I 1 Omwegen der inret Driekwart eeuw geldschieter! via bovenmeester Lakeman Gemeente Leiden wijst aankoop aandelen Werkmanswoningen af Ja CckLe Souwnt "LEIDEN/REGIO CeicbeSoMottt DINSDAG 1 MAART 1983 v\ jwen i het at dé j zijn evol- dé Regels LEIDEN In dit kleine landje worden we over spoeld met regeltjes. Re gels hiervoor. Regels daarvoor. En dan na tuurlijk nog al die uit zonderingen op de re gels. Parkeren buiten de parkeervakken mag niet. Maar met een parkeer- ontheffing weer wel. Miljoenen regeltjes, ge maakt om het er zo eer lijk mogelijk aan toe te laten gaan in dit kleine drassige stukje polder landschap, waar elke millimeter beschreven staat en wordt benut. tonrechter Attema, stond gis- t varv termorgen een vrouw, die op 8 juni van het vorig jaar op een woonerf in de wijk „Het e êe] Wedde" in Voorschoten, haar de auto buiten de parkeervak- teij ken had geparkeerd. Dat e roit mag niet, dus kreeg zij een bon. De vrouw was echter in- snei valide, had een parkeeron- i theffing voor invaliden en d ge-, mocht parkeren op plaatsen, xpol-j waar dat normaal niet mocht, ht dé Oudé. Rechter Attema: „Volgens vatej het rapport waren er op nog 0od geen tien meter afstand drie daj parkeervakken leeg en ook hij- zou uw parkeerontheffing niet duidelijk te zien geweest zijn". Voor de vrouw was het duidelijk een principe-kwes tie geworden. „Toen ik aan kwam rijden op het woonerf, waren alle parkeervakken bezet. Er is daar ook een tandarts, dus behalve bewo ners maken veel patiënten gebruik van het gering aan tal parkeerplaatsen. Maar ik had een invalidekaart en mocht dus ook buiten die vakken parkeren. Het is na tuurlijk logisch, dat wanneer ik zo parkeer ik die onthef fing duidelijk zichtbaar neer- lieg, zodat een ieder kan be grijpen waarom ik zo gepar keerd sta", aldus de vrouw. A AT DEI nissi inolo lelijk di-. de g. Tol ge di, VOOI le ge lekoS' ide ti >nin{ it ooi da ach amdi n vai bij he >ewo lechti ireen- ïzien Vat De kantonrechter: „Maar als u wist dat die patiënten van de tandarts toch snel plaats zouden maken op de par keervakken, waarom wacht te u dan niet even? De vrouw: „Ik heb een parkeer ontheffing". De kantonrech- ,Ja, maar die heeft de verbaliserende agent niet ge zien". De vrouw: „Nadat ik de bekeuring op mijn auto had ontdekt, ben ik direct naar het politiebureau gere den om opheldering te vra gen. Ik denk dat die politie man een beoordelingsfout ge maakt heeft. Het is toch lo gisch, dat wanneer ik ge- dwongen ben de ontheffing te gebruiken, ik die ook laat zien". De officier van justitie en kantonrechter Attema meenden toch op het ge schreven woord van de ver baliserende agent af te moe ten gaan. Zo'n man is daar tenslotte voor, is de stelling van rechtelijke macht en re gels zijn regels. Alle logische verweer van de invalide vrouw ten spijt. De vrouw werd veroordeeld tot een boete van 51 guldén. Doordat de boete boven de 50 gulden d*was, kon de vrouw in hoger beroep gaan. Ze moet dan binnen de geregelde termijn an de £je jnvaijde vrouw uit Voor- schoten verliet de zaal en maakte plaats voor een inva lide man uit Leiden. Hij had een bekeuring gehad, omdat lanige hij aan bet einde van een praKe doodlopend weggetje zijn )m,nf|auto niet rechts, maar links had geparkeerd. „Ik was op weg naar mijn volkstuintje. Voor het hek, waarvan ik de sleutel heb, stond nu een 'rachtwagen geparkeerd, die de hele doorgang blokkeerde. Daarom heb ik mijn auto een stukje verder aan de kant ge zet. Dan hoefde ik nog maar zo'n 100 meter te lopen en dat red ik wel". De officier vond toch niet, dat de man juist had gehandeld. „U kunt toch niet zo maar uw auto er- Igens neerzetten. Als er geen' bord staat dat voorschrijft hoe en waar u kunt parke ren, dan moet u altijd uiterst rechts parkeren", aldus de officier. De man: „Ja maar, be- het was een doodlopend weg- getje, wat geeft dat nou of die ko- auto helemaal links of rechts steat. Iedereen kon er langs", nocht i be- Maar regels zijn regels en ui- nede- terst rechts parkeren is de re- ie ze* gel. Toch wilde de officier wel rekening houden met de wo- omstandigheden. De rechter shou- vonniste in plaats van 50 gul- Dt éen boete, „slechts" 25 gul- pen voor het niet rechts maar links parkeren op het doodlo- nde weggetje. SYLVIA VAN LEEUWEN ,ege-ilnk ,rk» LEIDEN De gemeente heeft een aanbod van twee aandeelhouders van woning bouwvereniging Werkmans- woniningen om een pakket aandelen te kopen, afgewezen. Volgens wethouder D. Tesse- laar zou koop van de aandelen waar enkele tonnen mee gemoeid zouden zijn niet in het belang van de volkshuis vesting zijn. Werkmanswoningen is een bijzondere woningbouwver eniging. Bij de oprichting van de vereniging in 1891 werden aandelen met een nominale waarde van 100 gulden en een vaste rente van drie procent uitgegeven. Een rentepercen tage, dat ook bij de huidige lage rentestand de aandelen weinig aantrekkeljk maakt. De vereniging is opgericht met louter een ideëel doel. Zeshon derd aandelen werden op naam aan de man gebracht. In de loop der jaren is een aantal aandelen zoek geraakt. Ge sproken wordt over een aantal van 140 aandelen, dat is ver dwenen. Volgens secretaris Modderman van de vereniging ligt dat voor de hand. „Door overlijden of gewoon zoek ra ken, zijn we die aandelen kwijt. Ze bestaan voor ons ge woon niet meer". De overige aandelen zijn momenteel in bezit van een zeer klein aantal mensen. De heer Krans uit Kampen heeft een kleine 200 aandelen in bezit, een Engels man heeft er zo'n 150, een Leids bedrijf heeft er 60 en een aantal bestuursleden be- „NIET IN BELANG VAN VOLKSHUISVESTING' schikt elk over kleinere aan tallen. De tweehonderd aande len werden enkele jaren gele den door de heer Krans op de markt gebracht. Hij bood de aandelen voor drie miljoen gulden aan de gemeente aan. De gemeente is daar gezien het bedrag dat er mee gemoeid zou zijn niet op ingegaan. „We hebben eigenlijk weinig last gehad van de aandelen", aldus voorzitter Eizenga. „Tot dat we een paar jaar geleden merkten dat de koers van de aandelen tot onze stomme ver bazing omhoog ging. Er werd zelfs 2000 gulden per aandeel betaald. Onbegrijpelijk". Met de aandelen werd driftig ge speculeerd. „Die aandeelhou ders wilden invloed in het be stuur. Men eiste het aftreden van het bestuur en het is nog steeds hun bedoeling dat vier bestuursleden vervangen wor den door aandeelhouders". Of de grootste aandeelhouders wat dat betreft hun zin krijgen is nog niet duidelijk. Vrijdag is er een aandeelhoudersverga dering waar de zaak aan de orde komt. Dé gemeente raakte bij de zaak betrokken door het aan bod van de grootste aandeel houder, het VVD-raadslid in Kampen de heer Krans om voor 3,5 ton zijn pakket aande len over te nemen. Gepro beerd werd de aandelen te gel de maken. Gistermiddag werd nog een pakket aandelen aan de gemeente te koop aangebo den. De gemeente heeft ern stig overwogen op beide aan biedingen in te gaan om onge wenste ontwikkelingen als speculatie met de ruim zeshon derd woningen van de vereni ging te voorkomen. Uiteinde lijk werd geconcludeerd dat daar geen reden voor is. Met de raadscommissie volkshuis vesting werd vorige week en gisteravond in strikte beslo tenheid overlegd waarbij de wethouder poogde politieke steun voor zijn beleid te krij gen. Tesselaar: „We hebben overwogen om de aandelen over te nemen, maar we zijn tot de conclusie gekomen, dat het zonde van het gemeen schapsgeld zou zijn als we hier op in waren gegaan". Volgens de wethouder en volgens de voorzitter van de woning bouwvereniging, de heer W. Eizenga hoeven de bewoners van de „Vereeniging