MX-raket op zee plaatsen Bouterse blijft machtigste man in Suriname Weinberger: „Sovjet-raketten in Syrië een ernstig gevaar" Prins Charles met blauwe ogen aan het diner 1 NIEUW ADVIES AAN AMERIKAANS CONGRES: Toneelstuk over Eichmann verdeelt Duitsers Britse mijnstaking breidt zich uit DENTOFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit A" BUITENLAND CeidóaOowumt DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA 11 LONDEN Prins Charles van Engeland is gisteravond in Londen aan een diner ver schenen met twee blauwe ogen en een snee op zijn neus. Die verwondingen zijn niet het gevolg van een echtelijke ruzie, maar van een val, af gelopen zaterdag, tijdens een paardenrace. Het paard van de prins struikelde toen het na het nemen van een hindernis op ongelij ke grond terechtkwam. Even later krabbel den prins Charles en het paard weer over eind. „De verwondingen zijn niet ernstig", aldus Buckingham Palace. Cambodja zaait verdeeldheid onder Niet-Gebonden landen NEW DELHI Vertegenwoordigers van meer dan 100 landen zijn vanochtend be gonnen aan een voorbereidingsconferen tie voor de topconferentie van de lidstaten van de beweging van niet-gebonden lan den, die volgende week begint. Al direct bij het begin van de beraadsla gingen trad grote verdeeldheid aan de dag rond de kwestie-Cambodja. Vietnam sprak het verlangen uit, dat de al jaren niet-bezette zetel dit keer zal worden in genomen door het bewind van Heng Sam- rin, die met steun van Vietnam in Pnom Penh aan de macht is. Maar de lidstaten van de ASEAN-groep steunen de aan- nspraak op de zetel van de in ballingschap levende prins Sihanoek, die leider is van de coalitie „Vrij Cambodja". Amerikaanse huurling duikt op in Thailand BANGKOK James (Bo) Gritz, de door Hollywood-sterren gesteunde Amerikaanse huurling, die zegt de leiding te hebben bij een poging Amerikaanse krijgsgevangenen in Laos op te sporen, heeft zich gisteren bij de politie in Thailand gemeld. Een woordvoerder van de politie zei dat de 43-jarige Gritz voor ondervra ging in Nakhon Phanom, een stad aan de Mekongrivier aan de grens met Laos, wordt vastgehouden. Gritz werd vergezeld door een advocaat. Het is niet bekend of er een aan klacht tegen hem zal worden aange diend. Griekse regering ontkent geruchten over coup ATHENE De Griekse regering heeft gis teren veertien generaals en twee luchtmaar- schalken met pensioen gestuurd. Zij ontkende echter dat deze maatregel ver band houdt met het gerucht over een moge lijke militaire staatsgreep dat zondag in Athene de ronde deed. Een officiële woordvoerder ontkende met nadruk dat de strijdkrachten een poging tot een staatsgreep van legereenheden in het noorden van het land en in het gebied van de hoofdstad hadden verijdeld. Hij zei dat het gerucht was ontstaan door veiligheidsmaatregelen die in Athene waren genomen als onderdeel van een paraatheid soefening van de strijdkrachten. Amerikaans hooggerechtshof: ATT moet uiteenvallen WASHINGTON Het Amerikaanse Hoog- gerechtshof heeft gisteren in een verkorte procedure met zes stemmen voor en drie te gen de uitspraken van lagere rechters be krachtigd dat 's werelds grootste particulie re concern, American Telephone and Tele graph Corporation (ATT), uiteen dient te vallen. Dat besluit houdt een diepgaande verandering in de telefoondienst in de Ver enigde Staten in. De regering in Washington trof vorig jaar met ATT een regeling die een einde maakte aan het al acht jaar durende rechtsgeschil op grond van de anti-kartelwetgeving. De uitspraak van het Hooggerechtshof effent nu de weg voor de ingrijpende herstructure ring. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De be hoefte om nieuwe kern wapens niet meer op land te plaatsen maar op vlieg tuigen en schepen te in stalleren is in de VS op nieuw versterkt met een opmerkelijk advies aan het Amerikaanse Congres inzake de MX-raketten. Daarin wordt voorgesteld deze nieuwe interconti nentale atoomwapens voortdurend te verplaat sen met watervliegtuigen en schepen. Om afge vuurd te worden zouden de projectielen in drijven de silo's in de oceaan wor den neergelaten. De ont steking kan dan op af stand vanaf het betrokken schip of amfibievliegtuig gebeuren. Deze raadgeving is afkomstig van het eigen wetenschappe lijk onderzoekscentrum waar over de Amerikaanse volks vertegenwoordiging beschikt. Het advies is vooral van be lang omdat het Congres tot nog toe alle MX-projecten heeft afgewezen aangezien de beoogde plaatsing van deze nieuwe lange afstands-wapens te duur en te kwetsbaar voor vijandelijke aanvallen werd geacht. Het jongste op der gelijke bezwaren gestuite plan van president Reagan was om 100 MX-raketten dicht bij elkaar (dense pack) in de staat Wyoming te installeren in extra verharde ondergrond se silo's. Eerdere plannen voorzagen in het onafgebro ken rondrijden van de „peace- -keepers", zoals Reagan de rechtstreeks op Rusland ge richte projectielen noemt, op een speciaal aan te leggen spoorwegnet tussen ver uit eengelegen lanceerinrichtin- gen. Intussen heeft president Reagan een speciaal benoemde MX-commissie nog tot half april aanstaande de tijd gege ven om samen met het Con gres een oplossing te vinden voor het MX-plaatsingsvraag- stuk. Het tussentijdse advies van het research-centrum van het Congres zegt thans dat elke „land-variant" voor de MX uitschakeling door vijan delijke atoomwapens riskeert, dat verkleining van dat risico onevenredig duur zal zijn en dat het hele probleem is opge lost wanneer elke plek op de oceanen een potentiële lan ceerbasis wordt. Russische ra dar of observaties vanuit de ruimte zullen de raketten on mogelijk kunnen traceren. De hoogstverantwoordelijke voor het advies, nationaal vei ligheidsspecialist John M. Col lins, noemt zijn plan „Hydra". Het zou operationeel moeten worden naast de huidige Ame rikaanse Poseidon- en Triden- t-raketten op onderzeeërs. Het amfibie-vliegtuig dat met de MX-raketten op de oceaan kan landen (om de nucleaire „boei" af te werpen of om brandstof in te nemen) noemt hij de „Zeezitter" (Seasitter). Het advies zou in grote lijnen de steun hebben van een van Amerika's meest gezaghebben de militair-strategische den kers, voormalig stafchef gene raal Maxwell Taylor, die „elke landbasis voor de MX niet lan ger practisch" heeft genoemd. Waarnemers in de VS voor zien dat de Amerikaanse luchtmacht die thans de op land gebaseerde kernwapens beheert zich zal verzetten tegen de „zee-optie", omdat ze daarmee haar nucleaire taak verder verliest aan de marine. De geneigdheid om de nieuw ste Amerikaanse strategische kernwapengeneratie eveneens op zee te installeren, is ken merkend voor de wijzigingen in de strategische concepten in Oost en West, vooral als ge volg van nieuwe militaire technologieën. Zo zijn op het Pentagon plannen in studie om de oorspronkelijk ontwor pen 22 meter hoge MX-raket te vervangen door een kleiner, 12 meter lang oceaanover- schrijdend wapen. Zo'n ont wikkeling zou het Hydra-plan nog „vereenvoudigen". „Russische kernraketten niet nauwkeurig genoeg"" WASHINGTON De intercontinentale raketten van de Sovjet- Unie zijn niet betrouwbaar of nauwkeurig genoeg om bij verras sing de raketsilo's in de Verenigde Staten te vernietigen. Dit zou blijken uit inlichtingen die de Amerikaanse geheime dienst heeft verkregen over door de Russen uitgevoerde