Omwegen Zoeterwoude dorp krijgt in Siuyeung Chan z 'n allereerste Chinees Ja Jager velde vuurwerkgooier Caféruzie liep uit op een steekpartij STEEKPARTIJ OP NOORD WIJKS FIETSPAD Zegge schrijve. ÊeicLeSou/io/nt H LEIDEN/REGIO CeidaeSomant WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 5 Op mijn door land kom ik graag mensen tegen. U kunt |^H. mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. door Ton Pielers Honderd jaar voor Chris tus: de Batavieren ko men in ons land. Vijftig jaar v.Chr.: de Romeinen in ons land („ons land" is verschrikkelijk oud; ook toen het nog geen „land" was). Rond 1574 zwier ven de bloederige Span jaarden rond Leiden en maakten er in Zoeter woude brandschattend een potje van. A.D. 1983: de eerste Chinezen ont dekken Zoeterwoude, het dorp dan. Het is zover: Zoeterwoude dorp heeft z'n eerste echte, authentieke import-Chinees; en meneer Siuyeung dat is de voornaam, de achternaam is Chan is een bijzonder vriendelijke, uiterst voorko mende en wellevende man, die ofschoon klein van postuur van plan is. via z'n bedwelmende keuken, het dorp van zijn vestiging te gaan veroveren, maar dan ook geheel en al. Gouden sampan De gouden sampan, die Chan's Chinees-Indisch res taurant symboliseert, begon gisteravond haar, naar wordt vertrouwd, behouden vaart in de richting van: zullen we vanavond maar eens niet gaan chinezen? De zaak van Siuyeung Chan kreeg als naam en motto mee: „Golden Year"; gouden jaar; met in de sampan-zeilen behalve de wind ook fiere, en hopeloze, karakters, die dat gouden jaar uitroepen. „Het wil zo veel als „Goeie reis" zeggen; goeie toekomst, goeie econo mie. een goeie leven", vertel de Chan me gisteren, toen de stofzuiger een laatste ronde door de lokaliteit met rood laagpolig karpet maakte. Want er is geen beter leven dan een goed leven, wilde heer Chan eigenlijk zeggen: „Het moet een Golden Year worden voor Zoeterwoude, Nederland, Europa en de hele wereld". In twee seances werd de ope ning gevierd. Bij de eerste ronde dromden het Zoeter- woudse college van B en W met aan het hoofd een le venslustige burgervader Houdijk Ing. en rijkspoli tiemensen en andere beamb ten vol verwachting tezamen, en weldra verlustigden zij zich aan Woe tip ha (Chinese garnalen) en niet minder aan Tau sie ha (dezelfde garna len, maar dan in zwarte bo- nensaus), of aan Soo cha tin kai, wat neerkomt op gebak ken voortreffelijke kikker- billetjes. Een enkeling waag de zich aan Pak 1jan thou fhou, maar wenste later dat hij bij deze opzienbarende inktvis niet de blokjes sojabo nen had genomen. Onschuld moet je houden. Winkeliers Chan's eerste lof werd hem toegezwaaid, wat door Siuyeung met buiginkjes in dank werd aanvaard. De tweede maaltijd, gisteravond, werd, in alle drukte, toege wijd aan het kleine maar hooggeachte en degelijke korps van Zoeterwoudse winkeliers, die Chan zon der kap en degen in hun midden als collega opnamen en, hem in de geest toezin gend, al gauw de Tong koe paa aap aansneden. Dat was geen aap, in de gewone zin, maar een geroosterde Peking eend met typisch Chinese champignons. Alsof je cham pignons in allerlei uitgaven kunt nuttigen. Enfin, de kop is eraf, voor Chan. Zijn Gol den Year nog geen Golden Wonder is in-gegeten. En nu maar wachten op dat gou den jaar, langs het nieuwe dorpsplein aan de Dorpstraat met een kakelvers winkel- centrumpje. Daar is Zoeter woude mee verwend, eerlijk, met dat pleintje; het heeft nog nooit eerder een dorps plein gehad. Hoewel, je hebt altijd lui die er anders over denken. En daarom ook blijft het kakelen in Zoeterwoude. Siuyeung is 32 jaar, jong vooral. Met een wijze, aantik kende bril op. Hij bood me welriekende, zojuist verza digde, koffie aan en nam zelf een limonadeglas met die koffie: „koffie lekker veel". Hij keek vervolgens een beetje verongelijkt om zich heen: „zaak is te klein, jam