Rob Baan terug op ude nest Triomf Zoetemelk FC Den Haag tussen servet en tafellaken Mesker in halve finale verslagen Cees Limmen in basketbalselectie SPORTTRIBUNE Tweede plaats Tineke Hidding Kasparov breekt af ^rei jns /Vergoed jppermachtig MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 OUDA Hans Kreijns en Hans Ver ged hebben afgelopen weekeinde in lle9:Gouda hun nationale bridgetitel voor pa- en in de meesterklasse met overmacht [eprolongeerd. In de eerste acht spellen u ran de dertien speelde het duo met het ^^waarschijnlijk ho&e gemiddelde van 65 irócent. Het gat met de concurrentie werd oen bijna zeventig punten. In de daarna 'olgende ronden moesten Kreijns en Ver- lrtl9$oed wat terrein prijsgeven, maar de slots- lore van 55,3 procent betekende voor dit ivenement toch nog een record. Frans ten (rink en Bas de Bruijn uit Leiden, die een irima toernooi speelden, werden tweede »n de derde plaats was voor Erik Kirc- ihoff en Kees Tammons uit Amsterdam. MAHWAH Marcella Mesker is in het internationale tennistoernooi in Mahwah in de Amerikaanse staat New Jersey niet verder gekomen dan de halve finales. De ex-Neder lands kampioene werd verslagen door de Zweedse Katrin Jaxell. Na een gewonnen eerste set (7-6, tie break 7-1) werd het 3-6 en 4-6. Marcella Mesker bereikte de halve finales door achtereenvolgens de Amerikaanse Chris O'Neill (6-4, 6-2), de Zuidafrikaanse Jennifer Mundell (6-4, 6-3) en de Zwitser se Petra Delhees (6-4, 6-2) te verslaan. De Westduitse Sylvia Hanika en Bettina Bunge hebben zich geplaatst voor de fina le van het 150.000 dollartoernooi van Oak land. De uitslagen van de halve finales- :Sylvia Hanika - Wendy Turnbull 6-0,4-6,6-4Bettina Bunge - Andrea Temes- vari 6-1,6-4. Yannick Noah kwalificeerde zich niet voor de finale van het toernooi van La Quinta. In de halve finales werd de als tweede geplaatste Fransman uitgescha keld door de nummer vier Eliot Teltscher. Deze won met 6-4,4-6,6-4. Teltscher ont moet in de finale Jose Higueras. De Span jaard versloeg Mike Bauer met 3-6,6-4,7j5. De halve finale partijen werden wegens regen meer dan vier uur vertraagd De finale van het WCT-toernooi van Del- ray Beach gaat tussen Guillermo Vilas en Pavel Slozil. Vilas won met 6-1,6-0 van Tomas Smid. Diens niet-geplaatste land genoot Slozil zorgde na een vertraging van meer dan een uur wegens regen voor een nieuwe verassing door Eddie Dibbs te kloppen: 6-1,7-6. Vitas Gerulaitis (Vst) en Heinz Guent- hardt (Zwi) hebben zich geplaatst voor de finale van het 75.000 dollartoernooi van Koeweit. Gerulaitis zegevierde met 6-1,4-6,7-5 over de 19-jarige Zweed Mag nus Tideman. Guenthardt was met 6-7,6-3,6-0 de meerdere van de Tsjech Sta- nislav Birner. WEST-BERLIJN Tineke Hidding is tijdens indooratletiekwedstrijden in West-Berlijn als tweede geëin digd op de zevenkamp. De atlete van Daventria verzamelde 4350 punten. De Westduite Monika Krol- kewicz won met 4370 punten. Bij de heren, die eveneens zeven onderde len afwerkten, won haar landge noot Siegried Wenz. Hij is de eerste atleet die meer dan zesduizend pun ten vergaarde (6114). Tweede werd de vroegere wereldrecordhouder tienkamp, Guido Kratschmer (5971), ook een Westduitser. De Amerikaanse sprintster Stephanie Hightower heeft bij indooratletiekwed strijden in Madison Square Garden het of ficieuze wereldrecord op de 60 yards hor den verbeterd. Hightower veroverde de