VVD in aanval tegen machtspositie van christelijke scholen Italië in de zenuwen over de reis van paus Telefonische leraar nieuw wapen op taalmarkt ONDERWIJS ONNODIG DUUR' Driehoeken en draperieën bi j Fong Leng 'i Ook verzet El Salvador kondigt bestand af ^BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA 9pe ZWOLLE De „telefonische leraar" is het h nieuwe wapen, dat het Talenpraktikum „Inter- dot lingua" te Zwolle, momenteel in de strijd werpt Hom nieuwe gaten in de taalmarkt te vinden. En volgens direkteur David Langley (32) niet zon- geider resultaat. „We hebben vorige week een aantal grotere klanten van ons op de hoogte ge- ilo/steld van onze „dial teacher" en nu al hebben we louter positieve reakties gekregen", De teruggang in het bedrijfsleven heeft tot ge- volg, dat personeelsbezettingen moeten inkrim- eec pen. Om er dan veertien dagen tussenuit te D.OI knijpen, teneinde elders een taal gedurende een stevige stoomcursus goed onder de knie te krij- uit; gen, wordt steeds moeilijker, vandaar dat Lan- Dal gley c.s. zochten naar andere wegen om de ge- •no-achte clientèle toch in het statige pand aan de Zwolse Van Royensingel te krijgen. „Het nieuwe pakket is speciaal bestemd voor hen, die al een basiskennis bezitten van een be paalde taal. Zeg maar vanaf Mavo-niveau. In sessies van tien lessen, een half uur per les, praat onze docent met zijn leerling via de tele foon. Niet over ditjes en datjes, maar gericht op een reden, waarom iemand een bepaalde taal wil verbeteren. Dat kunnen telefonische verko pen zijn, maar ook zakenlieden, die meer bui tenlandse betrekkingen moeten onderhouden". Om de kosten van een dergelijke telefonische taalcursus (j 295,-) niet extra hoog te maken, kan er in de avonduren gebeld worden met de docent. Bovendien wordt er gestreefd de docen ten te laten bellen met cursisten, die in dezelfde regio wonen. Daardoor blijven peperdure tele foontjes van een half uur tussen bijvoorbeeld Middelburg en Delfzijl achterwege. „De nadruk bij de „dial teacher" ligt op de con versatie. Maar in overleg kan er ook een stuk gericht taalgebruik worden ingebouwd. Even tueel in combinatie met huiswerk. Op deze ma nier kan je met je basiskennis in een sessie toch zeer goed de gekozen taal gaan spreken. Mis schien niet zo als tijdens de cursus van veertien dagen gedurende zes uur per dag, exclusief huiswerk, maar voldoende om je op acceptabele wijze te redden", is Langley van mening. Die „termijncursus", zoals „dial teacher" in het vakjargon heet, heeft Langley ontdekt in Frankrijk. „Daar wordt het al enige tijd met succes gedaan. Alleen doet men de telefonische cursus in groepen van vier a vijf personen. De resultaten in een groep zijn per persoon veel minder dan de individuele taaltelefooncursus. Daarom houden wij het op de individuele cur sus. De meeste Nederlanders vinden dat ook veel prettiger". Opvallend noemt direkteur Langley het dat er de laatste tijd steeds meer belangstelling voor het cursuspakket van Interlingua (een onder deel van de Wolters Samson-Groep) bestaat bij particulieren. Meestal zijn de dertig docenten aan het werk met personen, die in dienst zijn bij internationaal opererende bedrijven. Maar de particulier richt zich ook steeds meer tot het Talenpraktikum om op die manier zijn of haar vreemde talenkennis op te vijzelen of te verbe teren. JAN VAN DALEN DEN HAAG Het recht op en de mogelijkheid tot eigen onderwijs wordt in christelijke kring nog al tijd als iets heel kostbaars ervaren. Het jaar 1917, waarin het een en ander na een schoolstrijd van tientallen jaren grond wettelijk werd geregeld (de zogeheten Pacificatie), staat in de geheugens ge kerfd. Op het eerste ge zicht doet het dus zeer vreemd aan dat het mi nisterie van O&W, waar nota bene een CDA'er (Deetman) de eerst ver antwoordelijke politicus is, de volledige financiële gelijkstelling van bijzon der en openbaar onder wijs in studie heeft geno- Maar wie de opvattingen van de VVD, de andere regerings partij, terzake kent, zal niet zo verbaasd zijn. Al drie jaar ge leden stelde de liberaal Al- bert-Jan Evenhuis de volledi ge gelijkstelling ter discussie, tijdens de behandeling van de O W-begroting. Volgens de VVD is er door deze gelijk stelling al