Asser Molukkers aanvaarden vrijspraak „sans rancune" Geldgoeroe" geeft misleiding toe I „Herdenking schaamteloze vertoning Sandhi: „Veel buten gemaakt n Assam" CDA heel boos over PvdA-campagne Kabinet: geen absolute garantie marine-poot RSV DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit aNNENLAND/BUITENLAND SaidMOowumt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PAGINA 5 —^Mengele niet H n Paraguay" ASUNCION De Duitse oor- 1 ogsmisdadiger Josef Mengele, lie arts was in het concentratie- :amp Auschwitz, woont niet in 'araguay. Dit heeft de ondermi- iister van binnenlandse zaken tichel Angel Bestaro gisteren in suncion met klem verzekerd. ij reageerde daarmee op een erklaring van de Oostenrijkse ïazi-jager' Simon Wiesenthal, ie onlangs zei dat Mengele ver- I ileef bij een groep mennonieten Paraguay. Bestaro herinnerde aan dat Mengele al in 1980 de 'araguyaanse nationaliteit werd uitnomen. :-:S; ÉS zuini ind ha; ;hoe hï „Gromiko mengt zich in verkiezingsstrijd" BONN De Westduitse regering heeft de Russi sche minister van buitenlandse zaken Gromiko gisteren beschuldigd van „ernstige inbreuk op de verkiezingscampagne" in de Bondsrepubliek. Woordvoerder Südhoff zei op een persconferentie dat deze „massieve en weergaloze inmenging deel uitmaakt van een waar vuurwerk van publiciteit sacties". De regeringswoordvoerder doelde op een vraaggesprek met het Sovjet-persbureau TASS, waarin Gromiko donderdag de Westeuropese lan den oprieR afstand te nemen van de Amerikaanse benadering van het vraagstuk van de nucleaire ontwapening. Volgens Südhoff doet Moskou ver woede pogingen om het ontwapeningsbeleid van de Westerse regeringen bij hun onderdanen in diskrediet te brengen, waarbij West-Duitsland het belangrijkste doel van de Sovjet-Unie zou zijn. Politie Zuid-Afrika arresteert zwarten KAAPSTAD De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren met groot machtsvertoon een inval gedaan in Goeloeletoe, een illegaal kamp voor zwarten bij Kaapstad. De politie stak de zelfgemaakte ten ten in brand en arresteerde honder den zwarten, zo hebben ooggetuigen gemeld. Een stoet van 45 politiewa gens trok het kamp binnen, waar verleden week onlusten uitbraken toen eveneens de hutten en tenten vernield werden op last van de auto riteiten. Een woordvoerder van de overheid deelde mee dat de arres tanten naar een nabijgelegen regi stratiebureau voor zwarten werden gebracht. DEN HAAG Premier Lubbers en CDA-fractieleider De Vries hebben zich fel afgezet tegen een campagne die de PvdA is begonnen tegen het kabinetsbeleid onder de slogan: voor een dubbeltje geboren, voor een kwartje gepakt. „Ik heb daar moeite tot zeer grote moeite mee", aldus premier Lubbers in een reactie gisteren. De Vries liet op een spreekbeurt in Dor drecht weten dat de actie van de PvdA alle perken te buiten gaat. „Haar actie is niets anders dat het mobiliseren van onvre de tegen het kabinetsbeleid, een ordinaire manier om in te spe len op gevoelens van ontevredenheid die door pijnlijke maatre gelen van het kabinet veroorzaakt zijn. Niets meer", aldus De Vries. Volgens de CDA-voorman jaedient de PvdA zich in de oppositie tegen het kabinet op deze manier van goedkope me thoden omdat men zelf met geen enkel alternatief voor de ka binetsplannen komt. LEEUWARDEN De acht Asser Molukkers die veertien dagen geleden terecht stonden voor het Gerechtshof te Leeuwar den zijn vrijgesproken. Het Hof te Leeuwarden deed gistermiddag ver vroegde uitspraak in deze zaak. Zes Moluk kers werden, zoals be kend, eerder door de rechtbank te Assen ver oordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Twee wer den er toen al vrijgespro ken. Van de zes anderen was volgens de Asser rechtbank komen vast te staan dat ze op 11 juni vorig jaar een politiewa gen met twee agenten hadden beschoten. Po ging tot moord, luidde de ten lastelegging. „Wij aanvaarden deze vrij spraak sans rancune", aldus verklaarde de woordvoerder van de verdachte Molukkers Porsen aan het Hof na de uit spraak. De procureur-gene raal mr.H.Niemeijer zal niet in cassatie gaan bij het Hoge Raad. Juridisch heeft hij daartoe geen mogelijkheden. De twee agenten wier wagen destijds in Assen beschoten werd, waren er op uit ge stuurd om een brandmelding te onderzoeken. Op de rond weg van