Ed Nijpels blijft harde koers voorstaan Kabinet nadert eerste echte vuurproef i)uitensteBinnenhof"buitensteBinnenhofbuitensteBirinenhof"buitensteBinnenhofbuitensteBinnenh buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri HET SLOPEN VAN HEILIGE HUISJES MOGEN WE NIET SCHUWEN Politiek Partij Parlement WENEN «8"SIJTHOFFPERS BINNENLAND CeidóeQowtaixt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PAGINA 7 iNAGRAM 1 Is dat niet saai, altijd maar He politiek volgen?", wordt ms wel eens gevraagd. Soms", luidt ons antwoord lan. „Soms heel erg zelfs". Uit iet onderstaande moge echter ilijken dat een saai kamerde- iat lang niet altijd een geest- lodende uitwerking op een 'erslaggever behoeft te heb- len. Zo benutten wij onlangs, ijdens een monotone uiteen- et ting van minister Winsemi- s over de ruimtelijke orde- ung in Nederland, ons nog maagdelijk blanco schrijf pa tier voor het beoefenen van en amusant taalspelletje, te veten het vervaardigen van nagrammen. We noteerden Ie naam Winsemi us en hussel- len de letters dooreen. Nieuws? Mis!" was het resul 3at en dat klopte ook, want de nan had op dat moment geen woord nieuws te melden. Toen we ook 's ministers roepnaam Pieter bij onze lettermixages betrokken, zagen we uiteinde lijk, denkend aan het feit dat Pieter Winsemius een ver woed lange afstandsloper is, het woord „Spier-eiwitme- nu's" ontstaan, iets dat hii bij het sporten ongetwijfeld hard nodig zal hebben. ANAGRAM 2 Langzamerhand bekroop ons het begeren, ook de namen van andere bewindslieden on der het ontleedmes te leggen. Korthals Altes leverde „Hork slaat slet" op. Niet zo netjes natuurlijk voor een minister van justitie. Neelie Smit-Kroes vond dat kennelijk ook, want na enig goochelen met haar naam bleek er „Sloerie snikt mee" te staan. Een bijzonder fraaie zin ont staat uit de naam van onze mi nister van economische zaken, Gijs van Aardenne: „En gij dan, na RSV e.a.?". Voor Koos Rietkerk, minister van bin nenlandse zaken, vonden we een toepasselijke verwijzing naar het feit dat hij een groot liefhebber van sigaretten is: „Ik rook sterke". Van de bezuinigingen op de sociale uitkeringen moeten veel mensen „nodig janken". Drie maal raden welke minis ter hierachter schuil gaat. Juist, Jan de Koning, onze man op sociale zaken. „Je bord eruit" slaat nergens op, maar we konden geen betere vinden voor Job de Ruiter (defensie). De naam van diens collega op financiën, Onno Ruding, bood weer wèl enig aanknopings punt met de realiteit. Hij houdt immers onze schatkist gevangen? „Goud in 'n nor" dus. Gerrit Braks, de minister van landbouw en visserij, is van rooms-katholieke komaf, het geen ook uit zijn anagram blijkt: „R.K. 't Is erg bar!". Onze minister van buitenland se zaken, Hans van den Broek, wordt kennelijk door zijn ambtenaren nogal eens aange spoord tot nadenken, want toen we zijn naam ietwat ver haspelden, stond er opeens: „Denken, Hans, bravo!" Wij wisten niet dat Eelco Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur zulke rare eetgewoonten had. Stel u voor dat u hem inviteert in een restaurant. Eelco Brink man weigert alle gangbare ge rechten en zegt dan: „Ik neem nl. cobraOf dat goed is voor zijn welzijn, wagen we te be twijfelen, maar we kunnen de betrefende bewindsman van wege zijn bezuinigingen in ons orkesten bestel natuurlijk ook gewoon „Rinkelbam en Co." noemen. Welke ministers hebben we nog niet gehad? Eegje Schoo, van ontwikkelingssamen wer king. Moeilijk. We houden het daarom wat haar betreft maar op de naam waarmee ze al vanaf haar aantreden op en rond het Binnenhof wordt aangeduid: „Oogje Schee". Blijven over: onze superboven meester Deetman en premier Ruud Lubbers. Bij Wim Deet man kwamen we uit op een zinnetje waaruit zou kunnen blijken dat hij graag schaakt: „Me dame wint". Perfect Ne derlands is het niet, maar ter verzachting kan hieraan wor den toegevoegd dat hij nog geen jaar minister van onder wijs is. Ruud Lubbers tenslot te. Bijzonder lastig, met al die u's. Toch kwamen we eruit: „Drs. Buurbeul". Waar dat op zou moeten slaan mag u zelf verzinnen. BESCHEIDEN Het CD A-Tweede-Kamerlid mevrouw Til Gardeniers, oud- minister van volksgezondheid en van crm, wordt binnenkort beëdigd als lid van de Raad van State. Haar toetreding tot dit eerbiedwaardige college van regeringsadviseurs nood zaakte Til haar kamerzetel ter beschikking te stellen. Zij deed dit afgelopen dinsdag door middel van een brief aan ka mervoorzitter Dolman, die het epistel op zijn beurt weer aan de kamer voorlas. Dat ging als volgt. „Ingekomen is een brief van mevrouw Gardeniers-Be- rendsen, gedateerd 16 februa ri, waarin zij schrijft: „In ver band met mijn beëdiging tot lid van de Raad van State op 23 februari aanstaande zal ik met ingang van die datum mijn lidmaatschap van de Tweede Kamer beëindigen. Ik heb het altijd als een voorrecht beschouwd, lid te zijn van deze Kamer". Hier stopte Dolman even en vervolgde toen: „En dan volgt er nog iets aardigs aan het adres van de voorzit ter", waarna hij de brief met een resoluut gebaar terzijde legde. Dit vertoon van bescheiden heid liet de aanwezigen niet onberoerd. Toen het gelach en gegniffel eenmaal was wegge storven retourneerde Dolman enkele aardige woorden aan het adres van Til, waarbij hij eraan herinnerde dat zij niet het eerste Tweede-Kamerlid is dat naar de Raad van State verhuist, maar dat zij er ver scheidene oud-cóllega's zal ontmoeten. Dolman: „Wij be velen Til Gardeniers aan in de collegialiteit van onze oud-me deleden Scholten. Veringa, Aarden, Van Lier, Van Schaik, Toxopeus en Schij thuis, in de overtuiging dat zij bij óns de beste jaren van haar leven heeft doorgebracht. Op nieuw volgde gelach, gevolgd door een klaterend applaus voor de vertrekkende Til. Restte ons nog de vraag: welke passage uit de brief van Til liet Dolman weg? Na enig speur werk vonden we de letterlijke tekst. Het „aardigs aan het adres van de voorzitter" be helsde de volgende strofen: „Tegelijkertijd dank ik u voor de voortreffelijke wijze waar op u uw voorzitterschap ver vult. Hiervan heb ik, zowel als kamerlid als in de vorige kabi netsperiodes aan de andere kant van de tafel, de positieve werking ervaren". DICK VAN RIETSCHOTEN 2d Nijpels is weer politiek ictief. Na enkele weken ust om bij te komen van ille affaires die zich na de verkiezingen over hem en ijn partij uitstortten, roert lij opnieuw de politieke »m met gespierde taal iver de aftrekbaarheid ran schilderwerk, het toe- aten van de Franse cultu- ele televisie op de Neder- andse kabel, het uitstel an de belastingverzwa- ing voor de tweeverdie- ers en bezuinigingen in le komende vooijaarsno- i. Gespierde taal die al iet nodige succes heeft ehad of dat volgens Nij- els zeker nog zal krijgen. )e fractieleider van de fVD erkent ook zelf weer uit z'n hok te zijn". lij zegt goed hersteld te ijn van de roerige decem- lerdagen en komt einde- ijk aan het echte fractie- eiden toe. )e partij herstelt zich chijnbaar net zo snel als aar leider. In de laatste piniepeilingen is de VVD e duidelijke inzinking in e kiezersgunst, die op- tad na de affaire-Schwie- tert, al weer te boven. Sinds enkele weken lig- fen de liberalen weer op if net boven de 36 zetels iie zij bij de verkiezingen n september behaalden. lat is een heel ander eeld dan na de eerste onderd dagen van de vo- CDA-VVD-coalitie nder leiding van Van gt. Toen zakte de VVD ijltempo meer dan zes n nog meer zetels weg en leef lang op een diepte lint hangen. Nu haalt de VD elke week netto een leine 100 nieuwe leden innen en vandaag riep actieleider Ed Nijpels op e partijraad van de VVD Utrecht uit dat de libe llen in de komende jaren e tweede partij van Ne erland zullen worden DEN HAAG Heilige huisjes en dito koeien zullen niet wor den ontzien. Een daadkrachti ge, eensgezinde regeringsploeg die het roer wel eens zou om gooien. Dat was de verkie zingsbelofte die de liberalen in de zomer van 1982 deden. Met het CDA vormden zij in het najaar het kabinet-Lubbers, het „no-nonsense kabinet". In de vaste