Van der Reijden wijst extra bezuinigingen at 20kilo "DIGROS GROTE BAAL Gemeente introduceert puntensysteem voor woningtoewijzing egldaeSou/tcwt VROUWENDAG i/r N LEIDEN Drie tasjesdieven aangehouden fOP DEZE MANIER KUNNEN WE NIET DOORGAAN" HAAL HET BIJ Dr. ir. Kooy overleden Koppenhinksteeg aanvaardbaar voor drukkerij Stag EIDEN WOENSDAG 2 MAART 1983 PAGINA 3 {IDEN De vrouwenbeweging in Leiden houdt op 8 lart een Vrouwendag met activiteiten 's morgens in het ilkshuis en 's middags met diverse acties in de stad. De ouwendag wordt 's avonds besloten met een manifesta- tegei in het Vrouwenhuis, de sli Voor Vrouwendag is een internationale gebeurtenis. In Lei- duidf1 's a*s motto gëkozen „Vrouw en krisis". Daarbij verzet et jgjn zich mpt name tegen de gevolgen van de economi- ïe malaise die bij de vrouwen harder aan zou komen n bij het mannelijk deel van Nederland. Vrouwen zou- n sneller ontslagen worden en door het kostwinnersden- ken on worden benadeeld. >rdelo LEIDEN De politie heeft gisteravond en vanochtend drie jon gens aangehouden die ervan verdacht wer den in de maand fe bruari acht tasjesro ven te hebben ge pleegd. De jongens, één van vijftien en twee van zestien jaar oud, hebben inmid dels bekend. Ook ga ven zij toe wat kleine re inbraakjes te heb ben gepleegd. Eén van de jongens werd vorige week door een agent her kend naar aanleiding van het door de slachtoffers verstrek te signalement. Een korte achtervolging had geen resultaat daar de jongen op zijn brommer in de bin nenstad beter uit de voeten kon dan de politiewagen. Aan de hand van het kente ken van de brommer kon de jongen giste- Het drietal opereerde voornamelijk in de omgeving van de Lammenschansweg en in de Professoren- wijk waar zij ook wo nen. Als slachtoffer fungeerden oudere dames. De jongens opereerden steeds met z'n tweeën, de samen stelling van dit twee tal wisselde telkens. In de meeste gevallen passeerden de jongens hun slachtoffer op de brommer en dan werd in het voorbij gaan het tasje uit de handen gerukt. De acht diefstallen lever den de jongens overi gens niet meer dan een kleine 200 gulden op, geld dat ogenblik kelijk in de flipperau- tomaat verdween. Alle diefstallen wer den in de middagpau ze of direct na school- tijd Oosterkerkstraat afgesloten LEIDEN Het gedeelte Oosterkerkstraat vanaf de Meelfabriek tot de Zijlsingel is vanaf vrijdag 4 maart elf uur 's avonds tot ongeveer twee uur 's middags op za terdag 5 maart voor alle ver keer afgesloten. Reden van de afsluiting is, de asfaltering van dit gedeel te van de Oosterkerkstraat. Het werk wordt op deze on gebruikelijke tijden uitge voerd, om de bedrijvigheid van de Meelfabriek zo min mogelijk te hinderen. "I kt oi bezoi maal.rvolg van voorpagina) jk m. ^IDEN „We kunnen )en ei n*et doorgaan met be- at par*ni£'n£en doorvoeren, het z,anneer straks uit de •oijaarsnota van het ka- net blijkt, dat er nog n gat is van 2 miljard ilden dan weet ik nu al- "ie het verder gaat. Dan 3rd ik volgens de ver- •elsleutel van het minis- drie van financiën aange- Cigen voor 160 miljoen ■Slden, maar dat gaat even'ht niet. Ik kan weer ijken'iet bij de bejaardenhui- en? n en de ziekenhuizen enthe.nkloppen en nog eens' agen om extra in te le- ?ren. Dat gaat gewoon Dtete. et meer". gids'. UeW»ze kritisch kanttekening wele<er het kabinetsbeleid om te- •enthfrivallers onmiddellijk te ver- len in nieuwe bezuinigingen •drag- maakte staatssecretaris J. van