Jan Doove s.s.t.t. showt fiji dagen aan h uis een ui tzonderlijk familiebezi t M verhoogt bedrag per leerling Ja Noteer m.i.vals nieuwe abonnee Warmond iét Ceïdóc Qowwmt fieidaeSqu/tont i J 1 I College Hazerswoude mag woningmarkt op foordwijkerhout gaat in beroep tegen weigering goedkeuring „Buitengebied fgEÏDÊN ;rs- bi EEN OPMERKELIJK PARTICULIER INITIATIEF IN LEIDSE KRINGEN n n n. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. "*20 eei p ositif stof de at d< s bé mag je er heel wat van ver wachten. Familiespullen Ditmaal kwam hij op het idee, ter onderstreping van al die hevige evenementen in zijn leven, een huis-tentoon stelling ad hoc in te richten. Hij putte daarvoor uit oude familiespullen, „die niemand kent of heeft", en voor een groot deel afkomstig uit de kast van zijn moeder, Jo van der Drift. Hij gaf daarom de steile expositie (je zult er drie trappen voor op en af moeten lopen) een motto mee: „Drif tig bekeken"; met als onder toon „Over do(o)vemansoren wordt niet gesproken". Door gaans is het niet aan dove mansoren gezegd, maar Jan heeft z'n eigen wijze van concretiseren, en als er over die oren niet gesproken wordt is bij hem de kous af. „Maar er wordt althans over iets gesproken hè", zo meen de hij toch bij voorbaat al te mogen zeggen. „Ik ben failliet", klaagde Jan, toen hij gisteren bij een enca- dreuse, klokke vijf, een stel ingelijste best wel leuke teke ningen en aquarellen die de expositie moeten gaan verlevendigen kwam op halen. Inclusief passe-par- touts, goed voor een week be hoorlijk eten en drinken, en nog een stukje gas- en elec- trarekening erbij. Maar Jan Doove klaagt, structureel, niet lang. Daar heeft hij ook niet de tijd voor, met z'n steeds maar bezige geest en ondernemingslust. Het hoor de nu eenmaal bij de ten toonstelling. En het was mooi. Morgenmiddag al wordt de driftige-dovemans- expositie geopend door Jo van der Drifts oudste nog le vende zuster, mevrouw Lin- denhoff-van der Drift. Daar na mag men bellen dat het een aard heeft, en er is altijd .wel iemand om open te doen, al komt die van drie hoog. Ik weet, dat Jans huisvriend daar niet tegenop ziet. ters, bakkers. Mensen met ei gen kleine zaakjes. Katholie ke Doove's en protestantse; ze zijn allemaal in Leiden vertegenwoordigd. Ik heb ze ook allemaal uitgenodigd". Kruimelrekening Bijvoorbeeld: de Leidse Van der Driften stammen af van een Leidse (aanvankelijk Wassenaarse) politieagent, Philippus geheten. Daar heeft Jan Doove, anno 1983, geen boodschap meer aan, maar wat hem veel meer verblijdde was zijn ontdek king van een dokter Krui mel, die in 1890 een rekening uitschreef voor een visite ad 50 cents. Een kruimelreke ning voor een cijferend kleu terklasje, vandaag. Jan Doo ve: „Een middelmatige be grafenis van een jaar of hon derd terug kostte 50 gulden en 60 centen". Dat kun je tij dens een bezoek aan zijn uit stalling gewaar worden: „Daar doet de pastoor van daag niet eens de mis meer voor". Er waren ook Doove- behangers, die, toen ze een eigen zaakje hadden, een hoge hoed op durfden zetten. In 1846 was er een, nu gere gistreerde, Doove, die z'n dienstplicht had vervuld. Jan 1983: „het waren merendeels kleine oplazerdjes van een el, vijf palmen, acht duimen en drie strepen hoog. Dat was even minder dan 1 meter 40. En de meesten hadden ook al de „kinderziekte" gehad Perkamenten communie prentjes, met in het midden St. Jacobus (de Meerdere of de Mindere, wie zal het zeg gen; maar hij was met staf, dus zou ik het moeten we ten), als een kostelijke, fijn geslepen miniatuur tussen veel minitieus kantwerk. Oude kerkboeken, gepant serd met wit ivoren omslag en