Wijsmuller trekt European Gateway recht P f A(gt)doptie-bezoek Arens: relatie tussen YS en Israël verbetert Herrenberg mogelijk toch terug als ambassadeur Bouterse is het lichtend voorbeeld" w BILD HAALT VOGEL DOOR HET SLIJK BUITENLAND £eidóc6otmmt MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 PAGINA -.a: Naaste medewerker Hitier in Poolse gevangenis BARCZEWO Erich Koch, die geldt als één van de wreedste bestuurders uit de tijd van Adolf Hitler, zit nog steeds in een met boeken volgestouwde eenzame cel in de gevangenis van het Poolse Barczewo. Hij is 24 jaar gele den ter dood veroordeeld wegens oorlogsmis daden. Dit hebben Poolse journalisten verklaard die Koch kort geleden hebben bezocht. Na Ru- dolf Hess, de plaatsvervanger van Hitler die in de Spandau-gevangenis in West-Berlijn vastzit, geldt Koch als de hoogste Nazi-func tionaris die nog in gevangenschap verblijft. Koch was tijdens de Tweede Wereldoorlog gauleiter (bestuurlijk en politiek leider) in Oost-PruiSen en commissaris van de Oekraï- Franse minister ontsnapt aan bomaanslag MARSEILLE In een zaal in Marseille waar zaterdag avond de Franse minister van binnenlandse zaken en burgemeester van die stad, Gaston Defferre, de joodse gemeenschap zou toespre ken is een bom gevonden. De 200 kilo dynamiet met tijdklok werden ontdekt door de politie, die bij wijze van routine twee uur voor de aankomst van de minis ter de zaal inspecteerde. Geen doorbraak in Chinees-Russische betrekkingen PEKING De Chinese onderminster van buitenlandse zaken Qian Qichen is gisteren aan het hoofd van een uit 12 per sonen bestaande delegatie naar de Sovjet- -Unie vertrokken. Morgen begint in Mos kou de tweede ronde van bilaterale be sprekingen over een verbetering van de onderlinge betrekkingen. In oktober spraken een Sovjet- en een Chinese delegatie drie weken met elkaar in Peking. Oosteuropese diplomaten in de Chinese hoofdstad zijn pessimistisch over de kans dat de betrekkingen tussen de twee communistische staten op korte ter mijn worden genormaliserd. Meerderheid Amerikanen wijst Reagan af als presidentskandidaat WASHINGTON De meerderheid van de Amerikanen is ontevreden over het regeringsbeleid en vindt dat Reagan zich niet kandidaat moet stellen voor de pre sidentsverkiezingen in 1984. Dit is gebleken uit een opiniepeiling die is uitgevoerd in opdracht van het week blad US News and World Report. Van de ondervraagden zei 54,2 procent dat Reagan zich niet herkiesbaar moest stel len. Bijna 40 procent vindt dat hij wel moet dingen naar een tweede ambtster mijn. Demonstratie tegen VS-basis in Spanje ZARAGOZA Ongeveer 20.000 mensen hebben giste ren in de Noordspaanse stad Zaragoza een betoging ge houden voor sluiting van een nabijgelegen luchtbasis, die door de Verenigde Sta ten wordt gebruikt. De de monstranten eisten verder de sluiting van een oefen terrein dat door jachtvlieg tuigen wordt gebruikt. Ook wilden zij dat er een refe rendum gehouden zou wor den over het Spaanse lid maatschap van de NAVO. Ex-koning Umberto mag naar Italië ROME President Perti- ni van Italië heeft prinses Maria Beatrice van Savoye geschreven dat hij hoopt dat haar vader, de Ita liaanse ex-koning Umber to II, naar zijn vaderland mag terugkeren om er te sterven. De 78-jarige Um berto, die lijdt aan kanker, is eind vorige week uit Londen overgevlogen naar Genève en daar opgeno men in een ziekenhuis. In de Britse hoofdstad had de ex-koning een behande ling ondergaan. „SAM-5 raketten if Syrië operationeel'' TEL AVIV De Sovjet-U heeft de bouw van vier afw< I raketsystemen van. het t; SAM-5 in Syrië beëindigd. I teren werd dit vanuit Isr{ sche militaire bronnen vei men. De SAM-5 raketten hebben reikwijdte van 300 kilometei kunnen een hoogte bereil van 29 kilometer. Twee rakel stallaties zijn geplaats bij mascus'en twee bij Homs. SAM-5 raketten bestrijken gehele Libanese en het Noori raëlische luchtruim en bete] nen een aanzienlijke versl king voor de Syrische defeni (Van onze correspondent Roger Simons) FELIXSTOWE De