geldautomaat utsspaar bank r* introduceert REGIOUOURINAAL Veel belangstelling jubileum Broersen Verdeeldheid in Leiderdorp over lokatie scholendependance UIT DE MUUR: I Pleidooi voor meer winkels in Warmond Kleuterschool Valkenburg aanbesteed LEIDEN EaidtaQowuvnt WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 7 VOORHOUT Uit han den van pastoor J.W. Nij- man heeft broeder Aloysi- us Lemmers vanochtend de hoge kerkelijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice ontvangen. Dit gebeurde tijdens een ge zongen H. Mis in de Bar- tholomeuskerk ter ere van broeder Aloysius. Na afloop was er een ont vangst en samenzijn in het parochiehuis waar velen „de broeder" zoals hij in de wandeling genoemd wordt kwamen gelukwen sen. Broeder Aloysius is vandaag I 70 jaar geworden. Tevens is hij op de kop af 10 jaar parochie- assistent van pastoor Nijman. Al ttën jaar lang komt broeder Aloysius dag in dag uit op de fiets naar de pastorie om daar te werken in de persoonsadmi nistratie, typewerk te verrich ten en om het nodige vóór werk te doen. Hij ontwierp re gisters en ordende het per soonsarchief. Met uiterste zorg verwerkte hij de mutaties van het bevolkingsregister. Later ging hij assisteren bij het uit reiken van de H. Communie en bij andere plechtigheden in de kerk. Iedere dinsdagoch tend brengt hij de communie Broeder Aloysius. rond aan verschillende zieken. Door zijn trouw, rust en toe wijding wekt deze vriendelijke broeder bij iedereen in de pa rochie diepe bewondering. Ón danks zijn lichamelijke klach ten - broeder Aloysius is in 1963 al afgekeurd wegens ern stige rugklachten - heeft hij zich toch geheel „pro deo" dienstbaar willen maken. Nu is hij een onmisbare hulp voor pastoor Nijman die hij zelfs vervangt tijdens dienst afwe zigheid. Wanneer pastoor Nij man straks Voorhout gaat ver laten en er nog geen nieuwe pastoor is gevonden, wacht broeder Aloysius een zware taak. Kritiek en lof op keuze kunstwerk WASSENAAR Het feit dat de uit slag van een enquête onder de buurtbe woners rond de Spinbaan zijn invloed heeft gehad op de keuze van de ge meente voor een kunstwerk van kuns tenaar J. Verschoor, heeft gisteren in de raadscommissie welzijnszaken zowel kritische als positieve reacties teweeg gebracht. Uit de enquête, die gehouden werd tijdens een hoorzitting, bleek dat de voorkeur van de Adviescommissie Beeldende Kunstenaars, het werk „Aanplanting" van kunstenaar F. Daels, het volgens de burtbewoners niet haalde bij het werk van J. Ver schoor. Joop van Ulden, lid van de ABK bleek niet erg gecharmeerd over de gang van zaken. „De ABK geeft een weloverwogen keuze. Het publiek geeft een half uurtje kritiek". Wethouder van der Wiel vond dat met „het volgen van de mening van de buurtbewoners de ABK niet buiten spel was gezet". J. Speelman (CDA) vond de inspraak van de bewoners „zeker geen mosterd na de maaltijd", zoals de voorzitter van de buurtvereniging Duinrell de proce dure betiteld had. Speelman pleitte er voor in de toekomst duidelijker te zijn wat men in Wassenaar voor kunst wil: „Willen we met kunst in de voorhoede zitten of traditioneel te werk gaan?". Bloemschikken JOIN Volwassenen Creatief gaat in De Kuip in Noord- wijk enkele voorjaarscursussen organiseren. Vandaag start een cursus bloemschikken. Zij omvat zes lessen, die telkens op woensdagavond van acht tot tien uur worden gegeven. De cursus kost 75,- met inbegrip van het materiaal. Morgen, 3 maart, begint een cursus Ikebana (Japanse bloemsierkunst). Deze cursus be staat eveneens uit zes lessen. De prijs is f 55,- maar daar is het materiaal niet bij inbegrepen. Belasting Ambtenaren van de rijksbelastingdienst komen binnenkort naar Sassenheim om informatie te verstrekken over hef invullen van belastingformulieren aan degenene, die daajr problemen mee hebben. Volgende week woensdag. 