„Anna^s moeder" hoort acht jaar eisen onn signaleert samenwerking an neo-nazis en extreem-links DREIGEMENT SOVJET-UNIE Ghandi wint verkiezingen in Assam Radiopiraat zaait paniek in Keulen Auschwitz Zuidzee- eilandjes Palau willen geen kernwapens JITENLAND EetebeSomo/nt WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 PAGINA 11 DIA LEGT 10TEVOORRAAD UTONIUM AAN iHINGTON India is begonnen nium voor militaire doeleinden te imelen. Dit gebeurt in zo'n hoog o, dat het land in staat moet wor- jeacht tot een produktie van min- twintig kernbommen per jaar. meldt het Amerikaanse dagblad lington Post. Het blad citeert rikaanse functionarissen, volgens r voor een land als India geen en- reden bestaat voor louter vreedza- doeleinden voorraden plutonium te leggen. India heeft nog geen wapens maar is, volgens de Post, lat die wapens in een paar weken, hien ook dagen, te maken. VS brengen zaak-Wallenberg voor commissie mensenrechten GENÈVE De Verenigde Staten hebben aan de Commissie voor de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vermiste Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg. Wallenberg werd in 1945 door de Russen meegenomen uit Hongarije, na dat hij daar ongeveer 20.000 Hongaarse joden uit nazi-handen gered had. Nadat eerst jarenlang was ontkend dat Wallenberg naar de Sovjet- Unie was gebracht, maakte Moskou in de jaren vijftig bekend dat de Zweed in 1947 in de ge vangenis zou zijn overleden. Er zijn echter be richten blijven circuleren dat de diplomaat nog steeds in leven is. De Amerikaanse gedelegeerde bij de commissie, Walter Berns, vroeg de leden het lot van Wallenberg te achterhalen. Hij noemde de diplomaat „een van de echte helden van de Tweede Wereldoorlog". WARSCHAU HERDENKT IN APRIL OPSTAND IN JOODSE GETTO WARSCHAU In Polen is men begon nen aan de voorbereiding van de herden king van de opstand in het joodse getto van Warschau, op 19 april precies veertig jaar geleden. Voor het bijwonen van de herdenking verwachten de organisatoren joodse afvaardigingen uit onder meer Is raël en de Bondsrepubliek en van de Joodse Wereldbond. De Poolse regering heeft iedereen die aan de herdenking wil deelnemen een inreisvisum toegezegd. De opstand in het getto brak in 1943 uit, toen het daar nog in leven gebleven deel van de joodse burgerij in het kader van de „Endlösung der Judenfrage" van de nazi's .geliquideerd zou worden. Moskou tegen controle op chemische wapens GENÈVE De Sovjet-Unie heeft bij onderhandelingen in Genève evenals de Verenigde Staten eer der deden een voorstel gedaan tot een verbod op chemische wapens. In tegenstelling tot de VS wensen de Sovjets echter geen afdwingba re internationale controle op de naleving van zo'n verbod. Een dergerlijk probleem over de con trole heeft tot dusverre verhin derd, dat men ook maar een stap verder is gekomen met een totaal verbod op kernwapenproeven. Daarover wordt intussen al zo'n twintig jaar gesproken. Libië dreigt AWACS neer te schieten PARIJS Libië heeft gedreigd Ame rikaanse AWACS-radarvliegtuigen neer te schieten „op elk moment en zelfs in het Egyptische luchtruim". In een commentaar op de stationering van deze Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen in Egypte zegt het persbureau JANA de Egyptische autoriteiten, dat zij de „volledige verantwoordelijkheid zullen dragen voor de aanwezigheid van deze toestellen nabij de grens met Libië". De vier Amerikaanse AWACS- toestellen zullen overigens binnen en kele dagen naar de VS terugkeren, zo is in Washington vernomen. De Libiërs zijn door de VS beschuldigd van het beramen van moord op de president van een buurland (Soedan). Britse koningin eist schadevergoeding voor onthulling van keukenhulp LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen een voormalige paleis- bediende en de Londense krant de „Sun", voor "lis u onze lotdogs lizef wilt \eigeren jijuw "quiches 41,1(0 155,00) g-jjjw YORK De New ■rk Times heeft gisteren 575oar hoofdartikel de gek 560,'ocftoken met het streven -) de Franse regering 474!eo a//e nieuwgevormde ^^s,ooprden van Engelse af- 57807j°Jnst het zogenoemde 74,odanglais" uit te ban- 55,30faf een ontstellende 1 s7 srPtaliteit in een bescha- die al zo lange tijd de f n van de cultuur en 92^ levenskunst vertegen - 216.00ordigt. Het Engels moet l'Jtfl meer Franse uitdruk ken bevatten dan om- :eerd en wij voelen ons Ier verrijkt dan be- Maar laat minister 65,20ï>fges Fillioud van com- \icatie niet denken dat zijn taal van belangrij- termen kan zuiveren 140 50®^er ^at weerwerk 164'ooji verwachten. Als de i43o.oo,/-e Fransen geen „hot- 566,00»®" meer mogen eten. 368,oo^ lang zullen naar het !