raketproeven in de afgelopen jaren. Een woordvoerder van het Pentagon be streed evenwel dat dit ook voor de nieuwste Russische intercon tinentale raketten zou gelden. De Russische raketten zouden volgens de uitgelekte gegevens niet in staat zijn de huidige Amerikaanse intercontinentale Mi- nuteman raketten uit te schakelen. De argumenten van de rege- ring-Reagan om een nieuw stelsel van intercontinentale raket ten te produceren, de zog. MX-raket, zouden daarmee uit han den worden geslagen. Met behulp van de Amerikaanse spiona- gekunstmanen kon men onder meer constateren dat de raketten tijdens proefvluchten in buitensporige mate „waggelden". Vele Westduitsers staan hier met plastic zakken en jerry-cans in een lange rij te wachten om een beetje water uit de „genees krachtige" bron te halen in het Rijnland. Sinds twee weken geleden voor het eerst in de West- duitse pers berichten verschenen over deze bron, hebben al zo, zestigduizend mensen de tocht naar het Rijnland gemaakt. PARAMARIBO In Su riname, waar gisteren de nieuwe regering-Alibux is geïnstalleerd, blijft „be velhebber" Desi Bouterse de machtigste man. Het kabinet-Alibux is onder geschikt aan het zoge noemde Beleidscentrum, waarin Bouterse de dienst uitmaakt. werd, in aanwezigheid van Bouterse, voltrokken door waarnemend president Ram- dat Misier. Eerder was alge meen aangenomen dat deze zijn functie niet meer actief uitoefende, uit protest tegen de gebeurtenissen van 8 decem ber. Hij kwam sinds die tijd niet meer in het tot „Volkspa leis" omgedoopte presidentieel paleis, terwijl de kabinetsfor mateur en informateur door Bouterse waren benoemd en niet door de president. De beëdiging van het kabinet Premier Alibux, een van de NEDERLAND KLAAGT SURINAME AAN GENEVE „Na de tragische en verschrikkelijke gebeurtenis sen in Suriname begin december kan de Nederlandse regering niet zwijgen over deze wrede en flagrante schendingen van de meest fundamentele mensenrechten". Met deze woorden heeft de Nederlandse vertegenwoordiger bij de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève gisteren Suriname aangeklaagd we gens „moord in koelen bloede" op vijftien vooraanstaande perso nen. De VN-commissie begon gisteren haar jaarlijkse openbare debat ten over schendingen van de mensenrechten in de gehele we reld. Waarnemers in Genève geloven niet dat er in de mensen rechtencommissie een resolutie zal worden ingediend waarin Suriname veroordeeld zou worden. Nederland zal er naar stre ven dat het mandaad van de speciale rapporteur voor de stan drechtelijke executies, de Keniaan Wako, wordt verlengd en hij zijn onderzoek kan voortzetten. Door Wako te steunen zou Ne derland de situatie in Suriname volgend jaar opnieuw aan de orde kunnen brengen, wanneer blijkt dat dergelijke flagrante schendingen van de mensenrechten in Suriname voortduren. vijf ministers van de radicale PALU-partij, dankte de mili taire leiding voor het vertrou wen en vroeg „God om ons bij de vervulling van de taak ter zijde te staan". Opvallend afwezig in het nieuwe kabinet is mr. Harvey Naarendorp, die minister van buitenlandse zaken was. Vol gens welingelichte kringen in Paramaribo heeft bedankt als minister uit protest tegen de grote invloed van de PALU en ook tegen het feit dat er nog geen uitgewerkt regeringspro gramma is. De post van bui tenlandse zaken is nu toege vallen aan premier Alibux, maar deze zal hem slechts ad interim vervullen. In Parama ribo wordt nog met de moge lijkheid rekening gehouden dat de Surinaamse ambassa deur in Nederland Herrenberg op buitenlandse zaken komt. „Een kans van vijftig pro cent", zo werd uit betrouwbare bron vernomen. Herrenberg