ge kapseisde Britse veerboot European Gateway (4.263 ton), die zaterdag door de Nederlandse bergings maatschappij Wijsmuller grotendeels rechtgezet werd voor de Oostkust van Engeland, maakte vanmorgen niet meer dan 5 graden slagzij. Het zwaar beschadigde wrak staat stevig rechtop en zit met oersterke trossen vast aan acht winches op het bovendek van Wijsmul- lers transportschip Super Servant III, die de veer boot gelicht hebben. De bergingsspecialisten zijn erg tevreden over het resultaat van hun tweede poging om het schip op te tillen. Zij hopen de European Gateway eind deze week naar een Oostengelse ha ven vermoedelijk Harwich te kunnen slepen. Daar zal het wrak verder leeggepompt en vervolgens grondig schoon gemaakt worden. Onder meer de machinekamer zal een gro te beurt krijgen. De Europan Gateway, waarvan op 18 de cember na een aanvaring ter hoogte van Harwich en Felixt- stowe zes opvarenden het le ven hebben verloren, is een veerboot van Duitse makelij. Hij werd gebouwd in Bremen en zal later ofwel in Neder land ofwel in Duitsland gere pareerd worden. Wijsmuller zal de dieselmoto ren vap de European Gateway dik in de olie zetten, terwijl het geborgen wrak nog in Harwich voor anker ligt. Dat is erg belangrijk, want hoe be ter de staat waarin een scheepswrak zich bevindt, hoe groter zijn bergingswaarde en hoe meer geld de bergings maatschappij zal opstrijken voor haar moeite. De operatie gaat Wijsmuller meer dan 1 miljoen pond kos ten. Na de mislukte eerste po ging van 31 januari, waren de weersomstandigheden aanhou dend ongunstig, met het ge volg dat de berging bijna een maand uitgesteld moest wor den. Die vertraging kostte Wijsmuller nagenoeg 10.000 pond per dag. In die periode werd het voor iedereen duidelijk, dat het ber gen van de European Gateway een veel moeilijker en meteen ook duurdere opgave was dan de Nederlandse bergingsspeci alisten aanvankelijk dachten. Op 31 januari hadden zij met voorbijzien aan voldoende vei ligheidsmaatregelen er vol op timisme een massa Nederland se en buitenlandse verslagge vers bijgehaald om heel de we reld hun kunde te tonen. Die waren toen getuige van een complete mislukking. De woordvoerders van Wijs muller in Londen dachten vrijdagmiddag niet, dat de tweede poging om het wrak te lichten dit weekeinde onder nomen zou worden. Pas zater dagmiddag lieten zij weten, dat de European Gateway al half rechtop stond. Het risico van een nieuwe catastrofe voor het oog van heel de we reld was vermeden. De zee stond kalm en er deed zich geen enkel probleem voor. Maar de ervaring van vorige keer had de jongens van Wijs muller geleerd het wrak zo voorzichtig mogelijk op te til len. De acht winches op het bovendek van de Super Ser vant III, spanden de trossen veel trager aan dan tijdens de mislukte eerste poging. Toen brak een van de trossen en viel de daaraan vastgehechte winch in zee. Als bij wonder werd toen niemand gewond. Zondagmorgen maakte het schip nog dertien graden slag zij. Toen werden de trossen opnieuw voorzichtig aange spannen om de European Ga teway, bij zonnig weer op een onvoorstelbaar kalme zee, ver der recht te zetten, tot de deer lijk gehavende veerboot maar vijf graden meer overhelde. De European Gateway blijft voorlopig vastgehecht aan de acht trossen en winches op het bovendek van de Super Ser vant III. Directeur Nan Half- weeg van Wijsmuller gelooft niet, dat het wrak opnieuw zal kunnen kapseizen. Hoewel het nog niet drijvende is, blijft het als het ware vanzelf recht. De European Gateway heeft Nan Halfweeg en Harry Hopman van Wijsmuller gisteren op het dek van de Super Servant 3. Onder hun lei ding wist men de European Gateway dit weekeinde weer overeind te krijgen. onderin de romp een grote ga rage, die in feite een dek is zonder tussenschotten. Het zeewater in de „garage" van de European Gateway werd zaterdag door Wijsmuller door middel van samengeperste lucht uit de romp gedreven, wat het rechtzetten van het wrak aanzienlijk vergemakke lijkte. Daarna liep deze garage