^fdeel van de minister de i63)oo«e Amerikanen dan 124 0W "Qu'chos" blijven con- 109,00peren? Als hij besluit ii7.ooashback" te verbieden, 354*o$en wij op onze beurt „déja vu" vergeten", w u$ de New York Times. 33)70\fgens het blad zou Fil- \d ook kunnen onder delen over een bestand niet-aanvalsak- >rd sluiten. „In dat ge- zouden wij om onze beurs \lmoedigheid te tonen, 22-02 Ug wmen spreken van aldus het Ne- 100)30 \orkse blad. 99.901 100.00! VOOR DOODSCHIETEN MOORDENAAR DOCHTERTJE maanden op de voet volgt, acht jaren gevangenisstraf geëist tegen Marianne BONN In de Duitse Bachmeier, de 32-jarige stad Lübeek is in het pro- moeder, die in maart 1981 ces dat heel Duitsland al in de rechtszaal de man Marianne Bachmeier verlaat de rechtzaal in Lübeek, waar ze een gevangenisstraf van acht jaar tegen zich heeft horen eisen. doodschoot die haar 7-ja- rig dochtertje Anna had vermoord. Zelden heeft een strafzaak in Duitsland zoveel emoties los gemaakt als het proces-Bach meier. Voor veel Duitsers is Marianne Bachmeier een hel din geworden, een engel der wrake. Voor anderen is ze een op publiciteit beluste moorde nares. „Ik zou hem ook hebben dood geschoten", luidde de titel van een televisie-programma waarin verreweg het grootste deel van de geïnterviewden alle begrip toonde voor Bach- meiers daad. Het blad Stern bracht een 13-delige serie on der titel „Anna's Moeder". Voor haar medewerking zou Marianne Bachmeier, moeder van drie buitenechtelijke kin deren, van het blad een zes- -cijferig bedrag ontvangen hebben. Hoewel het proces al maanden loopt is het nog vrij wel dagelijks goed voor grote koppen in de (sensatie)pers. Alle details over Bachmeiers privé-leven worden breed uit gemeten. De laatste tijd is er herhaaldelijk op gewezen dat enorme publiciteit een eerlijke procesgang ernstig zou be moeilijken. Bachmeiers advo caten hebben op grond daar van tweemaal, vergeefs, vrij spraak gevraagd. De zaak kwam aan het rollen op 6 maart 1981. In de rechts zaal van Lübeek haalde Mari anne Bachmeier een pistool uit haar tas en joeg de nietsver moedende Klaus Grabowski zes kogels door het lichaam. De man, die haar dochtertje had gewurgd, was op slag dood. Grabowski had zich vrijwillig laten castreren, nadat hij we gens ontucht met een kind tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld was. Toen hij klach ten kreeg, die het gevolg wa ren van de ingreep, werd hij met hormonen behandeld. Die wakkerden zijn geslachtsdrift weer aan, hetgeen Anna Bach meier met de dood moest be kopen. Volgens diverse getuigen had Bachmeier haar daad van te voren zeer goed overwogen. Ze zou zelfs schietlessen heb ben genomen. Ursula Harbec- ke, die met Bachmeier korte tijd een kamer deelde in een gevangenisziekenhuis, zei voor de rechtbank dat Bachmeier haar verteld had: „Hier heb ik geschiedenis mee gemaakt. Nog nooit eerder heeft iemand zo iets durven doen". Drie psychiaters verklaarden voor de rechtbank dat Marian ne Bachmeier niet gestoord is. Zij sloten echter niet uit dat zij bij de schietscène enigszins verminderd toerekeningsvat baar was. De officier van justi tie in Lübeek schijnt die op vatting onderschreven te heb ben, want hij heeft zijn eis van acht jaar gebaseerd op „dood slag" en niet op „moord". Marianne Bachmeier zal de gemoederen in Duitsland nog wel enige tijd bezighouden, want het vonnis laat nog wel een tijdje op zich wachten. Hel weekblad Der Spiegel schreel sarcastisch: „Met deze zaak komt men prachtig de winter door, want de mensen willen niet altijd lezen over economie en werkloosheid. Ze hebben afleiding nodig". )N Neo-nazi's in t-Duitsland streven een bondgenootschap linkse extremisten e Amerikaanse troe- it de Bondsrepubliek rdrijven. Dit heeft de duitse minister van binnenlandse