eker geen noodzaak ifoor Ajax Avontuur Haarlem beloond PSV armetierig Wageningen bezorgt NEC afgang Nora Bakker: „Bettine laat zich te veel indoctrineren Wtugal verrast I^est- )uitsland Jeugdteam oefent op Mexico -hoogte GINApORT CcidócSoivtaTit DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 PAGINA 13 a Bakker (links) en Bettine Vriesekoop (rechts) voor het laatst ien In actie in Thornaby tijdens het Top 12-toernooi. (Vervólg van de voorpagina) DEN HAAG De beslissing van Nora Bakker-Broxterman om op te stappen als dames- coach van de NTTB nam de Leidse voor zichzelf afgelopen maandagavond al. Vandaag vertelde zij: „Ik heb maandag een gesprek gehad met Gerard Bakker, maar met diens idee ën kon ik mij niet verenigen. Bettine Vriesekoop heb ik na het Top 12-toernooi nief meer gezien, maar onze relatie was niet slecht en is nu ook niet slecht. Zij staat volkomen bui ten mijn beslissing. Het is al leen jammer dat zij zich te veel laat indoctrineren door Gerard Bakker. Er is daardoor Zij vervolgde: „Bettine Vriese koop en Gerard Bakker heb ben mij indertijd in het zadel geholpen en zij hadden er dus voor moeten zorgen dat ik kon blijven functioneren. Dat heb ben ze niet gedaan. En ik wil de geen speelbal worden tus sen Gerard en Bettine ener zijds en de NTTB anderzijds. Wie nu damescoach wordt' weet ik niet. Is mijn zaak niet en dit keer ook niet die van Bakker en Vriesekoop. Nu zal de topsportcommissie van de NTTB zelf een kandidaat moe ten zoeken. Maar wie het ook Wordt, ik wens die persoon erg veel sterkte toe". Gerard Bakker zelf valt voor die functie af, omdat hij nog een schorsing uitzit. Zijn broer Theo Bakker, de damescoach van Scylla, heeft wel ambities om bondscoach te worden, maar werd al eerder te licht bevonden. Hoe dan ook, voor Nora Bakker zit het erop en daar het ondanks haar suc ces met Vriesekoop op de Chi nezen in de open Franse kam pioenschapopen vooral geestelijk voor haar een moei lijke periode is geweest, neemt zij voorlopig een paar weken rust in acht. Afgeschreven voor het coachen is de oud-ta feltennisster echter nog niet. „Ik maak in alle geval de spe ciale cursussen af, waaraan ik vanaf mijn benoeming aan ben begonnen. Die kunnen me la ter altijd nog van pas komen. En in noodgevallen ben ik al tijd bereid in te springen als de bond een coach nodig heeft voor de jeugd of voor de junio ren". Voor speelster Bettine Vriese koop gaat het topsportgebeu- ren gewoon door. Zij is met René Hijne en Henk en Ron van Spanje uitgenodigd voor de interland tegen de Sovjet- Unie. Haar officiële coach zal dan waarschijnlijk de heren- coach Milan Stencel zijn. eigen ?r. D; nité he ;oop. H ig als A n. Het A 0 i brief /QL Dalteaif 'jee hos npioen Wil Ja oen idt no(. ;st uit'1 sief bepi :s Peteti estemc nen. J •uwspe igens en vai entrui latie [STERDAM Beker- ïtbal is altijd aantrek- ijk voor publiek, spe- en clubs. Althans, ar het de KNVB-be* competitie betreft, wós dat. Want nu de bond regel met uit -en thuis- dstrijden heeft inge- ;rd, blijkt van echte nning duidelijk minder ake. Immers, de winst 2-0, die Ajax gister- ind in de Meer in een ;ige eerste kwartfinale Roda JC boekte, is nog irminst veelbeteke- ïd. Want bij een over- ming met slechts één i^lpunt verschil voor la JC in Kerkrade, in beide partijen weer ijk en moeten een ver ding en eventuele afschoppen de uiteinde- :e beslissing geven, bekerontmoeting tussen de isterdammers, bij wie Jo- edi 1.27,4 Top. 1 ,60 f. 1, 213,40 1-23,2 Toto: 10 koppelt 0 meter Hben) 1. Jdilia. eeuw) 1. 