Autoriteit Schobel prikkelt fW estduitse handballers ~;port Programma WK handbal Selectie Olympisch elftal Sportwereld Van der Duim wil gesprek met Boer EridóaQowiant VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGINA 15 ipitz Kohn twee rNAC EDA Spitz Kohn, interim- ainer bij FC Twente, zal de lende twee seizoen als trai- •r werkzaam zijn bij NAC. Na iri gesprek met de leiding van Bredase club, waar oefen- eester Jo Jansen dit seizoen scheid neemt, vroeg de Lu- imburger aanvankelijk veer- dagen bedenktijd. NAC echter zolang niet wach- n, nadat de club eerder twee rieuze kandidaten (Jan Reker Theo Verlangen) had zien vallen. Waarop Spitz Kohn steravond laat de knoop door- ikte en besloot op het aanbod in NAC in te gaan. Schandaal bedreigt Engels voetbal LONDEN Het ziet er naar uit, dat ook het Engelse voetbal niet langer gevrij waard is onfrisse praktijken. Het Engelse openbaar ministerie heeft gisteren gewag gemaakt van een onderzoek in een om koop-affaire, waarbij niet minder dan tien verenigingen betrokken zouden zijn. Het gaat daarbij om bestuursleden, die het werk dat nodig is voor de modernisering van stadions, uitsluitend zouden hebben gegund aan firma's die zwaar onder tafel betaalden. Bij het onderzoek, dat al gerui me tijd loopt, is onlangs nieuw bewijsmate riaal te voorschijn gekomen. Het gaat daarbij niet om geringe bedragen, want de Engelse leagueclubs hebben sinds 1975 niet minder dan 65 miljoen gulden aan subsidie voor stadion-bouw gekregen. Jeugdelftal oefent tegen Oostenrijk ZEIST Het Nederlands juniorenelftal (spelers tot 20 jaar) zal op woensdag 6 april een oefenwedstrijd spelen tegen Oostenrijk. Deze interland, die waar schijnlijk in Krems zal worden ge speeld, geldt als voorbereiding op het wereldkampioenschap voor junioren dat van 3 tot en met 19 juni in Mexico wordt gehouden. Secretaris Jan Huij- bregts, die enige tijd geleden door de Oostenrijkse voetbalbond werd bena derd, heeft met zijn definitieve afspraak gewacht tot de loting voor dit wereld kampioenschap achter de rug was. „Nu blijkt dat Oostenrijk in een andere pou le speelt, kunnen we dit aanbod best ac cepteren", aldus Huijbregts. Vorstelijk salaris Argentijnse bondscoach BUENOS AIRES De nieuwe Argentijnse bondscoach Carlos Bi lardo, gaat per maand ruim 12.000 gulden verdienen. Zijn vorstelijke salaris is gebaseerd op, zoals de Ar gentijnse voetbalbond dat noemde, 'zijn levensstandaard'. Het zal om de drie maanden worden aange past. Daarnaast ontvangt Bilardo, opvolger van de naar Barcelona vertrokken Menotti, dezelfde pre mies bij overwinningen van zijn ploeg als de spelers. Bilardo, die vandaag zijn contract tekende, vroeg meteen een voorschot op zijn salaris voor drie maanden. PSV GAAT SUPPORTERS AFZONDEREN EINDHOVEN Supporters van bezoekende clubs in het PSV-stadion worden voortaan in een vak bij elkaar gezet. Aanleiding tot deze maatregel is de verwonding die een jeugdige PSV-supporter woensdagavond opliep, toen aanhangers van FC Groningen een vuurwerk- bom gooiden. Manager Kees Ploegsma van PSV verklaarde gisteren, dat de Eindhovense suppor ters en die van de bezoekende verenigingen in het vervolg streng gescheiden zullen worden. Woensdagavond was de Groningse aanhang over diverse vakken verdeeld. De Eindhovense politie heeft gisteren vastgesteld, dat de 14-jari- ge Eindhovenaar woensdag getroffen werd door een zelfgemaakt projectiel van aan elkaar ge bonden en met tape omwikkeld vuurwerk. De jongen heeft brandwonden aan zijn bovenbeen en kon na behandeling naar huis terugkeren. .00 JL 1.201 'ALKENBURG Simon Schobel is onver- ddelijk. Hij heeft de