Duitse liberalen vechten om te overleven •met op blazoen Franklin Roosevelt Ex-bokser Harold Washington blijft overeind in beginnende rassenstrijd PARIJS aS'SIJTHOFFPERS Schrijvers roepen op tot steun aan de Groenen JITENLAND CcidócSommit VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 Tang, lus den i ïting .SH1NGTON Presi- it Franklin D. Roose van de Verenigde iten heeft om politieke lenen geweigerd voor presidentsverkiezingen 1944 een 100.000 Ja- ;e Amerikanen vrij te :n uit interneringskam- in Amerika, zo heeft ren een Congrescom- ;ie in Washington ver jaard. een rapport van de Com- rïpjssie voor Hervestiging en LlCfcrnering van Burgers in (rlogstijd, staat dat Roosevelt I Japanse Amerikanen liet tOK TWEEDE STAD IN VS KRIJGT ZWARTE BURGEMEESTER ont (Van onze correspondent Mare de Koninck) i IICAGO Bij de 60-ja- 1 (e negerpoliticus Harold eni ashington stromen de nwfconieme doodsbedreigin- n binnen, sinds hij bij gemeenteverkiezingen n tokn afgelopen dinsdag als £e< Qangrijkste gegadigde >qr het burgemeester- S»i hap voor Chicago uit de ]is is gekomen. Ameri- a te ra's harde misdaad- en za- litaj mcentrum, na New örk de grootste stad van Pn Verenigde Staten, Ireigt" daarmee zo per leien extremistische ken het blijkbaar l®bor het eerst onder zwart interneren niet uit militaire noodzaak, maar vanwege de heersende rassenvooroordelen en hysterie. De ongeveer 100.000 Japanse Amerikanen, van wie meer dan de helft Amerikaans staatsburger was, werden geïnterneerd kort na de Japanse overval op Pearl Harbour in december 1941. De commissie verklaarde ook dat de compensatie die de Ja panse Amerikanen na de oor log kregen, onvoldoende was. Zij zal waarschijnlijk dit voor jaar aanbevelingen doen voor aanvullende compensatie. Amerikaanse militaire leiders bevalen de internering aan op grond van militaire noodzaak, maar tegen 1943 had men van officiële zijde tegen de presi dent gezegd dat de in Japan geboren Amerikanen geen ri sico voor de veiligheid vorm den en in vrijheid gesteld dienden te worden. Maar Roosevelt, zich bewust van an ti-Japanse sentimenten op de Amerikaanse westkust, ver traagde de vrijlating tot een paar dagen nadat hij veilig herkozen was voor een weer galoze vierde ambtstermijn. ..Amerikaanse burgers en resi derende vreemdelingen van Japanse afkomst werd groot onrecht aangedaan", aldus het rapport.V o o r de tweede we reldoorlog hadden er in Ame rika al anti-Japanse gevoelens geheerst bij degenen die de economische concurrentie van nieuwkomers vreesden. „De etnische Japanners, klein in aantal en zonder politieke stem, waren een gemakkelijk doelwit geworden van politie ke demagogen. Deze politici oefenden pressie uit voor het verwijderen van de immigran ten na Pearl Harbour, aldus de commissie. De internering werd uitge voerd, aldus de commissie, zonder oog voor de trouw aan Amerika waarvan de Japanse Amerikanen en vooral de genen die in het leger dienden in Europa blijk hadden ge geven. Gevallen van spionage, sabotage of vijfde-kolonne-ac- tiviteit zijn in hun midden nooit voorgekomen. De geïn terneerde Japanse Amerika nen zaten in overvolle behui zingen, beroofd van hun wo ningen en zaken. Op Hawaii, waar 30 procent van de bevol king van Japanse afstamming was, werd maar een fractie ge ïnterneerd omdat men er ver standiger te werk ging. De commissie heeft ook kri tiek op de behandeling van Aleoeten-Indianen, van wie een aantal naar Alaska werd overgebracht vanwege de Ja panse militaire veldtocht op de Aleoeten-eilanden, met het ex cuus dat de Aleoeten onder be treurenswaardige omstandig heden werden gedwongen te leven. omr't dinsdaf? 