TAFEL Latijn als verhulling van sex en drank „Steun aan Nicaragua moet worden voortgezet" kerk wereld Nieuwe bijbelvertaling in omgangstaal gepresenteerd Sinds maart 1982 in Guatemala negenduizend mensen vermoord IÏTÏ171 £eidóe(Som>a/iC weer BER0EPE ACHTERGROND QeidwQowuvnt VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGjJE Nieuwe lutherse aartsbisschop Zweedse kerk De Zweedse regering heeft de lu therse bisschop van Harnosand, Bertil Werkstrom, tot aartsbis schop van Zweden benoemd. Hij volgt aartsbisschop Olof Sundby op, die sinds 1972 de Zweedse lu therse kerk, die staatskerk is, heeft geleid. De nieuwe aartsbis schop is een van de minder be kende Zweedse bisschoppen. Hij is doctor in de theologie en geldt als een voorstander van een ge leidelijke scheiding van kerk en staat en van vrouwelijke ambts dragers in de Kerk. De nieuwe aartsbisschop is getrouwd en heeft twee kinderen. Missionarissen in Angola vrij Rebellen in Angola hebben twaalf zusters, missionarissen en werkers van het Rode Kruis vrijgelaten, die zij in oktober van het vorig jaar hadden ontvoerd. Dit heeft het het Rode Kruis in Genève gisteren bekendge maakt. De twaalf waren gegrepen kort na de ontvoering van de aartsbis schop van Lubango, Dom Alexandre do Nascimento, die later werd vrijge laten. Leiders van UNITA stemden op een ontmoeting met het Rode Kruis in ianuari in met vrijlating van de gijze laars en beloofden voortaan medewer king met het comité, dat zijn werk in Angola's centrale plateau in oktober had opgeschort vanwege de onveilig heid. Dat werk is nu hervat. Kardinaal vraagt gratie voor zwarte Z.-Afrikanen De doodstraf zal de mensen er niet van weerhouden voor gerechtigheid te strijden en de kreet van de onderdrukten te laten horen. Deze woorden van de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van kerken, bisschop Des- mond Tutu, citeert kardinaal J. Willebrands in een tele gram aan premier P. Botha van Zuid-Afrika, waarin hij pleit voor gratie voor zes leden van de bevrijdingsbewe ging „African National Congress" (ANC), die ter dood zijn veroordeeld. Het gaat om Simon Mogocrane, Jerry Mosololi, Marcus Mo- taung, David Moise, Johannes Shabangu en Anthony Sot- sobe. Zij maken deel uit van een generatie van jonge, zwarte Zuid-Afrikanen, die, zo zegt kardinaal Willebrands in zijn telegram, „wonden van de jaren '70 met zich dragen en bewust streven naar een ander Zuid-Afrika, waarin alle mensen gelijkwaardig zijn en in vrijheid kunnen leven". De kardinaal heeft het telegram ondertekend als voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie. Duitse bisschoppen voor gelijktijdige (kern)ontwapening DELEGATIE GOUDSZWAARD: De bestaande ontwikkelings samenwerking tussen Nicara gua en Nederland moet met kracht worden voortgezet. Dat hebben leden van een Nederlandse delegatie onder leiding van prof. dr. B. Goud zwaard na terugkeer uit Nica ragua gezegd. In de delegatie zaten ook CDA-Kamerleden drs. H. J. B. Aarts en drs. C. P. van Dijk, de vroegere mi nister van ontwikkelingssa menwerking. Volgens de delegatie is het van groot belang dat de voort durende invallen in Nicara gua vanuit Honduras worden beëindigd en dat er een vorm van overleg komt tussen de Verenigde Staten en Nicara gua. Nederland zou bovendien initiatieven kunnen nemen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, waarvan het sinds 1 januari voor twee jaar lid is, om de spanningen in Midden-Amerika te ver minderen. Het doel van het bezoek was een zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen van de positie van de protestantse kerken. Gastheer van de delegatie was de overkoepelende protestant se organisatie CEPAD, waar van ongeveer zesendertig pro testantse kerken en organisa ties lid zijn. De protestanten vormen een minderheid van ongeveer vijftien procent in het overwegend katholieke Nicaragua. Van een