der Reijden van volksgezond heid, maatschappelijke dienst verlening en sport gisteravond tijdens een bijeenkomst van de afdeling Leiden van het CDA. Van der Reijden zette uiteen welke mogelijkheden er zijn om op de ziektekosten te be zuinigingen. Hij stelde dat een herziening van het stelsel van ziektekostenverzekering nodig is en noemde daarbij de eigen bijdrage van 250 a 500 gulden. „250 gulden voor de laagste in komens, ik denk dat dat kan". Volgens Van der Reijden is de vrijwillige ziekenfonds verze kering economisch gezien fal- liet. „De premie schiet de pan uit en dat kan zo niet langer". Het invoeren van een volks verzekering voor ziektekosten wees hij af. Eerste lijn De staatssecretaris pleitte voor een versterking van de eerste lijn in de gezondheidszorg. „Er ADVERTENTIE HET INKOOP-VOORDEEL IS VOOR U! l5ctp.kilo) Haast u, zolang de voorraad strekt, deze prijs komt nooit meer!). Niet voor handelaren. Max. 2 bonnen per klant op vertoon van uw kassabon. i KATWIJK aan ZEE: Visserijkade 2 O SASSENHEIM: I I Hoofdstraat 284 NOORDWIJK: Kerkstraat 20 OUDE WETERING: Meerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 LEIDERDORP: Winkelhof 70 WASSENAAR Starrenburglaan 47 moeten minder bejaardente huizen en verzorgingstehuizen gebouwd worden en er moeten meer mensen minder snel in een ziekenhuis worden opge nomen. De provincies en de gemeenten zouden geen geld moeten uitgeven aan het aan brengen van technische voor zieningen in bejaardentehui zen. Dat geld zou besteed moe ten worden aan het opkrikken van de eerste lijnsvoorzienin gen. Juist daarom is het on wenselijk dat er bezuinigd wordt op de gezinsverzorging. Dat soort maatregelen leidt al leen maar tot een grotere druk op de tehuizen". Deze uiteen zetting van het beleid van het kabinet Lubbers en zijn kri- teik daarop, leidde Van der Reijden naar de conclusie „dat het regeerakkoord op een aan tal punten tegenstrijdig is". De eerste lijn versterken én bezui nigen op de gezinszorg zou daar een voorbeeld van zijn. Hij merkte „met enige schroom op", dat de zelfzorg en de burenhulp verbeterd zouden moeten worden. Dat soort ontwikkelingen zou de financiële positie van het rijk verbeteren en ook wenselijk zijn. De staatssecretaris noemde de wetgeving met betrekking tot de financiering van de maat schappelijke dienstverlening een „ratjetoe waar geen mens meer weg in weet". Hij ver wacht dat in mei een beslis sing zal vallen over de plan nen van het kabinet om 8.000 ziekenhuisbedden te schrap pen. Dan moet duidelijk wor den welke (afdelingen van) ziekenhuizen worden opgehe ven. Menkenhal De staatssecretaris ging ook in op een specifiek Leids pro bleem: de toekomst van de ijs baan van Ton Menken aan de Vondellaan. Hij wees Leiden op een organisatie „waarvan ik denk dat Leiden het be staan niet kent". Dat is de stichting Waarborgfonds in Den Haag. Deze stichting een dochter van de SNS (Stichting Nederlandse Sport- totalisator) zou de gemeente behulpzaam kunnen zijn bij eventuele pogingen om de ijs baan te kopen. De stichting zou garant kunnen staan voor een gedeelte van de miljoenen die nodig zijn om de baan over te nemen. „Ik weet niet of het lukt, maar Leiden zou kunnen proberen daar steun te zoe ken". Wat het CDA betreft zou een dergelijke steun niet onwelkom zijn. „Een prijs van 2,5 a 3 miljoen gulden vind ik onaanvaarbaar", zei fractie voorzitter J. Walenkamp gis teravond. „Dat zou de gemeen te aan de ijsbaan