SS® Rijvers betreurt vertrek van Baan ■V Degradatie weer stapje dichterbij •sSK»*-"- .onder RAI Amsterdam 4 tlm 13 maart SPORT SoidóeSouttMit DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA KNVB wil oplossing duel Rijvers-Blok ZEIST In het geruzie tussen de bonds- coaches Kees Rijvers (A-selectie KNVB) en Ger Blok (Olympisch elftal en UEFA- jeugd) zal opnieuw worden ingegrepen. Donderdag wil Martin Kastermans, de voorzitter van het amateurvoetbal, in een gesprek met Eric Vilé, die de sectie be taald voetbal voorzit, er met extra nadruk op wijzen dat Rijvers de moeilijkheden niet op de spits mag blijven drijven. Maar het amateurvoetbal heeft geen zeggen schap over Rijvers. Mocht donderdag geen oplossing voor het duel Rijvers-Blok wor den gevonden, zal de KNVB ingrijpen, al dus een verklaring van de KNVB-voorzit- ter Jo van Marle. Scheidsrechter Ponnet knock-out ABU DHABI De Belgische topscheidsrechter Alexis Ponnet is tijdens een wedstrijd voor het militaire wereldkampioenschap in Bahrain tus sen Koeweit en Saoedi Arabië in elkaar gesla gen. Het gebeurde tijdens de verlenging bij de stand 2-1 voor Koeweit. Het was een wedstrijd vol gewelddadigheden. Ponnet had de grootste moeite de wedstrijd in de hand te houden. Zijn aanvaller kwam uit de dug-out en was één van de reserves van Saoedi Arabië. Ponnet kreeg rake klappen, sloeg steil achterover en bleef bewusteloos liggen. Na en kele minuten kwam hij bij bewustzijn en liep met het hoofd in de handen van het veld af. De wedstrijd en het incident werden rechtstreeks op televisie uitgezonden in verschillende lan den in het Midden-Oosten. De wedstrijd moet waarschijnlijk overgespeeld worden. Buuts blijft nog een jaar UTRECHT Herman Buuts blijft een jaar langer trainingscoördinator van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie. Buuts en de KNAU kwamen gisteren tot overeenstemming over een contractver lenging tot 1 oktober 1985. De trainingsco- ordinator had een contract tot 1 oktober 1984. Buuts zal zich in het jaar na de Olympi sche Spelen bezighouden met het opzetten van een nieuwe trainingsstructuur voor de tweede helft van de jaren tachtig. „Ik wil iets goed achterlaten", zei Buuts giste ren. Hij had om contractverlenging ver zocht, omdat zijn Zweedse vrouw Ulla een jaar langer nodig heeft om in Utrecht haar artsenopleiding af te maken. Eerste remise MCSKOU De eerste partij in de kwartfinales van het kandidaten toernooi te Mos kou tussen de Sovjet-schakers Gary Kasparov en Aleksander Bel- javski is, in twee de zitting, in re mise geëindigd. Kasparov, die met wit speelde, stelde bij de 65e zet re mise voor. Bel- javski accepteer de. Tenniszege Vilas en Higueras DEN HAAG De Spanjaard Jose Higueras en c Argentijn Guillermo Vilas wonnen afgelopeZ' weekeinde tennistoenooien. Higueras schreef hmi tennistoernooi van La Quinta op zijn naam dot lij een zege in de finale op Eliot Teltscher: 6-4, 6-2. Hoi gueras verdiende 80.000 gulden. v< Guillermo Vilas won gisteren in de zondag wegeid< regen uitgestelde finale van het WCT-toernooi a« Delray Beach van de Tsjechoslowaak Pavel Slo?st met 6-1, 6-4 en 6-0. De 30-jarige Argentijn verdieiw de met zijn tweede achtereenvolgende toernooizej D (twee weken eerder won hij het WCT-toernooi vi Richmond) 250.000 gulden. Slozil, die in de tweec p ronde Ivan Lendl uitschakelde, verdiende 80.01 k gulden. st Vijf