„Ik kan niet zeggen dat ik superf anatiek ben" Ja BASKETBALINTERNATIONAL MARIJKE KLOS: Trainer (1) Blijft de trainer wel. of gaat-ie alsnog weg? Het is een vraagstelling die in dit jaargetijde de gemoederen bij de meeste voetbalverenigingen danig bezighoudt. De enige wijze om gonzende geruchten de kop in te drukken, dan wel naar het rijk der fabelen te verwijzen, is dan een stuk je van de voorzitter in het eigen clubblad. John ter Beek, de eerste man van de afdelingsvereniging VNL begreep dat en liet dan ook een stukje van zijn hand in het VNL- blad verschijnen. Op zich wellicht niets bijzonders, maar door de ludieke wijze van schijven aardig genoeg om even een stukje te citeren. Hoewel we over VNL nog niets in de krant hebben gelezen, „gonst" het ook bij ons in de club. Blijft hij wel, blijft hij niet. Welnu, ik kan jullie zeggen dat het bestuur en G. van Eijk besloten hebben na dit seizoen uit elkaar te gaan. Even voor de duidelijkheid; de heer van Eijk verlaat VNL, het bestuur blijft... Gewicht De powerliftploeg van LKV De Spartaan promoveerde af gelopen weekeinde naar de hoogste landelijke afdeling. Onder redactie van Gert Jan Onvlee Een prestatie van formaat, mogen we wel stellen, om niet te zeggen, een prestatie van gewicht. Want: er gaan wat gewichten om in dat powerliftspel. Waar een meer dan ge middelde gewichtheffer als Dio Deegenaars bijvoorbeeld zeer tevreden rondloopt als hij in de twee gekende stoot- en trekvormen zo'n driehonderd kilo omhoog heeft ge bracht, daar draaien de betere powerlifters op de onderde len „deadlift" en kniebuigen hun handen al niet meer om voor zo'n 280 kilogram in één keer. Totalen die het naar de idee van de Hutspo(r)tredactie be slist billijken daar (met twee prenten) nog eens fotogra fisch op terug te komen. Ter lering ende vermnaeck (en om eens te vergelijken) derhalve op plaatje nummer één een bankdrukoefening waarmee in de regel „slechts" zo'n 120 kilogram omhoog wordt gehouden en op prent nummer twee een net door Leidenaar Sam Holswilder voltooide actie bij het kniebui gen. Waarbij u een al imponerend gedeelte van de 280 kilo's achter de terecht verheugde Sam in beeld ziet gebracht... Dromen Een vraagje. Was het u bekend dat Roodenburg de groot ste, echt Leidse voetbalvereniging vormt? Dat UVS als tweede volgt en afdelingsvereniging Leiden op een ver rassende derde plaats? Wist u dat? Troost u: wij van Hutspo(r)t tot vorige week ook niet. Het feit dat de voetbalvereniging Leiden toen in haar clubblad een interessant lijstje afdrukte, deed ons evenwel in het rijtje der „weters" plaatsnemen. Een rijtje waarin ook u zitting kan nemen als u het nu volgende, onder dankzeg ging aan Leiden geplaatste, staatje even doorneemt. Een staatje overigens, waarop LSVV (behalve de „L" niet overdreven Leids) ontbreekt. Elftallen: 01. Roodenburg 02. UVS 03: Leiden 04. DOCOS 05. Lugdunum 06. LFC 07. ASC 08. Leidse B. 09. Sleutels 10. VTL 11. VNL 12. Oranje Gr. 13. ZLC 14. LDWS 15. Unitas L. 16 VNA sen. dam. A B C D E F Tot. 12 4 5 5 4 3 4 37 13 1 2 2 4 4 4 4 34 15 2 2 3 3 2 2 1 30 10 4 333222 29 10 4 1 2 2 1 1 2 23 8 1 2 3 4 2 2 22 8 11—111 13 6 1 1 1 1 2 1 13 Dromen (2) Een lijstje met speelmogelijkheden, trouwens. Met name in het kader van mogelijke fusies kan immers met deze (zeer relevante) informatie een aardig eindje weg worden gefi losofeerd. En wij van Hutspo(r)t zouden wij van Hutspo(r)t niet zijn, als we dat niet even zouden doen. Even wegdro men en de mogelijke ontwikkelingen in de komende vijf jaar eens doornemen. Neem nu die drie verenigingen die op de Boshuizerkade de mogelijkheden tot een eventueel samengaan bezien. VNA, Leidse Boys en Oranje Groen, de Na Afloop van Ar beid in het Oranje Groen voetballende Leidse Boys, dus. Staan Leidse Boys (8ste), Oranje Groen (12de) en VNA (16de en laatste) nu op weinig uitzichtrijke posities, na dat samengaan zou de vereniging in grootte (30 elftallen) on middellijk opklimmen naar de met DOCOS gedeelde vier SPORT LEIDEN £etdóc6otvicutt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PAGI] Damesvoetbal WOUBRUGGE De voetbalvereniging Woubrugge is van plan met een dames team deel te gaan ne men aan de competi tie. Op dit moment wordt er op de maan dagavonden al druk geoefend. De vereni ging kan best nog wat voetballende dames gebruiken. Geïnteres seerden kunnen zich melden bij mevr. Noordergraaf (tel. 01729-8484) of bij se- kretaris J. Voets van de vereniging (tel. 01729-8457). Sportvijfkamp LEIDEN De Universitaire Sporthal zal op 29 en 30 april het décor vormen voor een Sportvijfkamp. Uit twintig personen bestaan de „selecties" van LUSV (vol leybal), BV Leiderdorp (bas ketbal), Saturnus (handbal), Scylla (tafeltennis) en BC Tet- tero (bowling) zullen elkaar bij vijf verschillende takken van sport gaan bekampen, voora leer tijdens een gezellige af sluitende avond in het club huis van Saturnus tot de prijs uitreiking kan worden overge- Zaalhandbaltoernooi voor lagere scholen LEIDEN In samenwerking met de jeugdcommissie van de handbalvereniging Saturnus, houdt de Leidse sportcommis- sie op de zaterdagen 19 maart en 16 april een zaalhandbal- toernooi voor lagere scholen. Het evenement, dat in de Vijf Meihal wordt verspeeld, be looft een groots opgezet gebeu ren te gaan worden, maar liefst 22 scholen uit de Leidse regio hebben zich tot nu toe aangemeld. De teams zullen vanzelfsprekend in leeftijds groepen worden ingedeeld. Kwartfinales l|ed zaalvoetbalbeker ïId LEIDEN De kwartfinales van de Leids r kercompetitie zullen op woensdag 16 r worden afgewerkt. De wedstrijden Inte Bax en ROAC '79 - Fer van Duuren word 'nl£ de Lissese THB-hal gespeeld, de partijen ken Landbouw - Van Gerven de Jong en schuur - VWL zullen plaatsvinden in de bak in Voorhout. Overigens zullen de „Leidse" zaalvoetbalt ,n zi die uitkomen in hoofd- en eerste klasse, di p0£ zoen voor nog een beker gaan strijden. De petitieleider zaalvoetbal van de Afdeling ^er€ den heeft overschietende „vrije" zaalurei ,ven nut om een bekerstrijd om de Leidse Coi bev Cup te organiseren. De bekercompetitie z n w de maanden april en mei worden afgewer LEIDEN Heel nuchter en zakelijk vertelt zij haar verhaal. Ergens halverwe ge dat relaas een uit spraak die gerust type rend genoemd mag wor den: „Ik kan niet zeggen dat ik superfanatiek ben. Ik wil gewoon eens kijken hoever ik in de top kan komen zonder al te veel andere leuke dingen te moeten laten schieten". Zie daar de gezonde aan pak van basketbalster Ma rijke Klos, 22 jaar en al weer twee seizoenen deel uitmakend van het natio nale team. Een plek, die zij veroverde door zich bij het toen nog als Parker door het leven gaande Leiden in de kijker te spe len. Inmiddels heeft zij Leiden de rug toegekeerd. Het team degradeerde uit de eredivisie, hetgeen voor Klos aanleiding was naar een nieuwe club uit te zien. Het gevolg van haar wens om op het hoogste plan te blijven uitkomen, is dat Marijke Kies een aantal keren per week met de auto naar Rotterdam-Zuid reist om daar voor de gelijknamige club in actie te komen. De visie van een Leidse stu dente pedagogiek op haar „af en toe uit de hand lo pende" hobby. Enige weken geleden is Ma rijke Klos opnieuw opgeno men in de nationale selectie. Aanvankelijk zag het daar niet uit. Er ontstond wat pa niek over een rugblessure, die, naar werd gevreesd, zo ernstig was, dat Marijke Klos nimmer meer in actie zou kunnen komen. „Ach, een hoop kouwe drukte. Ik werd naar een dokter op Papendal gestuurd. Moest ik om half zes opstaan om daar op tijd te zijn. Zegt die dokter, wat zie je er slecht uit. Ja gek hè, als je om half zes bent opge staan. Maar die man had er toch weinig vertrouwen in. Ik had namelijk ook last van een voorhoofdsholte-ontste king en dat in combinatie met die rugblessure, dat kon helemaal niet volgens die man. Terwijl het gewoon een familiekwaaltje is, ik ben lang en heb ik altijd wel wat last van m'n rug gehad". Dat Klos terecht wat minder pessimistisch was dan de be handelend geneesheer moge blijken uit het feit, dat ze nu al weer enige maanden in