nooit mogen uitgeven". Flatteuze mode voor de rijpere vrouw LEIDEN De gister avond in de Leidse Stads gehoorzaal gehouden mo deshow werd overheerst door flatteuze, op een klassiek thema voortbor durende zomermode. De kleding was weliswaar aangepast aan de nieuwe zomertinten, die vooral uit pastelkleurtjes bestaan, maar de modellen bleven traditioneel. Enig risico ten aanzien van de draag baarheid werd niet geno men. De mode, die gisteravond in een goedgevulde Stadsgehoor zaal te zien was, bleek voorna melijk bestemd voor de rijpere vrouw. Slechts af en toe werd van het flatteuze pad afgewe ken voor iets gewaagds, dat dan meer aan de jongere vrouw werd toegeschreven. Echter door de grote hoeveel heid prachtige bloemstukken, die overal rond het plankier opgesteld stonden, kreeg de show al direct bij binnenkomst iets feestelijks. De show werd op bescheiden wijze muzikaal omlijst door het pianospel van „Lex". De zomermode van Warnecke werd chique, vlot of sportief gemaakt, door de ac cessoires. Schoenen in de bij passende zomertinten werden geleverd door schoenenzaak Van Dalen, die gisteravond te vens zijn 25-jarig bestaan vier de. De hoeden, sjaals en tassen waren van Messcher's Mode huis, die tevens haar 50-jarig jubileum vierde. De modieuze brillen kwamen bij Look van daan. Een van de geshowde modellen. BREDA/LEIDEN -- Dr ir J.M.J. Kooy is op 80-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Breda, waar hij hoogleraar rakettentechniek is geweest aan de Koninklijke Militaire Academie .Na aan de TH Delft als elektrotechnisch ingenieur te zijn afgestudeerd promoveerde Kooy aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de wis- en natuur kunde. Hij is als ingenieur werkzaam geweest bij de „Ne derlandse staalindustrie" in zijn geboortestad Rotterdam en was verbonden aan de af deling vliegtuigbouw van de Technische Hogeschool te Delft, waarna in 1949 zijn be noeming tot lector aan de KMA volgde. In 1966 werd hij daar benoemd tot hoogleraar rakettentechniek. Daarnaast vervulde hij sinds 1961 bij de afdeling vliegtuigbouwkunde van de TH te Delft de leerop dracht „beweging van raket ten" en sinds 1963 tevens de leeropdracht „raketvoortstu wing". Voorts werkte hij in sa menwerking met dr J. Berg huis numerieke berekeningen uit op het gebied van de he melmechanica en ruimtevaart met behulp van computers van Bull-Nederland te Amsterdam en Bull-France te Parijs.Ook in internationale ruimtevaart- kringen genoot dr ir Kooij een grote bekendheid, hetgeen in 1960 resulteerde in een benoe ming tot academian of the in ternational academy of astro nautics, die dat jaar te Parijs werd gesticht door wijlen prof.dr von Karman (acc gra ve op a's).Dr ir Kooij schreef in samenwerking met prof ir J.W.H. Uytenbogaert het boek „Ballistics of the future" (1946). Hij publiceerde voorts verscheidene artikelen op het gebied van de dynamica van het ruimtevoertuig, de bestu ring van ruimtevoertuigen, de thermodynamische theorie van de raketmotor, de relati vistische rakètmechanica, de kosmische tijd-ruimtestruc- tuur, de zwaartekracht, de pa ranormale bewustzijnsver schijnselen, mede in verband met het tijd-ruimtepro- bleem.Dr ir Kooy werd in 1963 benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau en ontving in 1965 de medaille „Henri Poincare" van de association pour l'etude et la récherche astronautique et cosmique te Parijs. Hij was ook ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Japan