f^agere gasprijs voor tuinders niet uitgesloten Westfriese Flora: bol van nieuwe tulpen NIEUWE GROENTEN VANAVOND OP KRO-TV VOORZITTER LANDBOUWSCHAP JAN VAN DER VEEN: nis nit if ii V/ an tour ran ter i via Je/uoty hcrtxdm Humtei mltr tan Influx tatfi'tt '/5F <mhmp itaimtitimid mltM imwitcnta MtautScinpai' ac IN HAAG De tuin- vinden dat ze veel te- n hef^ VOOr ^Un &as moeten ,n 4talen. Op het ogenblik zitteftalen zij 36,7 cent voor kubieke meter en een iiddelde tuinder ver- j nl|okt al gauw een half °geJlj°eifl »kuub" per jaar. n ril e vejr 1 april gaat de tuin- n bmiwgasprijs, zoals con- '^jjctueel is overeengeko- ldel#n» *n beginsel met 3,4 nteeifnt per m3 omhoog. Te- ter rins is afgesproken dat bij i. oo|ze aanpassing de prijs- wijzjitwikkeling van de zwa- id Ve[sto°kolie over het daar- •Am|°r liggende halfjaar ninsiprdt betrokken. Zoals an. it er nu naar uitziet be kort een verhoging, die flangrijk lager uitvalt in 3,4 cent, tot de moge- kheden. nister ir. Gerrit Braks van ndbouw en Visserij en ook rechterhand ir. Aart de euw hebben er de laatste landen geen geheim van ge- Verhoging per 1 april valt lager uit maakt: de tuinders mogen niet op een daling van de gasprijs rekenen. Ondanks die ont nuchterende woorden bestaat er een redelijke kans dat de tuinbouwgasprijs in de loop van dit jaar daalt. En mogelijk zelfs fors daalt. Dat zegt voor zitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap in ge sprek met deze krant. Volgens Van der Veen zijn er overi gens meer redenen, op grond waarvan de tuinders in alle re delijkheid een lagere gasprijs kunnen eisen. In antwoord op een tiental vragen licht hij een en ander toe. Aan de verhoging van de tuin- Van der Veen: „Als Land bouwschap hebben wij in het voorjaar van 1982 een contract gesloten met de Gasunie en de VEGIN en dat loopt tot 1 okto ber 1984. Onderdeel daarvan was dat het toen bestaande verschil tussen de tuinbouwga sprijs en de vergelijkbare grootverbruikersprijs in drie gelijke (halfjaarlijkse) termij nen zou worden ingelopen. Dat is de afspraak. De laatste termijn komt er nu aan en daar komen we niet onderuit. Deze versnelde prijsaanpassing is ons door Brussel afgedwon gen. Het was een kwestie van kiezen of delen. De kans op een regelrecht conflict met onze beste klanten (met name de Duitsers dreigden met grensblokkades) was niet denkbeeldig". Maar de prijsdaling van de zware stookolie op de wereld markt (waaraan de tuinbouw gasprijs is gekoppeld) zet nu toch fors door? Dat zou je toch door móeten berekenen? Van der Veen: „De cijfers wij zen tot nu toe zeker niet op HET BRETOENSE BROERTJE USKEEN WISKE Mitt wem tebouud dtt Karneruw Qtorwhu tOYcrmwtün en verbood ons tr ooit bij te Komen een forse daling van de zware stookolieprijs. Het prijsniveau op de wereldmarkt uitgedrukt in guldens daalt nauwelijks. Eind september en in oktober vorig jaar schoot die prijs flink omhoog. Nu zitten we weer op het niveau van augustus 1982. Bij de aanpassing van de tuin bouwgasprijs is de prijsontwik keling van de zware stookolie gedurende het voorafgaande halfjaar bepalend. Vandaar dat een deel van de 3,4 cent per m3 per 1 april toch doorgaat. Na die datum wordt de tuin bouwgasprijs trouwens per kwartaal aangepast". Wordt de glastuinbouw dan opnieuw in een uitzonderings positie gemanoeuvreerd Van der Veen: „Neen, want die aanpassing per kwartaal geldt ook voor alle andere grootverbruikers. De tuin bouwgasprijs is zoals gezegd gekoppeld aan die van de zwa re stookolie. De Gasunie bere kent per kwartaal een zware stookolieprijs. Op deze wijze zijn we weer in de situatie be land van voor de energiecrisis van 1973". Wat zijn de bezwaren van het Landbouwschap tegen de kT pelmg aan de zware stookolie prijs? Uw organisatie heeft dat toch altijd bepleit? Van der Veen: „Dat klopt, maar onze bezwaren spitsen zich toe op twee fronten. De zware stookolieprijs in ons land wordt voor een belang rijk deel beïnvloed door de overheid. Ik doel op de accijns, de luchtverontreinigingshef fing en de opslagregeling. Bo vendien hebben we te maken met de verplichting dat alleen zwavelarme stookolie mag worden verstookt. De zware olie die onze tuinbouwgasprijs bepaalt, heeft een zwavelper- centage van 1 1/2%. In België bijvoorbeeld stoken de tuin ders olie met een zwavelgehal- te van 3 1/2%. De Nederlandse milieu-eisen maken de olie ex tra duur. Per volle procent zwavel scheelt dat gemiddeld ruim ƒ20.