16 en 23 maart gebeurt dat 's morgens tussen negen en twaalf uur in het gemeentehuis. Het is niet nodig van tevoren een afspraak te maken. Geerdes De kunstenaar Herman Geerdes exposeert tot en met 30 maart in Het Anker in Hazerswoude Rijndijk. Geer des heeft vooral oog voor het kleine detail in zijn teke ningen. Meestal gebruikt de kunstenaar landschappen, boerderijen en vergezichten uit Frankrijk, Spanje en Drenthe als onderwerp voor de tekeningen. De ope ningstijden zijn van maandag tot en met vrijdag en zondag van zeven tot half twaalf 's avonds. Op zater dag van vier tot zes en van acht tot half twaalf. Verder op zondag van twaalf tot vijf uur. Onderscheidingen De heren Th. van der Wereld en P. van der Geesf, be stuursleden van de Wit-gele Kruis afdeling Hoogmade- /Rijpwetering/Oud Ade, hebben afgelopen week onder scheidingen ontvangen. Dit naar aanleiding van het feit, dat beiden reeds 35 jaar deel uitmaken van de afdeling. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in het Hoogmadese kruisgebouw memoreerden diverse sprekers de vele daden van het tweetal. Onder hun „bewind" zijn onder meer een aantal verenigingsgebouwen tot stand gekomen. Lijdensmeditatie In de kerk St. Jan Geboorte in Zevenhoven worden aanstaande en volgende week zondag lijdensmedita ties gehouden door pastoor R. van Essen. Deze begin nen om zeven uur 's avonds. Nomero In het Rijpweteringse dorpshuis is zaterdagavond de jaar lijkse uitvoering van de muziekvereniging Nomero. Vanaf acht uur begint de vereniging te spelen. Na de uitvoering is er disco. Diaserie Bewoners van bejaardencentrum „Huize Emmaus" in Zoeterwoude kunnen vanavond nog éénmaal genieten van de feestweek die in september vorig jaar is georga niseerd bij gelegenheid van de opening van de provin ciale omleidingsweg. Van die grote festiviteiten heeft de heer Peter Versluijs een zeer fraaie diaserie van 400 opnamen gemaakt. De „voorstelling" die alleszins het bekijken waard is, begint om half acht. Aankondigingen Het CDA afdeling Alkemade houdt morgen vanaf acht uur in de bovenzaal van café-bar 't Veen aan de Langeweg te Roelofarendsveen haar jaarlijkse openbare ledenvergade ring. Aan het einde van de avond zullen de heren N. Ver haar, W. Nugteren en W. Klerks vragen aangaande de po litiek in Alkemade beantwoorden. Bibliotheek Lisse kost kwart miljoen LISSE De biblio- theek van Lisse kost de gemeenschap dit jaar 250.000 gulden. De totale uitgaven zijn 300.000 gulden. Door de contributies wordt 45.000 gulden terug verdiend. Daarnaast komen er nog eens en kele duizenden gul dens binnen aan ove rige inkomsten zoals boetes. Dit blijkt uit cijfers die B en W heb ben verstrekt. LISSE Onder grote belangstelling heeft gemeente-secretaris S.P. Broersen giste ren zijn 25-jarig jubileum gevierd. Eerst werd er een speciale gemeenteraadsvergade ring gehouden waar de heer Broersen lovend werd toegesproken door burgemeester mr. R.W.M. Gerrits, de heer H.A. Smith (CDA) namens de gemeenteraad en de loco secretaris K. Stapel namens het personeel. De heer Broersen kreeg diverse fraaie geschenken aangeboden, waaronder een schilderij. Na het dankwoord van de ge meente-secretaris werd een receptie gehouden in De Nachtegaal, die door ongeveer 450 mensen werd bezocht. LEIDERDORP Het college van B en W is verdeeld over de vraag waar de vestiging van de dependance van de Leidse Louise de Coligny Scholengemeenschap moet ko men. Een meerderheid in het college is voor een lokatie in Buitenhof maar men is het