Justitie kwam vorig jaar al fraude bij ABOR op spoor )orlogsmisdadiger Kniest wordt niet uitgeleverd Burgemeesters tegen kernraketten Binnenland mmWÊ Kamer leden hebben weinig kaas gegeten van onze economie fieidaeSotvumt VRIJDAG 25 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 iderzoek naar rol >uw in krijgsmacht HAAG Staatssecretaris Hoekzema defensie heeft de Maatschappelijke l voor de Krijgsmacht (MRK) advies aagd over de inzetbaarheid van de. iw in de krijgsmacht. Dat meldt de De- iiekrant van zijn ministerie. In de Ne- landse krijgsmacht werken momenteel veer 1450 vrouwen als beroepsmilitair, rouwen zijn doorgaans in alle diensten igenwoordigd, met een oververtegen- diging bij de niet-gevechtseenheden. ifiek probleem is de noodzaak van opti- operationele inzetbaarheid van de gsmacht op elk moment, wat extra zwa- eisen stelt aan de vrouwen. Ook zijn ouwen nog nooit eerder betrokken ge- :est bij echte oorlogshandelingen. Overvallers zwaar gewond na achtervolging BOESINGHELIEDE Drie gewapende mannen zijn gistermiddag na het plegen van een overval op een vleesverwerkend bedrijf in het Noordhollandse Boesingheliede tij dens een achtervolging door de politie in Haarlem met een auto tegen een muur gere den. Twee mannen moesten ernstig gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd, de derde kon na een waarschuwingsschot wor den aangehouden. Een vierde man was tij dens de achtervolging al uit de auto gestapt en is nog voortvluchtig. Volgens een woordvoerder, van de politie reden de over vallers met grote snelheid op de verkeerde weghelft richting Haarlem en schoten ze verschillende malen zonder succes op de po litieauto. De overvallers maakten 25.000 gulden buit. Dode vogels Dode vogels op de stoep van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De kadavers waren gis termiddag bij de ingang van het departement ge stort uit protest tegen de voortgaande olievervui ling van de Noordzee. Volgens de actievoeders is de Noordzee zo ernstig verontreinigd dat er op den duur één of meer vo gelsoorten door zullen uitsterven. De Nederland se Vereniging tot Be scherming van Vogels had hierover gisteren een gesprek met minister Braks. Man had bolletjes cocaïne in maag OLDENZAAL De marechaussee heeft aan de grens een 21-jarige Colombiaan aangehouden, die in zijn maag zeker 123 bolletjes met cocaïne vervoerde. De bolletjes, die per stuk zo'n 3,5 gram cocaïne be vatten, hebben inmiddels het li chaam op natuurlijke wijze verla ten en zijn in beslag genomen. De Colombiaan, die waarschijnlijk deel uitmaakt van een internationale smokkelaarsbende, heeft er zes uur over gedaan om de bolletjes met co caïne naar binnen te krijgen. De bolletjes zijn vervaardigd van de toppen van vingers van operatie handschoenen. Duphar mag doorgaan met lozingen in zee AMSTERDAM Het chemi- sche concern Duphar mag doorgaan met het lozen van afvalstoffen in zee. Dat heeft de mr. B. Asscher, vice-presi dent van de rechtbank in Am sterdam, gisteren bepaald. Drie milieu-organisaties had den een kort geding aange spannen tegen Duphar en de rederij Lehnkering uit Rot terdam, die de lozing ver zorgt. Eerder dit jaar had de Raad van State al besloten dat Duphar mag doorgaan met lozen, totdat de minister een definitieve beslissing over deze kwestie heeft geno men. uur- aoordenaars ekennen oodschieten an man iSTRICUM De jord op de 34-jarige L. ijders uit Castricum is gelost. Twee mannen, J. (19) en H.D. (20) uit nsterdam hebben be nd de man te hebben odgeschoten. Zij zouden or de moord zijn be- ild. Het motief van de lord blijkt een liefdes- atie te zijn. Dit heeft de tspolitie gisteren be nd gemaakt, jders werd op 21 januari dit doodgeschoten voor zijn in Castricum. Enkele nnen belden daar aan en op moment dat hij de deur nde. werd hij met kogels irzeefd. Hij overleed ter kke. een uitgebreid onderzoek r ld de rijkspolitie in Castri- n zeven mannen aan. Naast twee schutters zijn dit F. de 36) uit Castricum, J.B. (43) Groningen