PlAfOHD MAKEN? Suriname volgende week nieuwe regering VERPLETTERENDE NEDERLAAG VOOR LABOUR Wijnboer was Spanjes grootste ondernemer Britten fanatiek tegen onderzoek EG-parlement in Noord-Ierland )0 Kremlinoloog Victor Zorz, nu het orakel van een bergdorpje in de Himalaya r* C-cidóC Gouoont Grote schoonmaak in Spaans leger BUITENLAND VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGIbi MADRID In het Spaanse leger wordt grote schoonmaak gehouden. De komende vijf jaar zal een kwart van de officieren en meer dan een derde van de manschappen verdwijnen, in een poging de krijgsmacht minder log en tege lijkertijd professioneler te maken. Volgens mi nister van defensie, Narcis Serra, zal het leger- nieuwe-stijl slagvaardiger kunnen reageren op een bedreiging. Hij kondigde aan dat de dienst plicht met drie maanden ingekort wordt tot tussen de twaalf en vijftien maanden. Dienst plichtigen zullen voortaan in de streek van hun geboorte kunnen dienen en niet meer naar to taal andere delen van het land worden ge stuurd. Ook worden gewetensbezwaarden wordt het leger toegankelijk voor vrouwen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het verbond van liberalen en afge scheiden socialisten heeft gisteren in de tussentijdse verkiezing van Bermond- sey, een district in het hart van de Londense ha ven, de Britse Labourpar- tij een verpletterende ne derlaag toegediend. Ber- mondsey, dat al meer dan zestig jaar een Labour- burcht was, heeft nu een liberale afgevaardigde, de 31-jarige liberale advocaat Simon Hughes. Hughes werd gekozen met 17.017 stemmen. Zijn meerderheid op de La- bourkandidaat Peter Tat- chell, een omstreden poli ticus van de linkervleugel van Labour, bedroeg 9.319 stemmen. De vorige La- bourafgevaardigde, Bob Mellish, had dit district meer dan 36 jaar in het Lagerhuis vertegenwoor digd, toen hij in 1982 we gens ruzie met de linker vleugel gedwongen werd ontslag te nemen. Het verbond van libera len en SDP'ers (afgeschei den socialisten) stellen dat zij nu de enige ware oppo sitie tegen de regerings partij van premier That cher zijn. Er wordt voor speld, dat Labour nooit meer opnieuw aan het be wind zal komen. Labour mag nu nieuwe interne wrijving tussen haar lin kervleugel en de gematig de fractie verwachten. De positie van Michael Foot als leider van de partij zou onhoudbaar kunnen worden. pa Op de vluw Triest beeld de exodus 'yr overlevenden brandstichting slachtpartijen ^SI het dorp Ranj in Assam, weken kwamej opnieuw Bengaalse vlüi lingen om schermutselin tussen oorsi kelijke inwor en inwijkelinfen De Bengaljr vluchten nu in p te getale Assam. Een grote massa mensen schoolde samen bij het hoofdkwartier van Rumasa in Ma drid nadat bekend was geworden dat het bedrijf zou worden genationaliseerd. MADRID De dramati sche nationalisering door de Spaanse regering van Rumasa, de grootste houd stermaatschappij in Spanje die achttien banken en vierhonderd bedrijven omvat, maakt een einde aan de jacht op succes van de 51-jarige Jose Maria Ruiz Mateos, tot dan toe beschouwd als Spanjes meest succesvolle onder nemer. Mateos, die twee ëntwintig jaar geleden met lege handen begon, had een belastingschuld van 424 miljoen gulden. Om te voorkomen dat het Rumasa-imperium volle dig zou instorten, besloot de regering het bedrijven complex te nationaliseren. Omstreeks 300.000 mensen waren voor hun werk afhan kelijk van Rumasa. De bedrij ven waren verdeeld over de scheepvaart, de onroerend- -goedsector de voedsel-, drank- en toeristenindustrie. Vorig jaar beliep de gezamen lijke omzet 7,18 miljard gul den, ofwel goed voor 1,8 pro cent van het bruto nationaal produkt van Spanje. De leiding van Rumasa was sinds enige tijd verwikkeld in een conflict met de regering over belastingschulden. Dat conflict kwam vorige week tot uitbarsting, nadat Rumasa ge- Jose Ruiz Mateos weigerd had om volledige in- zagé in de boeken te geven. Jose Mateos, de grondlegger van eens zo succesvolle onder mening, begon in de jaren zes tig, tijdens het economische springtij, een exportbedrijf in wijnen. Hij nam zeven werk nemers in dienst. Hij werd ge boren in een familie van wijn handelaren in Jerez de la Frontera. Hij voelde zich al jong aangetrokken tot zaken doen: op 12-jarige leeftijd stichtte hij zijn eerste bank met zijn broers en vrienden aan wie hij vroeg geld te depo neren in een houten kistje. Hij werkte voor de sheryfirma van zijn vader toen hij de Brit se firma Harveys of Bristol met behulp van een woorden boek een brief schreef en de maatschappij vroeg haar sher ry exclusief te kopen van de familie Mateos. De eerste brief maakte niet veel indruk op het Britse bedrijf, maar Ruiz Mateos schreef er nog 33 en kreeg uiteindelijk een contract voor 99 jaar. Met een investering van 8.000 gulden begon Ruiz Mateos aan het begin van de jaren zestig een eigen wijn-exportbedrijf. Sinds die tijd groeide het rijk Mateos onweerstaanbaar: in 1965 behaalde zijn bedrijf een omzet van 5 miljoen gulden, hij kocht her en der bedrijven op die in 1968 een omzet van 50 miljoen gulden maakten. Een jaar later bedroeg de om zet al honderd miljoen gulden. Mateos kende naar eigen zeg gen maar een hobby: zijn werk. Hij werkte twaalf tot veertien uur per dag en nam nooit vakantie. De weg naar succes is volgens hem gepla veid met toewijding. Als em bleem van zijn bedrijven koos hij een zwarte bij op een geel veld. het verscheen op al zijn nieuwe aanwinsten, zijn hoog ste doel was werkgever te worden van honderdduizend mensen. Mateos is vader van dertien kinderen. Om zijn werk en privé-leven hing altijd een waas van geheimzinnigheid Het geloof vormde een vaste lijn in zijn leven. Toen de eco nomische crisis stapte Ruiz niet af van zijn tactiek van zijn zakelijke tacttiek van het overnemen van bedrijven Vol gens Ruiz was verscheiden heid het beste middel om je te gen de crisis te beschermen. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gister avond zijn sterke afkeer uitgesproken tegen het plan van het Europese Parlement, om een specia le commissie de oorzaken en achtergrond van het Noord ierse vraagstuk te laten onderzoeken. Groot-Brittan'nië houdt vol, i dat de Europese Gemeenschap niet het recht heeft om zich met deze binnenlandse aange legenheid te bemoeien. De re gering Thatcher zal de geplan de commissie van onderzoek op geen enkele manier helpen of steunen; zij weigert zelfs maatregelen te nemen om haar te beschermen tegen mo gelijke moordaanslagen. De Britse Lagerhuisleden zijn het zelden roerend eens, maar dit keer zaten zelfs de minister voor Noord-Ierland, Prior, en de fanatiek Unionisten van Ulster elkaar niet in de haren. Minister Prior verklaarde, dat het Europese onderzoek geen enkele rechtsgeldigheid heeft. „De eventuele adviezen en conclusies van de commissie hebben geen enkele betekenis voor de regering van het Ver enigd Koninkrijk". Het scherpste verzet kwam evenwel van Noordierse kant. De gevreesde dominee Ian Paisley verzocht minister Prior in naam van Groot-Brit- tannië een klacht neer te leg gen bijhet Europese Gerechts hof. „Deze bemoeizucht moet in de kiem gesmoord worden", zei Paisley, die in het onder zoek ongetwijfeld weer een complot ziet van de regering van Dublin om een Verenigd Ierland tot stand te brengen. RUITENHEER Aanhangers van Bouterse „Ex-president Chin A Sen wordt in Suriname door vriend en vij and gezien als landverrader. Als je strijd wil voeren moet je dat als Surinamer in Suriname doen". Dit zei gistermiddag Ludwig van Muiier, een van de woordvoerders van de begin januari op gerichte Liga van Surinaamse Patriotten, een linkse organisatie van aanhangers van het regime van Desi Bouterse. Na het zingen van het Surinaamse volkslied hieven de Patriotten gisteren bij een persconferentie de gebalde vuisten. PARAMARIBO /DEN HAAG Suriname krijgt begin volgende week een nieuwe regering. Dat heeft legerleider Bouterse gisteren bekendgemaakt in een bijeenkomst met het aftredende kabinet Neijhorst. De namen van de nieuwe ministers zul len waarschijnlijk al van daag (de derde verjaardag van de coup) worden be kendgemaakt worden. In Paramaribo wórdt aangeno men dat drs. E. Alibux de nieuwe premier wordt. Alibux, die als kabinetsformateur is opgetreden, is lid van de radi cale nationalistische partij PALU (Progressieve Arbei ders- en Landbouwersunie). In een toespraak tot de man schappen van het Surinaamse Nationale Leger heeft legerlei der Bouterse gistermiddag de rol benadrukt, die