'n bet inge- ikkelde Amerikaanse kies- ïlsel om een voorverkiezing, aaraan alleen de kandidaten "iin de Democratische Partij eededen. Pas op 12 april pmt de beslissende stembus- ïjd tussen een Democraat, larvan nu vaststaat dat het [rold Washington zal zijn, en tn Republikein. lOrmaal gesproken kan Ha- f i old Washington het burge- J4 Jfesterschap niet meer verlie- n, want Chicago is al een alve eeuw achtereen een on- ankelbaar Democratisch bol- erk, waarin de Republikei- en zelden meer dan een wart van de stemmen verza- - elen. Maar ditmaal hangt er Dven de burgemeestersver- ezing van Chicago een drei- ing van racistische uitbarstin- en, die blank en zwart op Zr nee hopen zou kunnen jagen, ideologische partijver- ihillen uitvlakkend. S assenvraagstuk ijdens de strijd om de Demo- atische kandidatuur was het de issenvraagstuk de voorbije J? 1 eken al een steeds grotere '">e >1 gaan spelen. Vooral toen de "s ttende burgemeester Jane yrne, de eerste vrouw die jpoit Chicago bestuurde, in aar campagne voor herver- iezing te maken kreeg met _l v :n blanke Democratische me- idinger, de jurist Richard aley. zoon van de bekende ■n„' roegere burgemeester van de Z4ad. oen de zeer vooruitstrevende £n< yrne zich een keer versprak ken n verklaarde dat een stem op ebs aley in feite een stem op de mo ivarte tegenkandidaat Was- laai ington zou zijn (omdat °?1 blank" Chicago in twee kam pte en ujteen zou vallen), waren Harold Washington gaat naar het podium om zijn aanhangers te bedanken nadat be kend is geworden dat hij de eerste kandidaat is geworden voor het burgemeesters schap van Chicago. ADVERTENTIE de racistische poppen aan het dansen. Harold Washington, een impo sante neger, die tegelijk vast beradenheid en gematigdheid uitstraalt, wist de etnische ge voeligheden in zijn stad doel treffend te bespelen. Hij hield de zwarte bewoners van Chi cago, die inmiddels 40 procent van de totale bevolking uitma ken, voor dat zij niet alleen door de crisispolitiek van de Republikeinse president Ro nald Reagan bitter hebben moeten lijden, maar nu ook nog slachtoffer worden van stemmingmakerij en vernede ring door hun blanke Demo cratische stadgenoten. De werkloosheid onder de negers van Chicago bedraagt 30 pro cent. Veertig dagen in cel Washington, zoon van een po litieman in het vroegere ne gergetto van Chicago, en voor zijn staat Illinois lid van het .Nationale Huis van Afgevaar digden, haalde voor zijn kies campagne ondermeer weduwe Coretta van dominee Martin Luther King naar zijn „windy city" in het noorden. Ook met het feit dat hij jaren geleden eens veertig dagen in de ge vangenis heeft gezeten wegens een lichte belastingontduiking (500 dollar) heeft de burge meesterskandidaat zijn popula riteit proberen te verhogen. Afgelopen Kerstmis ging hij in „zijn" oude bajes gevangenen opzoeken en verklaarde toen het gevoel te hebben „weer thuis te komen". Tegelijk staat Harold Was hington in de hoofdstad Was hington DC bekend als een hard werkend Congreslid en loyaal Democraat, die dank zij grote feitenkennis en cons ciëntieus „huiswerk" in saaie commissies heel wat wettek sten weet te beïnvloeden. Met die combinatie van kundig heid en dramatische aanleg heeft deze oud-bokser, blijkens een analyse van de stembu suitslag, liefst 82 procent van alle zwarte Chicago-bewoners achter zich gekregen, 13 pro cent van de Spaans spreken den en 7 procent van de blan ken. Zijn totaal kwam daar mee op 36 procent, drie pro cent meer dan de 48-jarige Jane Byrne. De laatste, die vooral model stond voor het feminisme, zocht volgens haar critici voortdurend het gevecht, „ook als er geen tegenstander was", en is te veel blijven zinspelen op haar heldenrol als jonge weduwe in het mannelijke po litieke milieu van Chicago. Ze verloor daardoor vooral het vertrouwen van de zwarte vrouwen, die pas echt weten wat ellende is. In 40 procent van de negergezinnen in Chi cago is er maar één ouder (bij na altijd