en de Amster- nmers M.K. (21) en B.O. De zevende verdachte rd na verhoor weer vrijge- de rijkspolitie zouden J. en H.D. tot de moord zijn igezet door de J. Het slacht- zou een verhouding in de staan. De politie beschikt over gegevens dat de w van het slachtoffer op hoogte zou zijn van de lord. De huurmoordenaars den voor de moord een ke hoeveelheid geld krij- aldus de politie. Het vuur- >en, waarmee geschoten d en de motorfiets, waarop de daders ontvluchtten, is lis bij één van hen 1 ffen. langs werd in het program' „Opsporing verzocht" van Avro-televisie uitgebreid ïdacht besteed aan de 'jord. Daarop kwamen onge- ir 70 tips binnen, maar de n uden tip was er volgens de itie niet bij. .piba wil en economische lie met rest n Antillen N HAAG Aruba is niet eid na zijn losmaking uit Antilliaanse staatsverband economische en monetaire aan te gaan met de ande- Antilliaanse eilanden, zoals Nederlandse regering wil blijkt uit de instructies r de Arubaanse delegatie de komende Ronde-Tafel- ferentie in Den Haag. De ndsraad (parlement) van iba keurde die instructies derdag goed. De Ronde-ta- onferentie (RTC) zal begin irt in Den Haag worden ouden. 4+1 (Vervolg van de voorpagina) DORDRECHT Als sinds juni vorig jaar is het Dordtse bedrijf ABOR door de justitie in het oog gehouden. Sinds die tijd heeft een team van 19 mensen van het GAK en de Loontechnische Dienst onder leiding van de officier van justitie in Dordrecht zich met de zaak be zig gehouden. Bij dit onderzoek werden ook telefoons afge luisterd. Gisteren was de tijd rijp voor actie. In samenwerking met de Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) en de rijkspolitie werden op het zelfde tijdstip invallen ge daan bij bedrijven, twee ad ministratiekantoren en in woonhuizen te Dordrecht, Woerden, Sliedrecht, Papen- drecht, Rotterdam, Capelle, Oudenbosch, Breda, Zeven bergen, Amsterdam, Stand- daarbuiten en in het Belgi sche Berghem,. Daarbij wer den enorme hoeveelheden boekhoudbescheiden in be slag genomen. Het feit dat het bedrijf Abor sinds 1978 in oprichting is, betekent dat de acht tot tien topmensen allen Neder landers hoofdelijk aan sprakelijk zijn. Het bedrijf wordt verdacht van het met afdragen van loonbelasting en sociale premies en van het accepteren en indienen van valse facturen. Voorts be staan er aanwijzingen dat het bedrijf op grote schaal in zwart werk voorzag. Het be drijf had verschillende bank relaties. Om welke banken het gaat is niet medegedeeld. De rijkspolitie verwacht dat naar aanleiding van deze af faire nog meer malversaties aan het licht zullen komen, waarbij men in termijnen van weken en maanden denkt. Arrestaties zijn nog niet verricht, maar worden binnen afzienbare tijd wel verwacht. Alleen werd in Ze venbergen iemand tijdelijk aangehouden, toen deze zich verzette tegen de politie. De teamleider bij de overval, kapitein B. Barendrecht, hoofd recherchezaken van de rijkspolitie in Dordrecht, bij de gigantische stapel in beslag genomen goederen. De auto van een van de directieleden van ABOR wordt door rechercheurs onderzocht. De in de auto aanwezige papieren worden in beslag genomen. '-VSEI B&iiiii De justitie is, aldus minister Korthals Altes van Justitie, sinds enkele jaren actief be zig met fraudebestrijding. De afgelopen jaren zijn in alle arrondissemenenten speciale fraude-officieren van justitie blijkt 'uit het steeds toene- aangesteld die zich thans mend aantal acties dat de goed hebben ingewerkt. Dit laatste tijd is ondernomen. [INISTER KORTHALS ALTES BOOS OP DUITSE REGERING SN HAAG De oor- smisdadiger Gerard liest (69), die in ons ld in 1949 bij verstek tot intig jaar gevangenis- af is veroordeeld we- is tenminste drie moor- wordt door de Duitse ndsrepubliek niet aan land uitgeleverd, iest, die ergens in het hrgebied woont, blijkt ir onlangs op zijn ver zoek de Duitse nationali teit te hebben verkregen en ontloopt op deze ma nier uitlevering. Minister Korthals Altes (Justi tie) vindt een dergelijke han delwijze