TAFEL Acht landen in acht dagen: wéér een marathon van de paus CeidócSomant 0:7:111! UB kerk wereld Geschiedenis van Almere begint in Amsterdam Geschiedenis ACHTERGROND LckLe Souiutxt DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA De reis naar acht Mid- denamerikaanse landen, die paus Johannes Paulus II morgen begint is niet alleen een van de moei lijkste maar ook een van de gevaarlijkste die hij heeft gemaakt. Moeilijk vanwege de sociale en po litieke situatie waarin de meeste van de landen zich bevinden. Gevaar lijk, omdat de paus, on danks de bestanden die voor El Salvador en Gua temala zijn afgekondigd, toestanden aantreft die een burgeroorlog nabij komen. Ondanks de ster ke politie- en troepen macht, die op de been wordt gebracht, bezorgen de veiligheidsrisico's de autoriteiten grote hoofd brekens. Acht landen in acht dagen: wéér een marathon van de paus, tijdens welke hij per vliegtuig en helikopter dertig duizend kilometer zal afleg gen. Zijn zeventiende buiten landse reis en zijn vierde naar Latijns-Amerika brengt hem naar Costa Rica, Guatemala. Honduras. Nicaragua. Pana ma, El Salvador, Belize en Haiti. In deze landen leven 27 miljoen mensen, van wie er negentig procent als katholiek geregistreerd staan. De namen van de landen op het reisprogramma geven het scala van problemen aan, waarmee de paus geconfron teerd zal worden. In Nicara gua bijvoorbeeld zijn er de diepgaande meningsverschil len tussen de bisschoppen en de geestelijkheid, van wie een groot deel de sandinistische regering steunt. Steeds weer heeft sinds de machtsoverna me in 1979 de kerkelijke hië rarchie de in de regering deelnemende priesters ver geefs gevraagd zich uit de re gering terug te trekken, ver wijzend naar een uitspraak van de paus, die priesters po litieke activiteiten ontzegt. Van de regering in Nicaragua maken deel uit de priesters Miguel Descoto Brockmann als minister van buitenlandse zaken, Ernesto Cardenal, als minister van cultuur en Edgar Parrales als minister voor so ciale zaken. De jezuïet Fer nando Cardenal is leider van de alfabetiseringscampagne. Behalve dezen zijn er nog ze ker twintig priesters, die op verschillende niveaus leiden de functies vervullen. In El Salvador leveren de re geringstroepen en de guerille- ro's van het nationale bevrij dingsfront FMLN de ene bloedige prestigeslag na de andere. In de afgelopen jaren hebben aldus rond de twintig duizend mensen de dood ge vonden. Vergeefs heeft de paus. zowel als de apostolisch administrator van San Salva dor, mgr. Arturo Rivera y Da- mas, beide partijen opgeroe pen een politieke oplossing te vinden. In Guatemala vindt de paus het regime van generaal Rios Montt en de zijnen, die als aanhangers van de Ameri kaanse sekte der „Herboren christenen" zeggen hun be wind in naam van God uit te oefenen. Onder dat bewind op 23 maart vorig jaar kwam Montt aan de macht zijn volgens de Guatemalteekse commissie voor de mensen rechten in de laatste negen maanden van vorig jaar twaalfduizend mensen op ge welddadige wijze om het le ven gekomen. Over de grens zijn er de aanspraken van Guatemala op de in septem ber 1981 onafhankelijk ge worden vroegere Britse kolo nie Belize, die de paus ook zal aandoen. Op Haïti zal de paus samen komen met de zestig deelne mers aan de algemene verga dering van de Latijnsameri- kaanse raad van bisschoppen CELAM. Daar zal hij worden geconfronteerd met de knel lende vluchtelingenproble men. En niet alleen daar, want als gevolg van de ge vechtshandelingen zijn er aan de grenzen van diverse lan den reusachtige vluchtelin genkampen ontstaan. Het ver zorgen van die mensen is een van de zwaarste taken van de plaatstelijke kerken. Bijna ongemerkt begint het probleem van de vluchtelin gen uit Haïti onvoorstelbare afmetingen aan te nemen. Duizenden mensen verlaten elk jaar het kleine eiland om te trachten in de Verenigde Staten politiek asiel te ver krijgen. De regering in Was hington wijst evenwel de aan vragen van de hand en zo lei den in de bewaakte kampen van Puerto Rico en andere aan de VS grenzende landen een ellendig bestaan. Haïti is een van de