Lange lijst van klachten van bewoners nieuwbouwhuizen Onderwijzersberaad laakt bezuinigingen Onderscheiding voor Hazerswoudenaar Batig saldo „Wouw' voor gemeente dagpuzzel Kroniek Woubrugge en Hoogmade Zoeterwouds kampioenschap schaatsen LEIDEN/ Ccidóc Qowta/nt WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 4 Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. LEIDEN LUXOR (Stationsweg LIDO I (Steenstra wat ik bedoel (al); 14.30., 19.00., 21.15. LIDO III: Trail of the pink panther (al); 14.30. 19.00, sex comedy (al); (al); 14.30. 19.00. 21.15. REX 4.30, 19.00. 21.15. 20.00. wo. 14.00. 20.00. EUROCINEMA II: Annie (al); na.. di. 20.00. wo. 14.00, 20.00. EUROCINEMA III: E.T. (al); na.. di. 20.00. wo. 13.45, 20.00. EUROCINEMA IV: Aas der izen (al); ma., di. 20.00. wo. tel. 01717-4354): De boezem vriend (al); di. 13.30. 15.45. Veel liefs uit Moskou; wo. 20.30. Frans filmfestival: La petite sirène; ma. 21.00. L'lm- WASSENAAR ASTRA (Lang straat 32. tel. 01751-13269): Ademloos (16); ma t/m wo. dienstverleni 18.30-19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15- 12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 u. (alleen voor echt genoten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafde ling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klas se: de gehele dag. Acade- bezoekur 14.15-15.00 u. en 18.30-19~.00 u. Avondbezoekuur afdeling verlos- 14.30-14.45 i Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toege staan kan de hoofdverpleegkun- hiervoor speciale kaarten zijn dage- rekken. De van de kinderkliniek lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden 3 hoofdverpleegkundi ge) zijn dagelijks alleen voor ouders 18.00-18.30 S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden 12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Noordein de 2a (voormalige marinecom plex), tel. 130775. (Met ingang van maandag 22 november ver huist de Leidse rechtswinkel. Het nieuwe adres luidt: Ketelboeter- steeg 10. De openingstijden blij- •ingen: di. 18.30-20.30. Geen extra-subsidie voor huurders voormalige bibliotheek ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse postduivenhoudersvereniging „de Kerkduif" en carnavalsvereniging „De Hangkonten" kunnen binnen afzienba re tijd beschikken over een eigen club accommodatie. Die conclusie kan ge trokken worden nadat gisteravond de raadscommissie welzijn zich over het verzoek heeft gebogen het voormalige bibliotheekgebouwtje aan de Noord- buurtseweg als zodanig in te richten. De totale huurprijs zal 400 gulden per jaar bedragen waarvan de postduiven houdersvereniging die acht maan den het gebouwtje zal gebruiken 250 gulden zal moeten opbrengen terwijl de carnavalsvereniging 150 gulden aan huur zal moeten opbrengen. De huur prijs kan zo laag worden gehouden om dat het gebouwtje van bijna 40 m2 vol ledig is afgeschreven doch toch nog in zo'n goede staat verkeert dat de eerst komende jaren geen onderhoud of ver beteringen noodzakelijk zijn. De heer Kremer van de VVD vond het wel een aardige oplossing maar vreest dat de verenigingen in de toekomst zul len aankloppen om subsidie. „Ik ver moed dat ze het niet kunnen bolwer ken en ik zie de rij van subsidie-aan vragers al groter worden", aldus het li berale commissielid. Die angst is, aldus de overige leden, ongegrond omdat bij het besluit tot verhuur van het ge bouwtje als voorwaarde zal gelden dat géén nadere subsidiëring zal plaatsvin- FNV-Leidschendam doet beroep op gemeentebestuur LEIDSCHENDAM De Leidschendamse afdeling van de FNV heeft het gemeentebestuur gevraagd protest aan te tekenen te gen de regeringsmaatregelen voor de werkloze