Brouwer Hiemstra zitten met overcapaciteit en denken aan export Amro Bank, want banken verschillen. IN EN OM DE KAS Aanplant tomaten in december groter binnen de perken We beginnen weer! KAT-EXPO DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ De mooiste lampen nu met GROTE KORTINGEN van 40 TOT 70% „DE LICHTHAL" ADVERTEER MEER Bij Amro heeft de ondernemer een vaste gesprekspartner Laat u bewijzen dat u bij Amro beter af bent. LAND EN TUINBOUW EcidócSouuint VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGIN 3 Tal van produkten doen 't beter dan vorig jaar Het gaat er tot nu toe in de bloemenhandel nog wat moeilijk aan toe. Men zou dat kunnen wijten aan de nawerking van carnaval, van Valentijn en van de vorst, maar ook de expor teurs weten eigenlijk niet precies hoe de zaken te moeten aanpakken. Het wil allemaal nog niet zo erg vlotten, ook al is er niet direct een reden tot klagen. Wanneer men de prijzen tot dusver dit jaar aan de produkten besteed op een rijtje zet, dan ziet dat er nog niet zo kwaad uit, er zijn aardig wat pro dukten die het beter doen dan vorig jaar. Na abnormaal hoge prijzen voor de tulpen, bleef de prijs afge lopen week tamelijk stabiel met gemiddeld 20 cent. De ruim 2 miljoen aan de CCWS lag op vrijwel gelijk aantal van vorig jaar. Er mag worden gesteld dat in het algemeen de prijzen voor de snijbloemen op een redelijk vlak liggen. Ook met de export loopt het niet onbevredigend en de „lijnrijders" komen bij hun buitenlanse klanten weer wat op gang, nadat ook daar de diverse feestdagen storend werkten. Wel moet er rekening mee worden gehouden, dat de energie kosten als gevolg van de winterse weersomstandigheden wel iswaar niet de pan uit rijzen, maar toch wel omhoog gaan. Maar de zon maakt dan weer wat goed. Als geheel lag de aan voer aan de CCWS afgelopen week beneden die van vorig jaar en lag ook het omzetbedrag lager. De potplanten deden het ook wat rustiger aan, hetgeen waarschijnlijk aan de kou de dagen is te wijten. De totale aanvoer aan de CCWS bedroeg afgelopen week 28.454.903 met een omzetbedrag van ƒ15.077.868,10 tegen vo rig jaar aanvoer 33.213.962 en omzet van 16.063.432,84. Bij een mindere aanvoer van rond de 5 miljoen bos of stuks een lagere omzet dus van 1 miljoen gulden. Onderverdeeld kan worden met een aanvoer van snijbloemen 24.376.653 bos of stuks en opbrengst 11.611.092,3-7 en vorig jaar zelfde week aanvoer van 29.545.965 en opbrengst 12.247.364,37. Wat de potplanten betreft was er een aanvoer van nog geen miljoen stuks. Wel was er ruimer aanvoer van de importbloemen, namelijk 3.124.967 bos of stuks en opbrengst van ƒ1.191.466,90 tegen vorig jaar 2.521.621 bos of stuks en opbrengst van ƒ1.082.371,31. Blijkens de cijfers in dit jaar tot en met 18 februari was er een aanvoer bij de CCWS van 198.101.016 en omzetbedrag van ƒ117.066.936,23 tegen vorig jaar over dezelfde periode aan voer van 212.417.805 en omzetbedrag van 110.978.554,23. Bij een lager aanvoercijfer een hoger omzetbedrag. Van de ge middelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar ver melden we: alstroemeria 86 (40 amarillys 28 (22) Am. anjers 45 (42) trosanjers 29 (32) anthurium 1.82 (1.82) asp. plumoses 18 (21) bouvardia 24 (29) troschrysanten jc. 72 (71) idem geplo zen 93 (78) idem nc. 1.52 (1.72) euphorbia 1.70 (71) fresia 34 (29) gerbera 77 (55) gladiolen 47 (47) irissen 28 (21) leliekelken 1.47 (92) idem takken 1.06 (94) nerine 2.42 (1.61) cymbidium groot 55 (50) idem klein 3.15 (3.19) grote rozen 77 (77) idem klein 56 (48) gypsophilia 24 (69) strelitzia 1.79 (1.67) tulpen 26 (20). Met ruim 6 miljoen fresia was de aanvoer iets minder dan vorig jaar met weinig prijsverschil. Met bijna 4 miljoen lagen de troschrysanten op vrijwel gelijk peil van vorig jaar met bijna gelijke prijs van goed 70 cent. Voor de potplantenbeurs die op 3 en 4 maart zal worden'gehouden in de gebouwen van de CCWS, bestaat al flinke animo. Achter het Bemiddelings bureau worden de diverse stands opgeslagen en bestaat een ruime mogelijkheid voor kwekers en kopers kennis te nemen van hetgeen op dat terrein wordt gepresteerd. Er is begonnen met de bouw van fase D, nu in mei de face C gereed zal ko men en aanzienlijk meer ruimte beschikbaar zal komen in de veiling. Aanvankelijk zag het er naar uit dat er in decem ber 1982 minder tomaten gepoot zouden worden dan in het jaar ervoor. Men hield rekening met een verschuiving van de plantdatum naar begin ja nuari. Dit is echter geen waarheid geworden want uit de gegevens van het C.B.S. blijkt dat er op 1 januari 24% meer tomaten uitgepoot stonden dan in het seizoen ervoor. De to tale oppervlakte bedroeg 667 ha. tegen vorig sei zoen 539 ha. De oorzaak hiervoor moet vooral ge zocht worden in het zach te weer gedurende de laatste maanden van het vorig jaar. De opkweek van het plant- materiaal verliep in veel ge vallen veel sneller d^n het plan was, hierdoor moesten veel tuinders hun teeltplan aanpassen. Deze situatie heeft er weer toe geleid dat er be gin januari weer minder to maten gepoot zijn. Naar ver wacht zal de totale oppervlak te aan stooktomaten (poten tot en met februari) ongeveer even groot zijn als vorig sei zoen. Uit de stralingsgegevens van het proefstation in Naald wijk blijkt dat er tot half fe bruari een kwart minder stra ling gemeten werd in vergelij king met vorig seizoen. Hier door verliep het groeiproces na het uitplanten wat trager. In de afgelopen twee weken is er geprofiteerd van een grote hoeveelheid straling, hierdoor zal er wel weer wat in vroegheid ingelopen wor den. De aanvoer van vroege stooktomaten zal in de eerste 2 weken van maart weer op gang komen. Bij aanhoudend mooi weer zal de aanvoer snel kunnen groeien. Komkommers De oppervlakte komkommers die er in december uitgeplant stond was 8% kleiner dan vo rig seizoen. Deze bedroeg 194 ha. tegen 210 ha. in 1981. In de maand januari viel de aan plant wat groter uit als vorig jaar, hierdoor treedt er in de totale oppervlakte bij de teelt van vroege stookkomkom- mers weinig verandering op. Wel is er een duidelijk waar neembare tendens geweest om later te gaan poten. Dit valt ook af te leiden uit de aanvoergegevens, sinds het op De tomaten schieten wel omhoog gang komen van de oogst. De aanvoer bleven kleiner dan vorig seizoen. Inmiddels is het aanbod beland op het niveau van vorig jaar. Deze groei vond ook zijn terugslag in de prijsvorming van de afgelo pen week. Voor de sorterin gen van 26 t/m 41 daalden de prijzen met 6 tot 26 cent per stuk. Zo varieerden de prijzen voor de genoemde sorteringen van 69 cent tot 1,03 per stuk. De concurrentie op de West-Duitse markt valt aan merkelijk kleiner uit dan vo rig seizoen. Zo was er in de week van 14 t/m 19 februari sprake van een concurrerend aanbod van ruim 1,3 miljoen kilo tegen 3,1 miljoen kilo in 1982. Zoals bekend, vallen de leveranties van Griekenland veel kleiner uit dan vorig sei zoen. De export van Holland se komkommers verloopt in het geheel wat stroever als