de militai ren moeten spelen in het „re volutionair proces in Surina me". Hij noemde politieke scholing voor militairen even belangrijk als een wapen. De militairen zouden zich meer dan voorheen moeten inzetten voor de revolutie. het volk, dat in 1980 massaal de omwenteling steunde, nu niet meer achter de militairen staat. „We moe ten nagaan waarom en hoe dat is gekomen", zei hij. Opmerke lijk was dat hij het deed voor komen alsof de militairen, in 1980 met een duidelijk politiek doel voor ogen de macht heb ben gegrepen. Kort na de coup verklaarde hij echter dat het om een „uit de hand gelopen vakbondsconflict" ging en dat de militairen „geen enkele po litieke conceptie" hadden. Bouterse besteedde in zijn rede geen aandacht aan Nederland. Hij sprak nu in algemene ter men over de dreiging van huurlingen. De afdeling Volksmobilisatie, waarin revolutionair kader is verenigd, vertoonde propagan dafilms aan de jeugd. Een „an ti-huurlingenmars", die giste ren moest worden gehouden, werd bij gebrek aan belang stelling uitgesteld. De Internationale Commissie van Juristen (ICJ) in Genève heeft een delegatie van twee personen naar Suriname ge stuurd om een onderzoek in te stellen naar het functioneren van het rechtssysteem in dit land. De twee afgevaardigden zijn de Amerikaanse hoogle raar John Griffiths, gastdocent Internationaal Recht aan de Universiteit van Groningen, en de Belg Dr. Mare Bossuyt van de Universiteit van Ant werpen. Ze zullen onder meer onderzoeken of verdachten een eerlijk proces krijgen en hoe het staat met de onafhan kelijkheid van de rechterlijke macht en de positie van de ad vocatuur. Zuidvietnamebn. jrlog piloot liep p! zeventien maanden naaru* de vrijheid SINGAPORE Een tv i -piloot van de voorm^jj Zuid Vietnamese lutF macht heeft een „wan|. ling" van 2.500 kilomé gemaakt „om de ontj(Va men aan de kaken van! communisten". Hij \HIC trekt binnenkort uit §»e r gapore naar de Vereni ash Staten, om daar een nit oni leven te beginnen. n 1 Ly Van Tong heeft in zeventien maanden ge(£jan over de wandeling van" vroegere Saigon, tegen woo Ho Tsji Minh-stad, naar Sii pore. Die mars voerde JlS door jungles en over watecöls 1 te ontkomen aan militai g)C( bandieten, guerrilleros, bclj.^ kers, immigratie-beambten wilde dieren. „Ik leefde meeste tijd langs de kant de weg of in boomtoppenbele baadde af en toe wannee an! een stroom of rivier teajQj- kwam. Het was inderdaad ,ctl lange mars, maar het was waard. Ik heb het gedaan aan de kaken van de com.vj° nisten te ontkomen en ilt het weer doen", aldus Ly Tong, die voor de commuo^™ sche machtsovername in Z p Vietnam in 1975 vliege was bij de luchtmacht. Victor Zorza HIMALAYA De be kende politieke journalist Victor Zorza heeft het schrijven over belangrijke internationale kwesties radicaal de rug toege keerd. Hij heeft zich te ruggetrokken in een berg dorpje in de Himalaya, waarvan hij de naam ab soluut niet wil prijsgeven. Hij wil zijn „laatste jour nalistieke jaren", zoals hij het noemt, wijden aan de problemen in de Derde Wereld. Zijn doel is in het rijke Westen begrip te kweken voor de arme me demens. Victor Zorza (57) was tot voor een aantal jaar terug één van 's werelds meest gerenom meerde Kremlin-kenners. Hij zag onder meer de ideologi sche splitsing aankomen tus sen Moskou en Peking, hij voorzag de val van Nikita Kroetsjev en de Russische in vasie in Tsechoslowakije in ezii 1968. Aan zijn standpunten werd door beleidsmakers in het Westen altijd veel waarde gehecht, zowel ten tijde van de Koude Oorlog als in de perio de van ontspanning. Columns schrijft Zorza nog steeds, maar ze gaan nu niet meer over de diepere bedoelingen van de Kremlin-politiek, maar over de zorgen van alledag van mensen die wel zeer weinig boodschap hebben aan wat het Politburo in Moskou allemaal bedenkt en uitvoert. Zijn bijdragen, onder meer ge publiceerd in de Britse krant Thë Guardian en in de Was hington Post, gaan vooral over het plattelandsleven in India. Ze handelen over de manier waarop de lagere Hindoe-kas ten worden behandeld, over dodelijke slangebeten of over de eenvoudige genoegens van een feestdag. Ontroerend boek Zorza is geboren in Polen en tijdens de Tweede Wereldoor log naar Rusland gedeporteerd