jongeren. De maatregelen zouden het werk van de gemeentelijke sociale dienst belemmeren en een inbreuk betekenen in de zelfstandig heid van de jongeren. Het voornemen om jongeren beneden 23 jaar voortaan geen WWV-uitkeringen meer te geven noemt secretaris W. Meere, mede namens het CNV, in strijd met het rechtsbeginsel. Betrok kenen zouden namelijk zijn aangewezen op minimale inkomsten via de deelregeling van de ABW, de RWW. Verder zal Leid- schendam 10 procent van de kosten van de RWW voor rekening van de gemeente moeten nemen wat inhoudt dat het gemeente lijke budget onder zware druk komt te staan. Meere noemt dat een onaanvaardbare aanslag op de gemeentelijke financiën waardoor de begroting in gevaar komt. Nieuwe directeur Cen tre Pompidou PARIJS De Franse regering heeft de 52-jarige Jean Mal heu benoemd tot directeur van het „Nationale Kunst- eii Cultuurcentrum Georges Pompidou" in Parijs. Hij volg) per 1 maart Jean-Claude Groshens op die sinds 1980 de al gemene leiding had over het in 1977 geopende centrui Maheu is vele jaren afdelingshoofd geweest van het mi terie van cultuur en voorzitter van het bestuur van het Orj kest van Parijs. Hij moet, volgens minister van cultuur Jack Lang, het centrum opnieuw activeren, in het bijzon der wat de „vaak verwaarloosde culturen van de landen van de Derde Wereld" betreft. Ook zal hij worden belas! met de voorbereidingen voor de Wereldtentoonstelling dit in 1989 in Parijs wordt gehouden.Het Centre Pompidou krijgt jaarlijks gemiddeld acht miljoen bezoekers - meet dan het Louvre, het Grand Palais. Versailles en de Eiffel- toren bij elkaar. ALKEMADE In de nieuwbouwwoningen in Alkemade kan men nau welijks met een kinder wagen of rolstoel binnen komen, het trapgat is zo danig smal dat grote meu belstukken niet naar bo ven kunnen worden ge transporteerd, de venster banken zijn te smal, de schuurtjes te klein en de ventilatie en geluidsisola tie van de toiletten laten nogal te wensen over. Deze en vele andere klachten zijn in een zoge naamd „Woongeriefon- derzoek" door de Alkema- dese Vrouwenadviescom missie, naar voren geko- De V rouwenadviescommissie (V.A.C.) heeft een uitvoerige enquête gehouden onder de bewoners van de ongeveer een jaar geleden opgeleverde nieuwbouwwijken. Het betrof een tiental woningen gelegen aan de Pastoor Görtzstraat en de Dirk Thomasstraat in Oud Ade, achttien woningen aan de Ripse H. P. van der Poel laan, acht huizen aan de Ach ter- en Voorweg te Nieuwe Wetering alsmede 114 wonin gen te Oude Wetering. Deze laatste staan aan de Schouw, de Tjalk, de Aak en een deel van de Watergang. Het onderzoek vond plaats toen de bewoners hun huis on geveer een jaar bewoond had den. Op dat moment had men alle seizoenen (warm en koud weer, regen en wind) meege maakt. Over het algemeen kan gesteld worden dat er bij de nieuwbouwhuizen toch nog heel wat kleine tekortkomin gen zijn, waarvan gemeente, woningbouwvereniging, archi- tekt en aannemer kunnen le ren. Bij de bouw van een vol gende serie huizen kunnen ze dan worden voorkomen. Zo is uit het woongeriefonderzoek gebleken dat de entrees veelal niet voldoen, wanneer men met een kinderwagen of rol stoel wil binnenkomen. Grote meubelstukken blijken vaak nauwelijks of niet naar boven gebracht te kunnen worden. De Vrouwenadviescommissie concludeert dan ook dat het aanbrengen van een verhuis- raam wenselijk zou zijn. Dit is namelijk goedkoper te realise ren dan een royalere trapop- gang. Puntig De geënquetteerden hadden in overgrote meerderheid moeite met de geringe breedte van de vensterbanken in vooral de woonkamer. Ook blijkt dat in de aangepaste woningen spe ciale