- per ton. Van een totale zware stookolieprijs van pakweg ƒ500.- per ton wordt zo'n ƒ60 - door het overheids beleid bepaald. Ten opzichte van het buitenland is de gas prijs dus eigenlijk te hoog. Wii zijn .van mening dat een deel Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwchap. van de toeslagen eraf gehaald moet worden. Dit is op goede gronden te verdedigen". In Nederland worden toch ook andere energiebronnen aange wend dan zware olie? Van der Veen: „Jazeker. Daar zit ook de kern van ons twee de bezwaar. Het aandeel van de zware stookolie in het tota le energieverbruik is stevig te ruggelopen. Op het ogenblik is dat nog 4 a 5%. De zware stookolieprijs die de Gasunie per kwartaal hanteert, is geba seerd op de inkopen van zeer grote afnemers, zoals de indus trieën en elektriciteitscentra les. In die situatie is medio vo rig jaar een belangrijke wijzi ging opgetreden. Alle elektri citeitscentrales in het land werden toen door de overheid gedwongen over te schakelen van zware stookolie op gas. Met andere woorden: het aan tal inkopers van zware stook olie is aanzienlijk verkleind. Een paar grote afnemers zijn nu met hun inkopen van zwa re stookolie bepalend voor de prijs, waaraan de gasprijs per kwartaal wordt gekoppeld. De basis onder die prijs is veel smaller geworden en daardoor ook onbetrouwbaarder. Een onzorgvuldige inkoop van zware stookolie cfoor één der grote afnemers van zware stookolie werkt dus prijsop drijvend voor gasverbruikers in om' land. Daar moet iets aan worden gedaan. Daar komt nog bij dat ook de afschaffing van het maximumprijssysteem ongunstig uitwerkt op de prijs vorming van de zware stook olie". Vindt u dat de kolenprijs een rol moet spelen bij de bepaling van de tuinbouwgasprijs? Van der Veen: „Allereerst wil ik duidelijk zijn over het sto ken van kolen in de glastuin bouw. Technisch lijkt dit geen problemen te geven. Het Landbouwschap vindt het ech ter niet gewenst dat de tuin bouw om economische rede nen wordt gedwongen om massaal terug te grijpen naar kolen als energiebron. Naar die tijd moeten we niet terug. Dat geldt trouwens ook voor zware stookolie. Dit betekent wel dat de gasprijs met de prijs van andere energiedragers, in dit geval kolen, moeten kun nen concurreren. In dat ver band kan de vraag worden ge steld of de zware stookolie de enige basis voor de gasprijs moet blijven. De glastuinbouw moet ruim 70% van haar produkten in het buitenland verkopen. Omdat de energiekosten in het totaal van de kosten zo'n belangrijke rol spelen, kunnen onze pro dukten alleen concurrerend worden aangeboden indien de prijsstelling van het gas zoda nig is dat een vergelijking met de prijzen van andere in aan merking komende energiedra gers in binnen- en buitenland goed kan worden doorstaan. Een dergelijke vergelijking be gint steeds ongunstiger voor het Nederlandse gas uit te val len". Maar dat betekent dat ook de prijs van het exportgas moet zakken en daar zit het kabinet niet op te wachten, denkt u ook niet? Van der Veen: „Lieden die nu beweren, dat het gas dat Ne derland exporteert te duur dreigt te worden, slaan de spij ker op de kop". De tuinbouwgasprijs kan in theorie omlaag maar is dus verworden tot een politieke speelbal, waarvan je maar moet afwachten hoe die gaat rollen? Van der Veen: „Let wel, de prijs, die de Gasunie berekent voor de zware stookolie geldt voor alle grootverbruikers van gas. Waar het ons om gaat is dat ook andere bedrijfstakken voor wie de energiekosten zwaar drukken op het totale kostenpakket, zich in gaan spannen voor een lagere gas prijs. Ik denk met name aan bijvoorbeeld de sectoren che mie en basismetaal. Dat bete kent dat we moeten gaan pra ten met ondernemersorganisa ties als het VNO en het NCW We doen ons best om anderen hiervoor warm te krijgen...". Durft