Assen ter hoogte van de Molukse wijk troffen zij een aantal brandende huisvuilcontainers op de weg aan. De containers werden geblust, opgeruimd en de agenten stapten weer in en reden weg. Daarop hoorden ze bonkende geluiden. Toen ze ontdekten dat ze bescho ten werden, gaven ze plank gas. In de wagen werden la ter 9 kogelinslagen ontdekt. Het onderzoek van de re cherche leidde uiteindelijk tot de aanhouding van 10 jon ge Molukkers en vervolgens tot de veroordeling van zes van hen. De president van het Hof mr.P.Waardenburg zei gister middag dat het Hof in zijn arrest tot de conclusie komt dat tijdens de zitting niet is komen vast te staan welk doel de verdachten beoogden met het schieten op de poli tieauto. Dat doel zou kunnen zijn geweld tegen de betrok ken politieambtenaren, be dreiging of uitsluitend ver nieling van de auto. Volgens het arrest kan dat doel dus niet bewezen worden, gelet op de omstandigheden waar onder werd geschoten en het daarmee samenhangende Vreugde onder de Molukkers nadat acht van hen gisteren door de rechtbank van Assen waren vrijgesproken. moment van schieten. Het Hof wijst daarbij ook op de aard en de plaats van de meerderheid van de inslagen van de kogels. Al met al kan men daarom niet overeind houden dat de opzet was ge richt op de dood of lichame lijk letsel van politieambte naren. Omdat het doel van het beschieten van de auto niet is komen vast tè staan, kan ook aan anderen geen medeplichtigheid voorzover dat subsidiair was ten laste gelegd, verweten worden. Het was de advocate mr. W.F. van Hattem die de doorslaggevende argumenten aanvoerde op basis waarvan het hof vonniste als zij deed. „Als iemand een ander mens wil vermoorden", zo stelde mr. Van Hattem, „dan is het logisch dat men dat op de meeste kansrijke manier doet. Waarom hebben de zes dan niet geschoten, toen de agenten buiten de wagen lie pen en perfecte doelwitten waren?". Wat de vrijspraak tot gevolg heeft, is moeilijk uit te ma ken. Zeker is dat de Moluk kers, die nu zo'n acht maan den vast hebben gezeten, met recht verongelijkt kunneil zijn. Achteraf blijkt immers, dat zij ten onrechte in de ge vangenis zaten. In zekere zin zijn zij dus, en voelen zij zich waarschijnlijk, de martelaren van een verkeerd proces. Ge volgen heeft het hoger be roep, dat zich in Leeuwarden afspeelde, zeker voor het op treden van de centrale re cherche-informatiedienst. Die dienst werd in Leeuwar den genadeloos doorgelicht. De advocaten van de zes maakten duidelijk, dat de CRI tegen uitdrukkelijke op dracht van de minister van justitie in, actief optreedt. Dat 'is iets waarover de Tweede Kamer zich onge twijfeld zal buigen. af— zij on radioactief RONINGEN Gipskarton- huis aten en poedergipsen die zijn maakt van industriële afval- psen met een hoog radium- hejehalte, kunnen de straling ee' npenshuis vergroten, d ergelijke afvalgipsen met eoog radiumgehalte worden -ederland op vrij ruin ihaal toegepast. Deze produk- ïn bevatten ruim dertig maal iveel radium als produkten van natuurgips zijn ge laakt. Dat staat in het rapport Jips als bouwmateriaal in ederland" van de chemie- inkél van de Rijksuniversi it Groningen. Het rapport is aatstisteren gepubliceerd. naa den' t sue e be r, di n he orse •proee ;o e a i slotpj et b veel kon' ski an 4 be d ehon dy He aai ,.d :eren waa eerst DEN HAAG Het kabinet geeft geen absolute garan tie dat de marinebedrijven van RSV, KMS en RDM, open kunnen blijven. „Er is geen juridische zekerheid. Die kan een kabinet niet geven", aldus premier Lub bers gisteren na afloop van de ministerraad. Lubbers draaide met zijn opmerkingen eerdere standpunten van het kabinet terug. Volgens die standpunten werd de continuïteit van de betrokken bedrijven gegaran deerd, zij het in afgeslankte vorm.„Wij bieden ze een redelijk perspectief", aldus Lubbers gisteren. Het kabinet heeft nog geen besluit genomen over het geld dat nodig is om marineorders die KMS en RDM nu uitvoeren af te maken. Vooral ten aanzien van de financiering van de naar vo ren te halen orders maakte Lubbers een voorbehoud. Er heerst inmiddels grote verwarring over eventuele voorne mens van Taiwan om het scheepsbouwconcern Wilton Fijenoord (WF), onderdeel van het in surséance van betaling verkerende RSV-concern, over te nemen. De Taiwanese minister van De fensie admiraal Chang-Chih heeft in Taipeh verklaard dat be richten over een Taiwanees aanbod om WF over te nemen „vol komen ongegrond" zijn en dat er ook geen plan in die richting in Taiwan bestaat. Bij WF houdt men echter vol dat Taiwan wel degelijk belangstelling in de overname van WF heeft. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren op verzoek van de bewindvoerders van RSV besloten om de voorlopige surseance van betaling op te heffen voor RSV Apparaten- en Ketelfabriek AKFin Goes, RSV Proces en Energie Projects in Utrecht en J. de Reus in Krimpen. SURINAAMS BEVRIJDINGSPLATFORM: V) DEN HAAG Het Be- vrijdingsplatform van Su rinaamse organisaties in Nederland heeft „met af grijzen kennis genomen" van de festiviteiten die le gerleider Bouterse heeft afgekondigd ter gelegen heid van de 25ste februa ri, de derde verjaardag van de machtsgreep in Su riname. Het platform spreekt in een communi- !>T> (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Tijdens verhoren door de Amster damse politie en de rech- ter-commissaris hebben Kamer en de directeur van de Murray First Fi nancial Europe B.V. (MFFE) de 45-jarige Ame rikaan E.W.C. inmiddels bekend dat de leningen die tal van beleggers af sloten om hun aankopen in onroerend goed-projec- ten van American Land Programm te kunnen be talen, geen leningen wa ren in de fiscale zin des woords. De beleggers was voorgespie geld dat zij met hun „lenin gen" voor superbelastingaftrek in aanmerking zouden komen. Nu er geen sprake blijkt te zijn van leningen in de fiscale zin des woords, kunnen ze dus ook geen aanspraak maken op be lastingaftrek, laat staan supe raftrek. In tegenstelling tot Kamer is de Amerikaan gis teravond wel op vrije voeten gesteld omdat hij heeft toege zegd aan het verdere justitiële onderzoek mee te werken. Zijn paspoort is uit voorzorg wel ingenomen. Kamer wordt vastgehouden omdat hem door officier mr. De Bruin niet alleen mislei ding, maar ook valsheid in ge schrifte en oplichting ten laste wordt gelegd, waarvoor verder verhoor noodzakelijk wordt geacht. De Hagenaar P. Geer- ling is inmiddels begonnen met een enquête onder de be leggers van American Land Programm om preciese gege vens boven water te krijgen hoe zij met hun investeringen in Amerikaans onroerend goed zijn gevaren. Zijn doel is „te redden wat er nog te red den valt uit het ALP-debacle". Daarnaast wil de stichting, waarvan hij de secretaris is, vorderingen tegen Kamer c.s. instellen wegens verduistering en-of wanprestatie en-of be drog en misleiding bij de ver koop en het beheer van de grond. Op Zonnewende, het landgoed in Moergestel, waar 150 onroe rend goed-maatschappijen van Kamer kantoor houden, ligt het werk praktisch stil. Ver koopleider C.H. Sommen beaamt, dat er vrijwel geen za- Sommen heeft er echter nog steeds alle vertrouwen in, dat Kamer van alle blaam wordt gezuiverd. Volgens hem berust het justitiële onderzoek op „slechts drie klachten". In zijn ogen zijn vooral de media de boosdoeners. Zij zouden Ka mer en ALP in een onjuist daglicht hebben gesteld, kort om een verkeerde voorstelling van zaken hebben gegeven. ÏEW DELHI De Indiase premier Indira Gandhi eeft gisteren tijdens een persconferentie erkend dat er oor haar regering „veel fouten" zijn gemaakt in de zijftaat Assam, waar de laatste weken meer dan duizend t jaa lensen zijn vermoord. Ze zei echter ook dat het ge beld moeilijk te vermijden was geweest en dat het was aangemoedigd" door het buitenland. remier Gandhi weigerde echter de verantwoordelijkheid voor e gruwelijkheden op zich te nemen, omdat ze moeilijk te ver lijden waren geweest. Ze gaf wel toe dat er door de federale egering veel fouten waren gemaakt in de manier waarop men ad gereageerd op de botsingen tussen de autochtone Assamese evolking en de Bengaalse en Nepalese immigranten. „Veel van ie fouten waren echter te wijten aan gebrek aan materieel en lankracht", zo zei de eerste-minister van India. de deelstaat Assam waren gisteren opnieuw duizenden mili- liren op de been om nieuwe onlusten de kop in te drukken, ok werden de zoekacties naar nieuwe slachtoffers voortgezet, ij de onlusten tussen de autochtone bevolking en immigranten it met name Bangladesj hebben volgens een officiële verkla- ng tot nu toe 1.300 mensen de dood gevonden. Zeker 100.000 lensen zijn dakloos geworden als gevolg van brandstichting. ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. RIEMELS l/frocejii MIER' |J H00OTWCT IN FfitMtti'THUIS.' Benzine, gas en diesel goedkoper ROTTERDAM Shell en Esso hebben gistermiddag prijsverlagingen aangekondigd voor benzine en dieselolie. Met ingang van dinsdag gaan de prijzen van super- en normale benzine met twee cent naar beneden en die van dieselolie met 2,4 cent. De prijzen van gasolie, huis brandolie en diesel gaan met 2,4 cent naar beneden. EssO verlaagt, evenals BK (Shell) ook de prijs van autogas met 1,2 cent per liter. Volgens Shell en Esso hebben de prijs verlagingen te maken met de dalende noteringen op de pro- duktenmarkten. Jhr. de Ranitz overleden UTRECHT In zijn woon plaats Driebergen is donder dag Jhr. mr. C.J.A. de Ranitz op 77-jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Jhr. de Ranitz is van 1948 tot 1970 burgemeester van Utrecht geweest. In de oorlog heeft hij gevangen gezeten in Scheveningen en in Duitsland wegens hulp aan Engeland vaarders en „belediging van het Duitse Rijk". Van 1945 tot 1948 was jhr. De Ranitz chef van de afdeling hoger onder wijs en wetenschappen van het ministerie van OKW. qué van een „schaamtelo ze vertoning, opgevoerd op de graven van de on schuldige slachtoffers van het barbarisme". Het platform heeft als tegen wicht een week van rouw af gekondigd om „de profiteurs te tonen dat het Surinaamse volk geenszins bereid is de slachtpartij van 8 december te vergeten". In Den Haag heb ben gisteravond ongeveer vijf tien Surinaamse vrouwen voor de Surinaamse ambassade een betoging met kaarsen en fak kels geh ouden. De actie was bedoeld om alle slachtoffers van het Bouterse-bewind te herdenken. Een nieuwe Surinaamse rege ring moet op korte termijn een nationaal veiligheidsplan op- 4 stellen. Dat heeft legerleider Bouterse gisteren verklaard op een „bezinningsbijeenkomst" in Paramaribo van het revolu tionair kader. Hij kondigde verder aan d?.t kabinetsforma teur Errol Alibux de nieuwe premier zal worden. Het nieu we Surinaamse kabinet zal maandag worden beëdigd. Bouterse zei tijdens de bijeen komst ter gelegenheid van de derde verjaardag van de revo lutie niet wat het nationaal veiligheidsplan inhoudt en wat het doel ervan is. Hij noemde de opstelling van zo'n plan de eerste prioriteit van een nieu we regering. Volgens waarne mers moet het veiligheidsplan Suriname beschermen tegen de dreiging van huurlingen. Als tweede prioriteit voor een nieuw kabinet noemde Bou terse de opstelling van een programma voor een democra tiseringsproces. Daarin zullen volkscomitees en districtsra den een belangrijk element vormen, aldus de Surinaamse legerleider. De opstelling van een sociaal-economisch pro gramma is de derde prioriteit voor de nieuwe regering. Hier in moet de noodzaak tot pro- duktieverhoging zijn vervat en moet aan de zelfvoorziening van - Suriname worden ge werkt, aldus Bouterse. ADVERTENTIE ISOLATIE-TOETS (Warm aanbevolen aan alle bewoners van een eigen huis! Isolatie helpt op stookkosten te besparen enverhoogt het wooncomfort! In dit lijstje ziet u wat één enkele vierkante meter isolatie u gemiddeld op stookkosten bespaart en na hoe veel jaar de voorzieningen zijn terugverdiend. Pak de duimstok en bekijk wat er in uw huis allemaal te isoleren is. Een prima basis om in overleg met een isolatiebedrijf of doe-het-zelf zaak snel een isolatieplan op te stellen! Nationaal Isolatie Programma soort isolatie jaarlijkse besparing* aantal jaren waar n de kosten op stookkosten per geïsoleerde m2 van isolatie zijn terugverdiend uitgevoerd door de vakman zélf uitgevoerd SDOuwmuurisolatie f 5,86 Gevelbinnenisolatie f 5,86 10 jaar 5 jaar Dakisolatie - verwarmde zolder f 5,86 10 jaar 5 jaar - onverwarmde zolder f 3,52 Vloerisolatie f 2,93 10 jaar Dubbelglas - woonkamer f 17,58 \2V2 jaar - slaapkamer f 11,72 19 jaar Voorzetramen - woonkamer f 17,58 11 jaar 5V2jaar - slaapkamer f 11,72 8'/a jaar Leidinjnsolatie (per strekkende meter) f 5,27 2 jaar 1 jaar Deze besparingen gelden voor centraal verwarmde woningen waarin 3500 tot 3700 m3 aardgas per jaar wordt verbruikt bij een aardgasprijs van 58,6 cent per m3.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5