Rotterdam actief is en ook weer voor het Nederlands team is uitgenodigd. Het laat ste nationale samenzijn stam de van vorig jaar augustus toen Nederland in de Tsje- choslowaakse hoofdstad Praag deelnam aan een zes- landentoernooi met sterke Oostblok-ploegen. De Neder landse dames behaalden daar een verdienstelijk vierde plaats. Marijke Klos was daar, gelet op de omstandig heden bepaald niet ontevre den over: „We speelden ei genlijk met een totaal ver nieuwde ploeg. De speelsters zijn met gemiddeld 22 jaar bovendien vrij jong. Wat dat betreft zullen we het nog moeilijk krijgen om het nog al hoge niveau waarop de Nederlandse damesploeg tot nu toe speelde, te kunnen handhaven". Straffen „Na Praag hebben we, zoals gezegd, niet meer gespeeld. Inmiddels zijn de voorberei dingen voorzichtig van start gegaan, de selectieprocedure is achter de rug en deze week speelden we vriend schappelijk tegen Israël. De eigenlijke voorbereidingen beginnen pas als de competi tie is afgelopen. In april gaan we weer trainen voor de toernooien. Ons eerste doel is dan in mei het behalen van de kwalificatie voor de Euro pese kampioenschappen die in september worden gehou den. Heel misschien zit er ook deelname aan de wereld kampioenschappen in Brazi lië in". Dat dat bepaald niet eenvoudig zal zijn beseft Ma rijke Klos terdege. „In de voorronde voor de EK zitten we in één groep met Zwe den, Frankrijk, Denemarken en Schotland. Die laatste twee kunnen we makkelijk hebben, maar aan het andere duo en dan vooral vooral Zweden zullen we een hele kluif hebben. Vanwege de te verwachten tegenstand, maar ook omdat onze selectie arm is aan guards. Niet dat er in Nederland geen goede spelverdelsters rondlopen, maar de goeie (Gerda de Ridder, Lia van Reems) heb ben diciplinaire straffen ge kregen, ze worden voorlopig niet meer geselecteerd. Het gevolg van een avondje stap pen in Praag. Heger en Wal- laart hadden het verboden, maar ze gingen toch", zegt Klos lachend. En dan ineens één en al onschuld: „Maar ja, dat kan natuurlijk ook niet, aan de vooravond van een belangrijke wedstrijd gaan stappen. Schandelijk". Gek Marijke Klos basketbalt al 8 jaar. Door moeilijkheden met de coach heeft zij, zelfs een paar keer achtereen, bedankt voor een plaats in de natio nale selectie. In 1981 was zij Eelman „toevallig" terug bij Noordwijk toch bij de geselecteerden van het jong-Oranjeteam voor het kersttoernooi in Zweden. Daarna werd be kend, dat zij opgenomen was in het nieuwe nationale team, dat inmiddels een nieuwe coach had, de Tsjech Wladimir Heger. Een „prima trainer", aldus Marijke. „Hij zorgt tenminste voor sterke tegenstanders. Zo konden we vorig voorjaar meedoen aan een top-toernooi in Emme- loord. En daarna aan het ge beuren in Praag. We hebben daar 13 wedstrijden kunnen spelen en bovendien hebben we er een trainingskamp ge had. Dat was erg zwaar, wel drie keer per dag trainen. In Nederland zegt men al dat je gek bent als je drie keer per week basketbalt, zoals wij nu doen. Maar in de Oostblok landen wordt door elke top- ploeg zo hard getraind. De mentaliteit is daar veel har der en de spelers en speel sters zijn gedisciplineerder". Wat Marijke Klos tijdens kijkjes in de Tsjechische bas ketbalkeuken is opgevallen, is dat de jeugd veel vroeger enthousiast wordt gemaakt voor de sport. De trainingen zijn talrijk, maar worden wel in afwisseling met andere sporten gegeven. Een voor deel van de Tsjechische orga nisatie vindt Marijke Klos de betere regelingen die met scholen en werkgevers kun nen worden getroffen. Ze vindt echter dat zij het zelf „niet slecht heeft getroffen": „De studie pedagogie heeft niet zo'n strak en druk bezet rooster en is dus prima te combineren met top-basket- bal". Over haar eerste sei zoen bij Rotterdam-Zuid: „In het begin verliep het nogal stroef. Ze waren niet gewoon om met een center te spelen, dus zij moesten aan mij wen nen en ik aan hen. Op dit moment draait het alle wel lekker. We staan v |4q in de competitie en eig< an t gaat het per week beter echt