zelf wil graag als ambassadeur naar Nederland terugkeren. Kohl wijst aanval op Vogel af (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Bondskanselier Hel mut Kohl (CDU) van West- -Duitsland heeft zich gedistan tieerd van de aanvallen van de rechtse Springerpers op zijn socialistische rivaal Hans-Jo- chen Vogel (SPD). Het Sprin ger-blad „Bild am Sontag" had Vogel ervan beschuldigd een vooraanstaand lid te zijn ge weest van de Hitler-Jugend. Kohl was door SPD-voorzitter Willy Brandt opgeroepen deze aanval van de Springerpers te veroordelen. Anders zou vol gens Brandt de indruk ont staan dat de chriften-democra- tische combinatie CDU-CSU de hand heeft gehad in het verhaal. Kohl zei tijdens een toespraak in Hannover ook dat de SPD in het verleden her haaldelijk prominente CDU-ers van Nazi-activiteiten heeft beschuldigd. „De SPD wordt nu ingehaald door gees ten die ze zelf heeft opgeroe pen", aldus Kohl in Hannover. De liberalen hebben zich er sterk voor gemaakt dat Gen- scher in een nieuwe coalitie met de christen-democraten opnieuw minister van buiten landse zaken wordt en niet de Beierse premier Franz-Josef Strauss. VN bekritiseert Poolse vakbondswet GENEVE Het recht van vereniging dat in Polen van kracht is en in het kader waarvan in oktober 1982 de vrije vakbond Solidariteit werd opgeheven, is in strijd met internationale overeen komsten welke Polen mede heeft ondertekend. Dit staat in een rapport dat aan de lopende zitting van de VN-commissie voor de men senrechten in Geneve is voor gelegd. Het is overigens de enige conclusie waartoe de schrijver van het rapport, de Argentijn Hugo Gobi. kwam. De rapporteur werd afgelopen december de toegang tot Polen geweigerd. Aanslag op Turks reisbureau PARIJS Bij een bomaanslag op een Turks reisbureau in pa rijs is gisteren een vrouw van 30 jaar omgekomen. Vier an dere personeelsleden van Mar mora Voyages raakten ge wond. In een telefoontje stelde het Geheime Armeense Leger voor de Bevrijding van Arme nië zich verantwoordelijk. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In de Duitse theaterwereld is grote beroering ontstaan over het toneelstuk „Broeder Eichmann", dat gewijd is aan de beruchte joden- vervolger uit de Tweede Wereldoorlog. De wedu we van de schrijver Hei- nar Kipphardt heeft ver dere opvoering van het stuk verboden. Zij vindt het niet juist dat een aan tal grote theaters net die scènes hebben geschrapt, waarin Kipphardt wil la ten zien dat de „Eich- mann-mentaliteit" van blinde volgzaamheid ook nu nog voorkomt. Pia Kipphardt heeft het Köl- ner Schauspielhaus in Keu len en het Hamburger Schauspielhaus het recht ont zegd het stuk op te voeren. Beide theaters blijven weige ren het stuk te brengen met scènes van volgzaamheid in deze tijd. De theaters willen die scènes niet brengen om dat Kipphardt zijn voorbeel den alleen in het Westen heeft gezocht. In „Broer Eichmann" laat Kipphardt zien dat Eich mann geen eenmalig monster was, maar dat diens mentali teit van blinde gehoorzaam heid van alle tijden is. Zo zijn er scènes over een vetera- nenfeest van de SS en het nieuwe racisme in Duitsland, over Auschwitz en de Duitse industrie, over Vietnam en over de door Kipphardt tus sen aanhalingstekens ge plaatste zelfmoorden van ter roristen in de gevangenis van Stammheim. Er komt echter geen Polen, Afghanistan of Goelag Archipel in voor. Het meest actueel is de scene over de massamoord in de Palestijnse kampen in- Bei roet in september en de Is raëlische defensieminister Ariel Sharon. Pia Kipphardt heeft ver klaard dat haar in november vorig jaar gestorven man „nooit gewild of geduld zou hebben, dat de scènes die op deze tijd