vorig jaar. Dit werd tot op he den toe waarschijnlijk veroor zaakt door het vrij hoge prijs peil van de Hollandse kom kommers. Naast West-Duits- land namen ook Engeland, Frankrijk en Scandinavië minder Hollandse komkom mers af. Het aanbod wordt groter en het wat lagere prijs niveau maakt de exportmoge lijkheden wat groter. De prij zen zullen wel wat dalen, maar naar verwacht zullen ze boven het niveau van vorig seizoen blijven hangen. De oppervlakte aan sla die er per 1 januari uitgepoot stond was 989 ha. groot. Ten opzich te van vorig seizoen was de oppervlakte 12% kleiner. Er is vooral in de maanden oktober en november minder sla ge poot. In december werd er ongeveer even veel sla gepoot als vorig seizoen. De aanvoer van sla bleef tot op heden on der de aanvoer van vorig jaar. Dit miste zijn uitwerking op de prijzen niet, deze lagen op een redelijk niveau. De oogst van de sla die in december werd uitgeplant zal in de maand maart vallen. De aan voer zal dan groter worden en ongeveer even groot uitvallen als vorig jaar. In de afgelopen week schommelde de prijs tussen de 45 en 70 cent per krop. De concurrentie op de West-Duitse markt nam wat af, dit zal waarschijnlijk slechts van korte duur zijn. Het aanbod van sla vanonder de beschermde teelt in Frank rijk valt aanmerkelijk groter uit als vorig seizoen. Met een groeiend aanbod van Holland se sla in het vooruitzicht ziet het er naar uit dat de huidige prijzen geen stand kunnen houden. Er moet daarom op lagere prijzen gerekend wor den. Overige gewassen De oogst van andijvie is in volle gang. Er is sprake van een goede vraag want de prij zen trokken voor dit gewas wat aan. De gemiddelde prijs lag rond 2,70 per kilo. Het aanbod lijkt groter te worden, waardoor de prijsdruk toe neemt. Door het weer weke lijks groeiende aanbod van ra dijs, kan de prijs zich niet handhaven. Men moest in de afgelopen weken regelmatig inleveren. Ook in de afgelo pen week daalde de prijs en wel naar 71 cent per bosje. Deze ontwikkeling zet ook in de komende week door. De op de veilingen aangevoerde Hollandse aubergines brach ten gemiddeld 6,45 per kilo op. Behalve over het Holland se produkt kan de consument eveneens beschikken over in gevoerde aubergines vanuit de Canarische Eilanden. Deze aubergines werden op de groothandelsmarkt in Rotter dam verhandeld tegen een prijs van 4,40 per kilo. Raapstelen zijn spotgoedkoop, er werd slecht 13 cent per bosje betaald. Spinazie daalde in prijs naar 2,05 per kilo. Er worden ook alweer snijbo nen op de veiling aangevoerd. De prijzen liggen op een hoog niveau, namelijk 11,85 per kilo. Dit gewas zal voorlopig nog stevig aan de prijs blijven. Wintergroenten Door de ingevallen vorst trad er een duidelijk prijsherstel voor de wintergroenten op. Een gewas als boerenkool werd in weken nauwelijks aangekeken, nu steeg de vraag en de prijs reageerde hier onmiddellijk op. De prijs liep op naar 1,17 per kilo. Het aanbod van spruiten min dert nu wekelijks. De prijs liep in de afgelopen week met 1,20 per kilo op. Voor de A- sortering werd er 1,76 en voor de B-sortering 2,99 pef kilo betaald. Ook voor een ge was als prei trok de prijs ste vig aan. De gemiddelde prijs kwam op 2,16 per kilo te liggen. De vraag naar kroten was zeer matig, de gemiddel de prijs bedroeg 14 cent per kilo. Het aanbod van witlof begint nu duidelijk kleiner te worden. Voor alle sorteringen liep de prijs op. De sortering I bracht 2,95 per kilo op en voor de sortering II werd er 2,05 per kilo