mer. Nu negen tafels, liever tien. Maar goeie kwaliteit. Zo. Nou, er kunnen heel wat zitten hoor. Ja?" Veertig eters, dat valt best mee. Die zal je toch maar elke dag in de buurt hebben. Heer Chan's Golden Year heeft, uiteraard, Chinese trekken, maar hij weigerde z'n zaak op te tuigen met die bekende lampionnetjes. Geen hanglampen met dat „echt Chinese" hangwerk, met koordjes, staarten en levende landschapjes: „Dat wordt al lemaal vies zo. Het gaat om het eten en niet wat er boven hangt. Zo. Goeie alles voor de klanten. Nee hoor, het moet hier fris en aangenaam zijn. Zo". Niettemin verwacht Siuyeung nog wel een paar ronde lampen met vuurspu wende draken. Die heeft hij besteld in Hongkong; nog een maand of wat kan dat duren. Made in Hongkong Het gesprek verliep nogal moeizaam. Ofschoon heer Chan al sinds '70 in ons land woont, is zijn Nederlands nog niet je dat. Maar hij doet z'n best. Chan „was made in Hongkong", maar leerde in Den Haag zijn vrouw Wai- fong kennen. Ze hebben een dochterje van vijf jaar: Kwokho geheten. Zo. Ha. Terwijl de gouden sampan van Chan vóór de afvaart al wat lag te deinen op het Zoe terwoudse binnenzeetje, be gon de dorpsklok monotoon zoals altijd in grafstem ming het middaguur te luiden. „Meneer Chan", zei ik; „geachte Siuyeung, geen paniek nu, u zult daar aan moeten wennen. Met die overstelpende herrie begin nen ze hier 's morgens om half acht al, en 's middags klokke vijf doen ze het nog eens dunnetjes over. Dat zijn ze in Zoeterwoude al eeuwen gewoon. Het heeft werkelijk niets om het lijf. Volgens een erfrecht of zo, denk ik". Heer Chan begreep me niet geheel en al, maar dat hin derde niet, want hij woont nog steeds in Den Haag. Dus die half acht-klok hoeft hij niet op z'n nuchtere maag te slikken. „Nee, niet goed wo nen, daar in Den Haag. Ik hoop op huis in Zoeterwoude. Hoorde van de aannemer, dat hier een zaak begonnen kon worden. Zoeterwoude, een goeie plaats, met natuur en goeie omgeving. Zo. De Zoe terwoudse mensen hebben veel zin in de Chinees. Denk ik wel ja. Al reserveringen voor het weekend. Wilt u iets anders, iets sterkers?" „Als het kan een tomatensap, graag". Een beste tomaten sap, mocht ik wel zeggen. D'r hoefde niets meer bij; de jui ce was perfect. Ik meende te beluisteren, dat heer Chan vijf jaar gekokke reld heeft in Schiedam. Het klonk een beetje als „schie- top". Ik heb 't hem vier keer laten zeggen, maar het bleef schietop. Bijna zeven jaar was hij kok in Den Haag. Ook in Zoeterwoude wil hij wel blijven koken („heel erg ja"), maar Chan heeft de be schikking over een goeie chef-kok, die al kok in Hong kong is geweest. Zo. „Een goeie kok is belangrijk, an ders alles kapot". Nu hoeft daar op het dorpsplein met Chan niets kapot te gaan, want de 177 gerechten op de gouden menukaart lachten me veelbelovend en kokette rend toe. En heel speciaal ook. Alles bij Siuyeung is heel speciaal. Zelfs z'n spe cialiteiten zijn speciaal. Elke dag is Golden Year open, ook op zon- en feestdagen; van 12.00 tot 22.00 uur. Zo. De jeugdkip Ik wenste, dat ik Chinees kon spreken als heer Chan met moeilijk gemak z'n Ne derlands hanteerde. Maar dan zouden we niets aan el kaar hebben, dacht ik maar. Ha, zo. Op de kaart zonder exuberante bedragen ont dekte ik „het kindermenu". „Ja, ik heb die speciale zorg voor die kinderen", zo ad strueerde heer Chan bij de tocht door de kaart. Speciaal kindermenu voor het gemid delde schijntje: een kwart kip (wellicht tau of ping), patat en appelmoes, ijs. Alsof ik dat al eerder had gehoord. En achter elkaar heel speciale Chinese gerechten op de kaart. „Een beetje eng", zei heer Chan, maar dat zal wel anders bedoeld zijn geweest. „Eng" waren ook de geroos terde varkenskrabbetjes, heel speciaal, en de Chinese soe pen; „heel speciaal maken". De spijskaart van deze Chan- tempel der kostelijke erva ring is „hele eng", met alles speciaal gekruid; „ook die kikkerbillen is een hele enge". Netzogoed is er Euro pees eten, vanzelfsprekend. „U kunt uw eigen menu heel zelf samenstellen: wat u graag heeft kan erbij en wat u niet graag heeft kan eraf. Ook heel speciaal". Maar als je je bepaalt tot pang pang ho yong hai, zit je al goed bij Chan. Nu vermoed ik echter opeens, dat ik maar wat zeg, Qf misschien is het wel juist; maar dat zou me verbazen. Lekkere trek Zoeterwoude's eerste Chinees in het dorp kwam vandaag zorgzaam en kwiek over de brug, met het fiat van de lek kere trek van het gemeente bestuur, dat nu wel zal uitkij ken met de sampan in de wielen te rijden. Onder de twee overvloedige diners volgens goed Chinees ge bruik werd er gaandeweg ge hikt en geboerd, en dat mag je zeker Zoeterwoudenaren niet kwalijk nemen hield de sombere torenklok zich koest, al werden de tijden langzaam en lui weggeteld door de uurslagen. Chan, de man van Hongkong, had het toch niet gehoord. Want heel speciaal wenste hij z'n nieu Burgemeester Houdijk proeft de soep in „Golden Year". Rechts de heer en mevrouw Chan. we pappenheimers („Nou, we komen even zitten") in de watten te leggen. En dat is hem gelukt. Volop. Aan de Dorpstraat 8, 2381 EL Zoeter woude, nog niet aangesloten telefoon 01715-1652. Gistermorgen, toen de koffie in het „Gouden jaar" al bruin was, was er nog even een in gehouden paniekje achter de counter. Hoe moest dat alle maal op tijd in orde wezen?, vroeg de kleine clan van Chan zich af. Een handje kreeg ik van mevrouw Chan, allerliefste kleine Waifong; maar een tumult van jewelste was het in Zoeterwoudes eer ste Chinese restaurant; van je ping ping ping pong. Op de achtergrond werden de laat ste problemen verwerkt. Het was zingen of praten, of pra tend zingen (alleen het la chen is herkenbaar en inter nationaal). en de neerslag schreef ik op: Ah, woen djo, kodolèh jang jie. Pang ah. Ohh. Maar dat kun je niet bestellen. Zoeterwoude op de Chinese schaats. Je zult er ook, speciaal, kunnen afha len, vermoed ik; maar dat ben ik vergeten te vragen. Eens kijken, hoe lang de Chans het daar volhouden, aan het nieuwbakken plein tje van Zoeterwoude dorp, tussen de gevestigde midden standers die een paar duizend inwoners „eng" willen bedie nen. „Eng" schijnt toch wel erg goed te zijn. Tafelmanieren Het laatste gebaar van heer Chan dat me bijgebleven is, was het op tafel zetten van een zoete, witte Chinese wijn: hoe koeler, des te lekkerder. De naam ben ik vergeten. Foei en fijn. bij de rijsttafel. Bier? Nou nee. dat hoort ei genlijk niet zo. Maar dat kun je een Zoeterwoudenaar, tot achter in de Weipoort, beslist niet wijs maken. Laat Siuyeung (wiens koffie in het grote glas inmiddels volko men koud was geworden) z'n gang maar gaan; die brengt u wel Chinese tafelmanieren bij. En speciaal. Als het eten eenmaal, met alle oprispin gen, achter de rug is, zal heer Chan nog iets trachten te slij ten. Dat is dan een „echte sterke Chinese" ophannes in een likeurglaasje: de gou deerlijke, doorgefourneerde Moutai Kweichow, van 63 procent. „Lijkt een beetje op jenever, maar dan na de maaltijd: te sterk voor vóór de maaltijd. Speciaal. Niet te geloven ja". Het moet het drankje zijn geweest, dat oud-president Nixon achtero ver sloeg toen hij in Peking op bezoek was; nog vóór die andere schandalen. Het zit in een wit plastic flesje, dat het uiterlijk heeft van een smeerolieflacon. DEN HAAG/LEIDEN -- Zes maanden gevangenis straf waarvan drie maan den voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest was gisteren de eis van de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank voor een 20-jarige Leidenaar. De man had op 31 oktober vorig jaar een 23-jarige plaatsgenoot ernstig met een mes verwond. Het voorval had 's nachts plaats in een café aan de Steenstraat. Volgens de verdachte werd