(Sowuvnt VVD wil positie bijzonder onderwijs nader bezien Meevaller van 1,3 miljard Ambtenaren gevraagd zonodig van baan te veranderen „Leger Zimbabwe doodde ruim duizend mensen" Opzienbarend BON: Zaterdag 26 februari 1983, 74e jaargang no. 22512 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoti Pers. Apothekersdi)k 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden Directeur hoofdredacteur:M Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (exd.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61.25. jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. \rrr*> Herman van Veen met „Zc lang de voorraad strekt" op Ned. I om 22.30 uur. Om 23.40 uur nachtfilm „De verschrik kelijke man uit Saffie". Op Ned. II om 19.20 uur „Jon geren Olympiade" en om 22.45 uur „Studio sport". Morgen avond op Ned. I om 20.45 uur de paus en de kernwapens in „Tussen Keulen en Parijs". Veel bewolking met af en toe regen. Matige zuidwesten wind. Middagtemparatuur 8 a 10 graden. Zon op: 7.32; onder: 18.15. Schev. hoog water: 2,53 en 15,04; laag water: 11,01 en 23,18. anhattan in New York. ijl illiams was de auteur van bekende stukken als .Glazen speel- led', .Tramlijn Begeerte', .The rose tattoo' en ,Kat op een heet iken dak. Marlon Brando, die in verschillende filmversies van leelstukken van Tennessee Williams is opgetreden, zei giste- n naar naar aanleiding van diens dood: „Hij was iemand die jn hele leven met de Dood bezig was. Ik geloof dat hij vele len is gestorven voor hij overleed". „GELDGOEROE" R. KAMER VAST IN BIJLMERBAJES AMSTERDAM De Amsterdamse rech- ter-commissaris mr. Bentinck heeft gister avond de in voorlopige hechtenisneming bevolen van de afgelopen maandag gear resteerde Rienk H. Kamer (39). Deze ..geld- goeroe", zoals hij zichzelf noemt, wordt er van verdacht duizenden Nederlandse, Bel gische en andere West-Europese beleggers te hebben opgelicht met investeringen in Amerikaans onroerend goed. Hij is opgeslo ten in de Bijlmer-bajes. De voorlopige hechtenis is in eerste instantie 12 dagen van kracht en kan verlengd worden. Pagina 5: „Geldgoeroe" geeft misleiding toe Vader en zoon aten kinderen NEW DELHI De politie in Pes- jawar in het noorden van Pakistan heeft gisteren een vader en zoon gearresteerd die hebben bekend dat zij 25 kinderen hebben vermoord en opgegeten. Het Indiase persbu reau UNI berichtte uit Islamabad dat de twee mannen werden gear resteerd op het ogenblik waarop zij het vlees van een zevenjarig meisje hadden gewassen, dat zij kort tevo ren hadden gedood. Pesjawar ligt in de buurt van de Afghaanse grens en is sinds de inval van de Russen in Afghanistan drie jaar ge leden een toevluchtsoord van Af ghaanse vluchtelingen geworden. Chinese jager zag aapachtig mens PEKING Een Chinese jager meent dat hij in 1980 in Guangxi, één van de meest onderontwikkelde gebieden van het land, een levend wezen heeft gezien dat half op een mens, half op een aap leek. Uit medelij den heeft hij het schepsel niet neergescho ten. De Engelstalige krant „China Daily" berichtte gisteren dat de 40-jarige Boe Sha- oqi het vreemde wezen ontdekte op een van zijn tochten naar wilde dieren. Het was ongeveer 1 meter lang, had een hoofd als dat van een aap, een neus die op die van een hond leek, en mensenoren, -ogen en •vingers. Op zijn lichaam zag de jager ha ren als van een buffel. Toen Bu Shaoqi het wezen benaderde, begon het te huilen „als een mens die om genade smeekt". rergeefs legsturen Egeuners lost 10 mille EN HAAG De frenigde Staten Jbben besloten de leden tellende zi- (unerfamilie Bar- iv niet toe te en terug te liren naar Neder- pid, vanwaar ze november uit Lelystad rtrokken. fclgens het minis- Ve van