/Academisch Ziekenhuis ;chrapt 100 arbeidsplaatsen Wisselwerking tussen project en toeschouwer erg helangrijk /re1 Geen overeenstemming over meubelboulevard ^BiDEN £eid&z<2owuvnt MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 PAGINA 3 ip heterdaad trapt DEN Een 17-jarige en 19-jarige Leidenaar zijn in nacht van zaterdag op zon- g betrapt bij een inbraak in_ t clubgebouw van de vereni-' !g Lugdunum. De politie be- ipte het tweetal na gewaar- iuwd te zijn door de alarm itallatie. Het tweetal had ge n^«dsapparatuur en sigaretten -adei iargezet om mee te nemen. voiik in het gebouw van de 'lacl reniging A.V. Holland werd weekend ingebroken. Daar e a? >rd snoepgoed, een telefoon- ,sHstel en een muntautomaat de Man beroofd LEIDEN Een 21-jarige Kat- wijker is in de nacht van za terdag op zondag op het Sta tionsplein van een aantal zil veren ringen beroofd. Hij liep daarbij een gekneusde rechter elleboog op en verwondingen aan het gezicht op. De man liep de tunnel naar de Plesmanlaan in en een man opv een fiets waarschuwde hem dat in de tunnel „twee gevaar lijke knapen" stonden. De Lei denaar ging terug naar het Stationplein en werd daar aangevallen door de fietser. De twee mannen uit de tunnel voegde zich bij de fietser, de Katwijker werd tegen de grond gedrukt en beroofd. Gentse hoogleraar geeft negende Thorbecke-college LEIDEN In het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen" aan het Pieterskerkhof 6 wordt op 23 maart om vier uur 's middags het negende Thorbecke-college gehouden. Ditmaal spreekt de Gentse hoogleraar prof. dr. R.C. van Caenegem over „Het Com mon Law herbezocht". De Thorbecke-colleges zijn een gevolg van de contacten tussen de juridische faculteiten van het Belgische Gent en Leiden. Sinds 1967 geven per jaar twee Gentenaren in Leiden en twee Leidenaren in Gent gastcolleges. In 1975, ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de Leidse universiteit, kreeg voor het eerst een gastcollege van een Gentse hoogleraar de naam Thor becke-college, waarmee de nagedachtenis werd geëerd van J.R. Thorbecke, die zowel in Gent (1825-1830) als in Leiden (1831- 1849) hoogleraar is geweest. In 1976 is het tweede Thorbecke- colege door een Leidse hoogleraar in Gent gegeven en sindsdien hebben afwisselend Thorbecke-colleges in Leiden en Gent plaatsgevonden. Leidenaar schenkt geld aan blindeninstituten LEIDEN De 74-jarige Leidenaar W.A.B. Oostdam zal komen de vrijdag driemaal duizend gulden overhandigen aan de direc ties van drie blindeninstituten. Deze bedragen heeft de heer Oostdam bijeengebracht door gebruikte postzegels op te halen en te verkopen. De bedragen gaan dit keer naar blindeninstituten in Grave, Vught en Zeist. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van gesproken boeken en opleidingsmateriaal. De heer Oostdam haalt al elf jaar lang postzegels op bij bedrijven, onder meer op Schiphol. In zijn woning aan de Franchimontlaan 19 weekt hij de zegels los en sorteert ze. Vervolgens worden de zegels ver kocht. De buitenlandse zegels brengen geld op voor de opvang van melaatsen in de Derde Wereld. Met de opbrengst van de Nederlandse zegels, ondersteunt Oostdam de Nederlandse blin den. Drie jaar geleden werd met een eerste gift van 1600 gulden een blindegeleidehond aangeschaft. De heer Oostdam reikt de bedragen op 4 maart officieel uit aan de directies van de institu ten. Dit gebeurt op luchthaven Schiphol. ÏIEUWE MAATREGELEN WORDEN VERWACHT !IDEN Het Acade- r voisch Ziekenhuis Leiden eaècZL) zal dit jaar 100 ar- mba idsplaatsen schrappen. 