sinds jaar en dag sprake van scheefgroei. Eén voorbeeld daarvan gaf VVD- leider Nijpels afgelopen zater dag in zijn speech te Utrecht: een uitgave voor een gebro ken ruit van een openbare school, leidt ertoe dat een na burige bijzondere school een zelfde bedrag krijgt uitge keerd, ook al is daar in het geheel niets gebroken. Geen been Maar ook al hadden zij in 1980 een partijgenoot als On derwijsminister (Pais), de li beralen kregen met dit soort kritiek indertijd geen been aan de grond. Het CDA had zo duidelijk de macht in het eerste kabinet-Van Agt, dat het een discussie over de posi tie van het bijzonder onder wijs gemakkelijk taboe kon verklaren. Sindsdien is er echter veel veranderd. Aller eerst is het zo dat het CDA, dat bovendien verzwakt uit de jongste verkiezingen is ge komen, vooral door toedoen van Van Agt aangewezen raakte op de VVD, die boven dien sterk gegroeid was. Nog belangrijker is echter wellicht het streven van de huidige re geringscoalitie naar bezuini gingen. Daarin is geen plaats meer voor het ontzien van heilige huizen of koeien, luidt het motto van het huidige no- nonsense-kabinet. Geen wonder dat Evenhuis, WD-fractielieder Ed Nijpels Staatssecretaris N. Ginjaar-Maas Albert-Jan Evenhuis, die de financië le verhouding tussen openbaar en bijzonder onderwijs weer aan de orde stelde. inmiddels opgeklommen tot vice-voorzitter van de VVD- fractie, dit hèt moment vindt om nogmadls een poging te wagen. Het feit dat zijn poli tiek leider vervolgens luid keels in de aanval gaat en de melding van Onderwijs- staatssecreataris Ginjaar-Maas (ook VVD) dat er al een stu die op gang is gebracht, vor men wel voldoende bewijs van de ernst waarmee de libe ralen in de aanval zijn ge gaan. Kampioen Het bovenstaande zou de in druk kunnen wekken dat er voornamelijk partijpolitieke stokpaarden bereden worden. En natuurlijk is dat gedeelte lijk ook zo. De VVD is zich door de jaren heen steeds meer gaan opstellen als de kampioen van het openbaar onderwijs, wat zo ongeveer gelijk staat aan het bestrijden van het bijzonder onderwijs. Maar er is ook nog een andere kant aan de zaak. Een weten schappelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de volledige financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs jaarlijks zeer grote, onno dige uitgaven tot gevolg heeft. Over de omvang daarvan is de studie nogal vaag: een half één miljard gulden. De oorzaak van die vaagheid is volgens Evenhuis dat veel van die kosten nog onbekend zijn. Het gaat namelijk niet al leen om vergoedingen voor gebroken ruiten. Het verzet van de VVD richt zich veel meer tegen „het automatisme, waarmee nog altijd christelij ke scholen voor lager en voortgezet onderwijs wor den opgericht of uitgebreid". Evenhuis wijst erop dat dit vreemd is, waar er op de meeste andere maatschappe lijke terreinen sprake is van een steeds voortschrijdende „ontzuiling". Dit laatste reali seert men zich wellicht het beste door te bedenken dat er bijvoorbeeld geen katholieke vakcentrale meer is, dat er geen katholieke voetbalbond meer is, dat er geen katholie ke kranten meer zijn maar dat er nog wel steeds nieuwe katholieke scholen bijkomen. „Onvrijheid" De belangrijkste reden daar van is volgens Evenhuis dat er bij de oprichting van nieu we scholen „allang niet meer gekeken wordt naar de wer kelijke behoefte". Het zijn de sinds vele decennia bestaande organisaties, die in de praktijk als enige scholen stichten, met als gevolg dat het bijzonder onderwijs zeventig procent blijft uitmaken van het totale scholenbestand. De betreffen de „misstand" komt het meest tot uiting in nieuwe wijken. Het grootste deel van de kleu ter- en lagere scholen daar wordt gesticht, voordat de be volking is gearriveerd en meestal zelfs in het stadium dat de woningen alleen nog maar op papier bestaan. De verdeling van het scholenbe stand komt dan tot stand op basis van de bestaande ver houdingen in de gemeente. Aan de mensen, die uiteinde lijk in de betreffende wijk ko men te wonen en die vaak uit andere gemeenten afkomstig zijn, wordt dus meestal in het geheel niets gevraagd. Onder wijsdeskundigen spreken in dat verband wel van de ge groeide „onvrijheid van on derwijs". Het kost niet zoveel moeite te