justitie in jn Haag zal hen jrgen bij terug- er op Schiphol Bnuit Los Angeles 1» voorhand' toela- lig worden gewei- |rd en zal de fami- i worden doorge- naar hun lid van herkomst. Hien niet uit hun lpieren blijkt welk dat is, wordt familie doorge- |iurd naar Lely- waar ze vier fer heeft gewoond. |le kosten van de Jnerika-reis, in to tal 60 mille, zijn pr de Nederland- pverheid betaald, prbij ging het on- 3m retour- [kets die de toe tot de VS esten vergemak- flijken door te {geren dat het eeri tijdelijk irblijf ging. Vol- het Amster- e advocaten- B>llectief is de poli- f van Lelystad op hoogte geweest het ontbreken vereiste papieren. amera's bij toplichten Aak vernield SN HAAG De cspolitie is in de frste twee maan- van dit jaar al ..jnfronteerd met eer dan 100.000 ilden schade aan- ïricht aan vaste darkasten en lodlichtcamera's. )e laatste tijd gaan irkeersdeelnemers ier overtredingen K>r deze appara- ur zijn vastgelegd, steeds meer toe [er dat bewijsma- riaal radicaal te rnietigen", aldus rijkspolitie. NIJPELS: BEZUINIGING KAN MILJARD OPLEVEREN UTRECHT Op de WD-partijraad in Utrecht heeft de liberale fractie voorzitter Ed Nijpels van ochtend aangekondigd dat de VVD niet zal aarzelen heilige huisjes te slopen als dat in het belang van het economisch herstel proces is. Daarbij sprak hij zich onomwonden uit voor een andere regeling van de gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. In plaats van op vrijwel alle overheidstaken een beetje te bezuinigen wil Nijpels bezien of niet een aantal overheidsta ken volledig kan worden be ëindigd, zodat er meer geld over blijft om andere zaken volledig onaangetast te laten. Wel riep hij het kabinet op zorgvuldig te werk te gaan bij het hanteren van het snoei- „De bezuinigingen moeten ook maatschappelijk geaccepteerd worden. Laat het kabinet zich realiseren dat achter de cijfers mensen zitten en laat het toch vooral op de bres staan voor hen die het écht nodig heb ben", stelde Nijpels. De VVD-leider meent een nieuwe besparingsmogelijk heid in het onderwijs gevon den te hebben. Over de gelijk stelling van het openbaar en bijzonder onderwijs zei hij: „Er is iets fundementeels mis met het systeem als een kapotte ruit bij een openbare school ook automatisch wordt ver goed aan het bijzonder onder wijs. Door het oneigenlijk ge bruik van deze financiële ge lijkstelling wordt een miljard gulden onnodig uitgegeven", stelde de VVD-leider vanoch tend. Wachten op de bus Een opmerkelijk gebeuren deed d zich gisteren in het hartje van Parijs voor toen deze twee koei en bij de halte op de Place de La Bastille op de bus stonden te wachten. Deze runderen wekten althans die in druk bij de nietsvermoeden de voorbijgan ger. In werkelijk heid vormt het verblijf van de twee koeien in Parijs een on derdeel van het programma „Een Boerderij in de Stad", dat in opdracht van het Franse mi nisterie wordt uitgevoerd met het doel de Pa- rijzenaars meer informatie te ge ven over melk en melkproduc ten. -V 1: (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG Het tekort op de overheidsfinanciën is 1982 0,4 procent, dat wil zeggen 1,3 miljard gulden, Iieegevallen. Vooral de belastingen brachten meer op in voorzien was. Hier was de extra opbrengst 720 mil- n gulden meer dan geraamd, zo heeft het ministerie an financiën gisteren bekend gemaakt. ndanks de meevaller steeg het tekort op de overheidsfinanciën rijksoverheid, provincies en gemeenten - met 2,9 procent ten >zichte van de verwachtingen die er voor 1982 bestonden. Bij rijksoverheid steeg het tekort in 1982 met 3,3 procent ten op- chte van de verwachting voor 1982 neergelegd in de Miljoe- snnota voor 1982. Dit is een stijging van bijna elf miljard gul- n.Het totale tekort van de overheid was eind 1982 26,6 miljard dden. remier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat et voordeeltje over 1982 geen effecten zal hebben voor de voor jaar aangekondigde bezuinigingen op de overheidsuitgaven. .