'elma P ats f. i. Toto: 10 f. 1 1141,00 f. 334.92 Veens «f-Van jwenho' terk-Hi Marco van Basten (rechts) mist een kans voor Ajax, terwijl doelman Smits al versla gen op de grond ligt. Verdediger Degens, die later nog een strafschop zou veroorza ken, is ook te laat. han Cruijff een onopvallende eerste helft op zijn naam schreef, en de Limburgse for matie krijgt dus over twee we ken zijn vervolg. Piet de Vis ser, de oefenmeester van Roda JC, gaf eigenlijk na afloop zelf, al aan dat aan het duel van gisteren niet al te veel waarde mocht worden gehecht, toen hij stelde dat de voorverkoop voor Roda JC-Ajax al enige dagen enorm goed loopt. „De mensen hebben inderdaad nu al hun belangstelling getoond. Want de beslissing valt toch straks bij ons in Limburg", meldde hij. Voor Ajax is dat eigenlijk geen prettige zaak, want de éérst uitspelende clubs hebben dui delijk een financieel én spor tief voordeel. Gelukkig voor de Amsterdammers, liep de score gisteren trouwens niet al te hoog op, want anders was de appel duidelijk nóg zuurder geweest. Want stel nou eens even, dat Ajax gisteren met 10-0 had gewonnen; zelfs dan had een kleine nederlaag in het zuiden dat fraaie resultaat in éép klap weggepoetst. Voor het Amsterdamse pu bliek is de goocheltruc van de KNVB ook geen goede zaak gebleken, want nadat Ajax met een viermans-voorhoede een zeer matige - en doelpunt loze - eerste helft liet volgen De kwartfinales van de KNVB-beker bestaan uit twee duels, waarbij het doel saldo over de twee wedstrij den geen rol speelt. Indien beide clubs een ontmoeting winnen volgt een verlenging van het tweede duel en in dien nodig strafschoppen. door een wat agressiever begin van het tweede bedrijf - met twee doelpunten - hoefde het allemaal niet meer zo nodig. „Ach, bij dit soort duels is de noodzaak niet aanwezig er nog eens 3-0 of 4-0 van te maken", stelde trainer Aad de Mos na afloop. „En dan is dat ook wel aan het spel te merken". Noodzaak Uit de vertoning in de eerste helft was trouwens bepaald niet op te maken, dat Ajax echt serieus met de bekerstrijd bezig is. Een pure noodzaak is het veroveren van de KNVB- beker voor Ajax echter ook piet, al is het zeker voor Aad de Mos altijd aardig deze tro fee in de wacht te slepen. Be langrijker is momenteel toch voor de Amsterdammers de competitie, die zelfs als de landstitel niet wordt behaald nog altijd goed is voor UEFA Cup-voetbal en dat toernooi staat als aantrekkkelijker te boek, dan het Europa Cup 2 gebeuren. Na de pauze gooide Ajax het tempo omhoog. Schoenaker kwam in het veld tfoor Cruijff („op dit harde veld wilde ik geen risico nemen"), die zich louter had beperkt tot het ge ven van wat risicoloze passjes. Cruijff speelde overigens vol gens afspraak voor één helft, om zich alvast een beetje op te warmen voor de komende competitiewedstrijden tegen Sparta en PSV. Bovendien werd de hangende rechterspits Gerald Vanen burg naar het middenveld ver wezen, waar de frêle technicus zou uitgroeien tot de beste spe ler van het veld. Vanenburg blijft voor Ajax voorlopig nog behouden en gisteren liet hij weer eens zien ook in de toe komst nog van grote waarde te kunnen zijn. Wendbaar „Het veld was keihard en dan zijn spelers als Vanenburg in het voordeel", oordeelde Aad de Mos. „Wij kwamen in de eerste helft verdedigend enigs zins in problemen, doordat