tot be vordering van den bouw van werkmanswoningen" niet bang te zijn problemen met hun woningen te krijgen. „Ju risten hebben uitgezocht dat de aandeelhouders niet zomaar de woningen kunnen uitver kopen om maar wat te noe men", aldus de wethouder. „De statuten van de vereni ging maken dat onmogelijk. Juridisch zijn er genoeg moge lijkheden om dat soort dingen tegen te houden en om te zor gen, dat er geen gekke dingen gebeuren. Ook al komen de aandeelhouders in het bestuur, dan is er nog geen reden voor angst. Een grote uitverkoop van de woningen moet de toe stemming van de gemeente raad hebben", stelt Tesselaar. Behalve dat de statuten dat onmogelijk zouden maken, zou ook het feit dat drie van de to taal zeven bestuursleden door de gemeente benoemd worden, waarborgen dat de aandeel houders de huurders geen na deel kunnen berokkenen. „Men zal zich toch aan de wet moeten houden en de gemeen te is daarbij." In de afgelopen maanden zijn de aandeelhouders van „Werkmanswoningen" diverse malen bijeen geweest om de statuten aan te passen aan nieuwe wettelijke verordenin gen. Tijdens die besprekingen zijn er in feite twee kampen: aan de ene kant alle kleintjes en aan de andere kant „de man uit Kampen en de man uit Engeland". Tijdens deze bijeenkomsten kwamen de po gingen van de twee aandeel houders om de macht in het bestuur over te nemen aan het licht. De statutenwijziging moet er onder meer voor zor gen dat het aantal bestuursle den wordt teruggebracht naar zes. Over de mogelijke bedoelin gen van de grootste aandeel houders willen de wethouder en de voorzitter zich niet uitla ten. Niet onwaarschijnlijk is dat de plannen van de Leidse woningbouwverenigingen om te fuseren hierin een belang rijke rol spelen. De macht van de aandeelhouders zou daarbij in belangrijke mate afnemen. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant wordt nu graag beloond met een replica van het vertederende schepseltje ET, uit de gelijknamige film. l_ Noteer m. I JÈF VJH van de Leidse Courant Naam. Adres Postcode/Plaats_ als nieuwe abonnee J Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Stuur een ET naar: I Naam j Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - - naar: Leidse Courant, antwoordnummer 232, 2500 VG Den Haag Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 - 22 44 op toestel 10. zijn vervroegde pensionering als kassier van de Boeren leenbank aan het eind van de veertiger jaren. Ieder wist, bij nacht en ontij, de weg naar zijn woonstee aan de Veurse- weg. Zolang die leenbank man niet sliep, brandde er een lichtje en dat wees de weg, door het venster heen. Dat betekende: de kassier is onverminderd bereid om be dragen in ontvangst te ne men. Pecunia non olet: geld stinkt niet, leerde ik al na twee lessen Latijn. Nog vóór de vervoegingen en declina ties. Lakeman was een on vermoeide kampioen, in het opzicht van innen. Zoals onze volkstuinman vers 9 tot 13) zegt: „Als jongetje werd je voorgehouden, dat het goed was om iets van de financiële overvloed, na bijvoorbeeld verjaardagen, af te staan aan de bank". En de boeren wilden wel le nen, en de bank hielp er dan weer Voorschotenaren mee die het op dat moment 't best konden gebruiken. Zo werk te die leenbank van Lake man; en nu werkt ze nog steeds, als combinatie van Raiffeisen en Boeren-enzo- voort. Het sparen rond de oorlogse jaren was veelal een ^entenkwestie, maar het kon aardig oplopen. En ach. wie geld nodig had werd door meester Lakeman prettig onthaald. Hij had z'n men senkennis en z'n erebaantjes: koordirigent, kerkmeester en nog meer. Hij had echt geen informatiebureau nodig om te bepalen of het geld nodig was „en eventueel terugbe taald zou worden; want dat laatste moest natuurlijk ook gegarandeerd zijn", volgens mijn bron. Boerenoorlog Okee; na