Meubels van morgen VAKANTIE MOGELIJKHEDEN VOOR OUDEREN Koperskompas kooktoestellen Nieuwe Mazda 626: vrijwel niets op aan te merken Planten verzorgen in huis en tuin CONSUMENTENINFORMATIE SaidaaQowumt ZATERDAG 26 FEBRUARI 1983 PAGINAIjPC Er is een nieuwe brochure uitgekomen met allerlei gegevens en adressen die van belang zijn voor ouderen die met vakantie willen gaan. Voor veel ouderen is vakantie namelik niet iets vanzelfsprekends. Velen zijn alleen en zien op tegen het aan knopen van nieuwe contacten, anderen zijn minder goed ter been of hebben een dieet; bejaarden hebben vaak ook minder te besteden. De brochure „Vakantiemogelijkheden voor oude ren 1983" biedt een overzicht van speciaal op ouderen gerichte mogelijkheden van vakantie in binnen- en buitenland en geeft ouderen dus de mogelijkheid van een betere keuze van hun vakantiebestemming. De brochure is samengesteld door de Stichting Gemeenschap pelijk protestants overleg bejaardenwerk, in samenwerking met de Stichting wijkvoorzieningen voor bejaarden te Amster dam. Te bestellen door overschrijving van ƒ3,50 naar postgiro 2401062 t.n.v. GPOB, Utrecht. Voor degenen die staan voor de aankoop van een nieuw kooktoestel is een goede gids voorhanden: een Koper skompas, uitgegeven door de Stichting Instituut voor KOOKTOESTELLEN Huishoudtechnisch Advies, het keuringsinstituut van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. In dit geval een bijzonder belangrijke gids, omdat de keuze van een kooktoestel meestal een keuze voor vele jaren is. Het boekje wijdt niet alleen aan dacht aan de keus tussen fornuis en komfoor, tussen gas en elektrisch en tussen vrijstaand of inbouw, ook over de verschillende onder delen van de kooktoestellen, over ovens, veiligheid, be diening, afwerking en schoonmaakgemak. Ook aankooptips ontbreken niet. De kopersgids is te verkrij ging door overmaking van 5,10 op gironummer 338944 t.n.v. IVHA in Den Haag, onder vermelding van „Kooktoestellen". Spiegel der Natuur gered Nu door teruglopend advertentie-aanbod allerlei periodieken ophouden te bestaan, is het blad Spiegel der Natuur nieuw le ven ingeblazen. De veertiende jaargang is van start gegaan, na dat dit serieuze blad voor de gemiddelde natuurliefhebber vo rig jaar ter ziele was gegaan. De Haagse uitgever Lakerveld heeft het echter aangedurfd de uitgave voort te zetten, zodat naast het blad Grasduinen een tweede algemeen blad over de natuur beschikbaar blijft. Het nieuwe eerste nummer bevat ar tikelen gewijd aan een winterwandeling over de Veluwe, aan storm, aan gravers onder de grond, aan de microscopisch klei ne diatomeeën en aan vogelgedrag. Eigentijdse leefvormen bevol ken beurzen en tentoonstel lingen. Waar we vanaf moe ten is het idee dat het verle den het alleen zaligmakende is. De interesse voor „klas siek" of wat ervoor doorgaat blijft bestaan. We zullen deze meubels ook altijd weer te genkomen, maar individualis ten zeggen: als ik geen „echt" klassiek met cultuurwaarde kan kopen (dit is wel haast onbetaalbaar geworden) geef mij dan een verantwoord mo dern stuk meubel dat er eer lijk voor uitkomt niet met het stof der eeuwen bedekt te zijn geweest. Nieuwe meubelvorm Uit Italië valt op het gebied van wonen veel te rapporte ren. Begin 1950 ontwikkelde Dino Gavina, een der grootste ontwerpers ter wereld, nieu we meubelvormen, die door drongen in de wereld der bin nenhuisarchitecten. Een voorbeeld van zijn crea ties is een zwarte en diep- donkerrode naadloze kast met vier laden en daarboven twee deuren, glimmend als een grote spiegel. De kast is ge maakt van massief hout dat tweemaal in een vuuroven een