nauwe samenwer king tussen de protestantse kerken, die een positief kriti sche houding aannemen ten opzichte van het Sandinisti- sche hervormingsproces en de rooms-katholieke leiding, die daar uitgesproken negatief te genover staat, is geen sprake, aldus de leden van de delega tie. Binnen de katholieke ge loofsgemeenschap staat een meerderheid van de bisschop pen, met aan het hoofd de aartsbisschop van Managua, mgr. Obando y Bravo, nega tief tegenover het bewind. Een belangrijk deel van de katholieken, onder wie veel priesters en gelovigen in ba sisgemeenschappen daarente gen, heeft zich geïdentificeerd met de strijd tegen wijlen dic tator Somoza en werkt vol overtuiging mee aan het ver werkelijken van een nieuwe samenleving. Op het terrein van de men senrechten werden de Neder landse bezoekers geconfron teerd met duidelijke gevallen van schendingen, zoals het zonder vorm van proces voor langere tijd gevangen houden, het vaak ontbreken van rechtsbijstand en het niet melden van de verblijfplaats Aan het slot van de vergadering van de Duitse bis schoppenconferentie, die verscheidene dagen in Trier bijeen is geweest, heeft de voorzitter kardinaal Joseph Höffner gisteren gezegd, dat de gemeen schappelijke verklaring van de Duitse bisschoppen over het vredesvraagstuk pas in april tegemoet kan worden gezien. Het zestig pagina's tellende docu ment zal geen pasklare oplossingen bevatten, maar het thema uit ethisch oogpunt behandelen. Het zal „een geloofsgetuigenis tegenover de huidige toe stand in de wereld" zijn. De kardinaal liet er overigens geen twijfel over be staan, dat de Westduitse bisschoppen een kernoorlog afwijzen en veroordelen. Zij zijn voor een gelijktijdige, gecontroleerde ontwapening. Ook de gedachte, dat met kernwapens afschrikking te weeg kan worden gebracht, kunnen de bisschoppen slechts in zeer beperkte mate onder schrijven. Beslissend is, of met het middel van de afschrik- king een aanvalsoorlog met van gevangenen aan familie- kernwapens kan worden voor leden, alsmede een dagelijkse komen lijk preventieve eensuur op dag- afgeremd en ontwapening be- bladen als La Prensa en La vorderd kan worde£ Nuevo Diario. Ze staan echter niet in verhouding tot het geen er gebeurde tijdens het regime van Somoza. De over heid heeft tekortkomingen op dit terrein toegegeven en toe gezegd deze te zullen onder zoeken. De deelnemers aan de reis konden met iedereen vrij spreken en gaan en staan waar zij wilden. De protes tantse kerken hebben de Ne derlanders ervan overtuigd, dat er in Nicaragua volledige vrijheid van godsdienst en godsdienstuitoefening is. De „Groot Nieuws Bijbel", een vertaling van de gehele bijbel in omgangstaal, is giste ren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gepresenteerd. Deze bijbel is een gezamenlij ke uitgave van het Neder landse Bijbelgenootschap (NBG) en van de Katholieke Bijbelstichting (KBS). Het NBG geeft de editie uit met Oude en Nieuwe Testament, de KBS-editb bevat ook de Deuterocanonieke als apocrie fe boeken, die door de rooms- -katholieke kerk, de oud-ka tholieke kerk en de evange lisch lutherse kerk tot het Oude Testament worden ge rekend. De „Groot Nieuws Bijbel" is een voortzetting van het Nieuwe Testament in om gangstaal, dat in 1972 ver- schee® onder de titel „Groot Nieuws voor U". De nieuwe bijbelvertaling is volgens ver taler A. W. G. Jaakke vooral bedoeld voor rand- en buiten kerkelijken en bovendien voor kerkleden die niet meer vertrouwd zijn met het kerke lijk jargon. Aan de vertaling is ruim der tien jaar gewerkt. Het is de vierde volledige bijbelverta ling, die deze eeuw in Neder land is uitgegeven. Eerder verschenen de NBG-vertaling uit 1951, de Willibrordverta ling van de KBS en de „Bijbel in het Fries" van NBG en KBS samen. In tegenstelling tot de kerkgang groeit de bij belverkoop de laatste jaren in ons land. Het NBG verkoopt