Watersport lijkt uit golf dal omhoog te klimmer !B Primeurs bloeien weer welig Kano-kamperen een groeiende trend Surfplank veilig voor diefstal 1 CONSUMENTENINFORMATIE EcidaeSowont DONDERDAG 3 MAART 1983 PAGINA 4 tm 13 maart amsterdam ra i HISWA, WAAR WANNEER WAT De 28e Hiswa-tentoonstelling wordt van vrijdag 4 maart tot en met zondag 13 maart gehouden in acht hallen van de Amsterdamse RAI. OPENINGSTIJDEN: dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Zaterdag en zondag alleen overdag. TOEGANGSPRIJS: 11 gulden per persoon; 7 gulden voor jeugd tot 14 jaar onder begeleiding, voor houders van een bejaardenpas en voor groepen van minimaal 20 personen die vooraf zijn aangemeld. De RAI ligt aan de autosnelweg A-10 die uit de richtin gen Amersfoort, Utrecht, Schiphol en Noord-Holland staat aangegeven. Vlak bij het complex bevindt zich het eindstation van de Schilphollijn. Vandaar, maar ook van de stations Amsterdam CS en Amsterdam Amstel worden regelmatig bus- en tramdiensten naar de RAI onderhou den. ACCESSOIRES Ze variëren van een rondoti gevoelige televisie-antenn^ speciaal voor gebruik op he water, tot waterdichte tasse( voor foto- en filmcamera's o het nieuwe Aquascribe pa pier waarop men met ge' woon potlood kan schrijvei zonder dat regen- of buiswaj ter het geschrevene onlees( baar maakt en het papie- doet scheuren. Er valt ee^ zwemtrap te zien die met eei aantal accessoires ook kaï worden gebruikt als steekwa- gen of als rolstoel. En vooi zoekgeraakte drenkelingen i; er een uitschuifbare joon var fiberglas, voorzien van eer vlag, acht meter lijn en desj gewenst zelfs een toplicht. 1 Watersporters meer modebewust AMSTERDAM Wat de Hiswa-tentoonstelling van 4 tot en met 13 maart in acht hallen van de Amsterdamse RAI vooral laat zien, is dat de water sport bezig lijkt uit zijn golfdal van de laatste ja ren omhoog te klimmen naar een kruin waar het bruist en buist en waar weer uitzicht is. Werd tijdens de vorige expositie nog met gekunstelde opgewektheid het accent verschoven naar de zeil plank en ander ondermaats vaarge- rei om een gebrek aan inspiratie en innovatie bij de jachtenbouw te maskeren, dit jaar is de frisse wind van vernieuwing en expansie dui delijk terug. Prozaïsch gezegd: het onverhoopt lage peil van de rente zal vermoeden werven en im porteurs kopers lokken en daar stellen ze hun aanbod op in. Hebben ze ondertussen ook gedacht aan de plezierbotenbelasting die er aan zit te komen en die wellicht potentiële klanten af zal schrik ken? Een rapport daarover, opge steld door de Werkgroep Plezier vaartuigenbelasting, ligt op het ogenblik bij de minister van land bouw en visserij alsmede bij de staatssecretarissen van binnenland se zaken en financiën ter tafel. En van het doe-kabinet Lubbers dat graait waar maar te graaien valt, mag nauwelijks worden verwacht dat het in een bureaula zal verdwij nen. Pittige voorstellen bevat het rap port. Provincies, gemeenten en wa terschappen geven per jaar globaal 62 miljoen gulden uit ten bate van de watersport (het cijfer slaat op 1982) en dat moet op de 198.000 jachten en jachtjes die er rondva ren. worden terugverdiend. De re kensom is gauw gemaakt. Gemid deld 313 gulden per jaar per jacht. Afhankelijk echter van de kosten die in een provincie ten behoeve van de watersport worden ge maakt, moet het tarief per provin cie worden vastgesteld, aldus het rapport. De gedachten gaan uit naar een basistarief waarop de pro vincie een vermenigvuldigingsfac tor mag toepassen die varieert van 0,5 tot 2. Als basistarief denkt de werkgroep aan 50 tot 150 gulden voor de lengte en van 50 tot 400 gulden als toeslag voor het motor vermogen. Heeft men dus zijn vas te ligplaats (want daar wordt mee gerekend) in een dure