„Een leeft, gemeenschap daar kun je geen museum van maken" Bianca, een keurig verzorgde straathond LEIDEN Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Gemeentehuis Lisse gaat 7 september officieel open LISSE Het nieuwe raad huis van Lisse zal naar alle waarschijnlijkheid 7 sep tember officieel worden ge opend. Verwacht wordt dat het gebouw halverwege de maand juni wordt opgele verd. In de zomervakantie kan het dan worden schoongemaakt en inge richt. Het is nog niet be kend wie de officiële ope ning zal verrichten. Er zijn wel uitnodigingen ver stuurd, maar daar is nog geen ,ja" op gekomen Tot de ingebruikname blijft het gemeentelijk apparaat ge huisvest in de oude schooi aan de Lisbloemstraat „Het is wel lekker ruim, maar natuurlijk niet ingericht op dit soort werk en de stuk ken kalk komen bij tijd en wijle van het plafondal dus gemeentesecretaris S.P. Broersen. LISSE De gemeentese cretaris van Lisse, de heer S.P. Broersen gaat dinsdag 1 maart een dubbel jubile um vieren. Hij is die dag 25 jaar in dienst bij de ge meente Lisse en viert ook alvast dat hij in augustus 40 jaar in overheidsdienst is. Een man, die dus mee kan praten over de vele veranderingen die het „bollendorp" heeft onder gaan, zowel wat betreft het uiterlijk van het dorp als de mentaliteit van de inwoners. Een opvallende opmerking van hem zo aan de vooravond van zijn jubilea is: „Een gemeen schap leeft, daar kun je geen museum van ma ken". Hij doelt daarmee met name op de kritiek uit de dorpsgemeenschap tegen de beslissing om het oude monumentale raad huisje te slopen en er een modern nieuwbouwcom- plex voor in de plaats te zetten. Maar er is in die 25 jaar na tuurlijk veel meer veranderd dan alleen de verdwijning van een karakteristiek pand en de verschijning van moderne nieuwbouw. Toen de heer Broersen naar Lisse kwam, op 1 maart 1958, was Lisse veel kleiner, de Zeeheldenbuurt werd nog gebouwd. „En later volgden wijken als de Poelpol der. Meerenburgh en tal van kleinere projecten. Straks volgt De Blinkerd en even tueel daarna de dorpsuitleg voorbij de Poelpolder. Dat vind je in bijna alle gemeen ten, maar Lisse is ook in ver keerstechnisch opzicht sterk veranderd met de Kanaal straat, de Westerdreef, de Nas- saustraat en straks ook de Westelijke omleidingsweg. De Heereweg en 't Vierkant zijn daardoor sterk veranderd". Volgens de heer Broersen is niet alleen het uiterlijk van Lisse veranderd, maar onder ging de mentaliteit van de in woners eveneens een sterke ommezwaai. „Vijfentwintig jaar geleden legde de bollen teelt nog een vrij zwaar accent op het dagelijks leven. Door de stroom van nieuwe inwoners en de bebouwing van bollen land is nog maar een klein deel van de mensen voor zijn brood afhankelijk van de teelt. De gemeenschap is niet meer afhankelijk van de bollen. „Maar..", zegt hij nadrukke lijk, „..Lisse moet wel het cen trum van het bloembollenge- beuren blijven. De handel is hier nog steeds, we hebben de veilingen en die moeten hun centrumfunctie behouden. Door die veilingen blijf je het centrum en bovendien biedt het veel mensen werk". Wat betreft de toestroom van nieuwe inwoners, die is vol gens de gemeentesecretaris erg geleidelijk verlopen, waardoor de integratie van „echte" Lis- sers en „import" volgens hem goed is verlopen. Hij kan het weten, want hij is zelf ook niet uit Lisse afkomstig. De heer Broersen is geboren in Grote broek, tussen Hoorn en Enk huizen, ging in augustus 1943 werken in de gemeente