per jaar bijna 200.000 volledi ge bijbels. Van de Willibrord- vertaling worden ongeveer 25.000 exemplaren per jaar verkocht. Volgens een opgave van de Wereldbond van Bij belgenootschappen is de bij bel, of een deel ervan, in 1.739 talen vertaald. Per jaar wor den er over de gehele wereld ruim tien miljoen volledige bijbels verkocht. RAPPORT JUSTICIA Y PAZ": In Guatemala zijn na de staatsgreep van vorig jaar maart ongeveer negenduizend mensen, meest boeren, ver moord. Dat staat in een rap port van de nationale katho lieke commissie „Justicia y Paz" (Gerechtigheid en Vre de), dat later deze maand wordt aangeboden aan de commissie voor de rechten van de mens van de Verenig de Naties. De commissie zegt voorts in haar rapport, waar aan werd meegewerkt door de Wereldraad van Kerken, dat er in deze periode 185 bloedbaden zijn aangericht en dat sinds president Efrain Rios Montt de macht in Gua temala greep, ruim een mil joen mensen uit hun dorpen zijn gevlucht. Van hen zijn 250.000 naar Mexico gevlucht en 200.00 mensen trokken naar andere Centraalameri- kaanse landen. Tussen maart en augustus vorig jaar ver dwenen ruim 280 mensen. De massamoorden duren nog steeds voort. Dorpen bij de grens met Mexico werden on langs nog gebombardeerd door het Guatemalaanse le ger, zo verklaarde vertegen woordiger Ronald Hoenes van Justicia y Paz. „Politiek ge weld vernietigt langzaam de basis van de Guatemalaanse maatschappij op het platte land", zei hij. De meeste Gua- temalanen zijn Indianen. Het rapport zegt, dat het dagelijk se routine is van bewapende groepen en veiligheidstroepen om mensen op elk moment van de dag of nacht te doden, op straat, in huis, op het werk of in ziekenhuizen. „Iedereen, die als opponent wordt be schouwd is een mogelijk slachtoffer", aldus het rap port. Soms ontvingen mensen bedreigingen of verscheen hun naam op lijsten van de doodseskaders in het land. Spaghetti met tomatensaus en eieren, maissla vla-flip vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 250 g spaghetti, 1 le pel olie, zout; 1 ui, 15 g boter, 100 g cham pignons, 2,5 dl water, 1 groentebouillontablet, 1 blikje tomatenpuree; 10 g maizena, selderij, peter selie, ketjap; 2 hardgekookte eieren, 50 g geraspte pittige kaas; klein blikje maïs, paar le pels paprikazoetzuur, 1 lepel olie, 1 lepel azijn, zout, pe per, (bieslook of sterrekers); 1 lepel rozijnen, 2 lepels rum, 0,5 liter gele vla, 1 theelepel oploskoffie, een Frans vruchtje. Breng een ruime pan halfvol water aan de kook met een le pel olie en met zout naar smaak. Zet er de spaghetti rechtop in, wacht tot alle staafjes er vanzelf ingezakt zijn, roer ze dan een keer los en kook ze in een kwartier gaar. Schenk de pan vervolgens leeg in een vergiet dat in de groot steen staat, laat de spaghetti even uitlekken en doe hem dan in een schaal. Houd die zo nodig warm op een pan met kokend water. Fruit de klein gesneden ui lichtbruin in de boter. Bak daarna even de gehalveerde champignons mee, doe er het water bij met het bouillonta blet en de tomatenpuree. Laat dit mengsel ruim vijf minuten koken en bind het dan met aangemengde maizena tot een dunne saus. Maak die saus af met fijngeknipte selderij, pe terselie en ketjap. Leg de ge halveerde eieren op de spa ghetti, schenk er de saus over en strooi er als laatste de kaas op. Meng de uitgelekte mais met de overige benodigdheden. Bieslook en sterrekers zijn bei de vers in bakjes te koop. Maak de vlaflip van in rum geweekte rozijnen, half om half gele en koffievla en gar neer met stukjes Franse vrucht. JEANNE s: Politiek en olieprijzen De verlaging van de internationale olieprijs heeft tiek Den Haag tegengestelde uitlatingen van politici lokt. Premier Lubbers, wat uit de losse pols reagerend een journalistiek „vragenvuurtje", wekt de indruk olieprijs wat hem betreft niet ver genoeg kan dalei meer hoe beter voor