hij door het slachtoffer in een hoek gedreven en trok hij het mes uit noodweer. De 23-jarige Leidenaar zou zijn kleine en tengere plaatsge noot hebben uitgedaagd. Deze zei daarop bereid te zijn het buiten uit te vechten. Voordat hij de uitgang kon bereiken werd hij echter beetgepakt, in een hoek ge gooid en gestompt en gesla gen. De verdachte verdedig de zich met zijn stiletto, waarmee hij het slachtoffer onder meer in zijn maag en lever stak. Deze is overigens weer redelijk hersteld van zijn verwondingen. De lezing van de verdachte werd bevestigd door een paar getuigen. Het slachtof fer beweerde eerst onver wacht te zijn gestoken, waar na hij tot de aanval zou zijn overgegaan. De Leidenaar stond daarnaast ook nog te recht voor een tweede zaak op 7 september. Bij die gele genheid zou hij iemand in winkelcentrum De Koper- molen in de Merenwijk heb ben mishandeld die hem had bespot. Daarbij werd gebruik gemaakt van kettingslot en mes, maar zijn tegenstander van toen liep geen ernstige verwondingen op. „Je bent wel een agressief jongetje", verklaarde de pre sident van de rechtbank, mr. Kootte gisteren. „Je hebt verteld dat je dat mes alleen maar bij je hebt om bijvoor beeld een appel te schillen. Ik wil wel geloven dat de mensen uit Suriname grote fruiteters zijn, maar dit mes wordt wel erg makkelijk voor andere zaken getrok ken", aldus Kootte. De advocaat van de verdach te meende dat er sprake was geweest van zelfverdediging. „Mijn cliënt was niet uit op een vechtpartij. Hij heeft nog geprobeerd om weg te ko men, maar werd in het nauw gedreven. Het is aannemelijk dat hij gezien zijn lengte en postuur een minderwaardig heidscomplex heeft en zich gauw beledigd voelt", aldus de advocaat, die ontslag van rechtsvervolging of een voorwaardelijke straf be pleitte. De rechtbank doet over veertien dagen uit- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG/VOOR SCHOTEN Een aanval van drift aan het einde van 1982 leek gisteren een 46-jarige Voorschotenaar bij de Haagse rechtbank duur te komen staan. Op 29 december vuurde hij met zijn jachtgeweer een patroon hagel af op met vuurwerk gooiende jon gens. Gisteren hoorde hij de officier van justitie ne gen maanden gevangenis straf waarvan vijf maan den voorwaardelijk tegen zich eisen voor deze daad, waarbij een 17-jarige Voorschotense winkelbe diende licht werd ge wond. De officier van justitie achtte poging tot zware mishandeling bewezen. De Voorschotenaar ergerde zich al enige tijd aan de vooravond van de jaarwis seling aan een groepje jonge ren, dat in de galerijen van het winkelcentrum Noord Hofland voortijdig vuurwerk afstak. Zijn woning bevindt zich daar vlakbij. Toen zijn kinderen na weer een paar knallen huilend naar beneden kwamen was voor hem de maat vol. Hij ging naar buiten en dreigde met maatregelen, waarbij hij vol gens een getuige een mes zou hebben getoond, hetgeen door hemzelf overigens werd ont kend. De vuurwerkgooiers begonnen vervolgens stenen uit straat te halen en één van hen gooide daadwerkelijk een steen, die de verdachte aan de hand trof. Deze werd razend, haalde zijn jachtgeweer dat nog bij de hand in het schuurtje stond omdat hij dezelfde dag nog had gejaagd en vuurde twee patronen hagel af. De winkel bediende kreeg een kogeltje onder het oor en in de linker wang. Bij de behandeling in het ziekenhuis werd gesteld dat deze kogeltjes er op den duur vanzelf uit zullen komen. „Ik kan me voorstellen dat U zich ergerde aan dat imbeciele gedoe met vuurwerk, maar dat is geen reden om in de be woonde wereld op mensen te gaan schieten", aldus mr. Kootte, president van de rechtbank. Over de schootsafs tand bestond nog enige ondui delijkheid. Volgens de ver dachte was dat 50 meter ge weest, omdat hij wist dat die afstand niet dodelijk kon zijn. Vast stond dat hij via de grond had geschoten, hetgeen vol gens de