ïval op dissidente Poolse schrijvers ARSCHAU Functionaris- van het Poolse bewind j^Bbben gisteren felle kritiek ^Htleverd op de leiders van de ^B>geschorte schrijversbond. Zij ^Bebben gedreigd de leden van bond, die hun werken on- ^H&rgronds of in het buitenland Hwbliceren, te royeren. r""* sinds de schrijversbond in de cember 1981 bij de invoering van de staat van beleg werd opgeschort. Enkele weken ge leden heeft de Poolse politie invallen gedaan in de wonin gen van zes schrijvers, wier werk ondergronds en in het buitenland was verschenen. Herdenking Februaristaking Vele duizenden hebben gistermiddag in de regen deelgenomen aan het défilé langs het standbeeld van de Dokwerker op het Jo nas Daniël Meijerplein in Amsterdam ter herdenking van de Fe bruaristaking. Óp 25 en 26 februari 1941 staakten tienduizenden Amsterdammers uit protest tegen de Duitse bezetting en de ar restaties en deportaties van joden. Volgens B en W van Amster dam is deze staking nog altijd actueel, omdat het fascisme op talloze plaatsen in de wereld nog bestaat en ook in Nederland verschijnselen van rassendiscriminatie, afkeer van Vreemdelingen en antisemitisme de kop weer opsteken. DEN HAAG De beper king van het aantal amb tenaren met twee procent waartoe het kabinet heeft besloten, zal alleen zonder gedwongen ontslagen kunnen plaatsvinden in dien ambtenaren meer dan tot nu toe bereid zijn van baan te veranderen. Dit kan een verandering van baan binnen het ei gen ministerie inhouden of het aanvaarden van een functie bij een ander mi nisterie. Dit heeft premier Lubbers na afloop van de ministerraad ge zegd. In de ministerraad is ge sproken over de invulling van de beperking van het aantal ambtenaren bij de rijksover heid met twee procent. Minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) zal aanstaande weeek met de bonden van overheids personeel over de zaak gaan praten. „De beperking van het aantal ambtenaren met twee procent moet kunnen, daar zijn de vakbonden het ook over eens. Gedwongen ontslagen zijn echter alleen te voorkomnem indien de mobiliteit van de ambtenaren groter wordt. Daar zullen afspraken over gemaakt moeten worden", al dus Lubbers. In het kabinet is niet gespro ken over arbeidstijdverkorting voor ambtenaren om ontslagen te voorkomen. „Ik sluit ar beidstijdverkorting te zijner tijd niet uit", aldus Lubbers, die zich echter niet wilde wa gen aan de voorspelling van een tijdstip waarop dit zou kunnen. BOELAWAYO Eenheden van het Zimbabwese le ger hebben in Matabeleland in het westen van Zim babwe de afgelopen maand meer dan duizend mensen vermoord. Dit hebben ooggetuigen in Boelawayo giste ren gemeld. De moordpartijen gingen gepaard met martelingen en verkrachtingen en de regeringssolda ten staken ook huizen in brand, aldus de ooggetuigen. Matabeleland is de thuisbasis van Nkomo, die nog maar enkele jaren geleden met de huidige premier van Zimbabwe, Moegabe, het blanke minderheidsbewind van Ian Smith bestreed, maar nu op gespannen voet leeft met de Zimbabwese regering. Voor malige guerrillastrijders van Nkomo plegen de laatste maanden gewelddaden in Matabeleland. waarbij ongeveer honderd men sen zijn omgekomen. De regering stuurde de vijfde brigade van het leger om de rust te herstellen. De regering spreekt tegen dat deze brigade moorden begaat. Zij stelt de ZAPU-partij van Nko mo verantwoordelijk voor de onlusten in Matabeleland. Premier Moegabe beschuldigde Nkomo er gisteren van te probe ren Zuidafrikaanse steun te krijgen voor het omverwerpen van zijn regering, zo meldde het Zimbabwese persbureau Ziana. Vol gens de autoriteiten krijgen aanhangers van Nkomo een militai re opleiding in vier kampen in Zuid-Afrika. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e: en 15.00 uur. teletoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Dorp van saamhorigheid Midden in de Randstad heb je hier en daar nog van die zeldzame plekjes met „eigenheimers". Daar is Stompwijk er een van. Vlakbij staat een prachtige „driegang" van mo lens, die zich blauwgrijs tegen de einder aftekenen. Hol land, polderland, en daar heeft ooit Stompwijk zich op neergevlijd. In dat dorp, langgerekt in een weids land. wonen de Stompwijkers. een hechte gemeenschap, die zich deze week niet heeft verloochend toen een regelrechte ramp en haar gevolgen het dorp trof. vier doden en achttien gewon den bij een busongeval onder Amersfoort. Donderdag bij de begrafenis gaf een heel dorp een hele dag aan de nage dachtenis van de vier medebewoners. Verslaggever Ton Pieters schetst op de voorpagina van onze bijlage Finale deze gemeenschap, waarvan emeritus- pastoor Ed Paap getuigt: „Het is werkelijk fabelachtig hoe ze hier met elkaar meeleven. Eens een Stompwijker, altijd een Stompwijker". VERDER IN FINALE: Reünie van de Ver- straete-dynastie: Vlaamse vierschaar vormt koste lijk familiekwartet. Medische rubriek: het zwarte schaap valium. Een dagje op stap met Britse premier: Margaret Thatcher bekommert zich niet om eieren en meelbommen. Al op veertienjarige leeftijd begint heroïneprostitutie. Steeds meer kampeerders naar het boerenerf. Romeo Zondervan solliciteert naar een plaats in het Ne derlands voetbaleftal. Judoër Peter Adelaar heeft weer plezier in zijn leven. Auto tegen vangrail OEGSTGEEST Een 50-jarige marineman uit Den Helder is gistermorgen op de rijksweg 44, 500 meter voor de afslag Oegst- geest met zijn auto in de vangrail terechtgekomen. De man heeft vermoedelijk een hersenbloeding of hartaanval gekregen en raakte van de weg. Twee vrachtwagenchauffeurs, die dat zagen aankomen omdat de auto al enige tijd heen en weer slingerde en niet te passeren was, wisten erger te voorkomen. Zij remden het overige verkeer af door langzamer te gaan rijden. De auto kwam uiteindelijk in de vangrail tot stilstand. De marinier liep daarbij nog een hoofdwond op en is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Aangezien de portieren van de auto waren afgesloten moest daarvoor eerst een voorraam worden in geslagen. De auto werd verder licht beschadigd. Automobilist uit Leiderdorp verongelukt LEIDERDORP De 64-jariee C. van Alphen uit LeiderdOTp is gisteravond om het leven gekomen nadat hij met zijn auto te water was geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Zijl- dijk, ter hoogte van de Zijl- brug in Leiderdorp. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK rHEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Als we een Chinese jager mogen geloven heeft hij in een zeer achtergebleven gebied van zijn immense land een aapmens gezien. Hij had het voor de loop van zijn geweer, maai uit medelijden met het vreemde wezen, dat er bijna als een mens, maar wel behaard als een buffel uitzag en dat ook nog begon te huilen, heeft hij het niet neergeschoten. Overigens is het al drie jaar geleden, dat hij dit had meegemaakt. Hij moet zelf weten of hij zulk opzienbarend nieuws zo lang voor zich wil houden. De „Leidse Courant" is dat anders gewend. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. wS^CcidocSoutarit

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1