Amerikaanse wintertitel met een tijd van 7.36 seconden. Het record stond op naam van haar landgenote Candy Young met 7.37. Bij wedstrijden van vorige maand in Knoxville vestigde Hightower met 8.02 al een officieus wereldrecord op de 60 meter horden. Ray Sharp verbeterde bij dezelfde wedstrijden het indoorrecord op de 2 mijl tot 12 minuten 13.33 seconden. Het record stond op naam van Jim Heiring met 12.20.06. - 'EN HAAG Elf jaar zijnkadat hij het Zuiderpark te erliet, keert Rob Baan te<m terug op het oude 'e;u- est. Van 1966 tot 1972 I yerkte hij als jeugdtrainer kaai oor een bloeiende eredi- (DS isieclub, vanaf het ko- tend seizoen begint hij .tan de taak om als hoofd- rainer de eerste-divisisie- >-i):flub FC Den Haag op dat Hiiveau terug te brengen. jaar krijgt hij de om in nauwe sa- met ama- eurclub ADO weer een rganisatie én een ploeg ma »p poten te zetten. Die sa- Kf nenwerking tussen FC )en Haag en ADO, die af gelopen dinsdag een feit werd, was ook één van de en edenen voor Baan om op rech de aanbieding van de profclub in te gaan. „In Den Haag kan betaald voetbal op eredivisieniveau gespeeld worden", vindt Baan, die de afgelopen vijf jaar als bondscoach onder meer Jong Oranje onder zijn hoede had. „Maar het moet verantwoord kunnen. De overeenkomst tus sen FC Den Haag en ADO is daarvoor één van de voor waarden. En het contract is voor drie jaar afgesloten om rust in de organisatie te krij gen, anders kun je niets op bouwen. Er moesten voor mij bepaalde garanties zijn, anders begin je aan iets dat uitzicht loos is. Daarbij gaat het niet zozeer om namen, als wel om taken. Ik wil daar nu liever niet meer over zeggen, dat komt Wel als het contract is getekend". Baan doelt vooral op de huidi ge assistent-trainers Piet de Zoete en Lex Schoenmaker, die in de visie van ADO over de samenwerking zo goed als zeker zouden moeten verdwij nen. ADO denkt namelijk aan een constellatie met slechts drie trainers. FC Den Haag en Baan voelen daar niet zoveel voor en vermoedelijk zal dat standpunt dan ook door ADO worden overgenomen, uiter aard op voorwaarde, dat de amateurs die „extra" oefen- meesters niet mede behoeven te financieren. „De organisatie en de men sen", gaat Baan verder, „zijn het belangrijkste. Als die niet willen, kun je beter ophouden. Op dat punt is het voor mij plezierig, dat ik de sitautie en veel mensen bij Den Haag ken. Al is het natuurlijk wel een ander Den Haag dan dat ik destijds achterliet. Ik denk, dat dat ook voor mij de uitda- Rob Baan: „ledereen mag van mij verwachten, dat het me in drie jaar lukt FC Den Haag weer op het oude ni veau terug te brengen". ging is: er weer iets van te ma ken, mijn schouders er onder te zetten. Iedereen mag van mij ook verwachten, dat het me in die drie jaar lukt, ik verwacht het tenslotte van mezelf ook. Het legt bepaald geen druk op me". „Natuurlijk kan ik het niet al leen, er zijn veel andere men sen voor nodig en de elf spe lers op het veld moeten het nog altijd waarmaken. Maar in de organisatie moet je de voor waarden scheppen, mede daar om houd ik het overzicht over de totale jeugd van beide vere nigingen. Daarnaast zal ik ze ker een aantal dingen met de jeugd doen. Zo ga ik onder an dere met de regionale A-jeugd van ADO werken. Voor som migen is het vreemd, dat ik als bondscoach kies voor FC Den Haag. Ik ben vijf jaaar in dienst geweest van de KNVB, met veel plezier, maar