beheerder van de laatselijke sporthal in Valkenburg tevoren istructies gegeven, die weinig aan duidelijk- eid te wensen overlieten. De Westduitse andbalploeg wenst ongestoord te kunnen ainen. Pottekijkers kunnen worden gemist Is kiespijn. riendelijk, doch dringend: k wil nu eindelijk wel eens ien rustig met de spelers al en zijn. De Duitse boulevard- Mhoo ers achtervolgt ons overal i ftijd. Liever geen bezoek dus, smo vraag om enig begrip". De >7-nn Ogende ochtend neemt Scho- )5^5o fcl wel rustig de tijd en dan )7!k> jgt hij nog eens haarfijn uit, >2 20»^ med>a in zijn land soms >5.20 werk gaan. MOO "et is werke,iik onvoorstel- de plaats niet, dan gaat het wanneer de tormatie van Schobel als eerste of tweede eindigt. Dan namelijk mogen de Westduitsers volgend jaar deelnemen aan de Olympische Spelen in Los Angeles. Mes erin „Als dat lukt blijft deze groep zoveel mogelijk intact. Maar bereiken we de eerste of twee- aldus de ex-Roemeen, proberen altijd intriges uit ,0 00 i lpkken. De routiniers kun- m!so en met die provocaties mes erin. Wordt de ploeg dras tisch verjongd. Dan zullen hooguit drie spelers uit deze selectie overblijven. Bij de ®-g jiddels wel overweg, maar jeugd zit gelukkig voldoende seioo ingere spelers gaan er geeste- talent. Het publiek verwacht J|.oo ik aan kapot. De vrouwen veel van ons. De ploeg voelt also kn de reservespelers worden zich ook erg sterk. Ik ben blij wnn hoe ze dat nou vin- dat we nu kunnen beginnen", •8 0. pn dat hun man op de bank aldus Schobel in het hotel is.50 loet blijven zitten, terwijl ze waar de Westduitse ploeg sa- (xi'oofr toch 31 zo lanS moeten mis- men met de Tsjechoslowaken «2.i)o jn. Gisteren stond hier plotse- js neergestreken. »3 to Iemand op de stoep, die De aanwezigheid van de West- hlde weten hoe wij denken duitsers in de B-groep is eigen ver de verkiezingen op 6 lijk al een verrassing op zich. '6-10 aart. Wat heeft dat nou met in 1978 toonden ze zich in Ko- irtjournalistiek te maken? penhagen immers nog de al- Westduitsers beschikken lersterkste handbalnatie ter -er onwaarschijnlijke eigen- wereld. Drie jaar later eindig- happen om zelfkritiek uit te de het A-toernooi in West- ifenen. Het is echt nooit Duitsland echter in een cata- ped". strofe voor de gastheren. Het [J.70 ^andaar dat de druk op de se- door de toenmalige bonds- -tie behoorlijke vormen coach Vlado Stenzei driftig :eft aangenomen. De West- verjongde team slaagde er niet oloo uitse handbalploeg geldt als in de veroverde status te conti- En van de gedoodverfde favo- nueren en moest zelfs een de- eten tijdens het B-wereld- gradatie voor lief nemen, tmpioenschap,- dat vanavond Die teleurstellende ervaring Nederland is begonnen. Is leidde tot het ontslag van de it in dezelfde voorronde- Joegoslaaf Stenzei, die jaren- oep geplaatste Nederland lang als een volksheld was eide landen ontmoeten el- vereerd. Zijn plaats werd per 1 iar zondagmiddag in Sittard) juli 1982 ingenomen door een tevreden met een handha- andere Oost-Europeaan, Si- ïg garanderende achtste mon Schobel. Hij verdedigde iats, de Westduitsers hebben als actief handballer zowel de eer ambities. Het toernooi is kleuren van Roemenië als •or hen alleen dan geslaagd, West-Duitsland en vond wel Simon Schobel: „Ik wil niet, dat er in de groep wórdt gerookt en twee biertjes is het maximum". DEN HAAG Het programma voor de eerste dagen van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal heren B-groep ziet er voort de eerste dagen als volgt uit: VRIJDAG 25 FEBRUARI Groep A - Groningen: Zweden-Bulga- rije, Hongarije-Israël; Groep B - Box meer: Tsjecho-Slowakije-Nederland, West-Duitsland-Frankrijk; Groep C - Breda: Spanje-IJsland, Zwitserland- Belgie. ZONDAG 27 FEBRUARI Groep A - Emmen: Zweden-Israël, Hongarije-Belgarije; Groep B - Sittard: Nederland-West-Duitsland, Tjecho- Slowakije-Frankrijk; Groep C - Vlis- singen: Zwitserland-IJsland Spanje- Belgie. MAANDAG 28 FEBRUARI Groep A - Leeuwarden: Israël-Bulga- rije, Hongarije-Zweden; Groep B - Maastricht: Frankrijk-Nederland, Nij megen: West-Duitsland-Tjecho Slowa kije, Groep C - Gemert: Spanje-Zwit- serland, IJsland-Belgie. vertrouwen van de spelers. Routiniers als Brand en Ehret keerden terug en topschutter Wunderlich is ook vol lof over de 32-jarige Schobel. Redelijk succes In de aanloop naar dit toernooi werkte West-Duitsland met redelijk succes een aantal oe fenwedstrijden af tegen erken de grootmachten als de Sovjet unie, Polen en Joegoslavië. Zes seconden voor het einde van de interland tegen Joegoslavië in West-Berlijn schrok heel handbalminnend West-Duits land op. Arno Ehret scheurde zijn kniebanden en is voor ten minste vier maanden uitge schakeld. „Een geweldige klap", mijmert Schobel. „Hij was juist geweldig in vorm. Het beperkt mij in de wissel mogelijkheden. Ehret was zo wel in de linkerhoek als aan de cirkel bruikbaar en kon als geen ander infiltreren in de vijandelijke verdedigingen. Dit toernooi, met zeven wed strijden in tien dagen, vergt erg veel van de krachten. Tho mas Krokowski speelt nu in de linkerhoek. Maar dat houdt hij nooit tot het einde alleen vol. Aan de cirkel heb ik twee mo gelijkheden: Uli Roth, klein en wendbaar, en Heiner Brand, lang, sterk en ervaren". Simon Schobel heeft zich tevo ren grondig geïnformeerd over de sterkte van de komen de tegenstanders. „Het toer nooi is bijna te vergelijken met een A-wereldkampioenschap. Zoveel potentiële toppers bij elkaar, dat maak je hoogst zel den mee. Nederland en Frank rijk zijn de laatste jaren sterk vooruitgegaan. We mogen geen enkele tegenstander on derschatten. In onze groep kan iedereen van iedereen winnen. Tsjecho-Slowakije hoort met Spanje, Hongarije en natuur lijk West-Duitsland tot de fa vorieten. Maar we zullen elke wedstrijd op scherp moeten staan". Reus Het Westduitse team wil zo snel mogelijk terugkeren naar het hoogste niveau. Daarbij is de inbreng van Erhard Wun derlich welhaast onmisbaar. De 2,04 meter lange reus, die het liefst vanuit de tweede lijn keihard raak schiet en ook de strafworpen moeiteloos voor zijn rekening neemt, is de schrik van elke defensie. Schobel: „Wunderlich is een uitzonderlijke speler. Hij heeft zijn klasse al vaak genoeg be wezen. Voor deze ploeg is hij erg belangrijk. We kunnen ons geen blessure van Wunderlich veroorloven. Gelukkig heeft hij de laatste tijd weinig last meer van zijn knie". „Maar het is niet zo, dat West-Duits land totaal afhankelijk is van Wunderlich. We hebben op alle punten een goede bezet ting. Ook in de, eerder vaak problemen gevende, rechter hoek gaat alles naar wens. We hebben een optimale voorbe reiding achter de rug. Ook de griepaanval, die de afgelopen week zes spelers trof, is over wonnen". Simon Schobel maakt er geen probleem van als hij wordt af geschilderd als een autoritair persoon, die geen enkele in spraak in zijn beleid zou dul den. „Er moet er één de baas zijn", aldus de Duitse bonds coach, die nu al weer 15 inter lands voor zijn rekening nam. „Ik wil bijvoorbeeld niet, dat er in de groep wordt gerookt en twee biertjes is het maxi mum. Het groepsbelang staat voorop. Ik werk met zestien individuen, zestien meningen. Voor even worden de persoon lijke belangen op de achter grond gesteld. Het wereldkam pioenschap is