de spitsen van Roda makkelijk wendbaar bleken. Daarom ook, hebben wij na de pauze van Vanenburg geprofiteerd. Een langere speler als Van Basten komt minder goed uit op zo'n hard veld. En Vanen burg kreeg de kans ons naar de overwinning te leiden". De jongeling zorgde er in ieder geval voor dat Ajax, nadat Keje Molenaar fraai voor 1-0 had gezorgd, niet meer in de problemen kon komen. Va nenburg liet zich keurig in het strafschopgebied vallen toen hij een duwtje meekreeg van Degens en scheidsrechter Ma nuel floot voor een strafschop. Voor Edo Ophof was de trap vanaf elf meter geen pro bleem; keihard joeg hij de bal achter de goed spelende doel man Smits. Piet de Visser vond het geen elfmetertrap waard. „Naar mijn oordeel floot de scheids rechter helemaal niet zo sterk", zei hij. Om daar on middellijk - zijn eerdere uit spraak enigszins afzwakkend - aan toe te voegen dat die men sen echter ook wel eens fouten maken. De Visser had zich on getwijfeld kwader gemaakt, als hij niet de zekerheid van een revanche had gehad. DENNIS MULKENS Scoreverloop Ajax - Roda JC 2-0 (0-0): 72. Molenaar 1-0, 76. Ophof (strafschop) 2-0. Scheidsrechter Ma nuel. Toeschouwers: 6.500. Gele kaart: Ehlen (Roda JC). Ajax: Schrijvers; Molenaar, Mölby, Ophof, Boeve; Cruijff (Schoenaker), Lerby; Vanenburg, Kieft, Van Basten (Van 't Schip), Olsen. Roda JC: Smits; Van der Ven, De gens, Ehlen, Hanssen; Calderwood, Marijnissen, Van Geel; Hofman, Rae- ven, Eriksen. ,rISSABON Portugal >(eeft gisteravond in Lissa- ilpn voor de eerste keer in historie een overwin- ng op West-Duitsland thaald. In de vijftigste edstrijd onder bondstrai- :r Jupp Der wall gingen Westduitsers met 1-0 n onder door een treffer an Dito na een pass van ïosta. Er waren slechts 1.000 toeschouwers in het estelostadion, die de oerwinning na afloop 2 ihter op gepaste, Zuideu- »ipese, wijze vierden. ortugal was in de voor- lande vijf wedstrijden iet verder gekomen dan ier nederlagen en één ge- kspel, in 1938. Het feit, at van Benfica slechts oelman Bento in het Por- 'Jigese team was opgeno- len in verband met de aderende Europa-Cup- fedstrijden, drukte nog ijen extra smadelijk stem- lel op het Westduitse ver- es. In totaal zeven basis- >elers werden gespaard, ij West-Duitsland ontbra- en de „Spanjaarden" tielike en Schuster en erder Mueller, Engels en track. De 23-jariger Ham- urger Wolfgang Rolff ,5 laakte zijn debuut. n een wedstrijd voor het ternooi om het Britse ampioenschap heeft het ngelse voetbalelftal 'oensdagavond in Londen iet 2-1 gewonnen van 'ales. Bij de rust was de 5 land nog gelijk: 1-1. Wa- nam in de 14e minuut p Wembley de leiding oor een doelpunt van Ian ush. Terry Butcher U laakte in de 39e minuut lelijk waarna Phil Neal Waalf minuten voor het indsignaal uit een straf- chop voor de Engelse 'inst zorgde in deze eerste vedstrijd voor het toer- ooi van dit jaar. I' lost-Duitsland won in kesden met 2-1 een oe fenwedstrijd van Grieken- Piet Keur (rechts) haalt uit voor de eerste van zijn twee treffers voor Haarlem. Verde diger Arnold Back van Go Ahead Eagles is te laat. HAARLEM Haarlem won gisteravond voor de derde keer in dit voetbal seizoen van Go Ahead Eagles. De zege in de eer ste wedstrijd voor de kwartfinales van de KNVB-bekerstrijd was meteen ook de royaalste: 4-0. Veel garantie voor de voortzetting van het Haar lemse bekeravontuur geeft die productieve bui van de ploeg van trainer Hans van Doorneveld