betaald. De vorstperiode lijkt zijn langste tijd alweer gehad te hebben, er worden weer hogere tem peraturen verwacht. Hierdoor zullen de prijzen voor een aantal wintergroenten onge twijfeld weer dalen. -Ja int 4* 3ST' tal k Oei i Het is gedaan met de winterrust De eerste kleurige catalogi handelaren in vaste planten, bollen, knollen, heesters, bomei (r a zaden rolden alweer door de brievenbus en we krijgen zo m ;ell, dan al een dag. die „voorjaarsachtig" is. De verdorde sten van de vaste planten, die we in de winter misschien hebber ten staan om toch nog een beetje „meubilering" in te tui Jj', hebben, kunnen we nu opruimen. Kijk: ze lopen al weer e*.e groen uit. We kunnen nu gaan spitten waar dat nodig is. Alleen dit: rijng eventuele sneeuw onderspitten. Denk om alle onkruidwor j wat we nu weghalen, plaagt ons in de zomer niet. Wist u, jg een stukje wortel van twee centimeter van bijvoorbeeld het venblad, ook wel „hanepoten" genoemd, fluks weer uitgroeit" een lastpost? Secuur zijn dus met onkruidwortels. Snoeien van rozen kunnen we in maart doen. Even onderscl j maken tussen snelgroeiende en langzaam groeiende rassen. schen had de lezer het andersom gedacht, maar snelgroeie rozen snoeien we minder sterk terug dan langzaam groeie Een goeie rozenstruik bestaat uit vier of vijf takjes. Die tak snoeien we terug, snelgroeiende soorten tot zo'n twintig ce meter lengte, langzaam groeiende tot een centimeter of t Eerst even goed kijken, want we knippen de stengels af boven een bladoog, dat aan de buitenkant van die tak zit. Die gaat dan straks weer uitgroeien en zo krijgen we een m< i 1 brede groei van de roos. Miniroosjes of stamrozen snoeien net zo. Bij klimrozen gaat het wat anders. Hier is het eiger meer een kwestie van uitdunnen. De kleine zijtakjes knip we weg tot vlak bij de hoofdtak. De jongste scheuten, die v jaar gegroeid zijn, snoeien we wat terug. In de groententuin kunnen we in maart als het dan tenmi niet meer wintert groenten als spinazie, raapstelen, sch neren en wortelen uitzaaien. Ook radijsjes, kropsla en snijs' het een beetje meezit met het weer. Peterselie en selderij moest vroeger bepaald gezaaid won Goede Vrijdag en dat is niet eens zo gek. Verder kunnen i maart tuinbonen („Waalse bonen", zeggen ze in mijn omgev doperwten en peulen aan de grond toevertrouwen. U ziet I werk genoeg aan de winkel. Liefhebbers van zaaibloemen kunnen nu al allerhande 5 binnenshuis onder glas zaaien. Men kan daarvoor daarvoottj t bekende „Jiffy"-potjes gebruiken. Een paar zaadjes in elk pj (j( later uitdunnen. Ze hebben het voordeel, dat ze met potje ei, later in de tuin kunnen worden uitgezet; dat potje vergaat fa zelf en de platenwortels groeien er trouwens met gemak d\«du: doorheen. Heel handig voor zaaibloemen als bijvoorbeeld Ziitpp a's, die anders wel eens wat aan de late kant willen zijn.H d zeiden het al: als de plantjes er eenmaal zijn, kunnen we ze(jS dunnen. jee] Ook aan het gazon kunnen we wat gaan doen. Als er geen r cussen in staan, kunnen we het met de verticuteerhark tec^h gaan, we halen het mos er uit en maken de bodem wat lucblj( Een goed ding is: bestrooien met wat compost en als we dar vooral de lagere „putjes" wat opvullen dragen we meteen bil een mooi vlak gazon. Men ziet het: werk genoeg in maart. PS ftba Vorst geen probleem voor bloembollt-j- Dat hier en daar de lente al uit de grond is gekomen is niet normaal, want meestal zijn de sneeuwklokjes en winterako ten omstreeks begin februari al in bloei. Het