de moeder). Tik voor Mondale Met de nederlaag van Byrne in Chicago heeft ook Demo cratisch presidentskandidaat Walter Mondale, die zich ope- nijk voor haar had ingezet, een gevoelige tik gekregen. Zich bewust van dreigende rassenconflicten in de stad (massale gevechten tussen jon ge negers en politie in de zui delijke stad Miami in decem ber jongstleden hebben elders in het land de gemoederen ook weer verhit) heeft burgemees terskandidaat Bernard Epton van de Republikeinen gisteren de zaak proberen te sussen. „Als iemand in de komende weken tegen mij zegt. ik stem op jou omdat ik geen zwarte burgemeester wil, dan zal ik antwoorden: val dood", aldus Epton. Het is een antwoord dat Chica go typeert: de reusachtige stad van de gespierde, maar meest al faire ontmoetingen in zaken en politiek. Chicago aan het Lake Michi gan, dichtbij Canada, is zo'n grote agglomeratie, dat er vaak verschillende weersver wachtingen zijn voor de ver schillende wijken. Vooral de uittocht van blanken naar slaapsteden buiten de gemeen te, heeft het percentage zwar ten in Chicago de afgelopen ja ren omhoog gestuwd. In de stad hebben de grootste Ame rikaanse voedings-, staal- en olie-industriéën hun basis en torent het hoogste gebouw van Amerika (The Sears-toren) en 's lands grootste hotel (Conrad Hilton) uit boven getto's als de Black Belt, China Town en Little Italy. In de jaren tussen de wereld oorlogen leverde het „droogge legde" Chicago als brugge- hoofd van dranksmokkel met Canada beroemde misdadigers op als Al Capone en John Dil- linger. In de VS hebben nu 145 ste den, bijna allemaal in het Zui den, een zwarte burgemeester. De belangrijksten zijn Colman Young van Detroit (ook in het noorden), Tom Bradley in Los Angeles, Andrew Young van Atlanta en Marion Barry van Washington DC. ADVERTENTIE Met uw krant naar Een bezoek aan het prachtige vroegere paleis van Lode- wijk XIV te Versailles onder leiding van een Nederlandse gids is één van de aantrekkelijke programmapunten van onze minitrip naar Parijs. VRIJDAG 4 MAART A.S. starten we met een luxe touring car van MAASKANT voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond terug). Gelogeerd wordt in Motel Relais des Chèrtreux bij Parijs. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show. zaterdag is er gelegen heid tot winkelen en is er 's avonds een lichtjestour door Parijs. Zondag volgt een bezoek aan Notre Dame en Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids) en wordt de thuis reis aanvaard. m ooc De prijs van deze trip isJ aaj." op basis van tweepersoons kamer en half pension lo gies. ontbijt eenvoudige avondmaaltijd). Toeslag 1- persoonskamer 30.-. Reisverzekering 10.-. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070- 190696 of 190698 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 5 uur) of persoonlijk in onze stadsvestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). Postbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190696-190698 (maandag t/m vrijdag tussen 9 en 5 uur) Hans-Dietrich Genscher (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De wallen on der zijn ogen lijken met de dag dikker te worden. Hans-Dietrich Genscher, nu al weer bijna negen jaar minister van buiten landse zaken van West- -Duitsland, vecht voor zijn politieke hachje. De man, wiens naam voor menig Duitser sinds eni ge maanden synoniem is geworden met verraad, lijkt het echter te halen. Zoals de vlag er nu bij- hangt zullen de liberalen de 5 procents-drempel naar de Bondsdag op 6 maart overschrijden. De aula van het gymnasium in het Noordduitse Bielefeld. Genscher op verkiezingstour nee. De FDF-voorman wordt voortdurend onderbroken door een vrouw die quasi grappige opmerkingen maakt. „U roept maar", kaatst Genscher terug, „wij voeren een