echter opnieuw vol water, want in de romp van de Euro pean Gateway bevinden zich twee flinke gaten, veroorzaakt tijdens de aanvaring op 18 de cember met een veerboot van de Britse Spoorwegen. Beide lekken zitten onder de water spiegel. Alle wrakstukken in de omgeving van de twee ope ningen worden nu verwijderd. Inmiddels zullen ofwel in Ne derland ofwel in Engeland sterke panelen gefabriceerd worden, bestemd om de lek ken te dichten. Zodra die pa nelen geleverd zijn (mogelijk in de helft van deze week), zullen duikers van Wijsmuller ze in de gaten lassen. Het spreekt vanzelf, dat dit gedeel telijk onder water moet gebeu ren. Daarna wordt de „garage" op nieuw leeggepompt. Ongeveer 10.000 ton water moet eruit. Die operatie zal de European Gateway eindelijk weer vlot maken, pas dan kan het wrak voor de grote schoonmaak beurt naar Harwich gesleept worden, wat misschien al ein de deze week zal gebeuren. Hoewel de stormen van de laatste vier weken een vrese lijke ravage aangericht hebben op het bovendek dat praktisch volledig weggespoeld is, noemt directeur Nan Halfweeg de aangerichte schade toch onbe langrijk. „Het bovengedeelte van een dergelijke veerboot weegt tegenwoordig maar een- tiende van het totale gewicht van het schip", zegt hij. „Op de twee relatief kleine lekken na, is de romp van het vaar tuig onbeschadigd gebleven en die romp bevat de machineka mer, dus het belangrijkste deel van de European Gateway is nog heel. De weggeslagen commandobrug en de verdwe nen kajuiten kunnen door nieuwe vervangen worden. Ik ben er zeker van, dat de Euro pean Gateway na verloop van tijd weer als vrachtveerboot in gebruik genomen zal kunnen worden". Vóór de zware stor men werd de waarde van het wrak op 13 miljoen pond ge raamd. De European Gateway had een lading ter waarde van vijf miljoen pond aan boord. Een groot deel daarvan, waar onder containers en vrachtwa gens, werd door de woeste ba ren in zee gesleept of op het bovendek aan stukken gesla gen. Oud-premier Van Agt, die vele jaren in 's lands belang de wereld rondreisde, vat zijn nieuwe taak als bestuurslid van het Forster Parentsplan niet licht op. Hij verblijft momenteel in het Zuidame- rikaanse Colombia, waar hij een aantal projecten van deze ,,adoptie"-organisatie bezoekt. Zaterdagmiddag was hij met het gips nog steeds om de rechterarm in de havenstad Bue naventura, waar hij een schooltje bezocht. Dat men in Colombia de Nederlandse politiek letterlijk én figuurlijk van grote afstand volgt bleek onder meer uit de ontvangst van ,,de Nederlandse premier Van Agt". JERUZALEM De nieuwe Israëlische minister van defensie, Moshe Arens, heeft zich gisteren tijdens het kabinetsberaad opti mistisch uitgelaten over de betrekkingen met de Verenigde Sta ten en heeft de nadruk gelegd op de „betere verstandhouding tussen beide landen". Ondanks de optimistische woorden van Arens, waarschuwde hij dat het beleid van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt beïnvloed door 21 functionarissen, die voorheen hebben gediend als ambassadeur in de Arabische landen. Zij zouden het Amerikaanse Midden-Oosten een pro-Arabische wending willen geven, aldus Arens. Hij zei verder dat de komende maanden „van uitzonderlijk be lang" zijn voor de betrekkingen voor de betrekkingen met de Verenigde Staten. De nieuwe Israëlische minister van defensie sprak zich voorts zeer kritisch uit over zijn Amerikaanse ambt genoot Weinberger. Arens herinnerde er in dit verband aan dat Weinberger zakelijke betrekkingen belangen heeft gehad met Arabische landen. Wel merkte Arens op dat de laatste tijd er een zekere toenadering heeft plaatsgevonden tussen hem en Wein berger. PARAMARIBO DEN HAAG De Surinaamse ambassadeur in Neder land, Herrenberg, keert mogelijk toch terug op de ambassade in Den Haag. Eerder was vanuit Para maribo gemeld dat Her renberg naar de Suri naamse hoofdstad was te ruggeroepen, omdat men „tot in de hoogste krin gen'' ontevreden was over zijn optreden in Neder land. Herrenberg, die begin dit jaar optrad