vijfen twintig armste landen van de wereld. De paus zou het al in januari 1979 tijdens zijn reis naar Mexico en de Domini caanse Republiek hebben aan gedaan, maar toen was dat niet mogelijk bij gebrek aan een passend vliegveld. Op Haïti is inmiddels gedreigd met een aanslag op de paus en wel van de kant van de „bri gade Hector Riobe", een ter roristische groep in Florida, bestaande uit verbannen Haï- tianen. De aanslag, zo werd meegedeeld, zou worden uit gevoerd als de paus zich dienstbaar zou maken aan de president Jean-Claude Duva- lier. De paus zal morgenochtend om tien over acht vertrekken van het Romeinse vliegveld Fiumicino. Na een technisch noodzakelijke tussenlanding van een uur bij de Portugese hoofdstad Lissabon gaat de paus verder naar Costa Rica, waar hij om 15.30 uur plaatse lijke en 22.30 uur Middeneu- ropese tijd wordt verwacht. Des avonds is er dan in San José, de hoofdstad van Costa Rica, waar de paus gedurende de eerste vier dagen van zijn bezoek zal overnachten, een ontmoeting met de leden van het SEDAC, het bisschoppe lijk secretariaat voor Midden- Amenka(Zie ook pagina 13) Verzorging krijgsmacht niet losmaken van leger Kardinaal Willebrands heeft er gisteren, bij zijn afscheid als le gerbisschop. voor gepleit, dat de geestelijke verzorging van de krijgsmacht niet wordt losgemaakt van het leger. De overheid dient te erkennen, dat de categoriale geestelijke verzorging (voor onder meer militairen en gevangenen) „geïntegreerd, moet kunnen functioneren als een onderdeel van de totale or ganisatie". Hij zei dit tijdens een bijeenkomst in het Katholiek Militair Te huis te Den Haag, die ook werd bijgewoond door de minister van defensie, mr. J. de Ruiter. De kardinaal keerde zich hier mee tegen plannen om de aparte geestelijke verzorging van de krijgsmacht te vervangen door pastoraat vanuit de parochie of gemeente ter plaatse. Momenteel voeren de kerken overleg met het ministerie van defensie over inkrimping van de gees telijke verzorging van de krijgsmacht. Willebrands noemde dit overleg „moeizaam". Namens de rooms-katholieke kerk sprak de kardinaal uitdruk kelijke bereidheid uit om mee te denken aan herbezinning in het kader van de bezuinigingen. De maatschappelijke beteke nis van de kerken en van de andere zendende organisaties dient daarbij het uitgangspunt te zijn, zeker bij de geestelijke verzorging van de krijgsmacht. Volgens kardinaal Willebrands zou de overheid bij bezuinigingen slechts kwantitatieve (getals matige) criteria mogen hanteren en zich moeten onthouden Kardinaal Willebrands en zijn opvolger als legerbisschop („Vicarius Castrensis") mgr. R. Ph. Bar, van ieder waarde-oordeel over kerken en geestelijke stromirt- hulpbisschop van Rotterdam Links van hen hoofdvlootaalmoezenier A. P. van Diemen en lucht- gen machtaalmoezenier E. J. Lampe. Rechts van hen hoofdlegeraalmoezenier P. C. J. Linssen. Raad van Kerken overlegde met kerk in DDR Overleg tussen Raad van Kerken en Evangelische Kerk DDR Een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland, bestaande uit prof. dr. H. Berkhof, dr. A. Kruyswijk en ds. J. E. van Veen heeft in Berlijn een tweedaags beraad gehouden met de Bond van Evangelische Kerken in de DDR over de relatie tussen beide. Speciale aandacht kreeg de verantwoordelijk heid voor de vrede, waaraan beide kerkelijke organen in hun oecumenische contacten op allerlei niveaus voorrang geven: in gemeenten, bij de kerkelijke leiding en in be zinningsbijeenkomsten. Voor verdere uitwerking en be sluitvorming zullen de beide delegaties de resultaten van hun gesprekken aan de hen afvaardigende instanties voorleggen. In september vorig jaar bracht een delegatie van de Bond van Evangelische Ker ken in de DDR een bezoek aan de Nederlandse Raad van Kerken. Er werd toen afgesproken, dat men nau wer zou gaan samenwerken op het gebied van vredes vraagstukken. Als mogelijk heden werden genoemd: ge meenschappelijke consulta ties, uitwisselingsprogram ma's, informatieuitwisseling en samenwerking binnen de Wereldraad van Kerken. De vredesbeweging in de DDR die nauwe banden met de Evangelische