Bo- venkarspel, vertrok in 1949 naar Huissen in Gelderland en belandde voor Lisse in 1951 in Monster in het Westland. Hij begon als volontair (wel wer ken, maar zonder verdiensten) heeft hij zich opgewerkt na zijn mulodiploma tot gemeen tesecretaris met verschillende diploma's zoals M.O. Staatsin richting. Algemeen De heer Broersen beschikt, zo als hij dat zelf noemt, over een algemeen gerichte belangstel ling. Hij voelt zich erg thuis in Lisse en stapte dan ook snel in' het secretariaat van organisa ties als de woningbouw verenigingen. de vleekeu- ringsdienst, de Keukenhof en het gas- en waterleidingbe drijf. De besturen van de wo ningbouw verenigingen moeten het nu zonder hem doen. „Ik ben nu 55 en moet het wat kalmer aan doen. Maar dat werk boeit mij nog steeds. Vooral omdat het hier echte verenigingen zijn met een belangrijke stem voor de leden. Zoals het in Leiden gebeurt in de vorm van een stichting, daar ben ik geen be wonderaar van". Die algemene belangstelling is de heer Broersen goed van pas gekomen in Lisse waar hij eerst chef financiën was met als bijbehorende taken onder wijs en personeelszaken en in 1972 gemeentesecretaris werd. „Als oudere ben je een genera list, niet zo gevoelig voor de tails en ken je praktisch alle terreinen van het gemeentelijk werk, van archiveren tot en met de wetten. Dat hoorde bij de loopbaan. De jongere colle ga's hebben dat veel minder door hun gerichte opleiding, maar ze zullen denk ik zonder algemene belangstelling niet goed kunnen functioneren", stelt de heer Broersen. Rechterhand Met die opmerking komt de gemeentesecretaris uit op de vraag of hij en zijn collega's niet eerder een burgemeester zijn dan de echte en niet de rechterhand daarvan. „De burgemeester blijft de baas, hij is de bestuurder, de voorzitter van de gemeenteraad en de voorzitter van het college van B en W. De secretaris is geen bestuurder. Hij is de rechter hand van zowel B en W, als de gemeenteraad, hij is de hoogste ambtenaar en heel sterk bij het bestupr betrokken. Hij heeft een soort dualistische (tweeslachtige) functie: hij staat met één been in het be stuur en met het andere in de administratie. Hij weet van heel veel af en is ook de eerste adviseur aan B en W en dis cussieert ook mee in de verga deringen van het college, zo dat de gemeenteraad schrifte- Gemeentesecretarls Broersen: „Lisse moet het centrum van de bollenteelt blijven". lijk voorbereide discussiestuk ken kan krijgen", vertelt de heer Broersen en hij voegt daar schouderophalend aan toe dat de bevolking alleen de burgemeester, de wethouders en de raadsleden ziet en niet opmerkt wat een gemeentese cretaris doet. Wat betreft de verdere uitbrei ding van Lisse is de heer Broersen niet pessimistisch ge stemd. „Die contingentering' (subsidie-toewijzing van het rijk) van woningen is iets van ups en downs. Ik geloof niet dat het zo slecht als nu blijfjt. We moeten blijven bedenken waar we in de toekomst naar toe willen met de woningbouw en daarom nu al plannen ma ken voor toekomstige dorps- uitbreidingen. Wel denk ik dat de bouw trager zal verlopen en daarom moet er gezocht worden naar andere wegen, zoals goedkope bouw in de vrije sector. We zullen ook moeten kijken of het goedko per kan voor de mensen met een kleine portemonnee, bij voorbeeld door andere bouw methoden. Er komen langza merhand aanbiedingen op de markt en de bouwwereld zal naar nieuwe mogelijkheden moeten blijven zoeken. We moeten alleen niet meer