nu het enige dat telt". DICK KIERS ZEIST Bondscoach Ger Blok heeft gisteren de zes tien spelers geselecteerd die meegaan naar Liech tenstein voor het eerste kwalificatieduel van de Nederlandse Olympische ploeg op woensdag 2 maart (19.30 uur). Van de 22 spelers die hij vori ge week selecteerde, vielen Etienne Spee (AFC), Jacques den Bakker (DS'79), Hans Schrijver, Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Roelf-Jan Tik tak (AZ'67) en Bas van Noort- wijk (SVV) af. Van de oor spronkelijke groep van 29 se mi-profs, begin januari door Blok gekozen, zijn er nog zes over: Van Tiggelen, Strijbosch, Van der Hooft, Jans, Koever- mans en Molenaar. De selectie bestaat uit: Pim van Dord (AFC), Stanley Menzo, Keje Molenaar (beiden Ajax), Peter Houtman (Feijenoord), Nico Hanssen, Wim Koevermans, Wilbert Suvrijn (allen Fortuna Sittard), Anne Mulder, Ron Jans, Theo Keukens (allen FC Groningen), Johan van der Hooft, Hans Strijbosch (beiden Helmond Sport), Albert Heis per (NEC), Ton Lokhof (PSV), René Hofman (Roda JC) en Adrie van Tiggelen (Sparta). BUENOS AIRES Alle toe gangsbewijzen voor de eerste van de twee wedstrijden in de finale van het toernooi om de Davis-beker, tussen Argenti nië en de Verenigde Staten, zijn uitverkocht. Binnen zeven uur waren de negenduizend kaartjes voor het duel, dat van 4 tot en met 6 maart plaats heeft in Buenos Aires, de deur uit. COSFORD De Sovjet-Unie heeft een indoor-atletiekwed- strijd tegen Groot-Brittannië gewonnen. De beste prestatie kwam op naam van Mark Hol- tom (GBr), die 7,8 seconden (handtijd) deed over de 60 me ter horden. Daarbij versloeg hij de officieus-wereldrecord houder (7,54 sec. in 1979) op die afstand, Andrei Prokofiev. BOLOGNA De Italiaan Gi useppe Fossati heeft in Bolog na zijn Europese bokstitel in het bantamgewicht behouden. De partij over twaalf ronden tegen uitdager en landgenoot Valerio Nati eindigde onbe slist sportprogramma ILJARTEN K vijfkamp: rste ronde: Jos Bongers (Nijmegen- taymond Brugman (Baarn): libre: O-O (1 beurt), 47/1: 56-150 (6), band- ten: 100-53 (12). Piet Vet (Ber- out)-Ben Velthuis (Oldenzaal): li- 250-51 (3), 47/1: 150-55 (2), band ten: 100-87 (13). Wim van Deven- (Den Haag)-Jan Arnouts (Etten- eur): libre: 13-250 (4). 47/1: 44 - 150 bandstoten: 18-100 (7), 71/2: 6-150 Louis Havermans (Zundert)-Hans iltink (Neede): libre: 250 - 250 (3), '1: 105-150 (6), bandstoten: 78-100 'RAKEN trnooi Linares: ;ebroken partijen: Achtste ronde: es (Eng)-Andersson(Zwe) 1/2-1/2; irsen (Den)-Geller (Sov) 0-1; Spass- (Sóv)-Seirawan (Vst) 1-0. Negende nde: Sax (Hon)-Hort (Tsj) 1/2-1/2. ïnde ronde: Geller-Seirawan 1/2- i. and na tien ronden: 1. Spasski 6 nten (uit 9); 2. Karpov (Sov) 5,5 t 9): 3. Geiler 5,5; 4 Joesoepov iv), Miles, Andersson en Sax 5 (uit 8. Hort en Timman (Ned) 4,5 (uit 10. Seirawan 2,5; 11. Larsen 2 (uit 1HAATSEN NVB-mardthonbekcr «-rijders (100 ronden): 1. Jan 1 (Ammerstol), 2. Henk Por- tigen (Nederhorst den Berg) op 100 eter, 3. Jos Pronk (Oost Graftdijk), Jos Niesten (Heemskerk), 5. Dries Wjjhe (Oosterwolde), 6. Dirk ssen (Kudelstaart) op 1 ronde, 7. in Wessels (Markelo), 8. Henri Rui nbeek (Oldenbroek), 9. Henk En- ng (Gieten), 10. Coob Talen (Hee nveen). and om KNSB-beker: 1. Portengen punten, 2. Pronk 261,1, 3. Kooi- ii 252,7 4. Niesten 228, 5. Giling 6. Ruitenbeek 212, 7. Busscher ,4. 