daarop op een dik wit, os tentatief opgelegd kruis. Jan zou zeggen: „dat is nog eens wat anders dan een week blaadje van Gooi en Sticht, ofwel het Gooi ontsticht". Jan Doove heeft de hand we ten te leggen op reliquieën „uit de kast van moeder": zo als die van een voorvader die in 1820 huwde (trouwen was er toen nog niet bij), en diens papieren beslaan nog steeds begrafenisrekeningen en ge- caÜigrafeerde wensen, die in de familiekring reciterend werden opgezeid. Daar zijn nog door Jan opge doken rozenkransen die hun hoedjeskracht verloren heb ben. De geposeerde „aanne mingsfoto's", met de Doove- en Van der Driftbruidjes, en de eerste-communiejonkers in livrei en het blanke zieltje achter het zwarte hesje ver borgen. Doove's heringerich te huis zal er de komende da gen van opkijken. Men belle op de gezette tijden aan, en wellicht zal de heer zelf u, evangelisch, opendoen. Be waard familiebezit, genoeg voor kamers vol. Na afloop van de happening zal Jan Doove, de getemde, zich ge noodzaakt zien een en ander in een bankkluis op te ber gen. „In de kluis ermee", zei hij al, toen hij me de laatste frisse witte bete wijn inge schonken had. Jan zou zichzelf niet zijn, als hij niet z'n extreme voor zorgsmaatregelen had geno men. „Ten aanzien van de expositie", wel te verstaan. Ik noem daarom maar enkele getroffen maatregelen op: contact met het Anjer Fonds „dat deed ik brutaalweg" aangaande een subsidie mogelijkheid. „Het ging im mers om twee eeuwen Ne derlandse cultuur. En het Anjerfonds zei, dat erover te praten was, mits de tentoon stelling openbaar zou zijn en minstens drie dagen zou du ren. Nou, het worden vijf da gen. De gemeente Leiden wilde twee vlaggemasten voor mijn deur oprichten, ter opluistering van al die situa ties. Maar de vlaggenfabriek in Dokkum kon mijn bestel ling niet op tijd afleveren. Daarom heb ik de gemeente Leiden maar laten weten, dat ze de vlaggemasten beter achterwege konden laten..." Waterbos krijgt geen glijbaan RIJNSBURG Er zal deze zomer geen glijbaan komen in het zwembad Het Waterbos. De gemeenteraad wees gisteravond een verzoek hiertoe van het zwembadbestuur af. Het VVD-raadslid Brul betoogde het onverantwoord te vinden een dergelijke investering te doen, gezien de slechte financiële omstandigheden van de gemeente. Hij schaarde zich achter bur gemeester de Roos en wethouder Noort, die een meerderheids standpunt binnen het college over deze kwestie hebben ingeno- De heer J.K. de Mooij (PvdA) toonde zich een warm pleitbezor ger voor de glijbaan. Hij stelde, dat wanneer een bedrijf zich niet vernieuwde, dit achteruit ging. De heer den Heijer (CDA) zag veel voordelen in de glijbaan, maar ook veel nadelen. Hij vond het golfslagbad op zichzelf al iets unieks. Het CDA had zich ook afgevraagd of het gezien de huidige bezuinigingsmaatregelen wel juist zou zijn een dergelijke investering te doen. Hij hoopte, dat het Waterbosbestuur zich bij deze beslissing neer zou leggen. HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazers woude kunnen voortaan meebieden bij executoriale verkopen van woningen waarvoor een gemeentegarantie werd afgegeven. Ze werden daartoe gisteravond gemachtigd door de gemeente raad, die met algemene stemmen akkoord ging met het voorstel van het college. Als de gemeenteraad telkens een besluit tot aankoop van een woning moet nemen, gaat er veel te veel tijd verloren. Tijdens de raadszitting werd geen maximum-bedrag genoemd, dat het college bij executoriale verkoop mogen besteden. De raad besloot tevens tot een wijziging van de regeling waarin de afgifte van gemeentegaranties ten behoeve van de aankoop van een eigen