u een voorspelling te doen over de tuinbouwgasprijs per 1 juli en 1 oktober van dit jaar? Van der Veen: „Als ik dat met enige zekerheid kon doen zat ik hier niet meer. Wel moet geconstateerd worden dat de prijsontwikkeling van zware stookolie een dalende lijn ver toont. Die daling lijkt zich voort te zetten en het lijkt waarschijnlijk dat die daling zich de komende maand en misschien maanden voortzet. Dat hangt uiteraard mede af van de prijsontwikkeling van ruwe olie op de wereldmarkt, waarbij de opstelling van de OPEC-landen een grote rol speelt. Het dalende effect van de zware stookolieprijs en de verdere ontwikkeling van die prijs gedurende de komende maanden gaan pas per 1 okto ber a.s. volledig doortellen. Maar, pas op. Een forse stij ging van de zware stookolie prijs in de maanden juli en au gustus kan alles weer gladstrij ken. Dus niet te vroeg jui- Als de dalende tendens in de zware stookolieprijs bijvoor beeld nog een half jaar lang doorzet, is een verlaging we; degelijk mogelijk? Van der Veen: „Als de dalen de lijn van nu wordt doorge trokken, dan duikt de tuin bouwgasprijs in oktober be langrijk onder de prijs van 1 april a.s. Voor een sector als de glastuinbouw met een piek in het gasverbruik in de winter maanden en het vroege voor jaar is de prijsaanpassing op 1 oktober respectievelijk 1 janu ari 1984 van uitermate groot bela,ng. CcidócScxwant MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 PAGINA T strij< Viva Espana, ook voor Nederlandse bloementelers De bevoorrechte Nederlandse vakantieganger aan de stran den van het vermaarde Spaanse Benidorm zal niet vermoe den dat de Nederlandse bloemenkwekers en de talrijke ande ren die daarbij zijn betrokken om heel andere redenen dan de zonnige stranden belangstelling hebben voor Spanje. Tot de vele landen waar onze bloemen zich presenteren, behoort na melijk ook Spanje, hoewel men dat gezien de fleurige aspec ten van dat land niet zal verwachten en men er mogelijk wei nig heil in ziet. Toch valt Spanje onder ons exportgebied en helpt de naar verhouding nog kleine afname om er als totaal toch een groot geheel van te maken, waaraan onze telers, vei lingen en exporteurs steeds meer behoefte hebben. Maar an derzijds gaan ook de Spaanse kwekers en exporteurs, daarbij gesteund door de regering, iets doen aan de eigen problemen. Opvallend is dat het aandeel van buitenlands kapitaal in de Spaanse snijbloementeelt erg groot is. De enkele grote glasbe- drijven met een oppervlakte van 5-10 hectare zijn veelal in Westduitse of Nederlandse handen, mogelijk mede een gevolg van de Nederlandse kassenbouw of vestiging door onze kwe kers. Er zijn bij uitzondering Spaanse firma's bij betrokken. Deze hebben dan veelal buitenlandse deskundigen aangetrok ken. Daarnaast zijn er veel binnenlandse producenten met kleine bedrijven, zelfs met minder dan 1 hectare. Zij kweken veelal onder plastic en bloemen met bestemming voor de bin nenlandse markt. De Spaanse produktie van bloemen en planten is hard aan herstructurering toe. De huidige moeilijk heden en de toetreding tot de EEG maken dit noodzakelijk. De invoer van de produkten neemt hand over hand toe, voor al die van planten. Tengevolge-daarvan neemt de eigen plan- tenproduktie langzaam af. Sommige bedrijven willen samen werken om de invoer te gaan remmen. Ze willen de produk tie meer uitbreiden van planten die nu worden geïmporteerd. Maar ze krijgen daarbij niet op het juiste ogenblik hulp van de Staat, zo constateert het blad Valencia-fruits. Er wordt steeds minder kapitaal geïnvesteerd, terwijl er juist dringend een gerenommeerde actie nodig is. Maar het zal wel weer een „Poolse landdag" worden, aldus het blad. De export moet ge steund worden. De regering neemt voor ettelijke miljoenen deel aan allerlei internationale tentoonstellingen, maar de plantenbedrijven kunnen daaraan niet meedoen, omdat de J2 export te klein 's- Ook in de bloementeelt heerst crisis. In een >ndli Spaans huis staat gemiddeld minder dan slechts 1 bloem. Hier is niet de invoer het probleem. Die is er haast niet, be halve op hoogtijdagen. Er zijn