Kerk heeft, is de laatste tijd op sterker ver zet van de autoriteiten ge stuit. Op Kerstavond bijvoor beeld werd het in Jena een groep van tweehonderd men sen onmogelijk gemaakt een stille mars voor vrede zonder wapens te houden. De jonge vredesactivisten die daarop gevangen zijn gezet, zouden inmiddels allen weer zijn vrijgelaten. Land uit, land in ALS de Amsterdamse politiechef Valken de terugkeer van buitenlanders die ons land zijn uitgezet, strafbaar wil stelle^ heeft hij zo hopen we niet de zigeuners op het oog dij zondag na een gedwongen verblijf van drie maanden in eeÉ Amerikaans strafkamp zijn teruggekeerd in Lelystad. Hoofdj commissaris Valken doelt waarschijnlijk op de illegaal ii Amsterdam verblijvende buitenlanders, die in sommige ge; vallen in betrekkelijk korte tijd tientallen malen het lanij worden uitgezet om vervolgens weer even vaak onbelem- merd terug te keren, als ware Nederland een aards paradijs of een immigratieland bij uitstek. Nederland mist. aldus VaF ken, een stok achter de deur om dit te beletten. Zijn verzucht ting is begrijpelijk, gezien de problemen waarmee hij in de hoofdstad dagelijks wordt geconfronteerd, maar het is d( vraag hoe dik hij zich de stok wenst en tegen wie hij hem wij hanteren. Heel anders zijn trouwens de gevallen die schrijnend aan] tonen dat in het Nederlandse vreemdelingenbeleid de strik juridische toepassing van de regels het vaak wint van huma nitaire overwegingen. Dat is in de afgelopen jaren meerma len gebleken bij het uitzetten van vluchtelingen. Ook in he geval van de zigeunerfamilie Baijamov dreigt een minimalis tische opvatting van het vreemdelingenbeleid de bovenhar\ te krijgen. Na een verblijf van vijf jaar in Nederland, vervolgens een vrijwillig verblijf in de Verenigde Staten, opnieuw gevolg door een bijna vijfjarig verblijf in Nederland, is deze famili in november min of meer noodgedwongen opnieuw naar d Verenigde Staten verhuisd. Voor korte duur, want de papie ren waarmee de politiede familie van Schiphol liet vertrek ken, waren aantoonbaar vals. Een doorzichtige manoeuvi derhalve, waarvoor bij terugkeer direct de rekening wei gepresenteerd. ZWAARDER wegend dan dit kostenaspect is echter het fei dat de Nederlandse autoriteiten zo overduidelijk met de b< langen van een groep mensen hebben gesold. In tien jas verblijf in Nederland is niet aangetoond welke nationalite deze mensen hebben en wat hun land van herkomst is. Gee land derhalve dat ze wil opnemen. Vandaar ook dat slinks pogingen moesten worden ondernomen om deze mense over de grens te krijgen. Bijna veertig jaar na de oorlog zijn we nog steeds in afl wachting van een internationale regeling, die zigeuners ee plaatsje onder de zon garandeert. De landen van de Raad va Europa hebben daarmee nu niet bepaald vorderingen gi smaakt. Voorlopig zullen de Baijamovs weer als illegalen i ons land verblijven, onderworpen aan de beperkingen va een slechte huisvesting en geringe bewegingsvrijheid, mii schien ook weer aan de intimidaties waarvan hun advocat melding heeft gemaakt. Een zorgvuldig vreemdelingenbeleid houdt in, dat nu méér vreemdelingen in ons land worden toegelaten dan on2 samenleving kan opnemen. Een zorgvuldig beleid houdt ecl ter ook in dat de betrokkenen, eenmaal in Nederland, op ee behandeling kunnen rekenen die onze samenleving als noi maal en menswaardig beschouwt. Ons land krijgt nu de kai zich te rehabiliteren. Uien- of preischotel met wortelsalade, ananasvla Voor twee personen hebt u nodig: 400 g uien of prei, 15 g margarine. 150 g ge hakt, zout, peper, aroma, worcertersaus, 0,5 tot 1 kg aardappelen, nootmuskaat, melk. paneermeel, 20 g mar garine; 150 g winterwortel. 1 lepel pinda- of amandelschaafsel, 1 theelepel honing of suiker, 2 lepels yoghurt, kaneel, 0,5 liter melk, 25 g custard. 