Boekhandel goed overeind gebleven'' Richard Benjamin: Errol Flynn spelen met een kartonnen zwaard" „Nederlands-Vlaamse cultuur moet gezamenlijk uitdragen" Voorzitter uitgevers- bond: DENTOFIX en zeker voor elk kunstgebi ALGEMEEN NEDERLANDS VERBOND: Stichting wil schrijvers uit wereld bundelen KUNST CeidóG Somant DINSDAG 1 MAART 1983 PAGIN AMSTERDAM De vijf tiger jaren lijken een nieuwe inspiratiebron voor de film. Binnenkort krijgen we „Diner" te zien, over een groep jon gens op weg naar volwas senheid in de tijd dat de kuiven nog geplakt waren en het potje brillantine op elke toilettafel stond. Ne derland doet via „De zwarte ruiter" ook mee aan de algemene terug blik, maar de leukste con frontatie met „toen" gaat komen van Richard Ben jamin. Hij regisseerde „My favorite year", en dat fa voriete jaar was 1954, tijdsbepaling voor een ko medie over een jonge tekstschrijver bij een tv- show waar een filmster met in alcohol getaande „My favorite year": komedie over film en tv in ,50er jaren op komst glorie te gast is, die hij van de drank mag afhou den. Richard Benjamin, 44 jaar oud. Niet alleen zijn naam klinkt jeugdig, hij ziet er zelf ook al vele films lang jongensachtig uit. Getrouwd met actrice Paula Prentiss met wie hij be gin '70er jaren de tv-serie „Hij en Zij" speelde. Zelf forensend tussen toneel en film, en wat dat laatste betreft bekend van „Goodbye Columbus", „Catch 22", „Portnoy's complaint" en „Love at first bite". Hij is pre cies zes uur lang in Amster- Hoeveel kost een buskaartje? Hoeveel is een dollar waard?" Robin Hood „Tegenover die Alan Swann staat die jonge tekstschrijver Benjy Stone, die hem van de drank mag afhouden. Die vol op geloofd dat Swann privé dezelfde held is als in zijn films. Niemand kan dat zó goed spelen, denkt hij. En het verhaal van mijn film is dat die drankzuchtige acteur ten slotte ook de held wórdt die die jongen in hem ziet. Ik her ken mezelf een beetje in allet- wee die karakters. Ik was dat jongetje Benjy Stone die naar die films ging kijken. En als je uit zo'n Errol Flynn-film kwam, had je een kartonnen zwaard bij je. Dan speelde je de held in Central Park. En dan redde je Koningin Isabella van de Franse vloot of een an dere dwarsstraat. Die combi natie trok me zo aan in „My favorite year". Ik heb bewust geprobeerd mijn film te laten lijken op de komedies van de vijftiger jaren. Met „fades" en „wipe-outs" tussen de scènes. En met van die pastelkleuren die toen in waren. Veel rose. De zogenaamde „oude film scènes" die we van Alan Swann laten zien, hebben we met Peter O'Toole opnieuw gemaakt. In de stijl van die „mantel en zwaard-drama's" van toen. Ik ben er een heel stel van die films opnieuw voor gaan zien. Met Errol Flynn, met Stewart Granger, prachtige schermscènes. Een van die scènes is helemaal de laatste scène uit „Robin Hood". En het zwaardgevecht op de trappen erin lijkt als twee druppels water op dat van Er rol Flynn en Basil Rathbone. De jurk van het meisje is een exacte kopie van de jurk die Richard Benjamin als ac teur in de film „Last of Sheila" van regisseur Her- bert Ross. Olivia de Havilland in die film droeg". Nostalgie Er zit behalve een verademen de humor een verhuld stuk nostalgie in Richard Benja mins eersteling. De acteur/re gisseur, serieus, maar met een opvallend Amerikaans lijzig stemgeluid dat klinkt of het allemaal niet echt is wat hij zegt: „Die films waren heer lijk, maar je kan ze niet meer zo maken. Dat we ze mooi vin den, dat we films over die vijf tiger jaren maken, heeft met onze jeugd te maken. Met die verdwenen onschuld. En mis schien ook met het feit dat al les toen zo probleemloos hel der en duidelijk voor je was. Dat is het nu niet meer. Niet voor mij tenminste. Iemand heeft eens over film gezegd: Film moet zijn wat het leven niet is. Dat vind ik niet eens zo slecht. De werkelijkheid heb ben we elke avond op het nieuws. Geweld en verschrik king. Je krijgt een man te zien die net een afschuwelijke tra gedie heeft ondergaan, en er wordt een microfoon onder z'n neus