niet voldoende installaties en er worden geen nieuwe variëteiten geïntroduceerd, van gezond materiaal. Tegen woordig is dat voor de grote firma's wel mogelijk. Maar het spook van de invoer dreigt toch voor de Spaanse kwekers. Vooral uit landen met lage lonen, die zich bovendien op de anjer concentreren geldt dat. Gezien de moeilijkheden en de mogelijkheden van de EEG is er een herstructureringsplan opgesteld voor de sector, dat met steun van de overheid zou moeten worden uitgevoerd. De overheid lijkt wel bereid om mee te werken. Om te begin nen zal er een eenvoudige enquête worden gehouden bij de kwekers. Die gegevens zijn nodig om een goed programma te kunnen opstellen. De bestaande statistieken zijn niet be trouwbaar genoeg. De Spaanse snijbloemenproduktie concen treert zich aan de oostkust en op Tenerife. Een vijfde van het areaal en zelfs 25 procent van de oppervlakte plastic-kassen vindt men in de Noordspaanse provincie Barcelona. Zo wor den meer dan dertig procent van alle snijbloemen daar ge teeld, waaronder de helft van alle in Spanje geproduceerde planjers en twintig procent van alle rozen. Daaraan besteedt het KRO-tv-programma „De ver van m'n bed show" vanavond aandacht (22.10-23.00, Ned. 1). In dit maandelijks program ma over Derde-Wereldzaken zal o.a. ir. A. Sweep van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen vertellen over pogingen om het groente-aan bod van Nederlandse tuinders te verbreden met hier nog on bekende produkten uit Azië. De heer Sweep heeft in 1980 met een college van het Tro peninstituut en van het Naaldwijkse proefstation een reis door Zuid-Oost-Aziö ge maakt om nieuwe produkten op te sporen. Zij kwamen met een lange lijst namen en exemplaren terug. Van enkele tropische groenten worden de Nederlandse mogelijkheden onderzocht. Die produkten zullen ook in het tv-program- ma te zien zijn, zoals pak soi, kouseband, stengelui, pom poen en cherry tomaten. Overigens is de Nederlandse tuinbouw de laatste 15 jaar al verrijkt met produkten van elders, ondermeer paprika, aubergines en courgettes. Oorzaak daarvan lag in de komst van veel buitenlanders en in de kennismaking van Nederlanders met deze groen ten in verre vakantielanden. Over de nieuwe tropische-Ne- derlandse gewassen praat pre sentator Han van der Meer ook met een Creoolse psycho loge over eetgewoonten en de betekenis van tropische ge wassen voor ons „tafelen"; met een Surinaamse huis vrouw uit Lelystad die het publiek uit haaf pan „moxi alesi" laat proeven; en met prof. L. Emmerij, direkteur van het Institute of Social Studies, over de vraag of met de verbouw in Nederland van deze groenten geen sprake is van oneerlijke concurrentie. In deze „Ver van m'n bed show" verder aandacht voor een onderzoek over de Sahel- landen. voor het verband tus sen onze energie-discussie en de Derde Wereld, en voor de internationale commissie voor mensenrechten. Muzikale gas ten zijn twee klassieke gitaris ten uit Suriname en een Se negalese muziekgroep. Fini....: de Westfriese Flo ra is weer achter de rug. Gister(zondag)avond draaide men in Boven- karspèl de spotlights uit van een show, die niet ten onrechte het grootste overdekte bolbloemen- spektakel van West-Euro pa wordt genoemd. En als er één ding heel duidelijk op deze expositie is geble ken, dan is het dit: het bollenvak zal in de ko mende jaren bepaald niet verlegen zitten om nieu we tulpen. Want die ble ken in Bovenkarspel uit voorraad leverbaar! En dan maar niet zo-maa> - wat-nieuwe-tulpen, maar wel degelijk creaties die qua stand, bloemgrootte, kleur enz. erg veel in huis lijken te hebben. Nu kan men van een nieuwe zaailing die op een tentoonstelling te pronk wordt gezet, niet al te veel zeggen. Het kost bijv. een ver edelaar niet zo veel moeite om van een nieuw soort 200 bollen in bloei te (laten) trek ken en dan de twintig aller mooiste exemplaren ten tone le te voeren Produktie Het uiterlijk alleen bepaalt trouwens niet alles. De bol- lenkweker wil bijv. ook graag weten of hij met een produk- tief ras te doen heeft. Hij moet snel kweken en liefst ook weinig vatbaar zijn voor