overtuiging dat alleen zo op den duur economisch herstel en nieuwe werkgele genheid werkelijkheid kunnen worden, hanteren de 14 minis ters met elan het snoeimes. Dagelijks tooien bezuinigingen en hun gevolgen de kranten. „Toch is de 3,4 miljard die we tot nu toe hebben ingevuld nog maar een eerste aanzet", zegt Ed Nijpels die met zijn VVD vandaag in Utrecht te rugblikt op de eerste 100 da gen van het kabinet-Lubbers. „Een begin. Een frisse aanzet tot uitvoering van het regeer akkoord", betitelt hij de overi gens ook in zijn ogen weinig overzichtelijke en gecoördi neerde reeks bezuinigings maatregelen die de kiezer we kelijks krijgt voorgezet. Nijpels kan zich in dé parle mentaire geschiedenis geen kabinet herinneren dat zo voortvarend is gestart als deze ploeg. Toch ziet hij geen aan leiding voor een euforie over het kabinetsoptreden. „Het ko mende jaar wordt pas beslis send. Dat geldt voor het soci aal-economisch terrein, maar ook voor andere zaken uit het regeerakkoord, zoals de medi anota, de defensienota en de deregulering, het wegnemen van de overdaad aan voor schriften. Het is nu, na 100 da gen nog veel te vroeg om al vast te stellen of de oogst dit jaar een grote zal zijn. De wer kelijke wil tot samenwerking tussen CDA en VVD zal ook pas blijken bij de behandeling van de voorjaarsnota", meent Nijpels. Wat z'n eigen partij betreft is het duidelijk: de VVD is vast van plan dit kabi net de rit laten uit zitten. Moedeloos Nijpels kan zich best wel voor stellen dat de burger een beet je moedeloos wordt van alle ramspoed die over hem of haar wordt uitgestort. „Maar wie geen hoop heeft laat de toekomst achter zich", filoso feert de VVD-leider. De pre sentatie van de plannen door het kabinet noemt hij niet al tijd even gelukkig. „Het zou verstandiger zijn als het kabi net zou vermijden élke dag met nieuwe onneilsmeldingen te komen, maar zaken zou pre senteren in een totaalpakket, dat miljarden oplevert. Zo lijkt het voor de mensen of er geen einde aan komt, maar alles wat we nu uitvoeren ligt in het regeerakkoord besloten. In feite is er dus niets nieuws on der de zon". Zoals gezegd: het is nog maar het begin, de eerste 3,4 miljard pas van de 21 miljard aan be zuinigingen die in het regeer akkoord zijn afgesproken. „Er komen nog zes miljard bezui nigingen op de sociale zeker heid, nog eens zes miljard op de ambtenaren en we hebben ook nog drie miljard ombui gingen in de volksgezondheid tegoed", merkt Nijpels op. Rampenscenario Daarmee is de kous echter nóg niet af, want dat akkoord voorziet in nog veel meer. Als er onvoldoende loonmatiging in het bedrijfsleven optreedt, dan moet volgens de afspraak tussen CDA en VVD het zoge naamde „rampenscenario" in werking treden. Nijpels laat er geen twijfel over bestaan dat dat moment wat de VVD be treft nadert. „Het rampensce nario met zijn extra ombuigin gen van drie maal drie miljard gulden of een definitieve ont koppeling van lonen en uitke ringen", zegt hij. „Als de loonmatiging in april niet merkbaar is, moet het rampenscenario hoe dan ook in werking treden. Dat is overeengekomen in het re geerakkoord en daar houden Ed Nijpels we aan vast", zegt de fractie leider van de VVD. Dat bete kent extra ombuigen, voorzo ver de ontkoppeling van lonen en uitkeringen, die bij onvol doende loonmatiging in het bedrijfsleven in feite optreedt, niet voldoende geld opbrengt", legt Nijpels uit. De uitkeringen en ambtena rensalarissen zijn in 1983 im mers bevroren en als de lonen in het bedrijfsleven stijgen be tekent dat behalve een ont koppeling ook impliciet een voordeel voor de schatkist, omdat zonder bevriezing de loonstijging door zou werken in die uitkeringen en ambte narensalarissen. „We zullen dus moeten bekijken in hoe verre de ontkoppeling al leidt tot de ombuigingen die in het rampenscenario staan. Dat hangt af van de omvang van de loonstijging. Zijn die ombui gingen niet voldoende, dan moet er extra worden bezui nigd. Daarvoor heet het ook „rampenscenario". Als werk gevers en werknemers de