat al in zijn zak te hebben". De TIJD prikt het gerucht makende, onafhankelijke rapport door dat de OESO, de organisatie van de rijke Minister Korthals: norm besef opvijzelen. landen in Parijs, aan de Ne derlandse economie heeft ge wijd. „We hebben helemaal niet de pretentie iets bijzon ders te doen. Onze middelen zijn beperkt. Wij zijn vol strekt afhankelijk van wat Den Haag ons stuurt. Dat er zoveel waarde aan wordt ge hecht, is niet onze fout". Het omslagartikel gaat over de moord op de Nederlandse te levisieploeg in El Salvador, een jaar geleden en over het grote zwijgen, dat is gevolgd. „Ik had het gevoel dat bui tenlandse zaken van het ge zeik af wilde zijn en bang is dat een duidelijk ooggetui genverslag zou leiden tot de noodzaak, harde politieke maatregelen te nemen tegen de door Amerika gesteunde Salvadoraanse junta". Een verhaal voorts over het om streden bioritme. De Neder landse Spoorwegen hebben een onderzoek gedaan naar een eventuele samenhang met bedrijfsongevallen. Con clusie: „Er bestaat enig ver band tussen kritieke dagen van werknemers en bedrijfs ongevallen, maar dit is tè zwak om maatregelen te tref fen". Een merkwaardige re portage tenslotte over een Amsterdamse cargadoorsbe- drijf, waar arbeiders, samen met de direktie, smeken om gedwongen ontslag omdat ze het oneens zijn met het be leid van hun eigen vervoers- bond FNV. VRIJ NEDERLAND over de nieuwe Surinaamse regering: „Bouterse heeft in de afgelo pen maanden, tussen alle po litieke ruzies door, zijn mili taire positie volstrekt onbe dreigd gemaakt. Welke bur gerregering de eerstkomende maanden het land ook mag menen te besturen, hij heeft inmiddels de basis gelegd voor een stabiele militaire dictatuur". Het blad be schrijft hoe goed voorbereid de inval bij Slavenburgs Bank is geweest. „Zij, die zo sportief waren zwart geld on der eigen naam bij de bank te beleggen, zijn met rust ge laten. Politie, justitie en FIOD wisten exact wat ze wel wilden hebben: dossiers op valse namen en valse re keningen, zowel van klanten als van topfunctionarissen van de bank". Een reportage ook over de groeiende animo van vakantiegangers voor de Nederlandse beroepszeilvloot, die weer de grootste van Eu ropa is. „Een van hun drijf veren is de aktiviteit, en die vinden ze volop. Er wordt wacht gelopen, hard gewerkt bij de zeilmanoeuvres en bij toerbeurt voor het eten ge zorgd. Een van de opvallend ste dingen is dat zo'n groep individuën al in een dag een goed gesmeerde bemanning wordt, zonder dat daarvoor autoriteit nodig is". Een ge sprek tenslotte met Glimmer veen, die een nieuwe, uiterst rechtse partij gaat oprichten. „Het zou mij niets verbazen als de Centrumpartij binnen kort 12 of misschien wel 20 zetels krijgt. Janmaat heeft als voornaamste troef, dat hij al in de Kamer zit en de eer- VNO zonder Chris van Veen minder waard ste Kamerzetel is het moei lijkst. Janmaat oogst wat ik gezaaid heb, maar hij moet vooral niet denken dat hij mij verslagen heeft". DE GROENE AMSTER DAMMER praat met PvdA- voorzitter Max van den Berg. „Ik wijs de mening af van wat ik studeerkamerlinks noem mensen die kampen met teleurgestelde verwach tingen uit de jaren zestig en zeventig, die nu met kleine groepjes bijeen willen gaan zitten om het grote alterna tief uit te werken. Zo wordt politiek niet gemaakt. Poli tiek is iets van de mensen". Elders deze mening over de reis van de paus naar Mid den-Amerika: „Hij neemt grote risico's. Wat hij ook zegt of niet zegt, met wie hij ook praat of niet praat, alles wat hij doet of juist niet doet, zal onoverzienbare gevolgen kunnen hebben". Het dubbe- lartikel gaat over de nieuwe Amsterdamse politieverorde ning. „Was volgens de oude alles toegestaan wat niet uit drukkelijk was verboden, voor de nieuwe geldt prak tisch het omgekeerde: alles is verboden, als het niet uit drukkelijk is toegestaan. Het in de avonduren bij zich dra gen van een viltstift is al een overtreding. Pure anti-rekla- me voor de rechtsorde". Bij de vrijspraak van de zes Drentse Molukkers door het Hof te Leeuwarden de waar schuwing: „Er is wijsheid voor nodig om het nu geblus te vuur niet opnieuw op te stoken. Achterdocht bij de politie komt daarbij evenmin van pas als een zinloos voort borduren bij de Zuidmoluk- kers op de dingen die zijn ge beurd". PIET SNOEREN Wolhen velden DE BILT-KNMI Het v wordt morgen overheerst wolkenvelden, maar het b"< vrijwel overal droog. De d v is laag ten noorden van land en hoog boven het va land van Europa. BewollT van de diepe depressie n IJsland trekt over Engel langzaam naar onze omgevj Uit de bewolking valt bo! de Britse Eilanden re, maar doordat de druk zuidwesten van Ierland S& en boven het vasteland Europa hoog blijft zijn de g genkansen bij ons klein. De temperatuur daalt nacht tot om het vriespunt!; middagtemperatuur k rond de 9 graden te liggen is weinig wind. vanmorgen 07 NEDERLANDSE HERVOI( DE KERK Aangenomen naar Dronrf J.H.B.M.Haakman te ZwaD merdam, die bedankte v4 Emmercompascuum. j GEREFORMEERDE K$ KEN Benoemd te Valkenburg met ingang van 1 mei 19 tijdelijke dienst: drs.S.Oege vlootpredikant, wonende Oegstgeest, die deze be ming heeft aangenomen. GEREFORMEERDE MEENTEN Beroepen te Krabbendijke te Wolphaartsdijk en Nie dorp: D.Hakkenberg te L die bedankte voor Gronin

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2