duizend gulden minder streek de Westduit! gi Bettina Bunge op door haar toernooiwinst in Oalg] land. Bunge versloeg in de finale haar landgeno ai Sylvia Hanika met 6-3,6-3. DEN HAAG Met het signeren van een driejarig contract bij FC Den Haag verkreeg Rob Baan giste ren ook de zekerheid, dat hij in juli gaat een begin nen aan een nieuw hoofd stuk in zijn trainersloop baan. Baan heeft de bondscoach van het nationale A-team, Kees Rijvers van het be gin af op de hoogte gehou den van zijn contacten met FC Den Haag. Rijvers betreurt het vertrek van zijn assistent, hoewel be kend is, dat hij een voor stander is van trainers, die zelf topvoetbal hebben ge speeld. De teleurstelling van Rijvers mag Baan, die zelf geen topvoetbal heeft gespeeld, derhalve als een compliment opvatten. Per 1 juli sluit Rob Baan ook een hoofdstuk af. Dan verlaat hij na vijf jaar de KNVB. Hij zegt na vijf jaar in het sport centrum in Zeist te hebben ge werkt blij te zijn iets anders in handen te krijgen. „Ik moest bij de KNVB mijzelf wegcijfe ren. Nu kan ik weer naar ei gen ideeën gaan werken. Ach, het gekissebis (vooral tussen de bondscoaches Rijvers en Blok; red.), waarover de laat ste tijd pas wordt geschreven, heb ik al die vijf jaren al mee gemaakt. Het is een gevolg van de wijze, waarop men in Zeist moet werken bij een log lichaam als de KNVB". Baan bestrijdt, dat de bondscoaches elkaar voortdurend in de ha ren vliegen, maar geeft zonder enige terughoudendheid toe, dat door verschillende belan gen de meningen van hen vooral de laatste tijd botsten. Toch kijkt Baan met voldoe ning terug op zijn periode bij de KNVB. „Ik ben na mijn pe riode bij FC VVV bewust naar Trainer Rob Baan zet zijn handtekening onder het contract dat hem voor drie jaar aan FC Den Haag en ADO bindt. Links wachten de voorzitters Rob Hermanie (ADO) en Pieter den Duik (FC Den Haag) rustig af. de KNVB gegaan om er als do cent te werken. Het was een kwestie van bijtanken. Door omstandigheden ben ik bonds coach geworden. De ene keer viel ik in voor Ron Groene- woud, de andere keer voor De Vroet en zo ben ik geleidelijk vast als bondscoach gaan wer ken. Ik hoop mijn werk in Zeist te kunnen afmaken. Dat betekent de training en coa ching van het Nederlands jeugdelftal, dat naar het WK in Mexico gaat en het werk als docent van de cursus Oefen- meester I. Verder is er nog Jong Oranje, het Mexico-team dus, tegen Jong Zweden en een dag later de A-interland tussen nederland en Zweden". Rob Baan wordt niet alleen hoofdtrainer van de eerste-di- visieclub FC Den Haag, maar ook supervisor van het techni sche gedeelte waar het de uit voering van de samenwer kingsovereenkomst betreft met de amateurtweedeklasser ADO betreft. Het realiseren van een samenwerkingsove reenkomst teneinde een ach terban te kunnen creëren was één van Baans voorwaarden om terug te keren naar Den Haag, waar hij al van 1966 tot 1972 werkzaam was als jeugd trainer. Baan liet hiervoor een aanbod van Sparta schieten. Rob Baan, die bij FC Den Haag de naar Volendam ver trekkende Cor van der Hart opvolgt, is overigens al twee maal eerder gepolst voor een terugkeer naar het Zuider park. In 1978 gaf FC Den Haag de voorkeur aan Piet de Visser en in 1980, nadat Hans Kraaij zijn werkzaamheden om medische redenen in het Zuiderpark niet meer kon voortzetten. weigerde de KNVB Baan voortijdig van zijn verplichtingen van