meester Lakeman en de bespreekbare familie De R. groeiden beide banken solvabel uit tot „echte bank instellingen" en na de fusie tot Rabo-bank valt er alleen nog iets te vertellen over de „financiële pagina's". Maar daar heb ik geen verstand van. Integendeel: ik probeer alle lasten, die mij ten laste kunnen worden gelegd, te voorkomen. Een en ander neemt niet weg, dat al in de vroege tijd na de Boerenoor log en de laatste uitbreiding van het Britse imperium de meeste dorpelingen in Ne derland hun eerste spaarza me spaarcentjes naar een in richting brachten die onder het patronimium van Herr Raiffeisen stond. En sinds dien is het passen en meten aan de balie; en afwachten of je vraag nog wel geaccep teerd wordt. Maar je kunt, met enige druk, poetsen en vegen in Voorschoten, en er nog steeds tussenuit ko- VOORSCHOTEN: EEN FORENSENDORP MET EEN ARMLASTIG VERLEDEN Er is een tijd geweest, dat Voorschoten nog niet- de gekleurde status van gesetteld forensendorp had bereikt, maar een plaatsje was waar armoe troef heette te zijn. Nog rond de jongste eeuwwis seling was dat zo. De kleine luiden met hun bedoeninkjes staken wat schamel af tegen het handjevol kapitaalkrach tige zandgrondbezitters en redelijk in de slapppe was en hun vee zittende grasboeren. Niet zozeer dus een gemeente waar op expansieve bankin stellingen een welgeval lig oog op lieten vallen. „Laat maar zitten", dach ten de besturen van de grote zuigende inrichtin gen van geldhandelaren en geldschieters: in Voorschoten viel niet veel te schieten, want naar een redelijke rente- opbrengst zou je kunnen fluiten, zo had men bere kend. Wat het goede, maar weinig draagkrach tige, Voorschoten wel had, waren de gelovigen met hun verenigingen. Dat kostte niet zo veel en die „verbanden" floreer den ook nog dikwijls. Het moet zo zijn geweest, dat het Voorschotense vereni gingsleven vrijwel steeds be stond uit groepjes, die paar bij paar hetzelfde doel na streefden, maar een niet door de Heer gewilde zelfde con fessionele achtergrond en ba sis hadden. We hebben dan de bekende voorbeelden van konijnen- of geitenfokkers op neutrale of christelijke of ka tholieke grondslag. Men gymde ook volgens de bijbel, maar het „vogelnestje" en de paardsprong of de handstan doverslag werden soms ook voorafgegaan door de chris telijke groet „Geloofd zij Je sus Christus", wat dan niet de teleurgestelde uitroep van een vloekbeest was, maar ge woon een rooms gebruik. Kerk Neutraal was men in Voor schoten niet, in die dagen; zo heb ik me laten vertellen door een plaatselijke historio grafische grasduiner (die, naar men zegt, in het verre Kortenhoef een volkstuintje heeft, waar zijn hart en lust zeer naar uitgaan). Nee, on zijdig, althans buitenkerke lijk, was men niet in Voor schoten. Een Voorschotenaar bekende in die dagen zijn kerkelijke richting: prot. christelijk of katholiek. Men was er gedoopt; door aanra king van het voorhoofd met een paar natte vingers (domi nee), of met de uitgestorte drievoudige hoos uit een zil veren gietschaaltje, dat door de priester werd gehanteerd. Daarbuiten was er géén (ver- enigings)heil te verwachten. Maar ook al was je kerklid (al dan niet schismatiek), je werd niet automatisch solva bel door het doopsel ook al was het van begeerte. Niette min hechtte men ook in dat nog niet geheel en al uit z'n materiële beslommeringen ontwaakte Voorschoten aan een goedlopend financieel tweerichtingverkeer. Daar om richtte men in dat veel belovende dorp 75 jaar gele den zelf maar een bankin stelling op, naar het voor beeld van de 19e eeuwse Duitse sociaalvoelende „fisca list" Friedrich Wilhelm Raif feisen, die in zijn „Finger- spitzen" gevoel had voor eco nomisch goed lopende coöpe raties en ook landbouwkre dieten. Een „tüchtiger Kerl" op wiens ideeën elke