30 g suiker, 2 of 3 schijven ana nas. Snijd de ui in dunne snippers of de prei in dunne ringen. Zet de groente op met gesmolten margarine in een braadpan met deksel en smoor ze net gaar in circa tien minuten. Schep de ui of de prei af en toe om. Roer het gehakt door de gaargesmoorde groente en verwarm de pan nog even tot dit vlees ook gaar is. Breng het mengsel op smaak met zout, peper, aroma, en worcester- saus en doe het in een omge spoelde ovenschaal. Leg er een smeuïge aardappelpuree op. strijk die glad af en strooi er een dun laagje paneermeel over. Verdeel er als laatste de tweede portie margarine over. Laat op de schotel een bruin korstje komen door hem even onder een hete grill te zetten of circa tien minuten in een oven die op 7 of 250° staat. Geef er een rauwkostslaatje bij. gemaakt van grofgeraspte wortel, pinda- of amandel schaafsel (al of niet geroos terd), honing of suiker en yog hurt. Strooi er iets kaneel over. Zet de helft van de melk op, meng custard .met suiker en weinig koude melk tot een glad papje, schenk daar wat hete melk bij en doe dit meng sel al roerende in de pan. Laat de vla even doorkoken, zet de pan af en voeg de overige kou de melk toe. Laat de vla koud worden en meng er de in stuk jes gesneden ananas door. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vanaf 2 mei begint het centraal schriftelijk eind examen voor de middelba re scholen. Het schoolon derzoek dat dan al achter de rug is en het centrale examen leveren een cijfer op dat de leerling als re sultaat van zijn schooltijd meekrijgt. In een serie artikelen wij den we aandacht aan het komende eindexamen en de vakken waarvan de vergaarde kennis wordt getoetst. Vandaag: geschie denis. Bij dit woord doemen bij de een in dieren vellen ge hulde Germanen op. Ro meinen en kruistochten, anderen zullen meer den ken aan de sociale strijd in de vorige eeuw of de vrij heidsstrijd van Afrikaanse volkeren. Wat is geschie denis? Is Dries van Agt al geschiedenis? En moet ge schiedenis het hebben van opvallende gebeurtenis- Vijftien jaar geleden viel Zuidelijk Flevoland droog. Neerlands nieuwste stad. Almere, heeft nu 28.000 inwoners. Volgens plan nen en prognoses kan Al mere de vierde stad van Nederland worden, met ruim een kwart miljoen mensen. Er is nu echter nog niets voorgevallen dat de voorpagina 's gehaald heeft. Heeft Almere des ondanks al een geschiede- VAN BONIFATIUS TOT MUGGENPLAAG ALMERE Toen minis ter Tjerk Westerterp op 30 november 1976 de eerste bewoners hun sleutel overhandigde, be gon hij zijn toespraak al dus: „De geschiedenis van de stad heeft van daag een aanvang geno men. Jullie en de nog komende bewoners zul len deze geschiedenis zelf moeten maken door een samenleving op te bouwen". Dat is duidelijk. En eenvou dig. Te eenvoudig wellicht. Sociologen van de RIJP (Rijksdienst IJsselmeer Pol ders) die de ontwikkeling van Almere nauwlettend vol gen, merkten onmiddellijk op dat die eerste bewoners al een eigen geschiedenis mee brachten. Maandenlang had den ze toegeleefd naar hun verhuizing. Ze waren voor bereid. hadden in Amster dam verschillende voorlich tingsavonden en bijeenkom sten bijgewoond, ze kenden elkaar, verhuisden als clubje naar Almere. Bovendien woonden er eer der al zeven kwartiermakers met hun gezinnen, in stacara vans op het opgespoten lege land. Ze zijn weg maar nog steeds geregistreerd: in een van de informatieboekjes over Almere staat vermeld dat er eind 1975 18 inwoners waren. De vraag rijst daar om: wanneer laten we de ge schiedenis van Almere be ginnen? Op het moment dat de laatste centimeter water wegvlood, en er een stinken de moddervlakte overbleef? Neerlands nieuwste stad Almere heeft duidelijk een hoofdstedelijk accent: er wordt onvervalst Mokums gesproken. Dat is logisch: Almere is voornamelijk opgezet om de overloop uit Amster dam op te vangen. Om de overgang van het voormalige magische wereldcentrum naar een nuchtere poldercity wat makkelijk te maken, is hier en daar wat Amsterdams gebouwd. Hier de Kerkgracht in Almere-Haven op een winterdag, 's Zomers is het er wat gezelliger. (Foto Gert Schutte, Almere). Bonifatius Maar waarom niet noé ver der terug? Zesduizend jaar geleden was het gebied al be woond. Archeologische vond sten hebben dat aangetoond. Later werd het water steeds machtiger, en er ontstond een echte binnenzee: de Zui derzee. Eerder werd die wa tervlakte Almere genoemd Die naam komt voor