de Nederlandse economie volgen! bers. Dan trekken in Nederland de investeringen daalt de rente verder, kortom het is voor het bedrijfslef daardoor voor de werkgelegenheid alleen maar gunsti leen de overheid komt wat in het gedrang omdat met di prijs ook de aardgasprijs op den duur omlaag moet, m; leek in de optimistische benadering van Lubbers versl Het ontbrak er nog maar aan dat hij er in één adem aa voegde, dat de bedrijfsstimulerende maatregelen (volge regeerakkoord in de komende jaren 4,5 tot 6 miljard) op de helling kunnen. De Nederlandse bedrijven hebl mers al veel voordeel van de lagere energieprijs en vl dalende rente? PRECIES tegengesteld redeneerde oppositieleider Den Volgens hem is een dalende internationale prijs van ea langrijk produkt als olie een symptoom van een grote, rende internationale crisis. Reden voor de Nederlandse; heid om maar meteen verder stimulerende maatregi treffen, ongeacht de grote nationale schuld waar Ned< mee worstelt. Het wordt nog zwaarder weer en daar we ons bij voorbaat tegen wapenen, zo vindt Den UylJ TWEE economen, maar twee volstrekt tegengesteld DE schattingen. We wisten natuurlijk al lang dat de ecd^r: een volstrekt relatief vak is, maar het bewijs is eens te 0 geleverd: economie is politiek en aan de hand van je l°e politieke invalshoek kom je tot een economische analj 5" eg De reactie van minister van Aardenne van Econonj Zaken lijkt in de gegeven omstandigheden het meest i Een zeer sterk dalende olieprijs zal neerwaartse tendens de economie verder aanwakkeren. Het zou alles meL meetrekken in een negatieve richting. Maar een redj prijsdaling kan geen kwaad. Een daling van bijvoorb zoals Van Aardenne aangaf tien procent, daar kan nationale economie nadeel van hebben. Zo'n daling kan£ gendeel voordelig uitwerken. En als daar enige extra slu ierende maatregelen aan worden toegevoegd, dan is hel*er uitgesloten dat die het voordelige effect nog zullen veL^ ken- nst Zo ligt de waarheid waarschijnlijk, zoals trouwens mqgel in het midden en in dit geval tussen Lubbers en Den Ufcntc Grote olieprijsdalingen trekken ook de Nederlandse efhi mie het dal in. Maar geringe dalingen kunnen voordeli) indien althans zorgvuldig wordt overwogen hoe die v< len verder uitgebuit kunnen worden. Het kabinet, dat genspraak in de verschillende uitlatingen ook niet on] kan zijn, zal zich ongetwijfeld snel en uitgebreid in deAX blematiek verdiepen. Verwacht mag worden dat het d< zeker ook aandacht zal besteden aan het eventuele nuf aanvullende, stimulerende overheidsmaatregelen. En tussen ziet het er naar uit, dat de oliestaten er in zullej gen een al te diepe duikeling van de olieprijs te voorki Afgezien van een sombere voorspelling van de „Econo die de olieprijs over enkele jaren al weer spectaculai groeien, lijkt er voorlopig geen reden tot pessimisme. In een van zijn boeken schrijft prof. Grossouw hoe op een goede dag in de twintiger ja ren zijn seminarieprof voor moraaltheologie gekomen was aan de behandeling van het „blozende" onderwerp sex („het zesde gebod"). Het was een warme dag en achter de openstaande ramen verscheen het hoofd van de glazenwas ser. De leraar, hierop door de klas opmerkzaam gemaakt, had er in een tijd waarin seminariehandboeken over moraaltheologie en kerkelijk recht in het Latijn gesteld wa ren geen enkele moeite mee om (met het oog op de man achter het raam) op het Latijn over te schakelen. Latijn, waar vind je het van daag de dag nog? Is het Latijn de ene helft van de twee ling klassieke talen, de andere „heet" Grieks nog wel on der ons of hebben we het in deze moderne tijd ver van ons gegooid? Hebben de „klassie ken" ons nog iets te melden? „Ongetwijfeld" zegt een hoog leraar klassieke talen. De wes terse beschaving begint bij Grieken en Romeinen en dat werkt ongemerkt nog altijd door. Denk aan de mythologie, waar iedereen wel eens