betrekking hebben, voor een belangrijk deel ge schrapt zouden worden". Volgens de weduwe was het haar man juist om de parallel met de huidige tijd te doen geweest. Eichmann. een naaste medewerker van SS-leider Himmler, zette vanachter zijn bureau met dodelijk doeltreffendheid een vernietigingsmachinerie op poten die zes miljoen joden het leven kostte. Kipphardt baseerde zijn stuk op de pro tocollen van 275 uren ver hoor van Eichmann door de Israëlische geheime dienst. RUITENHEER WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, heeft gisteren de aanwe zigheid van SAM-5 luch- tafweerraketten in Syrië „zeer ernstig" genoemd. Hij zei dat het gevaar van een nieuwe en grotere oorlog in het Midden-Oos ten „zonder twijfel" is toe genomen. „Het feit dat er een zeer ster ke anti-luchtdoel aanwezig heid in Syrië is, die zich niet in Syrische maar in Russi sche handen bevindt is heel ernstig", aldus Weinberger. Hij merkte verder op dat de Sovjet-Unie heel goed in staat is „om de trekker over te halen". Weinberger en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz, bevestigden onlangs dat de Syrische SAM-5 afweerra- ketten door Sovjet-militairen worden bemand. De regering-Reagan over weegt om de speciale onder handelaar voor het Midden- Oosten, Habib, te vervangen om zo het vastgelopen vre desproces een nieuwe impuls te geven. Dit meldt deze week het Amerikaanse blad Newsweek. Volgens News week zou Reagan Habib wil len vervangen door de voor malige president Carter of door de ex-minister van bui tenlandse zaken, Kissinger. Tevens meldt Newsweek dat Reagan een topconferentie a la Camp David overweegt. Aan deze topontmoeting zou den moeten deelnemen: Reagan, de Egyptische presi dent Moebarak, de Israëli sche premier Begin en de Jordaanse koning Hoessein, aldus Newsweek. Israëlische troepen hebben gisteren traangas gebruikt tegen Palestijnse kinderen die zich verzetten tegen de Israëlische bezetting. Nadat de kinderen met stenen had den gegooid werd in Nabloes en in een naburig vluchtelin genkamp een uitgaansverbod afgekondigd. Ook in Hebron neemt de spanning, nadat daar afgelopen zaterdag een vierjarig meisje door een Is raëlische kogel gewond werd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De staking van ruim 23.000 mijnwerkers in Wales, die gisteren begon uit protest tegen de geplande slui ting van een van hun 33 kool mijnen, krijgt navolging in Noord-Engeland. De mijnwer kers van Yorkshire hebben zich solidair verklaard met hun collega's in Wales. Begin volgende week leggen zij hun mijnen (de belangrijkste van het hele land) voor onbepaalde tijd stil. De mijnwerkers in Wales ho pen dat hun staking een natio nale actie wordt. Arthur Scar- gill, nationaal leider van de Britse mijnwerkersbond, zou niets liever wensen. Vorig jaar is hij er niet in geslaagd zo'n nationale mijnstaking uit te roepen. Zijn militante pogin gen werden toen gedwars boomd door gematigde ele menten, die niet van de drasti sche loonsverhogingen wilden weten. Nu probeert de ex treem-linkse leider van de Britse mijnwerkers, die vroe ger zelf ook onder de grond werkte maar tegenwoordig in een riante woning van de vak bond woont en in een luxueu ze limousine met chauffeur wordt rondgereden, het op nieuw. De aanleiding is het plan van de Nationale Steenkolen Raad om een 120 jaar oude, niet-ren- dabele mijn te sluiten. De mijnwerkers krijgen in ruil daarvoor zowel ander werk als een stevige vergoeding. Maar de stakers wijzen deze voor stellen van de hand, omdat zij vrezen dat nog veel meer niet- rendabele mijnen in Wales ge sloten zullen worden. EXTRA FORTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11