speciale finish krijgt van glanslak. Rechthoekig en qua aanzicht lijkend op een gladde Japanse naaidoos van groot formaat geeft di( ontwerp een verfijnde oplossing voor een uiterst strak meubel, dat tot de grootste functionaliteit is gebracht (elke centimeter ruimte is benut). Een andere ontwerper, Taka- hama, ontwierp er gordijnen met „ingebouwde verlichting" bij, die 's avonds een sprook-t jesachtig gordijn van licht vormen. In een dergelijk inte rieur staat een naturel leren appelvormige fauteuil met naar binnen krullende arm leuningen erg goed. Stofferen. Jan des Bouvrie, Gerard Vol- lenbrock en het Gelderland team van de bekende Neder landse fabriek in Culemburg ontwierpen zitmeubelen, die binnen enkele minuten van een nieuwe stoffering kunnen worden voorzien. Dit is een systeem waarvoor in alle Eu ropese landen een octrooi- A aanvraag loopt. Handiger kan Opstelling van meubels in kamer met niveauverschil, het niet De consument kan zodat verschillende hoeken ontstaan voor eten, werken zelf de bekleding afnemen. ,,en familie", rond de haard zitten. chemisch laten reinigen en er Bureautje van Peter Heuvelmans in mat wit hout uitgevoerd. Vai dit meubelstukje met aangebouwde open- en gesloten kastjes kan een werkhoel- worden gemaakt, die isolement geeft in de rest van het interieur (Pastoe). weer opzetten. (Spits woning inrichting, Rotterdam). Opvouwbare eetkamerstoelen, die na gebruik in een hoek kunnen worden opgesteld om ruimte te scheppen (Simon International, Trichterweg 76 A, 3601 Zutendaal, Bel gië, tel. 09-32.11.713.919, of Koolstraat 1-3, Roermond, dan wel Herenweg 55, Heemstede, resp. tel.04750-19962 en 023-324811. Rustig werken Op een speelse manier ont wierp de Nederlandse ont werper Heuvelmans een zit- eet- en werkhoek. Het wand- meubel is hierbij (gelukkig) onttroond: Er is gebroken met het „ge-ijkte" (eiken), het on verschillig nabootsen van an dersmans gezelligheid, de eentonigheid van meubileren. Je kunt om deze meubels (o.a. gemaakt- voor Pastoe) heenlo pen en het niveauverschil in vloeren zorgt dat er tussen de verschillende hoeken afstand wordt geschapen voor gezins leden, die bijvoorbeeld willpn zitten werken in een zeker isolement. Via een trapje komt men in zijn „werkhoek" met bureautje en aangebouw de open- en gesloten kastjes. Het bureau en de kastjes staan met de rug naar de praathoek „een verdieping" lager, die zodoende met zitmeubels rond de open haard extra beschut ting krijgt. Op zo'n manier komt ieder gezinslid aan zijn trekken. Peter Heuvelmans houdt het in zijn ontwerpen op lakwerk in fijne pastelkleuren. Geen kleurcontrasten dus, maar wel samenspel van gordijnen, ta pijt en wandbekleding. De nieuwe gordijnstof van Ploeg heeft dan ook een zilverachtig opdrukpatroon, dat mooi com bineert met de witte parel- moerlak waarin de frames ge spoten zijn van de Seattle zit banken die Heuvelmans Console van Takahama (wandtafel/orm in een halve»calc cirkel) met in- en uitklapbaar halvemaanvormig blad, W£ zodat de tafel een ronde vorm kankrijgen. Ruimtebe-facht sparend en fraai van vorm (Simon liternational, Zuten-U d< daal, België, Heemstede of Roermcid. Uede maakte voor Interhorst. We behoeven ons in Nederland niet optimaal te conformeren aan Italië. Onze ontwerpers bakken er ook wat van.... Spiegelend plafond Wonen op kurk is oud nieuws. Het is prettig leven op een grond van kurkparket. Daarbij zijn nu echter massief kurken tafels gekomen, die Angus Handelsonderneming in Rotterdam in een Portuge se fabriek laat maken. Ze pas sen overal en kosten 295 gul- l-ö w den (90>i0 cm) per stuk. taidsi Wie er van houdt kan zijn