zijn voor drie jaar afgesloten con tract te ontslaan. Dit probleem speelt nu niet meer, omdat Baan na het aflopen van dat contract een gewone werkne mers- werkgeversovereenkomst met de KNVB afsloot met een op zegtermijn van twee maanden. Gestalte Bij zijn nieuwe werkgever hoopt Baan de komende maanden mede gestalte te ge ven aan het samenwerkings plan, dat met ADO wordt op gezet. Piet de Zoete en Lex Schoenmaker blijven aan FC Den Haag verbonden. De eer ste zal Baan assisteren en het tweede elftal voor zijn reke ning nemen. Schoenmaker zal bij het tweede team gaan assi steren en waar mogelijk ook bij ADO. Baan zal in samen werking met de hoofdtrainer van ADO (Melby Raboen of Cor Kroon, daarover valt een dezer dagen de definitieve be slissing) ook het regionale A- jeugd voor zijn rekening ne men. Cees Tempelaar zou in het plan de B- en C-jeugd gaan trainen en tevens ligt het in de lijn van de verwachting, dat de nu voor ADO spelende ver dediger na een jaar terugkeert bij FC Den Haag, dat ook po gingen doet Aad Kila (FC Twente) en Harrie Melis (Ger minal Ekeren, België) weer naar zich toe te trekken. „De gezamenlijke technische staf moet", aldus Baan, „de hele zaak gaan besturen. De opzet zoals men die hier voor ogen heeft is een beetje verge lijkbaar met die van Ajax. Sparta, waar de amateur- en profafdeling toch min of meer op één lijn zijn blijven zitten, heeft zijn zaken ook goed voor elkaar. Je ziet het ook daar, dat de jeugd blijft zorgen voor aanvoer, als er krachten ver trekken. Inderdaad, bij Sparta is die organisatie er al, speelt in de eredivisie. Toch heb ik gekozen voor FC Den Haag èn ADO. Omdat ik de samenwer king zie zitten, omdat er in Den Haag talent is. Dat weet ik van de contacten, die uit mijn eerste tijd in Den Haag bewaard zijn gebleven. Ook daarom heb ik hiervoor geko- FRANS LEERMAKERS „Ik kan met niemand zo la chen als met mijn broers om dat opgeklopte hockeysfeer- tje. Ze zijn bezeten van de sport, maar over de bijver schijnselen denken we het zelfde. De mensen die kleren kochten bij C A, maar er gauw het merkje van de Bon- neterie innaaiden en ze zo binnenstebuiten in de kleed kamer ophingen". (Cabaretier Youp 't Hek, broer van hockey-interna tional Tom, in Vrij Neder land) „De jongens liepen in de shirts, waarvan ik dacht dat ze al waren weggegooid. Te gen een vertegenwoordiger van het bestuur heb ik ge zegd dat ik eiste dat ze ande re shirts zouden aantrekken. Toevallig bleken er alleen met korte mouwen te zijn, terwijl het voor het eerst aan de koude kant was. Ik ben niet in de kleedkamer ge weest. Ik kon me best voor stellen dat Berger zich erg stoorde aan deze tussen komst. Maar hier spraken de balengen elkaar duidelijk te gen. Het is ons recht om toe te zien op het fatsoenlijk na komen van de shirtreclame". Kees Kerdel: „Wij zullen vol- (Han Tjan, sponsorverte genwoordiger bij FC Utrecht, in het Algemeen Dagblad) „De politiek moet beslissen en uitvoeren, de sport kan volgen. Natuurlijk: andersom is „sport for peace" ook een holle leuze. Maar ook daar geldt: secundair kan de sport op dat vlak wel een functie hebben. Zo heb ik gerea geerd, toen in München naar-huis-gaan aan de orde was. En ik heb geen enkele poging gedaan ofn degenen die weg wilden, te weerhou den. Maar ik was toch ook wel erg blij, dat Hennie Kui per zijn Olympische titel be haalde. En nu nóg. En hij