mee in aanraking komt, of aan het Griekse drama dat ook in deze tijd nog op het toneel wordt „gezet". En daarnaast valt ook nog te denken aan de invloed van filosofische systemen als het Platonisme en de Stoa. Maar de taal zelf, vinden we daar nog iets van buiten een aantal schoolmuren? Dat is nauwelijks het geval. De taal-; kundige kant je hoort in de kerk al geen Latijn meer is sterk achteruitgegaan. Heel wat anders dan in de tijd van Erasmus, toen hele briefwisse lingen in het Latijn plaatsvon den. Glaasje Dat was de tiid waarin het La tijn de gangbare taal was in het internationale verkeer van geleerden. Soms kon het La tijn ook een verhullende func tie hebben. In die zin werd het nog lange tijd gebruikt door bejaarde priesters die elkaar onder het mom van in het La tijn gestelde psalmteksten ei genlijk vroegen om een glaasje wijn te komen drinken. Ook komt het vandaag de dag wel voor dat aan de classicus Deze foto is gemaakt op het Valkhof in Nijmegen, waar de aanvoerder van de opstand tegen de Romeinen, Claudius Civilis, de Romeinse legioenen zag naderen. „Hic stetit, hic frendens aquilas, hie lumine torvo Claudius ultrices vidit adesse manus"; dit luidt vertaald: „Hier stond Claudius, hier zag hij tandenknarsend de adelaars, hier met grimmige blik de wrekende troepen verschij nen". (Aquilas. adelaars, is een beeldspraak voor Romeinse legioenen) wordt gevraagd om een ver minkte Latijnse tekst weer in éen"letter, het goede taalspoor te zetten. Een voorbeeld: Dat is het geval met bijvoor bij gaan om het wegvallen van schrijvers uit de Oudheid later werken in de schoenen kregen geschoven, waar ze part noch beeld tekstenverzamelingen gaat) wordt na wat gepluis: van oude kerkklokken. Deze hospes qui praeteris (gij, deel aan hadden. komen niet overeen met de vreemdeling, die hier voorbij- /erkelijke tekst op de klok. gaat). De eerste vertaling Maar weinig examens Grieks en Latijn Op 2 mei a.s. begint het centraal schriftelijk eind examen voor de middelba re scholen. In de serie arti kelen waarin wij aandacht wijden aan het komende eindexamen en de vakken waarvan de vergaarde kennis wordt getoetst, ko men vandaag de klassie ken aan bod. Van de klei ne 40.000 eindexamenkan didaten in het vwo heeft slechts een betrekkelijk klein aantal één of beide klassieke talen in het pak ket zitten. Voor Latijn zijn dat er ruim 5000 (5246), voor Grieks slechts ruim 2500 (2567). Sinds het Latijn ook uit de kerken is verdwenen, komt nauwelijks nog ie mand in aanraking met deze taal. De classicus (kenner van Grieks en La tijn) heeft het er echter wel druk dóór gekregen. Er zijn altijd wel mensen, die hem raadplegen om achter de betekenis te ko men van een tekst op een oude kerkklok, schilderij of grafsteen. Zo komt in een Middeleeuws geschrift een tekst voor die, w overgezet in modern Neder- En dat komt weer omdat de onzin en bovendien raakt men lands, luidt: „Ik zou liever een enige met Latijn behepte men- grammaticaal in de knoop (qui gehandicapte zijn op aarde dan de echte werken van Gregro- sen in de vorige eeuw, de kan moeilijk op spes terug- één dag in het vagevuur door rius niet voor te komen, priesters, niet de klokketoren slaan). u —>~b. in durfden. Zij stuurden voor z'n karwei de koster omhoog en deze bracht de Latijnse Onzorgvuldig tekst dan mee naar beneden. Maar omdat de man geen La tijn had geleerd, kwamen die teksten nogal verhaspeld over daar nog wel een Latijns op- bij de man die ze op papier schrift. C)p de gevel van bij- te brengen". Deze uitspraak Het enige dat gezegd kan wor- wordt aan Gregorius de Grote den is dat deze tekst verdacht toegeschreven, maar blijkt in veel lijkt op een woord van moest zetten. De classicus die zich e 1983 mee bezighoudt, voorbeeld de oude Latijnse anno School in Nijmegen staat zelfs i hele serie. Ook het fraaie enig houvast aan een aantal tweeregelig