woning wordt geregeld. In de toekomst zal het wat moeilijker worden gemeentegarantie te krijgen. CDA-er De Wit en SGP-er Kaashoek hadden principiële bezwaren tegen de mening van de meerderheid van de vijftien personen tellende raad, dat voortaan de kinderbijslag bij de bruto-inkomsten wordt gerekend. In de regeling worden hierbij voorts bij de bru to-inkomsten gerekend: brutosalaris, provisie, vakantie-uitke ring, inkomsten uit vermogen, netto-winst uit bedrijf en inkom sten uit sociale uitkeringen. Vakonderwijs in Rijnsburg teruggebracht RIJNSBURG - Het vakonderwijs is voorlopig teruggebracht naar 31 'A uur in de week. Jarenlang is dit in Rijnsburg 75 uur per week geweest, maar nu gaan ook hier de bezuinigingen doorwerken. Voor 1 maart moet Rijnsburg te kennen geven hoeveel uren vakonderwijs ze wil gaan geven en het college stelde dan ook voor de landelijke norm aan te houden. Twee vakonderwijzers hebben nog geen vaste aanstelling en deze zouden eventueel op wachtgeld gezet kunnen worden, alhoewel het college deze maatregel ook verre van sympathiek vond. Een hoekje van Doove's expositie „Driftig bekeken". Jan Doove „verdraaid (oder etwas öhnliches)", dacht ik nog: „Jan is rustiger geworden" toont vijf da gen lang, onder wat voor lui men ook, driftige en dove fa miliepapieren en andere exu- berantia van de hem voorge gane geslachten. Twee eeu wen familiegeschiedenis. Daar zijn ook bij tekeningen die Jo van der Drift in '25 maakte op de „Haagse teken academie"; tekeningen die veel talent verraden. En uit haar nagelaten kast kwamen voorvaderen opdraven, sinds 1733. Het begon met een doopbewijs van een der vele Jan Doove's die de geschie denis al heeft afgeleverd. Daar zijn verder ter bezichti ging oude kerkboeken van rond 1860, bid- en doodpren- tjes bij 't leven, lintjes en de votieprentjes. Jan Doove is er bijna nog stil van: „Hoe ze al les bewaarden, vroeger! Voor een familie van doodgewone komaf. En oer-Leids. Of schoon ze uit Duitsland kwa men, via Limburg. Eerder nog is er een onduidelijke link met Oostenrijk. Je had Douven, Doeves en Dooves. Ze zijn nu over heel Neder land verspreid. Ze kwamen als kleine goudsmeden, die in de Verenigde Republiek wat gemakkelijker emplooi trachtten te vinden. Daarna splitsten ze zich in belasting mensen, behangers, loodgie Afdruk van een daguerrotype: behanger Johannes Doove met hoge hoed, omstreeks 1850. dachten een bedrag van f 600,- per leerling nodig te hebben en bij de begro tingen 1983 werd een be drag per leerling geraamd van 562,- per leerling. Over de vraag of een fitness centrum tot de sporthallen ge rekend kan worden zal GS duidelijkheid moeten ver schaffen. De heer Van Kuijen (PW) stelde deze vraag aan de orde bij de behandeling van de verkoop van een perceel grond in plan Zuid voor de bouw van een fitnesscentrum met sauna. In het bestem mingsplan staat dat de grond bestemd is voor sporthallen. Als GS besluiten dat daar ook een fitness-centrum onder verstaan kan worden, gaat de graag onder één hoedje speelt. Uitstekend; dat is een feit zo'n eerste lustrum van sa menwonen dat gerust ge vierd mag worden. Maar er is meer voor Jan om te geden ken. Hij werd onderworpen aan zijn eigen verjaardag. Doodsbenauwd, maar toch vrij rustig, vertelde hij me gisteren, dat-ie 47 is gewor den. Buitendien werd twee maanden geleden z'n moe der, mevrouw de weduwe Jo Doove-van der Drift, begra ven. Ze werd 83 jaar, en hon derden hebben haar begeleid „in Paradisum", want zij was zeer gekend bij velen. Een ander item is, dat huize Doo ve aan de Papengracht nu heringericht is. Dat alles bij eengenomen bracht Jan er toe, wat te