in-ipthv terieur laten overkoepelen! if, door eer aluminium plafond] een „do t self" materiaal, be-j staande jit zacht gekleurde' lamellen (58 gulden per m2;pnt®n in spieg4ende uitvoering 8ÖF"1® gulden jer m2). De lamelpr breedte :an door de consul var ment zeil worden bepaald (df langste naat is 7,5 m). Her giro 54 42 !2 ten name vanL, Teleac. Utrtcht. Y'011 Zoals mag blijken uit mo dellen als de RX 7 of 929 Coupé met zijn elektro nisch dashboard, of uit het nog steeds ontwikke len van de Wankelmotor (als enige) schuwt Mazda het experiment bepaald niet. Bij de meer „norma le" types lijkt Mazda ech ter merkwaardigerwijs eerder wat achter dan voorop te lopen. Hoe lang duurde het immers niet voor de 323 de in zijn klasse haast verplichte voorwielaandrijving kreeg? Zo dreigde het ook zo te lopen met de 626, maar wat achter de andere Japanse merken aanlopend voorzag ook Mazda nu zijn midden klasser van voorwielaan drijving. Er gebeurde echter meer, want juist Mazda toonde altijd veel gevoel te hebben voor de Europese auto-smaak. Dus kwam er niet alleen voorwiel aandrijving met een daarbij aangepaste motor, maar ook eer) compleet nieuwe carros serie. Niet zomaar nieuw: ge heel aangepast aan de laatste aero-dynamische mode en ook nog eens in een extra versie, een vijfdeurs „hatch back" naast de vierdeurs se dan en tweedeurs coupé. De nieuwe koetswerken hebben een Cw van 0,34 tot 0,36 (heel netjes), zijn bijzonder harmo nieus van lijn maar toch weer niet echt origineel. De hatch back lijkt zelfs wel erg direct ontworpen als concurrent voor de Toycta Camry. Dat doet natuurlijk niets af aan het feit dat het gewoon mooie auto's zijn, zowel van buiten als in het interieur waar erg De Mazda 626 Coupé. hoogwaardig uitziende bekle ding is toegepast. De auto lijkt veel langer dan de oude 626, maar heeft in feite dezelfde wielbasis en is geen decimeter langer. Daar entegen lijkt motorisch alles bij het oude gebleven, met keus uit 1,6 of 2,0 liter moto ren, maar ook dat is niet zoals het lijkt. Terwijl de oude mo toren duidelijk langeslag-mo- toren waren zijn de nieuwe juist „overvierkant" (grotere boring dan slag). De nokke- nasketting moest wijken voor een getande riem en daar naast werd veel gedaan aan gewichtsbesparing. De nieuwe motoren zijn daarmee tiental len kilo's lichter en ook krachtiger geworden. De 1,6 ging van 55 kW-75 pk naar 60 wK-81 pk, de tweeliter van 66 kW-90 pk naar 75 kW-102 pk; beide kregen overigens elek tronische ontsteking mee. Buitengewoon comfort De motoren, gekoppeld aan een vijfbak (behalve de goed koopste sedan) of een auto maat, doen hun werk op ver heugende wijze. Mede door speciale motorsteunen en veel geluidsisolatie werken ze heel stil, ook bij hoge toerentallen (en daar schort het juist zo vaak aan). Daarbij zijn zë ze ker pittig, geholpen door het feit dat Mazda niet aan de su per-overdrive rage meedoet zodat ook op de snelweg flink geaccelereerd kan worden. De ECE-waarden beloven nog een verbruik van 1 10 tot 12, niet schokkend maar ook niet slecht. Windgeruis wordt al even goed buiten het inte rieur gehouden, waar men aardig door luxe omringd wordt. Op de stoelen valt niets aan te merken, ze zijn goed verstelbaar (bij de GLX- versies zelfs in elke denkbare richting) en het stuur kan ook nog eens verplaatst worden. Het dashboard is praktisch, er zijn flink wat opbergvakken en (weer bij de GLX) elek trisch verstelbare buitenspie- De Mazda 626 Sedan. gels en een centrale deurver grendeling (met elektrisch be diende ramen als mogelijk ex tra). De coupé en hatchback hebben een soort „oren" aan het meterpaneel, waarin drukknoppen de