Volksuniversiteit K&O heeft een serie voordrachten over Japan op het programma staan. Op zeven achter eenvolgende donderdagavonden, te beginnen morgen, wordt met behulp van dia's en films ingegaan op de Japanse cultuur, kunst en religie. Dr. W van Gulik houdt de eerste lezing over „The crafts of Edo". De le zingen worden gehouden in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. In het gebouw is een tentoonstelling ingericht van Japanse prenten. Nadere inlichtingen te lefoonnummer 141141. Veld van eer „Het veld van eer" is de film die morgen-, vrijdag- en za terdagavond in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt vertoond. De film gemaakt door Jules Deelder, gaat over een pas getrouwd stel. dat een bezoek brer}gt aan de slagvelden van Verdun. Dit slagveld komt wederom tot leven. Op alle de avonden beginnen de voor stellingen om acht uur en om kwart over tien. Kamerbureau Het JAC zoekt vrijwilligers voor het opzetten van een non -profit kamerbureau. Dit kamerbureau moet een alternatief zijn voor de commerciële kamerbureaus. Donderdagavond 3 maart wordt een informatie-avond gehouden over de precieze plannen van het JAC (Cae- ciliastraat 67). De bijeenkomst begint om acht uur. Olieverf In het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt van 3 maart tot en met 14 april een tentoonstelling van olieverf schilderijen van Claudia Bos gehouden. De uit Rotterdam afkomstige kunstenares heeft een schilderstijl die tussen impressionisme en expressionisme ligt. De olieverf wordt door haar op verschillende wijzen gebruikt. Binnen een schilderij brengt zij de verf zowel dun en doorschijnend aan. waardoor een wazige sfeer ontstaat, als dik en vet. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag te be zichtigen tussen negen en vijf uur. Muziekkamer Folkclub Horus houdt vrijdagavond 4 maart vanaf half negen weer een muziekavond in Aniba's Muziek kamer aan de Herenstraat Twee Ierse muziekanten treden op: Sharon Bradley en Martin O'Connor. Daniël Wayenberg Pianist Daniel Wayenberg geeft vrijdagavond 4 maart een recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Hij speelt rhapsodieën en Handel-variaties van Brahms en de derde Pianosonate van Chopin. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O. tel. 141141. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt morgen een lezing met dia 's over tuinen en kastelen in Zuid-Engeland. De lezing wordt gehouden door me vrouw Hartman in het Verenigingsgebouw In 't Want aan het Noordeinde 2a. Aanvang 14.00 uur. Tevens start er donderdag een cursus gesprekstechniek in res taurant Wienerwald. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 8 maart wordt er om 10.30 uur een excursie georgani seerd naar het museum voor Volkenkunde. Woensdag 9 maart is er tussen 10.00 en 12.00 uur een spreekuur in het Wienerwald van het Instituut Voor Huishoudtech- nisch Advies. LEIDEN Verhuizing naar de Koppenhinksteeg 6 is voor de Stag drukkerij aanvaard baar. Er moet wel erg veel aan pand opgeknapt en verbouwd worden, maar door gebruik te maken van een aantal subsi dies zou dat moeten lukken. Medewerkers van de drukke rij hebben gisteren het pand bekeken. De gemeente is be reid het pand voor een periode van tien jaar aan te bieden. „Dat zou ons een enorme ze kerheid geven", zegt Henk Hoonhout namens Stag over het aanbod van de gemeente aan de drukkerij. „Maar de verbouwingen