zaken, Zim- mermann, gisteren ge zegd. Zimmerman verklaarde dat de nieuwe revolutionaire ontwik keling aan het licht is geko men na de bomaanslagen door neo-nazi's op Amerikaanse doelen, eind vorig jaar. Vijf van de zes neo-nazi's die ver antwoordelijk waren voor het plaatsen van de autobommen, waarbij twee Amerikaanse sol daten gewond raakten, zijn vo rige week gearresteerd. De vijf gearresteerde neo-na zi's hebben „maanden" in Li banon doorgebracht, waar zij een para-militaire opleiding kregen bij El Fatah, de militai re vleugel van de PLO. Som mige neo-nazi's willen volgens Zimmermann samen met de IRA, de PLO en de Libische leider Khadaffy een gemeen schappelijk front vormen te gen de Amerikaanse troepen. erlandse uffeur dt niet volgd INHAGEN Een Ne- dse vrachtwagenchauf- ie eind december in het ie vissersplaatsje Hirts- ;en'stakende havenarbei- loodreed, zal niet niet ge- dijk vervolgd worden, lan was twee dagen na igeluk al vrijgelaten, na- rechtbank had bepaald chauffeur niet schuldig ian de dood van de ha- rbeider. Maar volgens de vakbonden reed de Eeur in op een groepje ide stakers. Daarom na de vrijlating van de •lander besloten tot een it van Nederlandse goe- en schepen in de Deense MOSKOU De Sovjet-minister van defensie, Dmitry Oestinov, heeft gisteren gezegd dat de vreedzame bedoelingen van zijn land door de Verenigde Staten verkeerd worden voorgesteld en in een artikel in het partij-orgaan Prawda gewaarschuwd dat Moskou de middelen heeft om „doelmatig de ingewikkeldste ta ken op het gebied van de militaire technologie uit te voeren". „Ons land is in staat elk soort wapen te ontwikkelen waarmee de vijanden van de vrede graag in zee zouden willen gaan, of het nu de MX-raket is, de kruisraket of een ander wapensys teem". Maar, zei hij, het Kremlin wil geen confrontatie. Ook streven wij geen overwicht na noch op het gebied van de kern bewapening noch op dat van de conventionele wapens. Oestinov schreef verder dat nu de Verenigde Staten en andere NAVO-landen aan zet zijn. Hij kritiseerde het Westen om zijn „gebrek aan soepelheid". „Door koppig vast te houden aan een zijdige voorstellen die de Verenigde Staten ten voordeel strek ken en die kennelijk voor ons niet aanvaardbaar zijn, brengen zij opzettelijk de besprekingen in Genève en Wenen (over we derzijdse troepenvermindering) in een impasse. Hij waarschuw de dat indien de NAVO aan het eind van dit jaar Amerikaanse kruis- en Pershing-2-raketten plaatst, „de Sovjet-Unie in staat is deze nieuwe dreiging doelmatig en snel te beantwoorden". Schulden Derde Wereld meer dan 1300 miljard WASHINGTON - Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, moet de totale schuld van de landen in de Derde Wereld meer dan 1300 miljard gulden bedragen. Shultz deelde mee dat de Amerikaanse regering een commissie onder leiding van onderminister van defensie Frank Carlucci heeft opgedra gen de hulpverlening van de VS aan de ontwikkelingslan den opnieuw onder de loep te nemen. Daartoe is besloten in verband met de bezwaren van een groot deel van het Con gres tegen het bedrag van 14,5 miljard dollar dat de regering er in het komende begrotings jaar voor wil uittrekken. Premier Indira Gandhi bedekt haar gezicht bij de aanblik van de lijken van het bloedbad van het dorp Nellie, waaraan zij gisteren een bezoek bracht. In het bloedbad vonden vorige week 1.000 mensen de dood. ASSAM De verkiezingen in de Indiase deelstaat As sam zullen een grote overwinning opleveren voor de Congrespartij van Indira Gandhi. Volgens de voorlopi ge uitslagen heeft de partij van de 45 zetels die tot nog toe zijn toegewezen er 40 gewonnen. Slechts tien pro cent van de kiezers heeft een stem uitgebracht. In één van de 126 kiesdistricten stemden slechts 400 van de 64.000 kiezers. Het hele land lijkt te zijn geschokt door wat commentatoren „de Assamese holocaust noemen". De verkiezingen hebben volgens de Indiase minister van binnenlandse zaken Prakash Chandra Sethi aan 1.127 mensen het leven gekost. Officieuze cijfers spre ken van minstens 1.400 doden. Nog elke dag worden lijken ge vonden. De Times of India noemde de verkiezingen in Assam gisteren een „klucht" en schreef dat elke volksvertegenwoordi