nog niet eens over de juiste plaats. Het college heeft daar om besloten geen pre-advies aan de raad voor te leggen, maar een opsomming van ze ven mogelijke lokaties te ge ven waaruit de raad een keuze kan doen. Omdat voor alle lo katies een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk is wordt de raad voorgesteld een voorbereidingsbesluit voor het gebied te nemen waar de dependance moet worden ge vestigd. Het college is daar door in staat eventuele onge wenste ontwikkelingen tegen te gaan. Met name kunnen dan aanvragen voor een bouwvergunning worden aan gehouden. Over het aantal lokalen dat mag worden gebouwd staat nog niets vast. Aanvankelijk werd gedacht aan 15 lokalen, maar de laatste berichten wij zen meer in de richting van acht a tien lokalen. De om vang van de dependance zal aan de hand van leerlingen- prognoses moeten worden aan getoond terwijl ook de leeg stand aan bestaande lokalen nog een bepaalde rol schijnt te spelen. De Leiderdorpse wet houder Irma Gehner (VVD) is bang dat het gymnastieklokaal er niet zal komen. Dit door kruist de plannen voor de rea lisering van een gemeentelijke sporthal, waarbij de sectie bin nensporten van de Leider- dorpse Sportraad haar hoop had gevestigd. Als laatste mo gelijkheid ziet wethouder Ge hner nu nog in een overleg met haar Leidse collega Tesse- laar voor de bouw van een Leidse sporthal op Leider dorps grondgebied. Een derge lijk plan zou de redding kun nen betekenen voor het voort bestaan van de ijsbaan in de voormalige Ton Menkenhal. KT li Ernstige kritiek CDA-Sassenheim op benoeming gemeentesecretaris LEIDESASSENHEIM Het merendeel van de CDA- 18 fraktie heeft zich gisteravond zeer ongelukkig ^■■getoond over de procedure die is gevolgd bij de opvolging van gemeentesecretaris B. G. J. Ber ntzen. Bij monde van fractievoorzitter Mazee gaf men te kennen dat een zo belangrijke post in de gemeente niet onderhands moet worden ver- "Trrvuld maar dat een open sollicitatieprocedure plaats had moeten vinden. Bij de opvolging van de huidige gemeentesecre- |P^?vtaris Berntzen, die tegen het einde van dit jaar met de VUT gaat, is het college van B en W er- van uitgegaan dat er binnen het eigen ambtena renkorps personen te vinden zijn van wie mag worden verwacht dat zij dit ambt goed zullen vervullen. Als eerste gegadigde werd het huidi ge hoofd van de afdeling algemene zaken, de heer A. G. Hogenboom, voorgesteld terwijl de heer J. de Jager, chef financiën, als tweede kan didaat naar voren werd geschoven. In een besloten vergadering werd vervolgens de commissie voor algemene bestuurlijke aangele genheden in de gelegenheid gesteld zich over de voorstel uit te spreken. De CDA-raadsleden ga ven toen al te kennen weinig gelukkig te zijn met deze procedure maar na een langdurige dis cussie legden zij zich toch bij de welwillende meerderheid neer. Het rondsturen van het ver slag van deze besloten vergadering met daarin een zeer summiere verwijzing naar de gevoerde discussie over dit onderwerp was de CDA-frak- tie echter in het verkeerde keelgat geschoten. Temeer omdat ook in het raadsvoorstel met geen woord terug te vinden was dat de CDA- fraktie grote bedenkingen had tegen de gevolg de procedure. Letterlijk wordt in dit raadsstuk gesteld: „Het verheugt ons dat onze zienswijze door de commissie eenstemmig wordt gedeeld". Voor vijf leden van de CDA-fraktie was dit aan leiding om zich niet bij het collegevoorstel neer te leggen. Met nadruk stelde men echter dat men niets tegen de door het college voorgestel de kandidaat, de heer Hogenboom, heeft maar slechts bedenkingen koestert tegen de gevolgde procedure. Bij de stemmingen brachten de vijf CDA'ers