als kabinetsformateur, heeft naar eigen zeggen een ministerspost in het vanmid dag beëdigde kabinet-Alibux geweigerd. En hoewel in Para maribo nog steeds wordt ge zegd dat zijn beleid als ambas sadeur is afgekeurd (wat hij zelf blijft ontkennen), houdt Herrenberg vol dat hij naar Den Haag zal terugkeren. Onduidelijkheid bestaat er ook over de huidige verblijfplaats van legerleider Bouterse. Vol gens sommige berichten is hij zaterdag naar Nieuw Delhi vertrokken, als leider van de Surinaamse delegatie naar de vergadering van de Niet-Ge- bonden Landen, die later deze week in de Indiase hoofdstad wordt gehouden. Anderen zeg gen dat hij vanmiddag aanwe zig zou zijn bij de installatie van de nieuwe Surinaamse re gering, waarvan de preciese samenstelling vanmorgen ove rigens nog niet bekend was. Vast staat wel dat de invloed van de kleine, radicale PALU- partij in de regering groot zal zijn. Behalve premier Alibux behoren de nieuwe minister van financiën en planning, ing. Winston Calderra, die nu nog directeur is van het Suri naamse planbureau, en minis ter van openbare werken ing. Chin Joe tot de top van de PALU. Andere kandidaat-mi nisters behoren onder meer tot de op Cuba georiënteerde RVP (Revolutionaire Volkspartij). Tegenstanders én aanhangers van de militaire m^phthebbers in Suriname hebben het afge lopen weekeinde betogingen gehouden ter gelegenheid van de derde verjaardag van de staatsgreep van 25 februari 1980. Op de ene bijeenkomst werd Bouterse afgeschilderd als een „beest"; zijn aanhan gers verklaarden „de revolutie nooit in de steek te zullen la- PREMIER SURINAME: Errol Alibux, de aan gekondigde premier van Suriname. TH-Delft wil onderzoeken weg uit Suriname DELFT Het bestuur van de Technische Hogeschool in Delft wil twee onderzoeken van de TH in Suriname verplaatsen naar het buurland Guyana. Het gaat hier bij om een onderzoek naar de bevaarbaarheid van de mondingen van rivieren en een onderzoek over de be gaanbaarheid van de wegen in het binnenland. De ho- geschoolraad moet zich binnenkort over dit voorstel uitspreken. Na de moordpartij in Paramaribo op 8 december besloot de TH de samenwerking met Suriname op te schorten. Volgens het be stuur van de TH dreigen studenten die van plan waren op een van de twee onderzoeken af te studeren nu in de problemen te komen, temeer omdat men er in Delft niets voor voelt de sa menwerking met Suriname weer te herstellen. Omdat de geografische situatie van Guyana vrijwel identiek is aan die van Suriname, meent het bestuur van de TH daarom dat de projecten zonder veel problemen naar Guyana kunnen wor den overgeplaats. DEN HAAG Drs. Errol Alibux, die vanmiddag is beëdigd als de nieuwe premier van Suriname, is een belangrijkse adviseur en trouwe aanhanger van leger leider Desi Bouterse. „Bouterse is het lichtend voor beeld. We wilden hem en we willen hem altijd", zei hij afgelopen vrijdag 25 februari op een bijeenkomst van het revolutionaire kader. Alibux' benoeming, eerst tot kabinetsformateur en nu tot premier komt dan ook niet als een verrassing. Alibux is geen onbekende in de Surinaamse politiek. Hij was minister van sociale zaken en volkshuisvesting in het kabinet- -Chin a Sen. De door ingewijden als ambitieus aangeduide Ali bux opende toen het ene project na het andere (alle gefinancierd met Nederlands ontwikkelingsgeld). Hij presenteerde zichzelf en zijn partij in de publiciteit nadrukkelijk als de kampioen van de volkswoningbouw, kennelijk in een poging voor zijn voorname lijk uit intellectuelen bestaande partij aanhang te verwerven on der de gewone bevolking, wat overigens nauwelijks lukte. De PALU bestaat voornamelijk uit in Wageningen afgestudeer de ingenieurs die vol ambitie terugkeerden naar Suriname. Een grote aanhang heeft de in de jaren zeventig opgerichte partij nooit kunnen verwerven. Bij de laatste verkiezingen (in 1977) haalde de partij nauwelijks duizend stemmen, niet voldoende voor een zetel. De PALU is eerder nationalistisch dan interna tionalistisch zoals de op