bedenken dat dit soort auto matismen tot overbodige scholen kunnen leiden en dus tot overbodige kosten. Eén grote school voor bijvoorbeeld protestant-christelijke en ka tholieke kinderen is nu een maal goedkoper dan twee kleine. En dan praten we nog niet eens over de mogelijk heid van één school voor PC, RK en Bijzonder-Neutraal on derlijs, waar vele ouders blij kens onderzoeken best voor voelen. Methoden Bij de VVD denkt men dat er methoden te bedenken zijn om deze onbedoelde gevolgen van de Pacificatie van 1917 ongedaan te maken. Evenhuis noemt de mogelijkheid van het schrappen van de religie in de burgerlijke stand. Op die manier zouden de organi saties voor christelijk onder wijs zich niet meer kunnen beroepen „op situaties, die al leen nog maar op papier be staan". Evenhuis doelt erop dat vele mensen alleen nog in naam bij een kerkgenootschap horen maar er in de praktijk reeds lang „niets meer aan doen". De VVD zal er bij de eigen minister van Binnen landse Zaken, Rietkerk, op aan dringen een eind te ma ken aan de registratie van de religie. Voordat nu de indruk ontstaat dat in de ogen van de VVD alleen de christelijke scholen de kosten opdrijven, tot slot nog een kritische noot van Evenhuis ten aanzien van het openbaar onderwijs. Zo zou het nogal eens gebeuren dat een openbare scholen ondoel matig werken, bijvoorbeeld door elke dag het gebouw te laten schoonmaken door één of meer gemeente-ambtena ren. Onderwijzers van een bij zondere school willen in zo'n geval nog weieens zelf met een paar leerlingen het ge bouw schoon houden, waar door zij een aardig centje het door de overheid be schikbaar gestelde geld in de zak kunnen houden. Al dit soort zaken wil de VVD aan de orde stellen bij de behandeling van de On derwijs en Wetenschapen. Over de houding van coalitie partner CDA maken de libe ralen zich niet zo heel erg veel zorgen, temeer omdat zij met steun van de PvdA kun nen rekenen op een kamer meerderheid voor hun plan- nCn RIK IN T HOUT Dure zijden blouse met poezige strik op intrigeren de pantalon uit de wintercollectie van Fong Leng. De show van de nieuwe wintercollectie van Fong Leng voor mode-inkopers ging vergezeld van een glas champag ne en exquise bonbons. Alles was stijlvol verzorgd. Bij de show van de mysterieuze Amsterdamse couturière die. ter wijl gewone stervelingen nog rillend aan zomerkleding denken, al weer een wintercollectie voor 1984 heeft ont worpen. Een kostbare collectie deze keer, met veel panta- lonpakken en tweedelige ensembles van het allermooiste leer. En bij veel van die combinaties worden sierlijke blou ses gedragen met grote, poezige strikken. De nieuwe collectie van Fong Leng is heel doordacht, op enkele vaste thema's gebaseerd en in zuivere, heldere kleuren uitgevoerd. Vooral zwart, rood en goud komen veel terug, maar ook het glanzende paars en oranje van bonbonpapiertjes. En twee tinten grijs. Een blauwachtig grijs en rookgrijs. Hoewel er wel japonnen getoond werden, ligt het accent in deze collectie op de leren pakken met de blouses. Als vaste thema's kwam in deze collectie vaak de driehoek en de draperie terug. Driehoeken op de voorpanden van een le ren jurk of voorzien van een volant op blouses. Maar ook driehoeken onder de tailleband van de pantalons als basis van vele kleine plooitjes. De leren broeken werden met schoenen met hoge hakken en leuke kleine strikjes erop gedragen. Deze leren pantalons waren intrigerend van sty ling. Ze waren soms voorzien van een slankmakend schootje en ze hadden halverwege de dij een klepje, net als bij de befaamde werkmansbroek. Japonnen waren van zeer dure zijde speciaal geïmpor teerd hiervoor van de fijnste dunne wol of het mooiste leer gemaakt Inderdaad, heel indrukwekkend en ook heel kostbaar. Sommige japonnen waren voorzien van drape rieën. Je moet er van houden, maar er zijn hele volksstam men die dat ook doen. Statusverhogend was verder een goudleren japon, die sierlijk was gedecoreerd met zware blaadjes. Een dure creatie, die zeker drieduizend gulden gaat kosten. Als je dat bedrag los in je zak hebt, is het een kleinigheidje natuurlijk. Maar ook de slankgesneden lange avondjaponnen van zware zijde met kopmouwen en diepe rugsplit tot de taille, hadden een opmerkelijke allure. Avondjaponnen in een echte boze-koninginnestijl, gedra gen met brede, hoge col en weer die grote poezenstrik, nu achter in de nek. PHI A BARUCH MEXICO Het gewapende verzet in El Salvador zal tij dens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan het land een staakt-het-vuren in acht nemen. Dit hebben de guer rillabewegingen in Mexico bekendgemaakt. De paus wordt op 6 maart in El Salvador verwacht. Eerder kondigde het verzet in Guatemala een bestand aan. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Nog nooit heeft in Italië een buitenlandse reis van de paus zo in de belangstelling gestaan als die van morgen naar Cen- traal-Amerika. De kran ten, de radio en de tv ra ken er niet over uitge praat, en ieder dient de paus van advies over hoe hij zich daar moet gedra gen en over wat hij daar ginds moet zeggen. SUSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE Italiaanse verslaggevers en ca meraploegen zijn al weken in Centraal-Amerika om de Ita lianen op de hoogte te stellen van de meestal ellendige situa ties die de bisschop van Rome op zijn komende vastenreis kan verwachten. De verwach tingen zijn hoger gespannen dan ooit. Een Italiaanse krant (eigendom van het Vaticaan) spreekt over „reis van de hoop", andere kranten schrij ven over deze apostolische be devaart als de „reis van de waarheid". De paus mag het zelf zeggen. Enkele commentaren menen dat de paus op deze reis naar Centraal-Amerika niet kan volstaan met de ruime formu leringen en algemene geloofs waarheden van de zestien bui tenlandse reizen die hij tot nu toe heeft ondernomen. Man en paard moet hij noemen deze keer, en vooral de militaire gastheren niet te veel ontzien. Emilio Maspero, de leider van de katholieke Latijns-Ameri kaanse vakbond Clat is voor deze gelegenheid naar Rome gereisd om via de Italiaanse publieke opinie de paus op het hart te drukken vooral duide lijk te zijn in Centraal-Ameri ka. „De paus is zeer duidelijk geweest over de situatie in Po len. Hij heeft openlijk gepleit voor de erkenning van de mensenrechten en de Poolse militaire dictatuur veroor deeld. De massa van Midde- n-Amerika verwacht dat hij dat ook bij hen zal doen. De mensen daar willen van hem de waarheid horen, over de mensenrechten, over de vrede en de sociale rechtvaardig heid". Wat de paus deze en volgende week in de acht landen van Timmerlieden leggen in de hoofdstad van Guate mala, Guate- mala-Stad, de laate hand aan een enorm altaar en kruis. In Guatema la, een van de landen die paus Johan nes Paulus II tijdens zijn komende reis door Mid- den-Amerika bezoekt, worden de laatste voor bereidingen getroffen voor de ont vangst van de kerkvorst. De kerken zijn voorzien van grote fo to's van de paus en op roepen om te bidden voor Guatemala. Midden-Amerika gaat zeggen en doen is verborgen in het scenario dat zijn Vaticaanse staf voor hem heeft uitge werkt Met enig ongeduld ziet men in Italië daar naar uit. maar ook is er sprake van een zekere zorg voor de fysieke gevaren die de paus in landen als El Salvador, Guatemala. Nicaragua en Haïti wachten Deze reis wordt gezien als de gevaarlijkste van alle. De paus gaat naar-het front van bur geroorlog en sociale onrecht vaardigheid. Het Vaticaan houdt uiteraard met alles rekening, en de chef van de pauselijke veiligheids dienst is de afgelopen dagen zelf gaan controleren of de mi litairen van Midden-Amerika ook de veiligheid van een be zoekende paus kunnen garan deren. Het officiële program ma is met opzet vaag gehou den, zodat er ter plekke nog geïmproviseerd kan worden en veranderingen kunnen worden aangebracht. De paus zal ook op deze reis geen kogelvrij vest dragen, maar gaat er mee akkoord dat voor rijtoeren en ontmoetin gen met de massa kogelvrije vervoermiddelen zullen wor den gebruikt Zijn lijfwacht blijft op normale sterkte: 4 man, plus de duizenden solda ten en politiemensen die de ontvangende regering zal. in zetten. Dat neemt niet weg dat velen in Italië een zucht van verlichting zullen slaken als de paus volgende week don derdag gezond en wel achter veilige en ondoordringbare muren van het Vaticaan zal zijn teruggekeerd. (2ie ook rubriek Kerk en Wereld)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13