daarom een blanco stem uit. Niettemin werd de heer Hogenboom met tien voorstem mers gekozen tot opvolger van de huidige secre taris Berntzen. Wanneer zijn benoeming ingaat is nog niet bekend. LEIDEN/DEN HAAG Als de eerste bank in Ne derland stelt de Nuts spaarbank haar cliënten vanaf volgende week maandag 7 maart in de gelegenheid om 24 uur per dag, zeven dagen per week geld op te nemen. Daartoe heeft deze bank instelling in haar hoofd kantoor aan de Jan Hen drikstraat in Den Haag twee, en in Leiden (aan de Oude Rijn en Schutters veld) drie van die gecom puteriseerde geldmachi- nes geïnstalleerd. De be doeling is dat in de loop van de komende tijd er een tiental van die gel dautomaten in verschil lende gebouwen van de Nutsspaarbank in de regio Den Haag, Zoetermeer en Leiden (het werkgebied van deze bank) komen. Overigens is de Nutsspaarbank weliswaar de eerste in Neder land met deze ontwikkeling, maar vergeleken met de rest van Europa lopen we hopeloos achteraan. Zweedse spaarban ken beten al in 1968 het spits af met deze ontwikkeling. Óok de Belgen waren ons hiermee al enige jaren voor Maar om de concurrentiestrijd met de overige banken en de post, cheque- en girodienst het hoofd te bieden heeft de Nuts spaarbank gezocht naar mid delen om de service te verbe teren. Die heeft zij nu gevon den in de geldautomaat. Na een uitgebreide proef in het kantoor aan de Oude Rijn in Leiden (tijdens de kantooru ren) is dit automatische gel- duitwisselsysteem nu ook ge ïntroduceerd in de Haagse hoofdvestiging. In een aparte ruimte aan de Jan Hendrik straat staan twee geldautoma ten opgesteld. Men komt deze ruimte buiten kantooruren binnen door middel van een speciaal opnamepasje. Nadat een „lezer" aan de zijkant van de schuifdeur dit kaartje in orde heeft bevonden, gaat de toegangsdeur open. Ditzelfde kaartje wordt vervolgens in de geldautomaat geschoven. Ver volgens gaat een één centime ter dikke stalen plaat omhoog, waarna het toetsenbord ver schijnt. Hierna moet de cliënt een viercijferige geheime code intikken. Als de machine alles in orde heeft bevonden, kan via drukknoppen een bedrag worden opgegeven, waarna betaling volgt. Geld uit de muur dus. Mocht bij gebruik van de geldautomaat om een of andere reden het pasje of het geld worden vergeten, dan slikt het apparaat dat in, waar na het naderhand weer aan de vergeetachtige gebruiker wordt teruggegeven. Om mis bruik te voorkomen is het pro gramma zodanig afgesteld dat bij tweemaal foutief intikken van de geheime code de ma chine het de derde maal ver tikt. Er is overigens één kans op ongeveer 10.000 dat een kwaadwillige dit nummer in één keer raadt, mocht hij het opnamepasje goed- of kwaad schiks hebben bemachtigd. De ruimte is verder beveiligd met een camera. Even verderop zitten veiligheidsbeambten, die via een beeldscherm de han delingen bij de geldautomaat kunnen volgen. Via een tele foon in de afgescheiden gel- dautomatenruimte kan bij moeilijkheden enkele voor beelden: een verdacht uitziend persoon staat buiten, de deur gaat niet meer open contact worden gezocht met deze zelf de veiligheidsdienst. Kerkelijke 1 onderscheiding voor broeder Lemmers WARMOND De raads commissie ruimtelijke or dening kreeg gisteravond een toelichting op het voorontwerp bestem mingsplan „bebouwde kom". De raadscommissie kwam dus niet tot een ad visering maar toch kon den hier en daar al wel enkele wensen beluisterd worden. Zo pleitten enke le commissieleden voor meer mogelijkheden voor de detailhandel in de Dorpsstraat. Enkele pan den die nu een woonbe stemming op de kaart hebben, zouden volgens de heer Van Dam ook in de toekomst voor de de tailhandel gebruikt