ook. Moskou? Dezelfde rede nering: als de politiek voorop loopt, dan zullen wij volgen. Maar niet je sportlieden in het absolute niets achterlaten omdat je jezelf een andere taak hebt opgelegd dan die je als official in de sport eigen lijk hebt". (Kees Kerdel, lid van het Internationaal Olympisch Comité, in Olympisch Pa let) „Die verhalen over mijn hardheid zijn een eigen leven gaan leiden. Toen ik nog voetbalde, lag er nooit een hond wakker van mij, of ik nou goed presteerde of niet. Toen ik bij VI ging werken, wist iederëen zich ineens te herinneren wat voor een schopper ik was geweest. Ik heb me ook vaak misdragen op het voetbalveld, daar ben me terdege van bewust. Ik vraag me nu ook af waarom dat zo is gebeurd. Je bent jong en je bent ambitieus, een trainer kan je dan alles laten doen. Als een trainer voor de wedstrijd met z'n vuist op ta fel slaat, dan wil je wel als jonge speler. Dan ga je gren zen verleggen. De enige die er verstandig met me over heeft gepraat, was Cor van der Gijp, bij Veendam, de beste trainer die ik heb ge had. Die zei: „Johan, je kunt niet zomaar iemand voor z'n flikker schoppen". Het was ook wel logisch, dat al die andere trainers niks zieden. Ze konden altrijd tevreden zijn, want ik schakelde de te genstander altijd uit. Als ik hem kon hebben met voet ballen, anders schópte ik hem er gewoon uit. Dat is een groot schandaal, maar het is een groter schandaal dat die trainers niet ingre pen". (Voetbaljournalist Johan Derksen in Elf) „Je weet natuurlijk helemaal niet wat er buiten de wiel rennerij eigenlijk gebeurt. Je kinderen groeien op zonder dat je er erg in hebt, je leeft erg geïsoleerd, want je bent voordurend met je zelf bezig. Steeds maar weer gericht op de koers. En dat stompt na tuurlijk heel erg af. Als indi viduele sporter ben je alleen maar prestatiegericht. Al die kilometers, die ik heb gere den en dan moet je nagaan dat ik er één was die minder trainde dan de meeste ande ren. Maar tóch altijd weer die dwang om te moeten preste ren. Daarom heb ik me ook altijd voorgehouden dat een goede geestelijke instelling zeker zo belangrijk was als een goeie lichamelijke. Want soms had ik een week niet op de fiets gezeten, dan ging ik naar een koers in België en dan reed ik toch prijs. Maar ja jongen, dat is nou allemaal verleden tijd. De Karst rijdt nu nog een beetje voor z'n plezier in België bij de Vere niging van Werkers en Amb ténaren bij de Overheid en zo houd ik m'n conditie nog een beetje op peil". (Oud-wielrenner Gerben Karsten in Sport Interna tional) „Wij hebben allemaal al met Eykenbroek gewerkt. Dat liep prima. Hij wist precies hoe hij ons moest aanpakken. Als je eens een avond was wezen stappen en je kwam de volgende dag op de trai ning, dan stond de fles Bok- ma al klaar. Zo jongens, ga maar verder met zuipen, zei hij dan. Hier is het tenminste gratis. Je keek natuurlijk wel uit om een slok te nemen. En ging je nog eens stappen dan was je wel wat voorzichtiger. Aan een echte heer hebben wij als spelers geen behoefte. Maar ja, het is maar de vraag of het bestuur er net zo over denkt als wij. Wij zullen in ieder geval niet veel invloed hebben bij de benoeming van een nieuwe trainer". (Voetballer Ronald Leng- keek van Sparta in Voetbal International) „Ik speel liever in een lege hal. Daarin voel ik mij het meeste op mijn gemak. Ik sport nog altijd voor mijn plezier, de lol. En