ver antwoordelijkheid voor mati ging niet nemen, dan zal de overheid dat zelf moeten doen", zegt Nijpels. Tegenvallers Dat betekent voor het kabinet dus nog een hele klus dit voor jaar. Want naast extra bezuini gingen voortkomend uit het „rampenscenario", liggen er ook nog tegenvallers die ge- Foto Milan Konvalinka deeltelijk door aanvullende bezuinigingen gecompenseerd moeten worden. We praten dan zeker over twee miljard gulden. Waar moeten die ge vonden worden op een mo ment dat de Tweede Kamer net alle begrotingen voor 1983 heeft goedgekeurd? Ed Nijpels erkent het pro bleem. De echte vuurproef voor het kabinet en de samen werking tussen CDA en VVD moet dan ook nog komen. Uit de oplossing die de VVD-lei der suggereert, blijkt dat hij nog steeds niet van plan is hei lige koeien en dito huisjes te ontzien. „Vooruitschuiven is er niet bij", zegt Nijpels op voorhand. „Als we al via een technische truc een deel van de tegenvallers zouden kun nen wegwerken, dan moet wel duidelijk zijn dat het geld op tafel komt. En als dat niet meer in de begroting gevon den kan worden, zullen we dus naar andere sectoren moe ten kijken", merkt hij crip- tisch op. Verlagen Betekent dit verder snoeien in de uitkeringen en de ambtena rensalarissen, wat na de be vriezing zou neerkomen op een nominale verlaging? „Dat zou wellicht een mogelijkheid moeten zijn. Zo'n nominale verlaging moet niet worden uitgesloten. Daar zullen we eens met het kabinet en de re- gerings praten. we van tevoren de koppen nog wel eens bij elkaar moeten ste ken, om te voorkomen dat het een partijtje vrij worstelen wordt", aldus Nijpels. Hij weet zich sinds deze week gesteund door het laatste rap port van de gezaghebbende OESO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling in Parijs, die opnieuw voor Nederland met klem een groter verschil tus sen uitkeringen en lonen als anti-crisisrecept adviseerde. Bij zo'n beleid past volgens Nijpels absolute vrijheid voor werkgevers en werknemers. Van praten, of zelfs maar den ken over een loonmaatregel moet de VVD-leider dan ook niets hebben. Alle verwijtende en dreigende taal van minister De Koning en CDA-fractielei- der De Vries hierover noemt Nijpels uiterst voorbarig en hoogst onverstandig. „Negen maal achtereen zijn werkge vers en werknemers in het keurslijf van een loonmaatre gel geperst. Het is natuurlijk een beetje vreemd te veron derstellen dat men elkaar nu binnen twee maanden op eens vindt. Daar zal lange tijd voor nodig zijn", zegt Nijpels. „Ik zou het zeer onverstandig vin den als de overheid zich nu al weer met de loonvorming zou gaan bemoeien en ik acht het ook zeer onwaarschijnlijk. Ik vind het werkelijk niet de taak van de overheid om de vakantietoeslag te beperken. Dat is een zaak van werkge vers en werknemers. De kans dat de VVD ooit haar steun daaraan zou geven is ook vrij wel uiitgesloten", zegt Nijpels. Blunder Maar als nu door een verbond van PvdA en CDA in de Tweede Kamer toch om een looningreep zou worden ge vraagd? „Ik vind dat het kabi net buitengewoon lang zou moeten nadenken om te zien of het zo'n wens-motie wel zou moeten uitvoeren. Ik zal er ze ker ook op aandringen dat niet te doen. Het kabinet is dan nog niet van de VVD af", zegt Nijpels dreigend. Toch wil hij ter wille van de vrijheid van onderhandelen het voortbe staan van dit kabinet niet op het spel zetten. „Maar deze re gering zou al weer binnen een half jaar een brevet van on vermogen geven aan werkge vers en werknemers. Dat zou ik een heel droevige zaak vin den. Psychologisch zou het een grote blunder zijn van het ka binet om tot een loonmaatre gel over te gaan. Het lijkt me bovendien weinig bevorde rend voor de coalitievreug de „Ik vind dat een kabinet zeker niet gehouden is om elke mo tie die in de Kamer wordt aangenomen, ook werkelijk uit te voeren. Dat geldt in het bijzonder voor een uitspraak waarin nu om een loonmaatre gel zou worden gevraagd. Het zou het kabinet zelfs sieren als moties maar eens niet werden uitgevoerd. De motie-inflatie