ziekten. Als een tulp b.v. ge voelig is voor het beruchte „zuur" dan zakt hij onmiddel lijk in waarde. Ook over de broei-eigenschappen kan men half februari niet te veel zeg gen. Want om deze tijd van het jaar, doen tal van tulpen Nieuwe bolgewassen op de Westfriese Flora In Bovenkarspel, die gisteren werd gesloten. het gemakkelijk. Als een nieuwe cultivar voor Kerst mis in bloei wil komen, dan betekent dat meteen een ex tra pre. Maar dat zijn allemaal zaken die op een tentoonstelling niet op het kaartje staan. Toch worden er wel degelijk zaken gedaan tijdens zo'n expositie. Soms gebeurt dat impulsief en dat is riskant of men heeft een groot vertrouwen in de veredelaar en in het ver haal dat hij vertelt. Risico s Maar al heeft men te doen met goudeerlijke mensen, de koper loopt niet zelden grote risico's. Om te beginnen krijgt men het plantgoed van een veelbelovende nieuwigheid niet cadeau. Men is verplicht een zeer vriendelijk bedrag per kilo te betalen. Dat is punt één. En er is niet éé*i vakman die de zekerheid heeft dat hij de aanwinst-van- de-eeuw heeft gekocht. Dat kan méé- maar ook tegenval len. Neem nu bijv. de betrek kelijk nieuwe tulp Abu Has san. Een fraaie aanwinst met een kleur rood als pas gewre ven mahoniehout en dat alles omlijst door een gouden rand. Verder een bladstand die niets te wensen overlaat, een goede „poot" en een beste stengel. Geen kou aan de lucht dus en enkele jaren ge leden gingen de kilo's bollen als warme broodjes over de toonbank voor uiterst optimis tische prijzen. Er zijn volwas sen kapitalen ingestopt, maar nu het zo ver is dat de lever bare bollen in behoorlijke hoeveelheden aan de markt komen, nu geven de broeiers en de exporteurs niet thuis. En zo kan het vandaag gebeu ren dat de twaalven van dit betrekkelijk nieuwe soort worden aangeboden voor f 8,- per 100. Nog lager in prijs dat het grote massasoort Apeldoorn. Triest Dat is een trieste zaak en men zoekt nu naar de oorzaak. De kleur is te donker, zo zegt men. Is dat zo? Een tulp als Abra is vrijwel even donker van tint en die loopt als een trein. Het areaal daarvan is al vrij behoorlijk 28 ha maar niettemin betaalt men voor deze Abra vandaag 15,- per 100 voor de twaal ven. We willen maar zeggen: wie het raédt, die wéét het. Maar dit staat wel vast: het is de ge bruiker die bepaalt welke zaailing het zal gaan maken en welke niet. Een „mooi smoeltje" is natuurlijk heel belangrijk, maar zegt niet al les. Jubelende beoordelingen in de vakpers? Prachtig! Een hoge score op proeftuinen en proefstations? Uitstekend! Hoge prijzen voor het plant goed? Alleen maar prettig! Maar uiteindelijk gaat het om de vraag: wat zegt de gebrui ker er van? Hoe luidt het oor deel van de broeier in het Westland, in Rijnsburg en de Veenstreek? Daar wordt niet de meest bejubelde zaailing gekozen, maar de tulp die het hoogste rendement per vier kante meter kasruimte ople vert. Om het huiselijk te zeg gen: de aanwinst die het meeste brood op de plank brengt. Kortom: een nieuw soort is er zo maar niet. Dat moet zich in de praktijk eerst maar eens bewijzen. Leliebloemigen Dat geldt ook voor de nieuwe tulpen die op de Westfriese Flora werden getqpnd Er wa ren enkele aanwinsten bij die in bepaalde opzichten heel bijzonder zijn. Zo kon men bijv. van de Kwekersvereni ging Hybris uit Lisse lelie- bloemige tulpen zien in kleu ren die tot nu toe niet voor kwamen, zoals rode, wit-ge- rande aanwinsten en ook wit te en roomkleurige zaailingen die vanaf half januari af in bloei getrokken kunnen wor den. Dit type was tot nu toe in die kleuren niet beschikbaar, zodat duidelijk van iets nieuws kan worden gespro ken. Komen en gaan Het aantal nieuwe tulpen in Bovenkarspel was groot. Veel te groot om ook maar 10% daarvan een goede toekomst te kunnen voorspellen. In de jaren tachtig zal dan ook wel De Grote Schifting gaan plaats vinden. Een groot deel van wat nu gaat kómen, zal ook weer moeten gaan. Het opgaan, blinken en verzinken, zit nu eenmaal overal in ge bakken. En de nieuwe tulpen maken daar geen uitzonde ring op!

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7