provincie met de vermenigvuldigingsfactor 2, dan kan de belasting oplopen tot 1100 gulden per jaar. Men zij ge waarschuwd. Ruim 900 vaartuigen in de Amster damse RAI. Daarvan toch nog steeds 166 verschillende zeilplan ken. „De grootste verzameling op dit gebied in Europa", pochen de organisatoren. En volop verande ringen. Verschillende fabrikanten tonen verbeterde systemen voor de mastvoetslede waarbij ze vooral ge streefd hebben naar vereenvoudi gingen van het verstellen. Een an dere nieuwigheid is het versterkte De keur aan accessoires op de Hiswa vormt bepaald niet het minst aantrekkelijke facet van de jaarlijkse tentoonstelling. Daarnaast krijgt de watersportmode steeds meer aandacht. Op dit laatste terrein spelen de belangrijkste ontwikkelingen zich bij het surfen af. Aanvankelijk waren de surfpakken vrijwel al lemaal zwart, maar dank zij de komst van de zogenaamde dou ble-lined pakken is er kleur in het surfgebeuren gekomen. Flit sende, felle kleuren en strepen winnen terrein, vooral blauw en rood niet in de laatste plaats om veiligheidsredenen. Nieuw zijn surfbroeken: zwembroeken van felgestreepte ribstof of spin akerdoek in bermudamodel met een binnenbroek. Het bijzonde re is dat ze in een oogwenk droog zijn. Bij de zeilpakken hand haven zich de bestaande kleuren en modellen. Nieuw zijn alleen de ademende modellen van waterdicht materiaal dat toch venti leert. Nieuw ook zijn kano-jacks met een waterdichte afsluiting rond de polsen, belangrijk bij het peddelen. Bij de wetsuits krijgt het ééndelige overall-model de overhand. Een voordeel is dat er minder openingen zijn zodat het weglopen van het warme water in het pak wordt tegengegaan. De ritssluiting is daarbij naar de rug verhuisd. Er dient zich een nieuwe generatie van 36 zeemijl, waarop de schippi kan aflezen. zeildoek waarbij de kunsthars niet op het weefsel is aangebracht, maar erin. Bijkomend voordeel: het doek stoot water af en rekt minder zodat het niet al te snel is uitgezeild. Om alle snufjes te kunnen demon streren, heeft men bij de boten- show van Düsseldorf de trekpleis ter van een binnenhuis-bassin afge keken dat 50 meter lang en 20 me ter breed is. Vijf windgeneratoren kunnen de inhoud van een miljoen liter water opzwepen met krachten tot 6 Beaufort. Daar speelt zich een doorlopend programma af van plankzeilen, waterskiën, kano-polo en modelbootraces. Het publiek wordt van harte uitgenodigd deel te nemen. Voor het eerst in de ge schiedenis zal men dan wel gewa pend met badkleding naar de RAI dienen te gaan. Voor het eerst ook zal de Hiswa de magische grens van 200.000 bezoe kers overschrijden, verwachten de organisatoren. Omdat de expositie zelf 3500 vierkante meter groter is dan ooit, staat er bij de ingang een computer om iedereen wegwijs te jachtenradars aan met een ber™ r de afstand tot obstakels digit. maken. Daarnaast mogen zeil rekenen op een zeer speciale sero ce. De klasse-organisaties van ma liefst 38 zeilscheepjes, variëraX vap Optimist tot Regenboog sta twijfelaars met raad en daad terC de bij het maken van een jui keus. De proef van vorig jaar instituut verheven. Secretaris T Kuile van het Koninklijk Nedt lands Watersport Verbönd: ,,'E mand die denkt over de aanscba van een zeilboot, is meer gebaat je de praktijkervaringen van zeiiet in de betreffende klasse dan bij :o rappe verkooppraatjes van werfia dealer. Bovendien hopen we ren deze overzichtelijke presentaei van bijna alle internationale en nn tionale klassen van open zeilboOii te bereiken dat de belangstelliin voor de kleinzeilerij toeneemt. Eet zit erin, want de 800 vierkante nes ter die we ter beschikking hebbu< gekregen, is nauwelijks meer tdic reikend om iedereen een plaatsjeel geven". lil en PIET SNOERT In