2r G t is ruim drie procent n het totaal van 3000 beidsplaatsen bij het zie- nhuis. Het inkrimpen n de werkgelegenheid nodig om het tekort van jaar van acht miljoen lden op te vangen. Ove- ;ens worden meer maat regelen verwacht. Bij het AZL zal men immers ook de gevolgen ondervinden van de adviezen van de taakverdelingscommissie, die heeft vastgesteld dat de faculteiten geneeskun de van de verschillende universiteiten in ons land moeten inleveren. Directeur De Cock van het AZL heeft laten weten, dat ge dwongen ontslagen dit jaar niet worden verwacht. Men heeft becijferd dat zo'n 350 van de 3000 personeelsleden dit jaar uit eigen beweging of door de VUT zullen vertrek ken. Een deel van deze vakant komende arbeidsplaatsen zou niet meer opgevuld worden. Ook wordt gedacht om meer aandacht te schenken aan vrij willige deeltijdarbeid. De vak organisaties hebben inmiddels met de directie overlegd over het inkrimpen van het perso neelsbestand. De bonden stem men vooralsnog niet in met het verdwijnen van honderd arbeidsplaatsen. Zij zullen zich nader beraden over de opge stelde begroting voor 1983 en zullen trachten met alternatie ven te komen. Daarbij denken de bonden onder meer aan een verdere bezuiniging op de energiekosten. Indien er geen alternatieven gevonden zou den kunnen worden, dient er, volgens de bonden, een sociaal plan opgesteld te worden. De begroting voor 1983 meldt een totaal bedrag aan lasten van ruim 258 miljoen gulden. Dit kwart miljart bestaat voor ruim 175 miljoen uit perso neelslasten en 83 miljoen ma teriële lasten. Aan de andere zijde van de balans staan 190 miljoen opbrengsten (ver- pleegdagen) en een rijksbijdra ge van 60 miljoen. Het tekort is derhalve ruim 8 miljoen. Dit tekort is in hoofdzaak ontstaan door een geringere rijksbijdra ge (4,5 miljoen lager), een on voldoende compensatie door het rijk van loon- en prijsstij gingen en het plegen van meer activiteiten. K UNSTENAARSGROEP REFLEX 82 va"|LEIDEN Een groep die eikflsteeds meer aan de weg tim- haimert en erg expressief bezig hij is, is de Leidse kunstenaars- ;roep Reflex 82. Dezer dagen :wam hun nieuwste bundel Kontrast" uit. Al eerder _-Zll verschenen gedichtenbundels en fotoboeken van de kun stenaarsgroep. Tevens hield (de groep tentoonstellingen, "te.flex 82 is een open groep an creatieve mensen. De sa menstelling kan steeds ver inderen. Iedereen kan mee doen Het is niet de bedoeling UÜ (e en elitair clubje te zijn, de lieden willen juist de expres- D^sieve kanten van mensen hetiontwikkelen en benadruk- blijjSommige toeschouwers noe- noi|men het werk van leden van van;Reflex 82, kunst. Anderen oven|v'nden het geen kunst. De r vafwerkers binnen Reflex 82 rtneiJweten niet °f hun werk het iede^PreHicaat kunst verdient, Imaar ze vinden dat niet zo nC|ibelangrijk. Feit is wel dat ze ;venlhet creatieve leven dat ze lei- ;1 ee|den. niet meer willen verrui len voor wat dan ook. Ze fo tograferen, dichten, tekenen, 1S b ischilderen en schrijven ver- 'laaltjes. Hun produkten ver- chijnen in boekjes, die ze voor eigen rekening uit- ïven. Ze verdienen er niets iee, maar vinden dat niet elangrijk. Sommigen leven een lage uitkering, waar- zij maar amper rond ;unnen komen. Maar het trijden voor idealen, het zich sief uiten, op wat voor dan ook en toeschou- rers met hun werk confron teren, vinden ze belangrijker. ruime tijd bezig met beel dend protest. Als goed betaal de docent voelde hij zich on gelukkig. Hij voelt zich op de eerste plaats kunstenaar. Hij maakt fotocollages en foto reeksen, abstracte schilderij en en af en toe dicht hij wat. Zijn werk is voornamelijk een politieke uiting, die zich richt tegen het fascisme. Het heeft vaak onderdrukte derheden of protestacties tot onderwerp. Van Wim Lam- boo kwamen prentbriefkaar ten met fotocollages tegen ge weld- en fascisme uit, hij werkte onder meer mee aan de gedichtenbundel „Gebun deld Verzet", dat door alle bi bliotheken werd aangekocht en „Gedichten". Bovendien werkte hij samen met Fred Rohde mee aan onder meer het fotoboek „Fiets mee voor de vrede" en het pas versche nen boek „Kontrast". Wim Lamboo: „Doordat je beeldend bezig bent en men sen met je werk confronteert, merk je dat zij in beweging komen en aan het denken worden gezet. Er is een ster ke wisselwerking tussen het project en de mensen die er naar kijken. Dat merken we vaak. Mensen zetten dan vraagtekens bij hun zekere, geregelde bestaan. Het feit dat dit steeds gebeurt, is voor mij heel belangrijk", aldus Wim Lamboo. Fred Rohde ontmoette Wim Lamboo tijdens de protestac tie „Fiets mee voor de Vre de". Hun onvrede over een heleboel zaken liep parallel. Ook Fred, die zijn doctoraal wiskunde had, leraar wis kunde en beleidsmedewerker op het ministerie van onder wijs en wetenschappen was geweest, had ontslag geno men omdat hij zich erg onge lukkig voelde in zijn verwor ven status. Na die ontmoeting werd Fred opgenomen in Reflex 82. Fred Rohde voelt zich nu vooral fotograaf. Ook hij is erg politiek geënga geerd en laat dat in zijn foto's steeds naar. voren komen. Hij probeert met zijn foto's „een bijdrage te leveren aan de strijd tegen de zowel licha melijke als geestelijke onder drukking van het individu". Fred Rohde maakt veel foto's van protestbijeenkomsten. „Wat ik probeer te doen noem ik sociale fotografie. Ik laat op mijn foto's zien hoe de maatschappij is. Die foto's be wijzen dat het allemaal heel gewone mensen van allerlei leeftijden zijn, die aan de monstraties meedoen en dat het niet een bepaalde groep s. Ik heb gemerkt dat de fo to's ondersteunend voor de actie werken. Ik ben echter nog steeds zoekende, per soonlijk en met de fotogra fie", aldus Fred. Als enige foto tussen de tekeningen en schilderijen van de Triënale in de Waag, baarde zijn foto „Bewogen Onvrede" veel op zien. Deze foto is nu te leen bij de Leidse Kunstuitleen. Hij werkte verder me aan de bundels „Vrouwen Vredes- kamp Valkenburg" en bo vengenoemde fotoboeken. Performer Rik van Boeckel voelt zich voornamelijk performer. Hij speelt toneel, maakt muziek en dicht. Hij staat op het ar beidsbureau ingeschreven als socioloog, toneelspeler en in terviewer. Ook hij werkte mee aan „Gebundeld verzet" en verder aan „Bloedbeton" en „Grafuit". Hij trad op bij Gruppo Trutto Dramatico en sinds kort zet hij zijn gedich ten op muziek en treedt als dichtende muzikant op. On lang kwam bij Kubus Kom- munikaties de cassette „Deze hoofden praten" van hem uit. „Ik creëer mijn eigen werke lijkheid. Ik kan schrijven over een bepaald gevoel dat ik in de trein heb, maar ook over iets dat in El Salvador is gebeurd. Ik was steeds apart met dichten, toneelspel en muziek bezig. Pas de laatste tijd ben ik op het idee geko men om deze drie dingen te combineren. Het blijft zoe ken, ik verander steeds. Veel mensen vinden het maar gek wat ik doe, maar anderen vinden het heel leuk", aldus Rik van Boeckel. Aan de nieuwste bundel „Kontrast" dat in de Leidse boekwinkels te koop is, werkten verder Evert Blan kensteen, André Sloos, Toos van Leeuwen, Liesbeth Rui- grok, Saskia de Zee, Christi ne Goedbloed, Henk Holle beek, Ellen en Henny Zand bergen en Sonja Prins mee. Het boek is uitgeven door de ideële uitgeverij SoMa van Sonja Prins. SoMa stelt een ieder in de gelegenheid, die bereid is tijd en moeite te be steden, eigen werk op de boe kenmarkt te brengen voor ei gen verantwoording en zon der iemand te hoeven raad plegen. Elke schrijver of kunstenaar is volkomen vrij wat de aard van het produkt betreft, maar ook in vormge ving. Het bedrag dat uitgege ven moet worden is afhanke lijk van het aantal pagina's, maar is te vergelijken met de kosten van een vakantiereis of het onderhoud van een auto. De boeken zijn allemaal gedrukt bij de Leidse Stag drukkerij. Rik van Boeckel, getekend door Saskia de Zee in Kontrast. Bezetters Ziekenboeg eisen alternatief voor Hartevelt- complex LEIDEN De bezetters van het de Ziekenboeg eisen van de gemeente een alternatief