moe ten kunnen worden. Wel dient er voor gewaakt te worden dat de kleinscha ligheid gehandhaafd blijft. Een reeks kleine pandjes met de bestemming detailhandel zou dan niet kunnen leiden tot een gigantische supermarkt. Flexibiliteit in het plan zou het mogelijk moeten maken in te spelen op situaties die op dat moment tot wenselijke veran deringen in de dorpskern lei den. Een actueel vraagstuk binnen het bestemmingsplan diende zich gisteren direkt al aan. Het kassenbedrijf Huma- ko ziet mogelijkheden tot uit breiding op het terrein direct grenzend aan de bestaande kassen. Het terrein daar heeft echter de bestemming „agra risch zonder bebouwing". Nu dient op korte termijn de vraag beantwoord te worden of die bestemming gewijzigd dient te worden en Humako kan uitbreiden. Dat houdt wel in dat er dan gehandeld wordt tegen het collegeprogramma. Daar staat vermeld dat Huma ko verplaatst dient te worden en de grond eventueel be schikbaar kan komen voor woningbouw. Bij de afweging of Humako gelegenheid dient te krijgen tot uitbreiding of dat verplaatsing bevordert moet worden en naar welke plaats, speelt ook de werkgele genheid een belangrijke rol De commissieleden zullen zich over dit vraagstuk beraden en daar later op terugkomen. Het al dan niet mogelijk maken van het bouwen van kleine bergingen voor de caravans vormde een belangrijk discus siepunt. Het bestemmingsplan Oost verzet zich formeel tegen de bouw van schuren, volgens mevrouw Hendrickx en daar om werd aanvankelijk gezocht naar de mogelijkheid een ber ging te omschrijven dat geen bouwwerk genoemd kan wor den. Die omschrijving kon niet worden gevonden. Volgens de heer Van Kuijen (PW) biedt de toelichting bij het bestemmingsplan echter enige ruimte voor bergingen. In de tekst staat dat toegestaan zijn, caravans, sanitaire voor zieningen e d. Als men onder en dergelijke, kleine voorzie ningen voor het opbergen van tuingereedschap, tuinstoelen etc. kan verstaan, kan zonder meer een verklaring van geen bezwaar tegen de bouwver gunning worden aangevraagd bij GS. De commissie besloot aldus te adviseren. VALKENBURG De bouw van een openbare kleuterschool in Valkenburg is gistermorgen aanbesteed. Alle plaatselijke aanne mers hebben op het werk ingeschreven. Tijdens de vergadering stelde de gemeenteraad gisteravond 10.000 gulden meer beschik baar voor de bouw, aangezien de gemeentelijke begroting reke ning heeft gehouden met een lager bedrag, dan dat van de laag ste inschrijver (fa. Slootweg). De gunning is overigens aange houden. De 45 huurders van flats aan het Frankenburg krijgen een eigen gasmeter teneinde hun eigen stookkosten te controleren. Het aanbrengen van voorzieningen hiertoe gaat de gemeente f 118.000,kosten. Na een langdurige discussie werd besloten de taxatie van het on roerend goed in Valkenburg voor het heffen van belasting over te laten aan de stichting voor Kadastrale in Financiële Admini stratie (Kafi). Het CDA en GPV toonden zich voorstander van het door de gemeente zelf laten taxeren, maar zij wilden toch wel hun goedkeuring aan het voorstel van Ben W om voor de taxatie 24.190,-- beschikbaar te stellen, geven. De VVD vond dat de stichting te duur was. Alleen de PvdA ging zonder meer akkoord met het voorstel van B en W om over te gaan tot het laten taxeren van alle onroerende goederen door de Kafi. De Valkenburgse gemeenteraad besloot gisteravond eenparig de nieuwe sporthal en het gerenoveerde Dorpshuis in de toekomst de naam te geven „Sport en Recreatie centrum De Terp". Dit vanwege de in het centrum van het dorp aanwezige terp die reeds uit de Romeinse tijd is ontstaan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7