het gaat niet zozeer om de functie als wel om de inhoud die je er aan geeft. En natuurlijk speelt ook mee, dat ik destijds bij Den Haag heb gewerkt, want ik had ook nog een aanbieding van Sparta waarop ik had kunnen ingaan". DICK HOFLAND (1DRAGUIGNAN Joop Zoetemelk heeft gisteren de $k Grote Prijs Haut Var gewonnen. Het was de belang- rechr^ste ééndaagse wedstrijd van het voorseizoen aan ou^de Franse Cote d'Azur. De 36-jarige Nederlander Quatschudde tijdens de laatste kilometers de Ier Stephen Roche van zich af tijdens de laatste klim in Draguig- nan. Zoetemelk had eerder zijn goede conditie ge toond in de Ronde van de Middellandse. Zee, waarin hij als tweede eindigde achter Gerrie Knetemann. Vier jaar geleden won Zoetemelk deze wedstrijd. De Zwitser Hubert Seiz en de Deen Kim Andersen leidden de finale in van de 185 kilometer lange Grote Prijs Haut Var, die over 185 kilometer door voortdurend heuvelachtig terrein voerde. De twee kregen zo'n anderhalve minuut voorsprong. Zoetemelk en zijn nieuwe ploeggenoot Michel Laurent trokken het reeds flink uitgedunde peloton naar de twee vluchters toe. Drie kilometer voor het einde ontsnapte een groep van zeven 'renners. Daaruit ontsnapten op hun beurt Zoetemelk en Roche weer. Zoetemelk was de sterkste. De Ronde van de Drie Provincies in Spanje werd gisteren ge wonnen door de Westduitse neo-prof Raimund Dietzen. Zijn leidende positie kwam gisteren tijdens de vijfde en laatste etap pe niet meer in gevaar. De slotrit over 60 kilometer op een cir cuit in Vinaroz werd in een massasprint gewonnen door de Belg Cocquit voor zijn landgenoot Hoste. Tijdens de eindsprint kwamen twintig renners ten val. De Belg Fons de Wolf werd zaterdag de eerste leider in de Sar- dijnse Wielerweek. Hij ging als eerste over de eindstreep van Ro zijn Italiaanse ploeg in de proloog. In de ploegentijdrit werd de •edst formatie van wereldkampioen Giuseppe Saronni derde. De den eerste etappe werd gisteren gewonnen door de Itailaan Geido vei Bontempi. Fons de Wolf bleef de leider in het algemeen klasse- Zo ment. JfJaeques Vooys is winnaar geworden van de tiendaagse ama- net feurronde van de Catalaanse kust. De Nederlanders heersten slijk 'n deze Spaanse etappe wedstrijd. Dries Klein werd tweede -0 te voor Pascal Kolkhuis en Nico Wolthuis. kpnlL In Zuid-Frankrijk voegt Joop Zoetemelk juichend weer een wielerzege toe aan zijn rijke erelijst. EN HAAG De top- )ort-coördinator van de i tre ederlandse Basketbal- 'nTfnd <NBB>« Vladimir He er, heeft zeventien man geselecteerd voor het he- inteam dat zich de ko stende tijd gaat voorberei- n op de Europese titel- ijon strijd van 26 mei tot 4 juni in Frankrijk. Bij de eerste selectie (de defi nitive groep wordt op 9 mei bekendgemaakt) bevindt zich ook Kees Akerboom. De cen ter van Den Bosch werd twee maanden geleden aan een knie geopereerd en is kortgeleden begonnen met een voorzichti ge looptraining. Een beslissing over zijn definitieve selectie zal in de loop van april wor den genomen en is geheel af hankelijk van het genezings proces in de komende twee maanden. Er is één speler ge selecteerd die niet in de eredi visie speelt. Het is Kees Lim men van BV Amsterdam (pro motie-divisie) De selectiegroep bestaat uit: Mitchell Plaat, Dan Cramer, Jos Kuipers, Jelle Esveldt, Ron van de Berg, Kees Aker boom (Den Bosch), Randy Wiel, Emill Hagens, Bert Kragtwijk (Leiden), Rene Rid