voor het aangeboden Harte- veltcomplex. Hartevelt wordt als ongeschikt van de hand ge wezen. Het college van B en W had de bezetters van de Ziekenboeg een gedeelte van het Harteveltcomplex aan de Langegracht te huur aangebo den als vervangende huisves ting voor de Ziekenboeg van het Marinecomplex aan het Noordeinde. De bezetters stel len dat de bovenverdieping van het gebouw aan de Lange gracht door lekkages „zonder meer rot is". Verder wordt in een brief aan het college ge steld dat de gemeente veel te weinig geld beschikbaar wil stellen om „noodzakelijke" verbouwingen in het Harte veltcomplex te realiseren. Er wordt een vergelijking ge maakt het Olgacomplex waar de gemeente 375.000 gulden heeft gebruikt voor verbou wingen. Volgens de bezetters ontbreken de financiële mid delen in het voorstel van B en W voor het aanbrengen of verbeteren van voorzieningen als sanitair, brandveiligheid, licht, ventilatie en water. Ver der zou in het aanbod van het college aan de bezetters een goede onderverdeling van de ruimte in kleinere eenheden, waarin de jongeren hun be drijfjes willen opzetten, ont breken. Brand in boerderij WASSENAAR Een uit slaande brand heeft gistermid dag een stuk van de bovenver dieping van een woning aan de Van der Oudermeulenlaan 13 in Wassenaar in as gelegd. De woning is onderdeel van een oude boerderij die op de monumentenlijst staat. In die boerderij bevindt zich verder nog een biologisch centrum, dat geen schade opliep. De brand ontstond op een slaap kamer op de eerste verdieping van de woning. De oorzaak is niet bekend. De vlammen sloegen door het plafond, door de zolder en uiteindelijk uit het dak. De slaapkamer brandde volledig uit, de zolder werd zwaar beschadigd en de rest van het huis liep water schade op. De brandweer had het vuur na twintig minuten onder controle. De schade loopt in de duizenden guldens. Tasjesroof LEIDEN Een 23-jarige Lei denaar is vrijdagmiddag op de Rijn- en Schiekade van zijn handtasje beroofd. Hij kreeg, terwijl hij op de fiets zat, van een andere man op een fiets een klap met een hamer op het hoofd. Nadat hij was afge stapt, werd hij met een mes bedreigd. Hij werd met een hoofdwond naar het Eliza- bethziekenhuis overgebracht. Drs Van der Reijden Staatssecretaris van Volksgezondheid, Cultuur en Wel zijn drs. J.P. van der Reijden is morgenavond de gast van het CDA Leiden. Tijdens een openbare ledenverga dering in Wienerwald aan de Steenstraat 2 spreekt hij over „Volksgezondheid en maatschappelijke dienstver lening: alleen maar ombuigen?". Aanvang: acht uur. Lezing De vereniging Oud-Leiden houdt morgenavond in het Ste delijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel een le zing. Spreker is professor Th. H. Lunsingh Scheurleer. Hij gaat het hebben over het onderwerp Voorbeeldig leven in het Leidse Theatrum Anatomicum". De lezing begint om kwart over acht. Apartheid In een serie van drie voorlichtingsavonden over apart heid houdt de Boycot Outspan Aktie (BOA) morgen een bijeenkomst over het verzet tegen de apartheid. Naar aanleiding van de film 'Passing the Message' wordt aandacht besteed aan het vakbondswerk in Zuid-Afrika. Ondermeer komt aan de orde de ont staansgeschiedenis van het African National Congres, de leidende verzetsorganisatie. De bijeenkomst wordt gehouden in het kantoor van de BOA, Oude Vest 79 en begint om 20.00 uur. Geïnteresseerden worden verzocht tevoren even naar de BOA te bellen (tel. 142124) of te schrijven. VOS-cursus In het buurthuis Op Eigen Wieken wordt in maart weer begonnen met een VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving). Morgen wordt een kennismakings bijeenkomst gehouden in het buurthuis aan het Valkenpad 2, aanvang tien uur. VARA In het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 wordt morgenavond de VARA-ledenvergadering van de afdeling