aandacht dient te worden besteed aan de draairichting van de deuren ten behoeve van rolstoelgebruikers. De be woners van Aak en Schouw in Oude Wetering vinden de voorkamer te klein. Hoewel men over het geheel genomen dik tevreden is met de keuken (die niet persé „open" hoeft te zijn), worden de scherpe hoe ken van de keukenkastjes door 35% van de ondervraag den als puntig en dus onveilig beschouwd. Voorts zou een kwart van de ondervraagden graag wat extra kastruimte in de keuken willen hebben. Met betrekking tot het klein ste kamertje in huis, het toilet, vraagt de Vrouwenadviescom missie speciale aandacht voor de ventilatie en de geluidsiso latie. Op de slaapkamers heeft men in Alkemade ook nogal wat kritiek. In de woningen in Oud Ade blijken de tuimelra men niet ver genoeg geopend te kunnen worden, omdat de scharnieren verkeerd geplaatst zouden zijn. Aan de Water gang en de Tjalk te Oude We tering blijken de slaapkamer ramen zelfs in het geheel niet open te kunnen. Uit de ver kregen informatie blijkt dat vooral in gezinnen, met oude re kinderen meer behoefte is aan extra wandcontactdozen in slaapkamers. De Vrouwen- adviescommissie veronderstelt dat dit te maken heeft met ex tra elektrische apparatuur (te levisie, pick-up, bandrecorder, bureaulamp, etc.). Bergruimte Over de zolder zijn weinig klachten, maar de helft van de geënquetteerden vindt wel dat hun huizen onvoldoende berg ruimte bevatten. Ook de schuurtjes zijn voor verbete ring vatbaat. Zo is het meren deel van de bewoners niet te vreden over de ventilatie, iso latie en daglichttoetreding hierin. Ook blijkt de schuur in veel gevallen niet groot ge noeg voor het bergen van alle fietsen en brommers. Dit is vooral het geval bij gezinnen met (grotere) kinderen. De Vrouwenadviescommissie at tendeert de belanghebbenden er in het rapport op dat een te kleine berging de oorzaak is van het in de loop der tijd ont staan van tal van ontsierende bijgebouwtjes. Opvallend is dat de thans geënquetteerden over het algemeen behoorlijk tevre den zijn over de geluidsisolatie van hun huizen. Alleen de be woners van de één- en twee persoonseenheden blijken op dit punt nog klachten te heb ben. Vooral in Oude Wetering blijken de mogelijkheden om een hond uit te laten zonder kinderspeelplaatsen te bevui- Nieuwbouwwoningen in Oude Wetering. len, matig, tot slechts te zijn. De geënquetteerden hebben er echter in veel gevallen bij aan getekend dat de mogelijkheid om de hond uit te laten er wel is, maar dat de hondenbezit ters kennelijk hun hond zo dicht mogelijk bij huis willen uitlaten. „Zo dicht mogelijk bij huis" is dan in veel gevallen de kinderspeelplaats. Winkels Een ander punt van kritiek vormt de bereikbaarheid van winkels. Opvallend genoeg komt die klacht uit Oud Ade, maar vooral uit Oude Wete ring. Ook de bereikbaarheid van het openbaar vervoer wordt door 70% van de bewo ners van nieuwbouwwoningen in Oude Wetering als slecht ervaren. Wanneer er speel- werktuigen in de wijk staan, zou men graag zien dat daar banken bij geplaatst worden. Dan kunnen volwassenen ge makkelijker toezicht houden op de spelende kinderen. Bij plaatsing daarvan zou echter wel terdege rekening dienen te worden gehouden met de windrichting en de zonnes tand. In Oud Ade en Nieuwe Wetering worden de tuinen te klein gevonden. Voorts blijkt in Oude Ade tekort parkeer ruimte te zijn. De bewoners van Oude Wetering willen dat er drempels gemaakt worden in de bestrating van de Water gang, omdat daar te hard wordt gereden. Echter het leg gen van dergelijke verkeers drempels in een doorgaande weg als de Watergang stuit op bezwaren bij politie en ge meentebestuur. De