officier van justitie niet als een verzachtende om standigheid gold, aangezien de kogeltjes door de ondergrond van tegels juist daardoor een extra versnelling zouden heb ben gekregen. Terreur genoeg gestraft. „Mijn cliënt hééft van 29 december tot 11 januari in een cel van het poli tiebureau van Wassenaar geze ten. Hij is nu zijn jachtakte en zijn geweer kwijt, en zal wel licht nooit meer zijn geliefde hobby mogen uitoefenen. Hij heeft nooit de bedoeling gehad om iemand te verwonden. Dat zoiets kon gebeuren is mijns- inziens begrijpelijk. De wijk Noord Hofland in Voorschoten wordt al enige tijd geteisterd door een groep vernielzuchtige jongeren, die ook weer met dat vuurwerk bezig waren. Het is straatterreur, waar de politie van Voorschoten tot nu toe weinig aan heeft kunnen doen", aldus de advocate, die pleitte voor vrijspraak. De Voorschotenaar had veel spijt van zijn onbezonnen daad. „Ik zal nooit meer een jachtgeweer in huis hebben", stelde hij gisteren. Uitspraak over twee weken. DEN HAAG/NOORD- WIJK Een tijdlang werken in een revalida- tie-inrichting, dat werd gisteren overwogen door de Haagse rechtbank bij wijze van straf voor een 18-jarige Warmonder die een 62-jarige Noordwijkse fietser ernstig met een <mes had verwond op 5 no vember 1982. „Dan kan je zelf eens zien wat je aan richt", stelde de president van de rechtbank, mr. Kootte gisteren. De nade re details van deze straf worden verder uitgewerkt op een vervolgzitting van deze zaak op 15 maart. De officier van justitie had overigens negen maanden ge vangenisstraf geëist waarvan ijf maanden voorwaardelijk omdat hij poging tot doodslag bewezen achtte. De aanleiding tot de steekpartij was niet he lemaal duidelijk. De Warmon der viel met twee andere jon geren fietsers lastig op het fietspad aan de Van Berckel- weg in Noordwijk. Daarbij zou het slachtoffer genoodzaakt zijn geweest af te stappen. Hij voelde zich bedreigd en trok een mes, waarmee hij de War monder in het been zou heb ben gestoken. De Warmonder trok vervolgens ook een mes en bracht een paar levensge vaarlijke verwondingen toe. Het slachtoffer is daarvan ove rigens hersteld. De advocaat van de verdachte achtte verminderde toereke ningsvatbaarheid van toepas sing, daarbij gesteund door een rapport van een psychiater „Mijn cliënt heeft het niet makkelijk gehad. Op 12-jarige leeftijd heeft hij hersenvlies ontsteking gehad. hetgeen hem mogelijk nog altijd prik kelbaar maakt. Ook zijn zijn ouders gescheiden", aldus de advocaat, die meer heil zag in een voorwaardelijke straf. Dat wordt nu mogelijk een „werk straf", waarbij de verpleegin richtingen Leytenrode in Lei derdorp het Zeehospitium Katwijk gisteren werden ge noemd. Uitvoering Vox Laeta ROELOFARENDS- VEEN Het beroemde Veense koor „Vox Laeta" ontvangt aanstaande za terdagavond 5 maart in de r.k. parochiekerk „St. Pe trus Banden" in Roelofa- rendsveen de gemengde zangvereniging „Ooster- heide" uit Oosterhout als gast. Dit koor bestaat uit ongeveer tachtig leden. Gezamenlijk zullen de ko ren die avond vanaf half negen een gevarieerd pro gramma ten gehore bren gen. „Vox Laeta" onder leiding van Jan van der Meer brengt twee werken van Gabriël Fauré ten gehore. Na de pauze kan men genieten van de zang van het gastkoor uit Oosterhout onder leiding van Hans Sterren. Een grote verscheidenheid aan werken van onder andere Beethoven, Mozart en Vivaldi zal worden vertolkt. Voor de donateurs van „Vox Laeta" is de toegang gratis op vertoon van de donateurskaart voor dit seizoen. Voor niet-donateurs bedraagt de toegangsprijs ƒ7.50 per persoon, (voor 65 plussers en jongeren onder de 18 jaar: 4.-). Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) a per kwartaal a luxe Parker balpen naar: Stuur Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon I I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5