gedicht vlak bij de teksten die steeds weer blijken Valkhofkapel mag niet over terug te komen. Teksten die het hoofd worden gezien. Het slaan op de afweer van demo- staat er op de plek, waar de nen, afweer van onheil, oproe- opstandelingertleider Julius pen tot gebed en het betreuren Civilis de Romeinse legioenen r \IT~ „1 L.kknn van de doden. Bij grafstenen komt men nogal eens voor raadsels te staan, van over de Waal zou hebben zien aankomen. Het komt voor dat een classi- omdat de tand des tijds onlees- cus gevraagd wordt om een baarheden heeft veroorzaakt. T Reconstructie van de oor spronkelijke tekst is dan vaak monnikenwerk. Het kan daar- Latijns citaat op te sporen dat op naam staat van een bepaal- Deze tekst is te vinden op het Valkhof in Nijmegen. ..Quem da-, de schrijver. Maar het is niet bis haec possit qui dare cuncta locum?" luidt vertaald: „Welke zelden gebeurd dat bekende plaats kun je noemen die dit alles kan bieden?" Achilles, die in de Odyssee er gens zegt: „Ik zou liever daglo ner zijn op aarde dan koning in het schimmenrijk". Zo werden ook aan bekende auteurs als Vergilius en Sene ca in de Middeleeuwen teksten toegeschreven die niet .van hen zijn. Vaak was dit een ge volg van onzorgvuldig uit het hoofd citeren, zoals vroeger veel voorkwam. Verbannen De kennis van de Latijnse taal en van de Latijnse schrijvers is de laatste jaren duidelijk te ruggelopen. Dat is niet meer een onontbeerlijk deel van de algemene vorming zoals dat vroeger het geval was. Toen had ieder geletterd man wel een citaat uit Cicero of Horati- us paraat. Onder de oudere generatie vindt men deze mensen nog wel, maar ze worden zeld zaam. Artsen en apothekers hebben uit hoofde van hun be roep nog een relatie met het Latijn. Voor de rest is de leraar klas sieke talen er mee bezig. Maar het aantal leerlingen, dat La tijn en of Grieks in het pakket neemt slinkt en dat is op de universiteiten te merken. De classicus zegt: de all-round- vorming, waarin ook de klas sieken een aandeel hebben, is een heel stuk teruggelopen. Alles is geënt op de gebruiks waarde, ook waar het talen be treft en niet op de culturele vorming. Met de algemene ontwikkeling is het dan ook niet zo best gesteld. Maar het is positief te waarde ren dat leraren klassieke talen, ondanks de beperkt beschik bare tijd, zoveel mogelijk aan dacht besteden aan de culture le achtergronden. FRITS STOMMELS !èy< n I Geen vorst me DE BILT-KNMI Alll het noordoosten van hek heeft het de afgelopen f nog iets gevroren. Het bil dringen van minder I lucht en wolkenvelden ifl een einde aan de vorstp^pj en we gaan nu zachter tegemoet. Wel nemen ar ook de regenkansen toe.®* Het Europese hogedruk^l wijkt steeds verder tertiw maakt de weg vrij fdt oceaanstoringen. Zo'n sü zal morgen over ons lan<Cnt, ken, gepaard gaande mrm gen en een naar zuiaa| draaiende wind. 1 ei Zondag zijn opklaringeihei< gelijk, maar daarna blijw wisselend weer. De mL temperatuur komt kon dagen iets boven norit liggen. Er komt nu o einde aan het fraaie weer in de Alpen. Het nil den-celsius-niveau gaatL omhoog naar 1500 a 200[ ter en het wordt er zonnig. Doelen goh.bow. Eindhoven zw.bew. Oen Helder geh.bew. -2 hat< kiëli 4 leid Z -Limburg h.bew. Aberdeen geh be* Athene h.bew. Barcelona regen Berlijn onbew. Bordeaux Brussel Frankfort Genève mist Helsinki zw.bew. Innsbruck onbew. Klagenfurl onbew. Kopenhagen onbew. Lissabon motreg. Locarno geh.bew. Londen mist Luxemburg geh.bew. Nice geh.bew. Oslo geh.bew. Parijs regen Rome onbew. Spilt onbew Stockholm geh.bew. Wenen onbew. ZUrich geh.bew. ié in io laai J h' -lïlol NEDERLANDS HER\| DE KERK: Beroepen te Nederlani (toezegging) K. van Ma kandidaat te Katwijk, f nomen naar Uitwijk Boo, kandidaat te Kouif aan de Rijn, die bedanktljJ Zoelen, Colijnsplaat, BJ. en Driewegen en Ni|( dorp.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2