woningbouwvereniging doet in het rapport de sugges tie aan de hand, om het geas falteerde wegdek om de vijf honderd meter te onderbre ken, door het leggen van een twee meter brede klinkerbe strating dwars over de weg. „Naarmate het onderhoud van deze bestrating wordt uitge voerd, zal de snelheid van de auto's hoger of lager worden. „Als dan bovendien een ver keersbord" uitholding over dwars" of „slecht wegdek" wordt geplaatst, is het verkeer gewaarschuwd", aldus een commentaar van de woning bouwvereniging. „LEERLINGEN GEEN CENT MEER WAARD' ALKEMADE Onder de leuze „Brood en (voet balspelen gaan vóór cul tuur en eerlijk delen" vraagt het Primair Onder wijsberaad Alkemade (PROBA) aandacht voor de (dreigende) bezuinigin gen op het onderwijs in Alkemade in relatie tot de aanleg van een nieuw sportcomplex ter waarde van 3,7 miljoen gulden. De leuze: „Groen is het gras en leeg de stoel; kin deren oefenen nu in een voetbaldoel" is een andere sneer vanuit het onderwijs aan het adres van hen die de onderwijsbelangen be hartigen. De gezamenlijke hoofden van de lagere en de kleuterscho len, die verenigd zijn in PRO- BA, zeggen dat de 1500 leerlin gen van de Alkemadese lagere scholen klaarblijkelijk „geen cent meer waard zijn". „In de bezuinigingsvoorstellen is", volgens het beraad, „de ge dachte te vinden om de scho len slechts die vergoedingen aan te reiken, die door het mi nisterie worden voorgeschre ven". Dat zijn verplichte uit gaven. Teleurgesteld hekelen de schoolhoofden het feit dat ongeveer de helft van alle be zuinigingen moeten worden opgehoest door het onderwijs aan jonge kinderen („onmon dig en gauw gelukkig"). Weinig begrip hebben zij voor de „simplistische kretologie" over bezuinigingen op de schoolarts en de logopedische hulp. „Zou de gemeenteraad misschien de schoolarts willen vervangen door een behulpza me moeder met een EHBO-di- ploma?" vragen de schoolhoof den. En ze vervolgen: „Of is de raad soms van mening dat kinderen (en hoofden van scholen) horen te zwijgen en dus beter af zijn zonder spraakbegeleiding door een deskundige?" Het Primair Onderwijsberaad Alkemade herinnert er alle belanghebbenden aan dat er in het verleden een beter overleg mogelijk was tussen schoolbe sturen en schoolleiding ener zijds en ambtenaren en wet houders anderzijds. Er zou thans een weinig werkbare re latie met de afdeling Welzijn ten gemeentehuize bestaan. „Juist nu nader overleg van wezenlijk belang zou kunnen zijn, treedt in dat opzicht de fase van onmondigheid in. Alsof het onderwijs goedmoe dig, gedwee, volgzaam en ge hoorzaam aan de hand mag lo pen van een afdeling Welzijn, waar het woord onderwijs door geen enkele ambtenaar aldaar op enig niveau kan worden benaderd. „Geen tijd", „geen stukken", „geen men sen" en „niet aanwezig", zijn veel gebruikte cliché's aldus de gezamenlijke schoolhoofden in een brief aan raadsleden, politieke partijen, college-on derwijzers en andere belang stellenden. In een reaktie deelt de ge meentelijk woordvoerder, de heer J. J. F. M. van Elk mede, dat de voorgestelde bezuinigingen nog geen enkele beslissing is genomen. Hij noemt de onder havige brief van PROBA dan ook „prematuur". De Hazerswoudenaar H. J. („Huug") de Kort (59) is gistermid dag onderscheiden met de medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester J. ten Heuvelhof reikte de onderscheiding uit tijdens een receptie in restaurant „Groenendijk", waar ruim driehonderd personen De Kort kwamen feliciteren met zijn veertigjarig ambtjubileum bij het notariaat te Hazerswoude. Op 1 maart 1943 trad de in Hazerswoude geboren en geto gen De Kort in dienst bij notaris Engelberts. Bij