functie over nemen van de normale „sten gels" aan het stuur van de se dans (ruitewisers, licht). De vering is comfortabel zonder week aan te voelen, overhel len doet de 626 weinig. De hoge achterkant zorgt voor een behoorlijk omvang rijke bagageruimte, die bij se dan en coupé ook nog een klep tot aan de achterbumper heeft. Bij de hatchback is dat helaas niet het geval. Ook jammer is het dat de coupé en hatchback viereneenhalve centimeter lager zijn dan de sedan. Daardoor is juist de hoofdruimte (achterin) nogal aan de krappe kant en moet men bij het instappen zijn hoofd goed intrekken. Vooral voor de hatchback is dat wel storend. Zonde, want verder zijn de rij-eigenschappen zo goed. Op de wegligging of het stu ren valt niets aan te merken. Het enige verwijt dat je de 626 verder nog zou kunnen ma ken is de onpersoonlijkheid, een eigenschap die voor velen niet zwaar zal tellen. Vooral niet als ze de prijskaartjes ge zien hebben, lopend van f 18.995,- tot ƒ25.450,- (sedan 1,6 DX en hatchback 2.0 GLX automaat). Een heel nette se dan kost ongeveer ƒ21.500,-, een hatchback zo'n 1.000,- en een coupé ruwweg 2.000,- meer, om een algemene in druk te geven. Mazda hoopt met deze 626 bijna een vol procent marktaandeel te win nen, wat neerkomt op een af zet van 4000 auto's meer dan in 1982. Planten pronken niet al leen in de woonkamer. Men treft ze aan in kan toren, keukens en na tuurlijk overvloedig in de tuin. Vaak zijn ze te vin den in potten op het bal kon of hangen tegen de muur. Ze fleuren hal en kinderkamer op. Sommige mensen menen met bemoedigende babbel tjes bij te dragen aan een voorspoediger groei van de planten. Door een schouder klopje zouden ze extra hun best doen. Of Ad Maarsse en Karin Bos dit doen, wie zegt het? Wel dragen ze het groen, dat zuurstof aan mens en dier levert, een goed hart toe. Ze zullen elke zaterdag tot en met 21 mei op Nederland I een televisieles geven van 18.25 tot 18.55 uur. Dit ge beurt in samenwerking met de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. De nieuwe cursus heet „Planten verzorgen in huis en tuin" en staat onder au spiciën van Teleac. De lessen op de buis zijn op gesplitst in twee gedeelten: de eerste twintig minuten praat de presentator over de tuin en aanverwante zaken; de laatste tien minuten ko men de kamerplanten aan de orde. Door de hele serie loopt als een rode draad de aanleg en verzorging van een tuin bij een nieuwbouw woning. Bij de eerste les is dit een onherbergzaam kaal plekje; stap voor stap wordt hij aan gelegd en opgebouwd mid dels praktijkvoorbeelden. In de voor kamerplanten toe gemeten tijd (tien minuten dus) komt hun verzorging centraal. De hele cursus, waarin behalve de t.v.-les sen ook 13 radioprogram ma's zijn opgenomen (op vrijdag van 14.33 - 15.,03 Ad Maarse en Karin Bos die de presenhtie van de leac-cursus verzorgen. uur, Hilversum 2, vanaf 11 maart tot en met 3 juni), als mede een boek van 376 pa gina's in kleur, een litera tuurlijst, documentatie en een eeuwigdurende tuinka- lender, kost 47,50 incl. B.T.W. en porto. Dit pakket is te bestellen onder vermel ding van „Plariten verzor gen in huis en tuin" door dit over te maken op Rechts: Ook het kweken van leeuwe bekken wordt in de behandeld. Extra zijn nog te bijeenkoms,en die, verspreid^ door het Iele land, op Kfangs april plaativinderi, ten be-naar hoeve van het uitwisselen|iad;'o van gedackten, het elkaaward geven van tuintips en tellen hoe nooi de rozen bijgekomen.. ij* Links: De cursus geeft ook een antwoord op de vraag of een bonsai- boompje thuis te stekken valt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10