vrolijke verkie zingscampagne". Hij moet weer barsten van het zelfvertrouwen, want als er één partij met weinig vro lijkheid en met lood in de schoenen aan de verkiezings campagne is begonnen, dan is het wel de FDP. Nog geen drie maanden geleden leek de partij zo dood als een pier. In de deelstaatverkiezingen van Hessen en Hamburg werd Genscher hardhandig afgestraft door de kiezers. Afgestraft voor zijn besluit de liberalen terug te trekken uit de coalitie met de SPD van Helmut Schmidt In Hamburg werd zelfs een his torisch dieptepunt bereikt van 2,6 procent. Na een samenwerking van dertien jaar met de SPD wendde Genscher de steven naar de christen-democraten van Helmut Kohl. En dat, zo herinnerden zich veel Duit sers, nadat Genscher in 1980 campagne had gevoerd voor het overeindhouden van de coalitie van SPD en FPD en tegen de CDU-CSU van Kohl en Strauss. Niet wij zijn veranderd, ver dedigde Genscher zich, maar de SPD. Hij verweet de soci alisten een slecht sociaal-eco nomisch beleid met groeien de werkloosheid en oplopen de staatsschuld. Minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff, een zeer mach tig man in de FDP, was al lang voor Genscher tot de conclusie gekomen dat een ommekeer noodzakelijk was. Ravage in FDP De overstap van Genscher- -Lambsdorff richtte een ra vage aan binnen de FDP. Een groot deel van het pro gressieve partijbestand stapte op. Prominente partijleden als Günter Verheugen en In- grid MatthSus-Maier zijn nu kandidaat bij de SPD. Maar een klein groepje progressie ven, onder aanvoering van ex-minister Baum van bin nenlandse zaken, is na veel aarzeling toch maar lid ge bleven. Wat na het wegsnijden van het links-liberale deel van de partij resteert, is de harde kern van middenstanders en goedverdienende zelfstandi gen. Lambsdorff, de grote voorvechter van een econo mie met zo min mogelijk staatsinmenging, is de kam pioen van deze rest-FDP. Een FDP die wel eens spot tend, aangeduid wordt als de partij van de drie A's: artsen, apothekers en accountants. Na het dieptepunt van de cember kruipt de FDP weer langzaam uit het dal omhoog. De sprong over "de 5 pro cents-horde is zeer wel moge lijk. FDP-kopstukken wrij ven zich in het laatste en be slissende gedeelte van deze verkiezingsstrijd de ogen uit. Stampvolle zalen en luide toejuichingen bepalen het beeld. Genscher, die een paar maanden geleden nauwelijks boven het „verrader' -geroep uit kon komen, wordt geen strobreed meer in de weg ge legd. In de uitpuilende zalen moeten tegenstanders met een lantaarntje gezocht wor den. Terug kan niet meer „Wij zien nu de eerste aan zetten van economisch her stel", zegt Genscher zelfver zekerd in de schouwburg van Paderborn. „De rente zakt, de prijzen worden stabieler. Dat is een teken dat onze maatregelen werken. Dat proces moeten we na 6 maart voortzetten met de CDU-C SU. Een overwinning van de SPD zou alles weer terug draaien". Alleen met de vermindering van de werkloosheid van 2,5 miljoen wil het nog niet zo vlotten. Maar ook dat zal wel lukken als de kiezers CDU-CSU en FDP in staat stellen hun heilzame werk af te maken. Genscher wil doorgaan met de CDU-CSU, dat is duidelijk. Hij moet ook wel. Terug naar de SPD kan niet meer. Het luidste applaus in Pader born krijgt Genscher bij zijn uitsmijter, als hij waarschuwt voor een regering tussen de SPD en de alternatieve Groe nen. Bij een rood-groen ver bond gaat Duitsland naar de knoppen, zo voorspelt hij. De Paderborners willen het graag geloven. Menig Duitser lijkt in deze laatste dagen van de verkiezingscampagne te beseffen dat alle hens aan dek nodig is om de FDP te behouden als de derde kracht in de Duitse politiek. Een FDP die als coalitiepartner zowel de SPD als de CDU-C SU kan corrigeren. Wetend dat de partij niet de eerste liefde