het eerst voor in een levensbe- Waar nu in stug tempo ge bouwd wordt, woedden eeu wenlang vreselijke stormen. In december 1287 verdron ken er meer dan 50.000 men sen tussen Stavoren en de Eems, de Sint-Elisabeths- vloed van 1421 vergde waar schijnlijk nog meer slachtof fers. Van lieverlee rijpte daarom het idee de Zuiderzee droog te maken. Het eerste bewaard gebleven plan da teert van 1667 en is van Hen- drick Stevin (zoon van de be roemde Simon). Hij wilde dammen tussen de Wadden eilanden leggen. Het duürde tot eind vorige eeuw voor Lely met de definitieve op lossing kwam. Hoort dit nu tot de geschiede nis van Almere? „Ik zou zo iets nooit vertellen als ik de geschiedenis van Almere moest schrijven", zegt dr. J. Bosmans, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de vak groep nieuwste geschiedenis van de Katholieke Universi teit. „Dat is de geschiedenis van de Zuiderzee of de IJs- selmeerpolders, en heeft niets met Almere te maken". Satellietstad Hij ziet Almere allereerst als satellietstad van Amsterdam. „Ik denk dat je daar moet be ginnen. Bij de overvolle Randstad, ruimtegebrek, wo ningnood. Ergens is toen aan een tekentafel een nieuwe stad ontstaan. Dat is ook ge schiedenis: Almere als ab stracte grootheid". De noodzakelijkheid van Al mere vindt Bosmans voor de historie veel belangrijker dan het feit dat de stad ook in het nieuwste stuk drooggelegd land ligt. „Almere had als opvangcentrum voor Amster dammers voor hetzelfde geld ergens ten noorden van het Noordzeekanaal kunnen komen, als daar voldoende ruimte geweest was. Of in het Gooi. Dat leidt tot de voor een historicus interes sante vraag: waarom is juist de Flevopolder gekozen?" Een conclusie uit het voor gaande: je kunt op meer ma nieren geschiedenis schrij ven. Dr. Bosmans: „We den ken te snel dat geschiedenis slechts over gebeurtenissen en mensen handelt. Ook na tuurlijk. Maar als ik het op dit moment over de geschie denis van Almere heb, kijk ik eerst naar het idee, de voorgeschiedenis, vervolgens naar de bestuurlijke indeling, en op de derde plaats pas Landdrost Almere wordt 1 januari vol gend jaar eerst een gemeente. Het maakt nu deel uit van het Openbaar Lichaam Zui delijke IJsselmeerpolders (ZIJP), heeft wel een stad huis en wethouders, maar geen burgemeester. De scep ter wordt er gezwaaid door landdrost Han Lammers. De eerste mensen van Alme re hebben uiteraard ook al geschiedenis geschreven. Niet spectaculair. Uit de rap porten die tot nu toe over de bevolking van Almere ver schenen zijn, blijkt dat de al lereerste bewoners een hech te gemeenschap vorm(d)en, en haast stuk voor stuk in het bestuur van een van de verenigingen kwamen. Het verhaal van elke nieuwe stad of wijk. Het wel en wee van Almere wordt nauwkeurig bijgehou den door de sociologische dienst van de RIJP, want het zou wel eens de laatste kans kunnen zijn om ontstaan en veranderen van een gemeen schap vast te kunnen leggen. Muggenplaag Wat wapenfeitjes tenslotte uit de historie van het jonge Al mere. De eerste vereniging die opgericht werd, was de carvanalsvereniging De Mod- dertrappers, de eerste zomer al was er een geduchte mug genplaag, de schuurtjes in de tuin bleken vochtig, en een echtpaar kreeg het tweeper soonsbed met geen mogelijk heid het nieuwe huis binnen. Geschiedenis? Perioden metzoi DE BILT-KNMI Komeno nacht kan het nog wat koud< worden dan de in de afgelopé nacht, toen het in het binnef land op verschillende plaatse even onder nul werd. Vai nacht worden minimumteq peraturen rond min twee gr den verwacht. Er kunnen d: enkele mistbanken ontstaa die in de ochtend weer ve dwijnen. Morgen en donderdag wordt perioden met zon verwacht blijft het in het algemet droog. Dit gaat gepaard m weinig wind. De middagteri peratuur loopt op tot ongeve 7 graden. Vrijdag en ook tijdens h weekeinde wordt de kans neerslag weer wat groter o] der invloed van een oceaand pressie. Het zal ook iets me gaan waaien. J BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMAT1E OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA d

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2