geduwd. Een soort hor ror-film voor een publiek dat persoonlijk toch zelden met zoiets geconfronteerd zal wor den en alleen maar blij mag denken: Wat een geluk dat mij dat niet is overkomen. De mensen worden er door afge stompt. Kijk maar naar de film: We hebben al hoofden zien ontploffen, wat hebben jullie nog meer te bieden? Ik begrijp niet dat iemand dat nog wil zien". BERT JANSMA Richard Benjamin: „Nostalgie naar de onschuld van toen". dam, met zijn zoontje Ross (8), overgeheveld van Londen waar zijn film in première gaat. In Nederland moeten we even wachten tot in maart. Benjamin over zijn 1954: „Ik was net op de High School. Een heerlijk jaar. En een vre dig jaar voor de Verenigde Staten. De oorlog in Korea was net voorbij en president Eisenhower speelde golf. Dat was zo'n beetje het grootste probleem dat je kon bedenken. „My favorite year" begint dan ook met die beelden van Ei senhower". Mel Brooks „My favorite year" werd mede geproduceerd door komiek Mel Brooks, een man die niet alleen weet wat krankzinnig gekke films maken is, maar ook achter de schermen in ventief en gedurfd bezig is. Hij produceerde o.a. „The Ele phant Man" en de komende film „Frances". De vijftiger ja ren waren ook zijn begintijd. Richard Benjamin: „1954 was het hoogtepunt van wat we de Gouden Eeuw van de Televi sie noemen. „Life"-tekvisie dan wel te verstaan. Er ont stonden anderssoortige kome dies, gebaseerd op sketches. De „Show of Shows" was er een van, en daarop is onze film ge baseerd. Een stel ongeloofijke talenten schreef er teksten voor: Mel Brooks, Neil Simon, Woody Allen, Larry Gelbart en zij zouden ook de Ameri kaanse film sterk gaan beïn vloeden. Tegelijkertijd was het het eind van een bepaald soort films. En van een bepaald soort acteurs. Peter O'Toole speelt zo'n romantisch acteur in mijn film, Alan Swann. Een man die het verschil niet meer weet tussen film en werkelijk heid. Maar dat kon ook niet anders. Want de studio's deden alles voor hun sterren in die tijd. Hun kleren werden voor ze gekozen, met wie ze uitgin gen, alles werd voor ze be taald. Ze hoefden geen cent bij zich te hebben. Ze zagen al leen de mooie kant van de dingen. En toen dat allemaal over was, was het alsof ze uit een gevangenis kwamen. Ze hadden geen idee van prijzen. AMSTERDAM In 1982 zijn evenveel, misschien zelfs meer boeken ver kocht dan in het jaar daarvoor en de totale om zet bij de boekhandel steeg met ongeveer 14 miljoen naar 653 miljoen gulden. „Maar deze meer- omzet was natuurlijk on voldoende om de kosten stijgingen in de uitgeverij op te vangen". Aldus mr. G.J. van Roozendaal, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Uitge vers Bond (KNUB) aan de vooravond van de 48ste boekenweek, die wordt gehouden van 24 maart tot en met 2 april. Mr. Van Roozendaal over deze cijfers: „Hiermee wordt bevestigd wat we allen reeds wisten: de vette ja ren zijn voorbij. De consu ment heeft minder te be steden, kleinere oplagen hebben hogere prijzen tot gevolg, dat betekent een nog zwaardere aanslag op de dalende consumenten guldens, enzovoort. Kort om, de vicieuze cirkel". Toch was mr. Van Roozendaal optimistisch over de toekomst en wilde hij niet van slechte jaren weten, „want die zijn he lemaal niet zo slecht als som mige profeten ons willen doen geloven". In zijn rol als profeet gaf deze KNUB-voorzitter het voor beeld van Engeland, waarin steeds meer bedrijven in de rode cijfers komen, maar waar het uitgeverij en boekhandel gelukt is goed overeind te blij ven. „Zoals ook hier", aldus mr. Van Roozendaal, die ook een aantal redenen kon opnoe men voor een positief stand punt. Het aantal titels vermin derde met 4 procent - minder versnippering - er wordt meer gelezen ondanks een stijgend tv-aanbod en het aantal ver kooppunten is verrassend groot gebleven. „BoeKen zul- rubrieken Nederlandse en ver- len altijd blijven. Ook in 1983", taalde literatuur, poësie-filoso- aldus mr. Van Roozendaalr fie, kunst- en maatschappijwe tenschappen. Feest jr Tijdens de Boekenweek - beter Tiendaagse - zal het in vrijwel Tijdens de Boekentiendaagse alle steden met bibliotheek kriJgJ iedere klan* blj aanschaf feest zijn. Groot evenement zal Xan f ^4,50 aan boeken een ca- t zijn. opnieuw worden de zesde boe kenmarkt in de hal van het Centraal Station in Den Haag, op 25, 26 en 27 maart. Dit eve nement, onder het kopje „Eindstation Boekenmarkt", trekt gemiddeld 70.000 bezoe kers en kan als een van de meest succesvolle boeken markten in ons land worden aangemerkt. De organisatie is in handen van BZZTOH. En zo heeft elke stad wel iets. Dit jaar geeft de CPNB (Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) voor het eerst in samenwerking met Vrij Nederland een literaire boekengids uit, met artikelen over literaire café's, schrijvers van fan-clubs, leeskringen en andere onderwerpen. Boven dien zullen er 360 titels in voorkomen van boeken uit de deau aangeboden: een mooi rood uitgevoerd boekje met honderd gedachten van Wim Kan, dat voor de liefhebbers die prijs wel waard zal zijn, onder de titel: „Soms denk ik wel eens bij mezelf....". Het opmerkelijke van dit boekwerkje, dat overigens iets meer bevat dan honderd ge dachten, ligt in het feit dat er verscheidene bij zijn in een tekst, die alleen door Wim Kan uitgesproken zouden kunnen zijn. Zoals: „Opinie-onderzoek: mensen naar hun mening vra gen, die ze niet hebben". Of: „Nog even, en de meest pro gressieve pedagoog is de man die zegt dat we de jeugd weer moeten opvoeden zoals ze dat vroeger deden". Men hoort het Kan zeggen, aarzelend, en toch heel sterk bewust. Er zijn doordenkertjes bij en grapjes die onmiddellijk aan spreken, en gedachten die Wim Kan als terloops op het toneel uitspreekt; in dit boekje ontbreekt uiteraard de con text, maar wie er zich Kan bij voor de geest haalt, hoort ook zijn stem en kan zich er de mi miek van deze cabaretier bij voorstellen. Typerend voor Kan is dat hij even voorbij het begin van dit boekje al meldt: „Wat je ook zegt, er is altijd wel iemand gekwetst. Zelfs al zou je een uur lang niets anders roepen dan: Woef, woef - krijg je nog brieven van mensen die schrij ven: waarom hebt u mijn hond belachelijk gemaakt". Er zal altijd wel gekwetst wor den en Wim Kan kwetst in het boekje een groep mensen door te stellen: „Alleen amateurs zijn nooit bang. Beroepsarties ten hebben altijd de zenuwen". Men zou hierover met Wim Kan van gedachten kunnen wisselen, één van de hon derd". FRITS BROMBERG Het boekenweekgeschenk: honderd gedachten van Wim Kan. Stedelijk met „Nieuwe bouwen' AMSTERDAM Nieuwe Bouwen - Am dam 1920-1960" is de van een tentoonstelling van 11 maart tot en n mei in het Stedelijk seum in Amsterdam v> gehouden. In tien 2 toont het museum de sterdamse Stedebouwkt ge ontwikkeling in re tot de internationale ming in de architect Tijdens de expositie w de film „Nieuw dorp nieuw land" (1959-60) Louis van Gasteren draaid. Architectuu prijsvraag 800 jaar DEN BOSCH De Brabi hoofdstad, die in 1985 800-jarig bestaan gaat vit heeft ter gelegenheid daai een architectuurprijsvraag geschreven. Deze prijsvi georganiseerd door de ninklijke Maatschappij tot vordering der Bouwki Bond van Nederlandse Ai tecten, behelst de mogelijk een drietal open kavels ii binnenstad van Den Bosc te vullen. Het gaat om het bebou van een paar bijzonder la kavels in het centrum Den Bosch. De bouw mag experiment zijn op voorv* de dat het gebouw past b omliggende bebouwing, de architecten die aan de f vraag deelnemen wordt verwacht dat zij in staat zi zijn leiding te geven aar eventuele realisering van project als hun ontwerp kroond zou worden, terwi; bovendien in staat moeten tekeningen en bestek bij plannen in te leveren. De prijsvraag sluit eind tember. Daarna gaat de onder voorzitterschap va J.E. Kruisheer, architect uit Rotterdam, zich over d zendingen beraden. De be ling is dat in 1984 met de bouwing van de verschilli kavels wordt begonnen z in 1985, bij het 800-jarig staan van Den Bosch, de den in gebruik zullen kur worden genomen. De jur in het bijzonder op de inte tie nieuwe woon- en w