zijn opvolgers Bakker en (tegenwoordig) Heenk vond hij emplooi; het rege len van nalatenschappen was De Korts specialisme. In het kerkelijke en maatschappelijke leven van zijn woon plaats en Koudekerk aan den Rijn heeft de jubilaris zich in de loop van de jaren zeer verdienstelijk gemaakt. Zo was hij' twaalf jaar diaken van de hervormde gemeente in Koudekerk- /Hazerswoude-Rijndijk en drie jaar kerkvoogd. De Stichting Bejaardenzorg te Woubrugge kende hem vijftien jaar als se cretaris en van de Stichting Het Anker in zijn woonplaats was hij lid van het algemeen bestuur, voordat hij tot het dagelijks bestuur hiervan toetrad. De geschiedenis van Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn heeft een belangrijke plaats ge-j vonden in de vrijetijdsbesteding van De Kort. ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse stichting „Wouw" die zich in enkele gevallen samen met de Culturele Com missie van de scholen bezig houdt met jeugdvoorstellingen zal naar alle waarschijnlijk heid het voordelig saldo over 1982 van bijna 250 gulden niet mogen besteden aan het verto nen van een film. De meerder heid van de raadscommissie welzijn was gisteravond name lijk van mening dat het saldo terug gevorderd moet worden, hetgeen in de praktijk bete kent dat het verrekend zal worden met de subsidie over 1983. De heer Wil Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude had het er moeilijk mee: „Je straft nu een vereniging voor een zuinig beleid. In het vervolg zullen ze dan wellicht nooit meer een batig saldo creëren Ik mag het natuurlijk niet hardop zeggen maar feitelijk hadden ze een sluitende ex ploitatie moeten overleggen. Nu zijn ze eerlijk en wordt het verzoek niet gehonoreerd", al dus Ooijendijk. Wethouder H.. Graniewski stel de dat het gaat om het princi pe van de subsidiëring en niei om het bedrag. Bij de subsidie toekenning over 1982 is als voorwaarde gesteld dat de stichting „Wouw" en de Cultu rele Commissie zouden samen werken en minstens zes voor stellingen zouden verzorgen. Die voorwaarde is volledig na geleefd. Het saldo van „Wouw" is voornamelijk ver oorzaakt doordat de voorstel ling van de „Rode Kijkdoos" is georganiseerd in samenwer king met de "hervormde jeugd raad en tevens plaatsvond in de openlucht hetgeen een re delijke besparing op de zaal- huur inhield. Ook was het aantal bezoekers boven ver wachting hetgeen de exploita tie ten goede kwam. Hoewel de commissieleden van CDA en VVD positief reageerden op het batig saldo vonden zij het toch niet juist voor het bedrag van bijna 250 gulden een extra activiteit te organiseren. De twee vertegenwoordigers van Progressief Zoeterwoude deel den die mening niet. Serie T - Puzzel nr. 630.052 Door in elk vakje een letter in te vul len. kunnen zowel horizontaal als ver ticaal woorden van navolgende bete kenis worden verkregen: 1 verzamelboek voor foto's; 2 krom- baangeschut; 3 voorwerp waarmee een insektendodende vloeistof wordt verstoven; 4 verzachtende omschrij ving van iets onaangenaams. Mnoq z liunqieoioj i WOUBRUGGE De his torische vereniging „Otto Cornelis van Hemessen" in Woubrugge heeft een nieuw initiatief ontwik keld. Een dezer dagen verschijnt voor het eerst een omvangrijke kroniek van Woubrugge en Hoog made over 1982. Aan de hand van publicaties in de regionale pers heeft de se cretaris van de vereni ging, Hans van de Wereld, een achtenveertig pagina's tellend boekje samenge steld. Daarin staat zo'n beetje alles wat er het af gelopen jaar in de ge meente voorviel en wie er in het nieuws stonden. Het is overigens niet de eer ste kroniek die de vereniging haar leden aanbiedt. In vori ge jaren