neemt zulke ernstige vormen aan in de Kamer, dat het wel eens goed zou zijn als met name dit kabinet eens duide lijk zou maken, dat het iedere week uitbraken van 40 moties niet de opperste wijsheid is". ARJEN BROEKHUIZEN EN HAAG Honderd ïgen kabinet-Lubbers en is 3,4 miljard gulden ngebogen. Hoeveel ensen hierdoor hun lan zijn kwijt geraakt of )g zullen moeten verlie- in is moeilijk te zeggen. et zijn er in elk geval le duizenden. Toch iopt het overheidstekort, at met ombuigen juist la- er had moeten worden, naar ongekende hoog- Zonder verdere maat delen zal de staatsschuld it jaar stijgen tot dertien rocent van het nationaal inkomen ofwel bijna veer tig miljard gulden. Iets dergelijks geldt voor de werkloosheid. Ziedaar de eerste resultaten van het andere beleid, waarvoor Lubbers en de zijnen ko zen. Let wel! Dit is nog maar het begin. Er komen nog reeksen van miljarde nombuigingen die op nieuw vele duizenden van hun baan zullen beroven. In een opvallende politieke rust heeft de ploeg van Lub bers tot op heden zijn kracht dadigheid kunnen tonen. De nieuwe leiders van de rege ringspartijen, De Vries (CDA) en Nijpels (VVD) zitten deels nog te kort in het vak of had den wel wat anders aan hun hoofd dan met politieke uit spraken op de voorgrond te treden. Bovendien gaf de op positie van de PvdA daar nog absoluut geen aanleiding toe. Voor zover de socialisten al harde en wezenlijke kritiek op het kabinetsbeleid hebben, ontbreekt het in elk geval tot nog toe aan een concreet alter natief voor dat beleid. De naam van Den Uyl is dan ook al weken nuawelijks meer in de krant verschenen. Beweging Deze week is er wat meer be weging gekomen aan het poli tieke front. CDA-fractieleider Bert de Vries trad uit de scha duw van Lubbers en liet van uit het Friese Achtkarspelen weten wel wat voor een totaal verbod op loonsverhogingen en prijscompensaties te voelen als werkgevers en werkne tUITENHEER mers niet snel ernst maken met vrijwillig inleveren voor korter werken. VVD-leider Ed Nijpels komt in een interview met deze krant ook uit z'n hok, en wel met een harde af wijzing van elke looningreep. Zijn reactie op het achterwege blijven van loonmatiging is echter evenmin zoetsappig: het uitvoeren van het zogenaamde „rampenscenario" uit het re geerakkoord, wat neerkomt op aanvullende miljardenbezuini gingen die door uitkerings trekkers, ambtenaren en trendvolgers zullen moeten worden opgebracht. Nieuwe harde maatregelen die tegelijk een fundamenteel ver schil van mening blootleggen tussen de coalitiepartijen. Des kundigen in het CDA vinden het onvermijdelijk dat het ka binet een ingrijpende loon maatregel oplegt. Hun colle ga's in de VVD eisen daaren tegen dat nu eindelijk eens de eigen verantwoordelijkheid en vrijheid van werkgevers en werknemers onaangetast blijft. Gek genoeg lijkt de PvdA wei nig gevoelig voor deze eis van de sociale partners en ook wel bereid tot een nieuwe looning reep. De weg naar een frontale botsing tussen CDA en VVD, de eerste echte in de dagen van Lubbers ligt daarmee open. Van de PvdA mag im mers worden verwacht dat zij dit verschil van mening tot op het bot zal uitbenen. Kruitvat Er ligt bovendien nog een kruitvat klaar. De oneindig lij kende reeks aan banenkosten- de bezuinigingen die de eerste 100 dagen van Lubbers over ons is uitgestort, vormt slechts de invulling van in het regeer akkoord tussen VVD en CDA gemaakte afspraken. Dat is ook de reden waarom beide regeringspartijen zich zo rustig hebben kunnen houden. Dat wordt anders als er straks weer extra bezuinigd moet gaan worden. Allereerst is het de vraag of beide partijen het eens zijn over de mate waarin er meer moet worden gesnoeid. VVD- leider Nijpels komt in een in terview met deze krant tot een optelsom van twee tot vijf mil jard gulden. Over de noodzaak twee miljard blijvende tegen vallers extra te compenseren zijn CDA en VVD het in feite wel eens. We praten dan waarschijnlijk over twee mil jard. Het is echter zeer de vraag of die unanimiteit ook