niet, gezien de unieke winst- en verliesregeling, die KNVB voor het natio nale bekerseizoen heeft ingesteld. Haarlem begon de wedstrijd tegen de Eagles voorzichtig. De verdediging wilde zich eerst instellen op de afwezig heid van de met een rugbles sure kampende libero Martin Haar. Toen Chris Verkaaik de zaakjes achterin op een rijtje had en Go Ahead wederom zijn bedenkelijke competitie- vorm toonde, ging Haarlem op avontuur. Van Doorneveld gaf vanaf de zijlijn het sein tot het opsluiten van de Eagles-verde- digers. De paniek in de De venter defensie ontstond bij die aandrang meer dan vlot. Piet Keur, zaterdag tegen NAC met twee doelpunten de man van de wedstrijd, was na drukkelijk aanwezig om van die nervositeit te profiteren. Een met veel effect genomen hoekschop van Kleton werd na 33 minuten door de centra le verdediger van Go Ahead gemist. Keur raakte de bal ook half, maar dat was voldoende om Van Engelen te passeren: 1-0. Keur kreeg in het slotkwartier van de eerste helft nog vol doende mogelijkheden op een zuivere hattrick, maar stelde de produktie van de andere twee doelpunten uit tot de tweede periode. In die helft ging Leysner hem met een mi raculeus doelpunt nog vooraf. Een dieptepass van regisseur Kleton boog de snelle verdedi ger in een verrassende bewe ging over Van Engelen heen: 2-0. Piet Keur was twee minuten later aan de beurt. Een hoek schop van Kristiansen kopte hij via de paal raak. Twaalf minuten voor tijd kreeg Keur de ruimte en de tijd de rech tervoet effectief te gebruiken: 4-0. Het betekende het elfde seizoendoelpunt van de Zand- voorter, die Joop Böckling naar de bank heeft verdreven. Dat zijn produktie voorlopig van geen enkel invloed is op het succes van Haarlem in de bekerstrijd, was aan het ap plaus voor Keur niet te mer ken. Haarlem-Go Ahead Eagles 4-0 (1-0) 33. Keur 1-0, 58. Leysner 2-0, 62. Keur 3-0, 78. Keur 4-0. Scheidsrech ter: Geurds, toeschouwers: 2500. Haarlem: Metgod; Masefield, Huyg, Nijholt en Leysner. Verkaaik, Kleton (Ursem) en Balm, Tol, Keur (Van der Veldt), Kristiansen. Go Ahead Eagles: Van Engelen; Schrijver, Back (Niizing), Oude Wes- selink en Witbaard, Woudsma, Smit en Oostrom. Small, Schuurmans (Boerebach), Ten Cate. WAGENINGEN Op het hardbevroren „knollen- veld" van de Wageningse Berg liep de eredivisieclub te voetballen en de eerste-divisieclub te scoren. Het eer ste bekerduel tussen Wageningen en NEC werd 3-1 voor de thuisclub. Bij de rust was de stand al 2-0. De doelpunten vielen op onverwachte momenten. Van der Klift (24e minuut) en Van de Pol (35e) passeerden Schellekens. De Nijmeegse doelman had toen nog geen bal hoeven stoppen, het enige dat hij tot dan had ge daan om een beetje warm te worden, was een terug speelbal oprapen. NEC viel vanaf het eerste ogenblik aan. Technisch superieur, conditioneel sterker en gewaarschuwd tegen onderschatting werd Wageningen aanvankelijk volledig overspeeld. NEC ver zuimde echter te scoren. Meijers kreeg een opgelegde kans. Hij verprutste de mogelijkheid door zijn „eenbenigheid". Even later kopte Grim veel te zacht naar ean leeg doel, zodat Suvee nog kon ingrijpen. De uitvallen van Wageningen kregen op het hobbelige veld veel fortuin mee. Van der Klift veegde, min of meer op hoop van zegen, de hoge door Van Vijfeyken aangegeven bal in de hoek. Elf minuten later had Van de Pol geluk dat hij niet voor buiten spel werd teruggefloten na een pass van Budding. Het gelegen