toen zijn joodse familie het land werd uitgezet. Hij leidde in Engeland en de Verenigde Staten gedurende dertig jaar een gelukkig leven als journa list en huisvader, een leven waarover vier jaar geleden een zwarte schaduw viel toen zijn 25-jarige dochter Jane aan kanker overleed. Zorza schreef met zijn vrouw een ontroerend boek over hun dochters laatste maanden, geti teld „Een manier om te ster- De dood van zijn dochter en het feit dat Zorza zelf nogal met zijn gezondheid sukkelde, zijn zonder twijfel van invloed geweest op zijn besluit om zich in een Himalaya-dorpje terug te trekken. Hij ziet zijn besluit zelf evenwel meer als een logi sche stap van iemand die zich zo lang met de internationale politiek heeft beziggehouden. „Ik ben in de loop de jaren tot het inzicht gekomen dat datge ne wat zich in de Derde We reld afspeelt voor de toekomst van de mens veel belangrijker is dan wat er tussen Oost en West gebeurt", zo zei Zorza in een interview in New Delhi. „Eén van de redenen waarom de mensen geïnteresseerd zijn in de Oost-Westverhoudingen, is hun angst voor oorlog. De ervaringen die ik in mijn vori ge werk heb opgedaan, hebben mij tot de overtuiging gebracht dat de kans op oorlog heel klein is. Een bedreiging, zo daar al sprake van is, wordt eerder veroorzaakt door de kloof die er is tussen de Derde Wereld en de Westerse we reld". Zorza zegt de lezers emotio neel begrip te willen bijbren gen voor het leven zoals zich dat in de Derde Wereld af speelt, mét de hoop dat zij iets zullen doen om die enorme kloof te overbruggen. Zorza stuitte bij zijn komst in het bergdorp op wantrouwen bij de plaatselijke bevolking. Bij veel kranten die zijn Kremlin- columns publiceerden bestond tegenzin toen het nieuws van zijn opzienbarende verhuizing bekend werd. Naar Zorza's zeggen heeft hij het vertrou wen van de dorpelingen in middels gewonnen, maar is een aantal kranten nog a gSg moeilijk te overtuigen. „2 de Washington Post en de .gjjs ardian, waar ik toch al de jaar voor werk, hebben i ekei eerste stukken geweige ,j a Maar inmiddels is de „s tten, van een dorp", zoals dë yfni lumn heet, geregeld in bfot kranten te lezen en ook in s aantal andere. Geconfronteerd met het w en y trouwen bij tal van vroej ecjjn opdrachtgevers en met de "gjgy gen van het leven in een <roep en afgelegen dorp Z< 3(j heeft geen water, elektricien of toilet en ook tal van ar» yrnt voorzieningen ontbreken n Ve stelt Zorza zich wel eeps jaie„ vraag of zijn stap alle mo Wart wel waard is geweest. Maai [ngt) reacties van vooral de jonf bian lezers hebben hem geste en Zorza voelt dat hij met zijn lumn, die hij inmiddels meer dan een jaar verzo steeds meer de juiste forn benadert. „Ik schrijf gew< simpele verhalen over hetj ven-van-alledag, niet overl ménsen die naast ons wöJ maar over de wéreld die n| ons woont". BERNARD MELUNSKY Waarschuwing Poolse kerk KATOWICE In de Poolse industriestad Kato wice hebben woensdag politiemannen in burger tijdens een kerkdienst mensen ondervraagd. De operatie werd uitgevoerd in een kerk waar een mis werd opgedragen voor ac tivisten van het voormali ge vakverbond Solidari teit die tijdens de staat van beleg zijn omgeko men of gearrresteerd. Veel van de meer dan dufzend mensen die de dienst hebben bijgewoond zijn ondervraagd. Kazimierz Switon, de man die de mis had georganiseerd en tevens lid van het Solidari- teitsbestuur in Katowice, werd na afloop van de mis gearres teerd. ZIE PAGINA 12 VAN DE TIPGIDS. De nieuwe Tipgids van Rigips staat boordevol onmisbare informatie over het werken met Rigipsplaten. Voor beginners en voor gevorderden. Met leuke tips, duidelijke illustraties en begrijpelijke taal. Maar liefst 24 pagina's lang. Of 't nu gaat om een plafond maken, zolder verbouwen, badkamer opknappen of tussenwandje zetten, de Tipgids van Rigips geeft de oplossing. Haal daarom bij ons de gratis Tipgids of vraag 'm aan via Rigips Benelux V.o.F., antwoordnummer 1,4100 VP Vianen. MiP/ Ter Aar: Hoogervorst, Westkanaalweg 101. Alphen a/d Rijn: Gamma, Hoorn 100. Leiden: Bouwvaria, Zoeterwoudseweg 11, Gamma, Oude Singel 246. DOE HSTZSLf, DOE HET GOED. MET HET RIGIPS SHEIBOUWSY5TEEM. U CD

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12