jouw pres taties worden juist altijd ge meten door mensen die kij ken. Goed, matig, slecht dus. Vandaag ben je grandioos, morgen waardeloos, het is maar één stap. Daarom rela tiveer ik dergelijke dingen en sta ik echt niet te roepen dat die hal vol moet komen". Handbalinternational Kees Kooy in de Haagsche Courant) Kees Kooy scoort voor Nederland in de belangrijke ontmoeting met Frankrijk. MAASTRICHT Een vergelijking met 24 febru ari 1981 was wel haast on vermijdelijk. Toen verloor het Nederlands handbal team in Saint Etienne met 17-16 van Frankrijk en degradeerde uit de B- groep. Dit alles na een tu multueuze wedstrijd, waarin de Russische scheidsrechters het gast land onbeschroomd en voor iedereen duidelijk zichtbaar bevoordeelden. Acht strafworpen voor Frankrijk, nul voor Ne derland. En dan 28 februari 1983, twee jaar en vier dagen later. Ne derland speelde opnieuw in de B-groep, dank zij het feit dat het wereldkampioenschap hier wordt georganiseerd. In Maas tricht was Nederland-Frank rijk opnieuw een sleutelduel. Nu eindigden beide partijen op 19-19. Frankrijk werd daar mee derde in de voorronden- poule-B dank zij een beter doelsaldo, Nederland vierde. De degradatie is weer een stapje naderbij gekomen. Ook ditmaal kwam het arbi trale trio uit de Sovjetunie. De heren Andris Vitols en Jaris Kuezul floten een prima, inte gere wedstrijd. Geen van beide partijen werd nadrukkelijk be- voor- of benadeeld. Maar na afloop ging Jan Kecskemethy toch driftig verhaal halen bij het Russische tweetal. De klei ne Tsjechoslowaak, bonds coach van de Nederlands team, even later weer wat ge kalmeerd: „Overal ter wereld wordt de thuisploeg in zo'n be slissende fase bevoordeeld. Ik ben zelf voor een correctie lei ding, maar er moet wel één lijn worden getrokken. Waar om moet zoiets in Nederland nu altijd zo eerlijk mogelijk gaan". Eén van de toehoorders opperde toen, dat er hier door de organisatie geen gouden horloges waren uitgedeeld. „Dat heb je niet van mij ge hoord", reageert Jan Kecske methy wijselijk, maar iedereen weet hoe laat het is. Sensationeel De wedstrijd kreeg voor circa 1.200 toeschouwers in de sfeer volle sporthal De Heeg een zeer sensationeel slot. Constant had de Nederlandse ploeg een MAASTRICHT Het Ne derlands Jong Oranje hand balteam dames heeft gister avond in een voorwedstrijd voor het duel Nederland- -Frankrijk heren voor het wereldkampioenschap de Belgische A-ploeg met 24-10 (10-1) verslagen. In Nijmegen speelde Jong Oranje heren tegen West- -Duitsland. De Westduitsers wonnen met 28-12 (14-5). kleine voorsprong, maar vijf seconden voor tijd stonden plotseling de vrijwel uit het niets teruggekomen Fransen in gewonnen positie. Toch ein digde het duel nog onbeslist. Een wanhoopspoging van Nico Beekman en de bal verdween door de benen van de Franse doelman Patrick Boulle. Prak tisch tegelijkertijd klonk het laatste fluitsignaal. De lange Doetinchemmer werd het middelpunt van een uitgebreid feestje. Beter iets, dan niets, per slot van rekening. Echt tevreden kan de Neder- - landse ploeg met deze uitslag nuchter bekeken evenwel niet zijn. Nog vier wedstrijden in Haarlem (tegen Israël), Voor burg (België), Rotterdam (Bul garije) en Amsterdam (IJs land) heeft Oranje nu nog te gaan en één schamel puntje biedt daarbij weinig houvast. Opnieuw Jan Kecskemethy: „Als we zo blijven spelen kun nen we misschien