die aan het pand gepleegd moeten wor den, zijn niet mis. De riolering is niet in orde, er moet geïso leerd worden, er moet veel aan de plafonds gedaan wor den en het pand is nu erg vochtig". De verbouwingen zouden zo'n 150.000 gulden kosten. Stag is zelf niet in staat dat bedrag op te brengen en daarom is de hoop gevestigd op een aantal subsidieregelin gen. Zo zou er geld moeten ko men uit de VSBS (Verorde ning steun bedrijven stadsver nieuwing) en mogelijk uit de WIR-pot van het ministerie van economische zaken. Vol gens een woordvoerder van de gemeente „kan je er wel van uit gaan dat Stag wat betreft de VSBS in de prijzen valt". „Hoeveel de verbouwing pre cies gaat kosten, hangt af van de eisen die Stag aan het pand stelt. Dat moet nog bepaald worden". Stag moet voor 1 juli weg zijn uit het huidige onder komen aan de Caeciliastraat. Dat wordt gesloopt om de nieuwe interconfessionele ba sisschool te kunnen bouwen. LEIDEN De gemeente Leiden is van plan vol gende maand het zoge naamde punten-waarde- ringssysteem in te voeren om huurwoningen in Lei den te kunnen toewijzen. Met dit systeem wordt ge tracht de beperkte voor raad woningen zo recht vaardig mogelijk te verde len over de woningzoe kenden. Aan de wachttijd van circa 3 1/2 jaar zal het nieuwe systeem niets ver anderen, slechts urgente woningzoekenden zullen sneller geholpen kunnen worden. Bij het bureau huisvesting staan momenteel 6100 woning zoekenden ingeschreven; 4880 van hen hebben een inkomen lager dan 2.450 per maand. Jaarlijks komen in Leiden 600 betaalbare woningen vrij. Daarvan is tien procent be stemd voor bijzondere groepen (vluchtelingen, vrouwen uit opvangtehuizen). De verwach ting is echter dat door de stag natie in de nieuwbouw het aantal woningwet-woningen af zal nemen, terwijl het aan tal woningzoekenden daaren tegen nog steeds stijgt. Door de stijgende woonlasten is een steeds grotere groep mensen op zoek naar goedkope huur woningen. Deze druk zal nog worden vergroot wanneer toe gestaan wordt mensen uit duurdere huurwoningen te la ten doorstromen naar goedko pe huurwoningen. Het meest eerlijke is volgens de gemeen te de bewoning van een huur huis afhankelijk te stellen van het inkomen van de huurder. Dit levert in de parktijk nogal wat problemen op omdat vaak niet duidelijk is wiens inko men moet worden meegeteld (bijvoorbeeld Werkende inwo nende kinderen) terwijl moge lijke schommelingen in het in komen nauwelijks te controle ren zijn. Daarom is slechts het inkomen op het moment dat de woonvergunning wordt verstrekt bepalend. Het gevolg hiervan kan zijn, dat wanneer het inkomen stijgt, men enkele jaren later eigenlijk te goed koop woont. Om voor inschrijving als wo ningzoekende in aanmerking te komen moet de aanvrager de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en mag het inkomen niet hoger zijn dan 5.950 in de maand. Tot op heden gold bij de verdeling van huizen uitgezonderd in gevallen van medische of sociale urgentie het systeem wie het eerst komt, het eerst maalt. Het puntensysteem moet daar eni ge nuancering in aanbrengen. In het puntensysteem krijgt de woningzoekende, afhankelijk van de situatie, een aantal punten toegewezen. Hierbij telt ondermeer mee hoe lang men is ingeschreven, huidige woonsituatie, de woning die achter gelaten wordt of in het geval van economische gebon denheid de reisafstand naar Leiden. Extra veel punten worden gegeven aan urgentie- gevallen