werd er een beknop te versie gepubliceerd in het verenigingsorgaan. Dat was immer een zoeken naar een definitieve verschijnings vorm. De nieuwe kroniek verschijnt nu als deeltje in de reeks „Historische Publica ties", die „Otto Cornelis Cor nelis van Hemessen" sinds een paar jaar uitgeeft. Het ligt in de bedoeling om vanaf nu ieder jaar een dergelijke kroniek uit te geven. Overigens is deze uitgave nog gestencild en voorzien van een gedrukt omslag, met als illustratie een foto van de overdracht door burgemees ter D. Brouwer de Koning van de nieuwe brandweer wagen aan brandweercom mandant J. de Feij op 26 juni 1982. Een wens van het vere nigingsbestuur is om in de toekomst deze boekjes te drukken en daarin dan ook wat meer afbeeldingen op te De „Kroniek van Woubrug ge en Hoogmade over 1982" wordt een dezer dagen aan de bijna honderd leden van de vereniging aangeboden. Niet-leden kunnen de kro niek voor vijf gulden krijgen bij de voorzitter van de vere niging, de heer Herman Bos man, Dokter Lothlaan 22 in Woubrugge. Wanneer zij zich aanmelden als lid van de his torische vereniging (J 12.50 per jaar) ontvangen zij het boekje gratis. ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse schaatsliefhebbers krijgen binnenkort gelegen heid op de ijsbaan in Leiden de krachten met elkaar te me ten. Dat zal geschieden op dinsdag 15 maart tussen zes en acht uur. In verband met het maken van de startlijsten is het van belang dat geïnteres seerden zich uiterlijk zondag 6 maart opgeven. Dat kan ge schieden bij de heren Cor Jan maat, 2k>nnegaarde 10, tele foon 2084; Martien van der Geest, Noordbuurtseweg 9, te lefoon 2823 of bij Ton Koeken, Miening 10, telefoon 1446. Terwijl op de buitenring van de ijsbaan de wedstrijd wordt gehouden kunnen de recrea tieve schaatsers tegelijkertijd bezig zijn op de middenbaan. De toegang is gratis terwijl het inschrijfgeld voor de wedstrijd - voor de categorie 12-16 jari gen 1.50 is en voor de senio ren dames en heren vanaf 17 jaar 2.50. Drie jeugdleden van de „IJs club Zoeterwoude" hebben op uitnodiging deelgenomen aan het gewestelijk kampioen- Florence Gould overleden CANNES Florence Gould, de weduwe van de Amerikaanse magnaat Frank Jay Gould en een van de vooraanstaandste kunstliefhebber in de wereld, is maandag op 87-jarige leeftijd in haar villa aan de Middellandse zee overleden. Zij had suikerziekte gekregen. De Amerikaanse leverde 40 jaar lang bijdragen aan Franse mu sea en vervulde een kleurrijke rol in de kunst wereld en in de uitgaanswereld in Parijs en aan de Middellandse zee. Haar gulheid als weldoe ner in de kunst werd in 1970 algemeen erkend toen het Franse Instituut haar benoemde tot een van de weinige buitenlandse leden van de Franse Academie voor beeldende kunsten, een eer die tot dusver alleen was toegekend aan de toenmalige koningin van Roemenie en konin gin Elizabeth van België. schap op De Uithof. Bij .de D- junioren bereikte Ellen van der Geest een 12e plaats met de tijden 53,9 op de 500 meter en 1.53.8 op de 1000 meter. Bij de jongens D deed Lard Koe ken het prima en klasseerde zich als vierde in de eindrang schikking. Zijn tijden warén 46.26 op de 500 meter en 1.35.56 op de kilometer. Waller Koeken tenslotte werd 5e bij de C-jeugd met 44.67 op de 500 meter en 2.19.71 op de 1500 meter. Het seizoen voor de jeugd zit er bijna op maar toch zullen zij zich nog twee keer flink moe ten inspannen. Ten eerste bij de wedstrijden om de Andries Kwikbokaal te Leiden op vrij dag 11 maart en vervolgens op zaterdag 12 maart tijdens de alternatieve jeugd-elfsteden- tocht op de Uithof in Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4