ging die op die manier is gekozen, alle legaliteit zou missen. De krant schreef dat de verkiezingsuitslag ongeldig verklaard zou moeten worden. Premier Indira Gandhi pleitte voor beëindiging van het bloed vergieten in Assam. In een toespraak in een buitengewoon debat van acht uur in het parlement drong de eerste minister er bij alle partijen op aan mee te helpen bij het opzetten van een om vangrijk hulp- en rehabilitatieprogramma. Gandhi, die maandag het toneel van twee bloedbaden bezocht, verklaarde dat het volk van Assam alle hulp nodig had die het kon krijgen. Mevrouw Gandhi was bereid over uitwijzing van alle illegale immigranten uit Bangladesj in Assam te spreken, nadat zij had gehoord dat dinsdag opnieuw 21 doden in de deelstaat waren ge vallen. Een moeder en haar dochter bekijken op een expositie in een Londense kerk een krijgsgevangenenpak uit het concentratie kamp Auschwitz. De tentoonstelling is geor ganiseerd door de „Auschwitz in England Group" om vooral scholieren te laten zien wat er in het kamp in de oorlog is gebeurd. het onthullen van details over het privéleven in Buckingham Palace. In de aanklacht eist de vorstin een niet nader bepaald smartegeldbedrag van zo wel Kieran Kenny, tot voor een paar weken een keukenhulp in het paleis, als van Engelands naar oplage grootste boulevard blad. Een woordvoerder van het hof deelde mee dat het voor het eerst is dat een Britse vorst een dagblad aanspreekt op schadevergoeding. Maandag won Elizabeth die met haar man op reis is een kort ge ding tegen de Sun, dat was aangespannen om verdere ont hullingen van Kenny te voor komen. In het artikel van maandag werden „slaapkamergeheimp jes" onthuld over de tweede zoon van de koningin, de 23-jarige prins Andrew, en zijn Amerikaanse vriendin, Koo Stark. In de aanklacht wordt Kenny beschuldigd van contractbreuk personeel dat door het Hof te werk wordt gesteld, wordt tot geheimhouding ver plicht en de Sun van aan sporing tot het plegen van contractbreuk. Kenny had twee en een half jaar voor het hof gewerkt toen hij er drie weken geleden mee ophield. Buckingham Palace deelde mee zich geen prece dent voor het handelen van de koningin te herinneren, maar van andere zijde werd verno men dat in de jaren veertig van de vorige eeuw een uitge ver in Londen werd aange klaagd om etsen, die gebrek aan respect toonden. DEN HAAG De Palau- eilanden, een kleine groep eilanden in de Stille Oceaan, willen de steun van Nederland in de strijd die ze voeren om onmid dellijke stopzetting van de atoomproeven in de Stille Oceaan. Een vertegenwoordiger van de eilanden, Roman Bedor, heeft deze wens gisteren overhan digd aan de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken, Relus ter Beek. Bedor brengt het bezoek aan ons land als gast van het IKV en de Novib. Bedor is zelf afkomstig van Palau en lid van de Volksbe weging tegen de Militarisering van de Pacific. De bevolking van de eilandengroep in de Stille Oceaan stemde begin fe bruari tegen een plan, dat de Amerikanen de mogelijkheid zou geven om kernwapens op de eilanden te stationeren. Daarmee gaf men te kennen dat Palau liever een atoomwa- penvrije zone wil blijven dan dat het via een „verdrag van vrije associatie" met de Vere nigde Staten twee en een half miljard gulden ontwikkelings hulp zou krijgen, in ruil voor de mogelijke vestiging van een Amerikaanse basis. De republiek Palau, een eilan dengroep 800 kilometer ten oosten van de Filippijnen en ruim 3.000 kilometer ten zui den van Japan, valt onder een VN-mandaat en staat onder controle van de VS. KEULEN Een radiopiraat heeft begin deze week paniek gezaaid onder de bevolking van Keulen en omgeving, door op de golflengte van een legaal radiostation tot driemaal toe een waarschuwing om te roepen dat het drinkwater vergiftigd zou zijn. Er bleek echter niets met het water aan de hand te zijn. De identiteit van de, piraat heeft men niet kunnen achterhalen. ADVERTENTIE De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap" om veiliger, gezonder en prettiger te werken. Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. De Arbowet Goed gereedschap om mee te werken, i Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11