van de kiezers is, werft de FDP daarom sluw om de tweede stem die de Duitsers op 6 maart te vergeven heb ben. Hoge tempo van Gen scher Genscher ontwikkelt ook tij dens de verkiezingscampagne een ongelooflijk tempo. Me nig ambtenaar van Buiten landse Zaken is de laatste ja ren afgeknapt op Genschers overvolle agenda. De man weigert te aanvaarden dat een dag slechts 24 uur heeft. Vóór Paderborn heeft hij al gesproken in de rattenvan- gerstad Hameien. Na Pader born is Bielefeld aan de beurt. Allemaal stops van een uur. De internationale pers volgt hijgend in het kielzog van de FDP-voorzitter. In het gymnasium van Biele feld, de stad van dr. Oetker's Pudding, is plaats voor twee honderd man maar er zijn er zeker vijfhonderd. De bal kons dreigen te bezwijken. Leraren wurmen zich ze nuwachtig door de menigte op zoek naar de snoodaards die door blijven gaan met ro ken. De internationale pers komt niet verder dan de trap. De plaatselijke krant mop pert de volgende dag: „Niet te zeggen wat er gebeurd zou zijn als er om welke reden dan ook paniek was uitgebro ken. Iedere bioscoopeigenaar of cafébaas zou een boete hebben gekregen bij zoveel drukte". Genscher is niet te zien, al leen te horen. Zijn toespraak is vrijwel identiek aan die in Paderborn. „Wij zijn tegen een maatschappij met aan de ene kant enkele grote onder nemingen en anderzijds machtige vakbonden. Duits land heeft kleine en middel grote ondernemingen nodig". Donderend applaus. Ook te midden van dit zeer jeugdige publiek krijgt Genscher ruim baan. Een tegenstander die blijft roepen wordt door Gen scher vakkundig ingepakt. „Wij hebben weer initiatie ven nodig", gaat Genscher verder. „We zitten niet te wachten op meer bureaucra tie, we moeten meer creativi teit hebben. Mensen zijn creatief, bureaucratieën niet". Gevaarlijk neutralisme Genscher sluit weer af met de vrede en veiligheid in Eu ropa. Hij ziet zichzelf graag als degene die op dat terrein voor continuïteit zorgt. De SPD dreigt af te glijden naar een gevaarlijk neutralisme, waarschuwt de liberale be windsman. Duitsland moet vast ingebed blijven in het bondgenootschap. „Hier in Duitsland staan Amerikaanse troepen, zodat we een vrije vak beweging kunnen heb ben. In Polen staan Rus sische troepen zodat daar geen vrije vakbonden zijn". Bij het verlaten van het Bielefelder gym nasium valt een grote plaquette op. Een eerbe toon aan de leraren en leerlingen, die in de twee wereldoorlogen zijn gesneuveld. Onderaan staat: „Duitsland moet leven, ook al moeten we er voor sterven". BONN Tal van Westduitse schrijvers, weten schapsmensen en andere bekende persoonlijkhe den in West-Duitsland hebben in een gisteren in Bonn bekendgemaakte verklaring opgeroepenbij de Bondsdagverkiezingen van 6 maart op de paci fistische milieupartij Groenen te stemmen Tot de ondertekenaars bhorten de schijvers Heinrich BT1 en Luise Rinser, de theologen Dorothee Sólle, Helmut Gollwitzer en de vredesijveraar Alfred Mechtesheimer. Zij verwijten de in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen CDU-CSU, SPD en FDP, dat zij een politiek bedreven „die ons heeft gevoerd naar de huidige impasse, die geken merkt wordt door honger, massla ewerkloosheid, milieu vervuiling en toenemend oorlogsgevaar Bondskanselier Kohl is deze week tot de tegenaanval tegen de Groenen overgegaan door een reeks maatregelen op mi lieugebied te presenteren. Hij wil met name ten strijde trekken tegen de luchtverontreiniging die zure regen ver oorzaakt en waardoor hele bossen dreigen te worden ver nietigd. De luchtverontreiniging wordt onder meer veroor zaakt door de uitstoot van zwaveldioxide van met kolen gestookte electrische centrales. Met nieuwe installaties kan die uitstoot verminderd worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13