tegenstelling tot de laatste paar jaar bloeien ditmaal de primeurs weer welig in de met Hiswa-praal- en-pracht gevulde hallen van de RAI. De kajuitmotor- en kajuitzeil jachten geven daarbij de toon aan. Opvallend is de vindingrijkheid waarmee getracht wordt schepen trailerbaar te maken zodat men ze achter de auto mee kan nemen. Het zal te maken hebben met de nieu we trend: vakantie op eigen kracht, sportief en niet te ver van huis. Zo valt de Australische Trailertri 680 op die beneden de evenaar fu rore maakt. Door het unieke A-fra- me-scharniersysteem kunnen de drijvers eenvoudig worden inge klapt, hetgeen de oorspronkelijke breedte van 5 meter terugbrengt tot een trailerbare 2,5 meter. Ander voorbeeld: De Dehler 25 die in se rie te Zaandam gebouwd gaat wor den, een trailerbaar, zeewaardig kajuitzeiljacht van 7,5 meter. Dank zij een speciale constructie kan het ballastaandeel van het gewicht ver groot of verkleind worden door het in- of uitpompen van water: men kan hem zodoende vervoeren ach ter een middenklasse auto. Er is een nieuwe trailer voor ontwikkeld die het in en uit het water halen zeer vereenvoudigt. Een andere greep. De SC 6.5 But terfly wordt de eerste hybrideboot op de Nederlandse wateren, het geen betekent dat men hem naar keuze als catamaran, als prauw en als proa kan zeilen. Op elke romp staat een mast met een grootzeil; afhankelijk van windkracht en koers kunnen beide zeilen gevoerd worden dan wel alleen het zeil op de lijromp (prauw) of op de loef- romp (proa). Door het lage gewicht van 280 kilo zelfs achter een kleine auto mee te nemen. Dan het trai lerbare kajuitzeiljachtje Etap 23, onzinkbaar vanwege de bouwwijze met dubbelschalig polyester en uit gerust met een intrekbare bulbkiel, zodat verkenning van ondiepe wa teren mogelijk wordt. Bij de open zeilboten een nieuwe verschijning in de gedaante van de UFO STER, stabiel, zelflozend en zelfoprichtend, dus bijzonder veilig. Een wereldprimeur is de Catama- tras, een eenvoudig te monteren en demonteren boot, geschikt om mee te waterfietsen, te zeilen of te roei en, terwijl er ook een buitenboord motor aan kan. Het opblaasbare ge heel laat zich in een tentzak ver voeren. Opblaasbaar zijn ook de Opvallend is de groeiende aandacht voor een comfortabel, luxueus ogend interieur. Omdat steeds meer mensen op het water vertoeven zonder te varen, is ër een groot aanbod van lichte, geluidsarme generatoren. S 90 en S 120 K; ze voldoen aan de stijgende vraag bij het publiek naar familieboten die geschikt zijn om mee op vakantie te nemen, die veilig genoeg zijn voor de bran ding, gunstige afmetingen hebben als ze afgetuigd en ingepakt zijn. 60 tót 70 kilo wegen en onder de 4000 gulden kosten. Over branding ge sproken daarvoor is de nieuwe Dutchy zeer geschikt vanwege zijn reserve-drijfvermogen en klap- zwaard. Algemene vaststelling: bij de zeil jachten wordt, zelfs als het om wedstrijdschepen gaat, bijzonder veel aandacht besteed aan een comfortabel, in warme houtsoorten afgetimmerd, luxueus ogend inte rieur met mogelijkheden voor pri vacy op verschillende plaatsen af sluitbaar. De motorjachten verto nen een soortgelijk beeld. Ook de kleinere schepen beschikken meer en meer over een achterkajuit en daarnaast doet de hondekooi zijn. intrede. De vaste zwemtrap wint terrein, vaak met een opstapplat- form dat eventueel ook nog be scherming biedt voor het staartstuk van een hekmotor. Voorts worden slimmigheidjes bedacht om het op en afstappen te vergemakkelijken. Zo kan men bij de Aquanaut 950 zowel van de zijkant als vanaf het achterdek het dekhuis binnengaan en biedt de Askeladden Super 16- 4400 de mogelijkheid om het mid delste raam van het windscherm te openen en zo vanuit de kuip op het voordek te