Rijn- en Bollenstreek gehouden. Alle VARA-leden zijn van harte welkom. Na de vergade ring bingo gespeeld. De opbrengst daarvan is bestemd voor de actie „Bakkies voor Nicaragua". De avond wordt opgeluisterd door „De stem des volks". De bij eenkomst begint om half acht. Open dag Het dienstencentrum Tuinstadwijk viert morgen het 10-ja- rig bestaan met een receptie in het gebouw „de Linde" aan de Herenstraat 64. De receptie heeft plaats van vijf tot half zeven. Voor 15 maart staat er een open dag op het pro gramma. Golven In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt morgenavond en woensdagavond de Nederland se, literaire film „Golven" van Annette Apon ver toond. De film, waarvoor Louis Andriessen de muziek schreef, is gemaakt naar de roman „Waves" van Virgi nia Woolf. Op beide avonden beginnen de voorstellin gen om acht uur en om kwart over tien. Een vlucht regenwulpen In het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45 wordt mor genavond de film Een vlucht regenwulpen" van Ate de Jong gedraaid. In deze film naar een boek van Maarten 't Hart zijn onder meer Jeroen Krabbé, Rijk de Gooyer en Willeke van Ammelrooy te zien. De vertelt het sterk autobiografische verhaal van een biochemicus die on danks een goede maatschappelijke positie worstelt met de erfenis van een streng gereformeerde opvoeding. De film begint om acht uur en kaarten zijn bij K&O (telefoonnum mer 141141) verkrijgbaar. Belastingbiljet Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) helpt haar leden bij het invullen van belastingbiljetten. Me dewerkers van het CNV zitten morgen in gebouw 't Bruggehoofd aan de Steenschuur 11. 's Middags kan men er terecht van 13.45 tot 16.30, 'savonds van 19.15 tot 21.30 uur. Per formulier geldt een bijdrage van zes gulden als tegemoetkoming in de kosten. Benoeming Mr. J. van Schellen is benoemd tot gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit. Van Schel len, geboren in 1944 in Amsterdam, studeerde rechten aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1972 promo veerde. Sinds 1973 is hij advocaat en procureur in Den Haag geweest. LEIDEN, LEIDERDORP EN ZOETERWOUDE: GEEN CONCURRENTIESLAG LEIDEN Het Leidse college van B en W ont kent dat er sprake is van een concurrentieslag tus sen Zoeterwoude, Leider dorp en Leiden over de plannen om meubelboule vards te vestigen. Maar, schrijft het college even later in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het CDA: „Een gezamen lijk standpunt is niet te bereiken". Volgens het college hoeft men geen angst te hebben voor een concurrentieslag tussen de drie gemeenten om zelf een meu belboulevard binnen te halen en zodoende de andere te slim af te zijn. De bestemmingplan nen laten voor de lokaties die nu in discussie zijn geen meu belboulevards toe, aldus het college en de provincie moet uiteindelijk beslissen. Het CDA vermoedde dat het on derlinge touwtrekken van de gemeenten slechts tot afbraak- prijzen zou leiden en slechte onderlinge verhoudingen. Op die opmerking wordt door het college verder niet ingegaan. Volgens B en W is het niet waar, dat de bedrijven die nu werken aan een meubelboule vard in Leiderdorp in het ver leden tevergeefs hebben ge tracht een voet aan de grond te krijgen in Leiden. De ge meente Leiden zou de meubel bedrijven niets in de weg heb ben gelegd; de initiatiefnemers zouden, zelf hebben afgehaakt, nadat de gemeente de moge lijkheid van de Leeuwenhoek had genoemd. Het CDA wilde verder weten of het college de parkeermoge- lijkheden in de stad wil ver ruimen als de meubelboule vard er komt. Het antwoord op deze vraag luidt, dat het college nog geen besluit no men heeft over een mop ke lokatie van een meubelboule vard en dat de vraag naar par keervoorzieningen dus niet van toepassing is. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3