nog drie overwinningen boeken. Maar of dat genoeg zal zijn? Eén ding staat vast: het wordt alle maal nog bijzonder interes sant". Lange tijd Lange tijd leek het Nederland se team beslag te gaan leggen op twee punten en de derde plaats in poule B. Onder aan voering van Wil Jacobs, die de eerste twee wedstrijden we gens een knieblessure langs de kant bleef, maar ijlings was opgelapt voor dit cruciale tref fen, werd Frankrijk onder druk gezet. Alleen de psycho logische waarde van de aan wezigheid van de 22-jarige Limburger betekende voor sommige medespelers al een stimulans om beter te preste ren dan tegen Tsjecho-Slowa- kije en West-Duitsland. Zelf waagde Jacobs, die de pijn manmoedig verbeet, vijf keer een schotpoging, zonder succes overigens. Maar hij was wél het rustgevende element in de Nederlandse ploeg en voor Jan Willem Hamers fleurde bij het weerzien met zijn clu genoot van V en L. De wil kracht was tegen West-Duit land al zichtbaar; nu lag ook weer een fikse portie di in de Nederlandse aanvalle Het zelfvertrouwen was in e hersteld. Uiteindelijk bleef beloning in de vorm van ei volledige revanche op Fransen evenwel achterweg Zwakke punt Bij de rust stond Nederlai met 10-7 voor. Het benutti van de geboden mogelijkh den, tot dan toe hét zwak punt van Oranje, verliep d maal aanmerkelijk beter, verdedigend handhaafde Nederlandse ploeg de zond in Sittard getoonde vormve betering. Bovendien verhi derde de sterk spelende doi man Ron de Jonge enkele kere doelpunten. Na de he vatting sloeg de vermoeidhe in het Nederlandse team eve wel toe en Frankrijk krabtx de steeds naderbij en bewe daarmee de klasse. „Achter bekeken is deze uitslag juist— relativeerde Kecskemethy weer enigszins. „Maar we ha den kunnen winnen. Hela kon dit team niet beter d; hier vanavond is gepresteerc DICK KIEB Programma DEN HAAG Het programr morgen en donderdag van het W handbal B-groep is: Haarlem Beijnes-hal: winnaar groep: Hongarije - Tsjecho-Slowakij verliezersgroep: Israel - Nederland; Den Bosch Maaspoorthal: winnaar groep: Zweden - Spanje; verliezei groep: Frankrijk - Belgie. Doetinchem Rozengaarde-hal. naarsgroep: West-Duitsland - Zwi seriand; verliezersgroep: Bulgarije DONDERDAG Voorburg Vliegermolen: winnaar groep: Hongarije - Spanje; verliezer t- groep: Nederland - Belgie. Wervershoof Dars-hal: winnaar groep: Tsjecho-Slowakije - Zwits» land; verliezersgroep: Frankrijk Bulgarije Apeldoorn Rheenpark-hal: wir i naarsgroep: Zweden - West-Duit land; verliezersgroep: Israel - IJ land. tvangen? Bel ti ADVERTENTIE Alles wat er op, in, onder ol langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA. En natuurlijk het water zelf! Dit jaar heeft de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst 1 miljoen liter water. Vijf windgeneratoren, samen goed voor windkracht 6, zorgen voor voldoende sfeer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstrijden. Op het programma o.a.: wedstrijden met zeilplanken, optimistjes en kano's. En demonstraties van duiksport, reddingsmiddelen en radiografisch bestuurde boten. Dat mag je niet missen! Op de HISWA! vrijdag 4 t/m zondag 13 maart - geopend van 10-1.7 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 11,* per persoon - kinderen tot 14 jaar en hquders van PAS 65 f 7,- Trein-Toegang^iljetten bij NS-stations l7,> Servic,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12