is wel erg vil voor veel andere bolgewassen die nu al ver boven de grond steken. De in het najaar geplante bollen komen later op dar overjarige! Als het flink vriest na sneeuwval als alle vrq bloempjes en alle spruiten uit de grond omhoog steken, is deken meer dan voldoende om dat jonge leven te bescherijD* en na de vorst groeit alles gewoon weer door. Als het niet e sneeuwt en het meteen gaat vriezen dan kunnen bij erg vriezend weer de spruiten bevriezen en dan komen er bruine puntjes aan het blad van de bolgewassen. De plar hebben daar weinig hinder van. En de bloemen komen mooi tevoorschijn als in elke lente... d< 12 en 13 maart 1983 Nederlands Congresgebouw Oen Haag 1000 raskatten In vele variëteiten Iedere bezoeker ontvangt tegen inlevering van deze advertentie een ver rassing p.p. Openingstijden: van 10.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs: volwassenen 5.- Kinderen en 65 plussers 3.50 NOG 5 DAGEN en dan moet onze zaak leeg zijn. Zo goedkoop koopt u nimmer meer ALLES MOET WEG!!! HAARLEMMERSTRAAT 293 LEIDEN ZONNESCHERMEN VRAAG VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN Jan van der Meer B.V. NOORDEINDE 45-53 ROELOFARENDSVEEN - TEL 01713-9008 Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant. riA 't Is alweer een paar jaar geleden dat hun omzet zó steeg dat Brouwer en Hiemstra besloten hun machinepark fors uit te breiden. Nu echter stagneert de afzet en blijkt de capaciteit te ruim bemeten. Maatregelen zijn geboden. Want 't is duidelijk dat de huidige situatie op langere termijn de continuïteit van het bedrijf bedreigt. Brouwer en Hiemstra gaan niet bij de pakken neerzitten. Ze maken pléinen om met export hun potentieel weer ten volle te kunnen benutten. Maar, ze missen ervaring op buitenlandse markten. Hoe kom je in contact met een actieve, betrouwbare agent-impor teur? Hoe gaat 't met transacties in vreemde valuta? Vragen te over. Brouwer en Hiemstra besluiten hun licht 'ns op te steken bij 'hun man' van de Amro Bank. De contacten tussen bank en ondernemer lopen bij de Amro Bank steeds via één persoon. Zo groeit vaak een ver trouwensrelatie. En die vormt de basis voor een langdurige samenwerking waar beide partijen voordeel van hebben. De vaste Amro-gesprekspartner krijgt steeds meer inzicht in de specifieke bedrijfssituatie. Hij kan dus het aanbod van de bank haarfijn op die situatie afstemmen. Ook Brouwer en Hiemstra horen dus van'hun man bij Amro' geen al gemeen verhaal over de voor- en nadelen van export. Nee, ze krijgen steun die wordt afgestemd op hün situatie. Met hulp van gerichte informatie via een Amro buitenlandspecialist wordt een deugdelijk plan voor de export opgesteld, een plan dat rekening houdt met de sterke en zwakke punten van het bedrijf. Amro bemiddelt vervolgens bij het contact met een buitenlandse importeur en maakt Brouwer en Hiemstra weg wijs o.a. op het gebied van het internationale betalingsverkeer en doet daarbij suggesties om valutarisico's te vermijden. De Amro Bank wil zich positief onderscheiden van andere banken. Door de kwaliteit en de omvang van haar diensten. En door de mentaliteit waarmee die diensten worden verleend. Een en ander doet Amro u graag uit de doeken. Bij voor keur in een persoonlijk gesprek Dan is ook 'hard te maken' dat u als ondernemer juist bij de Amro Bank aan het goede adres bent. Want 't is waar dat banken verschillen. Maar ook dat uw bedrijf het andere niet is.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6