8. Vos 157. krant ontvangen? Bel tussen ■00 en 20.00 uur. zaterdags tussen •00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- ■2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. Larry van Wieren. Van Wieren zegt af voor WK AMSTERDAM Larry van Wieren, de speler-coach van de ze venvoudige Nederlandse ijshockeykampioen Heerenveen, zal geen deel uitmaken van de Nederlandse ijshockeyploeg die in maart uitkomt in het toernooi om het wereldkampioenschap in de C-poule in Boedapest. Van Wieren heeft een uitnodiging moeten afzeggen wegens ernstige familieomstandigheden. De se lectie bestaat nu uit 21 spelers. Die gaan van 28 februari tot en met 4 maart in een trainingskamp in Zoetermeer. Daarna zal de Canadese bondscoach Cliff Stewart de definitieve ploeg bekend maken. Sponsor redt alternatieve elfstedentocht HEERENVEEN De alterna tieve elfstedentocht wordt in elk geval nog vijf jaar gehou den. Direct na afloop van de tiende editie, het afgelopen weekeinde in het Amerikaan se Newport, meldde zich een sponsor (Bioform), waardoor het stichtingsbestuur van de alternatieve elfstedentocht professioneler kan gaan wer ken. De organisatie leek bijna ondoenlijk geworden, omdat door het meeste werk door vrijwilligers werd gedaan. De kosten van de deelnemers worden ook geringer. Gisteren werd een contract afgesloten, dat loopt tot 15 maart 1988. Connors snel uitgeschakeld LA QUINTA Jimmy Connors, volgende maand de trekpleister bij het proftennis in Rotterdamn, is gisteren in de tweede ronde van het Grand Prixtoernooi in La Quinta (Californië) uitgeschakeld door zijn landgenoot Mike Bauer. De als eerste geplaatste Con nors verloor in twee sets: 3-6, 4-6. Connors zag daardoor zijn hoop op de derde achtereen volgende toernooizege vervlie gen. Bauer, 89e op de wereld ranglijst en in het afgelopen jaar winnaar van twee toer nooien (Bangkok en Adelaide), zei na de partij: „Het is alsof ik droom. Stel je voor, matc h-point tegen Jimmy Connors en dan nog winnen ook'. HELSINKI Hilbert van der Duim zal tijdens de wedstrijden om de Gouden Schaats in Inzeil, die donderdag 3 maart begin nen, een gesprek hebben met zijn coach en schaatscoördinator Henk Boer. De allrounder, die dit weekeinde in Helsinki deelneemt aan de wereldtitelstrijd sprint, heeft zich gedurende het seizoen 1982/83 geen moment in topvorm gevoeld. Bij de toernooien om het Ne derlandse en het Europese kampioenschap, die hij beide won, wist hij het gebrek aan vorm te compenseren met kracht Bij de wereldtitelstrijd in Oslo, twee weken geleden, faalde hij schro melijk. De verbijstering was groot. Wetenschappers trachtten de afgang van de titelverdediger met ingewikkelde theorieën te verklaren. Ieder op zijn beurt kwam evenwel tot een andere conclusie. Van der Duim zelf verduidelijkte daarentegen, dat zijn wanprestatie het resultaat was van te weinig geestelijke en lichamelijke rust Deels is hij daar zelf verantwoordelijk voor geweest door steeds in te haken op financieel lucratieve aanbiedingen. De Fries staat op het standpunt dat dat niet de hoofdoorzaak van zijn onder gang in Oslo was. Wel merkte hij op. dat hij bij zijn activiteiten geen enkele steun heeft gehad van de KNSB. Daarover en over de trainingsopbouw voor het Olympische sei zoen wil Van der Duim met Boer een gesprek hebben. Boer had zelf al eerder aangekondigd met zijn 'kopman' rond de tafel te willen gaan zitten. Dat had moeten gebeuren in de week na het wereldkampioenschap in Oslo. Dat was niet mogelijk, omdat Van der Duim een „baalweek" had ingelast. "Ik heb niets ge daan. Ik moest tot rust komen Deze week heb ik in Heerenveen meegedaan aan de kortebaankampioenschappen en verder heb ik heel licht getraind Aan de korte afstanden heeft het dit sei zoen niet gelegen. Ik heb daarom de hoop in Helsinki bij de eer ste zes te eindigen", zei de op wraak beluste allrounder.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15