ahlö Verslaving Om helemaal aan haar slaving", zoals zij haar ketbal-manie noemt, moet te komen, traint R ke Klos dit seizoen bij oude club Leiden een jeugd in de leeftijd van 17 jaar. Iets waaraan zij waarde hecht. „Om het ketbal naar een beter ni te tillen er enthousif voor te kweken, moet jeugd goed opleiden, het kader daarvoor breekt nogal eens". Ook zij graag wat meer inzet* de topclubs zien voor he> mesbasketbal: „Voor de renploeg zetten club en s sor alles opzij. Voor de di kunnen er soms niet een paar schoenen af. E misschien wel zo dat het van dames niet zo aan kelijk is, maar het naar goede techniek is toch zeker wel", aldus R ke, die, naar haar toeko-, verwachtingen gevr; antwoordt: „Men zegt da mes de top in deze spor|ue reiken als ze ongevee!a(.rHt ib- «ril Overigens sluit Marijke een rentree in Leiden uit. Voorwaarde daarv echter dat de Leidse weer naar de moveert: „Ja, het is fijner om in Leiden te nen spelen. Al was het omdat ik dan weer de fiets naar de want drie kwartier auto is ook niet MARILOU DEN MAARTEN HAARLEM/NOORDWIJK John Eelman keert terug naar Noordwijk. De in Haarlem woonachtige oefen- meester die van 1973 tot het seizoen 1979/1980 al zeven seizoenen in Noord wijk werkzaam was, volgt de naar de Heemsteedse zondaghoofdklasser RCH vertrekkende Piet Buter op. Eelman verliet Noordwijk na zijn ze vende jaargang als amateurkampioen van Nederland. De Haarlemmer zag geen kans zijn MO studie lichamelijke opvoeding te combineren met het trai nerschap van zaterdagploeg Noordwijk, maar bleef wel actief bij zijn zondags club, DCG. Een vereniging die Eelman overigens aan het eind van dit seizoen nu wel zal verlaten. Eelman: „Ik heb Hetgeen in dat verband vanzelfsprekend de eer te na komen van de KPC (Kikker Polder Combinatie), de UVS en Lugdunum gevormde combinatie zou met 66 tallen niet alleen de zondagse hoofdklasse op zeker berc., ken, maar ook in grootte eenvoudig de eerste plaats pa ken. Totdat Leiden, DOCOS en ZLC op hun beurt ha zouden toeslaan. Met 74 elftallen zou MMMMM (Met Me Mors Meer Mans) overtuigend de kop pakken om vooralsnog niet meer af te geven. De juiste stand in het Leidse op dat moment: 1. MMMM 74; 2. KPC 66; 3. Roodenburg 46; 4. VWL 45; NAAOGLB 30; 6. LFC 23; 7. ASC 22; 8. Unitas Leiden Een momentopname die duidelijk maakt dat slecl NAAOGLB fusietechnisch gezien nog groter zou kunm groeien (Roodenburg fs immers Noord, ASC eigenli Oegstgeest). Met LFC wordt, ook al omdat NAAOGLB g woon niet klinkt, besloten tot de oprichting van de LB1 (Leidse Boshuizerkade Football Club) en met 53 elftali wordt de derde plaats een feit. Triest eenzaam en echt leen resteert dan, met zeven seniorenteams en zom jeugdelftallen, Unitas Leiden. Maar voorzitter Cor Sip, de absolute tegenstander welke fusie dan ook, droomt, zulks in tegenstelling tot redactie van deze rubriek, ook dan nog gewoon door. K(l)apstuk Kees: „NAAOGLB?" mijn studie inmiddels met goed gevolg afgemaakt, waardoor ik weer bij een zaterdagclub kan gaan trainen". Dat juist Noordwijk die zaterdagclub is geworden, noemt de bij de roodwitten zo succesvolle Eelman „toch wel toe val". „Het feit dat ik komend seizoen weer de mogelijkheden heb om me met een zaterdagvereniging bezig te hou den, gecombineerd met het gegeven dat Buter aan het eind van dit jaar ver trekt, heeft me in feite bij Noordwijk teruggebracht". Overigens een beslis sing die zeker niet met tegenzin is ge nomen. „Ik heb bij Noordwijk indertijd een prettige tijd gehad. Als je dan de kans krijgt terug te kunnen keren bij diezelfde vereniging, is het logisch dat je op zo'n aanbieding ingaat". de plaats. Een positie die bijvoorbeeld door de VVV /T zamelde Vliet Verenigingen) zou kunnen worden aangïr v tast. VTL, Sleutels LDWS en VNL komen K*'*' —«ah-. tueel samengaan immers niet alleen op een breid complex, maar ook tot een totaal van 45 John Eelman. Marijke Klos verzorgen. vertrok bij Leiden, maar blijft bij haar oude club wel jeugdtrainingen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12