spaar bank kon bouwen. nosters, daar meer profijt in Kassier Enfin, dat doet er nu niet meer toe. Dwarsliggers zijn er na „zachte aanblazin gen" altijd geweest. Meer spreekt hier het feit, dat bei de bankjes elk voor een kas sier zorgden; precieze man nen die op de meest onmoge lijke of mogelijke tijden aan de cliënten een kans gaven om het teveel aan geld voor lopig in bewaring te geven. De „tuinman van Korten hoef" vertelde, dat men bij de Raiffeisenbank van Voor schoten tot in de 50-er jaren goed zat, omdat „daar een heel bekende en geziene fa milie De R. als kassier fun geerde". „Totdat begin '50 bleek, dat die familie zich goed verrijkt had met de cen ten van de bank". Ach, de mammon heeft zo veel aanhangers. Nee, van die aberraties heeft men bij de Boerenleenbank geen last gehad. Kom nou: zeker met schoolmeester M. mis schien wel Maarten Lake man als de eerste kassier. Stelt u zich eens voor: mees ter Lakeman, M. dus, die als onderwijzer van de 5e klas van de R.K. Jongensschool 's morgens eerst de brave kna pen noteerde die naar de ver plichte schoolmis waren ge gaan en daarna z'n tijd be schikbaar stelde voor een ie der die zijn centjes kwijt wil de. Hij beïnvloedde zelfs z'n schooljeugd: „Het is beter te sparen voor later, dan het nu op te snoepen". Bovenmeester Lakeman werd evenwel vr-^egtijdig af gekeurd „wegens maagklach ten". Hij had z'n „leerkrach ten" opgesoupeerd. Daarmee ging hij voor het onderwijs verloren, maar als kassier bleef hij tot tegen '50 z'n mannetje staan. Nou ja: man netje staan; hij bleef incasse ren en uitbetalen. Beter te sparen...; maar menig scho lier uit die dagen herinnert zich nog, met een nu nostal gisch gevoel van oprispende walging, het ogenblik waarop meester Lakeman ieder mid dag een beker warme, dam pende melk kreeg aange reikt. Hij drapeerde vervol gens", zegt onze volkstuin man, „behoedzaam een vies vel om de beker of over de rand". „Disgusting", zei een stel van zijn leerlingen, veel later nog. Getver; zou ik zelf zeggen. Hoe meester Lakeman dan ook vieze vellen spaarde en centjes, hij was en is nog steeds een bijzondere man. Hij stelde z'n lijfartsen (die Lakemans hiernamaals al dichtbij zagen) in het onge lijk. Meester en kassier Lake man bleef fier overeind, en overleefde als nu ruim 90-ja- rige vrijwel al zijn mededor pelingen van destijds en ze ker vele van zijn vijfdeklas- sers. Tollenaars Ziedaar het begin van het ge ordende geldverkeer binnen Voorschoten. Nu had je, ui teraard, wel hervormd geld, of gereformeerd of rooms-ka- tholiek. Die gescheiden bron nen beten elkaar wel dege lijk. Derhalve werden de ge spaarde winsten gescheiden, en toevertrouwd aan volge lingen van de paus van Rome, resp. aan de afgeschei denen der reformatie. Zo had je katholiek geld, gerefor meerd en hervormd geld. De tollenaars van weleer sticht ten bijgevolg in Voorschoten twee kleine bankinstellingen: Bovenmeester M. Lakeman. één koos de geldzee onder het vaan van Raiffeisen, de tweede noemde zich de R.K. Boerenleenbank (waar, ove rigens, het wijwater niet van af droop, want tellen ging bo venal). Nu kon je bij die twee geld- verenigingen wel je duiten kwijt, maar het wilde gaar niet zeggen, dat je ook auto matisch lid van die bank kon worden. Nee, geld was heilig; slechts de grootste deposito houders hadden iets in de melk te brokkelen. Het lid maatschap was uitsluitend voorbehouden aan de rijke hereboeren en hun boerin nen. De geldstroom verliep volgens het beginsel „de rijke helpt de minder rijke", maar beide bankjes concurreerden tegen de klippen op. Er wa ren zelfs o stoutigheid een paar roomsen die van de Boerenleenbank overliepen Tiaar de volgelingen van me neer Raiffeisen, omdat ze, na het bidden van hun Pater m y*

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5