heidscentrum van NEC met Selbach en Mulderij (Visser en Wijnberg zijn geschorst) reageerde nog stuntelig ook, zodat Van de Pol rustig een hoek kon uitkiezen en inschieten (2-0). NEC had direct daarop geluk dat een schot van Van Vijfeyken net naast de kruising draaide. Zeven minuten na de rust kwam Wageningen toch definitief op winst te staan. Budding begon op rechts een solo. Hij liep inval ler Hubers eruit, dribbelde handig buiten om de grensrechter en bediende Van de Pol zo zuiver, dat deze maar een tikje tegen de bal behoefde te geven (3-0). In wezen was de wedstrijd toen ge speeld. Wat daarna nog gebeurde, mocht eigenlijk geen naam hebben. NEC combineerde maar door en was zoals tevoren nooit écht gevaarlijk. De enige tegentreffer kwam pas een kwartier voor tijd uit een strafschop van Wanders. De enige eerste-divi sieclub in de kwartfinales bezorgde NEC, dat in de eredivisie tuist in opkomst is, een afgang. Wageningen betreurde na afloop iet besluit van de KNVB om de doelcijfers niet mee te laten tellen. Wageningen-NEC 3-1 (0-0): 24. Van der Klift 1-0, 35. Van de Pol 2-0, 52. Van de Pol 3-0, 75. Wanders (strafschop) 3-1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 4500. Wageningen: Suvee; Loupatty, Van der Ley, Radstraat, Tollenaar; Gardien, Van de Berg, Van Vijfeyken; Budding, Van de Pol (Van 't Land), Van der Klift. NEC: Schellekens; Willemsen, Mulderij, Selbach. de Groot; Van Zinnen, Wan ders Vievermans (Hubers); Heisper, Grim, Meijers. EINDHOVEN Wat de KNVB in organisatorisch op zicht ook probeert, bekervoetbal zal hoofdzakelijk tot de verbeelding spreken als het aardig wordt gespeeld. Daarin zijn PSV en Groningen gisteravond niet ge slaagd. In de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het bekertoernooi werd het 2-0 voor de Eindhovena- ren. Brandts kopte in de tweede minuut een van de paal terugstuitende bal langs doelman Tukker. In de twintigste minuut van de tweede helft liep de voor het eerst in de basis spelende Van Duren na een fout van Hiddink door op een verre bal: 2-0. Tot halverwege de tweede helft heeft FC Groningen ge vochten voor een tegendoel punt. Na de tweede treffer van PSV was verder verzet zonder Jans en McDonald zinloos. Ook een nederlaag met grote cijfers wordt in de huidige op zet van het bekertoernooi te niet gedaan door een overwin ning met een simpel doelpunt verschil. Daar houdt Gronin gen het kennelijk dan maar op. Zelfs in geslagen positie heeft Groningen mogelijkheden ge had de armetierig optredende en chaotisch verdedigende thuisploeg te bedwingen. Een schot van Ronald Koeman ketste van de binnenkant van de paal in handen van Does burg. Dezelfde Koeman had in de eerste helft in het zijnet ge schoten en tussen twee tegen standers door Doesburg kop pend in gevaar gebracht Wel verdween een verdwaal de lob van Broeken in het Eindhovense doel, maar de wat al te soepel acterende scheidsrechter Keizer had tij dens een confrontatie tussen Brandts en Van Dijk een over treding van de laatste gecon stateerd, waardoor het Gro ningse feest niet doorging. Bij een nieuwe aanvaring tussen Brandts en Van Dijk wees de arbiter wel de ware schuldige aan: Brandts werd het geel ge toond. Het ooit zo trouwe Eindhoven- se legioen lijkt genoeg te heb ben van de voortdurende wan prestaties van de „topclub" PSV. Nadat een treffer van Brandts de Brabanders al in de openingsfase op voorsprong had gebracht, bleek PSV niet tot een vloeiende actie in staat. Via de bij PSV bekend gewor den maar in Groningen zich pas echt thuisvoelende Erwin Koeman deed de noordelijke FC het aanzienlijk beter. PSV kan als enige verontschuldi ging aanvoeren, dat het na een kwartier al Koolhof had verlo ren. Met een knieblessure wil de de jonge international al enige minuten daarvoor van het veld. Pas na enig soebatten kreeg Koolhof toestemming van trainer Libregts het veld daadwerkelijk te verlaten. PSV-FC Groningen 2-0 (1-0): 2. Brandts 1-0. 