uit stadsvernieuwing- projecten en aan mensen die door willen stromen en een aantrekkellijke woning ach terlaten. Iedere woningzoe kende krijgt voor elke maand dat hij ingeschreven staat ex tra punten. Uiteindelijk wor den de beschikbare wonir.gin- gen gegund aan hen, die het meeste aantal punten verza meld hebben. In Leiden is men niet van plan strafpunten toe te kennen wanneer een aanbod van de gemeente door een woningzoekende wordt geweigerd, iets dat in andere gemeenten wel gebruikelijk is. Het nieuwe systeem wordt op 21 maart in de gemeenteraad behandeld. W. )uwehand en E. H. Rooth; Anne- marijne d.v P F. van Nieuwenhuij- zen en F Smit; Madclon Maria d.v. S. van de Ruit en M W. A. van Zeist; Michael z.v. J H. Móhlmann en P. T van Dijk; Daniel Cornelis Ewout z.v. B H. Bartels en W. J Post; Philippe Stéphane z.v. H C den Hollander en M. van Kamp; Sijbren Pius z.v. J. J S. Weitenberg en I. J. A. M. Kruse, Willem Simon Albert David z.v. W Deuring en C M. J. de Graaf; Kim d.v J. D. Wagenaar en E. G. Prins; Cornelis Daniel z.v. D. Tavenier en A. A. van Rijn. Adrianus Frederik Leonardus z.v. A C. W. Meijer en M M. A. van Veldhuizen; Johannes Ma ria z.v. A. J. M. Reuser en W. C. C. Raaphorst; Dennis z.v R. C. T. Noor- dermeer en C. Tas; Bram z.v. C. L. M. van Rossum en C M Severs; Maagje Anette d v. C J van den Ak ker en M. Voshart; Maartje Wijntje d v. C J van den Akker en M. Vos- hart; Magda Lena d.v. C J van den Akker en M. Voshart; Mariëtte Ma rijke d.v. G. P R. de Jongh en A M S. F. L. Coertse; Paulina Johanna d.v. M. Houtman en W. Vavier; Pa tricia d.v. A. Jabonski en T. L. Gasto- lek; Bianca d v. I. Aslam en J van Andel; Niels Lambertus Hendncus z.v. W C B M van Rijn en W M. Bakker; Robbert z.v. J P. W Bloem en W. M. Tabak; Willem Jacob z.v. M. Plug en P. H. de Vreugd; Cathari- na Dirkje Joyce d.v. M. van der Bent en A E. Koome, Woutrina Anna d.v. G. Zandbergen en T M. W Huiberts; Lotte d.v. A J Hofker en C. M. van Buijten; Cornelia Catharina Lena d.v C. A. Kromhout en J. Leeuwen- burgh; Lisa Alexandra d.v. D Serdijn en F. A. E. Ohlenroth; Berendina d.v. G Pluimgraaff en B. Varkevisser; Marijn Gerard z.v. G. J. A. Raven en A. van Duijvenbode; Petrus-Cornelus z.v C. A van der Zwet en C. H. C. M. van der Weijden. Geerlof Jacobus z.v. J. de Jong en G van Zwieten, Jacob Pieter z.v P van den Oever en L. van der Plas; Leonie d.v P van den Oever en L. van der Plas; Wendy Patricia d.v. H. T. R. van Wieringen en G C. Weijers; Thomas Anton z.v. A F M Cremers en M. J. M Crolla; Melissa d.v W C M. Loomans en P. A. Vasey; Pieter t v. J van Klaveren en E. Meijvogel. Ja cob z.v J Heeringa en J Berkheij; Maria Adriana Theresia d.v. W. H. C. Kuijlenburg en T M. C. Lannoye; Sharon Hanna Antoinette d.v. B. Co- hen en A. J. A Lensen; Simone d.v. T Blijleve en C. Bloemzaad; Robertus Richard z.v. M. Spaargaren en W de Graaf; Thijs z.v. M H Ernens en M E. M. de Vries; Deborah d.v L G Versluis en D J. Andeweg; Marlous Elisabeth d.v. A J Arentshorst en P J. Jansen; Maaike Lotte d.v. E van der Hoeven en M. S. de Zoete, Danny Ajay Djusmy z.v. R. Baboelal en L. S. Thakoer. Gehuwd: A. W. Rasser en A. Keere- weer, F A M. Burghouwt en C H F van der Vlist; A M I H Na.pal en S J van den Berge, J Gunther en E. M T J. Witteman, J P Cas pers en H J Wortman; M J Bras en K E. Reynolds; P Meijers en E H Gra- pon; C. van Leeuen en H. M Schreu-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3