derhof, Hans Heijdeman, Cock van de Lagemaat (Haaksber gen), Rob van Essen, Al Faber (Donar), Ronald Schilp (Cana dians), Renzo Zwiers (BS Weert), Kees Limmen (BV Amsterdam). MOSKOU De eerste partij voor de tweekamp in het kandidatentoernooi tussen de Russische schaakgrootmeesters Gary Kasparov en Aleksander Beljavski is gisteren in Moskou na de 41e zet van de met wit spelende Kas parov afgebroken. Vol gens het persbureau Tass kwam er een damegam biet op het bord in een variant, die oud-wereld kampioen Michael Bot- winnik destijds in Karls bad ontwikkelde. Door enkele onnauwkeurighe den van Beljavski kreeg Kasparov een goede stel ling. Toch kon de oud-we reldkampioen bij de junio ren, die algemeen wordt getipt als opvolger van wereldkampioen Anatoli Karpov, daar niet erg van profiteren. Door een to- renruil kreeg Beljavski zelfs weer de betere kan sen. In de afgebroken stelling bezitten beide spelers een dame, een to ren en vijf pionnen. De tweekamp voor de kwartfi nales van het kandidaten- schaaktoernooi tussen de Vik tor Kortsjnoj en Lajos Portisch zal op 26 maart beginnen in de Westduitse plaats Bad Kissin gen. Boris Spasski heeft het toer nooi van Linares gewonnen. Doordat Seirawan en Karpov in de laatste ronde het punt deelden, werd Spasski onge deeld winnaar. Jan Timman deelde in zijn laatste partij met de Brit Miles. Timman finishte hierdoor samen met Geiler en Hort met 5 punten op een ge deelde zevende plaats. Grootmeester John van der Wiel heeft het zevende toer nooi van Nijmegen op zijn naam gebracht. Hij behaalde evenals Genna Sosonko en Bert Enklaar vijf punten. Het Sonnenborn-Berger-systeem besliste in het voordeel van de Leidenaar. Bij de strijd om de halve finale van het Nederlands kampioen schap voor dames heeft Jessica Harmsen in groep A de lei ding. In groep B staat Nagel als eerste geklasseerd, na vier ronden. DEN HAAG FC Den Haag is nog steeds te groot voor servet en te klein voor tafellaken. De formatie van trainer Cor van der Hart valt niet echt terug, maar slaagt er aan de andere kant ook niet in tot de top door te dringen. Die eigenschap werd nog eens geïllustreerd door de 1-1 van gis teren tegen SC Cam- buur, een ploeg die zich wel bovenin de eerste divisie be weegt. Uitgerekend in één van zijn bete re wedstrijden kwam FC Den Haag nog niet verder dan een obligate uitslag. En dat zegt eigenlijk al les. De Hagenaars staken zeker het eerste half uur in een vorm die goed had moeten zijn voor een royale zege. De Friezen werden volledig opgesloten in en rond het eigen strafschopgebied en bleven slechts overeind door een negatieve spelop vatting (één of geen spits) én door een paar sublieme reacties van doelman Zijl stra. Zo tikte hij spetters van Pen en Van Delft res pectievelijk naast de paal en net onder de lat van daan. Maar ook pakte hij precies op de lijn nog een keiharde inzet van Treling, die nog geen vijf meter van hem vandaan stond, direct nadat Bults al een inzet van De Roode van de lijn had geschopt. FC Den Haag raasde naar tien hoekschop pen, maar niet naar een doelpunt. Daaraan had niet alleen de ploeg zelf schuld, maar ze ker ook scheidsrechter De Munnik, die zowel een handsbal uit een hoekschop van Rontberg als een dui delijke overtreding van Schouwenaar tegenover Bouwens niet met een straf schop wenste recht te zet ten. En omdat ook een paar scherpe acties van Treling geen treffer opleverden, bleef