Cuba georienteerde Revolutionaire Volkspartij (RVP), de tweede partij die in Paramaribo aanzien lijke invloed heeft gekregen. Als belangrijkste taak voor een nieuwe regering noemde Alibux onlangs; „Suriname bevrijden van het economisch juk van het buitenland in het bijzonder van Nederland". In zijn visie zullen de militairen in Suriname nog lange tijd „de spits van de revolu tie" vormen. Vrijheid voor terrorist van het eerste uur ker „Po dee plai z exp ROME Terwijl zaterda v Genua tien leden va l1 de Rode Brigades tot le Pe2 venslange gevangenisstn werden veroordeeld, wer Patrizio Peci, een van d v eerste berouwvolle terror risten, door de rechtban f in vrijheid gesteld. Maa voorlopig blijft Peci nog i de gevangenis, voor zija eigen veiligheid. tie i De ex-killer van de Rod^ai Brigades zal waarschijnlij d naar een ver buitenlans verdwijnen, uitgerust een nieuw paspoort en ee nieuwe identiteit, om tsteL ontkomen aan de wraa dj van zijn vroegere strijd F makkers, voor zover i| tenminste nog vrij rondliep3 Pen' 'hah Peci's informaties zette de politie op het spoor va tientallen terroristen, zijn 'berouw' is het begi geweest van het einde va de Rode Brigades. Uit hei Italië kwamen de officii ren van justitie naar Pee omdat zijn bekentenis hi j mysterie dat het fenomee van de Rode Brigadi^J twee, drie jaar geleden no kon ontsluieren. Pe was de kroongetuige practisch alle process! die de laatste jaren tege de Rode Brigades zijn g voerd. (ee, Veel plezier heeft Pi ani( van zijn samenwerki met de politie echter n gehad. Eerst ontvoerdd en vermoordden de Ra-.jf Brigades zijn broer, alle rl om zich op hem te wi v ken, en in de gevangen moest hij dag en nac worden bewaakt en brac hij maanden in volstre isolement door om te voo komen dat de medegeva genen hem zouden dode Op de Italiaanse staat ri nu de verplichting voorkomen dat het terrc risme zich alsnog op P( wreekt. Het gevaar van de Roe Brigades is de laatst] maanden in Italië ei het gevang en met din k recrutering van nieuwe lfmii den schijnt het ook niéjQ^ meer zo vlot te 'opelsii0. Toch zal de politie geer J enkel risico kunnen nf men, en Peci tot in de veÈr re toekomst moeten schermen. De Italiaan!^ minister van politie heef" gezegd dat alle middelef zullen worden gehanteerd om berouwvolle ex-terrins risten te beschermen, oo)ze plastische chirurgie, wijzwW: gingen in de registers va[s de burgerlijke stand emigratie naar Zuid-An# rika, als ze er tenminslPrd zelf mee akkoord gaan. [t e lort ïlan in c jl- b fPW| RUITENHEER (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Binnen de socialisti sche SPD in Duitsland is grote verontwaardiging ontstaan over een publicatie in het bou levardblad 'Bild am Sontag'. Volgens het blad zou kanse lierskandidaat Hans-Jochen Vogel in de jaren 1941-1942 een vooraanstaand lid van de Hitier Jugend zijn geweest. In het blad verklaarde Ernst Hol ler van de christen- democra tische Beierse CSU dat hij in dertijd door Vogel uit de Hit- Ier Jugend gezet zou zijn om dat hij de eer van het uniform niet waardig was gebleken. Vogel zou daartoe zijn overge gaan na een vechtpartij tussen beiden. SPD-woordvoerder Wolfgang Clement sprak van „de meest lasterlijke en smerige poging om Vogel in diskrediet te brengen." Partijvoorzitter Wil ly Brandt riep de kiezers op aan dit „soort karaktermoord geen kans te geven". Volgens Clement is Vogel, die in die tijd 15, 16 jaar was. zoals de meeste van zijn leeftijdge noten lid geweest van de na zistische jeugdbeweging. Hij 'zou zich echter alleen met cul turele zaken hebben bezigge houden en beslist niet het ver lengstuk van Josef Goebbels zijn geweest, zoals Bild wil doen geloven. De kanseliers kandidaat heeft inmiddels! ridische stappen aange# digd. Hoofdcorrespondentl chael Spreng in Bonn va» rechtse Springer-pers, ook 'Bild am Sontag' I heeft zich gedistantieerd 1 het artikel. Hij noemde verhaal een onderdeel „een walgelijke lastercamfl ne van Springer tegen Vo»

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6