laten gebeuren voor vrienden, bekenden en familie. En als Jan iets doet, raad graag akkoord met de verkoop van grond. Om het eiland Koudenhoorn toegankelijk te maken als de brug gereed zal zijn is het no dig ontwaterings- en rijpings- maatregelen te treffen. Bij het graven van het Zomergat is gebleken dat slechts de boven ste grondlaag hard is gewor den en dat daaronder nog drijfzand aanwezig is. Wil men paden aan kunnen leggen aan het eind van dit jaar dan moet men nu beginnen met de ont wateringsmaatregelen. Mevrouw Saris (VVD) zou het besluit daartoe liever pas de volgende maand willen nemen bij de behandeling van het vijfde tijd- en financierings schema voor de zandwinning. Burgemeester Hendrickx wist haar er echter van te overtui gen dat iedere dag benut moet worden om tijdig een voldoen de harde ondergrond te heb ben voor de paden. De maatre gelen gaan 177.120,- kosten en die kunnen gefinancierd uit een krediet wat eerder voor de bouw van de brug werd gevoteerd. De aanbeste ding van de brug en de herin richting van de gemeenteha ven viel lager uit dan ge raamd. len opmerkelijk voor meld van particulier ini- iatief vinden we volgen- ie week, gedurende vijf i, aan de Papen- racht 34 in Leiden. Vanaf zondag 27 februa- eerstkomende, uitlo pend tot op donderdag 3 in d< naart (elke dag van .4.00 tot 17.00 uur) wordt JJip dat adres een uitge ver >reide collectie aan fa- niliaire bezittingen ge- oond. Aan de muren, iet hele huis door, van jenëden tot boven onder Ie pannen, en onder het .las van platte vitrines lie, volgens de shower, n bruikleen worden ge- ?me< reven door het Rijksmu- rt"t (ieum van Oudheden, \Velks achteruitgang aan le Papengracht ligt en aan de overkant, met een dependance, aanpaalt aan het hoge, recalci trante heim van Jan A.Doove s.s.t.t. Een goe de buur is ook hier beter dan een verre vrind. Hoewel, je kunt even eens goeie vrinden heb ben. Daarover beschikt Jan Doove, de spittende en gravende, historisch georiënteerde doerak van de gehorecaïseerde Pieterswijk, in ruime mate. In dit geval toege spitst op één vertrouwd exemplaar: een vrind en toeverlaat, met wie hij nu al weer vijf jaar het huis, de zorgen, de vreugden des levens en al z'n bekommernissen en wat dan ook deelt en met welke metgezel hij Allereerst wordt daarbij gewe zen op de mening van G.S. dat het terrein aan de Leidsevaart bestemd voor „semi-agrarische doeleinden" te groot is. G.S. geven wel toe, dat aan zo'n terrein behoefte bestaat. In haar verweer stelt het college dat het in het plan aangegeven gebied reeds beperkt van om vang is, daar men geen plan matig vestigingsbeleid kan voeren. Een beperkt deel van de eigenaren zullen daadwer kelijk bereid zijn tot verkoop van haar grond aan een semi- agrarisch bedrijf.Het college vreest nu dat door de inkrim ping vna het terrein door G.S. de vestigingsmogelijkheden dusdanig beperkt worden, dat een opneming van de bestem ming in het bestemmingsplan nauwelijks zin meer heeft. Dat zou zij een gebrek vinden, daar in deze streek juist het agrarische bedrijf in grote mate wordt uitgeoefend. Helemaal te dol vonden de he ren Ruigrok en Nulkes (daarin gesteund door de wethouder en de rest van de raad) het, dat G.S. „agrarische handels bedrijven" niet groter wil la ten worden dan 3000 m2„ Noordwijkerhout wil voor deze bedrijven een maximale grootte van 7000 m2. In dat verband werd gewezen op het grote belang van de agrarische export voor Nederland (vorig DRDWIJKERHOUT De raad stelde zich gis- jjavond van harte op ■ijlter het voorstel van college om bij de bon in beroep te gaan Jen de onthouding van dkeuring door Gede- jeerde Staten aan