ruimten in het oude patr op een verstaanbare vers ningsvorm met eigent middelen en de relaties nen in het huis en in de st lijke ruimte". ADVERTENTIE EXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. ANTWERPEN Neder land en Vlaanderen kun nen en moeten gezamen lijk de Nederlands- -Vlaamse cultuur over de wereld uitdragen, even tueel herkenbaar voor elk van de landen. Wat het particulier initiatief reeds onderneemt, moet bij het bepalen en de uitvoering van het overheidsbeleid worden betrokken. Er zal permanent beraad nodig zijn over de filosofie die aan genoemd beleid ten grondslag ligt of dient te liggen. Hiervan zijn in Antwerpen de deelnemers overtuigd die zich bogen over een gemeenschap pelijk Nederlands-Vlaams cul tuurbeleid, georganiseerd door de werkgroep „de Nederlan- wat daar ook precies onder verstaan moet worden. Er kend werd dat er veel en ve lerlei aspecten aan zijn te on derscheiden. Er was dan ook begrip voor het feit dat „Suske en Wiske" voor Nederlandse lezers uit het Antwerps moet worden vertaald. Voor Vlaanderen geldt dat de internationale culturele poli- der in de wereld" van het Al gemeen-Nederlands Verbond (ANV). Meer dan 150 deskun digen, politici, beleidsmakers en andere geïnteresseerden discussieerden over dit onder werp. Maar ze koesteren niet allen dezelfde standpunten. Ze vonden elkaar wel op het be grip cultuur in de brede zin van het woord. Ook wenste men gezamenlijke verant woordelijkheid voor het onge deelde cultuurpatrimonium, tiek onderdeel is van de hele buitenlandse politiek van de Vlaamse gemeenschap. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de culturele identiteit van Vlaan deren te veel werd overscha duwd door het Belgische pa troon. Bescherming wordt dan ook internationaal gezocht voor de eigen culturele waar den. Anders worden die onder de voet gelopen door landen met een machtige culturele in dustrie, meende commissaris- -generaal voor internationale culturele samenwerking van de Vlaamse gemeenschap, me vrouw E. Verstraeten. Van diverse kanten werd een pragmatische aanpak bepleit. Er zou een gemeenschappelij ke visie moeten worden ont wikkeld, maar daarop hoeft niet te worden gewacht. Wel meende Joris Dedeurwaerder van de Vlaamse Raad dat Ne derland wat dit betreft een voorsprong heeft op Vlaande ren. Hij drong ook aan op in ventarisatie van de gemeen schappelijke belangen in de overige landen. De Nederlandse ambtenaar voor internationale betrekkin gen J. van Praag attendeerde op de voorkeur die althans tot nog toe heeft bestaan voor lan den „waar we wat wijzer van kunnen worden". Van Vlaam se zijde werd dit als misbruik betiteld. Wel moet worden na gegaan wat in de gastlanden opneembaar is en Nederland en Vlaanderen zullen er ook permanent aanwezig moeten zijn.Het gezamenlijk optreden in het buitenland dient vol gens de conferentie ook gevol gen te hebben voor de diplo matie. Met name moet er aan dacht aan worden besteed bij de opleidingen van de culture le attachés en anderen, die culturele betrekkingen in hun portefeuille hebben. ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting i samen met de Gemeentebibliotheek in oktober in Maasstad een zevendaagse manifestatie houden vc vijftig tot honderd schrijvers uit de hele wereld. Hel de bedoeling dat de schrijvers zich gaan bezig houd met de grote problemen van deze tijd, zoals die ook hun literatuur worden behandeld. Thema s zijn onder meer: massamedia en schrijverschap, nat nalisme door taaleenheid en conditionering van mensen dl taalmanipulatie. Voor de inleiding van deze onderwerpen he de organisatie de vooraanstaande schrijvers Elias Canetti, Joi Luis Borges, Susan Sontag en Mazisi Kunene op het oog. Andi buitenlandse schrijvers worden door Nederlandse collega's gel zen (onder anderen Louis Ferron, Oek de Jong, Manuel Kne< kens en Bob den Uyl). De Rotterdamse Kunststichting wil n het initiatief inhaken op de in 1981 in Oost-Berlijn gehoud ontmoeting „Schrijvers voor Vrede''.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14