van de Duitse autori teiten „buitengewoon teleur stellend en ook onjuist", zo zei hij gisteren in de Tweede Ka mer. De bewindsman is van plan contact op te nemen met zijn Duitse ambtgenoot. Hij vindt dit temeer noodzakelijk, omdat het niet de eerste keer is dat de Bondsrepubliek zo handelt. Zelfs is het al eens ge beurd dat een uitleveringsbe vel van de rechter werd opge schort, nadat een oorlogsmis dadiger snel een verzoek om naturalisatie had ingediend. Toen dat verzoek vervolgens werd ingewilligd, kreeg Ne derland te horen dat „dus" de uitlevering niet kon doorgaan. Ook Kniest heeft zich nu ken nelijk op deze wijze aan te nuitvoerlegging van zijn straf onttrokken. Gerard Kniest werd in juni 1949 door de Bij zondere Strafkamer in Den Haag veroordeeld wegens het plegen van zogeheten Silber- tanne-moorden. Het ging daar bij om sluipmoorden op Ne derlanders, die om de een of andere reden de belangstelling hadden van de Duitsers. Tij dens de rechtszaak werd be wezen geacht dat Kniest in Rotterdam twee mensen uit de illegaliteit had neergeschoten en dat hij in Groningen een meegelokte, ondergedoken jood door het hoofd had ge schoten. Over het onderzoek naar eventuele wandaden in Neder land van de onlangs door Boli via aan Frankrijk uitgeleverde Klaus Barbie, de „Slager van Lyon", kon de minister weinig zeggen. Het onderzoek is nog in volle gang; de resultaten zullen ter kennis worden ge bracht van de Franse autori teiten. Korthals Altes zei niet te weten of de strafvervolging van Barbie zou kunnen wor den overgedragen aan Frank rijk, zodat de betrokkene ook voor in Nederland gepleegde misdrijven terecht zou kunnen staan. De minister verklaarde verder waarom de vervolging van oorlogsmisdadigers vaak on mogelijk is: naturalisaties (lan den leveren eigen onderdanen niet uit), geen uitleveringsver drag met een land, sommige delicten (bijv. hulp aan de vij and) zijn niet overal strafbaar, sommige delicten zijn in som mige landen al verjaard en dergelijke. Daardoor moet< worden gevreesd dat een groot aantal van de in totaal 52 door Nederland gezochte misdadi gers hun straf nooit zullen krijgen, aldus de minister. Van die 52 zitten er twee in Argen tinië, twee in Spanje (onder wie Patist), één in Canada, één in Frankrijk en 36 in West- Duitsland; van negen mensen is de verblijfplaats niet be kend. Prof. A. Twijnstra: ka merleden moeten sta ge lopen in bedrijfsle ven 9? AMSTERDAM Een wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond wat managers uit het bedrijfsleven al jaren roepen: de meeste kamerleden hebben weinig kaas gegeten van onze economische problemen. Dat zegt professor dr. ir. A. Twijnstra, hoogleraar organisa tiekunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij heeft zijn onderzoek gehouden onder de 25 leden van de ka mercommissie voor economische zaken. Uit het onderzoek is on der meer gebleken.dat slechts vier van de commissieleden over grote economische deskundigheid beschikten. Negen waren er redelijk op de hoogte en twaalf wisten niet veel van bedrijfseco nomische problemen. Volgens prof. Twijnstra is het met de eco nomische kennis van de overige 125 kamerleden niet veel beter gesteld. De professor kan niet zeggen of het gebrek aan kennis in het verleden tot foute beslissingen heeft geleid. Hij pleit er wel voor dat de politieke partijen bij het opstellen van kieslijsten meer op de deskundigheid van de kandidaten letten. Professor Twijnstra gaat de kamerleden niet verder doorvragen op de aanwezigheid van andere „deskundigheden". Hij richt zich nu op het bedrijfsleven, om uit te zoeken of de managers wel voldoende afweten van maatschappelijke problemen. Hij ad viseert het bedrijfsleven bij voorbaat aankomende managers een tijdje stage te laten lopen in de politiek. „En aankomende politici zouden datzelfde in het bedrijfsleven moeten doen", aldus de hoogleraar. Leider Jezuskinderen boos over schade bij huiszoeking KLOOSTERBUREN Bij de huiszoeking die de Rijkspolitie Groningen