een leelte van het bestem- n „Buitenge- d". Het gaat daarbij om fee zaken: G.S. vinden j geplande terrein voor fci-agrarische bedrijven jgroot en willen voorts omvang van „agrari- handelsbedrijven" berken tot een opper- »kte van 3000 m2. thouder Heemskerk bena kte gisteravond nog eens, Noordwijkerhout zeer te- Men kon zijn met het be- Pde resultaat inzake het be- Mmingsplan „Buitenge- J". In een eommissieverga- "pig had hij al eens laten Jen, dat 95% van wat prdwijkerhout wilde met [ulp van het bestemmings- p was overgenomen en fdgekeurd door G.S. „Me teen zal in zijn hart zo'n re- ïaat niet verwacht hebben", |de hij. Toch was hij het LSje heren Ruigrok (VVD) ptalkes (CDA), dat een fëtal zaken om een beroep jar nog een stijging met 17%). Nulkes: „En nu wil men door deze beperking die export be lemmeren, terwijl men aan de andere kant roept dat de ex port bevorderd moet worden". De heer Ruigrok ging zelfs zo ver om de handelskwekers op te roepen massaal beroep aan te tekenen tegen de beslissing van G.S. Wethouder Heems kerk was zeer vergenoegd over de steun van de raad. Hij gaf aan dat als G.S. hun zin krijgen op dit moment al zo'n 15 bedrijven in strijd zijn met het bestemmingsplan, daar deze al groter zijn dan de door G.S. aangegeven norm van 3000 m2. Deze worden dan voorts in hun ontwikke ling geremd, terwijl G.S. in het verleden akkoord zijn ge gaan met de uitbreiding van de genoemde bedrijven. De socialist Van Koningsveld sprak zijn tevredenheid uit over het feit, dat het voorlopi ge exploitatie tekort van „De Schelft" zo beduidend lager uitkomt dan geraamd was. Toch hief hij een waarschu wende vinger. „De kosten van onderhoud zullen in de toe komst zeker omhooggaan en dus zullen we nu al moeten re serveren om die hogere onkos ten te kunnen bestijden", was zijn visie. Daarom voelde hij er veel voor om een fonds „Onderhoud De Schelft" in het leven te roepen. Van Duin (CDA) gaf aan dat deze zaak al uitvoerig in de commissie Fi nanciën was besproken en dat men ook daar had besloten om op een of andere manier te re serveren. Daarbij werd onder andere gedacht aan het fonds Gemeenschapsvoorzieningen. Van Duin had ook toen uitge sproken om een apart fonds in het leven te roepen, terwijl wethouder Heemskerk meer voelde voor het fonds Ge meenschapsvoorzieningen. „We sterven al in de fondsen", had de wethouder toen opge merkt. Gisteravond liet hij echter ook doorschemeren, dat het misschien beter was om een apart fonds in het leven te roepen. „Dat komt de duide lijkheid het meest ten goede", was een vrij algemeen gevoe len. De herhuisvestingskosten voor de bewoners van meer dan 50 woningen in de Hoogstraat (de woningen worden op dit ogen blik gerenoveerd onder ver antwoordelijkheid van de wo ningbouwvereniging St. An- thonius van Padua) werden ter sprake gebracht door het socialistische raadslid Hof-van Putten. Die herhuisvestings kosten dreigen aan de bewo ners van de woningen aan de Hoogstraat voorbij te gaan, daar niet is voldaan aan een aantal voorwaarden. Eén van die voorwaarden is het opstel len van een wisselwoningen- plan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. van de Leidse Courant Naam— Adres Postcode/Plaats_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats. Telefoon. I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. renst ARMOND De ge- enteraad heeft gisteren [loten het bedrag per J-ling voor het lager on twijs vast te stellen op 15,- incl. administratie- jten. Dat is minder dan ^schoolbesturen hebben jraagd en meer dan de fd aanvankelijk had ge- nd. De schoolbesturen Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5