geldt voor Nijpels' wens via het „rampenscenario" er nog een schepje bovenop te doen, ook al legt hij deze wens met het regeerakkoord in de hand op tafel. Het CDA voelt im mers veel meer voor een di recte looningreep dan voor het compenseren van te hoge loonstijging door strafmaatre gelen, zoals extra ombuigin gen. Naast dat alles moet dan ook ncfë de vraag beantwoord wor den op welke manier extra be zuinigingen moeten worden gevonden. Nu de begrotingen bijna allemaal dopr de Tweede Kamer zijn vastgesteld kan daar moeilijk meer in worden gesneden. Toch moet er dit jaar al extra geld op tafel ko men. In zo'n situatie blijft er weinig anders over dan sociale uitkeringen en door de over heid betaalde salarissen en subsidies verder te beperken, geeft Ed Nijpels desgevraagd toe. Van bestaande koppelin gen aan de lonen in het be drijfsleven blijft dan niets meer over en aangezien die door sommigen, ook in het CDA, min of meer heilig zijn verklaard kan het nog een zeer tumultueus voorjaar wor den. De komende maanden zal niet alleen de homogeniteit van het kabinet moeten blijken. Ook de twee regeringspartijen zul len moeten tonen of hun nieu we samenwerking hen echt wat waard is en of die ook te gen een stootje kan. De Vries en Nijpels zullen uiteraard hun best doen „een partij vrij worstelen" waardoor coalities van CDA en PvdA zich zo kenmerken, te voorkomen. Maar hun betrekkelijke oner varenheid en de verschillen van mening kunnen wel eens zo groot blijken, dat dit CDA- VVD-verbond toch een gevoe lige deuk gaat oplopen. ARJEN BROEKHUIZEN ADVERTENTIE Een aantrekkelijk aanbod: Rond de Pasen met uw krant naar Wenen Is een stad met veel cultuur, traditie en geschiedenis. Voor wie van de barokke pracht van deze keizerstad In het prille lente groen wil genieten hebben wi) rond de Pasen een tweetal mooie 8- daagse reizen georganiseerd. Het vertrek is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam via Venlo, Keulen, Frankfurt, Wurzburg naar het overnachtingshotel in Geiselwlnd wordt gereden. Zondag gaat het via Neurenberg door het Donaudal, Passau, Linz en St. Polten naar Laaben in het Wienerwald bij Wenen waar gelogeerd wordt In het sfeervolle hotel Laabnerhof. Maandag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom. de Kaiser-appartementen. de Staatsopera. het Prater en de Donau- turm. Onder leiding van een Nederlandse gids. Dinsdag staan de Hofburg met de vermaarde Spaanse Rijschool en het slot Schönbrunn op het programma, 's Avonds gelegenheid tot het bijwonen van een voorstelling in de Volksoper (Die Fledermaus of Giselle, entree plm. ÖSch 250.-) Woensdag volgt een tocht door het prachtige Wienerwald en 's avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaardenier) in het wijn dorpje Grlnzlng. Donderdag is er gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek via St. Polten naar Salzburg, waar een korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om te lunchen. Via Rosemhein, München naar Gelselwind. Zaterdag vla Frankfurt. Keulen en Venlo terug, nadat onderweg het afscheidsdiner is gebruikt. De prijs van deze geheel verzorgde reis bedraagt ƒ530.- per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en tollet en vol- pension. Echter met uitzondering van de lunches op de heen- en te rugreis maar incl. het afscheidsdiner. De toeslag voor een een persoonskamer (echter zonder douche en toilet) bedraagt 50.- De entrees (met uitzondering van de Volksoper) zijn eveneens Inbegre pen. Reisverzekering 16.- p.p. Annuleringsverzekering 18.55 p.p. Geplande reisdata: zaterdag 26 maart a.s. t/m 2 april a.s. zaterdag 2 april a.s. t/m 9 april a.s. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190.696 of 190.698 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk In onze stadsvestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spul). Postbus 16050 2500 AA 's Gravenhage Tel 070-190696-190698 m ,f IW) I (maandag t/n vnidaq tussen 9<|ft 5 uur) /W

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7