68. Van Duren 2-0. Scheidsrechter. Keizer. Toeschou wers: 10.000. Gele /kaart' Brandts (PSV). PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Landsbergen en Brandts. Willy van de Kerkhof, Van Duren, Poortvliet; Koolhof (Van de Boogaard), Lokhoff, Thoresen (Wildschut). FC Groningen: Tukker. Steenge, Hiddink, De Haan en Mulder; Ronald Koeman, Van Dijk en Keukens; Broeken, De Jonge. Erwin Koeman. Piet Wildschut (rechts) kopt fraai In namens PSV. De Groninger Kees de Haan komt niet meer van de grond. ZEIST Bondscoach Kees Rijvers kon gisteren na de loting voor de eindronde van het wëreldkampioen- schap voetbal voor junioren (spelers tot twintig jaar) slechts concluderen, dat de loting voor Nederland niet gunstig is. Het toernooi wordt van 3 tot 19 juni in verschillende steden in Mexico gehouden. „Met Brazilië en de Sovjet-Unie zijn wij voor de eerste ronde van het toernooi wel in een heel zware groep terecht gekomen. Ik denk dat de krachtsverschillen tussen de drie landen niet al te groot zullen zijn en dat één van de jlrie, met het vierde land in de poule Nigeria, de kwart-finales niet zal halen. Speltechnisch gezien lijkt mij deze groep het interes santst is." In Zeist zijn al de eerste maatregelen getroffen om het zogenaamde Mexico- -team zo goed mogelijk voorbereid aan de start te krijgen. In overleg met bondsarts Frits Kessel heeft Rijvers al een oefenpro gramma samengesteld, waarin ook een trainingspe riode op „Mexico-hoogte" voorkomt Rijvers: „Wij denken er aan in april te gaan trainen in Font Ro- meu (Pyreneeën), waar Franse sportploegen zich vaak prepareren. Kessel heeft gesteld, dat een derge lijke training noodzakelijk is en bovendien zullen wij niet maar een paar dagen voor het begin van het toer nooi in Mexico kunnen aan komen. Er is een vrij lange acclimatisatieperiode nodig omdat een aantal steden in Mexico op meer dan 2000 roeter hoogte ligt." Op zeer korte termijn, waarschijnlijk deze week nog, zal Rijvers de clubs die spelers voor de Mexico- -ploeg moeten leveren, gaan bezoeken. „In het belang van de spelers en in overleg met de clubtrainers en -be sturen moeten wij er voor zorgen dat geen uitgebluste groep na de competitie op reis moet. Gezien het feit dat Ajax de „hofleveran cier" voor het team wordt, zal ik mij het eerst in Am sterdam melden. Met Aad de Mos en het bestuur van Ajax wil ik op geen enkele manier problemen krijgen." Het is de bedoeling van de coach de spelers voor Mexi co voornamelijk te selecte ren uit het vorige UE- FA-elftal dat in mei 1982 in Finland, onder leiding van Ger Blok, de kwalificatie bewerkstelligde. De groep die in Finland speelde, be stond uit: Vanenburg, Men zo, Van Basten, Silooy, De Graaf, Haatrecht, Panhuis, Van t Schip, Bakker en Go- dee (allen Ajax), Been (Fey- enoord), Comelissen (NAC), Kramer (Vitesse), Van Loon en Jalink (Xerxes) en Laurs (Eindhoven).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13