komen. Het bestaande programma op het gebied van motoren is uitgebreid en er zijn veel nieuwe motoren bij gekomen. Dat heeft te maken met de gunstige vervangingsmarkt. De piek-verkoop van boten ligt 10 tot 15 jaar in het verleden: veel van die schepen waren uitgerust met benzinemotoren of met motoren die eigenlijk niet geschikt waren voor de vaart. Daarnaast zijn er nogal wat zeilboten met een benzi nemotor waar een licht dieseltje meer op zijn plaats zou zijn. Het aanbod van kleine diesels is dan ook groot. Hetzelfde geldt voor kleine generatoren. Steeds meer mensen immers kunnen hun tijd doorbrengen op de boot en liggen daarbij veelal stil. De geluidsover last van al die stroomopwekkers langs de steiger probeert men te ondervangen door het aggregaat in een geluidsabsorberende kast te plaatsen. ■<=•*<-> f -«g-w- - er .w'lalpP1 eb »an ilieJ $Sm'~ 1 JU De kleine watersport mikt op de vakantieganger die het dicht bij huis zoekt en sportiviteit niet schuwt. ier De kampeerafdeling van de Hiswa en het varende gedeelte groeien naar elkaar toe, nu er onder de dubbele druk van de trim-rage en de trend van een vakantie dicht bij huis steeds meer belangstelling komt voor het kano-kamperen. Zo toont de expositie een Canadese kano die een heel gezin met licht gewicht uitrusting kan bevatten en die een diepgang heeft van nauwe lijks 15 centimeter, hetgeen nage noeg elk water toegankelijk maakt. Dergelijke kano's wegen slechts 20 tot 30 kilo en laten zich gemakke lijk over elk obstakel heen tillen. Voor langere trektochten zijn er opvouwbare bootswagentjes om van het ene vaarwater naar het an dere te komen. Echter: de waterkant stelt, net als de bergen, zijn speciale kampeerei- sen. Vaak wordt gebivakkeerd op een open terrein zonder enige be schutting tegen regen en wind. Laag gebouwde noktenten met een diep doorlopende luifel zijn beter stormvast dan hoge tenten. Koepel tenten blijken erg stormvast en kunnen met minder haringen snel ler worden opgezet. Het gewicht moet niet meer dan 4 kilo bedragen en voor het opbergen in de kano- punt mag het oprolvolume niet meer dan 40 bij 25 centimeter zijn. Aan het water heerst altijd een hoge luchtvochtigheid. Donzen slaapzakken met een niet vocht op nemende nylon buitentijk en een wel absorberende katoenen bi^£ nentijk voldoen het best. Teg<^, drassigheid kan men zich wapenf-y- met kuipgrondzeilen die het lopeigi de water tegenhouden, en r breedvleugelige tentharingen vi een goed houvast. Deuren en ve sters van muskietengaas hebben a leen zin als ook alle andere openi gen in de tent insectdicht af te sliP* ten zijn. Erg belangrijk, vooral ai stilstaand water. Op onze breed! graad raken de zonnestralen xzj aarde onder een hoek van 30 gi£st den. Hoe.meer de dakhoek hierm overeenstemt, des te sneller de te na een regenbui droog is. Ov deze en nog veel meer praktisc zaken kan men zich op de Hisi^ breed oriënteren. Een wereldprimeur is de elektronische diefstalbeveiliging voor surfplar ken die binnenkort op de Nederlandse markt verschijnt. Het gaat om ee alarmsysteem dat, op de surfplank aangebracht, een luid en scherp gelui voortbrengt zodra de plank wordt bewogen. Is men aan het.surfen, da kan het apparaatje dienen om andere onbeheerde eigendommen te beve ligen. Het systeem werkt met een toetsenpaneel. Na het indrukken va slechts één willekeurige codetoets staat het op scherp: om het uit te schi kelen moet de dief drie van tevoren vastgestelde toetsen indrukken e dan ook nog in de juiste volgorde. Het betrokken bedrijf heeft dit unie! beveiligingsapparaat ontwikkeld nadat onderzoek had uitgewezen dat ei surfplank gedurende 97 pet. van de tijd onbeheerd wordt achtergelaten e

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12