maandag heeft gedaan in het afkickcentrum „De Schaapskooi" van de Stichting Jezuskinderen in Kloosterburen, is voor vele duizenden guldens schade aangericht, zo heeft de leider van het afkickcentrum, de 46-jarige J.S., meegedeeld. S. is gistermiddag vrijgelaten. De huiszoeking in de Schaapskooi leverde onder meer drie vuurbuksen, drie revolvers en twee pistolen op. S., die een van de pistolen op zak droeg, werd aangehouden. Volgens zijn zeg gen had hij zich bewapend omdat de politie hem had verteld dat er een moordcomplot tegen hem was gesmeed. De rijkspolitie ontkent overigens S. ooit over enig complot te hebben verteld. „Hij is juist bij ons gekomen met het verhaal dat hij zich bedreigd voelde", aldus een woordvoerder. Over de be schuldiging dat er veel schade is aangericht zei hij dat het nood zakelijk was dat de politie overal goed zocht naar mogelijke wa pens en dat er in het grote gebouw nogal wat afgesloten deuren moesten worden opengebroken. Behalve de wapens is maandag ook de hele administratie van de stichting in beslag genomen. Dat is gebeurd omdat patiënten, verslaafd aan verdovende mid delen, geklaagd hadden dat de stichting hun uitkering tegen hun zin in beslag nam. Goederenvervoer met oostblok wordt beter DEN HAAG Staatssecreta ris Scherpenhuizen van ver keer en waterstaat denkt dat het goederenvervoer over de weg tussen ons land, de Sovjet Unie en Tsjechoslowakijë be ter wordt. Er zijn door goede renvervoerders samenwer kingsverbanden gesloten die het transport naar deze oost- bloklanden regelen. Daardoor kan er meer vervoer van en naar de landen plaatshebben. De overheid speelt daar in het beleid ook op in. Er worden alleen meer vervoersvergun- ningen toegezegd in de jaar lijkse onderhandelingen met de Sovjet Unie en Tsjechoslo wakijë als de samenwerkings verbanden blijken te werken. De ontwikkelingen daarbij zijn gunstig. PPR wil „oude" OESO-rapport zien DEN HAAG Het kabinet moet het concept-rapport dat de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) had ge maakt over de Nederlandse economie en de reactie van de regering daarop, aan de Ka mer overleggen. Dit heeft het Kamerlid Beckers-De Bruijn (PPR) van minister Van Aar- denne (Economische Zaken) en zijn collega De Koning (So ciale Zaken) gevraagd naar aanleiding van berichten dat het OESO-rapport over ons land op een aantal wezenlijke punten is veranderd na een bezoek van een Nederlandse delegatie onder leiding van professor Rutten. topambte naar van economische zaken, aan de OESO. HÉMELS DEN HAAG Zeven burgemeesters, allen ver klaard tegenstander »van de plaatsing van kernra ketten in West-Europa, hebben het initiatief ge nomen tot een landelijk congres over de rol van de gemeenten in de kruisra kettenkwestie. £)e sugges tie voor deze actie is uitge gaan van het IKV (Inter kerkelijk Vredesberaad), dat de conferentie samen met zes andere vredesbe wegingen mede organi seert. De bijeenkomst, waaraan elke gemeente kan deelnemen maar waar ook vertegenwoordi gers van de centrale over heid welkom zijn vindt plaats op 9 juni. In het comitie zitten de burge meesters van Brummen, Briel le, Enschede, Peize. Venray Wouw en Smallingerland Voorzitter van het comité, burgemeester Smallenbroek van de gemeente Smallinger land, wees op het probleem van de openbare orde: „Een gemeente die voor plaatsing op de nominatie staat zal zonder twijfel met protesten en de monstraties te maken krijgen. Die emoties moeten zo goed mogelijk worden gekanali seerd". Volgens burgemeester Smallenbroek beschikken de gemeenten over middelen om plaatsing zeer lang, in de orde van tien a vijftien jaar, tegen te houden: „Waar die raketten ook komen, er zal een wijzing van een plaatselijk bestem mingsplan voor nodig zijn. Die beslissing is in eerste instantie voorbehouden aan het ge meentebestuur Als een ge meente weigert zn bestem mingsplan aan te passen, kan de minister dat uiteindelijk ongedaan maken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11