FC Den Haag met lege handen in die uitste kende periode, waarin zich vooral ook rechtsachter Purvis en linkermiddenvel der Van Delft onderscheid den. Langzaam kroop de onzekerheid de ploeg bin nen en zoals dat in dit soort gevallen zo vaak gaat, scoorde de tegenstander uit de eerste de beste aanval. Doelman Van Antwerpen, die de bal nog maar één keer had aangeraakt, liet een schot van Payne los en de toegeschoten Wiebing schoof eenvoudig 0-1 in, in de 34e minuut. Onrechtvaardig Hoe onrechtvaardig die score ook was, het duurde lang voordat FC Den Haag zich over die teleurstelling had heengezet. Bijna zelfs te lang, want SC Cambuur kreeg meer en meer vat op het spel. Het tweede afstandschot van Payne betekende bijna de be slissing, maar de bal ketste via binnenkant van de krui sing weer het veld in. Van Antwerpen gooide uit rich ting Bouwens die op de voor De Roode ingevallen Groen passte. Groen, die verder elke actie zag mislukken, slaagde er dit keer nog net in om Rontberg vrij voor doel man Zijlstra te manoeuvre ren. De inzet van de topsco rer uit de eerste divisie ca ramboleerde via het lichaam van de doelman tegen de lat, precies voor de voeten van Wotte, die niet aarzelde (1-1). Daarna is FC Den Haag (noch SC Cambuur) meer in de buurt van de zege ge weest. Jammer voor de Ha genaars, die zich daarmee in één klap weer bij de kans hebbers hadden geschaard. Maar wedstrijden als tegen de Friezen heeft FC Den Haag in deze onvoorspelbare competitie al vaker gespeeld en ook toen bleef de winst uit, die gezien het spelbeeld gerechtvaardigd was. Waar aan dat precies ligt, valt moeilijk te achterhalen, maar er zal zeker aan de aanvals- kracht moeten worden ge sleuteld. Rontberg is al we ken onherkenbaar, Wotte draait moeizaam mee op het middenveld en Bouwens zou misschien eens minder zijn eigen inzichten moeten vol gen. Als altijd werkte hij gis teren weer hard, maar tegen voorstopper Schouwenaar had hij absoluut niets te ver- Geen heibel Het is in dit verband aardig te weten, dat trainer Van der Hart hem het liefst op het middenveld ziet, met Treling in de spits. Bouwens zelf, ook nog eens aanvoerder, voelt daar helemaal niets voor, met als gevolg dat hij zijn zin krijgt. „Ik wil niet te veel heibel in de keet", is de uit leg van Van der Hart voor die wat vreemde situatie. Bouwens zou het allicht een paar wedstrijden kunnen proberen, want zoals hij mo menteel als spits voetbalt, is een aanfluiting voor zijn ta lenten. Misschien dat zijn positie eni ge concurrentie krijgt van de Deense (olympische) interna tional Grand Lund, waar FC Den Haag een oogje op heeft. Morgen speelt hij in elk ge val vriendschappelijk mee te gen SV '35. Niet dat de „red ding" voor FC Den Haag van een Deen afhangt, maar aan gezien de vedetten Rontberg en Bouwens het laten afwe ten, is elke prikkel welkom. DICK HOFLAND FC Den Haag-SC Cambuur 1-1 (0- 1): 34. Wiebing 0-1, 66. Wotte 1-1, Scheidsrechter: De Munnik. Toe schouwers: 4000. FC Den Haag: Van Antwerpen, Purvis, Pot, Pen. Van der Mark, Treling, Wotte. Van Delft; De Roode (Groen). Bouwens. Rontberg (Ludwig). SC Cambuur Zijlstra; Bults. Veld mate. Schouwenaar, Erkelens; Bos (Huitema), Roozenburg, Hoekstra, Payne, Peltzer, Wiebing. Mark Wotte, die de gelijkmaker zou scoren voor FC Den Haag, haalt uit voor een schot. Bouwens kijkt liggend toe.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13