naar gestapelde bouw toe". Wat be treft de bebouwing van Lisse meldt de gemeentesecretaris nog dat tegen de zomer een woonbehoefte-onderzoek wordt afgerond, waardoor de gemeente een duidelijk inzicht zal krijgen in de behoefte aan bepaalde soorten woningen en vooral naar het aantal echte woningzoekenden (in 1982 wa ren er 1047 geregistreerd), om dat de inschrijfnormen heel ruim zijn in Lisse en sommige mensen wel al een woning hebben, maar graag een ande re willen hebben. ASTRID SCHOORDIJK JUBILEREND GEMEENTESECRETARIS BROERSEN: EetdócSotwcmt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PAGINBII* Onder redactie van Ton Pieters. Ernst en luim gingen in het,.Geïllustreerd Zondags blad" hand in hand. Wat een grapje heette te zijn, kon vaak een diepere bete kenis hebben. Eind februari 1913 werd de lange reeks „uitjes", anecdotes zeg maar, onderbroken door de onnatuurlijk vroege wijs heid van een jongetje dat Koos heette. Koos had een vader die werkman was en deze werkman vertelde op een ochtend (aan het ont bijt, mogen we aannemen) aan zijne vrouw het volgen de: „Vrouw, ik heb van nacht een aardigen droom gehad. Misschien kunt ge me er meer van vertellen. Ik heb vier ratten gezien, die beurtelings dicht bij me kwamen. De eerste was dik en vet, de twee volgende waren zeer mager en de vierde was blind". De goede man „was ongerust over de beteekenis van zijnen droom, want hij had hooren zeggen dat de ratten onge luk aanbrengen. Zijne vrouw evenwel, hierover ondervraagd, kon de uitleg ging van den droom niet vinden". Bovendien had de morgenstond bij haar geen goud in de mond. „Maar hun kleine jongen, Koos geheten, die veel ver stand had en ook uitgesla pen was, was de Joseph van deze nieuwen Pharao. En hij sprak zoo tot zijn vader: Die dikke en vette rat is de jeneverbaas van den hoek onzer straat, dien gij dik werf bezoekt en naar wien gij al ons geld draagt. De twee magere ratten, dat zijn moeder en ik, en de blinde rat, dat zijt gij, vader". En het Zondagsblad besluit heel fijntjes: „Bericht aan de huisvaders, die zonder te slapen dezen droom vérwe- zenlijken". ROOMSCH TOONEEL TEN PLATTELANDE: „De apo theose van „De Hemelsche Altaarwacht" onlangs Sassenheim, het mooie bloemendorp tusschen Haar lem en Leiden, met zeer veel succes opgevoerd". 'ttiimib GLIJBOOTEN: „Een nieuw bewegings-toestel voo glijbooten is de luchtschroef, zooals die ook voor d vliegtuigen wordt gebruikt. Na allerlei proefnemingei sP is men er in geslaagd, met zulk een luchtschroef eet v< boot een snelheid te geven van meer dan 60 K.M. i| het uur!!" Intussen was „de Zuster naai was. Zij moest bezuii van den Paus" overleden: gen en rekenen om rond Donna Rosa Sarto, „degene die altijd zijn huishouding deed, zelfs toen hij al kardi- ZILVEREN COMMISSIONAIR: „Het was 25 jaar gele den dat de heer W.G. van Nieuwkerk als commissio nair in dienst trad bij den heer Smulders, Hotel Lion d'Or, Breestraat te Leiden. Bij gelegenheid van dit feest ontving hij vele blijken van belangstelling". kunnen komen, want ha broer, die zelf geen beho< ten had, gaf alles wat missen kon, weg aan de men, aan allerlei werken, aan de ring der Roomsche Eenmaal op den Petrus kon de Paus zijfiROT zuster niet meer de huislaten houding laten doen. Maapniaé de zusters van den Pauipser bleven vlak tegenover hef*13*1 Vaticaan wonen, op eeijnnei eenvoudig bovenhuis, en d(er&e telefoon verbond hen 1 den gevangen broeder, di/f nu den zwaren last van he^3^ Stedehouderschap te torse£veej had. De zwaarste beproeje v ving^ voor Rosa Sarto e^a^, den Paus-zelf was ten slotGjps te, dat Z.H.Pius X niet bjeder het sterfbed van zijn veelfinkc geliefde zuster wezen kon"»it G En terwijl Turkije de laatstïsten krijgers uit Anatolië naai Europa zond, „woestf Klein-Aziatische horden hadden de international! sportfeesten in StockholriT| ook dit jaar weer groot suci ces: „Bizonder trok de be langstelling het van ski-loopers, waarbij kampioen van het springen, Ollson, een salen sprong maakte van meters ver!" In Rusland gonnen eind februari '13 feesten van het derdjarig bestaan der nastie der Romanofs. derde eeuwfeest ving in de stad Kostrama, bakermat der nu de Czarendynastie, Czaar Michael, de Romanof, leefde bij troonsbestijging in het 1613". LEIDEN Het dierena siel staat er momenteel grotendeels ongebruikt bij. Welgeteld vier hon den wat katten en een enkele vogel bevolken de hokken. Onder hen Bianca, die weliswaar ge noteerd staat als een straathond maar er toch keurig verzorgd bij loopt en voorzien is van alle 'goede manieren die men van een welopgevoede hond mag verwachten. De herkomst van Bianca is onduidelijk. Ze werd meer dan een maand geleden bin nengebracht door de dieren- hulpdienst die haar had ge vonden in de Sumatrastraat. Ze zag er met haar glimmen de vacht keurig uit en alles wees er op, dat de rechtmati ge eigenaar zich spoedig zou melden om zijn geliefkoosde bezit tot zich te nemen. Vreemd genoeg werd van de eigenaar niets meer verno men en zo verblijft Bianca, x. tot haar eigen verdriet, nog steeds in het asiel. Een ver blijf dat haar zo langzamer hand de keel uit gaat hangen hetgeen ze bij tijd en wijlen met verontwaardigd geblaf overduidelijk laat blijken. Bianca is een 3-jarig teefje met een gladde zwarte vacht die enigszins bruin is afgete kend. Ze is een bastaard met vermoedelijk een herder als één van de ouders. Bianca is met haar schofthoogte van nauwelijks 50 cm. een hand zaam en uiterst vriendelijk ogend hondje. De wat spitse snuit doet een nieuwsgierige karakter vermoeden hetgeen in een eerste kennismaking met het dier wordt bevestigd. Een snuffelaar die niet van plan is zich terug te trekken voordat alle hoeken van de kamer zijn verkend. Een speelse hond ook die zeker geen hele dag alleen gelaten kan worden. Bianca's lieve karakter brengt met zich mee dat het samenzijn met andere hon den of katten nauwelijks pro- blemen oplevert. Ook met kinderen kan ze goed op schieten. Als alle bastaarden is het. een lekker sterke hond die een stoeipartijtje met de baas niet uit de weg gaat. Een finke portie genegenheid dient daar wel tegenover te staan. Omdat het maar een klein hondje is. levert de huisvesting geen onoverko melijke problemen op. Ook een flat behoort tot de moge lijkheden. Sandy Sandy, de poes van vorige week, mocht zich in grote be langstelling verheugen. Vele geïnteresseerden belden op en een enkele kwam zelfs persoonlijk kijken. Dit leidde er echter niet toe dat het dier een nieuw tehuis kreeg. Over het algemeen werd de poes te oud gevonden terwijl ze toch slechts drie jaren telt. Voor wie haar alsnog een nieuw tehuis wil verschaffen is San dy deze week nog in het die renasiel te bezichtigen. Bianca is haar verblijf in het dierenasiel zat. KIEKJE VAN DEN BALKANOORLOG: „Een zeldzaam kiekje bij de Turksche voofc^ posten aan de Tschataldsjalinie, na het hervatten van den strijd".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4